RAI Restauratie Hooglandse Kerk vroeg reeds één miljoen gulden Huidige investeringsbeperking vertraagt tempo van uitvoering RUIMTEREIZIGER ONDERGING PROEFNEMING UITSTEKEND Gematigd optimisme in Parijs over het geschil met Tunesië Ierse terroristen overvielen kazerne in Zuid-Engeland MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM 13-23 Februari Ambtsdragers van de Leidse hervormde gemeente, waarbij zich voor ditmaal ook vele leden van de Vereniging „Oud-Leiden" hadden aangesloten, hebben een interessante excursie achter de rug. Zaterdagmiddag leidde de architect, de heer P. v. d. Sterre van Leiderdorp hen langs de restauratie van de Hooglandse Kerk, welk monumentaal bouwwerk nu reeds enkele jaren voor een deel in de steigers staat. Alvorens de heer Van der Sterre In ging op hetgeen reeds tot stand was ge komen. weidde de voorzitter van de res tauratiecommissie, de heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder, uit over de historische en culturele betekenis van deze kerk. met de bouw waarvan voor bijna zes eeuwen werd begonnen en die aanvankelijk in kerkelijk en gemeente lijk opzicht tot Leiderdorp behoorde. De heer Van der Sterre verteld in zyn inleidend woord allereerst iets over de voorgeschiedenis van de restauratie toen aanvankelijk een kostenberekening was gemaakt van rond f 800.000.Uiteraard waren hierin alleen de allernoodzake lijkste herstellingen van ramen en daken begrepen. Eenmaal met het werk begonnen 17 september 1955 bleek al spoedig, dat dit bedrag niet vol doende zou zijn. Een aanvullende begro ting van f 1.800.000.werd opgesteld en goedgekeurd. Spreker gaf hierna een beschrijving van de reeds tot stand gekomen restau ratie. welke zich voor een groot deel de dakbedekking aan het oog ontrekt. Meer spectaculair is het herstel der ra men in het zuider dwarsschip, van de buitenmuren en het kleine torentje. Van de buitenmurenwant helaas moet de restauratie van de binnenmuren het aanbrengen van een nieuwe bepleis tering of het eventueel naar boven bren gen van de rode steen tot een later tijdstip worden uitgesteld. MINDER GELD VOOR RESTAURATIE In totaal is momenteel aan deze restauratie een bedrag van bijna één miljoen gulden ten koste gelegd. Met denraam. het oog op de investerings-beperking mag in 1959 echter maar voor een be drag van circa f 50.000 verwerkt wor den. Een en ander heeft mede tot gevolg, dat men zich dit jaar moet beperken tot de restauratie van de 'topgevel aan de zijde van de Nieuwstraat. De heer Van de Sterre noemde ver volgens enkele indrukwekkende getallen van het reeds verwerkte materiaal Zo is b.v. in de nieuwe ramen 15.000 kg. bronzen staafjes, vijftig kubieke meter zandsteen, circa 450 m2 natuursteen en 27.500 kg. lood verwerkt. Voor het her stel van de daken was 1900 vierkante meter lei in totaal 76.000 stuks nodig. Tenslotte: aan steigerbuis werd ruim 10 km. opgesteld. Met nadruk wees de heer Van der Sterre erop, dat thans nog maar ge sproken kan worden van een zeer voorlopige restauratie. Indien men het gebouw grondig zou restaureren, zodat dit weer in zün oude luister kan wordn hersteld, zouden hier vele mil joenen aan ten koste moeten worden gelegd. Na deze uiteenzetting leidde de heer Van der Sterre de aanwezigen langs de restauratie in het dwarsschip der kerk. waar de geheel vernieuwde bovenramen reeds de indruk gaven, dat een uit cul tuur-historisch oogpunt belangrijk bouwwerk voor verval is behoed, waarbij wij aannemen, at ook de dakbedekking even solide is gerestaureerd. Voorts schonk de architect aandacht aan de thans in uitvoering zijnde restauratie van de topgevel van het kolossale mid- In de Hooglandse kerk. Aandach~ tig luisteren de aanwezigen naar een uiteenzetting van de heer P. van der Sterre (links). (Foto L.D./Van Vliet) Na afloop van deze excursie, waarvoor algemeen grote interesse bestond, be gaven de aanwezigen zich naar het wyk- gebouw „Centrum", waar de heer Van der Sterre aan de hand van een groot aantal dia's nog iets vertelde over de restauratie van de daken en enkele tevens onder zijn architectuur uitge voerde kerkenrestauraties in de omge ving van Leiden. Jordaanse aanval op gebied van de berg