Eltm „Nieuw Leven" bestaat veertig jaar TOUMNGCAR(S) Mizée voerde voor de tiende maal Bach's „Johannes Passion" uit Belangrijke uitbreiding van liet instrumentarium vertolkinghet sublieme rakend WACHT NIET TE LANG Dank voor zijn muzikanteske „Litteris Sacrum" brengt vlot blijspel met groot succes 96ste jaargang Maandag 24 februari 1958 Tweede blad no. 29375 De Arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Leven", die in de Leidse arbeidersbewe ging een klankrijke en ook centrale plaats inneemt en nu reeds vele jaren aan 3 oktoberoptochten haar medewerking verleent, bestaat veertig jaar. Ter gelegen heid van dit achtste lustrum werd zaterdagmiddag in „Het Centrum" aan de Hooigracht een druk bezochte recepte gehouden in de avonduren gevolgd door een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. Mocht Nieuw Leven 's middags reeds vele blijken van stoffelijke waardering in de vorm van enveloppen met inhoud ontvangen, voor de grootste verrassing zorgde 's avonds de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer P. Groeneveld. Namens leden en donateurs bood hij het bestuur een belangrijke uitbreiding van het bestaande Instru mentarium aan. STAD^gVhoorzaal Mevrouw C. Braggaar-de Does Ruim een half uur later dan op het Je e voorzitter van ..Nieuw programma vermeld stond begon zater- j Leven de heer J. Coster, geluk- dagavond het feest van de jubilerende j wensen aan Arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Le ven". Medewerking verleende het caba- (Foto L.D./Van Vliet) ret van Frans van Dusschoten met een keur van radio-artiesten, terwijl later op de avond het orkest „Blue Moon Combo" I ®en aail^al populaire melodietjes ten ge- voor gezellige dansmuziek zorgde. !u-re' Deze musici oogstten terecht Nog voordat de artiesten met de af- 1 bijzonder veel succes. Na afloop van het werking van het programma konden be- j cabaretprogramma was er bal onder lei- di binnen was er voor „Nieuw Leven" een 'ding van de heer J. Alphenaar. 'vi grote verrassing. De voorzitter van het j jubileumcomité, de heer P. Groeneveld. bood n.l. een geschenk aan. Een ge schenk, dat uit een groot aantal muziek instrumenten bestond. Dat het bestuur en de korpsleden van „Nieuw Leven" zich zeer verheugd toonden over deze belangrijke uitbreiding van het instru mentarium spreekt vanzelf! De voorzit ter van de muziekvereniging, de heer J. Coster, stak zijn vreugde over de aan bieding van al de op het podium opge stelde instrumenten, grote en kleine, niet onder stoelen en banken. Hij dank te alle leden van het jubileumcomité hartelijk voor alle genomen moeite en gaf hen de verzekering, dat het fraaie jubileumgeschenk goed gebruikt zal wor den. Daarna deelde hij enkele attenties uit. De „vader" van „Nieuw Leven", de dirigent P. Baart, werd eveneens in het zonnetje gezet. De heer Groeneveld bood hem een boekwerk aan, terwijl namens de korpsleden een ander fraai geschenk werd overhandigd. Uit handen van voor zitter Coster mocht de heer Baart een polshorloge in ontvangst nemen. De echtgenote van de dirigent deelde in de hulde. Voorts waren er op de feestavond ook geschenkjes voor de heren J. Baart en Brugman, twee oude getrouwen, die in de afgelopen jaren zeer veel voor de vereniging gedaan hebben. Aan bloemen, geschenken en woorden van dank en waardering heeft het tijdens het officiële gedee^A van deze avond dus ook alweer niet ëfttbroken. De aanwezigen, o.w. zich bevonden en kele afgevaardigden van de Rode Garde, het bottuur van de Leidse Bestuurders- bond van de P. v. d. A., de Culturele Raad, fle 3 Octobervereniging. K. en O., de Vereniging Koninginnedag en ver tegenwoordigers van de afdeling Leiden van de VARA, hebben vervolgens volop kunnen genieten van een