EEN LOEIENDE SNEEUWSTORM ONTWRICHT VERKEER TOTAAL WEERBERICHT Tl Walenkamp Zn Op vele plaatsen ivas treinverkeer lamgelegd West-Europa door overstromingen en sneeuw geplaagd Minister Von Brentano in een zeer netelige positie geraakt Busongeluk in India: 35 slachtoffers Rebellen verwachten binnenkort landing; bij Pakanbaroe (Sumatra) Kettingbotsing op Rijksweg nabij Abbenes Velen konden niet meer thuis komen In West-Dnitslaml atoomwapens nodig, zegt Norstad 96ste jaargang WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 No. 29377 LEIDSCH mDAGBLAD Dlrecteur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel l* LeldeD OXT0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Van een militair standpunt bekeken is het van „absoluut essentieel belang", dat de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens worden uitgerust. I)it heeft de opperbevelhebber van de NAVO strijdkrachten in Europa, generaal Nor- stad, gisteravond in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie verklaard. Om strategische redenen wees de ge neraal het denkbeeld van de instelling van een atoomwapensvrije zone in Mid den-Europa, zoals in het Poolse plan van minister Rapacki wordt voorgesteld, van de hand. Zolang er niet in politiek en militair opzicht een fundament is gelegd voor uitbanning van het oorlogsgevaar, zou een dergelijke overeenkomst het Westen zonder verdediging laten, zo meende ge neraal Norstad. SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Nederland in bar winterweer Het was niet te houden. Met verbeten hardnekkigheid hebben de spoor- mensen gisteren de gehele dag getracht het trein verkeer op gang te houden. Een bittere strijd werd geleverd tegen de moeilijkheden, die waren opge worpen door de plotselinge grimmige greep van Koning Winter. Maar de overmacht was te groot. De ondergekoelde regen, de zwiepende sneeuw jacht en de bijtende koude bleken wapens, waartegen geen kruid gewassen was. De ijsafzet ting op de bovenleiding werd steeds erger, het aantal bevroren wissels steeds groter. In vele gevallen moesten de spoorwegen capituleren. En zo werd het aantal stations, waarop de trieste mededeling verscheen, dat men niets kon zeggen I over de vertrektijden van alle treinen in alle richting, steeds groter. Dit nummer bestaat vit 10 pagina's. Vertrok regering naar liet binnenland Overstromingen, gladde wegen, sneeuw en hagel hebben gisteren het verkeer in nagenoeg geheel West-Europa ontwricht. In Frankrijk en West-Duitsland, als mede in Zuid-België traden rivieren buiten de oevers, waardoor spoorlijnen onder water kwamen te staan en dorpen werden bedreigd. De Seine wies tot alar- I merende hoogte. Enkele wegen langs de iRijn werden overspoeld. In Tirol, waar het nog flink sneeuwt, heerst gevaar voor lawines. In het oostelijk deel van I Oostenrijk is het weer daarentegen j warm en zonnig. Evenals Nederland werden ook België en Engeland gisteren getroffen door een j sneeuwstorm, die het spoor- en wegver keer in verwarring bracht en honderden dorpen isoleerde. In België werden heel wat bomen door de storm ontworteld. Talrijke vissersschepen, die op zee i waren, liepen ijlings de haven binnen. Een windmolen in Oostende, die berich ten over windkracht doorgeeft, is door de kracht van de wind gebroken en in zee gevallen. Ook in Noord-Frankrijk is het spoorverkeer ernstig belemmerd door sneeuwval; de passagiersdienst over het Kanaal tussen Calais en Dover is geheel gestaakt. Ook in Denemarken was het gisteren slecht weer, evenals in Zweden. In de haven van Stockholm hadden jjs- I brekers een zware taak om een weg te I banen door het pakijs. Noorwegen had (gisteren te lijden van temperaturen, die lager waren dan veertig