Scopus Gisteravond heeft zich een ernstig in cident voorgedaan in het gebied van de berg Scopus, waarbij drie Israëlische po litiemannen werden gewond. De toe stand van een der gewonden is ernstig. Dit is het eerste incident van betekenis in dit gebied sinds 1949. Israël heeft een klacht ingediend bij de Palestijnse be standscommissie der Verenigde Naties. Volgens het hoofdkwartier van het Is raëlische leger begon het incident met het doordringen van een aantal Ara bieren op het Israëlisch gedeelte van de berg Scopus. Vier Israëlische politie mannen begaven zich in de richting van de Arabieren doch zij moesten hun voor nemen opgeven als gevolg van een hevig Jordaans vuur, dat werd afgegeven uit stellingen in een naburig ziekenhuis. De politiemannen op de top van de berg be antwoordden het Jordaanse vuur om hun collega's gelegenheid te geven terug te keren. Jordaanse kogels sloegen in het terrein om het Hadassah-ziekenhuis en de Hebreeuwse universiteit, die op de bergtop zijn gelegen. Op de berg Sco pus bevindt zich slechts een 85 man sterk Israëlisch politiegarnizoen. Er wo nen 33 burgers. Dit incident is des te opvallender, om dat een speciale vertegenwoordiger van de V.N., dr. Francesco Urrutia, verleden maand een overeenkomst met de rege ringen van Israël en Jordanië heeft ge sloten. die erin voorziet dat de Israëliërs het. door Jordaans gebied omgeven gar nizoen op de berg Scopus kunnen be voorraden. Bij vechtportij overleden Tijdens een vechtpartijtje met een caféhouder is 's nachts de 45-jarige op koper S. H. Wouters te Rotterdam over leden. De caféhouder verwijderde tegen slui tingstijd twee lastige bezoekers uit zijn café in de eerste Pijnackerstraat te Rot terdam. Even later kwamen de mannen terug en gingen tegen de deurruit staan bonzen. De caféhouder zei hun weg te gaan. doch toen vielen de twee mannen hem aan. Om zich te verdedigen sloeg de aangevallene terug, waarop een der lastige bezoekers plotseling in elkaar zakte en ter plaatse overleed. In verband met het onderzoek door de politie werd de caféhouder in bewaring gesteld. PRODUKTIEBEPERKING BIJ TEXTIELBEDRIJF Wegens de verminderde exportmoge lijkheden en waarschijnlijk ook onder invloed van de bestedingsbeperking is met ingang van heden de prod uk tie bij de N.V. Terhorst en Co., textielbedrijf te Rijssen, belangrijk verminderd. Voor ongeveer de helft van het personeel, dat is voor circa 600 werknemers, zal een 24-urige werkweek worden ingesteld. De werknemers die minder gaan werken zijn in hoofdzaak werkzaam in de spoe- lerij. de spinnerij, de weverij en de bij behorende afdelingen. De dagploeg gaat drie dagen per week werken en de twee andere ploegen zullen om de andere week werken. Bereid tot echte vlucht naar de maan De jeugdige Amerikaanse vrijwilliger Donald Fan-ell is gisteren, na een week te hebben doorgebracht in een ruimte onder dezelfde omstandigheden als die waarin een toekomstige maanrelziger voor een vlucht heen en terug naar de maan zou verkeren, uit het kamertje van de „maanraket" gestapt op hetzelfde tijdstip dat deze volgens de berekening weer op aarde zou zijn geland. Farrell verklaarde later op een persconferentie dat hij bereid is deel te nemen aan een echte reis naar de maan. Hij zei na de 168 uur, die hU in zijn stalen compartiment had doorgebracht, „een beetje vermoeid te zijn". Doch de enige, mij bekende verandering in mijn lichamelijke toestand is, dat ik 1.75 kilogram ben afgevallen", verklaarde hij, hieraan toevoegend dat hij zo druk was bezig gehouden, dat hij geen tijd had om aandacht te schenken aan persoonlijk ongerief. Nieuw evacuatie-schema De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging heeft het volgende af vaar tschema bekend gemaakt voor de evacuatie van Nederlandse onderdanen: 8 maart: ..Australia" van Tandjong Priok naar Italië: 20 maart: „Roma" van Soerabaja naar Italië; 25 maart: „Flaminia" van Tandjong Priok naar Italië; 27 maart: „Zuiderkruis" van Tandjong Priok naar Nederland: 29 maart: „Oceania" van Tandjong Priok naar Genua: 29 maart: ..Oranje" van Tandjong Priok naar Nederland; 1 april ..Sibajak" van Tandjong Priok naar Nederland; 18 april: ..Sydney" van