y De Freitas Branco triomfeerde met Residentie-Orkest in Roussel De wereld oonst van HOMY SCIIiVEIDER Uninsky bevreemdde en stelde eerst teleur in Brahms concert Aambeien? HEMOTABS 96ste jaargang Vrijdag 21 februari 1958 Tweede blad no. 29373 Een „groot" dirigent Twee grote namen sierden het programma van het Residentie- Orkest: die van de Portugese gastdirigent Pedro de Freitas Branco, hier nog in sterke herinnering voortlevend na zijn succesrijk optreden van een negental jaren geleden en van de pianist met wereldnaam: Alexander Uninsky. Daarenboven een interessant en veelzijdig, ofschoon te sterk over laden programma voor de geconcentreerde toehoorder, dat zeker een half uur langer duurde dan anders. Immers: Brahms' tweede pianoconcert in Bes gr. t. op. 83 vormt op zichzelf al een massaal geheel en een omvangrijke luisteropgave. Vooral wanneer het zulk een bevreemdend en merkwaardig samen-» gaan betreft als tussen deze twee mannen en persoonlijkheden van groot formaat en met eigen visie» die elkaar aanvankelijk geenszins konden vinden. bezit, dat zü deze werkelijk niet van node heeft. Er gaat, mede door de opeenhoping van verrassende co'rjistische effecten, een machtige suggestie van uit. Deze muziek vervult U van bewondering voor de gelukkig steeds meer in de aandacht geplaatste Roussel. Maar zonder een volmaakt reagerend en stralend klinkend orkest komt zélfs hij er niet. Gelukkig dat het R.O. aan deze eisen voldeed, onder deze sug gestief leidende „heerser", die deze muziek de glans en de fascinerende stuwkracht verleent, welke zij behoeft. Aan opgetogenheid ontbrak het ook nu niet. Langdurig moesten dirigent en orkest danken voor deze magnifi- que weergave en hun warme toewij- ding. Het werd een warme tnomf! H. Kwam het wellicht daardoor, dat Uninsky in de eerste twee delen van dit concert teleurstelde door zijn grimmige verbetenheid, zijn bijwijlen zelfs wreed aandoende hardheid, zijn dynamisch- meeslepende kracht voorzeker, maar die haast een beangstigend demonisch karakter verkreeg, ook door een nerveus aandoende overspannenheid. zonder enige gevoeligheid. Dat Uninsky er bovendien tijdens de motorische tempi, ondanks zijn fameus technisch vermogen, op raadselachtige wijze af en toe ferm naast sloeg of ver gissingen maakte, toonde overtuigend aan, hoe zeer er ditmaal met hem iets in de war leek, al haperde dan ook niets aan de terecht zo beruchte octa- venpassages in het Scherzo. Eerst in het Andante, met de door Frans Vrijhoff (oud-Leidenaar) eminent gespeelde cel lo-solo, kwam de verandering: een blijk baar tóch kunnen openstaan voor teder heid en lieflijkheid, met een superieur gespeelde en doorzichtig klinkende Finale tot besluit, welke Uninsky vol komen waardig was. Daar ook hadden de twee „groten eindelijk het gewenste contact gevonden, dat men echter liever van den beginne af aan had willen constateren. Ondanks deze bemerkingen nam de hulde na deze enorme prestatie want een prestatie blijft de vertolking van dit overrompelende en zo omvangrijke con cert van de gerijpte „meester" Brahms ten allen tijde, de vorm van een ovatie aan. Wij keren nu tot de Freitas Branco terug Na'als inzet een merkwaardig puntige Euryanthe" ouverture van Weber ge ïntroduceerd te hebben, kreeg hij eerst na de pauze de gelegenheid zijn grote capaciteiten volledig te ontplooien. Voornaam en duidelijk is zijn dirigeer- techniek. van aristocratische allure ver vuld zijn opvattingen. Letterlijk zowel als figuurlijk een „groot" man, die zich gans verweven voelt met Kodaly's „Dan sen uit Galanta", waaruit het Hongaarse volksleven uit de „goede tijd" zo vervoe rend en schilderachtig opklinkt, in een rijkgeschakeerde, coloristisch kunstzinni ge partituur. Doch hoe geheel anders dan bij een Bartók! Pedro de Freitas Branco even voor het concert Het R.O. gaf er een briljante, warm bloedige vertolking van. Alle Hollandse nuchterheid leek op de vlucht geslagen! En in de enkele momenten var ver stilling, abrupt komend na de *er- velende storm, waren het de blazers, die het ideale verwezenlijkten