JN oor d wij ks raad besprak „open brief' van oud-politie-inspecteur Laatste Berichten RECHTZAKEN Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG K FEBRUARI 19M Verkeer herstelt zich langzaam Het ziet er niet naar uit. dat de vorst zi®h nog lang in ons land zal kunnen handhaven. De weerprofeten voorspel len een verbetering van het weer, zodat het herstel van het verkeer na de to tale ontwrichting van gisteren onge stoord kan doorgaan. Een enkele uit zondering en wat vertraging daargela ten, kan men wel zeggen, dat de Spoor wegen weer meester van hun terrein zijn. Ook het normale wegverkeer komt langzaam weer op gang. In Noord-Hol land zijn de belangrijkste autobusver bindingen hersteld, maar in Groningen, Drente. Friesland en Overijssel werd he denochtend energiek gewerkt om de nog bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen. Er is nog heel wat sneeuw weg te werken. In de veenkolonieën ligt de witte massa op sommige plaatsen twee meter hoog, in Gasselte komt het zelfs voor, dat alleen het dak van een huis nog boven de sneeuw uitsteekt en op de Friese wegen liggen nog talrijke hinder lijke sneeuwduinen. Ook in Maastricht heeft men alle problemen nog niet kun nen overwinnen, vanochtend reden de stadsbussen niet. Bij Zwolle is men de winterse ellende te boven. In Woerden ook, maar daar werd vanochtend dooi de slechte wegen maar één party kaas aangevoerd. Ook op Schiphol nam het luchtverkeer in de loop van vandaag weer normale vormen aan. De verschil lende vertragingen konden vanmiddag ingehaald worden. Het ergste leed was geleden. Alleen uit Frankfort kwam be richt. dat de ongunstige weersomstan digheden nu ook deze stad hadden be reikt en dat de mogelijkheid van vertra ging voor het vliegveld groot was. Niet alleen stijgt de waterstand in de Rijn, maar uit Zuid-Limburg wordt ook een sterke stijging van het water in de Maas gemeld. Minister Staf over de onderzeebootdienst De onderzeebootdienst van de Kon. Marine te Rotterdam zit zijn ontwikke ling in de weg. aldus de minister van Marine, ir. C. Staf. toen hem te Alblas- serdam gevraagd werd naar het verdwij nen van de onderzeedienst uit de Maas stad. In verband met de spreiding van de vloot en de noodzaak om op verschei dene plaatsen te kunnen optreden, zal in Rotterdam altijd een plaats behouden moeten blijven, maar welke deze plaats zal zijn is volgens hem nog niet be kend. Minister Staf had in verband met de door hem gesignaleerde ontwikkeling van Rotterdam het plan „Europoort" genoemd, en. zo zei hij, „een gaatje in de poort is genoeg". Buiten de concen tratie in Den Helder wil men dus altijd de mogelijkheid houden van een plaats in Rotterdam en „graag in de buurt van de vogelkolonie", waarmede de minister kennelijk doelde op het eiland Rozen burg. „Geen depressie, maar recessie" (Van onze Haagse redactie) In verband met de vraag: „Kunnen wij de conjunctuur beheersen?" merkte de heer H. M. de Lange, directiemedewer ker van het Centraal Planbureau in Den Haag gisteravond tijdens een vergade ring van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel op, dat een zeker opti misme gerechtvaardigd is. De heer De Lange wees er met nadruk op, dat het woord depressie in Neder land voor de huidige situatie geen juiste fomulering is. Van een depressie spreekt men als circa 10^0 van het arbeidspotentieel werkloos is. Dit is in ons land nog lang niet het geval. Daarom kan men hoogstens spreken van een recessie of terugslag. V.S. willen eerste militaire maanbasis Men heeft grondige studie gemaakt van de voordelen die een raketbasis op de maan zou opleveren, aldus generaal D. Putt, hoofd van de afdeling onder zoek van de Amerikaanse luchtmacht. De generaal, die dit vertelde op een bijeenkomst van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zei dat de V.S. alles in het werk zullen moeten stellen om de eerste te zyn die een militaire basis op de maan hebben. Volgens generaal Putt bestaan er plannen voor drie ruimtevoertuigen, die een mens kunnen meenemen en terug brengen naar de aarde. Putt verklaarde tenslotte dat de lucht macht in het jaar, dat