4 Selskip „Fryslarr leestaal 40 jaar beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine .,4' „Wij wortelen in Friesland, doeli kunnen in Leiden goed aarden" Loop der bevolking te Leiden Leidse Chr. Besturenbond hield bespreking over de werkloosheid Twee contrasterende, maar zeker belangwekkende films voor K en O Aanstaande moeder in modebeeld Met de Kon. Marine naar liet James Townfestival 1957 96»te jaargang Woensdag 19 februari 1958 Tweede blad no. 29371 Bij pijn, griep of „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U «veer net plezier Uw werk kont doen I Haarlem, een vertegenwoordiger van de Overijssels-Gelderse vereniging en de heer P. Magré, voorzitter van het ge zelschap „Libertatis". Zij allen werden ingeleid door de heer R. Duursma, die zich deze middag ontpopte als een voor treffelijk ceremoniemeester. Voorzitter Koelstra dankte alle spre kers voor hun goede wensen en bracht Gisteren herdachten de LeidseFriezen met een receptie en een daarop aansluitende koffiemaaltijd en feestavond in Den Burcht" het feit, dat voor 40 jaar in de Sleutelstad een afdeling van het Selskip „Fryslan" werd opgericht. Voor de viering van dit achtste lustrum bestond meer dan uit sluitend stedelijke belangstellingvier provincies, t.w. Groningen, Zeeland, Overijssel en Gelderland boden vrijwel gelijktijdig op de receptie hun ge lukwensen aan. Na deze 40 jaar is het thans wel gebleken, dat de Friese kolonie vi Leiden, ivaar de onderlinge band zeer hecht is. goed ademen kan. De voorzitter van de jubilerende afdelingde heer G. Koelstra. zei het zo kernachtig: „Wij wortelen in Friesland, doch kunnen in Leiden goed aarden". Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met wethouder J. C. van Schaik tijdens de in de Jacobazaal ge houden receptie gelukwensen van het gemeentebestuur aanbood en Friesland uit zijn Zuidlaarder periode goed kent, had bijzondere waardering voor het Friese landschap en zijn bevolking, doch daarnaast ook voor de Friese sfeer, welke middels de contacten met het Selskip in Leiden in de loop der jaren is ge groeid. Nadat de heer Gerben Plantinga feli citaties had overgebracht van de Bond van Friese verenigingen buiten Friesland deed dit de heer H. A. Vriend in zijn kwaliteit van voorzitter van „Ons Grun- negerlaand". Spreker wees er o.m. op. dat zowel Friezen als Groningers hech ten aan hun geboortestreek, hun taal. J zeden en gewoonten. Spreker achtte het j van groot belang, dat aan een en ander via de bestaande verenigingen „in den vreemde" aandacht wordt besteed en zodoende de band „met het verleden" blijft bestaan. In Leiden, aldus spreker, is het de Friezen gelukt een afdeling veertig jaar bloeiend te houden en dit is naast het uitspreken van waardering voor de ontwikkelde activiteiten ook een woord van felicitatie waard. De heer W. A. Kosten, die de Zeeuwse Vereniging „Luctor et Emergo" op deze receptie vertegenwoordigde, had even eens grote waardering voor het werk van de jubilerende vereniging, waardoor o a- het Friese culturele leven sterk wordt gestimuleerd. Zijdelings trok spre ker nog verband tussen de oprichtings datum 18 februari van de afdeling en de verjaardag van Prinses Marijke. Verder voerden deze middag nog het woord de heer De Groot namens de Friese afdeling „Gijsbert Japiks" te Vier provinciesbieden Fries land gelukwensen aan. De heer W. A. Koster (Zeeland) reikt voorzit ter G. Koelstra de hand. Achter hem van links naar rechts) de heren M. H. Scholten en P. J. Ma ters (Overijssel-Gelderland) en H. A. Vriend (Groningen) (Foto L.D./Van Vliet) in het bijzonder hulde aan wethouder Van Schaik. die het culturele leven in de Sleutelstad