PANG RANG EOLD STAD nu ook in normaal formaat 85 ct. uc versnapering van de eerste KANv J^ng op L» de 2fcrrm mTnrmreYaTmrt'; FaTrrm'iTrrmTrmrrmT»1nrrrrrrrfaTrrnrraTaraTi mui a'irmrnrm»t g'g'grmrrdS i Landbouwschap verzet zich tegen plannen satellietstad Den Haag „Controle der Kamers waarborgt de autonomie van de gemeenten" Prinses Beatrix trok gisteren de Surinaamse binnenlanden in HOUTVESTER Nu óók nog vrije verkiezingen in geheel Korea, zegt Washington 96ste jaargang Donderdag 20 februari 1958 Derde blad no. 29372 Advertentie RANG is alleen Meer spreiding binnen Randstad mogelijk Het is niet waarschijnlijk, dat de behoefte aan terreinen voor de bouw in het gebied van Leiden, Den Haag en Delft voor 1980 groter zal zijn dan de beschikbare oppervlakte. Daar men echter bezwaarlijk de groei van deze stedelijke gebieden op een bepaald moment geheel kan beëindigen, is het gewenst te bevor deren, dat ook na 1980 ruimte be schikbaar is". Dit schreef het Land bouwschap reeds in november van het vorig jaar aan hpt College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land Het Landbouwschap suggereerde toen deze nodige ruimte in Den Haag te ver krijgen door een gedeelte van de Haag se bestaande plannen - van welke het apparaat van de centrale overheid een belangrijk onderdeel is - naar gebieden buiten de Randstad Holland, bijv. naar de Veluwe. De diensten en bedrijven, waarvoor vestiging op niet te grote af stand van Den Haag van overwegende betekenis is, zullen met de daarbij be horende bevolking - aldus het Land bouwschap - zoveel mogelijk in plaatsen binnen de Randstad moeten worden on dergebracht. Hiervoor zouden dan in aanmerking kunnen komen: Gouda, Al phen aan de Rijn, Woerden en Bode graven. Het Landbouwschap wil de ont wikkeling van geheel nieuwe steden voor alsnog afwijzen. In een brief van 3 december aan Ged. Staten hebben B. en W. van Den Haag veel kritiek op dit standpunt van het Landbouwschap geleverd. Het College was duidelijk tegen de voorgestelde de centralisatie, eveneens tegen een zekere spreiding binnen de Randstad. Het Landbouwschap heeft nu opnieuw een schrijven aan het College van G.S. gericht, waarin wordt opgemerkt, dat Den Haag geen zakelijke overwegingen betreffende de afwijzing hebben ge noemd. maar slechts met allerlei minder terzaken dienende bezwaren op de prop pen kwam: 1. B. en W. van Den Haag gaan voor bij aan de mening van het Landbouw schap dat de „nieuwe stad" zal worden tot een zelfstandig agglomererende fac tor in het westen en dat ze streven tot een betere spreiding van de overheids- diensen en het bedrijfsleven sterk zal worden belemmerd. Zij bepalen zich er toe de moeilijkheden die dit streven on dervindt breed uit te meten, zonder een bijdrage te leveren tot de oplossing. 2. B. en W. formuleren het bezwaar tegen een uitbreiding van bestaande ker nen in overwegende mate aan de hand van voorbeelden.'welke door het Land bouwschap nimmer zijn genoemd. 3. Naast de reeds eerder door het Landbouwschap naar voren gebrachte bezwaren tegen de structuur van een nieuw te bouwen stad is het waarschijn lijk. dat daar een groot gedeelte van de door de sanering te verdrijven bewoners van de Haagse binnenstad zal worden gehuisvest. Zowel voor de toekomstige structuur van de nieuwe vestiging ils voor de desbetreffende groep is dat zeer nadelig. 4. De kritiek vflh B. en W. op de bro chure van de eigen Dienst van de We deropbouw en de stadsontwikkeling leidt niet tot wijziging van het door het Landbouwschap ingenomen standpunt omtrent de opnemingscapaciteit van de Haagse agglomeratie. 