Vliegen NOG goedkoper dan U denkt Nasoetion verklaart „opstandige" raden in Buitengewesten onwettig kou gevat Economy-klasse ingesteld op transatlantische routes Diverse arrestaties bevolen Naar een oplossing? Eerste Kamer pleit voor beter salaris voor lagere ambtenaren Veiligheidsraad schort debat over Tunesië voorlopig op 96ste jaargang Woensdag 19 februari 1958 Derde blad no. 29371 (Van een onzer redacteuren) Ondanks het feit, dat enkele zeer belangrijke factoren de ontplooiing van onze nationale luchtvaartmaatschappij dit jaar zullen afremmen, hoopt de KLM niettemin een groei van acht procent te verwezen lijken tegenover een de laatste jaren gebruikelijk groeipercentage van ongeveer vijftien. De remmende factoren zijn het uitvallen van Dja karta als eindpunt van de oude lijn, de algemene economische recessie en het feit dat 350 personeelsleden die deel uitmaakten van het Garoeda steun-team abrupt hun taak beëindigd zagen. Het beleid van de KLM is, aldus ir. I. A. Aler tijdens een gisteren te Den Haag ge houden persconferentie, erop gericht te consolideren wat verkregen is, kleinere uitbreidingen te verwezenlijken, een efficiënter personeels- gebruik te bereiken hetgeen vermoedelijk tot ontslag van circa 800 van de ongeveer 16.000 personeelsleden zal leiden, en een nieuwe groep luchtreizigers aan te trekken door het invoeren van de „economy- klasse" op de transatlantische routes die met een redelijk minimum aan comfort aanzienlijk goedkopere luchtreizen, mogelijk maakt dan de tot dusver goedkoopste toeristenklasse. IATA-besluit De invoering van de economy-klasse is niet een specifieke KLM-aangelegenheid. Alle grote luchtvaartmaatschappijen zijn in IATA-verband overeengekomen tot invoering van deze nieuwe klasse, waar van men hoopt, dat zij het luchtverkeer voor nieuwe groepen openstelt. Aanvan kelijk zal het resultaat vermoedelijk slechts een „overloop" van de toeristen klasse naar de goedkopere economy- klasse zijn, doch mettertijd verwacht men een belangrijke stijging van de vraag naar luchtvervoer door deze goed kopere reismogelijkheid, die tegelijk met de zomerdienstregeling op 1 april a.s. wordt ingevoerd. Deze uiterst goedkope reizen worden gevlogen naar New York, Montreal, Houston en Mexico City, en wel negen tot veertien maal per week naar New York met Superconstellations die door het gebruik van een nieuw type 6toelen geschikt zijn voor het vervoer van 95 tot 98 passagiers. Stevige klap In totaal zal de KLM in het komende seizoen 92 maal per week de Atlantische Oceaan oversteken. Steeds belangrijker wordt dit luchtverkeer tussen Oude en Nieuwe Wereld voor de luchtvaartmaat schappij, die thans zeer onverwacht in het Verre Oosten zo sterk in activiteit is besnoeid. De klap die de KLM door de ontwik kelingen in Indonesië te incasseren kreeg is zwaar geweest, maar de heer Aler toonde zich vol vertrouwen, dat de maatschappij deze klap goed te boven kan komen. Vorig jaar bedroeg de omzet van en naar Indonesië der- tigmiljoen gulden. Waarschijnlijk zal daarvan voor het lopende jaar 8 mil joen gered kunnen worden doordat velen van de KLM-diensten gebruik zullen blijven maken van of tot Sin gapore of een ander tussenstation. Niettemin blijft dan een omzetverlies van 22 miljoen ten opzichte van vorige jaren bestaan, hetgeen op een totale omzet van vijfhonderdmiljoen onge veer 4.5 procent betekent. Belangrijke vooruitgang boekte de KLM op de lijn naar Houston, die met zoveel moeite tot stand is gekomen. De frequentie is na een aarzelend begin aanzienlijk opgevoerd. Er zit, aldus de heer Aler, vooralsnog geen schot in de verwezenlijking van de verlangens, de verbinding met Los Angeles tot stand te brengen. De vloot De zomerdienst van de KLM zal wor den uitgevoerd met een vloot van 86 toestellen. In de loop van het jaar komen daar nog bij drie Superconstel lations L-1049H en twee Douglas DC-7C toestellen. Over de optie op drie andere DC-7C-toestellen wordt dit jaar beslist. Superconstellations die voor de econo- Enkele