zulk een warm hart toe draagt. Na afloop van deze receptie volgde in de foyer van ,Den Burcht" een geani meerde koffiemaaltijd. De feestelijke her denking van dit jubileum werd besloten met een feestavond, verzorgd door het Cabaretgezelschap „Wip Wap" uit Fra- neker. Ongeluk Maresingel Naar wij van de zijde der Kon. Mare chaussee in Leiden vernemen is het on derzoek naar de oorzaak van het onge luk op de Maresingel, waarbij twee per sonen om het leven kwamen en twee licht gewond, nog niet afgesloten. Vast is komen te staan, dat de 20- jarige chauffeur van de militaire onge lukswagen ter plaatse met de situatie onbekend was en dat de vrij dichte mist hem parten heeft gespeeld. De militair kwam op een gegeven ogenblik tot de ontdekking, dat er een bocht in de weg lag, welke hij tevoren niet had gezien Hij heeft derhalve deze bocht te groot genomen. Geheel los van de schuldvraag in deze kwestie hebben de militaire instanties besloten het getroffen gezin Vosters uit de eerste financiële moeilijkheden te helpen. Of en zo ja wanneer de zaak voor de Krijgsraad komt hangt van ver schillende factoren af en is nog niet met zekerheid te zeggen. Het dankwoord, dat gisteren bij de teraardebestelling van de slachtoffers namens de familie werd geuit, is niet. zoals wij hebben gemeld, uitgesproken door de heer Van Valderen. doch door de oudste broer. mr. Th. A. J. Vosters uit Boxtel. In week van 6 t.m. 12 februari 1958 velaan 23, M C. Kohier, de L. de Kanter straat 32. N A. Onderwater, verkoper. He rengracht 52. J. de Geele. militair. Noord- einde 2a. C. van Putten, militair. Morsstr. 62. J. B Kool), tuinder. Levendaal 37a. J. H. Prinsen, verpleegster. Rijnsburger weg IC. E H TJlo geb. Schweizer. Morslaan 21. G Lardee geb. van Winkel, ab ws t o A. Schotkade no 3. A J. van der Scheer geb. GEVESTIGD H Fehse en Tam. leraar NO. Boshuizer- laan 32. J. Weber en fam. fysicus. Burg- en T o. '„nV, Q11L-L-ot I OVI1UH.UUC UU O. n «J .111 uci ovircci oorbellende. .1 F. A. Kluts en fam. ass verkoopchef. Op- penhelmstraat 55. L J. van Leeuwen en fam rijksambt. MvO. Wlardl Beckmanstr. 20. P van Norde en fam. kistenmaker. Maredljk 159, G. de Vos en fam. sloper. Transvaalhof 2, J Llngbeek en fam. mi litair. Velllngkade 36. P Kampen en fam. ambtenaar NS. Morslaan 41. J M. J. Post en fam. Journalist. Boshuizerlaan 29. J P van der Maden en fam. hulshoudster. Min nebroersgrt 3. B Bavelaar en fam kleer maker. Seringenstraat 39a. L. de Jager en fam.. magazijnmeester. Morslaan 50. A J. Kemp en fam. kantoorbediende. Boshui zerlaan 24. A C P N Elmensdorp en fam. militair, Wlardl Beckmanstr. 22 L. Truyers en fam. stoffeerder. Hoefstraat 62. C W. Speekhoudt en fam. typiste, van den Bran delerkade 22. J Hoogstraten en fam. huis houdster. Haarlemmerstraat 101. H van Rijn en fam. boekhouder. Noordelnde 34. W. J. van den Akker en fam. onderwijzer BLO. Zwarte Pad 26. L Holshuljsen en fam, wijnhandelaar. Levendaal 166b. A, H. KranlJ en fam, onderwijzer. Hoogl. Kerk- gracht 20. L. Lürsen. verpleegster, Rtjns- burgerweg 10. J ten Kampe. verpleegster. Rijnsburgerweg 10. M. C. E. Kok. Noord elnde 50. P. P M. de Kroon. Herengracht 22. J Spaargaren, militair. Lijsterstraat 4. R. Hakhoff. R Visscherstraat 37. A. Kor- bee geb van Delft. Beschuitsteeg 1. G. D M de Zwaan, onderwijzer. Schelpenkade 20. H J. A. Coret. kantoorbediende. War monderstraat 8. W. H. Winkelman, cor respondent. Boshuizerlaan 25. C. A. Stam militair, Groenhazengracht 12. J. W. Wurfbaln. Hogewoerd 156. F. L. Bouwman Breestraat 177, P. A Bartels. hulp in de hulshouding Breestraat 87. P. M. W. van Loe. militair. R. Vlsscherstr. 