op 30 juni ein digt, meer dan 50 miljoen dollar heeft uitgegeven voor het militaire kunst maanproject en dat deze uitgaven het volgend jaar de 100 miljoen dollar zullen overschrijden. Lente is in aantocht (Speciale berichtgeving). Wie heeft er gisteren aan de lente gedacht? Vermoedelijk niemand! Bjj het Rivon, de afdeling van het Staatsbos beheer die zich o.m. met de vogels bezighoudt, weet men evenwel zeker dat de lente in aantocht is. Daar kreeg men namelijk al diverse meldin gen van gesignaleerde ooievaars bin nen. Op 15 februari werd de eerste ooievaar in Borne gezien, twee dagen later arri veerden er twee uivers ih Maarssen op het oude nest en vloog boven Vleuten een koppel van 20 stuks. Een dag later arriveerde er een ooievaar op het nest in Tuindorp (Utrecht) en bij Leiden werd ook al een uiver gesignaleerd. Men maakt zich bij het Rivon thans alleen zorgen over de gezondheidstoe stand van deze lentebodes. „We hopen heel erg dat tijdig de dierenbescherming wordt gewaarschuwd als er een ver kleumde ooievaar wordt gevonden. Van het kleine aantal ooievaars dat Nederland nog bezit, kunnen wij er echt niet een meer missen", aldus het Rivon. Zoetermeerse polder dreigde onder te lopen (Van on2e Haagse redactie) Gisteravond moesten door het bestuur van de Zoetermeerse of „nieuw droog gemaakte" polder ijlings maatregelen worden getroffen om overstroming van de polder te voorkomen. Opgezweept door de harde noorden wind kwam het water van de Noord-Aa over een afstand van 100 meter over de Drie ambachtskade, aan het einde van de Broekweg, waarover het water even eens spoelde. Met man en macht werd door het versterken en ophogen van de dijk met zakken zand het verder wegspoelen van de dijk voorkomen. Tot diep in de nacht waren leden van de vrijwillige brand weer en andere vrijwilligers aan het werk om het door de storm opgestuwde water een halt toe te roepen. Voor alle zekerheid werden op de dijk en ook op andere plaatsen wachten ge. plaatst om onaangename verrassingen te voorkomen. DE „ORANJE" NAAR INDONESIË. Vrijdag a.s. zal het m.s. „Oranje" on der commando van kapitein H. Zeilma ker naar Indonesië vertrekken. De vol gende afvaart van de Oranje van Am sterdam naar Indonesië zal een week worden vervroegd, de vertrekdatum is bepaald op 25 april. Na terugkomst in Amsterdam op 13 juni zal het schip de normale onderhoudsbeurt krijgen. Dr. H. N. BOON AMBASSADEUR TUNESISCHE REPUBLIEK Bij K.B. is dr. H. N. Boon. ambassa deur in Rome, tevens benoemd tot am bassadeur bij de Tunesische Republiek, met standplaats Rome. Kroesjtsjef krijgt sterkere positie Uit berichten in de Sovjetrussische pers blijkt, dat zich in het gehele land een „kaderwisseling" aan het voltrek ken is, die er op gericht is de positie van Nikita Kroesjtsjef, eerste secretaris der Sovjetrussische communistische par tij, te versterken. In de lagere rangen heeft een algehele verschuiving plaats. Men verwacht te Moskou, dat het niet herkiezen van bepaalde partijfunctiona- j rissen, wier plaatsen vervolgens worden ingenomen door aanhangers van Kroesjstjef. zyn hoogtepunt zal bereiken 1 in de 16 maart a.s. te houden verkiezin gen voor de „Opperste Sovjet" het z.g. parlement der Sovjet-Unie. Vermoedelijk I zal de Opperste Sovjet in een geheel nieuwe samenstelling terugkeren. Deze „commandowisseling" in de lage re regionen gaat gepaard met een over eenkomstig verschijnsel in de hogere partijrangen en by de (politieke) leiding van het leger, de vakbonden en de openbare organisaties. De Sovjet-bladen schrijven in dit ver band, dat 1958 een „beslissend jaar" is, daar in deze periode een stevige basis dient te worden gelegd voor het welsla gen van het van 1959 tot 1965 lopende „zeven-jarenplan". Dit plan moet vol gens de Sovjet-pers een „beslissende periode in de ontwikkeling der Sovjet- Unie worden", die Sovjet-Rusland „de eerste plaats in de wereld moet verzeke ren, en dit niet slechts op het gebied dei- industriële produktie doch ook op het terrein der algemene voortbrenging". Men heeft tenslotte te Moskou nog de indruk dat Kroesjtsjef, die bij de uit voering van