rijk gevarieerd cabaretprogramma. Frans van Dusscho ten trad behalve als conferencier ook op als Imitator. Frans Rexis als muzikale clowfc, Mons Poulo als acrobaat en Tonny Huurdeman als zangeres. Het uit drie man bestaande Leedy trio bracht op beschaafde en humoristische wijze Het dansorkest „Blue Moon Combo" verleende hierbij medewerking. „Nieuw Leven" kan terugzien op een geslaagde jubileumviering! Alvorens de vele receptiegangers in de gelegenheid werden gesteld hun geluk- van de jubilerende vereniging, de heer wensen aan te bieden, gaf de voorzitter J. Coster, een beknopt overzicht van veertig jaar „Nieuw Leven", een periode van ups en dwons, van strijdlust, doch ook van verheffing van het culturele leven en ontplooiing van de verenigings activiteiten. Wethouder J. C. van Schaik, die hier na gelukwensen van het gemeentebe stuur aanbood, had veel waardering voor de na-oorlogse prestaties van „Nieuw Leven", toen vrijwel een nieuw corps moest worden geformeerd. Dat dit is gelukt noemde spreker een voorbeeld van de grote geestkracht, welke door de gelederen vaart en een bewijs van de band, die allen samenbindt. Spreker was verheugd, dat „Nieuw Leven" ook de jongeren aanspreekt, waardoor dit ge zelschap ook na 40 jaar nog een toe komst heeft. Tenslotte herinnerde de heer Van Schaik aan het prachtige werk van de volksmuziekschool, dat ook op het terrein van de harmonie- en fan farecorpsen stimulerend kan werken. De heer H. Zunderman jr, voorzitter van de Culturele Raad, weidde in zijn woord van gelukwens uit over de vele prestaties, welke „Nieuw Leven" gele verd heeft op het terrein van de socia listische beweging. Spreker had er waar- spelen van strijdliederen de algemene dering voor, dat met behoud van het muzikale ontwikkeling van de werkende leden van „N. L." sterk is opgevoerd. „Nieuw Leven" is volgens spreker uitge- nisatie, welke een belangrijk aandeel groeid tot een muzikaal volgroeide orga- heeft in het culturele leven van de Sleutelstad. De voorzitter van de Leidse Bestuur- dersbond, de heer J. C. Schüller, had eveneens grote waardering voor de ver eniging. welke eventuele moeilijkheden steeds in goede harmonie wist op te lossen. In gelijke geest voerden deze middag nog het woord de heer J. Wittock, secre taris van de Belgische zustervereniging ,De Rode Garde" uit Wilrijk, aan welke gemeente „Nieuw Leven" in 1955 een bezoek bracht, een vertegenwoordiger van de Centrale Arbeidersverzekeringsbank, de heer J. G. Fokkema namens de Fede ratie Leiden van de P. v. d. A., mevr. De Cler-De Bruin namens de Arbeiders toneelvereniging D.O.S., mevr. C. Brag- gaar—De Does en de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer Groeneveld, die afzonderlijk alle kwaliteiten van de bestuursleden en de directeur, de heer P. Baart, releveerde. Onder de velen, die deze middag vol stonden met het geven van een hand druk waren o.m. de heer J. H. C. La- man namens het bestuur van de 3 Oc tobervereniging, het dagelijks bestuur van de Leidse Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, een deputatie van Werk- mans Wilskracht, de R.-K Harmonie, het Leids Politie Muziekgezelschap, Kunst en Genoegen. Trouw en Durf en de N.Z.H., de heer M. B. de Jong na mens K. en O. en de ere-voorzitter van „Nieuw Leven", de heer P Huisman. Voor al deze belangstelling en waar dering had voorzitter Coster een woord an hartelijke dank. Ned. Handelsreizigers Vereniging SPREKEN IN HET OPENBAAR De Ned. Handelsreizigersvereniging afd. Leiden kwam in vergadering bijeen in „De Harmonie". Na het openingswoord van de voorzit ter en de afhandeling van de huishou delijke agenda-punten kwam de rubriek „Spreken in het openbaar" aan de orde. Deze rubriek werd door het afdelings bestuur