Eminent intuïtief natuur kundige drukte zijn zeer persoonlijke stempel op vele leerlingen Davitamon IO Romanticus in werk, menselijk in leven Warmbloedig geleerde droeg geestdrift aan velen over De geschiedenis van de grond Invitatieconcert „Nieuw Leven" onder leiding van de heer Baart Demmenie 98ste jaargang Donderdag 20 februari 1958 Tweede blad no. 29372 Pro f. dr. W. J. de Haas 2 maart 80 jaar Advertentie (Van een onzer redacteuren) De tweede maart, aanstaande zondag over een week, hoopt prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoog leraar in de natuurkunde en de meteorologie aan de Leidse Universiteit en oud-directeur van het mede door zijn werk wereldvermaard geworden Kamerlingh Onneslaboratorium, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Ook in deze moderne tijd is het bereiken van de tachtigste verjaardag slechts aan betrekkelijk weinigen vergund. Er bestaat alle aanleiding ruchtbaarheid te geven aan zulk een feit wanneer het iemand geldt, die gedurende tientallen jaren een Leids professoraat heeft bekleed, en zeker wanneer het een hoogleraar betreft van zo groot formaat als natuurkundige en bovendien als mens. De wetenschappelijke vermaardheid van prof. De Haas over de gehele natuur kundige wereld wordt geëvenaard door zijn kwaliteiten als mens, door de onna volgbare wijze waarop hij intuïtief, welhaast met artistieke flair zijn brede arbeidsterrein beheerst, en door de wijze waarop hy in de strikte zin des woords bepaald niet een voortreffelijk docent zijn geestdrift voor het natuurweten schappelijk onderzoek aan zijn leerlingen wist over te dragen. Prof. De Haas heeft zijn algemene roem in het bijzonder verworven door zyn werk op het gebied van de extreem lage temperaturen, waarmede hij het Kamer lingh Onneslaboratorium tot het „koudste plekje der aarde" maakte. Hij bekleedde zijn Leidse leerstoel van 1924 tot het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd in 1948. Outillage Het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden, waarvan hij naast prof. dr. W. H. Keesom het directoraat aanvaard de, en dat reeds wereldfaam verworven had door het baanbrekende werk zowel van Lorentz als van Kamerlingh Onnes, schonk prof. De Haas de mogelijkheden om zijn fundamenteel-technisch-weten. schappelijke gaven te ontplooien op een breed natuurkundig terrein. Delft, Groningen en Leiden Wander Johannes de Haas werd op 2 maart 1878 te Lisse geboren. Hij volgde d" lessen van de lagere school en de HBS te Middelburg waarna hij het gymnasiaal eindexamen aflegde. Aan vankelijk leek het er op dat zijn loop baan in notariële richting zou liggen. Hij ving studies in die richting aan, maar kwam na enige tijd tot de over tuiging, zich meer aangetrokken te voe len voor de wis- en natuurkunde, welke hij aan de Leidse Universiteit ging be oefenen. In 1912 behaalde hij te Leiden de doctorstitel op een proefschrift geti teld „De compressibiliteit van waterstof bij lage temperaturen". Dit onderwerp van zijn dissertatie wees reeds op zijn geestelijke verbondenheid met zyn leer meester prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, als wiens assistent hij fungeerde van 1905 tot 1911, en tevens op de richting die zjjn latere wetenschappelijke arbeid zou nemen. Inmiddels was hij in 1910 in het hu welijk getreden met de dochter van prof. dr. H. A. Lorentz, zelf een begaafd na tuurkundige die later tot een professo raat in Delft in de thermodynamica geroepen zou zijn. Van 1911 tot 1913 was dr. de Haas as sistent aan het Bosscha-laboratoyum te Berlijn, van 1913 tot 1915 assistent aan de