Accordeon en van Boelaard en leiding zang onder Van Wijngaarden Davitamon 10 'J ko»>' wel z. te}"echt.' Nieuiv facet in ons muziekleven Gamelanmuziek en zijn relatie met het Javaanse schimmenspel geeft weerstand aan jong en oud 96ste jaargang Donderdag 27 februari 1958 Tweede blad no. 29378 Veelbelovend experiment Quintetto Chigiano speelt „Toonkunst" voor I De concertcommissie der Mij. voor I Toonkunst is er in geslaagd het ver- maarde Quintetto Chigiano (pianokwin- I tet) voor een optreden in onze stad te engageren. Dit betekent een eerste op- j treden van het kwintet te Leiden Het Chigiano kwintet werd opgericht in 1939 te Sienna, werd genoemd naar de be roemde Chigiano Academie te Sienna. De kunstenaars traden daar elke zomer op en maakten voorts vele tournees naar alle landen van Europa en in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Thans maken zij een tournee door Duitsland. Het programma vermeldt werken van Bocchermi. Shostakovich en César Franck. Het kwjntet speelt 's middags op het jeugdconcert van Toonkunst. Afscheid ir. P. de Gruyter In een verenigde vergadering, welke woensdag 5 maart wordt gehouden zal ir. P. de Gruyter. die zoals gemeld, de functie van ingenieur van het Hoog heemraadschap Rijnland zal neerleggen, van dit college afscheid nemen. In de middag vindt, eveneens in het Gemeen- landshuis, een afscheidsreceptie plaats. Leidse Bestuurdersbond zag ontroerende „Mandy" Het initiatief tot het gezamenlijk concerteren van de drie mannenkoren „Kunst na Arbeid", „Inter Nos" en „Onderling Zanggenot", dat reeds eerder onder directie van Louis van Wijngaarden de aandacht trok, uit te breiden met het Hohner-accordeonorkest „Neerlandia", bestaande uit geroutineerde en uiterst bekwame krachten, waarover Lauw Boellaard de scepter zwaait, heeft in menig opzicht tot een succes geleid. Aan zulk musiceren zijn diverse voordelen verbon den: enerzijds vinden de koren thans gelegenheid composities met orkestrale begeleiding uit te voeren, anderzijds kan het orkest zich in deze kunst bekwamen. Het „zelfstandig" optreden stelt bovendien velen in staat met het accordeonspel, waarvoor de belangstelling sterk groeiende is, kennis te maken. Tenslotte is het nu mogelijk tot een veelzijdiger, afwisselender programmasamenstelling te komen, zij het, dat deze tevens een wel zeer ongelijkwaardig karakter verkrijgt. Toch is het verheugend, dat deze samenstelling in het algemeen een hoger Zangers en accordeonisten voor het eerst bijeen. (Foto L.D./Van Vliet) homogeniteit, al winnen de prachtige bassen het glansrijk van de wel wat geknepen aandoende tenoren. Aan het uitstervend pianissimo wijdt Van Wijn gaarden nauwlettende aandacht. Wij hoorden van hen nog Bruckners edel gezongen ..Trösterin Mus'k". het ..Alter Baurn" van Ernst niet Arthur Honegger. Sullivans „The lost chord" (bew. J. G. Wakka) muzikaal gezien een inzinking gelijk dat ook voor Irving Berlins „White Christmas" geldt. Van Wijngaarden leidde met in zicht en gevoel. De duidelijke articula tie behoort mede tot de goede kwali teiten van deze mannenzang. In de doorzichting gespeelde bekende PHPH ..Urendans" van Ponchielli (bew. F. niveau aanuijat dan in vroeger jaren, getuigend van lofwaardig en ernstig streven oXsfn^al? v™ naar zorgvuldige muziekbeoefening. Het oor. dat gewend is aan de tradi tionele instrumentale ensembles, dient zich bij beluisteren van dit accordeon orkest. dat in de accordeonwereld hoog staat aangeschreven, wel geheel om te schakelen. Doch al zijn de mogelijkhe den beperkter, al treft meermalen de kort afbrekende