in het leven geroepen, om de leden persoonlijk actief aan een verga dering te laten deelnemen. Door loting kreeg een 5-tal leden de opdracht van de door de vergadering aangewezen jury ca. S k 10 minuten over een vrij onderwerp te spreken. De heer Jac. Kool, voorzitter der jury, zette de deelnemers uiteen, dat bij de puntenwaardering nauwkeurig zou wor den gelet op de uitspraak, de opbouw van de rede. vlotheid van het gesproken woord en de houding van de spreker De vijf sprekers hielden een betoog over resp. postzegelverzameling, piano- bouw. sportopleiding, hockey en automa tisch spoelen en schoonmaken van fles sen. Het hoogst aantal punten verwierf de heer J. Knuppel met zijn inleiding „Pianobouw", gevolgd door de heer P. Heykoop met „Postzegelverzameling" De heer Jac. Kool dankte de sprekers voor hun medewerking en sprak de wens uit, dat „het spreken in het openbaar" nog op enkele vergaderingen zou worden voortgezet. Spreker meende te mogen vaststellen, dat deze avond niet alleen succesvol, maar ook leerzaam en nuttig was geweest. Na de rondvraag en vaststelling van de e.v. vergadering sloot de voorzitter deze avond met een woord van dank voor de goede opkomst. (Advertentie) Reserveer nu reeds Uw TEL. k 1710—22444 (2 lijnen) VISWEDSTRIJD IN AARKANAAL. Zondagochtend hield de visclub S. en G. (Sport en Genoegen) haar laatste competitiewedstrijd in het Aarkanaal. De kampioen 1957-1958 werd de heer A. Slingerland, die uit handen van de waarnemend voorzitter, R. de Roode, de wisselbeker in ontvangst mocht nemen. De overige prijzen vielen ten deel aan: lste pr. P. Stavleu; 2de A. Slingerland; 3de Fr. Holswilder; 4de C. Jongeleen; 5de H. Mieloo; 6de J. Laterveer; grootste bliek G. v. d. Meer; grootste voorn R. de Roode. Dat het mogelijk is eenzelfde gegeven om te buigen naar het drama en naar het blijspel, wordt wel overduidelijk bewezen door de Inhoud van „De kinderen van Eduard": een charmante vrouw met drie kinderen van drie ver schillende vaders, die, juist terwille van die kinderen, op een gegeven moment een wettige vader van node heeft. Filippo heeft er destijds onder de titel „Kinderen zijn kinderen" een drama van gemaakt, door Magda Janssens benut voor haar 40-jarig toneel jubileum, Sauvajon maakte er een blijspel van. 1 1 De prachtig bezette Schouwburg heeft „ue Kinaeren zich zaterdagavond best geamuseerd. Aan de dames en aan de heer Frent- ÏT#l io zen werden bloemen aangeboden, aan de >ctll IjIIIIiII II laatste zelfs vijf stuks In het seizoen 1951—52 hadden de Litteris icon hier oude garde en jeugd Rotterdammers met dit blijspel veel samenbrengen. succes, met Lily Bouwmeester in de M- hoofdrol en Ko Arnoldi. Jan v. d. Lin den en Adolphe Rijkens als de vaders. En Litteris zal er vermoeden we. even zeer veel plezier van beleven. De eerste avond althans was een succes over de ganse linie. Zoals gezegd. Sauvajon heeft dit ge geven geheel in blijspeltrant verwerkt en de blijspeltoon geen moment verloren doen gaan. De maatschappelijk behoor lijk hoog geklommen, intelligente en jong gebleven Denise laat, wanneer zij voor haar drie kinderpn een wettige vader wenselijk oordeelt, de drie vaders bij haar komen en laat hun de beslis sing. met wie zij zal trouwen. Als dit drietal echter niet kan beslissen, daar ieder zijn rechten wil doen gelden, laat men het aan de kinderen over een keuze te maken. Wederom vergeefs, want ieder kind komt op voor eigen vader. Een ogenblik lijkt het er dan op. dat een vierde, een outsider, aan bod zal komen, doch dit blijkt niet no dig. daar de tegenpartij een weduwe met kinderen, waarmede de „kinderen van Eduard" een verbintenis willen aangaan ook al niet aan de „Wet" blijkt te voldoen Men ziet. een ietwat ondeugend ge geven. maar