graden onder nul! Men vreest, dat dit weer nog enkele dagen zal aanhouden, i Elders op onze planeet waren de weersomstandigheden geheel anders; in Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofd stad. heeft een hittegolf met tempera lt uren van veertig graden Celsius! In Sydney iAustralië) vielen op een tuin feest. gegeven ter ere van het bezoek van Koningin-moeder Elisabeth van Enge- I land, niet minder dan honderd gasten door de hitte flauw Volgens berichten die in Singapore zijn ontvangen heeft de opstan delingenregering van Midden-Sumatra Padang als hoofdkwartier verlaten en is zij naar het binnenland vertrokken. Deze berichten meldden echter dat troepen van de opstandelingen bezig waren de haven te versterken. Volgens deze berichten was de revolutionaire regering ervan overtuigd dat dit weekeinde een landing door gewa pende troepen van de centrale regering zou volgen na de bomaanvallen op Padang. De opstandelingenleiders verwachten een invasie vanaf de eilanden van de Riouw-archipel, die tegenover de handelswegen naar Singapore liggen en dat de troepen van de centrale regering zullen pogen de rivierhaven Pakanbaroe in oostelijk c*- land naar Padang zullen trekken. Sumatra te nemen en dan over Nieuw bombardement Intussen heeft de Indonesische lucht- macht gisteravond bekendgemaakt dat de veerboot op de rivier, de Kampar. op Midden-Sumatra, is gebombardeerd en tot zinken gebracht. In het communiqué van de Indone sische luchtmacht werd verklaard dat hiermee de verbindingen tussen Pakan baroe en Padang zijn afgesneden omdat de veerboot een „strategische verbin ding" tussen de beide plaatsen was. Pakanbaroe. een centrum van activi teiten van de Caltex oliemaatschappij, ligt ongeveer 160 km. van de kust af. Djakarta: „Leiders gaan vluchten" Radio-Djakarla verklaarde gister avond dat de leiders van de opstand in Midden-Sumatra op het punt staan „hun volgelingen te verlaten en naar het buitenland te vluchten". „Er zijn tekenen die erop wijzen dat deze leiders de bevolking en de mili tairen zullen verlaten om henzelf de gevolgen, waarvoor de leiders verant woordelijk zijn, onder ogen te laten zien", aldus de radio. Verscheidene lei ders zoals Sjaffroeddin hebben hun familie geld gegeven om het land te verlaten. „Zij zullen beslist asiel vra gen in het buitenland omdat zij hun geld daar geïnvesteerd hebben", aldus Radio-Djakarta. Sjafroeddin heeft echter verklaard: „Wij zijn bereid te vechten, zoals wij in 1948 gedaan hebben, toen wil tegen de Nederlanders streden". Sjafroeddin uitte zich voorts in scherpe woorden over Soekarno's wei gering. gehoor te geven aan de op roep der revolutionaire regering om de communisten uit zijn regering te verwijderen. Centrale regering bankroet bijna Het hoofd van de voorlichtingsdienst der rebellen in Midden-Sumatra. Des Alwi. heeft verklaard, dat de Garoeda spoedig haar diensten op Borneo zou staken vanwege het tekort aan vlieg- tuigbenzine. „Onze controle op de olie voorraden heeft reeds resultaat. Wij zet ten door economische middelen de rege ring te Djakarta onder druk en moe ten in drie maanden resultaten zien, want de Centrale regering is reeds bijna bankroet". Hij zei dat het voor de op standige beweging ernstig zou kunnen zijn als haar radiostations te Padang en Boekit Tinggi buiten werking ble ven. „De meeste mensen op Sumatra steunen ons, maar het is belangrijk dat wij hen op de hoogte houden van de ontwikkelingen", zo verklaarde hij. Overleg Het blijkt nu, dat men ook in de CDU iniet erB opgetogen is over die benoe- -IIÜML ming. Bovendien heeft men er aanstoot jÊBÊÊrl? MÉRn aangenomen, dat ambassadeur Von A§||P^ mWalther, hoofd van de afdeling perso- neelszaken in het ministerie