toon, die het „vloeien de" element handicapt. toch zijn de kleurschakeringen meermalen frappant, al ontkomt men niet geheel aan een indruk van monotonie. Dit Hohnerorkest het enige in ons land heeft zich onder Boellaard een opvallende tech nische vaardigheid verworven; het levert daarnevens bewijs van hoogopgevoerde accuratesse en discipline, tot in de rit misch veeleisende passages toe. En al doet de klank voor de orkestraal ge schoolde luisteraar nog wel eens wat grof aan .al kan onmogelijk de ideale subtiliteit bereikt worden, toch is het verbazingwekkend wat men al niet op dit instrument ten gehore kan brengen en hoe tevredenstellend het resultaat is. Boellaards opvattingen zijn beschaafd, hij bezit gevoel voor juiste verhoudin gen en nuanceringen, voor zover zij mo gelijk zijn. Men kan dan ook beslist van een aanwinst voor onze stad spre ken. Vele componisten schrijven thans ori ginele werkjes voor het accordeonorkest, gezien de hiervoor gestadig groeiende interesse in brede lagen der bevolking. Dit is juist gezien, want arrangementen zijn meestal uit den boze. Tot deze com ponisten behoort de gerenommeerde Rudolf Würthner (dirigent van het ver maarde orkest uit Trossingen). Het was vooral in diens goed gebouwde ouver ture „Caprice" en zijn geanimeerde suite ..Variété", modem georiënteerde, ritmisch pakkende amusementsmuziek van klasse, dat het orkest zijn hoogste troeven kon uitspelen. Daarin konden wij het meest onder de indruk komen van de verscheidenheid aan timbres. Bewerkingen van Sdhiu'berts entre-act- muziek uit ..Rosamunde" en Von Suppé's ouverture „Dichter und Bauer" deden wel vreemd, hoewel niet storend Filmreis naar Zwitserland Nergens is het prijspeil zo stabiel en het landschap zo schoon dan in Zwit serland. Is het dus wonder dat dit kleine land steeds meer in de belang stelling van de toeristen komt te staan? Vanuit de foyer der Stadsgehoorzaal maakten gisteravond honderden een flimreis naar de Zwitserse Alpen geor ganiseerd door het Zwitsers Verkeers bureau en het passage- en reisbureau Lissone-Lindeman. De heer J. H Koch heette vóór de aanvang van deze spec taculaire reis allen hartelijk welkom en droeg de leiding vervolgens over aan de heer Tiemstra. Deze bleek een uitste kende gids te zijn. Om te beginnen werd een rondreis door geheel Zwitserland ge maakt. Kleurrijke beelden trokken aan het oog van de .passagiers" voorbij o.m. van Zürich. Luzem aan het Vierwoud- stedenmeer.' het Engadin, een van de mooiste toeristengebieden, Bern met zijn berenkuil en fraaie booggangen. Inter laken, het centrum van Bemer Ober land, 'de stad der jeugd, Lausanne en de stad van het Rode Kruis en de UNO, Genève. De tweede film. die eveneens ln kleu ren werd vertoond, bracht een tocht door het Italiaans georienteerde Tessin in beeld Deze rolprent is vervaardigd in opdracht van de publiciteitsdienst van de Zwitserse Bondsspoorwegen en doet het, hart van velen ongetwijfeld sneller kloppen. De gehele streek rondom Lu gano en Locarno maakt een wel zeer liefelijke indruk. De derde rolprent ging over een zweefvliegtocht over de Alpen, die inderdaad een zeer bizarre schoon heid bezitten. Na de pauze werden films gedraaid over het Berner Oberland in vier verschillende jaargetijden en over de wintersport. aan. Toch verdient het „oorspronke lijke" verre de voorkeur. De samenwerking met de manneko ren was. hoewel vanzelfsprekend niet ideaal, omdat hier van „surrogaat", hoe wel een zeker niet onsmakelijk surro gaat sprake is. tevredenstellend. Spe ciaal daar. waar een resonansvol, klank rijk volume eis