34, G T. Hulsman, militair. Lage Morsweg 7. G. J van Hartesveldt. Herengracht 53, L. de Kier. kinderverzorgster. Nieuwe Rijn 45a. W. P. Bergers geb. Verbij. P. de la Court- straat 24. A. Declemy. Kaarsenmakersstr. 7. T. C. Jansen, logopediste. Johan de Wlttstraat 52. A. M. C. van der Wllk. Boer- haavelaan 2. J. R. Swart. leraar. Fruin- laan 9. E. M. Emmens. med. analiste. Fa- gelstraat 30. G. Nlevaart, wasknecht, Ho gewoerd 154. F. H. G. Tan. arts. Boerhaa- Schoonderberg geb van der Horst, serveerster. Poelgeest 10. C J van Meb- gaarden geb. Turk. Coornhertstraat 49. G. S Anema. arts. Paviljoenshof 23. A H. Dckhuyzen. Leeuwerikstraat 12. T A. van Stempvoort. Cronestelnkade 8a. M A El mensdorp geb. TIJssenraad. Wlardl Beck- nianstraat 22, H W van Schooten geb. Roggeveen, nteller-naalster. Sumatrastr. 62. J S. Devllee geb. van Resteren. P Kru- gerstr. 19. B W. L. Weller. hulpvakarbel- der. Dr. Lelylaan 45. A A Wlersma geb. Burlks. Zoeterw. singel 86. P van der Gust. droglstbedlende. Tessel6Chadestr. 30a J Westhoek, onderhoudsmonteur. Mel- doornstr 48. G. J. Riethorst, auto-mon teur. Driftstraat 48a. J H Bastlaans. chauffeur, da Costastr. 41, A C van Dorp kraamverzorgster. Rijn- en Schlekade 38. T. M Vlugman. hulshoudster. Rijn- en Schlekade 54. M. A. Grimberg, hulshoud ster. Haarlemmerstr. 86. T P van Bulte nen geb. van Lonkhuizen. Breestraat 15a, H J. Meijer, hulp ln de hulsh.. Rijnsbur gerweg 26. S. Brussee. stenotypist, Vliet 41. C. Kersbergen, verpleegster. Rijnsbur gerweg 10. A P Neuteboom geb de Haas. Zonneveldstraat 5. F J Werre, Steenstraat 25. A. M. van der Waals. Groenhovenstr. 13. In het Bebouw voor Christelijk Sociale van de werkgelegenheid genomen dienen Garnizoen Leiden krijgt nieuwe commandant Met ingang van 1 maart krijgt Leiden een nieuwe garnizoenscommandant. Met ingang van die datum wordt de tegen woordige commandant, luit-kolonel P. van Goor. overgeplaatst naar Amster dam, waar hem het commando in han den wordt gelegd van het regiment In tendance-troepen. In Leiden wordt luit.- kolonel van Goor opgevolgd door luit.- kolonel der Intendance H. G. J. de Leeuw. HALVE EEUW GETROUWD Vandaag zijn voor het echtpaar P. Vo gelenzang-Geenjaar. wonende in de De Genestetstraat 87, de gouden bruids dagen ingegaan. 4 maart is dit echtpaar een halve eeuw getrouwd. Bruidegom (75 jaar) en bruid (71) hebben drie kin deren en 7 kleinkinderen. De heer Vo gelenzang is vrijwel zijn gehele huwe lijksleven werkzaam geweest in de tuin derij. waarvan een zeer groot aantal ja ren bij de heer Paridon aan de Haag- weg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerrltje Catharina, dr van E. G. Im- ming en G. van Loe, Johanna, dr van J. Spierenburg en A. G. M. Cornelisse, Jo hanna Maria, dr van J. A. van der Hulst en W. A. van der Geest. Irmgard Nlkollne Lulse Anne, dr van F. H. A. M. Lauxter- mann en A. Jonker. Anna Catharina Ma ria. dr van P. P. J. van Zijp en M. A. Juffermans. Matthijs. zn van J. Vermeulen en G. van Rijswijk. Frank Jan, zn van T C Waterreus en M. J. Robert. GETROUWD C. J. L. Nessen en J. G. de Vreede. OVERLEDEN G. van Beek. 79 Jaar. man. J. Piket. 83 Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Kor te Paradijssteeg met Ingang van heden voor de duur der verbouwingswerkzaam heden aldaar. Is afgesloten voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met bespannen wagens, ln bei de richtingen. Vijfde voorstelling filmstudiekring ,Het dromenkoffertjeen ,Together „Het Dromenkoffertje" en „Together" grote vraag of het zal lukken een om waren de titels van de twee films, die I wenteling teweeg te brengen, maar het gisteravond vertoond werden tijdens streven in deze tijd van onzekerheid