vermakelijk en tevens de cent verwerkt in een aardige dialoog, zij het nu en dan ietwat gerekt. Natuurlijk ligt het zwaartepunt ge heel op de moeder van de drie kinderen van de gefingeerde vader Eduard, wiens portret de muur siert. Daarmede valt of staat de ganse opvoering. Welnu, mevr. Co HagemanVerhagen brengt voor een dergelijke charmante rol alles mee en met grote flair maakt zij deze vrouw tot een levende en begrijpelijke figuur. Soepel en vol gratie is haar spel. De drie vaders hebben van de auteur alles meegekregen voor een uitgespro ken type: de voorname Engelse gentle man. de beroemde Poolse pianist en de uitgekookte avonturier. Zij werden alle drie inderdaad types, resp. vertolkt door de heren H Frentzen, Jos Drost en Ton van Aelst (als gast), als men wil zelfs „Schmiere-types" speciaal die van de pianist maar de regie van de heer B Hageman heeft te grote extra vaganties weten te voorkomen. De kinderen waren bij Dolf ter Ghast. Joke Bartelsmanv. d. Lans en Henk Fuchs in goede handen. Stuk voor stuk wisten zij iets van hun vaderlijk bloed tot uiting te brengen in jeugdige over gave. Bram Harteveld was een rustige vierde, die zijn afwachten tenslotte niet beloond ziet en Rosine Hasselbach een aardige huishoudster, terwijl beide kleine rolletjes uit het slotbedrijf naar behoren werden vervuld. volgen een avond lang velen niet voor tijdig luistermoe maakt. Arjan Blanken en Meine Pot zijn de zwakkeren in het solisten-sextet. Wege loven het meest aan de eerste, de jon gere. De bas Pot geeft ons de indruk dat de zang niet zijn dagelijks werk is. Men kan nooit een constante indruk Het was gisteren, menen we, de tiende Leidse uitvoering van Bachs ..Johannes van hem krijgen. In de korte Petrus-rol Passion". Met geen woord is daarvan gerept en dat past, want wat men bijdraagt i belooft hy veel, als Pilatus heeft hij af- lot een Passion. dat viert men niet. dat hlijft buiten relfverheerl,jkinc IStoVS triaïtjk?ïïrt^jn"'deel Zij, die het overzicht hebben over het muziekleven in deze stad, zijn het er wel te worden, na veel tijd is hij ingezon- ao goed als over eens dat Miaée's Passie tot een der rijkste ervaringen, ro niet f™htecn eTp.SfviteT tn°'loK tot de rijkste van het muziekjaar is uitgegroeid. door opkomende onzekerheid prys te Wij danken Mizée daarvoor. Bovenal voor het muzikanteske in zijn vertolkingen, ^even Over Blanken gaven we het liefst die hier en daar het sublieme en het supreme aanraken. Bij „muzikantesk" geen oordeel. Het is of hy zelf niet recht denken we hier niet aan de spontane ingeving: de denkkracht, de zware inspan-i weet in welke richting hy het zoeken moet, ofwel dat hij zich met stemom- nmgen van wie weet wel duizend uren spreken daartegen. Wy denken eerder aan de muziekvreugde, die uit het worstelen zelf met de materie, uit het over winnend gevecht met de inspiratie is voortgevloeid. Zonder die brandende muziekvreugde zou het grote Lyden nooit die fysieke toonbelichaming hebben gevonden, die een steeds aangroeiend auditorium gevangen houdt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Magdalena. dr van J. Pardon en T. J. Brandhorst, Abraham, zn van A. Duk en J. van den Bogaard, Maria Johanna, dr v J A. M. van Haaster en J. G. Kors, Derk Eppo, zn van D. J. Bakker en M. W. Du- bols. Bettina Catharina Maria, dr van L. de V/it en V. R. O. Sunkar. Martin Johnnv zn van M. de Graaf en M W Saarloos, Margaretha Helena, dr van F. Slijper en A. A. M. Oudshoorn. Robbert, zn van G. Bies- broek en H. W. M. Stikkelorum. Cora Eli zabeth. dr van G. A. Schellekens en P. Sloos. Cornells, zn van J. van Erkel en A. Verkalk. Harmien, dr van G. Blik en H. Benthem. OVERLEDEN P. J. Beekman. 