Dokter Hamburger verliet Boskoop „Heel Suriname" was aanwezig op gala-receptie voor Prinses Zeer drukke afscheidsreceptie Voetbalver. „Noordwijk" gaat op 4 maart zilveren feest vieren WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Het zag zwart van de mensen gis termorgen op het ruime gouverne mentsplein van Paramaribo, toen Prinses Beatrix reeds om acht uur daar aankwam om een défilé bij te wonen van de troepenmacht in Suri name en de politie, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke. Na afloop van deze parade begaf H.K.H. zich te voet naar het monument voor de gevallenen om door middel van kranslegging hen te eren, die ver weg van hun vaderland hun trouw aan het Koninkrijk met het leven hebben betaald. Na een korti rustperiode in het paleis Ivan de gouverneur, wandelde Prinses Beatrix en haar gevolg naar het depar tement van Algemene Zaken, waar zij een zitting van de landsregering mee- Koningin bezocht West-Friesland Vandaag heeft H.M. de Koningin een officieel bezoek gebracht aan West- Friesland. Om half elf arriveerde de landsvrouwe by de veilingzaal van de Bloembollen veilingvereniging „West- Friesland" te Bovenkarspel, waar zy Iwerd ontvangen door dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland. Na een rondleiding langs de bloemententoonstelling, de af deling „Stille mechanisatie" en de vee rstand, waar een 24-tal melkkoeien ten toongesteld was, vertrok de Koningin naar Hoorn, waar in het Stadhuis een koffiemaaltijd werd gebruikt, aangericht door leerlingen van de huishoudschool. Omstreeks 'twee uur verliet H.M. het Stadhuis en begaf zich naar het West- fries Museum, het historisch museum van de ryke koopstad, die Hoorn is ge weest en het Streekmuseum voor het i landschap, waarvan Hoorn de hoofdstad was. Koningin Juliana werd daarin rondgeleid door de conservator, de heer |T. R. Mulder. Na een bezoek van onge- i veer een uur keerde het gezelschap terug naar het Stadhuis. Daar waren in de raadzaal de burgemeesters van ver schillende Noordhollandse gemeenten, vertegenwoordigers van geestelyke, cul turele stromingen en van handel, in- idus'trie, vakverenigingen en agrarische [organisaties aanwezig. Door middel van een inleiding van mej. rar. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten, en besprekingen met verschillende ge spreksgroepen zou H.M. de Koningin op de hoogte gesteld worden over de ont wikkeling in de toekomst van het noor- deiyk deel van de provincie Noord-Hol land. IVerkelijk Leven Paus Pius waarschuwt Paus Pius XII heeft er by de r.-k. priesters op aangedrongen de rooms- katholieken op te wekken, die „geestelyk apatisch" zyn en zich nog slechts bezig houden met stoffelyke genoegens. Hu vroeg him ook hun best te doen in de strijd tegen de „sociale plaag" van de zelfmoord en het roekeloze chaufferen en voor het behoorlijk waarnemen van de zondagse plichten. De Paus Zei dit in een rede tot 270 r.-k. parochiegeeste lijken en boetepredikers, die zich in de vasten tot de r.-k. gelovigen zullen rich ten. De Paus, die sprak tot de vastenpre- dikers van Rome en speciaal de toestand in deze stad op het oog had, klaagde er over dat er in de Romeinse pers teveel schanddaden met teveel by zonderheden op smakeiyke manier gepubliceerd wor den, dat men schanddaden volkomen verzint of ofblaast op een manier, waar door fatsoenlijke mensen en de heiligste instellingen worden belasterd. De Paus had hierbij bepaalde geschiedenissen op het oog, waarby verschillende Romeinen 1 zijn betrokken. De Paus vroeg zich af of het niet tot de taak van de priesters behoorde er voor te zorgen, dat men ,,'n kleine troep lasteraars belet hun verwoestend werk ongestraft voort te zetten". Deze lasteraars willen het gewijde ge laat van de stad vervormen en haar een werelds en byna heidens aanschijn ge ven