Soekarno zal verdeeldheid in de Republiek nimmer kunnen toestaan Acties buitengewesten onwettig K.L.M. OVERALL 13.75 WEERBERICHT Soedan neemt maatregelen tegen infiltraties van Egyoienaren 96ste jaargang VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 No. 29373 EIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Krachtige houding President Soekarno heeft vanmorgen voor het Indonesische volk verklaard, dat hij zich krachtig zal verzetten tegen verdeeldheid in de 12 jaar oude republiek. In een door hem in het Merdeka-paleis te Dja karta gehouden redevoering, zeide de president dat de regionale woelingen waren geïnspireerd door buitenlandse mogendheden, die Indonesië in de richting van een bepaald blok wensen te stuwen. Dit was de eerste rede van Soekarno over de opstandige beweging in Padang sinds zijn terug keer uit Japan. Hij sprak tijdens de plechtigheid, waarin hij zijn ambt als president van de waarnemend president, mr. Sartono, weer overnam. Soekarno zeide geen bezwaar te hebben tegen de waarachtige doelstellingen van de Buiten gewesten, doch het land moet worden gered om de onafhankelijkheidsproclamatie van 1945 te handhaven. Voorts zeide Soekarno o.a.: „Ik doe een beroep op het volk om de regering te steunen in het neerslaan van deze onwettige activiteiten, voor het behoud van de proclamatie van 1945. Nu, na mijn terugkeer van mijn vakantie, hebben de pogingen van een kleine kliek om de meerderheid van het Indonesische volk te dwingen zich aan hun eisen te onderwerpen, hup hoogtepunt bereikt. Ik wens duidelijk te maken, dat hun acties onwettig zijn en dat ik ze niet kan erkennen. Ik vertrouw, dat het gehele Indonesische volk, dat trouw is aan de proclamatie van augustus 1945, zonder aarzeling aan de zijde der regering zal staan. President Soekarno gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de gebeurtenis sen van de laatste tijd en zeide de door de regering tijdens zijn afwezigheid ge nomen maatregelen goed te keuren. Ik steun de regering, zoals in het Par lement op 2 februari is verklaard. Wij erkennen slechts één proclamatie: de proclamatie van 17 augustus 1945. Wij erkennen slechts één staat, dat is de wettige Republiek Indonesië, met haar zetel in Djakarta. President Soekarno sprak vervolgens over de druk van andere landen, die een belangrijke rol spelen in de internatio nale politiek. Vanaf de erkenning van onze soeve reiniteit is deze druk op ons land uitge oefend, aldus de president. Elk misver stand en elke moeilijkheid in ons land, politiek, economisch of militair, is een politiek doelwit voor andere landen ge worden. De bedoeling van deze landen was In donesië, of een deel daarvan, onder een van de machtsblokken te brengen. De misverstanden en de plotselinge opstand in de Buitengewesten hebben andere landen de gelegenheid gegeven hun rol te spelen. De president zeide, dat als het waar was dat de eisen van de Buitengewes- ten ernstig waren geweest, dan het i vraagstuk der betrekkingen tussen de Centrale regering en de Buitengewes ten reeds lang had kunnen zijn op gelost. Doch er zyn aanwijzingen, dat de eisen van de Buitengewesten de in strumenten zijn geworden van andere landen. Onze strijd gaat niet tegen de eisen van de Buitengewesten, doch heeft tot doel de natie te redden. „Wij moeten niet ver geten, dat wij verstandig moeten blij ven en moeten blijven pogen de moge lijkheid van het gebruik van geweld, dat vele mensenlevens zou kosten te voorkomen. Toen ik Djakarta verliet", aldus Soe karno. ..was er een sterke beweging om mij af te zetten, en ik verklaarde de bevolking, dat de president en pre mier Djoeanda, tezamen met de chefs van staven der strijdkrachten en de politie, een besluit hadden genomen en een krachtige houding hadden aan- j (Advertentie) genomen. Deze krachtige houding wordt gehandhaafd", zo besloot pre sident Soekarno. Kabinet bijeen Het Indonesische kabinet heeft gis teravond zijn tweede extra-zitting ge houden sedert zaterdag j.l. in Midden- Sumatra de revolutionaire regering is uitgeroepen. Er werd na afloop geen communiqué verstrekt. Premier Djoeanda, de vice-premiers en de chef-staf. generaal-majoor