72 Jaar. man. Er zijn in een Bach-Passion slechts twee partyen in het geding: de evange list en de ziel van de gelovige in een aangrijpende dialoog. De evangelist splitst zich en onderbreekt zichzelf voortdurend om anderen sprekend in te leiden: Jezus, Petrus, Pilatus, het tie rende volk, een groep soldaten, die het verhaal meer reliëf moeten geven. De l eisen aan al deze deelgenoten in de schildering van het verhaal te stellen zyn „bewogenheid, natuurlijkheid en uiteraard kunstzinnigheid". De in beschouwingen reagerende ge lovige vindt zijn orgaan in hen die de aria's hanteren en vooral in de koralen. De persoonlijke beleving is hier bepa lend en de subjectiviteit heeft dus haar rechten. Juist dit is een van de weinige bezwaren die we tegen Mizée's Passion kennen. Mizee romantiseert, en dat is waar op plaatsen waar de teksten zwel len door de gevoelsdiepte. Mizée nuan ceert verder zo consequent dat hy er zijn koralen uitermate sensibel door maakt Officiële publikaties UITLENING OBLIGATIES Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat op 12 maart 1958, des voormiddags om 10.30 uur ln een der vertrekken van het Stadhuis zal worden overgegaan tot de uitloting van: a. een bedrag van f 16.000,van de 3% obligatielening 1896, groot f 1 .C69.000.-; b. een bedrag van f 160.000,van de 3 obligatielening 1947, groot f4 120 000.-, c. een bedrag van f 160.000,van de 4 14' obligatielening 1952 II groot f 6 400.000,— d. een bedrag van f 90.000.van de 4 1/4% obligatielening 1952III, groot f 3.600.000.—. Leftku, februari 1968. prijzenswaard, het inlevingsvermogen is dat eveneens, de geschiktheid voor Bach- interpretatie staat buiten kijf. De vroe ger wat dunner stem is op breder basis gebracht. De idealiteit is nog niet be reikt. Een vergelijking op deze avond met Aafje Heynis en met David Holle- stelle werd een onvermijdelijkheid. Waarin deze bas en alt beide begena digd zyn, dat is in de gave de toon ruimtelijke, als het ware aftastbare ge stalte te geven met een ronding in de vormscheppingen. die appelleert aan het Griekse beeldwerk In Elly Amelings zanglijnen is evenwel soms nog enige scherpte beluisterbaar, maar deze zan geres is jong, haar rijpwording als in- terprete is nog een voortschrijdend pro ces. Wat haar zeker al geheel met alt en bas verbindt, is de zuiverheid, de waarachtigheid en dit geldt in een Pas sion als kostelijke eigenschap. Evenmin als men na' de Passion in de handen klapt, lijkt het ons nodig om Aafje Heynis en Hollestelle te bewiero Daar we zelf niet tot de objectiviteits-1 ken. Men weet genoegzaam wat zij waard apostelen behoren, delen we de aange- zijn. W\j willen slechts het ogenblik te- voerde bezwaren niet. Mizée gaat o.i. rugroepên, waar de Heiland aan de nergens te ver. Het verst in het afslui tend koraal, maar wellicht wil hy daar niet aan de muziek als kunst, maar aan het Woord als de Waarheid de eind- spraak geven. Doch, dit mag ons niet te lang bezighouden. Het Nederlands Madrigaalkoor kruispaal het aardse leven overgeeft en zijn laatste woorden roept „Es ist voll- bracht", het ogenblik waarop Edward Röntgen daarna met onfeilbare ontroe- j ring zijn obligaat-partij op de gamba1 gaat strijken en Aafje Heynis. hem daarin volgend, voor de allerlaatste maal als een stervende echo Christus, af- bezit scheidswoorden herhaald heeft Zie- scholing bezig houdt, maar het nog niet verworvene camoufleert achter een heroïsch optreden, waarbij uitzetting van het stemvolume zelfs tot in jon gensachtige lawaaierigheid kan uitmon den. Het „Ach, mein Sinn" had weinig daarmee overeenstemmende zielkundige zin. Door het lichte, waarlijk tenorale timbre op zichzelf bekoort hij ongetwij feld, maar de innerlijke rust die hij door dit medium dient te brengen moeten we missen. Warmte, expressiviteit