zijn plannen tegenkanting zou hebben ontmoet van de leiders der z.g. „technocraten", steun zoekt by de jongere leden van deze nieuwe „klasse der technische ambtenaren", om het verzet der ouderen te breken. STADSNIEUWS Tweede opera uitvoering Kon. Conservatorium Wederom hartelijk succes Ondanks het bijzonder koude en slechte winterweer was gisteravond in de Lakenhal toch nog een 60-tal toe hoorders opgekomen ter bijwoning van de tweede uitvoering van de operaklas van het Kon. Conservatorium te Den Haag, waarover wij de vorige maal uitvoerig schreven. Men heeft zyn „zware" gang niet behoeven te betreu ren, integendeel! Want er is, zo mogelijk, onder leiding van de heer Wim Quispel met nog meer enthousiasme gezongen en geacteerd, zodat de aanwezigen werkelijk van de prestaties van dit muzikale en uitste kend „getrainde" groepje hebben geno ten. Door het uitvallen van enkele deel nemers moesten enige nummers verval len: overigens viel het programma bij zonder in de smaak, waartoe vanzelf sprekend weer in ruime mate bijdroegen de heldere en geestige uiteenzettingen van de heer Quispel, die zich opnieuw een uitnemend begeleider betoonde. Zie: op deze wijze heeft een opera avond als deze werkelijk „zin" en wordt men ingeleid op een terrein, dat in ons land nog veel te weinig gemeengoed is geworden. Avonden als deze kunnen er hogelijk toe bij dragen, dat daarin de zo nodige verandering komt! Het Haagse Conservatorium zij geluk gewenst met deze ijverig werkende en I geanimeerd zingende en spelende krach ten, die veel voor de toekomst beloven en later wellicht nog een hartig woord in onze operawereld zullen meespreken. De dames en de heer Quispel zijn met fraaie bloemen gehuldigd, j Aan K. en O. onze erkentelijkheid I voor het genomen initiatief. „Lichtvoetig" is men in de sneeuw naar huis gegaan! Voorstellen aan de raad van Leiderdorp Geen bezwaren tegen de benoeming van dr. Mohr De Zwitserse regering is van mening, dat er geen bezwaren bestaan tegen de eventuele benoeming van dr. Mohr tot vertegenwoordiger van de Westduitse Bondsrepubliek in Bern. Er was in kran ten geschreven over medeplichtigheid van dr. Mohr aan het wegvoeren van Joden uit Nederland, maar de Zwitserse regering heeft zich officieel door Ne derland laten voorlichten, waarbij geble ken is. dat dr. Mohr geen blaam treft. OVERVAL OP TANKSTATION BERECHT De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de twee Rotterdammers, die tezamen de roofoverval op het benzine tankstation aan de Haagseweg bij de Sloterweg te Amsterdam op 4 september j.l. hebben gepleegd, veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Twee jaar met aftrek was tegen beiden geëist. De Leiderdorpse raad krjjgt In de vergadering van a.s. vrijdag een uit voerige agenda te behandelen. Ver moedelijk zullen de eerste voorstellen hamerpunten zijn. Van de belangrijk ste volgt hier een korte uiteenzetting. De woningen Hoofdstraat nrs 16. 28. 194 en 223 en Jaagpad nrs 17 en 18 zijn bij besluit van de raad van 26 april 1957 onbewoonbaar verklaard. Er werd tegen deze onbewoonbaarverklaringen geen beroep ingesteld. Tot nu toe is alleen de woning Jaagpad 17 ontruimd. De overige woningen kunnen vóór 1 maart 1958 niet worden ontruimd, daar het niet mogelijk is de bewoners voor die tijd aan andere huisvesting te helpen. B. en W. stellen daarom voor op grond van art. 25 der Woningwet de ontruimingstermijn te verlengen. De gemeente heeft een tweetal geld leningen aangeboden gekregen n.l. van f. 35.000 en een van f. 238.000. De eerste staat in verband met het bedrag aan vlottende schuld en de tweede heeft betrekking op een aangevraagd bedrag j voor het bouwrijpmaken van complex VI I van het grondbedrijf, indirect dus ten i behoeve van de bouw van 114 woning- wetwoningen. Hoewel B. en W. er van overtuigd zijn, dat het rentepercentage een zware last voor de gemeente zal be- tekenen, wordt toch aanvaarding voor- gesteld. Het raadsbesluit van 29 november 1957 inzake een bouwkredietregeling kan door Ged. Staten niet worden goedgekeurd, omdat de werking van dit besluit niet aan een bepaald aantal