5. De door het Landbouwschap op grond van een artikel van dr. Winse- mius geraamde opnemingscapaciteit van het gebied ten noorden van de Rijksweg 4B Valkenburg - wordt bevestigd in de toelichting bij het onlangs door de ge meenteraad van Leiden aanvaarde structuurplan. Stijging expert pluimveehouderij De export van pluimveehouderij - produkten in januari 1958 heeft die van dezelfde maand van het vorige jaar met ruim 2 miljoen gulden over troffen. Dit heeft de vice-voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer II. Kikkert, mede gedeeld tijdens de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het be stuur van het produktschap. Uit het export-overzicht over januari, dat de voorzitter verstrekte, bleek voorts, dat het in die maand uitgevoerde aan tal consumptie-eieren met ongeveer 30 miljoen stuks beneden het aantal van januari "57 is gebleven. Dank zij de thans geldende betere prijzen was er echter een meeropbrengst van bijna 1V2 miljoen gulden. Het aan tal uitgevoerde consumptie-eieren is in vergelijking met januari 1957 sterk ge daald. De voorzitter van het produkt schap, ir. J. G. Tukker, werd als voor zitter van de commissie van het vraag stuk van de uitbetaling van eieren naar kwaliteit benoemd. Minister antwoordt Eerste Kamer Oronje morgen in Amsterdam Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het volgeboekte m.s. ..Oranje" van de N.V. Stoomvaartmij. Nederland, onder commando van kapi tein H. Zeilmaker, morgen weer de Amsterdamse haven binnenlopen. Het schip zal meren langszij de Javakade, waar de debarkatie der 717 passagiers, waarvan 450 passagiers zullen worden opgevangen door het ministerie van Maatschappelijk Werk, via loods Hol land om ca. halfnegen een aanvang zal nemen. Te Napels en Southampton de- barkeerden reeds 153 passagiers. Nog veel koelhuisboter (Van onze Haagse redactie) Voorlopig behoeft de Nederlandse huisvrouw nog niet bevreesd te zijn dat de goedkope koelhuisboter uit de win kels zal verdwijnen. De handel heeft nog enkele duizenden tonnen in de koel huizen opgeslagen. Een voorraad van 5000 ton. welke door het Centraal Bureau voor Zuivel nog niet is verkocht, bevindt zich even eens in de koelhuizen. Deze boter is echter nog te „jong" om nu reeds als koelhuisboter in het binnenland op de markt te worden gebracht. Men zal zich nader beraden over de bestemming van deze boter. Minister Struycken heeft gisteren in de Eerste Kamer de sprekers be antwoord, die het woord hadden ge voerd bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen over de gemeentelijke autonomie zei minister Struycken, dat de controle van de Statcn-Generaal een waarborg is, dat niet meer aan de autonomie der gemeenten wordt getornd dan onder de omstandighe den noodzakelijk en verantwoord is. Voorts zei de bewindsman het niet eens te zijn met die gemeenten, die de salarissen van hun topfunctionarissen niet hebben verhoogd, omdat nog geen salarisverbetering voor de lagere amb tenaren tot stand was gekomen. De minister zei het niet eens te zijn met de opvatting, dat de verhoging van (Advertentie) Engeland wil geen herhaling van Genève „IJsbrekerstype-gesprek" (Van onze Londense correspondent) „Ik wil een topgesprek. Maar ik wil ook, dat dit zal slagen". Deze duidelijke verklaring legde de Britse minister-pre sident Harold Macmillan gisteravond af in een stampvol Lagerhuis bjj de opening van een tweedaags debat over de buitenlandse politiek. De premier was juist teruggekeerd van een rondreis door het Gemenebest. Hij was opgetogen over hetgeen hij gezien had. Hy hield een enthousiaste lofzang over de verbonden heid tussen de overzeese gebieden en Engeland. In deze wankele wereld vormt het een unieke stabiele factor, die mo gelijk van beslissende betekenis kan zjjn voor de vrede. Onder toejuichingen van de Toryban- ken zeide Macmillan, dat er belangrijke vorderingen waren gemaakt sinds de laatste briefwisselingen met maarschalk Boelganin. Hij zag het als een overwin ning voor het Britse standpunt, dat president Eisenhower thans toeschiete lijker was. De Engelse regering gelooft, dat de beste kans op succes voor een topgesprek ligt in