De kennismaking met de gematigd modern getinte „Elegia" van de Freitas' landgenoot Joly Braga Santos was niet opzienbarend. Het meest pakkende in dit lyrische geheel is wel het originele middendeel. Dit doet aan de muzikale verbeelding van een naderende processie denken. Na de tokkelende inzet der contrabassen, door de celli overgenomen, is het 't beste te vergelijken met een gang van duister naar licht. Stelt men daarnaast echter de tot be sluit gekozen Tweede Suite uit het ballet „Bacchus et Ariane" van Roussel. dan wordt onmiddellijk de grote afstand dui delijk. Hier hoort ge het genie, dat U dom pelt in een elektriserend „bad van muziek" U voert van climax naar climax 'en U tenslotte alle kleurige schittering voortovert, waartoe een glansrijk spelend orkest in al zijn moge lijkheden bij machte is. Wij kunnen niet beoordelen in hoe verre de betekenis ervan groter zou zijn door de choreografische omlijsting. Wel weten wij, dat deze muziek zóveel inner lijke, waarachtig geïnspireerde waarde BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Arie. zn van M. N. A van den Berg en C Stolk, Jacqueline Marlette, dr van F. C de Vos en W. H. Korthals. Willem, zn van N. Rensen en N. L. G. Roos. Eduard Alexander, zn van A. A. Nijp en A. den Grave. Arte, zn van W. Houtman en P. J. Ketel. GETROUWD P W Mark en A. D. Bronmeer, J. D. Smit en E. M. Swaan, L. H. van der Voet en M. P. Schouten. A. LaterveerenC. Ruljtenbeek, N. van den Hoed en W. Nap. A J M. Duivenvoorden en M HeemskerK, L. H. M. van den Berg en J. C. Vink. G. van de Pol en L. Devellng. C. Woudt en J. M. van den Berg. OVERLEDEN E van der Henst. 81 Jaar, weduwe van L, J van der Veer. .T. Groenhuizen, 82 Jaar, man S van der Grilt. 86 Jaar. weduwe v L Rodenburg. W. Keijzer. 77 Jaar weduwe van J. Haasnoot. M. C. van Eekelen, 85 Jaar. vrouw. Mr. E. Brederveld Gemeente-secretaris van Almelo In de gisteravond te Almelo ge houden gemeenteraadszitting is onze stadgenoot, mr. E. Brederveld. chef van het kabinet van de burgemees ter. benoemd tot gemeentesecretaris van Almelo. Mr. Brederveld. die 23 juni 1922 te Lei den werd geboren, studeerde in de avonduren als ex traneus aan de Leidse Universiteit rechten en slaagde in 1952 voor het doe tora alex amen Op 14 juli 1941 deed hij zijn in trede ijl de Leidse gemeentedienst. Na enkele maanden op de afdeling finan- 'p ciën werkzaam te zijn geweest, ging r< hij op 15 oktober van dat jaar over naar de afd. Onder wijs. Vijf jaar later verwisselde hij deze afdeling met die van Algemene Zaken. Op 15 januari 1952 werd hij benoemd als ambtenaar in algemene dienst, aan vankelijk ln de rang van referendaris en thans als administrateur A. Sinds 1 mei 1953 is hij chef van het kabinet van de burgemeester, terwijl hij 1 december 1954 werd benoemd tot 2de loco-secretaris. Mr. Brederveld heeft o.m. als secre taris zitting in de Commissie van Cura toren van het Gymnasium, in de Com missie van Toezicht op het M.O.. idem in de commissie strafverordeningen Endegeest, Verkeer, Juridische zaken en straatnamen. Voorts is hij diaken van de Geref. Kerk. secretaris van het Geref. Rust huis. vice-voorzitter van het bestuur van de Chr. Kweekschool, bestuurslid van het Diaconessenhuis en van de Stichting Steunfonds Diac.huis. Mr. Brederveld. die no. 2 op de voor dracht stond, werd met 1411 stemmen bénoemd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand.ex. Sinologie de heer J. C. Bleijerveld (Arnhem). Advertentie dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn bltj verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs la een volkomen nieuw middel in tabletvorm. gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij apothekers en drogisten. Autotocht Ouden van Dagen Gedurende de volgende week wordt hier ter stede onder auspiciën van het Comité voor een Autotocht der Ouden van Dagen aller Gezindten wederom een inzameling gehouden, waarvan de op brengst dient ter dekking van de kosten, verbonden aan de organisatie van deze jaarlijkse uitgaansdag. Dit jaar wordt het uitstapje voor de dertigste maal voorbereid, doch het staat nog niet hele maal vast. dat het ook ditmaal weer het karakter zal dragen van een autotocht. Verschillende factoren dwingen het Co mité ertoe een andere vorm van recreatie te zoeken, waarvan een der belangrijkste het feit is, dat de Rijkspolitie in verband met het drukke verkeer het niet langer verantwoord acht een dergelijke onmo gelijk lange file auto's langs de verkeers wegen te dirigeren en uit dien hoofde niet langer bereid ls door een escorte een veilig verloop min of meer te ga randeren. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het Comité dit grote risico nog veel minder durft te aanvaarden. Het heeft zichzelf de vraag gesteld of het mede in verband met de gewijzigde maatschappelijke toestanden en verhoudingen, nog wel wenselijk is om zijn werkzaamheden voort te zetten, doch het heeft gemeend die vraag, al thans voor het jaar 1958, bevestigend te moeten beantwoorden. Het Comité liet zich daarbij leiden door de gedachte, dat zulk een abrupt einde van zjjn activiteiten voor honderden bejaarde Leidenaars van 70 jaar en ouder een grote teleurstelling zou betekenen. Het stelt thans een onderzoek in naar de terzake bestaande mogelijkheden en zal t.z.t. van zijn bevindingen mededeling doen. Inmiddels heeft het Gemeentebestuur de volgende week als collectedata aan het Comité toegewezen. In ieder geval staat dus vast. dat er ook dit jaar iets voor onze hoogbejaarde stadgenoten zal worden gedaan. Wat dat zal zijn, is op het ogenblik nog niet bekend, maar in ieder geval zal het geld kosten en zal dus de collecte moeten doorgaan terwijl evenzeer vast staat, dat het Comité over geen andere geldbronnen beschikt dan die welke voortspruiten uit de goedgeefsheid van de Leidse burgerij. Moge de sympathie, welke velen nu al 30 jaar lang jegens de doelstellingen van het Comité koesteren, ook ditmaal in de opbrengst dezer collecte tot uitdrukking komen. Nieuw experiment: Mannenkoren zingen met accordeonorkest Een bijzonder concert staat liefheb bers van koorzang en accordeon te wachten. Woensdagavond as. treden namelijk in de Stadsgehoorzaal geza menlijk, zoals zij reeds eerder deden, op de mannenkoren „Kunst na Arbeid", „Inter Nos" en „Onderling Zanggenot", zulks onder directie van Louis van Wyn- gaarden. Het bijzondere is echter, dat dit voor de eerste maal geschiedt in samenwerking met 't Höhner accordeon orkest „Neerlandia". dat tegenwoordig meer en meer in de belangstelling staat. De leden ervan zijn bijna allen uit de klasse van de Muziekschool der Mij voor Toonkunst (onder leiding van Louw Boel- laard» afkomstig. Het trok al meerma len door zjjn serieuze concerten sterk de aandacht. Ook voor de zangers is het musiceren met een accordeonorkest iets geheel „nieuws". Men kan met belangstelling de resul taten der voorbereiding afwachten. Het met zorg samengestelde programma ver meldt o.a. de Ouverture Caprice van Rudolf Würthner en de Balletmuziek uit Schuberts Rosamunde (beide voor orkest)het koor zingt werken van Bruckner (o.a. Um Mitternacht met orkest» en Honegger (Alter Baum», Ponchinelli's UYendans (orkest) en Sul- li vans The lost chord (koor en orkest). Na de pauze is een lichtere toets aan het woord: composities van Franz von Suppé (Ouverture Dichter und Bauer), Suite Variété (Würhtner), Curt Mahr, J. Fücik en tenslotte gezamenlijk White Christmas (Irving Berlin) en Elgars Land of hope and glory. Dit experiment belooft in ieder geval interessant te worden; men mag hopen, dat het ook de belangstelling zal 'trek ken, die het in dit opzicht stellig ver dient. O En mèt U, heeft MARGRIET zich afgevraagd hoe het toch komt, dat je tegenwoordig geen blad meer kunt openslaan of je komt Romy Schneider tegen. Wat is de achtergrond van het enorme succes van dit jonge meisje? Niemand beter dan onze MARGRIET-reporter Robert Jseeger kan U daarover inlichten. Hij is de man, die van ouds een intieme vriend is van de familie Schneider; hij is de man op wiens knie de kleine Romy eens paardje heeft gereden Het is MARGRIET een groot genoegen de échte, de