woningen of een bepaald complex van woningen is ge bonden en zo de uitvoering van het besluit aan het toezicht van G.S. zou worden onttrokken. In overweging werd gegeven in het besluit de bepaling op te nemen, dat voor elke te verlenen I garantie vooraf machtiging van Ged. Staten moet zijn verkregen, j Aan de raad wordt meegedeeld, dat enkele percelen in de Kalkpolder tot Kerstmis 1957 waren verhuurd aan de I heer Braat en dus nu ter beschikking j van de gemeente zijn gekomen. B. en W. willen deze percelen in reserve houden voor tuinders, die in de toekomst mis schien in verband met de uitbreiding hun tuinen zullen moeten verlaten. Een deel van de grond is in de toekomst be stemd voor rioolzuiveringsinrichting. B. en W. stellen voor de gronden voor één jaar ter beschikking te stellen voor volkstuinders. Er zijn hiervoor reeds een aantal gegadigden. De huurprijs zou f. 0.75 per RJR. kunnen bedragen. Een zevental verenigingen heeft over 1957 een subsidie van de gemeente aan gevraagd. De betreffende verzoeken zijn in handen van de culturele raad gesteld, die terzake advies heeft uitgebracht. B. en W. delen hierbij vooraf mede, naar aanleiding van de opmerkingen door de heren Los en Boot bij de behan deling van de begroting gemaakt, een onderhoud te hebben gehad met het dagelijks bestuur van de culturele raad. De heer Los had opgemerkt, dat er een te sterke binding bestaat tussen de cul turele raad en de verenigingen. Indien niet, zoals nu. het lid zijn van genoemde I raad zoveel aan een aangesloten ver eniging gebonden is zou met een gerin- iger aantal personen kunnen worden I volstaan. Door de heer Boot was in aan sluiting hierop opgemerkt, dat het mis- 1 schien aanbeveling zou verdienen de raad te verkleinen en te splitsen in afdelingen voor sport- en culturele zaken. B. en W. delen de raad mede. dat de culturele raad niets voelt voor een dergelijke splitsing. B. en W. hebben I veel waardering voor het werk van de culturele raad. i Overeenkomstig de door deze raad uit gebrachte adviezen stellen B. en W. voor j subsidies te verlenen aan de volgende verenigingen: de amateurfotografenclub I „Daguerre", de „Leiderdorpse Padvin ders", de „Harmoniekapel Leiderdorp", de Korfbalvereniging „Velocitas", de Voetbalvereniging „R.C.L." en de To- neelvereniging „Ons Genoegen". Verduistering van bijna 10.000 gulden (Van onze correspondent) Vierduizend repatrierenden naar Nederland Ongeveer vierduizend repatrierenden, die op het ogenblik in Australië vertoe ven nadat zij Indonesië verlaten hadden, zullen binnenkort naar ons land reizen. Dit zal per schip geschieden tot Genua, waarna de reis per trein zal worden voortgezet. Buitenlandse journalisten niet naar Buitengewesten De regering in Djakarta heeft be paald. dat buitenlandse journalisten voortaan rechtstreeks naar Djakarta moeten reizen. Hierdoor wordt het formeel onmo gelijk gemaakt, dat buitenlandse jour nalisten een reis maken door de Bui tengewesten. Slaolieprijzen omlaag (Van onze Haagse redactie) De grootste twee fabrikanten van sla olie zullen per 3 maart de prys van de olie met 10 cent per fles verlagen. Aangenomen wordt dat andere fabri kanten dit voorbeeld zullen volgen. Dc prijsverlaging werd mogelijk door de gedaalde grondstoffenpryzen. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam zyn opgesloten een 44-jarige expeditiechef uit Rotterdam wegens ver duistering van byna f. 10.000 ten nadele van een expeditiebedrijf te Rotterdam en valsheid in geschrifte en een 42-jarige Amsterdam kantoorbediende die wordt verdacht van verduistering c.q. heling. De Amsterdammer was in dienst van een Amsterdamse handelmaatschappij, een grote klant van het Rotterdams ex peditie bedrijf. Hij gaf opdrachten van zijn zaak door aan het expeditiebedrijf en zo kwam hij in contact met de expe ditiechef. De Amsterdammer ging gTOte bedragen opnemen te eigen bate bij de Rotterdamse onderneming, welk geld hem door de expeditiechef ter hand wer den gesteld. De bedragen werden op de rekening van de handelmaatschappij weggewerkt, zodat de werkgever van de kantoorbediende ernstig werd