door te trachten in de geest van het Romeinse volk de roemrijke tradi ties van het voorgeslacht uit te wissen. Dr. B. TERHAAR MET EMERITAAT. Aan dr. B. ter Haar Dzn., hervormd predikant te Diepenveen, is door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel eervol emeritaat verleend met ingang van 1 mei wegens het bereiken van de 65-jarige leeftyd. Dr. Ter Haar is thans benoemd tot geestelijk verzorger van het sanatorium i te Hellendoorn. DR. G. VISSER OVERLEDEN In de ouderdom van 84 jaar is te Amersfoort overleden dr. G. Vis ser, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Dr. Visser studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hü in 1899 promoveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Hendrik I Mande, bydrage tot de kennis der Noordnederlandse mystiek". Op 28 februari 1897 werd hy te Kwa- dyk in het predikambt bevestigd. In 1899 vertrok hy naar Nede en in 1901 werd hy predikant te Tiel. Dr.arna was hy nog 35 jaar werkzaam als predikant te Assen. Na zyn emeritaat woonde dr. Visser te Wassenaar, te Lochem en tal van jaren te Nymegen en sinds kort te Amersfoort. Zy'n stoffeiyk overschot zal donder dagmiddag om 12.00 uur op „Rustoord" te Nymegen ter aarde worden besteld. NED. HERV. KERK Beroepen te Ernst (toez.) G. van Estrik te Nieuwland te Oudemirdum (toez.) A. de Kleine te Raalte te Raalte (toez.) E Chr. Poepjes te Oudemirdum te j Nleuw-Lekkerland (wijk dorp) W. Vroeg- indewey te Blelswijk te Nleuw-Lekker land (wijk Kinderdijk) C. van Bart. kand. te Maarssen. Aangenomen naar Uithui zen L M. Brouwer te Strljen. Benoemd tot hulpprediker te Eemnes-Blnnen J. C. Wolthers, a s. emeritus predikant te Oude- Tonge. Beroepen te Nleuwe-Tonge J. de Waard, kand. te Rysoord. GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-N. (3e pred. pl.) J. van Leeuwen te IJmulden Bedankt voor Avereest G. Hengeveld te Woubrugge j Beroepen te Leek (Gron.) S. S. van Dijk te Wltmarsum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen N. de Jong te Katwijk aan Zee en D. Slagboom te 's-Gra- venzande. Bedankt voor Zaandam C. Langbroek te Nleuwe-Pekela GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St.-Annaland W. Hage te Nunspaet. maakte. In deze korte bijeenkomst had de Kroonprinses hier evenals op Cura sao gelegenheid de Surinaamse minis ters apart te ontmoeten en in een rus tige omgeving te praten over dit voor haar gloednieuwe land. Daarna begaf zij zich naar hoger gelegen lokaliteiten, waar de 21 volksvertegenwoordigers aan haar werden voorgesteld. Dit bezoek had een besloten karakter, in tegenstel ling met de bezoeken, die de Prinses later in de ochtend bracht aan verschil lende instellingen van jeugdzorg. Al lereerst het jeugdcentrum van de Evan gelische Broedergemeente, daarna het centrum van de r.-k. missie te „Zorg en Hoop" en tenslotte het Hindoestaan- se internaat „Arya Dewaker", waar de Prinses het weeshuis „Swami Bava- naud" opende. Overal was de ontvangst even hartelijk en uitbundig. In de middaguren volgde een tocht door Paramaribo, die eindigde met een bezoek aan het Surinaams Museum. De rit leidde door vele volle straten met juichende en wuivende mensen. De be volking van Paramaribo had deze prach tige gelegenheid dankbaar aangegrepen om onze Kroonprinses een warme hul- COMMISSIE WETENSCHAPPELIJK PERSONEEL MEDISCHE FACULTEITEN. De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een „Commissie Wetenschappelyk Personeel Medische Faculteiten", die tot opdracht kreeg te onderzoeken, of het noodzake- ïyk is byzondere financiële en even tueel andere voorwaarden te scheppen, waardoor het wetenschappeUjk onder zoek en het behouden en aantrekken van wetenschappeiyke werkers in de facul teiten der geneeskunde worden bevor derd en eventuele voorstellen in die richting te doen. