Cairo, gek van vreugde, begroette Nasser als tweevoudig president Razende menigte doorbrakbijna in paniekde afzettingen MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 (Van onze reisredacteur) Cairo. Zaterdagochtend, op het historisch moment, waarop na achthonderd jaar Egypte en Syrië weer provincies van een en dezelfde staat werden, volgde ik op een armlengte afstand de reacties van de hoofdpersoon in dit gebeuren zonder precedent: Gamal Abdel Nasser. Ik wachtte met hem in het vertrek achter het balkon van het paleis aan het Goumhousia-plein, van waaraf de minister van Binnenlandse Zaken, Mohiedine, bekend maakte dat het referendum de leidende rol van de Egyptenaren in de Arabische eenheid had bevestigd en dat de Syriërs zich vrijwillig als staat van de kaart hadden gestemd. Een nieuwe staat was geboren en de onbetwiste leider kon zijn nerveuze vreugde nauwelijks ver bergen: hij schikte zijn kleren recht, rookte aan een stuk door, hevig inhalerend, schudde verstrooid verschillende handen en hield het oor gericht op de jubelende menigte buiten. Wat een verschil met de man, die ik drie jaar geleden had ontmoet en die mij nu herkennend toeknikte. Toen was hij een nog wat trage, verlegen en ernstige jonge officier, thans een man met grijzende slapen, met een magerder, getekend en attent gezicht, de scherpe politicus, die het klappen van de zweep kent. daarmede elkander. Vooral de schedels van depolitie en militairen moesten het ontgelden. Het militaire orkest werd vrijwel plat gedrukt en kon eerst het volkslied niet spelen. Een der muzikanten kreeg zijn eigen tuba over de oren gedrukt. Een meisjeskoor zong en gilde beurtelings van angst. Mohiedines bekendmaking Nooit werd Arabisch leider zo furieus bemind als Nasser Buiten steeg het gejubel in toon hoogte, toen Mohiedine dramatisch aan kondigde „president Gamal Abdel Nas ser". Vijf snelle passen, een flitsende glimlach en twee omhoog geheven ar men, die een razende ovatie ontlokten van de driehonderdduizend man op het plein voor hun onbetwiste afgod. Dui zenden witte duiven klapwiekten op het zelfde ogenblik naar de zon, de artillerie knalde schoten hemelwaarts en para chutes met de Egyptische en Syrische vlaggen en portretten van Nasser zweef den boven Cairo's koepels, minaretten en wolkenkrabbers. „Yaisha Gamal" weerklonk het, „leve Gamal" De menigte scholieren, studenten en jeugddelegaties benevens de ongenode binnendringers uit geheel Egypte had den eerder twee angstige uren beleefd. Het Goumhouria-plein voor Faroeks vroegere Abdin-paleis werd met mensen overstroomd gelijk een polder met water bij een dijkbreuk. Afzettingen werden vermorzeld, politiecordons weggevaagd, genodigden van hun stoelen gespoeld. Het was een ongelofelijk schouwspel. De menigte kolkte in razende golven heen en weer. Men lachte, schreeuwde, zong, danste en viel bij dozijnen flauw. Poten werden van stoelen gerukt en men sloeg OEGSTGEEST Raadsstukken Geld voor bouwrijp maken grond en woningbouw De tot dusver bekend geworden voor keursbedragen voor onze gemeente uit hoofde van Rentespaarbrieflening 1957 zijn in totaal f 94.050.—. B. en W. zullen binnenkort komen met een voorstel in zake bestemming van deze gelden. In verband met een door mr. Slingen- berg gemaakte opmerking, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten het recht heeft de rentespaarbrieven vervroegd af te lossen (na 10 jaar) en daarvan ge bruik zal maken wanneer alsdan de rentestand beneden 6% zal zijn, terwijl de gemeenten dan nog over bijna 3 jaar 6r> aan de bank blijven betalen, deelt de bank mede dat in de overeenkomst met de gemeenten de mogelijkheid tot ver vroegde oplossing inderdaad niet is op genomen, doch dat in het voordeel dat MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 24 februari. Veemarkt Aanvoer in totaal 1804, vette koelen en os sen 1106, varkens 698. