Murphy (V.S.) zal goede diensten aan Frankrijk en Tunesië verlenen Maak standpunt hekend WEERBERICHT Maar Parijs wil geen internationalisatie Churchill opgewekt ondanks een soort chronisehe bronchitis Nieuw incident in Tunesië 96ste jaargang DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 No. 29372 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Olro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 215Ó7 (Van onze Paryse correspondent) De Franse regering heeft gisteren in twee speciale zittingen de voorwaarden volgens Koude in V.S. neemt af Het schynt, dat de hevige koude, welke reeds byna veertien dagen een derde deel van de Verenigde Staten teistert, thans begonnen is af te nemen. Het aantal slachtoffers bedraagt tenminste 250, volgens sommige opgaven zelfs reeds vierhonderd. In het noorden van In diana en Illinois heerst nog steeds de opgesteld, waaraan de oplossing van het geschil met Tunesië volgens haar inzichten zal moeten worden onderworpen. In de eerste plaats zullen de Engelsen I noodtoestand. De Ohio en de Mississippi zijn door ijs geblokkeerd. In Kentucky en vooral de Amerikanen aan hun goede diensten, waardoor het gesprek nu weer bestaat tekort aan gas, waardoor tal op gang zal kunnen komen, generlei verdere conclusie mogen verbinden. Farnkryk wenst in geen enkel opzicht afstand te doen van zijn soevereiniteit. Door dit resolute voornemen voorop te stellen hoopt de Franse regering kennelijk te voor komen, dat zij nog verder af zal glijden op de weg naar internationalisatie van het Noordafrikaanse probleem, een ontwikkeling, die in feite ongetwijfeld al is ingezet. Het is de vroegere ambassadeur in Parijs Robert Murphy die uit naam van Amerika Frankrijk en Tunesië zijn goede diensten zal verlenen. het klimaat. Voor het moment kan men slechts vaststellen, dat Amerika het stellige voornemen toont alles in het werk te stellen om een herhaling van de behandeling der Tunesische kwestie bij de Veiligheidsraad te voorkomen. Algerijnen zouden in Tunesië in feite de lakens uitdelen Parijs hoopt nu vooral, dat eindelijk definitief het kardinale vraagstuk van O de bescherming der Algerijns-Tunesi- j ipiOIIlllff OI) DlltS sche grenzen geregeld zal kunnen wor- den. Een vraagstuk, waaruit, volgens de officiële inbichten hier, alle andere problemen met Tunesië zijn voortge vloeid. Een afdoende controle van die grens wordt voor Frankrijk te noodza kelijker naarmate de Algerijnse rebellen in Tunesië een overwegender positie in nemen. Reeds nu gelooft men in Parijs, dat de zwaarbewapende FLN, het Algerijnse Bevrijdingsfront, in feite in Tunesië de lakens uitdeelt en zelfs Bourguiba naar haar hand weet te stellen! Het grote gevaar is, zo merkt men in officiële krin gen in Parijs op, dat de Algerijnse fellagha's met hun provocaties stapje voor stapje ook Tunesië in een formele oorlog tegen Frankrijk zullen drijven. Nog een diepe kloof Het Tunesische voorstel de oorlogs basis Bizerta, waaraan Frankrijk de laatste jaren enorme bedragen ten koste heeft gelegd, onder directe Atlantische bescherming te plaatsen, acht men in Parijs niet voor uitvoering vatbaar. In derdaad bezit de NAVO geen eigen bases. Die bases worden door de betrok- ken landen slechts ter beschikking van j de gemeenschappelijke verdediging ge steld. Premier Felix Gaillard heeft gis teren in de Nationale Vergadering trou wens nogmaals met nadruk verklaard, dat zijn regering er niet over peinst Bizerta te ontruimen. Men verheelt zich in diplomatieke kringen in Parijs geenszins, dat de af stand, of beter de kloof, tussen de Franse en de Tunesische opvattingen nog bijzonder groot is. De officiële waar