de voorbereiding van de procedure. Hij voelde niets voor een herhaling van de conferentie van Genève in 1955, toen alleen lang voor bereide redevoeringen werden gehouden en er geen kans was op een goed gesprek behalve tijdens de diners. Desondanks was die conferentie niet waardeloos. De geest van Genève werd geboren. Er zat iets oprechts in, maar het duurde helaas niet lang Uit Macmillans woorden bleek duide lijk, dat aangestuurd wordt op een con ferentie van het „ysbrekerstype". Het gesprek, zal immers de weg moeten banen voor praktische oplossingen. Het topgesprek zal allerminst een eindpunt zijn, integendeel niet meer dan een be ginpunt voor ontspanning. Vele andere conferenties op lager niveau en waar schijnlijk nog een aantal topconferenties zullen moeten"volgen. IJzeren geduld is het Britse recept. Onbeheerst heerschap KINDJE IN SLOOT GEWORPEN (Van onze Haagse redactie) Een zesjarig meisje was te Wateringen een tuinderij ingelopen en wilde niet weg gaan. De eigenaar wond zich daar zo over op. dat hij het kind beet greep en in een langs de tuinderij lopende moddersloot wierp, waarna hij het aan zijn lot overliet. Het meisje zag gelukkig kans op de kant te komen. Het had geen nadelige gevolgen van het bad ondervonden. De ouders deden echter aangifte bij de politie, die tegen de man proces-verbaal opmaakte, zodat hij zich eerlang voor de rechter voor zijn onbe heerst optreden zal krijgen te verant woorden. manchester 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't ieife va*, 'tbettè,/ Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Benoemd tot hulppred. te Budel (N.Br.) W. A. Dekker, em. pred. en hulppred. te Twello. Beroepen te Goedereede J. A. de Waard, kand. te Rijsoord. GEREF. KERKEN Beroepen te Goes (vac. R. A. Flinter- man) E. Jansen te Aduard. Beroepen te Workum H. Schut, laatstelijk missio nair predikant, woonachtig te Hilversum. GEREF, GEMEENTEN Tweetal te Moercapelle K. de Gier te 's- Gravenhage en H. Rijksen te Vlaardlngen van wie laatstgenoemde ls beroepen. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. de topsalarissen oorzaak zou zijn van de ontevredenheid bij de middelbare en lage ambtenaren. De verbetering van de topsalarissen kwam tot stand na een vergelijking met het bedrijfsleven. Dit was het wegnemen van een aperte on juistheid in de ambtelijke salarissen. Voor de handarbeiders in overheids dienst zal zo spoedig mogelijk werkclas- sificatie en prestatiebeloning worden ingevoerd, zijnde het enige verschil tus sen de beloning van deze arbeiders met die in het vrije bedrijf. Minister Struycken betoogde, dat het overleg over de salarissen van de lage en middelbare ambtenaren het gehele kabinet aangaat. Tal van om standigheden hebben het overleg ver traagd. een vertraging die ook door hemzelf niet wordt gewenst. De mi nister zei. dat op de laatste vergade ring van het georganiseerd overleg van 23 december jl. gëen standpunten zijn gesteld, maar „hardop is gedacht". Hij beloofde, dat de regering thans op kor te termijn haar standpunt zal bepalen en in het georganiseerd overleg zal brengen. Over de geruchten voor dienstplicht bq de B.B. zei mr. Struycken nog, dat vanzelfsprekend niet wordt overwogen de vrijwilligheid daar prijs te geven, waar goede resultaten hiermede zijn bereikt. Nagegaan moet worden *vat er ge daan moet worden, waar dit niet het geval is. Het gaat er om de beschik king te hebben over een paraat B.B.- apparaat. Staatssecretaris Schmelzer. sprekende over het beleid van de regering ten aan zien van de P.B.O.. zei dat er plaats voor vertrouwen is en dat krachtig op treden zwakheid camoufleert. De ont wikkeling in de moderne maatschappij vraagt als antwoord het nauwer en nauwer samengaan van werkgevers en werknemers. Na de replieken werd de begroting van Binnenlandse Zaken en P B.O. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gistermorgen reeds nam Prinses Beatrix voorlopig afscheid van Para maribo om te beginnen aan een tocht, die haar uiteindelijk tiaar een van de grootste bauxietvindplaatsen ter wereld zou leiden. Omstreeks 8 uur ging de Prinses aan boord van het splinternieuwe en luxueuze jacht „Oranje" van de gouverneur van Suriname. Na een korte tocht over de Suriname- rivier legde het jacht aan bij Meerzorg. Tijdens de begroeting van verscheidene autoriteiten was de bevolking samenge stroomd om de Kroonprinses een krans en geschenken aan te bieden. Van Meer zorg ging het per auto door het district langs rijstvelden en citrusplantages naar het plaatsje Nieuw Amsterdam. Men is hier in het district van de Indonesiërs. Door een speciale overeenkomst hadden de in Suriname woonachtige Indone siërs het recht te kiezen tussen de Ne derlandse en Indonesische nationaliteit. Veler, schaarden zich onder het rood- wit-blauw. Het was dus logisch, dat deze ..Javanen" zoals zij op Suriname ge noemd worden, gaarne hun eerbied wil den betuigen aan het Huis -van Oranje. Zij deden dit op de hun eigen manier, n.l. met een zeer bijzondere dans. In him kleurrijke sarongs maakten de dan seressen een bijzonder charmante in druk en het was de Prinses aan te zien, dat zij oprecht genoot van dit voor haar zo onbekende schouwspel. De tocht werd daarna voortgezet naar de suikeronderneming ..Mariënburg" van de Nederlandse Handelmaatschappij, welke door de Prinses werd bezichtigd. Er was 'n korte ontvangst ten huize van de agent van de maatschappij, waar een - in dit klimaat zo noodzakelijke - koe le dronk, al dan niet met Mariënburg- rum, werd geschonken. Daarna ging het weer verder door suikerrietvelden, langs verschillende koffie- en citrusplantages in de richting van Alkmaar, waar de Prospector, een bauxietschip van de Su rinaamse Aluminium Cy lag te wachten om de Prinses en haar gezelschap aan boord te nemen en naar Moenge te brengen. Hierna nam een romantische nachte lijke tocht door het Surinaamse oer woud een aanvang. Vooral de zonson dergang en de prachtige heldere tropi sche sterrenhemel maakten een diepe indruk op de Prinses. Advertentie MGR. Mr. F. J. C. M. OP DE COUL 40 JAAR PRIESTER Mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, di recteur van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, viert op 15 maart zijn 40-jarig priesterjubileum. Mgr. Op de Coul, die in 1894 geboren is, studeerde na zijn priesterwijding rechts wetenschappen te Leiden. Hij was de promotor voor de oprichting van een aantal middelbare scholen en had zit ting in tal van commissies, die zich met kwesties over onderwijs en opvoeding bezig hielden. In 1947 werd hij lid van de Onderwijsraad. Zeven jaar lang heeft Rood-China de druk van de wereldmening genegeerd „Onderdeel rode strategie" Het besluit van Commtnistisch-China de zogenaamde „vrijwilligers" terug te trekken uit Noord-Korea heeft aanlei ding gegeven tot uiteenlopende reacties. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deed gisteren een beroep op de regering in Peking om nu óók in te stemmen met het houden van vrije verkiezingen in Korea onder toezicht van de Verenigde Naties. Daarentegen trok de Roodchinese premier Tsjoe En. lai in een toespraak tot het Noord- koreaanse parlement een geheel andere conclusie. Hy verklaarde, dat nu de Amerikaanse troepen in het zuiden van Korea eveneens naar hun land moeten terugkeren. Het Zuidkoreaanse ministe. rie van Defensie verklaarde, dat het be sluit van Rood-China „niets is dan pro paganda. bestemd om de defensie en het moreel van de vrije wereld te onder mijnen". Waarnemers in Londen menen dat de terugtrekking van de Chinese „vrijwil ligers" wel eens een onderdeel kan zijn van de strategie van de communistische wereld, die de terugtrekking van de strijdkrachten van het Westen uit Zuid- Korea en West-Duitsland ten doel heeft Opgemerkt wordt dat de terugtrekking van de Chinese „vrijwilligers" omstreeks 30 april zal beginnen en dientengevolge vermoedelijk tijdig voltooid zal zijn om een punt van bespreking uit te maken op de eventuele topconferentie van het Oosten en Westen. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat de Verenigde Na ties zeven jaar geleden de Chinese com munisten als aanvallers hadden veroor deeld wegens hun ingrijpen in de Ko reaanse oorlog en hun verzocht hadden hun „vrijwilligerstroepen" onmiddellijk terug te trekken. „Zeven jaar lijkt ons een buitengewoon lange tijd voor welk land ook om de druk van de wereld mening te negeren", aldus de" verklaring. Het Chinese communistische leger werd, toen het op zijn grootste sterkte was. op een miljoen man geschat. Op het ogenblik is het. naar men aanneemt, 350.000 man sterk tegen een Noord. koreaanse. leger van 392.000 man. De Chiriese „vrijwilligers" drongen in de tweede en derde week van oktober 1950 Korea binnen, op het moment, dat de Noordkoreaanse strijdkrachten wan kelden onder zware slagen hen door de troepen van de Ver. Naties toegebracht. Terwijl de overwinning voor de strijd krachten van de Ver. Naties al in 't zicht, leidde hun binnendringen in j Noord-Korea. wat generaal Mac Arthur noemde, tot een „nieuwe oorlog" Meer dan 80 procent van de strijd krachten van de Verenigde Naties, die naar Zuid-Korea zijn gezonden om het tegen de inval van het noorden te ver dedigen, is teruggetrokken sinds de on dertekening van de wapenstilstand in juli 1953. Er zijn volgens een Ameri kaanse opgave op het ogenblik vijf of zes maal zoveel Chinese troepen in J Noord-Korea als V.N.- troepen in Zuid- Korea. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Kossmann-Follender. z., Rotterdam; Kingma-Gorter. z.. Maars- sen; Consenheim-Buskop, z., Amster dam. Getrouwd: jhr. E. H. F. A. Schimmel- pennlnck en O. M. van Manen-Korte- weg. Bilthoven. Overleden: mr. W. A. Pannenborg, m. 71 jaar. Den Haag, W. A. L. van Driem- Pareira. vr„ 80 jr.. Den Haag. R. Bode vt. 78 jr.. Den Haag. W. M. H Pijnacker Hordijk-Van der Ende. vr„ 51 jr. Rot terdam; A. M. Nittel-Specht Grijp. vr„ 88 jr.. Epe; ir. J. A. A. Hoefnagels, m.. Brussel. H. J. Oppel, vr.. 68 jr.. Amster dam; P. J. Heldt. vr.. 48 jr.. Amster dam. A. van Driel. m.. 46 jr., Bussum. E. D. Hupkes. m. 75 Jr., Dieren; H. M. van Kuilenburg-Schuchmann. vr., 60 jr.. Schtedam; R. Nieboer-Panman, vr., 80 jr.. Gouda; P. Romijn, m., 81 Jr., Rotter- DE UITRIT! H.K.H. Prinses Beatrix heeft haar reis langs de eilanden van de Nederlandse Antillen afgesloten en is met een lijntoestel van de KLM van Curagao naar het Surinaamse vliegveld „Zanderij" vertrokken. Bij haar vertrek van het vliegveld van Curagao werd zij uitgeleide ge daan. Kadar naar Roemenië Janos Kadar. eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, is gisteren met zeven partijgenoten en een regeringsdelegatie naar Roemenië ver trokken. In Boedapest ls officieel bekendge maakt dat Kadar c.s. in Roemenië be sprekingen zullen voeren over politiek^, j economische en culturele onderwerpen. I Wanneer u uit een uitrit komt (of deze binnenrijdt) bent u wettelijk verplicht te zorgen dat het verkeer op de open bare weg niet wordt gehinderd. Dit is een veelomvattende bepaling, want het houdt in: dat aan het verkeer op de openbare weg voorrang moet worden verleend, dus ook aan voetgangers: dat tijdens het oprijden het ver keer op de weg niet in zijn bewegingen mag worden belemmerd: dat met de grootste voorzichtigheid en behoedzaamheid moet worden gere den. Komt u uit een uitrit waarbij het zicht op het verkeer op de openbare weg slecht is dan is het verstandig om iemand anders de situatie te laten ver kennen. Hetzelfde geldt wanneer U achteruitrijdend de uitrit moet verlaten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5