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 300-335, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250- 270, varkens (lev. gew.) 174, 172, 170. van de verkiezingsresultaten was nau welijks verstaanbaar. Een ramp als ge volg van een paniek viel te vrezen tot Nasser aan zijn rede begon en met zijn natuurlijk gezag de menigte tot inkeer bracht. Man van allure Nasser sprak kort en kalm, de han den in de zak, maar vlak naast hem staande las ik de gloriedroom in zijn ogen. Wat men van hem denken mag, hij heeft allure en nooit is een Arabisch leider zo furieus bemind geweest. Zelfs een persfotograaf viel op zijn knieën en kustte hem wenend de hand. Toen volgde een zegetocht in een open auto met zyn vrienden van het eerste uur op de spatborden door een lachend en juichend Cairo, 's Avonds spatte het vuurwerk uiteen tegen de fluwe len hemel boven de silhouetten van de palmen. Zondag was er een massa- defilé van arbeiders, boeren en be- doeïnen op hun kamelen en vinnige hengsten, uitgerust met trommels en fluiten. De oude Nijl-metropool vierde uitge laten feest, zich lavend aan de ge dachte van de Arabische broederschap en het nieuwe zelfvertrouwen van een opkomende mogendheid. Nu is echter het wachten op ernstiger besognes, de verdeling der regeringsposten en het samenbinden der ongelijksoortige eco nomieën! De unie heeft zeker voors hands nog slechts een politiek-sym- bolische betekenis, maar het is niet te ontkennen dat het Arabisch een- heidsstreven op mars is. Masjoemi leidt op Borneo Volgens uit Bandjarmasin in Djakarta ontvangen berichten, heeft de Masjoemi de leiding bij de regionale verkiezingen, welke op Borneo zijn gehouden. Blijkens de voorlopige cijfers van het district Hoeloe Soengei kreeg de Masjoe mi 77.000 stemmen, tegen de Nahdatoel Oelama 54.000, de nationalistische PNI 5.000 en de communisten 4.000. Voor de gemeenteraad van Bandjar- masin luiden de voorlopige uitslagen Masjoemi 9.000, Nahdatoel Oelama 8.000, nationalisten 700 en communisten 1.300. Kerkelijk Leven Ds. E. H. Kalkman v. Voorhout naar Waddinxveen Gistermorgen na beëindiging van de morgengodsdienstoefening in de Herv. Kerk te Voorhout, maakte ds. E. H. Kalkman bekend, dat hu het beroep naar Waddinxveen, dat door de Provinciale Kerkvergadering op hem was uitgebracht, heeft aange nomen. voor de bank ontstaat, de gemeenten zullen delen in de evenredigheid, waarin i deze in het provenu der Rentespaar brieflening participeren. Ten behoeve van aankoop en bouw rijp maken van gronden kan Oegst- geest uit de opbrengst der lening de beschikking krügen over f 675.500. Het ligt in de bedoeling een deel van dit geld te besteden aan de uitvoering van het z.g. Floraplan. De totale kos ten van dit plan, dat 14.229 m2 bouw rijp grond oplevert, belopen f 516.184.25. In verband met de bouw van 60 woning wetwoningen is benodigd f 126.740,50. Zodat nog geld beschikbaar blijft voor het verder bouwrijp maken van gron den in het Floraplan. B. en W. hebben het voornemen met de heer S. van Geldere, vakonderwijzer met akte heil-gymnastiek en massage, een arbeidsovereenkomst aan te gaan voor het geven van bijzonder gymnas tiekonderwijs, dat na advies van de schoolarts aan een aantal leerlingen van de openbare en bijzondere lagere scho len wordt gegeven. KREDIET RIOOLWATER ZUIVERINGSINRICHTING In 1954 was voor de bouw van de riool zuiveringsinstallatie met bijkomende werken een bedrag geraamd van f 1.347.500. Dit krediet zal met f 50 000 moeten worden verhoogd, terwijl enkele werken in de toekomst nog uitgevoerd zullen moeten worden. In de raadsvergadering van 22 januari j.l. werd besloten tot ter inzage legging van het uitbreidingsplan Oegstgeest- noord-oost met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Gedurende de ter mijn van terinzagelegging is één be zwaarschrift ingediend, n.l. door de heer C. van der Putten. Deze wijst erpo, dat het terrein aan de Rhijngeesterstraat- weg, bestemd voor „verzorgende bedrij ven" aan de noordzijde enkele meters smaller is dan hem indertijd was toege zegd. Daar deze opmerking juist is, stel len B. en W. voor het bezwaarschrift ge grond te verklaren, zodat nu tot defi nitieve vaststelling van het uitbreidings plan kan worden overgegaan. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt op woensdag 26 februari te 19 30 uur in de raadzaal been ter behandeling van o.m. de volgende punten: Aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en verlening van een krediet voor de uitvoering van het Flo raplan; wijziging van het bezoldigings besluit vakonderwijzers; verhoging van i het krediet voor de rioolwaterzuive- ringsinriohting; vaststelling van het uitbreidingsplan Oegstgeest-Noord-Oost met bijbehorende bébouwingsvoorsdhrif- ten. WARMOND Ouderavond Chr. School In 't Trefpunt gaven de leerlingen van j de School met den Bijbel een gezellige avond. Het hoofd der school, de heer J. Schippers, opende de avond met gebed en sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen. Het programma werd ge opend met zang door de leerlingen van de 5e en 6e klas. Nellie v. d. Voet, Ineke Koenes, Willeke Betram en Nelleke Wassenaar declameerden. Volksdansjes werden uitgevoerd door meisjes van de 5e en 6e klas. Trees Elias voerde een Indisch dansje uit. Hierna traden „De Blokfluiters" op. Na de pauze werd het toneelstukje „Hans en Grietje" opgevoerd. De avond werd gesloten door de heer Lodêl, die de leerkrachten dankte voor het vele werk, dat zij gedaan hebben om deze avond te doen slagen. In het bijzonder werd een woord van dank gericht tot de heer en mevrouw Schram, die voor de kostuums en de decors hadden gezorgd. Kleedlokaal afgebrand Door kortsluiting is bij het bagger bedrijf van de fa. v. d. Gevel in de Meerpolder brand uitgebroken in de kleedkamer, die grensde aan het schaft lokaal. Personeelsleden, die de brand ontdekten, waarschuwden de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Het perso neel en de heer Haarsma hadden inmid dels de vuurhaard reeds bestreden. Zij konden echter niet verhinderen, dat het kleedlokaal tot de grond toe afbrandde. WASSENAAR Conflict tussen godsdienst en wetenschap In Het Wapen van Leiden werd een vergadering gehouden van de Gemeen schap Wassenaar van het Humanistisch Verbond, waarin de heer L. Glimmer veen uit Dordrecht, geestelijk raadsman voor buitenkerkelijken sprak over: Con flicten tussen godsdienst, en wetenschap. Voorzitter ir. J. H. de Iongh opende met een welkom en gaf direct het woord aan de spreker. STADSNIEUWS MAN LAG TUSSEN FLESSEN. Een nachtwaker van de Leidse Nacht veiligheidsdienst vond zondagmorgen omstreeks vier uur bij café „De Valk" aan de Stationsweg een deur geopend. Hij liep naar binnen en zag tot zijn grote verbazing een dronken man tussen een aantal flessen liggen. De nachtwaker waarschuwde onmiddellijk de eigenaar, die op zijn beurt de politie van een en ander in kennis stelde. Deze heeft de man. een inwoner van Abbenes, ter ont nuchtering in het politiebureau opge sloten. AANRIJDING Zaterdagmorgen omstreeks halftwaalf vond op de hoek van de Burggravenlaan en de Fruinlaan een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een 43-jarige bromfietser uit Hazerswoude. Laatstge noemde verleende geen voorrang aan de automobilist. De bromfietser liep een hersenschudding op en moest noor de E.H.D. naar een ziekenhuis worden ver voerd. De bromfiets werd beschadigd. Ds. Kalkman heeft de gemeente te Voorhout circa 8 jaar gediend. Als kan didaat werd hij in Voorhout in het pre dikambt bevestigd. Vanaf september 1957 was hij als hulpprediker tevens te Waddinxveen werkzaam bij de afgezon derde groep in de Herv. Gemeente „Wet en Evangelie", welke hierdoor thans een eigen predikant krijgt. DE