is. zoals in het volksach tige „Heimmat, ioh grüsse dioh" van Curt Mahr of in het pompeuse ..Land of hope and glorv" van Elgar» impo neerde zij. In de omlijsting van Bruck ner's ..Mitternacht" schoot zij aan fijn zinnigheid te kort. doch het is proble matisch of het hier aan subtiliteit ver eiste ooit met dit instrument verwezen lijkt kan worden. De mannenkoren betoonden grote geen kleintje vervaard te zijn. De hoog staande uitvoeringspraktijk strekte de even kundige als punctuele Boelaard en ook de orkestleden, van wie vele semi- beroepskrachten zijn. tot eer. Het uitvoerige programma heeft de gelukkig in groten getale opgekomen toehoorders, gehoord het levendige ap plaus. geboeid. Stijlvoller keuze blijft geboden, al onderschatten wij de daar aan verbonden moeilijkheden geenszins. Het gepresteerde heeft intussen recht op onze erkentelijkheid. Dit nieuwe experiment opent zeer verheugende perspectieven. Voor beide dirigenten, die dit con cert zo serieus voorbereidden, mag de voldoening over het bereikte groot zjjn. Inte ressante avond in museum Volkenkunde Gisteravond vond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de eerste museum lezing in de geheel gerestaureerde en gemoderniseerde aula plaats. Het was een lezing waarbij de muziek een voorname plaats innam en tevens als illustratie diende bij het gesproken woord. De muziek, in dit geval Javaanse gamelanmuziek. werd ten gehore gebracht door een groep jeug dige Hollandse musici, die zich onder leiding van dr. G. D. van Wengen, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, in de gamelan muziek hebben verdiept. Aan de hand van de gespeelde game- lanstukken werden de toehoorders door dr. Van Wengen geleidelijk aan in de wereld der Javaanse muziek binnen gevoerd. Allereerst werd aandacht besteed aan de verschillen, die er bestaan tussen de eigen en de ons vertrouwde Westerse muziek en het muzieksysteem der Java nen. Zo is er het belangrijke verschil in toonschaal, waarbij de Javaan z'n octaaf in 5 delen verdeelt en zodoende grotere intervallen in de muziek krijgt dan waaraan wy gewend zijn. Een ander ver schil wordt gevormd door de klankkleur van het orkest, die in ons eigen Westers symphonie-orkest sterk bepaald wordt door de aanwezige snaarinstrumenten, maar die in de Javaanse gamelanmuziek tot stand komt door de vele bronzen slaginstrumenten, die het orkest telt. Tenslotte is de stijl van spelen en de opbouw van het Javaanse orkest geheel anders dan we van onze eigen Westerse orkesten gewend zijn. Die opbouw van het orkest vormt eigenlyk de sleutel tot een beter begrip van de Javaanse muziek. De aanwezig- I heid van een volledig Javaans orkest gaf een grote steun bij deze didactische uit eenzetting over gamelanmuziek. Achter eenvolgens konden alle instrumenten tot klinken worden gebracht, eerst af zonderlijk en later in orkestverband. De klank en de speeltechniek van ieder instrument kon op deze wijze duidelijk worden gedemonstreerd. Vervolgens werden verschillende soor ten van orkestcomposities besproken, waarbij het groepje enthousiaste jonge musici telkens voor een passende illustratie van het gesproken woord zorgde. Eén van deze orkestcomposities vorm de als het ware de inleiding tot de wajang-demonstratie, die het tweede gedeelte van de avond vulde. Dit mu ziekstuk werd namelijk tijdens het wajangspel weer ten gehore gebracht als begeleiding van de strijd tussen de goede en kwade partij, vertegenwoordigd door resp. de wajangheid Ardjoena en z'n woeste en kwaadaardige tegenstander Kala Pradangga. Deze strijd tussen goed en kwaad (die in dit geval als inzet had de hand van de schone prinses Sumba- dra) vormt het hoofdthema van ieder wajangverhaal. Dit spel werd. nadat het was ingeleid, tenslotte uitgevoerd door dr. Van Wen gen met begeleiding van het Javaanse orkest. In verband met de grote belangstelling, die voor deze Javaanse muziekavond bestond, zal vrijdagavond een herhaling I worden gegeven. Vele leden van de Leidse Bestuurders- bond. de plaatselijke centrale van het NVV, hebben gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" genoten van de gevoelige film „Mandy". Deze twaalfja rige rolprent mag dan filmisch gespro ken zijn jeugd reeds enige tijd achter zich hebben, hij heeft echter niets aan waarde ingeboet. Wel is het te hopen, dat het verhaal aan actualiteit heeft verloren, en dat ouders vaneen doof ge worden kindje in onze tijd niet meer zullen handelen zoals de ouders in deze filmgeschiedenis aanvankelijk deden. Zij isoleerden het kind. hielden het ver van het normale leven en ontzegden het ge handicapte kind. in blinde ouderliefde iedere omgang met andere kinderen. Tot enkele dramatische incidenten de ogen van de moeder opende. Zij wilde het kind naar een instituut voor doofstom men doen, maar de vader en de groot ouders verzetten zich hardnekkig tegen dit plan. De moeder zette echter door, wilde zelfs haar huwelijksgeluk opoffe ren voor het kind en dank zij deze wijze stap van de moeder kwam het kind. na veel moeilijkheden te hebben overwon nen. in een voor haar gelukkiger leven en de climax kwam natuurlijk, toen het zich normaal verstaanbaar kon maken. Het is een ontroerend verhaal, dat reeds velen in de bioscopen en voor het tele visietoestel heeft geboeid. Het kan niet anders of ook de leden van de LBB zijn onder de indruk gekomen van deze so bere. maar daardoor juist zo doordrin gende film. Vooraf een filmpje, waarin nogal frag mentarisch werd getoond hoe een krant werd gemaakt en een kwalitatief en filmtechnisch weinig imponerend kleu- renrolprentje van Polygoon-Profilti over het Pinksterfeest 1957 van de „Jonge Strijders". s Middags had de Bestuurdersbond vele kinderen een vrolijk uurtje bezorgd door hen in staat te stellen te genieten van het filmwerk „Zwaan kleef aan naar het sprookje van de „Gouden gans". De verteller bij dit geheel Neder lands gesproken jcugdfilmpje was Jan Borkus. Leidse N.R.V.-ers naar Noorwegen Ideaal toeristenoord De Leidse N.R.V.-ers, die op hun bij eenkomsten in het winterseizoen in de regel naar oostelijke streken (Duits land, Oostenrijk en Zwitserland) of naar het zonnige zuiden trekken, i maakten gisteravond een „uitstapje" naar het hoge noorden. Ditmaal was Noorwegen het doel van de reis. In de heer II. v. d.N Leeuw, die het land meerdere malen bezocht, hadden zij een voortreffelijke gids. Alvorens het grote gezelschap de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" was geheel bezet op stap ging, deed de voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereni- ging. de heer J. A. A. van der Horst, en kele bestuursmededelingen. Zo zal de afdeling op 6 maart een bezoek brengen aan de ïjsrevue in Den Haag en wordt op 28 maart de jaarvergadering gehou den. De heer Van der Leeuw, die de prach tige kleurendia's met een enkel woord Inleidde, vertelde eerst iets over het land en zijn bewoners. Noorwegen, het land van de fjorden en zijn talloze rotseiland jes, is een ideaal toeristenoord vol romentiek. Het heeft een rijkdom aan fantastische bergvormen en frisse berg stromen. welke door grillige rotsspleten afdalen naar het dal. Het is ook een land van