Nasoetion, kwamen eerder op de avond met president Soekarno in het paleis Merdeka bijeen. De resultaten van de besprekingen tussen Soekarno en Hatta vormen het belangrijkste punt van bespreking. Oefeningen luchtmacht In Djakarta is officieel medegedeeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht gisteren oefeningen heb ben gehouden in de buurt van Mid- den-Sumatra. Bommenwerpers maak ten vluchten vanaf verschillende ba ses in Noord-Sumatra. De luchtmacht deelde mede, dat kort geleden een nieuwe basis op de grens van Mldden-Sumatra en Tapanoeli werd voltooid. Volgens Radio Djakarta zouden am fibievliegtuigen verkenningsvluchten hebben uitgevoerd boven Midden-Su- matra en ook boven Noord-Celebes, ter wijl oefeningen werden gehouden in het landen van troepen. Voorts werd door Radio Djakarta be kendgemaakt. dat alle Indonesische vliegvelden onder beheer van de lucht macht zijn gesteld. De luchtmacht treft voorbereidingen om van deze vliegvelden gebruik te maken en heeft daarvoor de medewerking ingeroepen van de bevol king in de omgeving daarvan. Padang: gevechtsgroepen Volgens een bericht van Radio- Padang van gisteravond heeft overste D. J. Somba, de militaire comman dant van Noord- en Midden-Celebes, in zijn gebied gevechtsgroepen ge vormd. Hij heeft aangeboden, Midden- Sumatra te helpen, indien de revolu tionaire regering daar zou worden aangevallen door strijdkrachten \an de Centrale regering te Djakarta. Somba zou hieraan hebben toegevoegd, dat deze hulptroepen, voorzien van de nodige uitrusting, gereed waren om te allen tijde naar Sumatra te worden overgebracht. Volgens een mededeling van Radio- Padang heeft de militaire commandant van Midden-Sumatra, overste Hoessein, gisteravond medegedeeld, dat de beper kende bepalingen, die eerder in deze week waren opgelegd aan het deviezen- verkeer van en naar Midden-Sumatra, zijn verzacht in verbandmet.de gunstige financiële toestand van Midden-Suma tra Bedoelde beperking stelde het gelds bedrag. dat door een persoon uit Mid den-Sumatra mocht worden uitgevoerd. Churchill op weg naar beterschap I (Van onze Londense correspondent) Uit de jongste berichten blijkt, dat Sir Winston Churchill goed weerstand biedt tegen zijn ziekte. Zijn toestand was gis- teren niet veel veranderd Hij voelt zich 1 goed. zijn krachten handhaafden zich en zijn koorts was iets afgenomen. Sir Winston bracht de ochtend weer door met kranten en correspondentie. Een gunstig teken was het, dat zijn secretaris in de vroege uren het huis verliet, om zich in de speelzaal van Monte Carlo te gaan vermaken. Zyn arts. Lord Moran ging in de ochtend uit wandelen met Churchills gastheer, de uitgever Emery Reeves. Lady en Sarah Churchill ver- i schenen in de tuinen van de villa en bleken rustig en opgewekt te zijn. Sir Winston zond een telegram aan premier Macmillan. waarin hij zich „zeer op timistisch" over zijn toestand uitliet. Naar aanleiding van een bericht, dat een zuurstof-apparaat naar Nice werd overgevlogen, op instructie van Lord Moran. verklaarde dr. Roberts, de plaat selijke Britse arts, die Churchill van het begin af behandelde, dat het gebruik van zuurstof nooit is overwogen Het j kan echter een voorzorgsmaatregel zijn. Advertentie) op 5000 roepiah. Er is besloten, generlei restrictie meer op te leggen aan het brengen van deviezen in of uit de pro vincie. Simbolon nodigt diplomaten uit Kolonel Simbolon heeft n zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken der nieuwe regering in Padang, de di plomatieke vertegenwoordigers in Dja karta uitgenodigd voor een bezoek aan Padang. Kolonel Simbolon herhaalde de reeds eerder gegeven verzekering voor de vei ligheid van het leven en eigendommen van buitenlanders in het door haar be heerde gebied. Kroonprins Harald van Noor wegendie vandaag zijn 2'*ste ver jaardag viert. Prins Harald volgt thans een cursus aan de Militaire Academie en hoopt komende zomer zijn opleiding te kunnenxbeeindigen ais luitenant van de cavalerie. Deze foto werd gemaakt in de residentie van de Noorse Koninklij ke familie. Skaugum ten westen van Oslo. Da bekend-? NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. toegenomen I Nu en dan neerslag De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen en in het noordoosten van h?t land wellicht ook natte sneeuw. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. «Opgemaakt te 11.15 uur) 22 FEBRUARI Zon op: 7.43 uur: onder: 18.06 uur. Maan op: 8.45 uur; onder: 22.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.32 uur en 17.42 uur. Laagwater te 1.20 uur en 13.38 uur. (A(lvertentle) Veiligheidsraadbehandelt vandaag klacht van de regering in Khartoem Vandaag zou de Veiligheidsraad beginnen inet de klacht van de Soedan tegen Egypte vanwege reusachtige concentratie van Egyptische troepen aan de Soeda- nese grenzen. „De Soedanese regering, die matiging in haar optreden betracht, slaat deze onuitgelokte en onwettige houding van de Egyptische regering met ongerustheid gade. Zij beschouwt het Egyptische optreden als een in breuk op de Soedanese soevereiniteit", aldus het memorandum, waarin de Soedan om een „dringende bijeenkomst" van de Veiligheidsraad vroeg. Van Egyptische zijde is met stelligheid ontkend, dat Egyptische troepen langs de Egyptische zuidgrens stonden of in de Soedan waren geïnfiltreerd. Van Soedanese zijde is gisteren evenwel op een persconferentie in Khartoem medegedeeld, dat vijftig Egyptenaren zyn gearresteerd te Wadi Haifa, toen zij op een boot poogden zonder visa Soedan binnen te komen. „Desnoods bloedvergieten" xegt premier Khalil Als het moet stel ik mij persoonlijk aan het hoofd van ons leger en zal ik de soldaten van Nasser uit de Soedan jagen, aldus premier Khalil van Soedan in een vraaggesprek met een verslag gever van de „Daily Herald". De premier verklaarde, dat de geheime dienst van Soedan heeft meegedeeld, dat 150 mensen de grens tussen Soedan en Egypte hebben overschreden. Zij be-1 weerden arbeiders, delvers en handela ren in kamelen te zyn, doch het zijn in j feite manschappen van het Egyptische leger, aldus premier Khalil. die hieraan toevoegde dat hij vastbesloten is infil traties tegen te gaan, zelfs als daarmee bloedvergieten gepaard zou gaan. Spanning in Tunesië is weer Incident in Remada verergert het conflict De Tunesische regering heeft gevolg laten geven aan haar eis. dat de vijf Franse consuls in het land moesten ver trekken. De Franse autoriteiten hadden geweigerd hieraan te voldoen. Gisteren zijn de consuls gedwongen hun posten te verlaten. Twee hunner zyn reeds in Tunis aangekomen, de anderen zijn onderweg naar de hoofdstad. De Tunesische minister van Buiten landse Zaken heeft de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Staten gisteren gewaarschuwd, dat de crisis in de betrekkingen met Frankrijk is ver ergerd als gevolg van een incident, dat zich heeft voorgedaan in Remada. waar 1 elf Tunesiërs zyn aangehouden en on dervraagd naar aanleiding van het feit, dat een Franse jeep in die plaats op een j mijn is gereden. Gisteravond bevonden j zich nog zeven Tunesiërs in Franse han den. De Tunesische minister noemde het incident een „schending van het volken recht". Lady Churchill bij haar aankomst op het vliegveld van Nice waar zij op weg naar het ziekbed van haar echtgenoot werd afgehaald door 1 kaar dochter Sarah (links). Intussen zit de Soedan niet stil: in Khartoem verluidt, dat ook Soedanese troepen langs de grens met Egypte wor den samengetrokken. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. Opnieuw proef met Atlas mislukt Een intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type „Atlas" is gisteren twee minuten nadat het te Cape Cana veral in Florida gelanceerd was, ontploft. De „Atlas" steeg met een geweldig lawaai gedurende een halve minuut om hoog. Daarna maakte het projectiel j langzaam een boog in oostelijke richting, jeen rookspoor achter zich latend. Na J twee minuten kon men een grote vuur- bal zien, waarna de raket verdwenen was. Vijf van de zeven proeven met 'Atlasraketten zyn nu mislukt. Vers kadetje op komst? (Speciale berichtgeving) Een speciale commissie van de SER heeft reeds enige tijd enkele problemen, het bakkeriihedrijl betreffende, in stu die. waaronder een mogelijke wijziging van dé wet, waardoor het mogelijk ge maakt zou worden - in