Physikalisch Technische Reichsan- stalt in de Duitse hoofdstad, van 1915 tot 1916 leraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium en de HBS te De venter en daarna gedurende twee jaar conservator van Teyler's Stichting te Haarlem. In 1917 werd dr. de Haas benoemd tot hooglèraar aan de Technische Hoge school te Delft, welk ambt hij in 1922 verwisselde voor een professoraat te Gro ningen. Wederom twee jaar later, in 1924, werd prof. De Haas benoemd tot Leids hoog leraar in de natuurkunde en meteoro logie. Op 3 december van dat jaar, thans thans dus meer dan een derde eeuw geleden, aanvaardde hij deze leerstoel met een oratie over „Elektrische en an. dere stromen". Prot. Chr. Kostersvereniging De afdeling Leiden en omstreken van de Prot. Chr. Kostersvereniging hield gisteravond in de consistorie van de Pieterskerk een ledenvergadering. On danks het slechte weer waren vele leden gekomen om onder voorzitterschap van de heer L. van Duin van Noordwijk de problemen, die ook het kosterschap met zich brengt, te bespreken. De voorzitter hoopte dat allen, ook in het voor ons liggende jaar, met de zelfde energie als in het afgelopen jaar, de taak in kerk en gemeente mochten vol brengen tot eer van Hem, in wiens naam het werk wordt verricht. De secretaris, de heer Siera, las ver volgens de notulen en zyn jaarverslag: het verenigingsleven schetste hij als een zacht kabbelend riviertje. Een 7-tal ver gaderingen werd gehouden. Het leden tal bleef vrijwel stationair. Meer en meer laten kerkvoogdijen zich inlichten over salariëring, enz. van de kosters. De penningmeester, de heer J. N. Los, was tevreden. Begon hij enige jaren ge leden met een saldo van 2 cent. thans kon hij de vergadering mededelen dat er een saldo was van ruim f 138. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. N. Los en A. Zaalberg werden herkozen. In de rondvraag kwamen nog vragen naar voren betreffende de A.O.Wren tezegels en vakantietoeslag, waarop te genwoordig ieder werknemer recht heeft- De dames J. M. A. Broerse. M. Veldhuyzen en Z. Rittersma allen alhier en drs. W. M. Heyl te Oegstgeest zijn benoemd tot leden vgn de commissie welke in 1958 is belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte Nijverheidsonderwijs N XX. Wetenschappelijke hoogtepunten Het is niet doenlijk, voor de leek een wetenschappelijk verantwoord beeld te geven van de vaste lijn. die zijn onder zoekingen in zijn Leidse tijd heeft door trokken. Niettemin willen wij enkele be langrijke punten uit zijn werk opsom men. Voor het grootste deel lag dat werk op het onderzoek naar aard en gedrag van de materie aan de hand van proeven bij extreem lage temperaturen. Hij bereikte (als meest spectaculaire effecten) als eerste een temperatuur van een tweehonderdvijftigste gTaad Keivin bovn het (waarschijnlijk nooit bereik- spectaculaire prestaties, namelyk het bereiken van de temperatuur van 0,27 graad Kelvin in 1933 door middel van dp adiabatisehe demagnetisatie van paramagnetische zouten (ceriumfluo- ride). Na dat succes werden de proeven in Leiden met velerlei zouten voortge zet en werd de methode technisch ver beterd. Inmiddels was de belangstelling van prof. De Haas gewekt voor problemen van warmtegeleiding en elektriciteits geleiding van metalen en legeringen bij extreem lage temperaturen, evenals voor het verschijnsel van de super geleiding. In samenwerking met Biermasz staat op zijn naam de ontdek king van het vormeffect van de warmte geleiding van isolatoren bij lage tempe raturen. De laatste jaren staat een van de be langrijkste onderzoekingen van prof. De Haas weer zeer