vruchtbomen temidden van een krans van eeuwige sneeuw en van de middernachtzon. Vervolgens weidde spreker in het kort uit over de geschiedenis van Noorwegen, welke reeds dateert uit de elfde eeuw. Eeuwenlang was het een „provincie" van Denemarken en later van Zweden. Eerst in 1905 werd Noorwegen een zelfstandige staat. In tegenstelling met de opper vlakte is het land maar dun bevolkt (3 miljoen inwoners). Indien Noorwegen, aldus had spreker uitgerekend, even dichtbevolkt was als ons land, zou er plaats zijn voor circa 100 miljoen inwo ners. "oor iedere Noor is er ruim een vierkante kilometer „levensruimte". Voor een zeer groot deel leeft de bevolking van visvangst. Na deze algemene oriëntatie werd het land in zijn diepte en vooral lengte doorkruist Uitgangspunt voor deze on vergetelijke reis was de moderne hoofd stad Oslo vanwaar de tocht ging naar Bergen. Hier scheepte het gezelschap zich in voor een reis langs en door de imponerende fjorden om via de noord kaap bij de Noordelijke IJszee het vaste land weer te bereiken. Van hier ging het per auto weer op Oslo aan. Een toeris tische tocht vol schoonheid en onverge telijke indrukken. Noorwegen was voor de Leidse N.R.V.-ers gaan leven in al zijn betoverende pracht. CABARET „JUIST BELICHT" Op initiatief van de fotohandel en onder auspiciën van de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. I worden er in een 25-tal plaatsen van Nederland cabaret-voorstellingen, onder de titel „Juist Belicht", georganiseerd. In een zeer aantrekkelijk programma van ernst en luim worden de verschil lende mogelijkheden van de fotografie op een geheel nieuwe wijze belicht. Medewerkenden zijn; de actrice Sonja van Weerdenburg. bekend van het ge zelschap Toon Hermans en de radio en televisie-acteur Dick Gabel. De pianiste Hansje Kerckhoff verzorgt de begelei ding, de muzikale arrangementen wer den samengesteld door Wouter Denijs. Maandag 3 maart vindt deze avond in Leiden (foyer StadagebooraaD plaat* ZWO subsidieert Leidse wijsgerige studie De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. H. M. M. Loenen. docent in de wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit en leraar in de klassieke letteren aan het Stedelijk Gymnasium alhier, een subsidie verleend voor de Engelse verta ling van een studie over de Eleatische wijsbegeerte, getiteld „Parmenides. Me- lissos, Georgias, een her-interpretatie van de Eleatische filosofie". Deze 6tudie is een poging om op een taalkundige basis de Eleatische wijsbegeerte vanuit een nieuw gezichtspunt te verstaan. Dat dr. Loenen zijn werk in het Engels laat vertalen ligt in de omstandigheid, dat hij aldus een veel groter aantal specia listen kan bereiken dan wanneer zijn studie in het Nederlands verscheen. De vertaling zal gemaakt worden door mej. C. Dikshoorn te 's-Gravenhage en naar gehoopt wordt zal deze aan het einde van dit jaar gereed zijn. Intussen hoopt dr. Loenen een Nederlandse uitgever be reid te vinden zijn studie te publiceren. Viro sprak over de Benelux In de grote zaal van de Nationale Levensverzekeringsbank Rapenburg 8, kwamen gisteren de leden van de afde ling Leiden-Oegstgeest van de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde bij een om te luisteren naar mr. J. W. A. Huibregtse, ambtenaar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, die sprak over de Benelux economische unie Doel van de Benelux is volgens mr. Huibregtse de afbraak van grensbelem- meringen. De verwezenlijking van dit streven is al vergevorderd, maar de rei ziger merkt daar nog niet zo veel van. Ver verwijderd is men