LUTHERSE KERK IN HONGARIJE De Hongaarse regering heeft een re geringsfunctionaris aangesteld om toe zicht te houden op het bestuur van de zuidelijke diocees der Lutherse Kerk in Hongarije. De bisschop van dit diocees, Lajos Ordass, de voormalige leider van de Lutherse Kerk in Hongarije, heeft reeds enige tijd verschil van meninig met de regering. De Hongaarse presidentiele raad heeft Ordass benoeming tot bis schop van het zuidelijke diocees niet willen goedkeuren, omdat nog niet ge bleken is of hij „het leidinggevend comité van de (Lutherse) universele kerkverga dering (in Hongarije) erkent". NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (1ste pred. pl.) J. J. Poldervaart te Scheveningen te Zoetermeer (2de pred. pl.) L. Vroeglndewey te Gameren, die bedanktè voor Waarder. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (Secr. Oecumenische Jeugdbewe ging) A. H. van den Heuvel, kand. te Utrecht dobr de Generale Synode voor de arbeid van de Presbyterian Church te Queensland (Australië) H. C. Spijkerboer, kand. te Utrecht. Bedankt voor Markelo (toez C. P. van Andel te Scharnegoutum. - Benoemd tot vicaris te Hilversum (wijk- gemeente Noord) J. Ley, vicaris te Loenen aan de Vecht. GEVRAAGD Onderwijzeres zoekt zlt-sl.- kamer met kookgel. Brieven bur. van dit blad no. 8108 k P Echtpaar met 2 kinderen zoekt woongelegenheid, Leiden of omgeving. Hoge huur geen bezwaar. Brieven bur. van dit blad onder no. 7748 k. Kleine magazijnruimte te huur gevraagd, in Leiden. Moet beslist droog zijn. Brie ven bur. v. ri. blad no. 8129 k p»l tictr.iagd Imlp in «Ie huis houding lu klein artsengezin te Doorn. Liefst boven, 22 1. Inllohtingen bijK. J. Korpels- hoek, Regentesselaan 23, Oegst geest. p Gevraagd zangles (operette) of 1. d. Brieven bur. van dit blad onder no. 723 k. p Analiste zoekt zlt-slaapka- mer, per 15 mrt. Brieven bur. van dit blad no. 713 k. P Vlotte dame met enige talenkennis kan als verkoopster gedurende het seizoen worden geplaatst in luxe zaak. (Bad plaats). Br. „Adfono", Noord- wijk. p Jongeman kan geplaatst wor den ln Foto bedrijf, bekend met dokawerk en re-portage. Br. met volledige gegevens bur. van dit blad onder no. 697 k. p Nette jongedames die afwis selend en interessant werk wil len hebben, kunnen opgeleid worden in fotohandel. (Enige talenkennis nodig). Brieven bur. v. d. blad no. 696 k. p Gevraagd een nette werk ster voor de schoonmaak, 1 A 2 d. p. week. C. J. Grundeken, Voorstraat 12, Voorschoten. P Te koop gevraagd een in goede staat zijnde zijspan voor Vespa scooter. Brieven bur. v. d. blad onder no. 690 k. p Gevraagd kosthuis of kleine slaapkamer, liefst bij Jonge weduwe of gescheiden vrouw. Br. bur. v. d. blad no. 8182 k P Nette werkster gevraagd voor 1 dag of 2 halve dagen per week. Mevr. L. J. Jonker. KempenaerstTaat 17 Oegstgeest p Werkster gevr. voor enige ocht. p. week. Rijnsb.weg 56. p Herenkapper gevraagd. Br. bur. van dit blad no. 8196 k AANGEBODEN P Trapnaalmarhlne in prima staat. Inlaad f 50.Nieuwe Rijn 79 A. Onderste bel. p Bankstel, tafel, theemeubel, slaapbank. elektr. Invents kookstel te koop. Pontlaan 7 A Wassenaar. P 4 gr. clubs, 1 j. oud, wegens vertrek, niet gebruikt, gek. f675 nu f465. Eetkamer: 2 clubs, 4 stoelen, dressoir en ult-trektafel, gek. f 790 nu f 595. Alles eiken. Brieven bur. van dit blad onder no. 666 k P Te koop aangeb. 6 hulsk.- stoelen met terrabekleding, ta fel. theemeubel, 1. g. st. C. S. Boom, Kraalerstraat 1 p Z. g. a. li. Eng. kinderwa gen opvouwbaar. Zeer ge schikt voor klein behulsden. Prijs f 85 Woonschip Rijndijk 92, Hazerswoude. p Iedereen is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, één-pers. vanaf 19.50, tweepers. 