zou wor- den. want ook Von Walther geniet niet B1,,w inurr-*** voel sympathie in de CDU-fractie in de fir Bondsdag. Tot Von Brentano's tegen- standers schijnen de afgevaardigden W Kiesinger, een van de handigste rede- 1 - naars van de partij in de Bondsdag, en de minister voor Defensie, Franz Josef Lristerochtend rond in Amster-meester mr. G. van Hall bij het mo-\ Strauss, te behoren. Zij verwijten Von aam de jaarlijkse herdenkinq van\ nument ..De Dokwerker" na het I Brentano dat hij in de kwestie van een q eventueel op komst zijnde topconferen tie februaristaking plaats. tSurge-\ leggen van ten krans. tie niet soepel genoeg te werk gaat. Von Con flict met zijn partij over benoemen ran een tweetal staatssecretarissen (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Heinrich von Brentano is in een zeer pijnlijke situatie gekomen. Hij heeft al schriftelijk gedreigd af te zullen treden, wanneer de Bondsdag niet zijn toestemming aan de grotere uit-1 gaven wil hechten, die aan het benoemen van twee onderstaatssecretarissen in zijn ministerie zijn verbonden. De begrotingsexperts van zijn eigen party, de CDU, hebben verklaard, dat zij zich niet met deze uitgaven kunnen verenigen.! Wü hebben kort geleden geschreven, dat wy het niet verstandig van minister, Von Brentano vonden, dat hij een gewezen nazi, dr. Dittmann, op een zo hoge post als die van onder-staatssecretaris in zyn ministerie heeft geplaatst, een man van wie een parlementscommissie zes jaar geleden heeft gezegd, dat hy maar liever niet meer in dienst van Buitenlandse Zaken moest worden gehandhaafd en die toen ver buiten schot als consul-generaal naar Hongkong werd gestuurd. Brentano probeerde namelijk door te zetten, dat het houden van die topcon ferentie ervan afhankelijk wordt ge maakt, dat de hereniging van Duitsland als een belangrijk punt op de agenda wordt gezet. In de Bondsdagfractie van de CDU overheerst echter de mening, dat men geen al te grote druk op de bondgenoten mag uitoefenen, en dat het al voldoende zou zijn, wanneer men hen vraagt de kwestie van Duitslands her eniging bij de besprekingen op de top conferentie niet uit het oog te verliezen Men verwyt Von Brentano dat hy, wanneer het om belangrijke aangelegen heden gaat, niet eerst om raad bij zijn partyfractie aanklopt en dat hy zijn politieke vrienden te laat voor reeds bijna voldongen feiten plaatst. Minister Von Brentano geniet dus niet meer het vertrouwen van zyn partij- Kritiek op het algemene politieke beleid van B.Z. Militaire leiders uit Djakarta en militaire autoriteiten van het rege ringsgetrouwe Noord-Sumatra voeren thans op hoog niveau besprekingen over de opstandige beweging in Mid den-Sumatra. In Medan werd bekendgemaakt, dat daar twee hoge officieren van de leger leiding uit Djakarta zijn aangekomen voor „periodiek" militair overleg. Intus sen zijn twee vertegenwoordigers van Atjeh op weg naar de Indonesische hoofdstad voor besprekingen met presi dent Soekarno. premier Djoeanda en de stafchef van het leger, generaal-majoor Nasoetlon. Verklaringen van Simbolon De minister van Buitenlandse Zaken van de revolutionaire regering Sim bolon ontkende gisteravond de be schuldiging van Djakarta als zou de revolutionaire beweging gesteund wor den door „buitenlandse machten". Ik wil niet ontkennen, dat onze politiek anti-communistisch Is. Zoals wij Pantjasila verstaan de vijf be ginselen van ons land cn onze staat zo verstaan w:j het. dat „Pantja sila" anti-communistisch is en d it het land bevrijd moet worden van de communistische overheersing, aldus Simbolon. Simbolon verklaarde voorts, dat de revolutionaire regering een fatsoenlijke en goed functionerende democratie wil opbouwen, vrij van de overheersing door een totalitair systeem zoals het com munisme. Intussen werkt men koortsachtig aan het herstel van de radiozenders, die gebombardeerd zijn. Naar men meent te weten houdt de regering enige be langrijke politieke verklaringen voor publikatie gereed zodra de radiover binding met de buitenwereld her steld Is. Er ziin maandag in het Indiase dis triet Anantpoer 35 mensen, onder wie 18 vrouwen en vijf kinderen, omgekomen doordat de autobus, waarin zij zaten, in het water reed. aldus deelde de politie te Haidcrabad gisteren mee. Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Verspreide opklaringen afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige noordelijke wind. Van nacht lichte en in het binnenland plaat selijk matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 FEBRUARI Zon óp: 7.32 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 11.25 uur; onder: 2.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.44 en 21.18 uur. Laagwater te 4.03 en 16.38 uur. Op vrijwel aile spoorwegemplace menten in ons land voerden de lijn- werkers een verbeten strijd tegen j sneeuw en maar zij moesten tn Koning Winter veelal hun meer dere erkennen Bijna overal op de stations dezelfde tafereeltjes. Gelaten spoorweglieden moesten de reizigers wijzen op de mogelijkheid, dat zij misschien eerst laat of mogelijk zelfs helemaal niet meer zullen vertrekken. Omstreeks half zes was het een ware chaos b.v. op het station van Rotterdam. Duizenden en duizenden forensen ston den in de koude te wachten op een kansje om toch maar thuis te komen. Eén treinstel vertrok tot de laatste plaats afgeladen. De D-trein Brussel—Amsterdam schuifelde daarna binnen. Een ware stormloop op dit anders zo rustige treinstel. Geen gedachten aan extra toeslagen, alleen maar proberen een plaatsje te ver overen. Afgestampt gleed de internationale trein omstreeks kwart voor zes het station uit. In een regen van vuurrode vonken en witgroene lichtflitsen, die van de beijzelde bovenleiding afsprongen en de directe omgeving van de trein byna voortdurend in fel schijnsel zetten, kroop de trein „richting Amsterdam". Om tien voor half acht kwam men eindelyk in Schiedam. Tien over acht was Den Haag bereikt: twee en half uur over een afstand, waarvoor men normaal twintig minuten nodig heeft bus, een vrachtauto of een tractor, die geslipt was of in een sneeuwduin was blyven steken, hun de weg versperde. Vaak probeerden de inzittenden, bijna ziek van de ijzige koude, een station te bereiken om per trein huiswaarts te keren. Om dan veelal te ervaren, dat ook de spoorwegen het hadden moeten opgeven Er deden zich uiteraard verscheidene verkeersongevallen voor. Gelukkig ech ter niet met ernstige afloop. De afrit van de brug over de Hoofdvaart van de Haarlemmermeer in de Rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag werd door een kettingbotsing als het ware in een auto kerkhof herschapen. In de schijnwerpers leek het later alsof er een veldslag had gewoed. Een bus van de dienst van de spoorwegen tussen Amsterdam en Den Haag, een grote vrachtauto, een kleinere vrachtwagen, enkele grote en een aantal kleine personenwagens lagen schots en scheef over de weg, sommigen zwaar beschadigd, anderen slechts „licht ge kneusd". Maar het spiegelgladde wegdek was volledig versperd. In korte tijd stond er een file van enkele honderden wagens. Bestuurders en passagiers ble ven in de wagens zitten. Gedurende een uur zat het verkeer hier muurvast. Een 23-jarige student. Jan van Snipperberg, van de Akademie van Beeldende Kun sten uit Den Haag, passagier van een der vastzittende auto's, heeft op eigen initiatief vele automobilisten aan zich verplicht door een uur lang in sneeuw en ijswind het verkeer te regelen en de wagens stuk voor stuk te leiden overeen smal weggetje onderaan de brug. Zeker 20 wagens lagen op de afrit en vlak daarbij als slachtoffer van het barre winterweer van Schiphol tot Warmond. Bij de kettingbotsing onder Abbenes werd één persoon licht ge wond. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden. Overigens, het was opvallend, maar op de Rijksweg Bakker in nood En zo was het door heel Nederland. Waar het treinverkeer niet stil lag, on dervond het enorme vertraging. Vaak werden bussen ingelegd, die moesten trachten de problemen de baas te wor den, hetgeen ook haast niet doenlijk was. De wegen waren met een dun ijs- laagje bedekt en op vele plaatsen joeg de harde sneeuwstorm hoge wallen sneeuw op. Auto's konden niet verder, busdiensten stremden, tramdiensten moesten gestaakt worden zoals tussen Leiden en Katwijk en Noordwijk, waar bussen de taak overnamen het ver keer was volkomen ontwricht. Talloze sneeuwploegen gingen op weg om de be langrijkste wegen open te houden. Het was onbegonnen werk. Binnen zeer korte tijd vormden zich weer nieuwe sneeuw- barrières. Fijne stuifsneeuw, die over ons land werd voortgejaagd, beperkte het zicht tot een minimum. Het was zeer gevaarlijk te rijden. De automobi listen boden elkaar zoveel mogelijk de helpende hand by het uitgraven van gestrande wagens. Het was bitter zwaar werk. Op het platteland waren de scholen gisteren veelal dun bevolkt. De buiten leerlingen konden niet komen. Fietsen was onmogelijk en bussen reden er niet. Kranten werden gisteren laat of in het geheel niet bezorgd. Verscheidene auto mobilisten, die zich moeizaam en lang zaam een weg baanden door de warre ling van sneeuw, kwamen plotseling tot de onaangename ontdekking, dat een „Ik ben bakker" - klonk een zorgelijke stem door de telefoon - „wilt U even over de radio H S omroepen dat ik morgen geen g m brood bij mijn klanten kom be- H zorgen vanwege de sneeuw?" m Dit ivas een van de vele ver- K I zoeken, die gisteravond per te- j lejoon op de redactie van het j ANP binnenkwamen, om be- kendheid te willen geven aan 't staken van vervoersdiensten ten gevolge van de hevige sneeuw- Z val. Deze bakker uit Wieringer- m werf vertelde er nog wel bij dat g 5 zijn klantenkring zich over g g vrijwel de gehele Wieringer meer g uitstrekt, zodat velen hunner u g vandaag van brood verstoken g zullen blijven. was goed te zien of men in Zuid- dan wel in Noord-Holland reed. In Zuid- Holland had men zoveel maatregelen getroffen om het rijden alsnog moge lijk te maken, maar wanneer men de provinciegrens eenmaal gepasseerd was, bleek er niets gedaan. Slot op pag. 2 K.P.M. schip achtervolgd door Ind. kanonneerboot De Kon. Marine in Singapore heeft gisteren de volgende verklaring uitgege ven: „Hedenmiddag heeft de „Master At tendant" (van Singapore) de Kon. Marine medegedeeld, een verzoek om bijstand te hebben ontvangen van de „Laboean Hadji", een KPM-schip dat hedenmorgen uit Singapore op weg naar Thailand was vertrokken". De „Laboean Hadji" meldde op korte afstand te wor den gevolgd door een Indonesische kanonneerboot. Teneinde deze aangele genheid te onderzoeken werd een motor sloep van de Kon. Marine van Malakka gealarmeerd en voorts een Sunderland- toestel van de R.A.F. van Seletar (Sin gapore) uitgezonden om een onderzoek in te stellen. „Toen de Sunderland op de aangege ven plaats in het gebied ten noorden van de vuurtoren Horksboro, had bereikt bleek de Indonesische kanonneerboot naar Indonesië terug te keren, terwijl de „Laboean Hadji" in noord-westelijke richting stoomde. Er werden geen verdere incidenten gemeld", aldus besloot de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1