ware Romy Schneider te mogen voorstellen met al de ontwapenende charme van haar jeugd. Een jeugd, die zoveel weerklank vindt in MARGRIET, want: MARGRIET zélf is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van deze tijd. Van 1 Maart af brengt MARGRIET U een serie artikelen over Romy Schneider, rijk geïllustreerd met een aantal exclusieve en particuliere foto's van het berenvachtje af tot Keizerin Sissi toe. Vèr over het half miljoen abonné's zullen straks genieten van deze uitzonderlijke reportage. Zij zullen de foto's van Romy uitknippen en bewaren en begrijpen dat alléén MARGRIET zóveel kan bieden want MARGRIET ts verreweg het gróótste blad van Nederland! Leest U MARGRIET nog niet en wilt U toch alles over Romy Scheider we ten. schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan MARGRIET. Huidekoper- straat 20, Amsterdam en U BEHOEFT GEEN AF LEVERING TE MISSEN. Monsters legerhelmen niet meer aanwezig Minister Staf geeft antwoord op vele vragen van lieer Ritmeester De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft gisteren antwoord gegeven op de 26 vragen, die het Tweede Kamerlid, de heer G. Ritmeester, hem had ge steld over de levering van helmen aan de Nederlandse strijdkrachten. I)e be windsman schrijft, dat de N. V. Ver- blifa de laagste inschrijfster was en Charlotte Kohier komt naar Leiden VOORDRACHTSAVOND TER GELEGENHEID VAN BOEKENW EEK. j In het kader van de Boekenweek zal I Charlotte Kohier op 7 maart in de Schouwburg een voordrachtsavond ge- 1 ven. Ditmaal zal zij „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën voordragen, i Het is een luchtig en toch weemoedig I verhaal, dat zich afspeelt in de Parijse demimonde, tijdens de tweede helft van de vorige eeuw. De heldin. Yvette. is volkomen onschuldig en onbedorven. Wanneer ze op schokkende wijze ge- I plaatst wordt voor de realiteit van haar moeders „bedrijf', is haar ontsteltenis (Foto L.D./Van Vliet) Aan het thans nog vrijwel onbe woonde Bevrijdingsplein 5 Mei- buurt is hedenochtend de eerste winkel, het sigarenmagazijn van de heer J. W. Roskam, van het win kelcentrum geopend. In totaal zul len aan dit plein en de daarop uit lopende 5 Mei-laan veertig winkels worden gevestigd. Momenteel is voor tien winkels reeds een bestem- gevonden, terwijl nog onderhande lingen gaande zijn over een even tuele vestiging in dit centrum. De winkels, welke varieren in grootte, hebben alle een dagverblijf met daarop corresponderend maga zijn. dat voor de aanvoer van goe deren via de parallel lopende stra ten is te bereiken. Achter sommige winkels bevindt zich tevens een ga rage. Boven dit winkelcentrum zijn in totaal 104 flatwoningen, met resp. 3. 4 en 5 kamers, opgetrokken. Behalve aan de voorzijde zijn deze woningen ook te bereiken via een achteringang. Komen aan de zijde van de 5 Mei-laan kolossale bloembakken, op het Bevrijdings plein. waarvan onze foto een beeld geeft, is een bcombeplanting aange bracht. Het plein, dat een enorme ruimtewerking geeft, is niet bedoeld als een parkeerplaats voor auto's. zo groot, dat ze probeert zelfmoord te plegen. Ze wordt echter gered door een jonge man, die op haar verliefd is- Ter wijl de auteur laat voorzien, dat de dochter dezelfde weg zal opgaan als haar moeder, bespeurt men toch ook zijn huiverend heimwee naar de oor spronkelijke zuiverheid. „Yvette" werd door Charlotte Kohier gekozen als het stuk. waarmee ze haar toneeljubileum wil vieren. Charlotte Kohier is trouwens de enige, die deze vertaling van Maupassant's meesterwerk voor het voetlicht mag brengen De burgemeester, jhr inr. F. H. van Kinschot, zal de actrice deze avond met een enkel woord inleiden. Ver. van belangstellenden in „De Lakenhal" De Vereniging van belangstellenden in „De Lakenhal", welke geruime tijd niets van zich deed horen sinds enkele jaren werd geen vergadering ge. houden zal zich in de toekomst weer actief met het verenigingsleven gaan bemoeiien Tijdens een Gistermiddag onder leiding van de voorzitter, prof. dr. A. W. Byvanck. in „De Lakenhal" ge houden vergadering zijn de plannen