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de inwendige geneeskunde te Leiden, en tot secretaris mr. A. Gast, referendaris by de facul teit der geneeskunde te Leiden. de te brengen. Het bezoek aan net museum duurde bijna een uur. Daarna ging het in snel tempo weer terug naar het palels, dat in een ware bloemenzee was herschapen voor de gala-receptie die in de avonduren werd gehouden. Men mag wel zeggen, dat „heel Suriname" er gisteravond ln het paleis tezamen was, want niet alleen uit Paramaribo was men geko men, doch ook uit de vaak zeer afge legen districten. NIEUWE UITGAVEN Binnenkort, om precies te zyn, op 15 april a.s: is het dertig jaar geleden, dat de Italiaanse generaal Umberto Nobile met het luchtschip „Italia" en een uitermate selecte bemanning onder luid klaroengeschal van Milaan vertrok voor een Noordpoolexpeditie. De oude ren onder ons zullen zich herinneren, hoe op 24 mei 1928 het bericht door de wereld ging dat Nobile zyn doel had bereikt en de Italiaanse vlag op de pool had laten zakken. Maar nog beter zal in hun her innering gegrifd staan het drama, dat zich voltrok, toen het machtige lucht kasteel op de terugweg verongelukte en een klein groepje mannen zeven weken op een drijvende y'sschots de barre ele menten moest trotseren, eer de Russi sche usbreker „Krassin" er in slaagde deze byna ten dode opgeschrevenen te redden. Toch kostte deze expeditie en de reddingspogingen zeventien levens. En de wereld was hevig in beroering of de veroordeling, die de Italiaanse rege ring aan het einde van dit dramatische avontuur over Nobile uitsprak, gerecht vaardigd was. De Duitse auteur Fred Hildenbrandt geeft in zyn boek „S-O.S. Noordpool", dat dezer dagen in de ver taling van J. Delsing is verschenen bij Forum-boekery te Den Haag, ook geen direct antwoord op deze vraag. Maar in deze boeiende reportage, waarin wij de menseiyke grootheid en kleinheid sterk doorleven, leren wy de figuur No bile voortreffelijk kennen en.... wordt het oordeel verder aan ons overgelaten. Een machtig document dat men in één adem uitleest van een tocht „be gonnen als een nationale demonstratie en geëindigd in een manifestatie van in ternationale hulpvaardigheid en samen werking", zoals Sjef van Dongen het karakteriseert in een voorwoord. Hij wordt in het boek niet genoemd, maar wy Nederlanders zullen ons zyn koene poging bedenken, die hy met twee met- gezellenondernam om de eenzamen op de ysschots te redden. De transistor verscïienen Is bij de technische uitgeverij De Muiderkring te Bussum, slechts korte tyd na de eerste druk, de tweede herziene druk van ,,De transistor" onder redactie van Radio Bul letin. 12 jaar voor 73-jarige De Rechtbank te Leeuwarden heeft vanmorgen een 73-jarige man uit Wei- dum wegens poging tot moord op de 60-jarige S. Starkenburg, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte had in de periode van 4 juni tot 8 juli 1957 verscheidene keren rattekruit op het „twaalfuurtje" van Starkenburg ge smeerd. Naar hy zei om te onderzoeken of dit vergif een pyniyke uitwerking had. De Rechtbank verwierp echter dit verweer van verdachte en veroordeelde hem wegens poging tot moord. De offi cier eiste destyds 12 jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikbaarstel- ling van de regering. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: RitsemaDe Vries, z., Dja karta; Van Asch van WijckHuneus, d., Baarn; De VlamingAsser, d., Am sterdam; Posthuma-Sinnige, z., Rhoon, TimmerBartelds, d., Groningen; Scho- rerTaylor, d., San Francisco. Overleden: M. E. PolakHollander, vr., Palo-Alton (Cal.); A. M. van der SluysVan Eek, vr. 44 jr, Middelharnis; A. van der Ben, m. 73 jr, IJsselmonde; D. VoorhoeveMaassen, vr. 76 jr, Rot terdam; H. M. VoorwindenVan der Maaren, vr. 78 jr, Rotterdam; H. van Kammen, m. 71 jr, Rotterdam; J. H. Ph. van der Zant, m. 61 jr, Den Haag; A. P. EenhoornVan Goozen, vr. 64 jr, Amersfoort; dr. G. van Beek, m. 79 jr, Bilthoven; J. W. H. Stokvis, m. 72 jr, Den Haag; M. G. P. de Ruiter, m. 59 jr, Den Haag; C. F. L. Vierhout—Koning, vr. 63 jr, Den Haag; E. Dikker Hupkes, m. 75 jr, Ellecom; J. Maarsingh, m. 65 jr, Stadskanaal; L. Rubens, m. 66 jr, Amsterdam; J. Gerver, m. 37 jr, Alk maar; A. B. G. Aukes, vr. 68 jr, Bak! kum. Simbolon verklaart: „Verdeel en heers" heeft gefaald Simbolon, minister van Buitenlandse Zaken in de Sumatraanse tegenrege ring, heeft verklaard dat de adhesie betuigingen, welke zijn regering ont vangen heeft, duidelijk aantonen dat „de poging van de regering-Djoeanda om door te verdelen, te heersen, ge faald heeft". Gevraagd over Noord- en Zuid- Sumatra zei Simbolon: „Zuld-Suma- tra, Tapanoeli en Atjeh hebben dui delijk te verstaan gegeven dat zij geen drastisch optreden van de rege ring te Djakarta zullen dulden. Dat betekent dat zij hun grondgebied niet zullen laten gebruiken als ver zamelplaats voor een militaire actie van Djakarta tegen ons". „Bovendien impliceren deze verkla ringen", aldus Simbolon, „dat deze gebieden of gezagsgebleden Midden- Sumatra openlijk zullen steunen in geval van een aanval door troepen van Djakarta". Op vragen over de ultvoermg van be velen van de revolutionaire regering terzake het stopzetten van de betaling der olie-royalties aan Djakarta, in het bijzonder van toepassing op Zuid-Su- matra, antwoordde Simbolon „wij laten de uitvoering van dit bevel over aan kolonel Barlian. Het is reeds aangeno men dat Barlian deze aan alle olie maatschappijen uitgevaardigde opdracht ten uitvoer zal leggen". Over de positie van president Soe- karno hij wordt door de tegenre gering nog erkend verklaarde Sim bolon: „Wij geven Soekarno een rede lijke tijd om te beslissen of hij al dan niet bereid is terug te keren tot zijn grondwettelijke positie, en of hij zijn concept van de geleide-democratie al dan niet zal opgeven". Prov. Staten Zuid-Holland bespreken rapport „Randstad en Delta" Tüdens de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, gisteren en volgende dagen in de Ridderzaal in Den Haag, zyn rapport „Randstad en Delta", alsmede de nota's over de landbouw en recrea tie in de provincie Zuid-Holland uit voerig aan de orde gekomen. Tydens de middagzitting heeft de heer C. H. Hagedoorn (PvdA) het rapport vanuit vreemdelingenverkeersoogpunt bezien. Hy zei onder meer, dat de re creatieve waarde van het centrale pol derland in Zuid-Holland te hoog wordt aangeslagen, omdat het by de massa weinig in trek is. Bovendien zal door in dustrialisatie en dergeiyke dit gebied steeds meer aan recreatieve waarde in boeten. Hy bepleitte snelle uitvoering van het rywielpadenplan, het openstel len van wandelterreinen achter het strand en verruiming van de logies- mogelijkheden in dit gebied. Vervolgens zette hy uiteen, dat de waarden met de oude stadjes niet onder recreatiegebied kunnen worden gerekend, omdat zy zeker voor de massa als zodanig niet geschikt zyn. De heer J. Emmens (PvdA) noemde verplaatsing van het Westland een prak tische onuitvoerbaarheid. De overweldigende belangstelling, welke gistermiddag dokter Hamburger ten deel viel by zyn afscheid van zyn Boskoopse patiënten deed duidelyk uitkomen hoe deze arts geliefd was. Dokter Hamburger, die zich in Amsterdam gaat vestigen heeft op 72-jarige leeftyd zyn praktijk neergelegd. Voor vele Boskopers betekent dit vertrek een moeiiyk te verwerken zaak. Duidelyk trad dit aan het licht by de vele goede woorden, die hem ten deel vielen op de afscheidsreceptie, die gistermiddag in hotel Neuf plaats vond. Onder de vele aanwezigen, die afscheid kwamen nemen bevonden zich o.m. de collega's, de wethouder van onderwijs, dr. J. F. Taat en de heer W. Trapman, gemeen tesecreta