26.50. Smit's bedden -tap (j te nmagazlj nMare 98. Vrouwensteeg 9, tel. 23913. p Alba Llen wasmachines f 395 met sneldrogeT. Gaan 'n men senleven mee. Enkele bescha digde machines belangrijk goedkoper. Ook gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Fa. Dusoöwa, Turfmarkt 2. Lelden. Kerkstraat 48. Noordwljk. Zeeweg 1, Katwijk aan Zee. P Rijwielen f 25 goedkoper. Enorm restant klnderrljwie len voor jongens- en meisjes, met remnaaf, 5 kleuren. Volle garantie. Thans f 56.Alleen contant. Fa. Dusoswa, Turf markt 2, Lelden, Kerkstraat 48 Noordwljk, Zeeweg 1. Katwijk aan Zee. p Sinds 1875 Stouten. Schel penkade 23, tel. 21751 voor alle voorkomende metselwer ken, timmerwerken en wit wer ken. ook afwasbaar. P Uw adres voor rotan meube len. mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen: Fa. v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. Reparatie-Inrichting. Tel. 30534. p Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, was machines f 135.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214. Den Haag, telef. K 1700: 11.34.911 b. g. g. 11.53.96. P Aangeb. voor rustige beer of dame, een ruime zit-slaapka- mer, zonzijde voorzien van diepe kast. vaste wastafel, gasje en berging voor kolen. Alleen Inwonend. Mariënpoel- Vraat 9. Drukbel. p Overgangsleeftijd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuist jes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1.85 bij elke drogist. P Aangeb. ruime gestoff. ge- meub. zlt-sl.kamer str. water, c. verw., gebr. van badk. Tel. aanw. Op goede stand te Oegstgeest. Brieven bur. van dit blad onder no. 716 k. p Vrouwen die de Knlttax kennen breien nooit meer op de pennen. Knlttax breima chines met 198 naalden en draadgelelder. 't Breimachine- huis. Haarlstraat 196 A. Lel den. Vraagt een demonstratie! P Aangeboden wegens verhui zing, studieplano f 100. cllin- derbureau m. bureaustoel f 40. mangel f15. haardkachel f20, divan, spiegels, mahoniehou ten stoelen nachtkastje, kap stokken. Te zien 's morgens van 1013 uur. Plantsoen 91, Lel den. p Wegens omstandigheden 1 Eysink tandem met Victoria- motor, in goede staat. Te be vragen: Buys Ballotstraat 13. 's Avonds na 6 uur. p Jabo en Verto als nieuw met Azet ontvlekpoeder f 1.50 Drogisterij Vrijenhoek, Haar lemmerstraat 179. P Gang- en traplopers als nieuw met Azet-ontvlekpoeder. Verwijdert: olie, vet, teer, le- vertraanvlekiken. f 1.50. Drog. „Boerhaave", Haarlstraat 179. P Net persoon vraagt werk voor de avonduren en zater dagmiddag. Brieven bur. van dit blad onder no. 725 k. P Slaggitaar met bfjbehnren en 30 lessen. Tussen 57.30 uur. t. e. a. b. Berkenkade 9. Leiderdorp. P Aangeboden Jonge rode korthaar Tackels met stam boom. Bilderdljkstraat 7, Al phen a/d. Rijn. K 1720 - 3425. P Biedt zich aan meisje voor dag en nacht, liefst Oegstgeest of Lelden. Brieven bur. van dit blad onder no. 8079 k. Boumanweg 39 c Leiderdorp. Te koop handstofzulger, merk „Siemens", z. g. a. n f 30.Parkstraat 7. P Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. tele foon 11.45.01. P Aangeboden stalen motor- kajuitbootje met keerkoppellng A-Ford, lengte plm. 6 meter bij 1.80. Brieven bur. van dit blad onder no. 8132 k. P 2-persoons eiken ledikant m. spiraal 34.50, eiken staande schemerlamp 11.50, breimachi ne Trlcorex 65.eiken was- kast 35.Fockstraat 5, Kat wijk aan Zee. P Te huur tegen april, een gemeubileerde zonnige zit- 6laapkamer, 2e etage, voor heer of dame. Centrum stad. f 50 per maand. Brieven bur. van dit blad onder no. 8143 k. P Aangeb. Singer trapnaal- mach. (ringspoel), i. z. g. st. met garantie, lage prijs. Singer handnaalmach. 1. pr. st. met garantie. prijs f 50. Heren straat 23. Leiden. Tel. 32027. P Behangen, schilderen, wit ten!! Uw huls opknappen? MaarJuiste voorlichting. Als schilder-behanger kunt U op mij rekenen. Koopt nu ma terialen, 't Is nog rustig. De beste materialen. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62. Tel 23123. N.S.U. bromfiets ln prima staat f 175. Janvossensteeg 34. P Wegens vertrek Philips radio met F.M. band f 95. Heren- flets geheel compleet f 40. Slee- stofzuiger 220 V., prima zui gend f 35. Philips p.