schuwing van de Tunesische ambassa deur Monghi Slkn, dat zyn regering op nieuw bij de Veiligheidsraad zal aan kloppen. indien er binnen enkele dagen geen regeling in zicht zou komen, draagt ook zeker niet bij tot verbetering van (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT S schip: vijftig doden Ramp in Perzische Golf loze huizen het zonder verwarming moes ten doen en duizenden arbeiders werk- loos werden. Sioekarao bezoekt dr. Moli. Hatta President Soekarno heeft vanmor gen een bezoek gebracht aan oud- vice-president dr. Moh. Hatta, de man die door de „revolutionaire regering" van Midden-Sumatra als minister president wordt gewenst. Soekarno arriveerde te tien uur in de ochtend by de woning van Hatta Er kwam een brede glimlach op zijn gelaat, toen hy Hatta de hand schud de. Deze laatste maakte een bewogen indruk. De besprekingen tussen de twee grootste staatsleiders van de Indone sische Republiek namen twee uren in beslag. Aan de wachtende journalisten zeide Soekarno na afloop: „We hebben de kwestie besproken, waarvoor het land op bet ogenblik staat geplaatst", doch hij weigerde iets te zeggen, toen hem werd gevraagd of de besprekingen zul len worden hervat. Hij rookte gisteren nog tiree sigaren Zijn zoon Randolph zet de reis in <lc sle.t'k'. h« ,r""kle «en I na een stevig ontbijt en nog een na de door Amerika voort lunch. Dit bewijst, dat hy niet ernstig ziek is. Hij las kranten, speelde kaart, (Van onze Londense correspondent] behandelde correspondentie en hield ge- j sprekken met mevr. Churchill en zyn Sir Winston Churchill lijdt aan long- dochter Sarah. I ontsteking en pleuritis, aldus is gister avond in Londen bekend gemaakt. Hij Kort voor middernacht werd gisteren i had een goede nachtrust genoten en meegedeeld, dat de artsen zeer tevreden ook gisteren overdag heeft hij zich goed zijn over Churchills algemene toestand, iu „u*- 'v— Hij reageert prachtig op de behandeling, Een verschrikkelijke ontploffing aan gevoeld, aldus het medisch bulletin. Ove boord van het ruim 7.000 ton metende rigens verwacht men. dat zijn aandoe- Britse vrachtschip „Seistan" hèeft gis- I ning verscheidene weken zal duren, teren in Mananah (aan de Perzische j Hoewel Churchills ziekte op zichzelf Golf) aan vijftig mensen het leven ge- niet gevaarlyk is. is deze op zijn hoge kost. Het schip vervoerde explosieve leeftyd natuurlijk zeer hinderlijk, zei stoffen voor industrieel gebruik van En- I dr. Roberts, de Engelse arts uit Mo feland naar havens aan de Perzische j naco, die Churchill tijdens zijn verblyf Golf. Er deden zich steekvlammen van in Zuid-Frankrijk al drie jaar behan- negentig meter lengte voor. Het schip delt. had een bemanning van vijftig Indiërs j Churchills hart is goed. maar hij lijdt en zestien Britten. Ook waren de vrouw aan een soort chronische bronchitis. La- en het kind van de eerste stuurman aan ter beschreef hij het als zo iets als in- boord. Deze twee zouden de ramp heb- j fluenza. Het bulletin was hiermee echter wp. ben overleefd. Het totaal aantal over- in tegenspraak. Churchill is welgemoed. Churchills zoon Randolph, die in Ame- levenden bedraagt achttien. Hij liet zijn onafscheidelijke sigaren niet rika is, deelde mede, dat zijn moeder maar het zal nog een tijdje duren. Chur chills secretaris weigerde te antwoorden op de vraag van de journalisten of Churchills toestand gevaarlijk is. Dit betekent echter niet zei hij dat dit zó is. Longontsteking bij iemand van Churchills leeftijd geeft natuurlijk altijd reden tot bezorgdheid, vooral omdat hij al eens door een beroerte is gecroffen. Het eerste bulletin over Churchills toe stand werd enige uren opgehouden, om dat eerst andere leden van de familie op de hoogte moesten worden gesteld. Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen, later opkla. ringen, maar ook enkele verspreid voor komende buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lager. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 FEBRUARI Zon op: 7.45 uur; onder: 18.04 uur. Maan op: 8.23 uur; onder: 21.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 5 02 en 17.10 u. Laagwater te 0.52 en 13.11 uur. (Advertentie) Sjafroeddin tot Soekarno: „Anders nemen wij spoedig beslissing In een radioboodschap aan president Soekarno heeft de premier van de revo lutionaire regering in Midden-Sumatra, mr. Sjafroeddin Prawiranegara, gister avond geëist, dat de president zijn „standpunt bekendmaakt, indien hy de eenheid van het land wenst te handhaven". In de boodschap werd verder gezegd: Wel verre van onze eisen te beschonwcn met het ernstige verlangen om de nationale problemen tot een oplossing te brengen, heeft de huidige regering arrestaties bevolen, en bedrijft thans duidelijk een vertragingstactiek. De moeilijk heden waarin het volk zich bevindt, kunnen niet op korte termyn tot een oplossing worden gebracht, maar de revolutionaire regering van Indonesië wenst zich voor het volk in te zetten en daarbij niet te worden gehinderd door de obstructie van een „clique", die zich nog steeds als de regering beschouwt. Zoals de zaken thans staan, gevoelen noch de provincies, noch het Indonesische volk jegens haar enige aanhankelijkheid. De president dient onverwijld kenbaar te maken, aan welke zyde hij staat, indien hy de eenheid van het land wenst te handhaven. Er staat hem slechts één ding te doen: terug te keren tot zyn positie van constitutioneel president, zoals de revolutionaire regering dit eist. Wjj wensen, alvorens in de eerstkomende dagen tot beslissende daden over te gaan, het stand punt van president Soekarno te vernemen. De KLM Douglas DC-6B jan I Huygen van Linschoten", die bij een landing op het vliegveld van Cairo ernstig werd beschadigd. De machine boorde zich na een misluk- te landing met de neus in de grond, hem gezegd had. dat zijn vader zeer opgewekt is. De dochters Diana (mevr. Duncan Sandys) en Mary (mevr. Christopher Soames) bleven in Engeland. Sir Win- stond had voor het eerst longontsteking als kind van negen jaar. In de laatste oorlog had hy vier maal een aanval. Lord Moran behandelde hem toen. Sir Winston reageerde goed op de destyds nieuw ontdekte geneesmiddelen en hij zei na zijn herstel gekscherend: „De indringers zijn teruggeworpen", waar- schynlijk heeft Churchill kou gevat, toen hij maandag lunchte aan boord van het jacht van de Griekse miljonair Onassis. Dr. Adenauer, die in de buurt logeert, belde op om naar Churchill te informe ren. Dat deed ook zijn naaste buur man, de 84-jarige Engelse schrijver Somerset Maugham. Telegrammen met beste wensen werden ontvangen van Sir Anthony Eden en premier Macmillan Churchill woont in een groot appar tement boven een atelier, waar hy tot nu toe dagelijks aan bloemstillevens werkte. De villa heeft een schitterend uitzicht op een baai en een gedeelte van Monte Carlo en San Remo. NEEM BLIKGROENTEN in 4 minuten klaar op tafel Dit nummer bestaai uit 14 pagina's Radio-Boekit Tinggi heeft /oorts ge meld, dat de regering-Sjafroeddin ver tegenwoordigers naar het buitenland zendt om de doelen var. de Indonesische tegenregering aan andere regeringen uit een te zetten. Deze vertegenwoordigers zullen de V.S. en landen in Europa bezoeken. Soebandrio: „geen inmenging" De Indonesische minister van Buiten- I landse Zaken, Soebandrio, heeft er j gisteravond voor