ris. De heer Kooy sprak namens het co mité. dat voor deze gelegenheid was ge vormd, de scheidende arts toe, waarna dr. Taat het woord kreeg. Deze merkte op, dat de burgemeester zeer tot zyn spyt niet aanwezig kon zyn. Spreker memoreerde, dat dokter Hamburger in 1912 naar Bos :oop was gekomen en dat hy toen spoedig was belast geworden met de „armenpraktyk". Ongeveer 27 jaar, aldus dr. Taat, hebt U de kosteloze vaccinatie verzorgd, terwyi dokter Ham burger de eerste optredende schoolarts in Boskoop was. In 1913 ontstond n.l. een epidemie van difterie onder de schoolkinderen en dokter Hamburger werd aangezocht om deze ziekte te hel pen bestrijden. Helaas moest in 1924 deze schoolartsendienst weer worden opgeheven in verband met bezuiniging. Byzonder memoreerde de heer Taat de verdiensten van dokter Hamburger voor het Groene Kruis. Dokter Zwartendyk, eertyds arts in Boskoop, sprak er zyn grote waardering voor uit, dat dokter Hamburger met zyn tijd meeging en ondanks zyn hoge leef tyd een moderne arts is geweest. Namens de collega's sprak dokter Jon- geneel, die dank bracht voor de pret tige en zeer collegiale samenwerking. Dokter Bom, de opvolger van dokter Hamburger, zei dat hy met enige schroom de scheidende arts „collega" wilde noemen Tien maanden had hy met dokter Hamburger nauw samenge werkt en veel hy hem geleerd. Hij zei te beseffen, da het moeiiyk zal zyn in dezelfde voetsporen te gaan. AANBIEDING GESCHENK Namens de patiënten werd tenslotte het woord gevoerd door de heer K. Kooy. U had ln Boskoop rukn 2000 Dokter Hamburger (links) ont vangt het televisie-toestel uit han den van de dames Van Gemeten- Stigter, Van Bodegraven-Stigter en de heer Kooy (mevrouw Van der Wal-Lijs staat niet op de foto). Achter de dokter gedeeltelijk zichtbaar mevrouw Hamburger en verder een dochter van de schei dende arts. „werkgevers", aldus de heer KooiJ, die becyférd had. dat dokter Hamburger in de 45 jaar. die hy in Boskoop werkte ruim 150.000 mensen op zyn spreekuren had gehad. Ruim 2000 kinderen had dokter Hamburger zien geboren worden. Wy danken U van harte voor alles, wat U voor ons hebt gedaan. Namens de patiënten werd daarop door mevrouw Jacobs en de heer C. J. van Vliet dokter Hamburger een mooi televisietoestel aangeboden, terwyi mevrouw Hambur ger met haar dochter en schoondochter verrast werden met bloemen. Zeer onder de indruk dankte dokter Hamburger in enkele woorden voor de vele blijken van waardering. Hy zei, dat hy Boskoop had liefgekregen en zich met Boskoop en de Boskopers één voelde Hy zei aan Boskoop de aangenaamste herinneringen te zullen bewaren en bracht dank voor het mooie cadeau Hierna werd een receptie gehouden, waar patiënten en andere belangstellen den gelegenheid kregen afscheid van de familie Hamburger te nemen. Prinses Beatrix, gefotografeerd houdschool op St.-Maarten. welke tijdens haar bezoek aan de huis-door haar officieel werd geopend. Het allereerste begin lag op het strand De voetbalvereniging „Noordwijk" hoopt op 4 maart a.s. een belangrybe myl- paal in haar geschiedenis te bereiken. Dan is het namelijk een kwart eeuw geleden, dat een aantal voetbalminnaars en supporters in een zaaltje byeenkwamen en tot oprichting besloten van een voetbalvereniging, waaraan zy meteen de plaatsnaam „Noordwijk" verbonden. En onder die naam is een club gegroeid, die saamhorigheid en sportiviteit in haar blazoen heeft geschreven en vooral om die reden in brede kring hoog gewaardeerd wordt. Hoe Noordwijk ontstond is eigen lijk een stukje dorpshistorie op zich zelf, nauw verbonden met het meest natuurlijke oefenterrein ,,'t strand". Als het laag water was plaatste men daar goalpalen en speelden de „Zee boys" en „DOS" onder supervisie j JjJjJ van een grote schare supporters me- "nm nig enerverend partijtje voetbal. Het halve dorp