nog van het ideaal van de monetaire unie. Een stap vooruit is echter de uitwisseling van ambtenaren op enkele ministeries. Mr. Huibregtse erkende de bezwaren, die door taalkundigen tegen het woord Benelux zijn ingebracht. Het „lux" van I Luxemburg betekent wel „licht", maar „bene" kan uit het Latijn vertaald wor den met „goed", echter als bijwoord. Ondanks dat heeft men besloten het woord te handhaven. Dolle dinsdag 1944 was de datum, waarop de Benelux startte Behalve het, volgens mr. Huibregtse, „nare" land bouwprobleem. is 97'l van de handel tussen de drie landen vrij. Er is een vrij personen- en kapitaalsverkeer en vooral in de grensgebieden is deze samenwer king erg nauw. Mr. Huibregtse besloot zijn toespraak, die eigenlijk een resumé was van wat sinds de bevrijding op Benelux-terrein gedaan was. met te wijzen op het Unie verdrag. dat slechts een uiteindelijke visie bevat. In de verdere bespreking ging hij in op deze samenwerking in de Europees Economische Gemeenschap. Prof. dr. S. Dresden is benoemd tot voorzitter van de examencommissie Frans M.O.-1958. In de subexamencommissie Neder lands M.O.-B 1958 is benoemd tot lid prof. dr. P. Minderaa alhier. „VOLK VAN SURINAME" De tentoonstelling „Volk van Surina me" in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat is verlengd tot en met 16 maart as. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau (rechts), ge fotografeerd met de Amerikaanse onderstaatssecretaris Robert Mur phy na een onderhoud in Parijs over de kwestie-Tunesië. Jong en Jolig op tournee Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat niet alleen in onze stad een goede naam heeft, doch ook elders met zijn optre den veel succes oogst, staat in de ko mende maanden nog een druk tournee te wachten. Hedenavond speelt en zingt het gezelschap in IJmuiden, waar het zijn medewerking verleent aan een bij eenkomst van de Chr. Besturenbond al daar. Op 6 maart gaat „Jong en Jolig" naar Koudekerk, waar in het Vereni gingsgebouw een avond van de Vijf-cent actie wordt gegeven. De volgende dag is het de afdeling toneel, die in Rotterdam voor de Ned. Chr. Reisverenlging zal op treden. Zaterdag 8 maart is Jong en Jolig op „eigen terrein": in het Antonius Club huis. Het Marine Sanatoriumfonds houdt hier dan een propaganda-feest avond. Op 14 maart vindt men het ge zelschap in dezelfde zaal terug. Nu om in het kader van „d'Oprechte Amateur" van de AVRO een proeve van zijn be kwaamheid af te leggen. Op 17 maart staat Alphen aan den Rijn op het programma. In Avifauna vindt dan de viering van het 40-jarig bestaan van de Chr Bouwbedrijfsbond plaats. Op 21 maart is het gezelschap weer in de Sleutelstad. Voor deze avond deed de afdeling Leiden van de CHU - in de Stadsgehoorzaal - een beroep op dit muzikale gezelschap. Ook in april zet de J. en J.-tournee zich voort: 10 april in „Den Burcht" (10 jarig bestaan Ned. Ver. voor Suikerzie ken); 14 april Alphen 12H-jarig be staan Alpheuse Middenstandsvereni ging); 17 april Pemis '40-jarig bestaan Chr. Metaalbedrijfsbond)21 april Utrecht 'N. C. Reis V.) en tenslotte 24 en 25 april Leiden (Chr. Metaalbedrijfs bond) Op 13 mei nadert dan het toneelsei zoen met een schouwburgavond in Lei den het einde. flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. ORGANON OSS Niel alleen hij maar alle gezinsleden zijn optimistisch en presteren wat. Davitamon 10 geeft hun allen weerstand, levenslust en gezondheid. Eén enkele dragee per dag is ruimschoots voldoende voor aan vulling van vitamine-tekorten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3