-up, 3 snelheden met saffier f 37.50. Herenstraat 82. p Te huur gestoffeerde kamer met koud- en warmstromend wateT per 1 maart as. Telders- kade 4. p Hulshoudster, m. 1.. b. z. a., ervaring ziekenverpl., v. verzorging dame of heer. Ook v. 's morgens 91 uur. Brie ven bur. van dit blad ondeT no. 8191 k. P Aangeboden bromfiets. Mag neet, super sport. z. g. a. n. Ook genegen te rullen voor motor. Langestraat 40. P Kasten, rundclubs, brand kast, radio fraai Mechels leeu- wekop dressoir, dressoirs, zware Mechelse leeuwekoptafel en an dere soorten, spiralen, bad gei ser ,h.koetuum. W. F. Koore man. 9 Nieuwe R(jn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. P Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30. Solex de Luxe f399.50. p. m. f20.24 Inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman. Ho gewoerd 6668, telef. 31292. De heer Glimmerveen stelde de gods dienst met zijn drie facetten van kerk, geloofsleer en zedelijke gedragsregels als een gesloten geheel tegenover de wetenschap, welke van veraf beginnend kwam tot van het geloof afwijkende conclusies. Dit moest wel leiden tot con flicten en eeuwenlang heeft de strijd van de kerk tegen de wetenschap dan ook in al zijn felheid geduurd. Spr. haal de verschillende feiten aan waardoor het de wetenschap onmogelijk werd gemaakt zich te ontwikkelen. Zo werd bijv. de geneeskunde geremd doordat ziekten werden genoemd het werk van boze geesten, van de duivel of wel een straf van God. Het is anders geworden. De godsdienst heeft zich moeten terugtrek ken en wij kunnen ons nu afvragen of het nog zin heeft het voorbije weer op te halen. Spreker meende van wel. Er zijn nog wel symptomen van achterlijk heid onder het volk, zoals in het geval Lou, waarbij een kind aan longontste king stierf ingevolge het verbod om er een dokter bij te halen. Dergelijke ge vallen terzijde latend memoreerde spre ker. dat prof. Diepenhorst in een dis cussie met Scheps heeft gezegd, dat bij maatschappelijke feiten niet moet wor den uitgegaan van de wetenschap, maar van de bijbel. Een der leden verwierp de werkweek van vijf dagen in verband met het gebod: zes dagen zult gij arbeiden enz. Spreker wees er ten besluite op, dat ook moet worden gewaakt tegen het on dergeschikt maken van de toegepaste wetenschap aan de politiek. Zaken jubileum Eind vorige week bestond Garage Nieuw Wassenaar. Rijksstraatweg 765, zestig jaar. Bij die gelegenheid 'bood het personeel de fir manten G- en H. Jansen een elektrische buitenfclok aan bij monde van chef de bureau de heer L. Y. Wijngaarden. Jongetjes op slap met gestolen auto's (Van onze correspondent) De Arnhemse politie heeft tussen 's Heerenberg en Arnhem twee Utrechtse knaapjes aangehouden met een gestolen auto. De jongetjes, resp. 13 en 14 jaar namen op de Oude gracht te Utrecht een personenauto ter waarde van f 2500 mee. Zij reden daar zaterdagmiddag vol zwier mee naar Elten aan de Duitse grens. Daar ging de wagen stuk. De boefjes zetten de auto aan de kant en wandelden naar 's Heerenberg. Daar vonden zij weer een auto naar hun gading. Daarmee wilden zij naar Utrecht rijden, maar onderweg naar Arnhem werden zij door de Arnhemse politie aangehouden. De diefstal in 's Heeren berg was namelijk snel ontdekt en doorgegeven. Na verhoor zijn de knaap jes naar Utrecht getransporteerd, waar zij ter beschikking van de kinderpolitie werden gesteld. Call-geld verlaagd tot drie procent (Van onze Haagse redactie) De zeer ruime geldmarkt heeft er toe geleid, dat de rente voor Call-geld, die op 10 februari reeds van 3% op 3 1/4% werd gebracht, thans opnieuw verlaagd is tot 3%. In bankkringen deelde men ons mede, dat in de afgelopen week zelfs transacties op een lager renteniveau hebben plaatsgevondent zodat een lager percentage geen