Tandjong Priok naar Nederland; 20 april: „Aurelia" van Tandjong Priok naar Italië; 20 april: „Willem Ruys" van Tandjong Priok naar Nederland; 21 april: ..Castel Felice" van Tandjong Priok naar Nederland; 21 april: „Nep- tunia" van Tandjong Priok naar Ge nua; 28 april: „Captain Cook" van Tandjong Priok naar Nederland. Amerikaans-Engels akkoord over vestiging raketbases De „Sunday Dispatch" meldt, dat het Britse kabinet zaterdag het Brits-Ame rikaanse akkoord over de vestiging van lanceerbases in Engeland heeft goedge keurd. Volgens het blad zullen vier bases aangelegd worden aan de Engelse oost kust. De ligging van drie ervan zou reeds vaststaan. Elke basis zou vyftien lan- ceerinrichtingen tellen voor de Ameri kaanse Thor-raketten met kernladingen die een reikwijdte hebben van 2400 km. De ..Sunday Dispatch" meent te we- gelsen en Amerikanen b«6taan. De „Sunday Dispatch" meent te we ten. dat de Engelsen de lanceerplaatsen Prinses hield rust Prinses heatrix be. t de rustdagen in haar bezoek aan de West on St. Maar ten doorgebracht. Strikt Incognito heeft zjj ook een bezoek gebracht aan het Franse gedeelte van het eiland. Voorts heeft zii Lord Adeane. de secretaris van Koningin Elizabeth en zijn echtgenote ontvangen, die toevallig in St. Kitts verbleven en naar St. Maarten overkwa men. Gistermorgen heeft de Kroonprinses onverwacht een dienst bijgewoond in de Methodistenkerk te Phihpsburg. Het was een dankdienst voor de oogst. De dienst werd geleid door ds. Roberts, een kleurling. Hij sprak een welkomstwoord uit en gedacht in het gebed het Ko ninklijk huis. De dienst werd uiteraard in het Engels gehouden. Gistermiddag is de Prinses naar Cu rasao vertrokken, waar zij de nacht heeft doorgebracht in het gouverne mentsgebouw. Vandaag zou zij om on geveer tien voor half elf plaatselijke tijd, dat is tien voor vier Nederlandse tijd, met een extra vliegtuig van Curagao naar Suriname vliegen. Zij wordt dan ongeveer drie uur Surinaamse tijd - ge zien het tijdsverschil van V/2 uur dus ongeveer 21 uur Nederlandse tijd te Pa ramaribo verwacht. onder de grond hadden gewenst. Maar deze wens was door de Amerikaanse autoriteiten terzijde geschoven, omdat zy van mening waren, dat het ontplof fingsgevaar in ondergrondse bases te groot is. Op 1. 2 en 3 september wordt te Nijmegen een nationaal congres gehou den van de Federatie van diocesane kos tersbonden. Amerikaanse tussenkomst leidt tot enige kalmering van de gemoederen (Van onze correspondent te Parijs) Inzake het geschil tussen Frankrijk en Tunesië lijkt sinds zaterdag j.l. de wind wat naar de gematigde hoek te draaien. Hoewel beide partijen klachten bU de Veiligheidsraad hebben ingediend, schijnt men eveneens in beide kampen nog te hopen dat dank zij Amerikaanse tussenkomst alsnog vermeden kan worden, dat zij elkander onder het oog van de gehele wereld In de haren zullen vliegen. Concrete aanwijzingen voor een zekere kalmering der gemoederen vormen de contacten tussen het Rode Kruis van Frankrijk en dat van Tunesië over de schadeloosstelling voor de slachtoffers van het bombardement van Sakiet Sidi Joessef, dat zoals men zich herinnert de aanleiding tot de huidige crisis is geweest, en voorts een akkoord inzake de ravitaillering van de Franse garnizoenen in Tunesië, die op Bourguiba's bevel van de buitenwereld werden afgesneden. Bourguiba's papieren in Washington zijn gezakt Ruimteschip in ontwikkeling Het volgend jaar zal de Amerikaanse luchtmacht proeven nemen met een ruimteschip, de X-15, dat onbemand zal worden afgeschoten. Korte tyd later zal dan een bemande versie van dit ruimteschip, de X-15b, gelanceerd worden. De luchtmacht heeft de „North Ame rican Aviation", een der grote vliegtuig fabrieken, opdracht gegeven de beide toestellen gelijktijdig te ontwikkelen en te bouwen, zodat de proef met de X-15b direct na het slagen van de voorgaande met de X-15, genomen kan worden De X-15b zal sterkere voorstuwings- middelen hebben, en op meer dan 160 km van de aarde een baan gaan be schrijven. Na enige tijd als „aardsatei liet" gefungeerd te hebben zal het toe stel met zijn bemanning van één persoon terugkeren naar de aarde. Sneeuw en grote kou in de