benadeeld. Dit alles begon eind 1956 en ging door tot augustus 1957. Toen waren de be dragen zo groot geworden dat ze niet meer konden worden weggewerkt. De expeditiechef is daarna ook op andere wijze in de boeken van zijn patroon gaan knoeien. Daarmee is het expeditiebedrijf benadeeld. Het geld werd door de vrien den opgemaakt aan cafebezoeken. Nederlandse banken niet „overgenomen" In week van 13 tot en met 19 februari 1958 WARMOND Raad Warmond Wegens verblijf in het buitenland van de burgemeester, kwam de raad van Warmond gisteravond onder voorzitter schap van wethouder Dekker in verga dering bijeen. Afwezig was verder de heer Weyers, die ziek is. Naar aanleiding van een verzoekschrift werd een bedrag van f. 28.73 verleend aan de Onderwijsvereniging der L.T.B. te Haarlem ten behoeve van twee uit deze gemeente afkomstige leerlingen. Van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten was een schrijven ontvangen waarin stond vermeld, dat urt de opbrengst van de eerste nationale woningbouwlening een vaste lening kan worden aangegaan van f. 69.000. Voorgesteld werd deze lening aan te gaan t.b.v. het verstrekken van grond- en bouwvoorschotten aan de Woningstichting Warmunda voor de bouw van woningwetwoningen. Het voorstel werd aangenomen alsmede, dat betreffende een lening van f. 5.000 welke beschikbaar was gekomen door het bij voorkeur inschrijven op de Rentespaar- brieflening 1957. De vergoeding per leer ling volgens de lageronderwijswet werd voor de R -K. Jongens- en Meisjesschool vastgesteld op f. 54 per leerling en voor de School met den Bijbel op f55 per leer ling. Tevens werden voorschotten ver leend voor vakonderwijs aan voornoemde scholen resp. van f. 2000, f. 1500 en f. 1400. Het voorstel betreffende een extra toelage voor de chef van de afde ling Algemene Zaken van f. 200 werd aangenomen. GEVESTIGD A. J. H. Westerwyk Bosdijk en fam. In strumentmaker, Irenestraat 15. H de Jong en fam. glasinstrumentmaker, Plantsoen I 93, T. M. C. Lasander geb van Rijn en fam. Levendaal 106. C. H Vink en fam, leraar. Burggravcnlaan 62. G W. Corporaal en fam. ass. bedrijfsleider, Moddermanstr j 6. Y. S. Tan en fam, kok Haarlemmerstr. 211. E. van den Hooff en fam. concierge Noordeindeplein 4a. H. J van Dam en fam. onderwijzer Boshuizerkade 31. G J. J Vredeveldt en fam. exploitatiechef ult- I geversmij. Morslaan 45. J M. van Graven onderwijzeres. Vismarkt 3. E J Brae. J. v. l Goyenkade 1. F. S Verhagen. Witte Singel 43. E. G. J. J. Rooi vink. Haarlemmerstr. 139a. J M. van 't Hul. Witte Rozenstraat 22. V. Domela Nieuwenhuls Nijegaard, Doezastraat 27a. R. A. J Mees, Breestraat I 123a. A. M. M. van der Wiel geb Verberkt Haarlemmerweg 7. J K Beverloo, verpl.. Rljnsburgerweg 10. M C. M. T. Zaat. kraamverpleegster, le Blnnenvestgr 30. I N A. van Tilborg. kantoorbediende. Mar- nlxstraat 81. J M Slingerland, schipper binnenvaart. Potgieterslaan 25a. A Nuls. leerl. mach. bankwerker. Herenstraat 142. F. G. J. Kraan, waterbouwkundige. Heren gracht 100. J C. Bosman, timmerman, Be- I schultsteeg 1. H C Hertel geb. Klein, Ak- j kerhof 38 P. Knip. militair. Noordelnde I 2a. M. J M. T. van Elck, hulp in de huis houding. Roodenburgerstr. 53. G. C Pelle Rijn- en Schiekade 114, J. Wijnands. verpl Rljnsburgerweg 10. H. E. Kuenen. kinder verzorgster. Rljnsburgerweg 127. VERTROKKEN W. J. Stipdonk en fam. van Nwe Rfjn 96 naar Voorschoten. Rijndijk 114 (woonw A Ingelse en fam. van Zoeterw. Singel 96 naar Oegstgeest. van Cuycklaan 14. C A Warmerdam en fam., van Gasstraat 50 n. Nederlandse Antillen. T. van den Berg en I fam, van Irenestraat 15a, naar 's-Graven- I hage, Garderenstraat 17. J. H. Jansen en fam. van Rljnsburgerweg 140. naar Voor- schoten. Prof. Lorentzlaan 79. A Bour- gonje en fam.. van Kloksteeg 14 naar Aus- tralie. W. A. Knaap en fam van Zonne veldstraat 7, naar Haren Gr.. Dllgtweg 36. I A. H. Roemer en fam van Rijn- en Schle- i kade 48. naar Voorschoten. Rouwkooplaan 9, J. L. H. Cupédo geb. de Vries en fam.. i van Bolsotknde 8 naar Utrecht. Prinsen- j straat 20bls. B. A. T. Koster van van Ho- I gendorpstr. 