ontwik kelen zich slechts in de baritonale lig ging, de hoogte is vooralsnog niet edel Wie weet is deze vocalist ondanks het charmerende tenorale timbre voor ba riton in de wieg gelegd? De klavecimbel-partij lag in handen van Hans Brandts Buys, die moest in vallen voor Catherine Gris, die ziek was. De continuo deelde hij met Bram Mar- tyn aan het orgel, het orgel «door cello gesecondeerd) voor onderstreping van de Christuszang. het cimbaal van de evan gelistenpartij. Voor een vakman hebben deze partijen geen enkele technische moeilijkheid, maar zij eisen een aldu- rende waakzaamheid in het grote ver band. In het Residentie Kamerorkest, waar in alleen figuren van rang zitting hebben, zyn alle concerterende par tyen uiteraard ook volkomen naar de eis vervuld. V. iets dat we bij de pianist het„toucher daar een drieluik van een onvergetelijke noemen. In de aanslag spreekt de per soonlijkheid, de geheel eigen geest. Hoog gecultiveerde koren beschikken over een bepaalde gevoeligheid die draagster wordt van geestelijke waarden. En daarmee is Mizée's koor begiftigd. De mogelijkheid daartoe gaat niet open, vóór dat een koor zich boven de wrij ving van technische weerstanden heeft geplaatst. In zo'n koor moet ook de fan tasie leven, in de vorm van de klank voorstelling, van het klankbegrip, ten gevolge waarvan de schoonheid kan doorbreken Dat is wat zich in ons be gaafd en fijnbesnaard Madrigaalkoor voltrekt. Het zijn de eigenschappen die ook van een solist worden gevergd. De sopraan was Elly Ameling. Haar ademverdeling, articulatie, uitspraak zijn Bedankt voor beroep Ds. C. L. Timmers, gereformeerd pre dikant te St. Pancras, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk alhier. LEIDSE VER. VAN INDUSTRIEELEN. De door de Leidse Vereniging van In- dustrieëlen in het leven geroepen com missie Bedrijfsleven-Onderwijs heeft als een van haar activiteiten een voorlich tingsmiddag en -avond georganiseerd ten behoeve van de docenten van de scholen voor middelbaar- en voorberei- liezen, herhaalde zich allerminst. In dedend hoger onderwijs, aardbevingsscène, ver tegen het eind. Zij zullen daartoe donderdag a.s. ont- vonden we hem zelfs meesterlijk. De vangen worden in het bedrijf van Sik differentiatie in zijn voordrachtspatroon kens Lakfabrieken te Sassenheiim. Na breidt zich uit. De radde, nerveuze le- een rondleiding in het bedrijf volgt een vendigheid die we eens signaleerden,inleiding van tnej. Dertien over: „Op- misstaat niet, maar de vraag is of er leiding in het bedrijf" en van de heer geen te overvloedig gebruik van wordt Zuideman over „Modern personeelsbe- gemaakt en of daardoor het gespannen leid" kracht en van een beklemmende pracht. Chris van Woerkom, die de evangelis- tenrol had, verheugt zich in een ge zonde, getimbreerde, pittig-tenorale stem. Wat destijds met hem gebeuren kon, dat de uiterst zware partij hem gaandeweg de frisse kracht deed ver Als je groot bentdan... LEZING VAN DE HEER F. EVERS VOOR HET HUMANISTISCH VERBOND. De heer F. Evers uit Laren, mede werker van het Paedagogisch Centrum te Amsterdam, hield voor de Leidse g - meenschap van het Humanistisch Ver bond een lezing over ,Als je groot bentdan De uitdrukkingen „groot worden", „als je groot bent" beginnen al vroeg in een mensenleven een rol te spelen. „Hoe groot is Jantje"? wordt aan de kleuter gevraagd en hy wijst dan met zijn handjes boven zijn hoofdje uit „Groot" neemt in de opvoeding een ontzagge lijke plaats in. ,Als je groot bent wordt gehanteerd als opvoedingsmiddel en opent dan dikwijls perspectieven, die niet in vervulling kunnen gaan. Groot- worden is groeien in lichamelijke, maar vooral in geestelijke zin. Groot-worden houdt ook in: opgevoed worden. Opvoe den is echter