in de belangstelling, om. dat de resultaten hiervan dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het on derzoek van de kleinste bouwstenen van de materie. Dit onderzoek betrof het samengaan van diamagnetische eigen schappen en veranderingen in de elek trische weerstand in magneetvelden, welk verschijnsel de wetenschappelijke naam verwierf van het De Haas-Van Alphen- effect. Op 5 juli 1948 nam prof. De Haas af scheid als Leids hoogleraar, in 1951 trad hij af als voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker, welke functie hij 25 jaar had bekleed. Tijdens zijn emeritaat is zijn belangstelling voor de ontwikke ling van de natuurkunde onverflauwd gebleven. Daarnaast ging zijn interesse in de laatste jaren ook uit naar de bacte riologie, in het bijzonder de melkzuur bacteriën. Getuigenis en eer Prof. De Haas legde de resultaten van zijn wetenschappelijke arbeid vast in talloze publikaties. De belangrijkste daarvan zijn wel die in de Verhandelin gen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, in het tijdschrift Phy- sica en in de Communications of the Kamerlingh Onnes Labatory". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Henry Aloysius, zn van H. Hiddlng en Q. L. M. van Oosten, Gerrlt. zn van D. Uithol en A. Kop, Astrld Madsy, dr van A. H. C. van Senus en A. M. van Essen, Tlllo Frank, zn van D. L. Vogel en J. Gerdlng, Jacoba Henrlëtte, dr van O. Dijkstra en C. J. Mooten. GETROUWD H. J. Grtlnbauer en M. C. Blonk. OVERLEDEN A. de Koogel. 70 Jaar. vrouw, J. gelaar. 68 Jaar. man, C. J. M. Rosln, tnan. Zle- 69 Jr details verantwoord onderzoek. De meeste van zyn wetenschappelijke prestaties vinden hun wortels in deze intuitive „feeling". Een „feeling" die zich uitte in het gevoel: „dat kan niet zo ingewikkeld in de natuur, daar moeten we wat eenvoudigers op vinden", en die dan tot het resultaat leidde dat hy met zijn medewerkers (die hij voortreffelijk wist te kiezen) tot nieuwe fundamen tele ontwikkeling kwam. Prof. De Haas is, om het met een enkel woord in andere vorm te zeg gen, meer „uitvinder" geweest dan systematisch uitbouwer. Invallen heb ben zyn werk beheerst, zelfs misschien is het on-systematische eerder dan de natuurwetenschappelijke systematiek een kenmerk van zijn werk, dat niet temin een vaste lyn toont. Uranium voor Nederland Een voorbeeld daarvan is, dat prof. De Haas vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog de Nederlandse re gering heeft geadviseerd een niet on belangrijke hoeveelheid uranium aan te kopen, „omdat deze stof nog wel eens zeer belangrijk zou kunnen worden". Dat geschiedde op dit gezag. Het uranium, dat voor de oorlog vrijwel niets waard was maar na de „schepping" van de atoombom onbetaalbaar en bovendien vrijwel niet verkrijgbaar werd, bevond zich in Leiden, toen de Duitsers ons land overvielen en bezetten. Het bleef in de oorlogsjaren verborgen „ergens in de Pieterskerk". Dit uranium werd de basis voor de Noors-Nederlandse samenwer king op het gebied van kernreactoren, zoals het in Kjeller werd gerealiseerd. Een weloverwogen wetenschappelijk goed gefundeerd advies van prof De Haas? Nee! Een inval, uiteraard geba seerd op wetenschappelijke overweging, maar toch op dat moment niet meer dan een intuïtieve gok. Nauwelijks aanvaarde rust Buiten zyn wetenschappelijk werk is prof. De Haas steeds een warmbloedig mens. een strijdbaar vaderlander (zoals de oorlogsjaren leerden) en een humaan leidsman geweest, tot hij zich na zijn gedwongen heengaan bij het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd in 1948 op de Veluwe heeft