leefde mee, zo vertelt oud-voorzitter J. Plug, en 's avonds in „de buurt" was er commentaar genoeg. Een bezwaar was echter, dat men zich nergens bij een bond kon laten inschrijven met het strand als veld. Er iverd een gecombineerd elftal gevormd zo iets als een „topvoetbal" van Noordwijk en dit zgn. toer-elftal speelde nu eens hier en dan eens daar, maar altijd uit. competitieverband. Dat gebeurde voer I het eerst in september 1933. Op de fiets, soms bij een ander ach- terop, of in de „raketten" van de gebr. I Van Rheenen. die destyds een autover huurbedrijf aan de Oude Werf hadden, naar Lisse, Hiüe- i gom, Oegstgeest of de Rijnstreek in. I Voor het beginsignaal moesten dan soms eerst de koeien van het veld gejaagd worden en een sloot was dikwijls dc enige wasgelegenheid. En zo kwam men na een wedstrijd te gen het Katwykse „Quick Boys" op het SJC-terrein in „het zaaltje" tot oprich ting van een club, waar supporters reeds onmiddeliyk f. 96 op tafel brachten om de eerste kosten op te vangen. Met die zaterdagavond begon het eigenlyke werk pas. „Noordwijk" had wat geld. telde 38 leden, maar beschikte bovenal over enthousiasme en clubliefde en daarmede was zy in staat, een veld, een kleedlo kaal en een uitstekende naam in de kring der voetbalclubs te veroveren. IN COMPETITIEVERBAND Al bladerend in de oude notulenboe ken herinnert secretaris W. Spaander man aan het gastvrye aanbod van SJC om voorlopig op haar veld te spelen, waarvan natuuriyk dankbaar gebruik gemaakt werd. In het begin speelde men nu en dan eens een wedstrijdje in om liggende plaatsen, maar nog niet in EIGEN VELD Nadat men enkele jaren gebruik had gemaakt van het SJC-terrein kwam het verlangen naar een eigen veld steeds sterker naar voren en tenslotte slaagde men er na veel praten in, beslag te leg gen op een stuk grasland aan de Ach terweg, dat eigendom was van de Graaf van Limburg Stirum. Dankzij de spontane medewerking van enkele donateurs verrees daar een grote kleed gelegenheid met kantine. Toen ook het veld opgeknapt was trok „Noordwyk" naar haar eigen sportpark. Alles gebeurde met eigen krachten en ieder had op het veld zijn eigen taak. MOEILIJKHEDEN Op 26 februari 1943 trof de vereniging een zware slag toen haar penningmees ter. de heer M. Hoek op 39-Jarlge leef tyd kwam te overly den. In de oorlog begon de zorg voor het dagelijks brood steeds meer te overheer sen en op een kwade dag kwamen en kele bestuursleden tot de verbysterende ontdekking, dat van de kleed tent niet veel meer over was dan de vier houten wanden. Het bestuur besloot de keet te verkopen, van het veld werden volkstui nen gemaakt en zo scheen „Noordwyk" ter ziele. Ontelbaar waren de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden toen mefi na de bevrijding weer wilde gaan voetballen. „Noordwijk" kreeg echter na veel inspanning de beschikking over een stuk grasland achter het SJC-terrein en weer was het deze vereniging die bij sprong en haar kleedgelegenheid ten ge- bruike aanbood. Inmiddels zocht men naar een speel veld dat meer ln de kom der gemeente lag en zo kwamen de spelers van Noord wijk - met veel wederwaardigheden, die feitelyk een stuk geschiedenis op zich zelf vormen - terecht op een stuk grond aan de Duinweg. Door de ligging van dit terrein groeide het aantal supportera met de week. In deze periode, n.l. in 1948, behaalde het eerste elftal het kampioenschap van de 4e klasse KNVB. Deze vreugde duurde zes Jaar. want in 1954 keerde „Noordwijk" na een beslis- singswedstryd tegen .Excelsior Maassluis naar de vierde klasse terug. In 1950 kon men het terrein aan de Duinweg verlaten en kreeg de vereniging de beschikking over twee velden van het Gemeenteiyk Sportpark. BLOEIENDE VERENIGING Zo vormde „Noordwyk" niet alleen een stuk plaatseiyke voetbalhistorie, maar zo werkte „Noordwyk" ook een lange reeks van jaren ten bate van de Noordwfikse jeugd. Nu is het een gezonde, bloeiende ver eniging met circa 250 leden. 