is de vijfde voorstelling in dit seizoen al voldoende om het werk met belang voor de filmstudiekring van K. en O. stelling te volgen. Deze cineasten wer- in de filmzaal van de Universiteit, ken meestal met weinig middelen. Zij Twee sterk uiteenlopende films, die gebruiken geen dure studio's en sterren, echter één ding gemeen hadden, n.l. I Ook in „Together" is gewerkt met twee dat zij ongetwijfeld de aandacht ver- j amateurs, die als doofstommen samen dienen. „Het Dromenkoffertje" werd i door het leven gaan. Louter met de gemaakt door Luigi Comenchini, de camera en een zeer lichtgevoelige film man, die ook de „Pan amore"-serie 1 kon de maakster het leven zekerder fabriceerde. Comenchini is niet alleen treffen dan ooit met een wagen instru- een zeer bekwaam regisseur., hij is ook menten mogelijk was geweest, een bezeten filmminnaar en het be hoeft dan ook geen verwondering te baren, dat juist hij het was, die met deze rolprent een lans brak voor alle filmmusea en filmotheken ter wereld. Het is nu een bijzonder treffend beeld geworden van deze van geluid Belangen vergaderde gisteravond de Leidse Chr. Besturenbond. De voor zitter. de heer A. L. Verhoog, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Daarna werd het woord gegeven aan de heer J. Boersma. Deze had zich bereid verklaard een korte inleiding te houden over de werkloosheid. De heer Boersma begon met te wijzen op de verschillende vormen van werk loosheid. n.l. de seizoenswerkloosheid, de wrijvingswerkloosheid, de werkloosheid van minder geschikten, de structurele- en de conjunctuurwerkloosheid. Vormen de drie eerstgenoemde groepen de „nor male" werkloosheid met de twee andere is het veel ingewikkelder gesteld. Zo is de structurele werkloosheid een gevolg van blijvende wijziging in de opbouw van het economische leven en/of achter blijven van de werkgelegenheid bij de te worden. Met een algemene bespreking, waarbij de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld aanvullende vragen te richten tot de gespreksleider, werd de vergade ring besloten. VARIA Aanleg Duitse autoweg VERTROKKEN A van Poeteren geb. Pronk en fam. van Haarlemmerstr 201. naar Rotterdam. Mld- delharnlsstraat 104a. C. de Ridder en fam. van Pres. Stelnstraat 20. naar Voorscho ten. Schoolstraat 118. A. H Ammerlaan geb. van Lanthen en fam. van Noordelnde 49. naar Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 24, J. P. van Santen en fam, van Noordelnde 49. naar Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 24. K H. Roesslngh en fam. van Boshuizerlaan 18. naar Rockanje. Middelweg 56. M C. ZulJ- derveldt geb Oudwater en fam.. v Plant soen 57. naar 's-Gravenhage. Bazarlaan 73 P J. de Doelder en fam. van Rijnsburger weg 139. naar Waalre. A Polrterslann 10. E. Warners en fam. van Jan van Hout kade 40. naar Ubach over Worms. Bruns- summerweg 158. M. Utrecht geb Keljzer en fam. van Grevenstraat 12. naar Zeist. Korte Bergweg 64. M. Chrlstlaanse en fam van Oostdwarsgracht 15a. naar Oegstgeest Utenwaerdelaan 7. A. J. E Ravesteljn en fam, van Morslaan 41. naar Utrecht. Min. Talma8traat 71 I. H. A. van Ingen Sche- nau en fam. van v.d. Brandelerkade 26 n. Heerlen. Akerstraat Noord 27. J H. Teeu- wen en fam, van Wasstraat 27. n. Oegst geest. Schoutenburgstr. 14. J T de Groot van Beestenmarkt 3. naar Ver Staten van Noord-Amerika. J. A. Letteboer van Haag- weg 52. naar Hengelo O. Enschedesestr. 12-T C. Mes. van Noordelnde 2a. naar Den Helder. Buitenhaven 5. F R. van Paas- schen. van ab Morssingel naar 's-Graven hage. Arablslaan 101. A Vogel, van Zoe- terwoudseslngel 97. naar Dordrecht. Sin gel 478. J. Remmelts, van Franchlmont- laan 18. naar Delft. Voorstraat 19. M A. J. G. De Llagre Böhl. van Groenhovenstr. 