ploegenstelsel - reeds om 12 uur 's nachts met het bak ken van brood te beginnen. Als gevolg hiervan zou vers brood eer der dan thans (10 uur) afgeleverd kun nen worden, zodat het beroemde, onge veer 20 jaar geleden echter yerdwenen, verso kadetje weer in ere hersteld kan worden! Het is vooral van de zycic van de gro te broodfabrieken - die steeds meer ge mechaniseerd worden - dat aandrang wordt uitgeoefend de bakkerswet volgens hun opvattingen te wijzigen. De kleine bakkers daarentegen gevoelen weinig voor zulk een wetswijziging. Dr moge lijkheid is derhalve bepaald niet uitge sloten, dat bedoelde wetswijziging in derdaad doorgang zal vinden, de bezwa ren van de kleine bakkers ten spijt. Dr. S. L. Mansholt: „E.E.G. fase naar Europese eenheid" .L>e Europese Economische Gemeen schap kan worden gezien als een fase op de lange en moeilijke weg naar de vol ledige politieke eenheid van Europa". Dit heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zittcr van de Europese Commissie, gis termiddag verklaard in een inleiding op een buitengewone ledenvergadering van het Katholiek Verbond van Werkgevers- vakverenigingen in Den Haag. Dr. Mansholt. die zojuist van een ver gadering van de commissie uit Luxem burg in Den Haag was teruggekeerd, voegde hier onmiddellijk aan toe: .An deren zien de EEG echter steeds als de realisatie van een nauwere economische samenwerking in Europa of een zo be vredigend mogelijke regeling van het Europese handelsverkeer. Maar hoe men het ook ziet: het kan slechts een fase zijn, een periode in de ontwikkeling naar een vollediger samengaan". Dr. Mansholt herinnerde vervolgens aan de ontwikkeling van na de oorlog, waarbij zich een nieuw fenomeen - de overdracht van welvaart van land tot land in de vorm van de Marshall-hulp - voordeed en zeide: ..Alleen als er een overdracht van welvaart zal plaats vin den. dan zal er sprake kunnen zijn van een wezenlijke Europese Gemeenschap en een wezenlijke politieke eenheid met verantwoordelijkheid jegens anderen. Wil de Europese Economische Gemeen schap een werkelijke gemeenschap wor den. dan zullen de zes landen zich ver antwoordelijk moeten weten voor de ontwikkeling van de zwakkere leden van de gemeenschap Volgens berichten uit Remada wordt daar het verbod inzake Franse troepen bewegingen niet in acht genomen. In Tunesische kringen wordt verklaard, dat de mijn ontplofte, toen juist de verte genwoordiger van de Tunesische gouver neur de Franse militaire bevelhebber telefonisch liet weten, dat het verbod moest worden nageleefd. De Franse commandant liet echter weten, dat hy zich niet aan het verbod zou storen. In Tunis is men van oordeel, dat er in de huidige spanning op elk ogenblik een nieuw incident kan ontstaan. De Tunesiërs zeggen, dat de Fransen troe pen concentreren langs de Algerijnse grens. In en rondom Tunis worden de wegversperringen versterkt. Onderhoud SoekarnoHal la negatief Premier Djoeanda. de leden van zijn kabinet, de chef-staf. generaal-majoor Nasoetion, een aantal hoge autoritei ten en mistens veertig journalisten, luisterden met gespannen aandacht naar de rede van president Soekarno, —men zie pag. 1 die ongewoon snel sprak. Oud-vice-president Hatta woon de de bijeenkomst niet by. Het nationalistische partij-orgaan „Soeloeh Indonesia" meldde vandaag, I dat de gisteren gehouden bespreking tussen Soekarno en Hatta een nega- I tlef resultaat heeft gehad. Volgens het I blad is men in politieke kringen pes- simistisch gestemd over de mogelijk- I heid van overeenstemming tussen hen I beiden. In India zijn 218 mijnwerkers gedood By drie mijnrampen in India zyn in totaal 218 personen om het leven ge komen. Het gehele district Bihar in de staat West-Bengalen (India) is in rouw gedompeld. In de myn Chlnakuri wer- I den 183 mijnwerkers opgesloten, van wie men aanneemt, dat zy om het leven zijn I gekomen. In een dichtbij gelegen mijn kwamen twintig man om het leven: door de explosies in eerstgenoemde mijn deden er namelijk overstromingen voor. Het derde ongeluk had plaats bij Jharia, waar rivierwater de mijn binnenstroom de. Hier verdronken vijftien man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1