oudere types, zoals vijf DC-4- myklasse gedurende het zomerse seizoen toestellen en enige Constellations L-749 vliegen gemakkelijk voor vrachtvervoer en Convairs 340 zullen in de loop van dit buiten het toeristenseizoen kunnen wor- jaar worden afgestoten. den ingericht. (Advertentie) straks hebt U griep "AKKERTJES' helpen direct Door poolgebied Op 1 november a.s. zal de KLM de westelijke route, route 75, door het poolgebied naar Tokio en Biak op Nieuw-Guinea openen. Door deze lijn krijgt de KLM een luchtnet rond de gehele wereld met Amsterdam als centrale toegangspoort naar Oost en West. Deze „route 75" waarin de 75ste breedtegraad een belangrijke rol speelt en die met DC-7C vliegtuigen twee maal per week zal worden gevlogen, is 13.625 km lang. De reistijd zal slechts 32 uur bedragen. Naar Tokio is die route 2500 km korter dan de ostelijke route, terwijl het aantal tussenlandin gen (o.a. in Alaska) geringer is. Naar Biak is die westelijke verbinding 2000 km langer dan de oostelijke, maar de reisduur is ook voor Biak korter door het kleinere aantal tussenlandingen. Er zullen geen belangrijke wijzigingen optreden in het vliegschema op het Nabije Oosten en in Europa. Enkele kleinere wijzigingen zijn bedoeld als aanpassing aan gebleken behoeften. De lynen op Innsbruck en Salzburg worden opgeheven, evenals de lijn op Belgrado. Onder economisch gunstiger omstandig heden waren zij wellicht ten dele ge handhaafd, doch onder de heersende omstandigheden heeft de KLM besloten in deze onrendabele lijnen geen wissel op de toekomst te trekken. Op chartergebied zal de KLM in het komende jaar een grote activiteit ont plooien. In Europa zullen dit hoofdzake lijk goedkope toeristenvluchten zijn waarbij verblijfs- en logieskosten zijn inbegrepen. Reeds nu zijn meer dan 100 chartervluchten van deze aard geboekt. Ook het vrachtvervoer zal in omvang toenemen. Belangrijk hiervoor is, dat de Gistermiddag heeft de ambassa deur van de Duitse Bondsrepubliek in ons land, dr. H. Miihlenfeld in Bovenkarspel de jaarlijkse bloemen tentoonstelling West Friese Flora geopend. De eerste expositie vond 25 jaar geleden plaats. De foto toont van links naar rechts dr. Miihlenfeld. burgemeester J. Elders van Bovenkarspel en de voorzitter van Flora, S. Schaper bij de rondgang over de tentoonstelling na de officiële opening. Sumatra geeft niet-communisten amnestie De stafchef van het leger in Djakarta, generaal-majoor Nasoetion, heeft diverse revolutionaire raden in de Buitengewesten onwettig ver klaard. Hij noemde de Bantengraad in Centraal-Sumatra, de Permesta- raad in Celebes en de Garoedaraad in Zuid-Sumatra. Nasoetion heeft voorts de arrestatie bevolen van de militaire auto riteiten in Noord-Celebes die oneervol ontslagen zijn wegens het partijkiezen voor de revolutionaire regering. Ook heeft hij een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen de civiele administrateur van Noord- Celebes, Manopo. Politieke activiteit in Djakarta Het persbureau Pia meldt, dat in Dja karta de politieke activiteit is toege nomen. De leiders van de twee grootste politieke partijen, Soewirjo van de na tionalistische P.N.I, en Soekiman van de Islamitische Masjoemi, hebben gisteren een bezoek gebracht aan president Soe- karno in diens paleis te Bogor. Na af loop van deze besprekingen werd geen communiqué verstrekt. Voorts meldde Pia, dat de Indonesi sche ambassadeurs in de Philippijnen en West-Duitsland, Nazir Datoek F - moentjak en Zairin Zain, een bezoek hebben gebracht aan oud-vice-president Hatta, ter bespreking van de huidige crisis in Indonesië na de vorming van een tegenregering in Midden-Sumatra. Celebes steunt Padang Volgens een mededeling gisteravond van Radio Padang. heeft de militaire commandant van Noord- en Midden- Celebes, overste D. J. Somba, in een radioboodschap aan de revolutionaire regering in Midden-Sumatra, steun teogezegd aan haar verzet tegen de centrale regering. Somba adres seerde zyn boodschap aan „de eerste minister van de revolutionaire rege ring