gewaarschuwd, dat indien er buitenlandse inmenging in de huidige crisis in Indonesië zou zfjn, deze inmenging van twee kanten zou komen. De regerin: doet. aldus. Soebrandio. alles wat zij kan om te voorkomen, dat het uitenland zich :ngt in het Neder- I lands-Indonesisch geschil en in de bin nenlandse aangelegenheden van Indone sië. „Indien het Indonesische volk of volksgroepen de huidige verwarring zien als een kwestie van het communisme tegen het anti-communisme" kan niet worden verwacht, dat buitenlandse in menging kan worden voorkomen. De steun van Celebes Radio Boekit Tinggi heeft medege deeld, dat tydens een bijeenkomst van hoofden van regeringsdiensten in de Minahassa, in Midden-Celebes, de deel nemers steun aan de regering van Midden-Sumatra hebben beloofd. Voorts meldde Radio Boekit Tinggi, dat de officieren en onderofficieren van het Indonesische leger in Noord-Cele bes order hadden ontvangen zich in verbinding te stellen met de regering In Djakarta, doch zy hebben daaraan geen gevolgd gegeven. Scheep- en luchtvaart Radio Boekit Tinggi maakte een decreet bekend van de revolutionaire regering, waarbij een besluit van de centrale regering waardeloos wordt ver klaard, n.l. het besluit waarbij de zee- en luchtwegen naar Midden-Sumatra worden geblokkeerd. Volgens besluit van de revolutionaire regering zijn de wate ren in Midden-Sumatra en het lucht ruim er boven vrij toegankelijk voor iedereen, behalve voor vliegtuigen en schepen van de Indonesische Lucht macht en Marine. Luchtaanval op Padang Het commando van de Indonesische Luchtmacht heeft in een aankondiging, die bij tussenpozen werd uitgezonden door radio Djakarta, aan al het perso neel van de Indonesische Luchtmacht te Padang het bevel gegeven, uit de buurt van de luchtbasis te Padang te blijven tydens het overvliegen van vliegtuigen van de Indonesische Luchtmacht. De commandant van de basis van de Indonesische Luchtmacht te Padang heeft gisteravond in antwoord hierop in een radioboodschap, op de chef-staf van de luchtmacht te Djakarta een beroep gedaan, geen luchtaanvallen te doen uit voeren op de basis te Padang. In de boodschap werd verder gezegd: „Wij hebben niet het verlangen het vliegveld te verlaten. Padang spreekt in dit ver band van een „psychologische oorlogs voering." Zuid-Sumatranen naar Djakarta Radio-Palembang heeft gisteravond gemeld, dat er een Zuidsumatraanse af- waardiging op weg is naar Djakarta voor een onderhoud met president Soe karno en oud-vice-president Hatta om te pogen een bijdrage te leveren tot overwinning van de huidige crisis in Indonesië. Het besluit tot het zenden van de afvaardiging is genomen op een verga dering. die werd bijgewoond door de militaire commandant van Zuid-Suma- tra, overste Barlian. De Tunesische autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt, dat Franse troepen in Remada, een dorp in het zui den van Tunesië, in het gemeentehuis een raadslid en twee leden van de na tionale garde gevangen genomen heb ben. Het schijnt, dat dit incident ver band houdt met een voorval, dat zich eveneens gisteren bij Remada voordeed: een jeep van het Franse leger reed daar namelijk op een myn. Het is niet bekend of er slachtoffers zyn gevallen. De drie Tunesiërs worden in liet kamp van de Franse militairen vastgehouden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. De telefoonverbindingen met Remada zyn na de Franse overval verbroken. De Tunesische regering neemt het incident hoog op, aldus de bekendmaking. Re mada ligt op 800 km. van Tunis. H.M. Koningin Juliana bracht gisteren een bezoek aan Hoorn. Bij het betreden van het Stadhuis bo den twee kinderen H.M. bloemen