teruggetrokken. Zijn (sinds zijn jeugd) delicate ge zondheid die zijn eigen extrapolaties omtrent de tijd dathij mocht genieten van zyn op hoge leeftijd welverdiende, maar nauwelijks aanvaarde rust, als eerste grove fout heeft bestempeld, maakt het begrijpelijk dat thans van een algemene hulde in de brede kring van vrienden van de wetenschap. Lel' Niet alleen hij maar het hele gezin bruist van energie! Davitamon 10 geeft hun allen weerstand, levenslust en gezondheid. Daviötaon 10 - het aangewezen preparaat voor aanvulling van vitamine - tekorten in Uw voedsel. Eén enkele dragee per dag is voldoende. ORGANON-OSS geeft weerstand aan jong en oud! Geologie: „speurwerk in een oud hoek" Gisteravond had in het geologisch museum aan het Van. der Werfpark de derde avondvoordracht plaats, waarin de conservator van de geologie van Ne- den. Nederland en de wereld bij deze Jlfr verjaardag geen sprake kan zijn. Sluis een overzicht gaf Het is echter zelden geweest, dat open baar bij een tachtigste verjaardag met zoveel overtuiging gezegd kan worden: aan U is onnoemelijk veel verschuldigd, als mens. als wetenschappelijk onder zoeker, als blijmoedig, optimistisch en actief Nederlands geleerde, kortom: als „figuur". van de geschie denis van de grond, waarop wij leven Spreker zag de geologie als het speur werk in een oud boek. waarin vele blad zijden gehavend zijn of geheel ontbre- k;, terwijl men toch wil trachten een geheel verhaal samen te stellen. Aan de hand van een tabel toonde spreker aan. dat bij de geografie niet „De Leidse Sleuteltjes" als verrassing De vrije tijdsbesteding vindt toch wel een buitengewoon doelmatige zetten. De iichttiëeldenrêeks werd afge^ vervulling in de beoefening der muziek! Dat is ons gisteravond weer op- gevalle tijdens het invitatie-concert in de helaas zeer slecht bezette Stadsgehoorzaal van de Arbeiders Muziekvereniging „Nieuw Leven". Deze herdenkt haar 40-jarig bestaan, dat ook zaterdagavond op andere wijze gevierd zal worden. bare) absolute nulpunt, en hij slaagde er in 1946 in een zeer sterk magnetisch veld te creëren van 250.000 Gauss gedurende een tiende seconde. Beide „records" zijn zeer lange tijd ongeslagen gebleven in de gehele wereld. De laatste jaren heb ben aangetoond, van hoe groot belang deze „extreme" prestaties zijn bij het verdere fundamentele onderzoek van de materie, by de kennis omtrent de atoomkern en bij ontwikkeling van kernsplitsings- en kernfusieprojecten. Samen met prof. Keesom heeft prof de Haas belangrijke metingen verricht op het gebied van de compressibiliteit van gassen en de susceptibiliteit van water. Op velerlei gebied heeft hy samenge werkt met de grote natuurkundige van deze eeuw die enige jaren geleden over leed, prof. dr. Albert Einstein, die even, eens een Leidse leerstoel heeft bekleed. Proefondervindelijk bewezen zy het be. staan van de moleculaire stromen van Ampère, en de door die stromingen op tredende draaiing in een magneetveld draagt sindsdien de naam van het „Ein. stein-De Haas-effect". De natuurkundigen Debije en Giauque wezen hem respectievelijk in 192G en 1927 de weg naar een van zyn reeds genoemde Vele onderscheidmgen zyn hem ten deel gevallen, zowel nationaal als inter nationaal. Prof. De Haas is Officier in het Legioen van Eer. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, drager van de Rumford Medaille, erelid van vele wetenschappelijke instellingen en uiter aard lid van de Kon. Academie van We tenschappen en ook erelid van de Fran se zuster-academie. Meer „uitvinder" dan uitbouwer Dit alles doet overigens nog geen recht aan De Haas als mens en als weten schappelijk onderzoeker. Het betreft slechts de resultaten van zijn arbeid, niet wat aan die resultaten ten grond slag ligt. Die grondslag is een fysisch-roman- tische en warmbloedig-menselijke ge weest, om het in enkele wellicht tezeer generaliserende slecht-Nederlandse termen uit te drukken. Hy is in zyn werk niet de systema ticus geweest, waarvoor men een na tuurkundige zo vaak verslijt, maar een romanticus in die zin, dat hij zeer vaak de inval als uitgangspunt neemt voor een niettemin wetenschappelijk tot in De beoordeeling der prestaties was ditmaal moeilyk, omdat deze harmonie moest spelen voor talloze lege rijen, het geen de luidruchtigheid sterk bevorder de, al moeten wij er tevens op wyzen, dat deze vereniging, welke onder de /risse en voortvarende leiding staat van de heer P. Baart, in het algemeen met sterker aandacht voor fijnzinnige con traswerkingen kan blazen. In de marsen, waarvan wij enige uitstekende proeven kregen, zowel tijdens de muzikaal waar devolle „Marche Herviqu" van Guillaume Carelle en ten besluite de Ria Defileer- mars met medewerking van de gedisci plineerde tamboers, was het gezelschap op z'n best. „Nieuw Leven" vergenoegt zich nog wel eens met arrangementene terwijl er tegenwoordig toch voldoende oorspron kelijke composities te vinden zijn. Zo arrangeerde Fernard Rogister „Leichte Cavalerie" van Franz von Suppé met verve en glans. De klarinetten hebben er een voorname rol in. De moeilyk- heden zyn hier in de snelle passages niet van de lucht en werden zeker niet steeds overwonnen. Vooral met de zui verheid had men meermalen sterk te kampen. Na de pauze kwam „Nieuw Leven" pas op volle toeren, o.a in Alliers melodieuze en glansryke Ouverture „Firenza" met haar gevarieerde thematiek en haar vraag- en antwoordspel tussen trompet ten en hoorns, al zou juist hier een rijker nuancering de indruk ten goede zijn ge komen. Maar het gepresteerde verdiende toch lof! De heer Baart heeft het geheel goed in de hand, al kunnen niet altijd ongelukjes vermeden worden. De solisti sche passages kwamen meestal goed tot haar recht, vooral het feit in aanmer king genomen, dat hier amateurs aan het werk zijn, die nog wel iets anders aan het hoofd hebben dan alleen „mu ziek". In de Fantasie van Alfred Delbeeg oogstten de klarinettisten J Brugman en C. Reychard een welverdiend succes. Bepaald een verrassing was voor ons het kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes", dat wy nog niet eerder hoorden, doch dat reeds door radio en televisie, ge tuige het charmante optreden van gis teravond, terecht veel bekendheid ge niet. Deze schepping van onze stad genoot, de bijzonder muzikale pianist Henk Franke, kwam met een serie aller aardigste kinderliedjes voor de dag, zoals wij het zelden hebben gehoord. Fris, vlot, soepel, met duidelyke arti culatie en een heldere stemvoering dra gen de kinderen, de modern georiën teerde. dikwijls ritmisch pakkende bedjes, die ook in een cabaret een uitstekend figuur zouden maken. voor. Zo hoorden wij bijzonder geslaagde levensechte en dikwijls geestige koortjes van Lichtendahl, Paul van Westering en Henk Franke zélf. op humoristische of gevoelige teksten, speciaal van Annie G. Schmidt kan worden gerekend met gewone jaar tallen, maar dat hier de getallen mil joenen jaren voorstellen, welke ons toch nog weinig zeggen als we nagaan, dat de aarde reeds 3 of 4 miljard jaren be staat. Daarom wordt liever gebruik ge maakt van namen, waarmee de verschil lende tydperken worden aangegeven. Van de eerste tyd van het bestaan van de aarde weet men vrijwel niets, terwijl ook