van Indonesië", Voorts heeft Radio Padang de cen trale regering te Djakarta ervan be schuldigd, Noortl-Korea streeft naar erkenning door regering in Seoel De Zuidkoreaanse politie heeft giste ren bekendgemaakt, dat zich aan boord van de Zuidkoreaanse DC-3, die zondag naar Noord-Korea is gevlogen, zeven Noordkoreaanse communistische agen ten bevonden die in Zuid-Korea hadden gewerkt. Men vermoedt, dat zij de piloot van het vliegtuig met een revol ver gedwongen hebben zfjn vlucht van Poesan in het zuiden naar Seoel in het noorden voort te zetten naar Noord- Korea en daar te landen. Een van de communistische agenten is volgens de politie de 21-jarige knappe Kim Min-soek. die in een duur geisha huis in Zuid-Korea heeft gewerkt waar veel hoge regeringsfunctionarissen en officieren kwamen. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich voorts o.a. een Amerikaanse luite nant-kolonel en twee Duitsers. De inzittenden hebben volgens de Noordkoreaanse autoriteiten politiek j asiel gevraagd. Op een bijeenkomst van de bestands commissie deelden de Noordkoreanen mede, dat de kwestie besproken dient te worden tussen de regeringen van Noord en Zuid-Korea. Volgens het V.N.-opper- bevel heeft het vliegtuig de gedemilita riseerde zone geschonden en moet de commissie zich er dus mee bezig houde.n De Zuidkoreaanse regering weigert evenwel de Noordkoreaanse regering te erkennen. Men ziet in het voorstel van Noord-Korea een poging van Pjongjang om Zuid-Korea tot erkenning te dwin- !«n! Australië's houding De Australische minister van Bui tenlandse Zaken Casey, heeft ver klaard. dat de politieke ontwikkelin gen in Indonesië vooralsnog moeten worden beschouwd als een interne Indonesische aangelegenheid. Hij zei te hopen, dat het Indonesische volk er een vreedzame oplossing voor zal weten te vinden. De heer Casev deelde mede. dat de Australische regering geen directe verbinding heeft met Sumatra, doch in nauw contact blijft met de Australische ambassade te Djakarta. De erkenning van de revolu tionaire regering was nog niet aan de orde. Australië, aldus de minister, heeft be lang by alles, wat de verspreiding van het communisme, waar ook, kan tegen gaan, in het bijzonder bij de politieke stabiliteit en de vooruitgang bij het dichtstbij gelegen buurland, Indonesië. Australië ziet daar gaarne een regering, die haar grondslag vindt in de wil van het volk en die representatief is in de mocratisch opzicht. Soemitro verdwenen De minister van Handel. Economie, Verbindingen. Transport en Scheepvaart in de revolutionaire regering van Pa dang, dr. Soemitro is uit Genève, waar hij de laatste weken verbleef, verdwe nen. Hij vertelde zijn laatste bezoekers nog veel te doen te hebben in ver band met zijn nieuwe functie al vorens naar Sumatra te kunnen gaan. Jongetje te Boskoop verdronken Gistermorgen te omstreeks halftwaalf is de tienjarige Hansje van Helden wo nende aan de Emmakade te Boskoop, door onverklaarbare oorzaak te water geraakt en verdronken. Het knaapje, dat invalide was en zich voortbewoog in een invalidenw agent je. was naar ge woonte naar de nieuwbouw aan de Wil- helminalaan gereden. Omstreeks half twaalf bemerkte één der werknemers, dat het wagentje leeg. nabij de sloot, welke gelegen is achter het laatste bouwblok, stond. Korte tijd later werd het knaapje ontdekt. Hoewel nog ge ruime tijd getracht werd de levens geesten op te wekken, mocht dit niet baten. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade te Washington heeft gisteren uitdrukking gegeven aan de verwachting, dat er „een vredelieven de en verstandige oplossing" zal wor den gevonden tussen de centrale re gering van ztfn land en het revolutio naire bewind op Midden-Sumatra Hij zeide o.a. nog: „Wij zien nog niet hoe de dingen zich precies zullen ont wikkelen, doch te oordelen naar de verklaringen van vooraanstaande In donesiërs zowel in als buiten de re gering geloven we dat niemand wenst dat het tot gewelddadigheden zal komen. Onze indruk is dat de si tuatie zo urgent is geworden, dal een conferentie van de regering en de op positie-partijen misschien wenselijk is. Ik geloof dat we kunnen verwach ten dat zulk een bijeenkomst in de onmiddellijke toekomst gehouden zal worden. Ook de sultan van Djokja heeft gis teren op de openingszitting van de ze vende jaarvergadering van de reisver- eniging voor het Pacific-gebied te San ta-Barbara verklaard, dat de revolte, welke ogenschijnlijk een splijting te weeg heeft gebracht in Indonesië, spoe- 6ig voorbij zal zijn. De sultan verklaarde nog: „Wij heb ben al onze andere problemen opgelost. Ik ben ervan overtuigd dat we ook dit probleem binnen niet al te lange tijd zullen oplossen" De sultan voegde hier aan toe dat het moeilijk voor hem is commentaar op de situatie te leveren, daar. toen hij uit Indonesië vertrok, al les nog rustig was. de betekenis van het verzet in Midden-Sumatra te verkleinen door dit verzet te bestempelen als een „uit sluitend plaatselijke beweging". De re volutie heeft, aldus de verklaring van Radio Padang, steun verkregen in het gehele land. De mededelingen van Sjafroeddin zijn gevolgd door instructies aan overste Somba om in Celebes bijeenkomsten te beleggen, teneinde de bedoelingen van de revolutionaire regering uiteen te zetten. Radio Padang deelde voorts mede. dat andere delen van Indonesië hebben toe gezegd, de revolutionaire beweging te Padang op zijn minst te zullen steunen met een welwillende neutraliteit. Vol gens de radio hebben Zuid-Sumatra en Atjeh gezegd niet te zullen toestaan, dat troepeneenheden van Java naar hun ge bied zullen worden overgebracht. Gisteravond heeft Radio Padang de vrijlating bevolen van alle politieke gevangenen in geheel Indonesië, die zich langer dan drie maanden in ar rest bevinden. De radio deelde mede, dat dit niet geldt voor communisten, indien deze zich in gevangenschap mochten bevinden. Schepen aangehouden Vijf kleine kustvaarders, die rubber vervoerden van Sumatraanse havens naar Singapore, worden door de Indo nesische autoriteiten op het Poeloe Sam- boe vastgehouden, aldus berichten van de gezagvoerders aan de Chinese eige naren van deze schepen in Singapore. De eigenaren verklaarden te verwach ten dat de schepen weer vrijgegeven zullen worden zodra de ladingen gelost en In beslag genomen zullen zijn. De minister van Handel en Industrie in Singapore, zeide dat de regering vr.n Singapore geen stappen kan onderne men met betrekking tot schepen, die in Indonesische havens worden vast gehouden. Prof. mr. G. de Grooth nam afscheid Groeiende bezorgdheid en verzet tegen dé aantasting gemeentelijke zelfstandigheid De voorzitter van de Eerste Kameraldus de heer Reijers: het is overgeorga- heeft gistermiddag bij de aanvang niseerd en de promotiekansen zijn niet der vergadering medegedeeld, dat |voor iedereen gelijk. De Fransen vast besloten in Bizerta te blijven en op vliegvelden er omheen De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft gisteravond gedurende een uur klachten van Tunesië en Frankryk resp. over het Franse bombardement van het Tunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef en het verlenen van hulp door Tunesië aan Algerijnse rebellen besproken. De raad besloot daarna het debat voor onbepaalde tyd op te schorten, teneinde Frankrijk en Tunesië in staat te stellen gebruik te maken van het aanbod der regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot het verlenen van goede diensten. De Tunesische afgevaardigde heeft zich echter het recht voorbehouden ln de komende dagen om een „dringende hervatting" van het raadsdebat te vragen, indien het er naar uit zou zien dat het Brits-Amerikaanse bemiddelingsaanbod geen „goede resultaten" zou opleveren. *111 1goede diensten van de V.S. en Engeland. W el Wil leilde WOOldeil iVeel Algerijnse opstandelingen, naar van Bourguiba De Fransen zijn vastbesloten in Bi zerta, de belangrijke marinebasis in Tunesië en op de vliegvelden er omheen te blijven. Dit heeft minister van Bui tenlandse Zaken Pineau gisteren aan leden