verbazing zou hebben gewekt. Staatsraad dr. J. H. Scholten overleden Op 73-jarige leeftijd is te Den Haag overleden dr. J. H. Scholten, lid van de Raad van State. In 1945 had zijn benoe ming plaats tot lid van ons hoogste Staatscollege. Hij had zitting in de afde ling voor geschillen van bestuur. De teraardebestelling van dr. Scholten heeft ln alle stilte plaats gehad. Zuid-Sumatra tegen Padang Radio Djakarta heeft gisteravond ge meld. dat de leider van een Zuidsuma- traanse delegatie, A. K. Gani, zou heb ben verklaard, dat Zuid-Sumatra hoopt op regeling van de kwestie Midden-Su- matra door middel van onderhandelin gen. Ganl zeide, aldu6 Radio Djakarta, dat Zuid-Sumatra het idee van een an dere regering heeft afgewezen en van oordeel is ,dat Soekarno en Hatta de problemen, waarvoor Indonesië wordt gesteld, kunnen oplossen. Nasser naar Damascus President Nasser is maandag, verj zeld door verscheidene Egyptist ministers en de opperbevelhebber t het thans verenigde EgyptischSyrisi leger, generaal Abdel Hakim Amer, Damascus aangekomen, Nasser werd op het vliegveld Damascus ontvangen door generaal A el Bizri, voormalig opperbevelhebber het Syrische leger en enkele officier van de generale staf van dit leger. Nasser begaf zich direct na aankon rechtstreeks naar de woning van president Koewatli. „Reuter" meldt, dat Nasser ni Damascus gereisd is voor de vormj van een nieuw kabinet voor de verenij Egytisch-Syrische republiek. Alweer verduistering (Speciale berichtgeving) Vijf personeelsleden van een tech sche handel-maatschappij in Hilv sum, drie magazijnbedienden en t\ vertegenwoordigers, zijn dit weekeir aangehouden onder verdenking ge: menlijk in de afgelopen 4 jaar voor d zenden guldens technische apparaten de zaak te hebben gestolen en teg grossiersprijzen aan particulieren hebben verkocht. Zij voerden deze cli destiene handel o.m. in gasfornuiz stofzuigers, elektrische klokken, stri bouten, materiaal voor antennes schakelaars. Ook is geknoeid met korti gen. waarbij een deel van de ontvang gelden in de zakken van de one er lij employé's verdween. Het juiste bedn waarvoor de firma is benadeeld, kon niet worden vastgesteld. BEURSOVERZICHT Kon. Olie lager; Heemaf zeer vast Amsterdam, 24 februi De beurs zette vanmiddag niet best voor de eerste dag van de week. De ol hoek was nog het meest actief, indi er althans van enige activiteit gespi ken zou kunnen worden. Na een openi op f 143.80, vond Londen dit blijkbaar hoog-, waardoor de arbitrage voor Lc dense rekening met materiaal aan markt kwam met het gevolg, dat ai delen Kon. Olie spoedig daalden f 143.20 tegen vrijdag j.l. als slotkoj f 144.70. Het fonds bleef f 2.— ona Newyorkse pariteit, 's Morgens werd Olies verhandeld tegen f 144.60. Unilever en KLM hielden zich goed bleven vrijwel onveranderd bij de vori slotkoers; Philips een puntje lager. Ak moesten zich met een verlies van cii 2 punten tevreden stellen. De berichten over Indonesië deden koersen voor de scheepvaartaandel met belangen aldaar geen goed en v ren circa 2 punten lager dan vrljd Op de cultuurmarkt kwam hoegenaai geen verandering. Aandelen Zuid-P anger werden 1 punt hoger op 13% f adviseerd op berichten over de verv seling van de directieleden van Nedt landers in Belgen. De verlaging van het callgeld 3V4% tot 3% was van invloed op de leggingsmarkt. De Staatsobligaties gen eerder gevraagd en aan de v kant. De woningbouwlening en de ri tespaarbrieven werden onveranderd advlceerd. Aandelen Heemaf, die vrijdag koerswinst van 9% punt bereikten den vandaag wederom 8 punten h( op 225% geadviseerd. Een en ander nawerking op het gepubliceerde gunst jaarverslag. Aandelen Hoogovens, de laatste dagen reeds vast in de ma! liggen, werden 5 punten hoger vemoi op 275 280 op het aanhoudende stige bedrijfsnieuws- WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 februari Lon< 10 