over het tijdvak dat „cambrium" wordt genoemd slechts weinig bekend is. Het oudste bekende tydperk, aange duid met de naam „carboon", is plm. 265 miljoen jaren oud. Spreker gaf aan, dat economisch be zien de verschillende tijdperken van be lang zijn. Zo ontstond in het „onaer- carboon" de ons thans nog bekende blauwe stoepsteen, alsmede de steenkool lagen, die ook voor ons land van belang zijn. Hy ging vervolgens de verschil lende tijdperken na en noemde o.a. nog het ontstaan van de zgn. bentheimer zandsteen, waarvan het Leidse Stadhuis werd gebouwd en de tufsteen in Zuid- Limburg. die tot cement wordt verwerkt. Ook behandelde hl) de invloed van de temperatuur-wisselingen in de verschil lende tijdperken, die afwisselend de plantengroei bevorderden of teniet doen gaan. In het IJs-tijdperk, strekten de Scan dinavische gletsjers zich uit tot in ons land. Zij deden de heuvelruggen van de Veluwe en Overijssel ontstaan en lieten in een later tijdperk de grote stenen achter, welke wij nog terugvinden in de hunnebedden. De grint- en zandlagen, die we nu nog aan de oppervlakte zien, zyn gevormd in dit ijs-tijdperk. Aan de hand van een serie lichtbeel den liet spreker zien. dat de ondergrond van Nederland niet zo rustig is als op pervlakkig lijkt. Geregeld hebben er aardverschuivingen plaats, waardoor vooral in het oosten van het land de oudere grondlagen naar boven komen, die in het westen op veel groter diepte blijven. Dit bemoeilijkt o.m. de steen koolwinning. waar soms de steenkool lagen plotseling ophouden om zich enige honderden meters dieper weer voort te Sloten met enkele afbeeldingen van die ren en mensen, zoals men die aan de hand van gevonden fossielen heeft kun nen reconstrueren. Na beantwoording van een aantal vra gen begaf het gezelschap zich naar de museumzaal, waar een en ander nog nader aan de hand van de daar zeer overzichtelijk opgestelde vondsten kon worden toegelicht. KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 BELASTINGPIENST De heer H. J. Devilee, commies-titu lair van 's Rijks Belastingen ter inspectie der belastingen te Leiden 1ste afdeling, is benoemd tot commies van 's Rijks Belastingen en aangewezen als waarne- IjBjjPfjjj mend chef de bureau en chef van de We hebben bepaald genoten van het I dIJ?<S£fSSalSftilT8-MVan 1 „lyflied" Dikkertje Dap, ..De Zierikzese ÏHS?'1* er belMtin8en Lelden 1ste Toren". „Zeilen", ,Dag Inge" enz. Dik- aiaeun& wijls kwamen er ook solistjes, o.a. Lenie van Weizen en Annemarie van der Zeeuw, aan te pas. die al even vlot en geestig hun partijtjes zongen. Het ging bij dit alles zó gezellig toe, dat een toegift vanzelfsprekend niet kon uitblijven Henk Franke stimuleert enthousiasc, en weet telkens de pointe raak te treffen. Deze luchtige, levendige en zuivere kinderzang is bepaald een aanwinst en Henk Franke is iemand, die de bege leidingskunst uitnemend beheerst. Dit optreden was een groot succes! De heer Baart ontving een bloemen hulde voor zijn ijverig repeteren met „Nieuw Leven". H. CORRESPONDENTIE J. L. te L. Indien de huurwaarde niet boven f 365 per jaar ligt is men van het betalen van personele belasting vrygesteld. Voor het geval dat de ver huurder het waterleidingtarief betaalt, mag dit van de huurwaarde worden af getrokken. BADEN POWELL-HERDENKINO. Het Ned. Padvindstersgilde herdenkt zaterdag de geboortedag van Baden Powell. In het kader van deze herden king wordt 's avonds om zeven uur in de Marekerk een padvinders(sters>dlenst gehouden, waarin Quido H J Ouden broek uit Den Haag het woord aal voe ren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3