van de commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Natio nale Vergadering meegedeeld. Pineaus verklaring wordt gezien als een waarschuwing aan president Bour guiba, dat er een grens is aan de con cessies welke Frankrijk bij toekomstige onderhandelingen wil doen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei. dat de Tunesische regering geen blijk geeft van een verzoeningsgezinde hou ding ondanks het aanvaarden van de prof. mr. G. de Grooth (VVD) per 1 maart a.s. zich genoodzaakt ziet het lidmaatschap van de Kamer neer te leggen in verband met het aanvaarden van een andere, veel eisende taak. Prof. de Grooth zal namelijk deel gaan uitmaken van de commissie tot voorbereiding der herziening van het Burgerlijk Wet boek. RIJK-GEMEENTE Over de financiële verhouding tussen Daarna begon de Eerste Kamer met de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De meeste sprekers hadden bezwaren tegen twee punten: de sala riëring van middelbare en lagere amb tenaren en de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De moeilijkheden met de middelbare en lagere ambtenaren zijn niet te wijten aan het zo lang uitblijven van een be slissing, aldus de heer Van Wingerden (P. v. d. A.), maar aan het feit, dat pas lange tijd na verhoging van de topsala rissen de mededeling is gekomen, dat ook aan de lagere salarissen iets zou worden gedaan. De heer Reijers (CHÜ) had zich al afgevraagd, welke de rede nen waren voor het stroeve verloop van het georganiseerd overleg over de sala rissen der lagere ambtenaren. Is het de onhAnteerbaarheid van de bureaucrati sche loonnormen of het op de lange baan schuiven van een toegezegde sala risverhoging? Sprekende over het inter ne personeelsbeleid bepleitte hij een rouleersysteem om verstarring in het ambtelijk apparaat te voorkomen en om elke ambtenaar beter in staat te stellen zijn capaciteiten te tonen. Er kleven twee fouten aan het personeelsbeleid, Rijk en gemeenten, waarover geen der sprekers te spreken was, zei de heer Tjalma (AR), dat er een groeiende be zorgdheid en een stijgend verzet bestaat tegen de aantasting van een gemeente lijke zelfstandigheid. Wij bevinden ons op een hellend vlak. daar de regering aan de hand van subjectieve maatstaven de gemeentelijke autonomie kan uithol len. Meer en meer wordt de weg gegaan naar de centralistische staat, hoewel de regering zegt, d_t niet te willen. De be- sprekingen, die voor de overzichtelyk- ernstige heid in gedeelten waren gesplitst: eerst kwaï Bi nenlandse Zaken aan de beurt, later tijdens de avondzitting werd de begroting van P.B.O. voor een deel be handeld. De heer Van Wingerden vroeg zich daarbij af of het zo wel kon door gaan. In 1957 kwam slechts één bedrijf schap tot stand. Men moet zich de vraag stellen, waar het in ons land met de P.B.O. heen gaat. Hij adviseerde de staatssecretaris te beginnen met het opstellen van een wetsontwerp tot ver plichtstelling van de P.B.O. In 1960 kan dan wel eens worden bekeken of indie ning bij het parlement nodig is. De heer De Grooth (VVD) betoogde, dat de liberalen geenszins tegenstan der van de P.B.O. zijn. Er is echter een gebrek aan visie, aan een grote lijn bij de bewindslieden. Op het lepartement is men blijkbaar slechts .waakzaam" en is het devies: afwach ten, aanzien en overwegen. Maar desondanks achtte hü het volkomen onjuist door het uitoefenen van drang „Vrijwilligers" gaan Noord-Korea verlaten Het .Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat de Chinese „volksvrijwilli- gers", die in de Koreaanse oorlog tegen de troepen van de Verenigde Naties heb ben gevochten, voo» het einde van dit jaar geheel uit Noord-Korea zullen worden teruggetrokken. De terugtrek king zal geleidelijk geschieden, te be ginnen op 30 april. De Koreaanse oorlog begon 25 juni 1950 toen de Noordkoreanen de 38ste breedtegraad overstaken en Zuid-Korea binnendrongen. Dezelfde dag verzocht de Veiligheidsraad aan de V N -leden Zuid-Korea hulp te verlenen. Toen het V N.