Moeilijke beslissing voor de K.P.M. In zijn boodschap aan de vertegen woordiger van de K.P.M. in Singapore heeft de minister van scheepvaart van de „revolutionaire regering" in Mid den-Sumatra medegedeeld, niel te kunnen instaan voor de veiligheid van KPM-schepen in de wateren of ha vens. die niet onder rnntrole staan van de regering van Midden-Sumatra. Als wateren, die onder de controle van Midden-Sumatra staan, gaf de minister op: de Westkust - de wateren tussen Benkoelen. op de erens van Zuid-Suma- tra. en Sabang. bij de noordelijke punt van het eiland, en van de Oostkust alle kustwateren met uitzondering van die by de haven van Belawan. ..Buiten dit gebied, moet een en ander geheel aan uw eigen oordeel worden overgelaten", aldus de boodschap. De revolutionaire regering heeft aan geboden de 2.661 ton metende ..Both" van de KPM weer vrij te geven, als de maatschappij bereid mocht zijn de vaart op Sumatra te hervatten, aldus een woordvoerder van de KPM in Singapore. De ..Both" zou dan 110 Nederlanders kunnen meenemen, die Sumatra willen verlaten. Soetlan-conflict voor de Veiligheidsraad De regering van de Soedan heeft hedenochtend vroeg besloten het geschil met Egypte over de grensgebieden aan de Rode Zee voor de Veiligheidsraad van de Ver. Naties te brengen. Dit besluit viel na een kabinetszitting, welke tot •diep in de nacht duurde en waarin werd vastgesteld, dat er een ernstige situatie was ontstaan, welke niet ls opgeheven door de besprekingen, die de Soedanese minister van Buitenlandse Zaken in Cairo heeft gevoerd. Morgen keert minister Mohamed Mahgoeb naar zUn land terug. Voordien zal hij geen bespre kingen meer met de Egyptenaren voeren. Jones dit weekeinde naar Djakarta De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft woensdag de benoeming van Ho ward P. Jones door president Eisenho wer tot ambassadeur te Djakarta goed gekeurd. Jones is aangewezen als op volger van John M. Allison. De benoe ming moet nog -door de voltallige Se naat worden goedgekeurd. Verwacht wordt, dat dit nog deze week zal gebeu ren. Ambtenaren te Washington hebben gezegd, dat Jones in het komende week eind waarschijnlijk naar Djakarta zal kunnen vertrekken. Mijnramp in Bengalen: 180 slachtoffers? Men vreest, dat er gisteren bij een ontploffing in een kolenmijn op 16 km. afstand van Asansol in West-Bengalen circa 180 mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Men heeft tot nu toe vier lijken kunnen bergen. Zeven mijnwerkers zijn levend naar boven gebracht. Het reddingswerk wordt voort- Slot op pag. 2 gezet. Oude oorlogsschepen voor Midden-Sumatra Volgens de „Straits Times" tracht de revolutionaire regering van Midden- Sumatra vyf vroegere Franse oorlogs schepen, die in Singapore liggen, te kopen. Het betreft hier de patrouille- vaar' ligei „Gironcourt". ..Chavencon" en „Longarisse", alsmede de tanklan dingsvaartuigen „Bernadette" en „Jaur". Het blad meldde, dat vertegenwoordigers van de „rebellen be ging" in Singapore trachten de eigenaren te vinden van deze oude, reeds onttakelde oorlogssche pen. die al meer dan een jaar in Sin gapore liggen. De schepen zouden con tant worden betaald. Bevriezing geldmiddelen De revolutionaire regering heeft gis teravond via Radio-Padang in een decreet gezegd, dat buitenlandse bank instellingen, die geen gevolg hebben ge geven aan de bekendmaking van zon dagavond tot het „bevriezen" van de geldmiddelen van de Indonesische rege ring, die zij onder haar berusting heb ben, zullen worden ontheven als devie zen-correspondenten voor Indonesië, of als beheerders van Indonesische rege ringseigendommen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1