18. naar Duitsland. J. C. van Berkel. van Lange Mare 65. naar 's-Gravenhage, As- sendelftstraat 49. E Hol geb van der Koolj. van v.d. S .Bakhuijzenlaan 10. naar 's-Gravenhage. woonw. bij Marktweg 159. S Kühun. van Rijnsburgerweg 86. naar Haarlem. Voorhelmstr. 33. A. van Weeg hel. van Rijnsburgerweg 86. naar Idem. W. Peet. van Koningstraat 21, naar Heem stede. Herenweg 126. J C Peet. van Rijns burgerweg 86. naar Hillegom. 2e Loost'er- Op 1 april zal een begin worden ge- maakt met het aanleggen van de Auto- j v^n °ijk geb de Jong, vi bahn tussen Oberhausen en Emmerich i Onrterkerkstraat 4. naar Lelderdorp_ M bahn tussen Oberhausen en Emmerich bij de Nederlandse grens, die de grote, midden door West-Duitsland lopende autoweg met het Nederlandse wegennet (rijksweg 12) moet verbinden. Het Duitse ministerie voor Verkeer in Bonn heeft groei der beroepsbevolking. De conjunc- voor het begrotingsjaar 1958 een bedrag tuurwerkloosheid is weer een gevolg van van 19 miljoen mark voor het aanleggen inzinking in de economische bedrijvig- j van de zogenaamde „Holland-linie", na- heid. Als oorzaken van de huidige werk loosheid werd o.m. genoemd de beste dingsbeperking. de financieringsmoei lijkheden en de internationale conjunc tuur. Wat dit laatste betreft is er een zekere terugslag opgetreden in de inter nationale bedrijvigheid. Een en ander I melijk het Autobahn-traject Oberhau- I sen-Emmerich, uitgetrokken. Men is reeds in het bezit gekomen van dertig procent van de grond, die voor de aanleg van de autoweg nodig is. Tussen Emme rich en Kleef zullen de Duitsers voor 24 miljoen DM een grote Rijnbrug bouwen, daling van koersen en vrachttarieven waarbij 100 miljoen voor waterstaatkun- bijv. heeft vooral psychologische in- dige werken aan de aldaar zeer brede vloed: bedrijfsleven en consument ne- R0n zal worden besteed men een afwachtende houding aan. Daardoor juist loopt de bedrijvigheid verder terug. By de bestrijding van de werkloosheid zal rekening gehouden moeten worden met de betalingsbalans (d.i. het totaal verstoken mensen in het Londense ha- j van onze vordering op en verplichtingen venkwartier „The East End" met zijn aan het buitenland over een bepaalde rauwe werkelijkheid, maar toch ook met zijn liefde en vreugden. Het is gedurfd verfilmd, het zal niet iedereen aanspreken, maar niemand zal kun nen ontkennen, dat de realiteit met periode), de kapitaalschaarste deze vormt in feite de kern van de huidige moeilijkheden en de onzekere con junctuur. Hoewel de voorspellingen hier omtrent niet eensluidend zijn achtte grote trefzekerheid op de film is vast- spreker een depressie, zoals wij die voor gelegd. de oorlog hebben meegemaakt, zeer on- Deze films werden van commentaar j waarschijnlijk. Na deze inleiding werden voorzien door de heer A. Huizinga van er enkele discussiegroepen gevormd, die het Nederlands Filmmuseum te Am- zich bezig moeten houden met de vraag sterdam. welke maatregelen thans ten aanzien Gerzons baby-show prinses Gracia thans modekleur (Van een bijzondere medewerkster) Door alle eeuwen heen is het aanstaand moederschap, wellicht ivel het meest bij de eerstgeborene, een evenement. Maar bij dit evenement komt de zorg. allereerst voor de jonge moeder en dan voor de baby. Wat is er niet nodig eer zo'n nieuwe wereldburger in zijn wiegje ligt. Maar van even veel belang is het ook hoe het jonge moedertje er in die voorbereidings tijd uit ziet. Hij heeft zich als het ware vereenzel vigd met de hoofdpersoon uit deze film, een oud mannetje, die fanatiek op de filmkerkhoven zoekt naar belangwek kende films