een wederzijdse beïnvloe ding. In hun omgang met kinderen kunnen ook ouders opgevoed worden. Groot-worden houdt niet op bij de vol wassenheid, maar is, of behoort althans te zijn, een geestelijk doorgroeien tot het einde. Naar sprekers inzicht kan deze opvatting alleen in de humanistische levensovertuiging tot haar recht komen, omdat deze wordt gekenmerkt om leven en wereld te verstaan met een beroep op menselijke vermogens en de mens alleen groot kan worden in de zin van geestelijke groei, door eigen kracht en beïnvloeding van medemensen. In ker kelijke kringen neemt men aan. dat de mens klein is, zondig, nietig en uit zichzelf niet in staat tot enig goeds. Men aanvaardt daar de opvoeding als een van God gegeven taak. die zich slechts richt op de opgroeiende mens. I Het gezag speelt in die kringen een be slissende rol. Volgens humanistische op- vatting is voor de grootheid van de mens geen gezag nodig, noch van de bijbel noch van de kerk. noch van enige andere instantie. Hier spreekt men van zelf standigheid, normbesef, zelfsbestem- ming. Het ware. het goede, het schone, het heilige, dat spreker liever wil ver talen door het geheiligde, kan men slechts ontdekken door de omgang met mensen. Van het geheiligde noemt spre- i ker als de twee voornaamste punten: het op de wereld komen en het van de wereld gaan. die volkomen buiten elke redelijke verklaring gaan. Het persoon lijk mens-ideaal vordert de tweezijdige werking van opvoeden en opgevoed worden In de opvoeding speelt een be langrijke rol hulp verlenen, en aanvaar den. dat anderen U hulp verlenen. In deze zin maakt hulp verlenen ons ook rijker. Onderwijzers noemen zich graag opvoeders, maar de klasse als gemeen schap is ook een opvoedingsmiddel voor de onderwijzer, voor het „groter worden" van de onderwijzer. Men moet dit aan vaarden. Strafmaatregelen in een klas brengen emotionele veranderingen bi) onderwijzer en kind teweeg, waarby men 'helaas dikwyls tot de conclusie komt, dat men in een bepaalde situatie klein geweest is. Van het mens-ideaal uit wordt het gebod „Gij zult niet" vervan gen door een innerlijk gebod „Ik wil niet". Bij de mens. die groot is, ls de ik-relatie primair. Groot zijn kent geen I angst. Klein zijn is niet zonder angst Een leven zonder angst is het wart mens-ideaal. j Spreker verduidelijkte het gesprokene met vele voorbeelden en ging by de discussie op verschillende vragen nog dieper in. Baden Powell-herdenking HOUDT DE GOUDEN DRAAD VAST! In een tot op de laatste plaats be zette Marekerk werd zaterdagavond een herdenkingsdienst gehouden ter gele genheid van de 101ste geboortedag van Lord Baden Powell of Gilwell. Het was een kleurrijk schouwspel, al deze padvinders en padvindsters te zien, die allen fier rechtop stonden toen de vlaggen van het Nederlandse Padvin- stersgilde en de Nederlandse Padvin ders binnen gedragen werden. Staande werd de Gildewet en de Pad- vinderswet voorgelezen. Quido H. J. Oudenbroek hield in deze dienst een toespraak, getiteld: ,De gou den draad". Het was het verhaal van de ko ningszoon EHk, die alleen in een groot bos zwierf, maar toch de weg niet kwijt raakte, omdat hij een gouden draad volgde. Wij hebben in ons leven ook met een gouden draad te maken, vervolgde quido H. J. Oudenbroek, de gouden draad voor ons in de wet van Christus. Lord Baden Powell heeft deze wet voor ons in ge bogen zinnen omgezet in de padvin ders- en gildewet. Dit zijn twee pijlers waarop het werk van onze padvin derij gebouwd is. Zolang wy deze gou den draad maar vasthouden en volgen gaat alles wel; we blijven op de goede weg. Het verhaal gaat verder, dat Erik de gouden draad loslaat en daardoor in allerlei grote moeilijkheden komt. Ge lukkig zijn er mensen,, die hem de draad