5. naar de Bilt U.. Gezichts- lnan 162. E .E. J. Kropveld. van Boerhaave laan 42. naar Amsterdam, de Lalressestr I 56. L. Rook. van Boerhaavelaan 47 naar i Delft, van L. v. Sandenb.str 1. L. J. E P i van Breemen, van B Roozenboomstraat 24. naar Bruns6um. Pelgrimsweg 55. F. D Beckering. van Rapenburg 40. naar Rot terdam. Mariniersweg 121. W A J Rapp, i van Breestraat 37. naar Nijmegen. Plataan- str. 2. P. J. de Kort. van Hoflaan 95. naar I Stein. Hoogenweg 9. E Labordus, van Lage Rijndijk 6b. naar Aalten. Haart 24. W. C. M Krol geb. Cornellssen. van Munnlken- straat 25. naar 's-Gravenhaee, P Kruger- laan 62 D. Cornellsse, van Groenesteeg 60 naar Ridderkerk, Ben Rijweg 275. C C. Diks, van Haarlemmerstraat 200a, naar Maastricht. Hofmeiersplein 23. C. J. Dirk zwager geb. Schutte, van van der Werf- straat 62. naar Alphen aan den Rijn. Hor tensiastraat 34. J. Vermeulen, van Oude Singel 26. naar Hilversum, Diependaalse- laan 137, C. C de Hooge van Boerhaave laan 21. naar Zuld-Afrlka. F. de Vries van Rljnsburgerweg 140. naar Apeldoorn, Su- matralaan 79, A. A van der Vis. van Rljnsburgerweg 86. naar Haarlemmermeer. H M Dijklaan 13, H. M. Horstlng van Rljnsburgerweg 10, naar Arnhem, v. Blan- kenburgstr. 3, C Schot van Lage Mors- weg 22, naar Rotterdam. Pr. Julianalaan 79. N. Vrolijk, van v Bemmelenstr 21. n. Wagenlngen. Dolderstr. 45. C. Temming geb Zandvliet, van Thorbeckestr. 4 naar Utrecht. Robljnlaan 4. A J. M van Haas trecht. van Zoeterw Singel 76. naar "s- Gravenhage. Aagje Dekenlnan 70. V G M Glola van Korevaarstraat 35. naar Leider dorp. Ztjloordkade 20. E de Mol van Ot- terloo. van Papengracht 22. naar 's-Gra- venhage, Wagenaarweg 13. Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft gemeld, dat blijkens een bekendmaking van het leger, de In donesische regering de Nederlandse bankinstellingen en al hun agent schappen In Indonesië heeft uitgezon derd van het besluit tot overname van alle Nederlandse bedryven, dat In januari j.l. door de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion werd uitgevaardigd. In deze bekendmaking werd gezegd, dat de Nederlandse banken tegelijker- i tijd deviezenbanken zyn die een belang- I rijke rol spelen in het betalingsverkeer ten behoeve van de Indonesische eco nomie. In een nieuwe order van de legerlei ding werden de regionale militaire ge zaghebbers geïnstrueerd om vertegen woordigers van particuliere organisaties en lichamen uit te sluiten van het lid maatschap van de regionale commissies van toezicht op de banken. Ook wordt hun daarin opgedragen te voorkomen, dat onbevoegden zich in het toezicht op de banken mengen en dat lekken over de regeringspolitiek en de bankgeheimen ontstaan. Tenslotte werd in de bekendmaking medegedeeld dat de uitzondering van de Nederlandse banken noodzakelijk is met liet oog op hun nog steeds vi- tale positie op financieel en econo- misch gebied voor de Indonesische Republiek. Commissie van onderzoek ingesteld Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester mr. G. F. W. van Berckel. Ingekomen was bij de raadsleden een I afschrift van een open brief van de heer F. J. Wassenaar, oud-inspecteur van po litie aan mr. C. Punt. notaris en advo caat alhier en in de oorlog loco-burge meester en raadslid, waarin blijkens de reacties uit de raad. heel wat harde no ten gekraakt worden. Daarnaast is een verzoek door briefschrijver gericht aan de raad om rehabilitatie en retro-actie- ve vergoeding van de geleden materiële schade wegens inkomstenderving. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Van Riemsdijk een tweetal vragen t.w. om trent een dreigbrief die al dan niet door de heer Wassenaar in oorlogstijd zou zijn geschreven en indien deze brief niet door de heer Wassenaar is geschreven, rehabilitatie door de voorzitter. De voorzitter haakte hier onmiddellijk op in door te verklaren dat volgens zijn vaste overtuiging de heer Wassenaar hierin vrijuit gaat. Op voorstel van dc i heer Passchier werd een oommissie van onderzoek ad hoe ingesteld. Dit voorstel werd door B. en W. over- I genomen met dien verstande dat de j personeelscommissie wordt aangevuld i