be sproken tot het voeren van een leden werfactie, o.a. onder de leden van Ver. Oud-Leiden. De directeur van het museum, de heer I J. N. van Wessem zal hiertoe een folder ontwerpen. De contributie werd vastge steld op f. 5.per jaar. De penningmeesteresse. mej. F. A. Le Poole, die een toelichting gaf op de fi- nanciele positie van de vereniging, kon een optimistisch geluid laten'horen: er is ruim f. 4000,m kas! Besloten werd het bestuur met enkele personen uit te breiden. Hiervoor werden enkele namen genoemd. Na afloop van de vergadering was er gelegenheid enige nieuwe aanwinsten, j w.o. het schilderij van Jan Steen „Zoals de ouden zongen, piepen de jongen" te bezichtigen. LEIDENAARS OP DE BON Dat men zich ook in Leiden niet weet te houden aan de regels van het ver keer is gisteren weer eens overduidelijk gebleken. Niet minder dan 136 personen kregen een bekeuring wegens hot be gaan van allerlei verkeersovertredingen Vooral met de verlichting van fietsen is het nog lang niet in orde. In de nacht van woensdag op don derdag zijn ^ot nog toe onbekend geble ven personen een café aan de Middel stegracht binnengeslopen Een geldsbe drag van f 9 en elf flesjes bier werden ontvreemd. dat het bedrijf in voldoende mate be schikte over de industriële installaties. De contracten werden getekend en in mei 1953 de monsters gezonden. I)eze monsters, welke voor zover thans valt na te gaan niet meer aan wezig zjjn, werden in juni 1953 ge keurd en in juli herkeurd. Hierop is tot een aanloopproduktie besloten. Aanvankelijk was in de contracten naar Belgisch voorbeeld de valproef op genomen. maar naderhand is deze uit de Nederlandse eisen geschrapt. De Amerikaanse eisen vermelden n.l. ook een dergelijke proe fniet. De aanloop- produktietijd voor de buitenhelmen heeft 2'. maand geduurd tot begin Oc tober 1953, in welke periode 18 000 bui tenhelmen werden afgeleverd. De ge gevens voor de helmen zijn ontleend aan buitenlandse voorschriften, die geen minimumgewicht inhielden. De techni sche voorschriften, welke een voorlopig karakter droegen, vermeldden uitsluitend een maximumgewicht. Later zyn maxi mum- en minimumgewichten vastge steld ln een genotuleerde bespreking. De nodige gegevens zijn later in een fa- brieksorder vastgelegd. RANDSCHEUREN. De minister erkent, dat van het begin der helmenproduktie af de helmen wer den vervaardiigd in één enkele rek. zon der warmtebehandeling en dat deze helmen soms, na maanden in gebruik 'te zjjn geweest, plotseling spannings- scheuren vertoonden en dus onbruikbaar werden. Dit was aanleiding om over te gaan tot een andere vervaardigingsme- thode. waarbjj aangetekend wordt, dat randscheuren bij de originele Ameri kaanse helm, vervaardigd volgens de en kele rekmethode, ook voorkomen. Vol gens de minister is het ook aannemelyk. dat door gloeiing en beitsen een gering gewichtsverlies optreedt Alhoewel de juiste waarde hiervan door de afnemer nooit werden vastgestsld, komt een afname van het helmgewicht met 60-80 gram niet waarschijnlijk voor. Het is de bewindsman voorts niet bekend, dat ter verbetering van de kwaliteit van de helm een plaatdikte van 1.6 mm zou zijn voorgesteld, maar een dergelyke helm zou ongetwijfeld het toelaatbare ir.aximumgewicht overschrijden Aan de gestelde levertijden werd voldaan, zo dat geen boete werd opgelegd. Over een op 16 december j.l. ge plaatste order voor de levering van 132.000 stuks buitenhelmen ten be hoeve van de Koninklijke Lanchnacht en de Koninklijke Luchtmacht bij een grote Nederlandse import- en export firma. te vervaardigen door een Duitse fabriek in de Westfaalse stad Ahlen, merkt de minister op. dat de N. V. Verblifa geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid tot offreren. Deze helmen zullen hebben te voldoen aan de fabricagevoorwaarden. gesteld in het nieuwe technische voorschrift voor de troepenhelm. dat op 20 juli 19.">7 van kracht werd. in welk voorschrift alle ervaringen zUn verwerkt en het welk afdoende waarborgen voor een goed prod uk t geeft.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3