weer in handen geven. Erik komt ten slotte weer bij zyn vader, de koning terug. Spreekster legde er nogmaals de na druk op, dat de padvinderswet en de gildewet niet alleen voor de zaterdag middag gelden. Als je de gouden draad dan alleen op wilt pakken, kun je hem als de koningszoon vaak niet meer vin den. Daarom zullen wij steeds moeten bidden aan God, of Hij ons leven zó wil leiden, dat wij ook de kracht hebben om andere kinderen van de gouden draad te vertellen. Wy danken Lord Baden Powell, be sloot quido H. J. Oudenbroek, zoveel jaren na zijn dood, voor zijn werk, op dat wij de gouden draad zullen vast houden, die wij van God ontvangen hebben voor ons levenspad. Tenslotte zongen allen het .Hoort zegt hét voort", waarna de vlaggen de kerk werden uitgedragen. Van vroeger en nu VEGLO KWAM BIJEEN. Met een lach en een traan („Een lach voor mij en een traan vooruw zak doek," zei vice-voorzitter R. K. van Ton geren) genoten de gerepatrieerden en hun introducé's zaterdag in de boven zaal van ,De Harmonie" van het geva rieerde programma. De Indische componist Belloni bracht met de smachtende klanken van zijn viool de aanwezigen weer enkele ogen blikken terug naar het oude Indië. Weer even zal men in de tropische nacht onder het schijnsel van de „terang boe- lan" (volle maan) te dromen van vrede en geluk. Deze „Herinneringen" werden nog enkele momenten vastgehouden door mej. Nicoline Bruin in een dans in het ritme van Belloni's krontjongmuziek. Een schets bracht de aanwezigen weer terug naar de tegenwoordige toestand: Opa zuchtend van de spit, zijn klein kind vol levenslust, nieuwsgierig naar die goede oude tijd in het oude Indië. Met echt Hollandse humor verwekte een sneltekenaar uit Amsterdam telkens grote hilariteit in de zaal. De pauze, die hierop volgde, werd besteed het verkopen van loten, waarvan de netto opbrengst op giro 308 (Stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië) zal wor den gestort. Het programma na de pauze werd aanmerkelijk vlotter gebracht Ook hier weer de afwisseling tussen klanken en beelden uit het oude Indië en die uit het tegenwoordige leven. Het optreden van de Veglo Hawaiians bracht allen even uit deze sfeer naar die van het Stille Zuidzeestrand. Twee oude „Atjeh- strijders" voerden de aanwezigen terug naar het vrouwtje, dat het salaris van haar echtgenoot in een minimum van i tijd verdobbelde in een „tjeka-tjeki"- partijtje na haar gang naar de passar. Nog tweemaal mocht men genieten van de zang en het vioolspel van het en semble „Belloni". Mej. Kolmus gaf een verdienstelijke weergave van een haremdans Twee heeriyk roddelende dames beeldden het moderne Leiden uit. terwijl mevr. Pijsel „Grootmoeder" schetste in haar houding ten opzichte van haar altijd zo lieve kleinkind. Een gezellig dansje besloot ook deze avond GROTE BELANGSTELLING VOOR VLIEGFEEST SOESTERBERG De belangstelling van de NAVO-lan- I den voor het militair vliegfeest te Soes- terberg. waarvoor als datum zaterdag 5 juli is vastgesteld. is buitengewoon groot De Stichting „Luchtmacht De- I monstra ties", waarvan commodore A- B. Wolff het voorzitterschap bekleedt, or ganiseert dit vliegfestyn, dat gehouden wordt ter herinnering van het 45-jarig bestaan van de Nederlandse Lucht macht. De militaire deelneming van België, Canada. Denemarken, Griekenland. Noorwegen, Portugal. Turkije. Engeland West-Duitsland en van zelfsprekend Ne derland is zeker De Amerikaan-e lucht macht in Europa zal met een team naar Soesterberg komen onder voorbehoud van nadere goedkeuring van de mili taire autoriteiten in Washington Verder mag men er rekening mee hou den. dat ook Frankrijk en Italië hun deelneming zullen toezeggen

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3