met de heer Van Riemsdijk en mevrouw Van der Wiel als zijnde vertegenwoordi gers van niet in de personeelscommissie vertegenwoordigde raadsfracties. De heer Rippen had geen behoefte aan een commissie en wilde daarvan om principiële reden, ook geen deel uitma ken. omdat hij als ex-politieke gevange ne in deze zaak niet objectief kon zijn. Wethouder Vogelaar, die alles in oor logstijd grotendeels ais loco-burgemees ter heeft mee gemaakt verklaarde na drukkelijk dat hij geen enkele opmer king over minder goed beleid in oorlogs tijd van de betreffende hoofdinspecteur kon releveren en elk raadslid tart met feiten aan te komen. Nadrukkelijk ac centueerde hij de figuur van mr. Punt buiten de discussie e willen houden. De manier waarop de Zuiveringsraad vijf jaren en drie maanden deze aange legenheid slepende had gehouden om daarna zonder enige motivering tot ont slag over te gaan zonder behoorlijke ge legenheid tot verdediging te hebben ge geven, werd door de heer Vogelaar in krachtige termen sterk veroordeeld. De heer Sedelaar wenste niet op de beslis singen van de commissie vooruit te lo pen en wethouder Van Leeuwen wilde aan requestrant in zijn functie als ge meente-ambtenaar de gelegenheid om vermeend, onrecht door een commissie te laten onderzoeken, onder geen om standigheid onthouden. De heer Alkemade was van mening dat over deze zaak al veel te veel ge sproken was in deze vergadering en vroeg de rest nu maar aan de commis sie over te laten. Deze mening bleek ook door andere raadsleden te worden ge deeld. HET LEIDSE STRUCTUURPLAN De heer De Geus roerde de kwestie Leiden aan, waarvan hij in de pers had gelezen. Dc voorzitter verklaarde na drukkelijk tegen het gemeentebestuur of de raad van Leiden geen enkele anti pathie c hebben, integendeel veel sym pathie, maar hij achtte, evenals alle an dere colleges van B. en W. uit de omlig gende gemeenten, het door Leiden voor gestelde. om alle raden bij elkaar te roepen, niet juist. Als steeds moeten B. en W. hun raad behoorlijk kunnen voorlichten, hun eigen experts kunnen raadplegen en in studie nemen in hoe verre eigen uitbreidingsplannen met die van Leiden stroken. Daarom is een be spreking van de burgemeesters onder ling, ai dan niet met de wethouders, van doorslaggevend belang. Eerst daarna kan een vergadering met de gecombineerde raden worden gehouden, waartegen de voorzitter op zich zelf uiterst sympa thiek tegenover staat. Dit om alle mis verstanden te voorkomen of uit de we reld te helpen. Hierna volgde nog een korte geheime zitting. Beurs van Amsterdam Woensdag 26 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 100U. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '53 3% 92 91% Grootboek obl. 3% 78 Ned '47 3% (3) 86f| 87Ar Ned '51 3% 91% 91% Ned '53 <3H) 88% 88H Ned '56 3% 88ft 88tè Ned '48 3% 84 84 Ned "54 3% 85% 85% Ned '55 I 3% 85% 85% Ned -55 II 3% 87% 87% Ned *37 3 86 Ned W.B lening 6% 108 108% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 91% 91H Ned 62-64 3 90% 90ft Cert. NWS 60% Indlë '37 A 3 86% 86ft Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl enlnd. B 22% 23% Nat. Handelsbank 71% 70% Ned. Handelmij146 145% Amst. Rubber 44% 45 Deli Mij.en (Ver.) 60% 61% H.VA84 83% Java Cult27% 28 Senembah 42 Vorstenlanden 8Y4 9% A.KU 146% 147% Berkel's Patent (v) 190 190 Calvé Delft cert 298 301 Kon Pap v Gelder 172 172% Hoogovens cert272 273 Müller en Co N.B 303 300% Ned Kabelfabr 224% 220 Philips 246% 248% Philips pref 148 147% Unilever 335% 337% Wilton Feyenoord 205 203 Biliton 2de r 177% 172% Dordtse Olie gew 650 610 Kon Petr <f. 20.143 60 145.30 idem (50 a f 20.— 142 90 145 35 Holl Amer lljn 140 140% Java China Paket 115% 116 KIM 103 40 1 03 90 Ned Stoomv Mfj 139% 139% Kon Paket Mfj 103 102 Stoomvaart MU Ned 130 B 131% Nievelt Goudr cert 144% 145% v Ommeren cert 192% 191% Kon Rott Lloyd 148V* 116 Ned Scheepv Unle 108% 108% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 <3%> 3 90V« 90V4 Den Haag 1937 13.. 84 Leiden 1947 90 R'dam *37 I-III 3% 89% MARKTBERICHTEN RIJNSBURG. 