-leger onder generaal Douglas Mac- Arthur de Noordkoreanen had terugge dreven tot de Mandsjoeryse grens, be gon China zich met de zaak te be moeien door 200.000 man troepen te sturen, die tot diep in Zuid-Korea door drongen. Maar in april 1951 stond het VN.-leger weer aan de 38ste breedte graad. In juni 1951 werd besloten het vuren te staken en in juli 1953 is er een bestand getekend. Van gezaghebbende Amerikaanse zyde wordt er op gewezen, dat de Ameri kaanse divisies, die nog in Korea zijn, daar zijn op uitnodiging van de V.N. en krachtens de bepalingen van het met Zuid-Korea gesloten veiligheidsverdrag Behalve de Amerikanen zijn er bijna geen V.N.-troepen meer, nog slechts een Turkse brigade en een Siamese com pagnie. De Chinese aankondiging wordt in Washington gezien als deel van een vredesoffensief van de communisten in het Verre Oosten, zoals de Russen het in Europa doen Vorige week is in Washington door bemiddeling van de Britse zaakgelastig de in Peking een Chinese nota ontvan gen; waarin werd voorgesteld, dat alle troepen van beide zijden van de be standsUjn worden teruggetrokken en dat te trachten uit de huidige impasse te er in het gehele land verkiezingen wor komen. Om middernacht werd de ver- den gehouden onder toezicht van neu gadering verdaagd tot hedenochtend, trale waarnemers. men gelooft ongeveer 1500, zijn maan dag met hun wapens en goederen van Sakiet en andere plaatsen naby de grens met Algerije naar het binnenland van Tunesië gebracht. Dit is wellicht gedaan in verband met een mogelijke toekomstige internationale inspectie aan de Algerijns-Tunesische grens, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen zei hij, dat er 5000 tot 7000 gewapende Algerijnse op standelingen in Tunesië schijnen te zyn en 10.000 tot 15.000 Algerijnse burgers, die in de afgelopen vier Jaar over de grens zijn gevlucht. Tunesië en NAVO-strategie De Tunesische eis, dat alle Franse troepen het land verlaten, werpt be langrijke problemen op voor de NAVO- strategie, zo wordt uit de omgeving van het hoofdkwartier in Parys vernomen. De Golf van Gabes is de enige kwets bare plek tussen Marokko en Egypte, waarlangs in Albanië gestationeerde Russische vliegtuigen zouden kunnen proberen de Amerikaanse vliegbases in Marokko aan te vallen. Deze z.g. ..zak van Gabes" was een van de redenen waarom Frankrijk, buiten de marine basis Bizerta, een aantal garnizoenen in Tunesië heeft gehandhaafd. Het hoofd doel van deze garnizoenen is het be schermen van de radarstations, waar mee de nadering van vijandelijke vlieg tuigen kan worden geconstateerd. Als Frankrijk als gevolg van het bom bardement op Sakiet deze radargar nizoenen zou moeten opheffen, zou dat de Amerikaanse bases in Marokko in direct gevaar brengen. Volgens militaire deskundigen in Parijs zou Amerika dan misschien permanent radarschepen langs de kust van Tunesië moeten laten pa trouilleren. De Amerikaanse ambassadeur in Tunis, Georges Gorse, was met de Tunesische regering zo goed als tot overeenstem ming gekomen over een regeling, die zowel voor Frankrijk als voor de NAVO- defensie bevredigend was. toen het inci dent in Sakiet gebeurde. De Amerikanen willen van Bizerta een NAVO-haven maken, maar de Fransen voelen daar niet veel voor. Vraaggesprek met Bourguiba In een vraaggesprek met een corres pondent van het Amerikaanse blad „Newsweek" zegt president Bourguiba van Tunesie aan de zijde van het Westen te blyven en nimmer hulp van Nasser of de Sovjet-Unie te zullen aanvaarden. „Maar ik kan niet zeggen wat het Tu nesische volk zal doen als de toestand slechter wordt en als de Verenigde Sta ten en de rest van de Westelijke wereld weigeren te reageren op onze dringende verzoeken om economische hulp en op onze herhaalde verzoeken, een einde te maken aan de Algerijnse oorlog. Bourguiba verklaarde ook nog dat het Westen, indien het Frankrijk in het Algerijnse vraagstuk steunt, „niet slechts Algerye, doch geheel Noord-Afrika aan de communisten zal verliezen".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5