uit het grijze verleden. Door taaie volharding weet hij een zeldzame collectie filmfragmenten te verzamelen, die hij hier en daar toont. Het genoeg lijke verhaaltje is toch niet meer dan een kapstok, waaraan Comenchini de oude opnamen kan ophangen en zo maakt de toeschouwer kennis met een aantal films uit een zeer oude doos en de wijze, waarop de sterren uit die tijd hun publiek wisten te boeien, ondanks het gemis aan geluid. Men moet daarbij niet vergeten, dat Italië tot de eerste wereldoorlog de toon heeft aangegeven op filmgebied in Europa. Eerst daarna werd het overvleugeld door Duitsland en Frankrijk. Zelfs nu nog kan men deze 1 li 1 1 1* I Italiaanse superioriteit begrypen bij het Geel VOOi* J)al)V-kleUlllg 111 liaVOlmilg Vail zien van een bijzonder origineel frag- J ment als „Liefde in benen" en het aan grijpende spel, dat een beroemdheid als Eleonora Duse wist te leveren. Maar vóór alles is Comenchini o.i. geslaagd in zijn opzet. n.l. om het publiek te overtuigen van de noodzaak om dergelijke films uit de eerste tijd van de cinematografie te bewaren, ook voor het nageslacht. De drukke bewegingen en de vaak overdreven melodramatiek mogen van daag de dag op de lachspieren werken, mogelijk zal ook ons nageslacht grin niken bij het zien van de hedendaagse film, iedere tijd heeft zijn eigen uit drukkingswijze. ook filmisch en het is zaak dat voor altyd vast te leggen, opdat men steeds kan leren van de deugden en fouten uit het verleden. Sterk contrasterend met deze beelden uit de filmische oudheid was het produkt van de jonge Italiaanse cineaste Lorenza Nazzetti. Toen zij het filmvak leerde in de Italiaanse studio's kreeg zy ruzie en vertrok naar Londen, waar zy om haar studie te kunnen voortzetten, werkte in een espressobar. Eers maakte zij met haar zeer bescheiden middelen een klein filmpje, dat echter zo de aandacht trok, dat zy door de Free-Cinema-groep in staat gesteld werd een tweede film te maken. Het werd „Together". Deze Free- Cinema-groep is eigenlijk een opstan dige beweging, die ingaat tegen de pre venties, welke van de commerciële films zielloze produkten maken. Dit groepje jonge cineasten verfoeit de cliché's, het wil vastleggen, wat het zelf ziet. Het baseert zyn werk op geloof in de vrij heid, de betekenis van het allegaagse, maar vooral op de belangrijkheid van het individu. De gedachte om de mens in zyn normale leven te treffen, is niet nieuw. Integendeel. Maar helaas zijn de films te schaars, waarin deze gedachte consequent is doorgevoerd. Gelukkig echter wint deze stroming meer en meer terrein, zelfs in Amerika. Het is nog een Steeds erger Het zyn niet alleen bioscoopbezoekers voor wie bepaalde gruwelfilms soms te machtig zyn. By de opnamen voor de nieuwe film „Frankenstein 1970" vielen onlangs twee figuranten en een toevallige bezoeker flauw. Dit gebeurde gedurende een scène waarin Boris Karloff. die de rol van een krankzinnige atoomgeleerde speelt, twee slachtoffers „behandelt". Er is een speciale man aangetrokken om de technische zijde van dergelijke bijzonder lugubere scènes te belichten. Dit is dr. Samuel Schenck, die alles doet om tafrelen toch maar zo griezelig mo- geliik te maken. (Reeds bij de laatste Frankensteinfilm. die in onze stad vertoond werd, schreven wij „onsmakelijk". Maar het kan de filmmakers kenneiyk niet onsmakelyk genoeg zyn. De zin van deze films ont gaat ons echter te enen male. Er is niets verheffends in. Integendeel.. Red. L.D.) MP. Splinterlaan 59. C. J. Meertse. van Rljns- l burgerweg 86. naar Middelburg. Mlddel- j burgsch wegje 8, J. Mledema geb. Wlerda van Hoge Rijndijk 59. naar Nieuwkoop, Koekoekstraat 1. G. T. Relchgelt. van Zoeterwoudseweg 124. naar Nijmegen. Ha- tertseweg 95. C. E. Fredrlksz. van W de Zwijgerlaan 5a. naar Hilversum. Noodweg 37. C. J. van Steln geb. Koning, van Lam- nienschansweg 120. naar Zuld-Afrlka. J. M Casparle geb van Alphen van Breestr. 