25 februari. Bloemen veiling FLORA. Tulpen per bos. Cordell Huil 1.00-1.35. Prunus 1.10-1.55. Or Ex press 1.00-1 15. Hlllegarda 65-70. Krelage 60-75. E. Eddy 70-90. V. d Eerden 90-1.35. Albino 90-1 15. Pax 85-1.05. VV Suil 80- 1.00. Athleet 90-1.10, Mr. van der Hoef 70- 85. Pac Blossum 70-90, Electra 60-75. Hoangho 70-80. Golden Harvest 1 00-1 '20. Copland 90-1 25. Kornlforus 75-95. Yellow Gem. 1 00-1.20. Plcant 80-85. Balona 1.10- 1.25. Gen. de Wet 80-90. Pr van Oostcr.r K 75-85. Hvaelnten Pink Pearl 14-20 Osta- ra 13-17, Delftsblauw 14-18, Hlndenourg 15-22. L'Innocence 14-18. Jan Bos 12-10, Narcissen Golden Harvest 53-66. Rem brandt 57-68. King Alfred 50-62. Helios 35-46. Poetaz L 50-58. Scarlet Eleg. 52-56. Blauwe Druifjes 24-30. WOERDEN. 26 februari - Kaasmarkt. Tengevolge van de weersomstandigheden was de aanvoer vandaag zeer gering Slechts één party kaas werd aangevoerd, waarvan geen notering. BEURSOVERZICHT Agio voor dollarlening Amsterdam Amsterdam. 26 februari Nu de voorwaarden van de dollarle ning Amsterdam (15 miljoen dollar te gen 99 en 5 1/4 rente) bekend zijn. werd vanmorgen terstond begonnen met de verhandeling van deze obligaties op dollarbasis levering New York. De verhandeling op dollarbasis bewees het succes van de lening want er ont stond een agio en er werd verhandeld van 99 7/8 tot 100 1/4. De meeste belangstelling vanmiddag concentreerde zich niet in de grote beurszaal maar op de openbare execu- tiebeurs, waar een grote veiling werd ge houden van merendeels Indonesische fondsen. Men was uiteraard nieuwsgie rig waarop de belangstelling zich zou cencentreren. hoewel het moeilijk was een oordeel te vormen, aangezien vele fondsen in lange tijd niet genoteerd wa ren geweest en dus beneden de beurs koers van de hand gingen. De effectenmarkt zelf was van weinig betekenis. Voor Nederlandse staatsfond sen was de stemming vast, deels als ge volg van de ruime geldmarkt, zoals is gebleken uit de weekstaat van de Ned. Bank. De staffellening liep op tot 87 1- 4. Internationale fondsen bleven goed op prijs. Kon. Olie was zelfs iets boven Newyorkse pariteit op f. 145. Philips was aan de vaste kant en ook Unilever en AKU konden goed meekomen, maar de affaire leek naar niets. Hoogovens werden vernomen op 273 g.b„ dus goed prijshoudend. Billiton daarentegen zakte ruim 5 c"u in op het bericht inzake het staken der samenwerking met de Indo nesische regering. Van de Indonr fondsen ging voorts de belangstelling uit naar Senembah. waarin gisteren geen notering tot stand mocht komen. Men kon vandaag vernemen een adviesprijs van circa 50. dus 8 punten hoger De scheepvaart was prijshoudend zonder meer. De markt sloot ongeanimeerd. Aandelen Walvisvaart bleken tenslotte 2 14 punt, van de gisteren behaalde winst te hebben ingeboet op 64 3.4. Se nembah noteerde 51% 'maandag 42). WISSELKOERSEN Amsterdam. 26 februari Londen 10 62%—10 62%; N York 3 79ft— 3 79 Montreal 3 87ft—3 87ft; Parijs 90 00— 90 10; Brussel 7.61%—7 61%; Frankfurt 90 28%—90 33%; Zürich 86 53—86 58; Zürich (vr fr 88 45%—«8 50%; Stock holm 73.10%—73 15%; Kopenhagen 54 92 —54 97; Oio 5308%—53 13%: Milaan 00 75%—60 80%; Wenen 14 58%—14 59%. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96 Premieleningen 96 87 86% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 93 93 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 1 2% 96 96 Idem II 2% 94 94% R'dam *52 1 2% 90% 90% Idem 11 2% 94 95% Utrecht 52 2% 89% 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteillngen Amst Bank 198% 197 H.BÜ eert 191% 191 Rott Bank 160% 159'; Twentsche Bank 158 157 V- Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H My Ned G en Sp fabr Kon Ned Grofsm Internatlo Rott Droogdok Mij Tielen ri en Dros Ned .vlij Walv vrt. 214 33 166 92 52 473 7 B 64exd. 33% 168 474 7 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 8% 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24% Intern Nickei 74 Anaconda 42ft 42% Bethlehem Steel39 39% Cities Service 46 Genera) Motors 34ft 34 Kennecott 79% 79 Republic Steel 41% 41% Shell OP 59 Union Pacific 25% 25% ün. States Steel 56% 59

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5