62%—10.62%; N. York 3.79%—3-79 Montreal 3.87—3.87 Parijs 90-02 90,12%; Brussel 7.61%—'7.61%; Frai furt 90.26%—90.31%; Züriöh 86-53—86 Züridh (vr. fr.) 88.47%'88-52%; Sto< holm 73.0973.14; Kopenhagen 54.1 154.95%Oslo 53-08—53.13; Mils 60.76%60.81 Wenen 14.58%—14.59 FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Mak van WaayJacobs, z., Voorburg; Blomde Jong, z., Rotter dam; Gravesteinde Looze, d., Eind hoven; Deeleman—van Tijen, d„ Belgi sche Kongo; Fleers—Philipp, z., Medan. Getrouwd: K. Smit en H. Smid, Deventer; J. van Bergh en G. de Ru, Amsterdam; ir. H. van Rossen en H. Iburg, Rotterdam. Overleden: H. J. van IJsselsteyn—van Rijn, vr., 76 jaar, Den Haag; jhr. D. G. Bloys van Treslong, m., 83 jaar, Den Haag; E. Underberg, m., 55 jaar, Rhein- berg (Duitsland); G. H. O. Geertsema, m„ 75 jaar, Den Haag; J. H. Ittmann, m., 72 jaar, Amersfoort; C. Roos, m., 83 jaar, Rotterdam; A. S. J. AlgieKluit, vr., 92 jaar, Rotterdam; J. Vrijlandt, m., 90 jaar, Rotterdam; J. M. Bierens de Haan, vr., 80 jaar, Bloemendaal; A. Ykel—de Bruin, vr., 84 jaar. Zaandijk; J. H. Varekamp, m., 76 jaar, Overveen. Beurs van Amsterdam Maandag 24 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 90 B 91 B Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) 86H 86% Ned. '51 3% 91% 91% Ned '53 (3%) 88A 88T<fe Ned. '56 3% 88% 88^ Ned. '48 3% 83% 84% Ned. '54 3% 85% 85% Ned. '55 13% 85% 85% Ned. '55 II 3% 86% Ned. '37 3 84 85 Ned. W.B. lening 6% 107^ 107% Dollarlng '47 3 91 90% Investeringscert. 3 90% 91 Ned. 62-64 3 90 90^ Cert. NWS 60& 60% Indië '37 A 3 86% 87 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 23 22% Nat. Handelsbank 71% 71% Ned. Handelmij148 146% Amst. Rubber 44 A 44 Deli Mij.en (Ver.) 60% 59t« H.V.A83% 83 Java Cult27 27 Senembah 43% 42 Vorstenlanden 10% 9% A.K.U150 147 Berkel's Patent (v) 191 Calvé Delft eert. ..298 299 Kon. Pap. v. Gelder 176 175 Hoogovens eert272 274% Müller en Co. N.B. 303 303 Ned. Kabelfabr225 223 Philips 248% 247% Philips pref148 148 Unilever337% 337% Wilton Feyenoord 207% 205 Biliton 2de r180% 177% Dordtse Olie gew. 606 605% Kon. Petr. (f.20.—) 145.30 143 80 idem (50 f.20.—) 144.70 1 43.50 Holl. Amer. lijn 140% 138% Java China Paket 114% 115% K.L.M103 103.50 Ned. Stoomv. Mij. 138% 138% Kon. Paket Mij104 103% Stoomvaart Mij. Ned. 132 130 Nievelt Goudr. eert. 144% 144% v. Ommeren eert. 195% 195 Kon. Rott. Lloyd 117% 118% Ned. Scheepv. Unie 109 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 90% Den Haag 1937 1 3.. 84 Leiden 1947 90 R'dam *37 I-HI 3% 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 94$ Premieleningen 96 A'dam '51 2% 86 86 A'dam '56 I 2% 84% 84$ A'dam '56 II 2% 923/4 93 Eindhoven '54 2% 80% 80$ Enschede '54 2% 81% 82$ Den Haag '52 12% 85% 95$ Idem II 2% 93% 93$ R'dam '52 I 2% 90% 90$ Idem II 2% 95 94 Utrecht '52 2% 89 89 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 198% 198$ H.B.U. eert191% 191$ Rott. Bank 161 160$ Twentsche Bank 135 159 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 216L 214 Borneo Sum. H. Mij. 34% 33 Ned. G. en Sp. fabr. 164 165 Kon. Ned. Grofsm. 91 92 Internatio 55 54 Rott. Droogdok Mij. 485 480 Tieleman en Dros 6% 7 B Ned. Mij. Walv.vrt. 57% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24ft 24$ Intern. Nickel 73% 74$ Anaconda 42% 42$ Bethlehem Steel38% Cities Service 46% 46$ General Motors 34% 34$ Kennecott 78% 79$ Republic Steel 42 41$ Shell Oil 59% 59$ Union Pacific 2614 25$ Un. States Steel 57 56$ Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 21/2 Edelmet. Kon. AA 44 44$ Pref. w.a. idem 57GB 290 293 Holl. Constructie 322 330 Ing. bur. v. Bouwnijv ,.tB 1151 Int. Kunststoff. Ind. 39% 29$ Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 147% 1461 390GB 400G! Ver. Touwfabrieken 152% 150 Wernlnk's Betonm. 69 69 Van Wijk Textiel 67

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8