25 naar Wassenaar. Hofcampweg 26. A. j W Knljf van Merelstraat 36. naar Rijs wijk. Z-H. Brasserskade 227a. E. Thomp- j son. van Zoeterw. singel 97. naar Rotter dam. 's-GravendlJkwal 44b. F Korthals I Altes. van Rapenburg 4 naar Rotterdam I VIJverweg 46, H. van den Brink, van Rijns burgerweg 10. naar Oegstgeest. Juffer- niansstraat 18. A. S. Burgerjon geb Zlrk- i zee. van Levendaal 106, naar Leiderdorp, i Steenbakkerslaan 32. J. D Vunderlnk. van i R Visscherstraat 13. naar Leiderdorp. MP Spllnterlaan 11. H. J. van Leeuwen van Anna Paulownastraat 7. naar Hilversum. Noodweg 37. M Kramer van Ballstraat 72 I naar Hilversum. Noodweg 37, J. A Koele- nieijer. van A. van Burenhof 5, naar Hil versum. Noodweg 37. M. F. J Wisse geb. van Llth. van Turfmarkt 7a. naar Amster dam, Comenlusstraat 189III. E B Gorner van Rijnsburgerweg 86. naar Amsterdam, van Eeghenstraat 49bov., A Walbeek, van Rijnsburgerweg 86. naar Haarlem. Gen. Joubertstraat 25rd. E Hufferman. van Rijnsburgerweg 86 naar Bussum.. Hulzer- weg 198. M J A. Drent geb van Sehijn- del. van Rijnsburgerweg 107, naar Berll- cum. Kerkwijk 40. W W Mulder, van Morsweg 102a. naar Amsterdam. Bonaire- straat 73III. A M. Molkenboer geb God- dyn. van Lammenschansweg 44 n Schljn- del. Hoofdstraat 157. H. H C Meiman. v. Kalserstraat 3. naar Heerlen. Kelzerstr. 11 C G de Groot geb. Bergers, van Bredero- straat 14. naar Oegstgeest, van Cuycklaan 14. R. van Praag, van v.d. Brandelerkade 26, naar Heerlen, Akkerstr. Noord 27. A C M Speet, van Thorbeckestraat 43. naar Beverwijk. Relweg 51. E. de Vlet. van Noordelnde 2a. naar Doorn. Marlnlersw. 7. Om hierby van advies te dienen, hield de Fa. Gerzon gistermiddag in „Het Gulden Vlies" een show van positiekle ding. waarbij tevens baby-artikelen naar voren* werden gebracht. Mevrouw D. Venema. die deze show toelichtte, wees erop. dat in vroeger da gen keizerin Eugenie, voor deze gebeur tenis de crinoline ontwierp, maar in onze tijd. met het gehaaste .verkeer, moet er naar andere middelen worden gezocht. Dat men daarin volkomen ge slaagd was. toonde de collectie, die in velerlei variaties, zowel in rechte als ruime rokken, doch altyd voorzien van een loshangend jasje, of spencer met blouse, werd gebracht. Als Introductie van deze show. zagen wij een jonge moeder rond de 18de eeuw vergezeld door de min met de in gebakerde baby en een dito moeder om streeks 1900 met baker. Dat de baby van onze dagen meer bewegingsvryheid heeft, kunnen wij alleen maar toejui chen. De rokken van de getoonde deux pieces zijn op verschillende manieren ontworpen, bijv. het kangoeroe model, waarvan de rok aan de bovenkant door het aanbrengen van lusjes aan de zij en onderkant dusdanig verwijd kan worden, dat deze een halve cirkel vormt. Hier naast zagen wij de verstelbare Cor-ray en van vetersluiting voorziene rokken. De soepele stoffen waren meestal van merita of voor hoogzomer japonnen van katoen. Ja, er was zelfs een jacquard cocktail jasje in blauw-groen. Tinneroy was gebruikt voor spencers en een wan delpakje. Blauw in verschillende nuances, was toonaangevend in deze collectie. Zeer apart was een donkerblauw deux pièces met witte kraag, waar de rug geaccen tueerd was door het aanbrengen van waaierplooien. Heel modieus vonden wij een pakje met van achter een knoop- sluiting en aan de voorkant voorzien van zakken op heuphoogte. Voor meer geklede doeleinden was er een beeldig kostuum