150 dona teurs en vele supporters. Onder de uit stekende leiding van de heer Van l>uyl uit Leiden wordt er eens per week ge traind en aan zijn harde werken Is het te danken, dat het eerste elftal een vooraanstaande rol speelt ln haar afde ling. Zelfs een kampioenschap in dit ju bileumjaar behoort tot de mogelijkhe den! Ook de Noordwykse jeugd telt terdege mee. Twee junioren- en drie adspiran- ten-elftallen nemen aan de competitie deel. De voetbalvereniging „Noordwyk" staat dus aan de vooravond van haar zilveren feest. Voor deze gelegenheid heeft zij een uitstekend verzorgde feest gids uitgegeven. RECEPTIE Ter gelegenheid van het Jubileum zal het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heren dr. J. van Nes. voorzitter. W. Spaanderman, secretaris. J. Hoek. pen ningmeester, A. Korbee 2e voorzitter. W. Meyrlnk, 2e secretaris. G. J. Maritr. 2e penningmeester en J. P. Hazenou:. al gemeen adjunct, op dinsdag 4 maart a.s. van 8 tot 10 uur nam. in hotel „De Zeeleeuw" een receptie houden. Dan zal het jubileumgeschenk worden aangebo den door het jubileum-comité. Op donderdag 6 maart ls er in „De Zeeleeuw" een feestavond voor leden tot en met 16 Jaar en op dinsdagavond 11 I maurt wordt de Jubileumviering besloten In 3 maanden hebben 16.641 Nederlanders Indonesië verlaten Tot 2 februari 1958 zUn sedert de ge beurtenissen in december uit Indone sië ln Nederland 12.155 personen aan gekomen. Op grond van het laatst bekende vaarschema van het directo raat-generaal voor de Scheepvaart worden in de periode van 3 februari tot 1 april 1958 nog circa 12.400 per sonen in Nederland verwacht (exclu sief vliegtuigpassagiers aankomende in maart 1958, waarvan nog geen aantal len bekend zyn). Dit deelt de minister van Maatschappelijk Werk mee ln haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1958 van haar departement. 16.641 Personen hebben tussen 1 december 1957 en 1 februari 1958 Indo nesië verlaten (13.137 per schip en 3504 per vliegtuig). Hierby bevinden zich rond 4600 Nederlanders, die in Indonesië voor hun levensonderhoud op Rykssteun waren aangewezen, zodat het resterende aantal min- en onvermogenden daar te lande op 1 februari j.l. nog rond 2900 bedroeg, tegenover 7500 per 1 december 1957. Ruim 2000 van de genoemde 4600 on- en minvermogende gerepatrieerden be horen tot de bejaarden. Naar raming waren per 1 februari j.l. nog rond 1400 on- en minvermogende bejaarden in Indonesië aanwezig, meer dan de helft der on- en minvermogende bejaarde Nederlanders heeft dus de laatste twee maanden Indonesië verlaten. Wat de huisvesting in ons land betreft, tot nu toe behoefde van de spontaan aangeboden gelegenheid tot samenwo ning nog weinig gebruik gemaakt te worden. Zolang er andere mogeiykheden voor huisvesting zyn, waarby het gezins leven meer tot zyn recht kan komen, geeft de minister daaraan de voorkeur. Zy betreurt het echter, dat soms aan biedingen worden ingetrokken, omdat deze niet terstond worden benut. Een reserve aan opvangruimte is immers noodzakeiyk, omdat nog een belangrijk aantal repatrianten verwacht kan wor den en leder ogenblik de kans dreigt, dat door een of andere gebeurtenis in Indo nesië de overkomst wordt versneld. GEWICHTSGRF.NS BACONVARKENS VERLAAGD. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn te Utrecht gehouden vergadering besloten, de ge- wichtsgrens voor de baconvarkens te verlagen van 69 tot 68 kilogram Het nam deze maatregel in verband met de grotere aanvoer van baconvarkens als gevolg van de mindere belangstelling met een feestavond in het Lido-theater voor de export van vers varkensvlees. voor leden en donateurs.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7