met boothals met appliquégarnering, evenals een oud-roze exemplaar met een wit nylon geplisseerd vestje. Voor onder deze kleding, werden po- si tiecorsetten en een nylon onderjurk met rekbare stretch nylon passen, ge toond. Vermeldingswaard zijn ook de beeldige peignoirs. De benodigdheden voor het uitzetje van de baby. van luier, via interlock- hemdje. luierlijfje, trappelzak tot rag fijne gebreide truitjes, hadden ieders be wondering. Geel is tegenwoordig en vo gue voor babykleding. Het feit dat prin ses Gracia deze kleur voor haar baby koos. zal hier wel niet vreemd aan zijn. Voor de wieg waren er fyngewerkte garnituren en heerlijk warme dekens. Leidenaarg kregen Voor de afdeling Leiden van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van „Het Mobilisatie Kruis" sprak gister avond in „De Harmonie" de luitenant ter zee (S.D.) II O.C.. W. C. Lemaire over het ondenverp: „Met de Kon. Ma rine naar het James Town-Festival 1957". Spreker gaf een interessante uiteen zetting over de reis van de eerste En gelse kolonisten naar de Nieuwe Wereld. Nadat Columbus in San Salvador ge land was zijn er tussen 1500 en 1600 vele emigranten naar dit nieuw ontdekte land getrokken. Omstreeks 1585 trok een expeditie o.l.v. Sir Walter Rallev wat dieper het land van Noord Amerika bin nen en gaf dit gebied de naam van Vir ginia. Pas in 1606 vertrok uit Engeland een zekere John Smith met drie sche pen met 105 pioniers aan boord met het doel een Engelse kolonie in de Nieuwe Wereld te stichten. Na een tocht van vier maanden land den de scheepjes in Kaap Henri. Met behulp van kleileem en stro bouwde men de eerste nederzetting n.l. James-town. De nederzetting had veel mot ziekte te kampen. Voorts rezen er veel moeilijk heden toen nieuwe pioniers zich in ja- mes Town vestigen wilden. John Smith, die later naar zyn vader land terugkeerde, maakte veel reclame voor de nieuwe kolonie, waar o.a. het telen van tabak een goede bron van in komsten bleek te zijn. De verhouding tot de inheemse bevol king. die in het begin zeer agressief was, werd langzamerhand beter, vooral toen een zekere John Riffle, een planter, in ooggetuige-verslag het huwelyk trad met de dochter van een Indiaans opperhoofd. Toen het in 1957 precies 350 jaar gele den was, dat de eerste pioniers voet aan wal zetten, wilde men van dit feit een groot evenement maken. Ter gelegen- hetid van de 350ste verjaardag van Amerika, werd op 12 juni 1957 een gro te vlootschouw nabij Norfolk gehouden. Aan deze schouw deden ruim 100 oor logsbodems uit alle delen van de we reld mee. Ons land was vertegenwoor digd door Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" en Hr. Ms. onderzeeboot ja ger „Friesland". De he.er W. C. Lemaire. die getuige was van deze grootse vlootschouw. ver telde hoe men na een wat saaie tocht op 8 juni in Norfolk aankwam. De bemanning werd daar vergast op dansdemonstraties, concerten, boks- en worstelwedstrijden, ijsrevues enz. In ver band met de grote hitte zyn echter vele plannen in de war gelopen, maar een bezoek aan James Town noemde spreker wel het hoogtepunt van de uitstapjes. Men had zelfs voor deze gelegenheid echte Indianen rond de vesting in de bossen ondergebracht! De vlootschouw was een groot evene ment. Het is echter voor velen een zeer grote teleurstelling geweest, dat deze schouw niet afgenomen werd door de Amerikaanse president, maar slechts door de minister van Defensie. De heer Lemaire vertoonde na de pau ze enige interessante films. o.a. over een nachtelyke aanval van Engelse bom menwerpers op het Duitse stadje Frei burg tydens de laatste oorlog.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3