Ver. Staten Hevigste storm sinds jaren Tengevolge van sneeuwstormen en hevige koude, waarbij tempera turen werden geconstateerd van 30 tot 35 graden Celsius onder nu, zijn in het afgelopen weekeinde in de Verenigde Staten tenminste 36 personen om het leven gekomen. De gouverneurs van New York, Pennsylvania en de staten in Nieuw-Engeland hebben de nood toestand afgekondigd, alle politie- verloven ingetrokken, de scholen gesloten en de bescherming burger bevolking bevolen met uitrustings stukken en voorraden de hulpploe gen te helpen bij hun pogingen de ingesneeuwden te bereiken. Al het overheidspersoneel in Washing ton kreeg gisteren de aanzegging zich vandaag niet op het werk te melden, behalve wanneer het absoluut noodza kelijke bezigheden moet verrichten. Dit vanwege de door de sneeuw versperde wegen. In New York had men voor het aan breken van de dag circa 10.000 arbeiders verzameld, die tot taak hadden sneeuw te ruimen op enkele van de voornaam ste verkeerswegen en spoorwegen. Miljoenen Amerikanen zagen zich vandaag voor de reusachtige taak ge steld zich te graven uit de dikke laag sneeuw, die de staten van het noordoos ten en midden-westen bedekt. Het witte tapyt was het gevolg van een van de hevigste sneeuwstormen, die sedert jaren deze delen van de Verenig de Staten heeft gewoed. Door de stormen, die soms een snel heid bereikten van 80 km. per uur raak ten duizenden mensen in afgelegen plaatsen geïsoleerd, werd het verkeer by na stilgelegd en moesten de scholen, kantoren en fabrieken sluiten. Er valt op het ogenblik geen sneeuw meer. Op de plaats rust De Tunesische staatschef Habib Bour- guiba heeft in een interview aan een Italiaanse journalist ook zyn voorwaar den gesteld voor een definitief vergeiyk met Frankrijk en daarover zou. volgens diplomatieke kringen te Parijs, wel te praten zyn. Volgens Bourguiba zouden onmiddel lijk alle Franse troepen in Bizerta en Sfax moeten worden geconcentreerd als inleiding van algehele evacuatie. Bizerta zou daarna van exclusief-Franse in At lantische handen moeten overgaan Aan gezien tot de evacuatie van Tunesië door de Franse troepen in principe al in 1956 tussen beide landen werd besloten, kan Parys zich tegen dit verlangen van Bourguiba bezwaarlyk verzetten. Zowel Bourguiba als de Franse regering schij nen nog altijd een minnelyke schikking boven een krachtmeting te prefereren. De papieren van Bourguiba zouden, zo gelooft men in Parys, de laatste dagen vooral in Amerika enigszins zyn gezakt, omdat hij de indruk wekte naar het voorbeeld van kolonel Nasser zich wat al te kennelyk op chantage tussen Oost en West te oriënteren. Men hoopt in Parys nu, dat ook Bourguiba heeft ingezien, dat hij tegen Frankrijk misschien wel wat al te hard van leer is getrokken. Lo Brunt wordt opnieuw gedagvaard Binnenkort zal de officier van Justitie by het Kantongerecht te Den Haag een nieuwe dagvaarding uitbrengen tegen de heer L. Brunt, secretaris-penning meester van de K.N.V.B., die terecht moet staan in verband met de organi satie van de K.N V B.-voetbaltoto. De dagvaarding zal worden uitgebracht op grond van overtreding van de loterywet De zaak zal ongetwyfeld tot in hoogste instantie, dus de Hoge Raad der Neder landen, worden vervolgd. Zowel de Rechtbank te Den Haag als de Hoge Raad achtte vorig jaar het tenlastegelegde hazardspel niet bewezen. Op het Amerikaanse proefstation te Cape Canaveral is zaterdag weer een proef met een Atlas-raket mislukt. Tot heden zyn met deze intercontinentale raketten zes proeven genomen, waarvan er twee geslaagd zyn Toen de leider van de proeven zater dag „op de knop drukte", ontstond er een reusachtige rookwolk. Toen die op getrokken was stond de „Atlas" nog rustig op zyn plaats. De Amerikaanse luchtmacht maakte daarop bekend, dat de proef voor die dag ..geëindigd" was" Na Laika: Alfa Het Russische persbureau Tass meldt dat de geleerden, die de eerste „ruimte hond" Laika voor de tweede Russische kunstmaan hebben afgericht, thans nog een hond voor spoetnik nummer drie africhten. Deze hond heet Alfa Soekarno beschuldigd Sjafroeddin heeft vandaag te Padang gezegd, dat iedereen weet, dat president Soekarno „duizenden" straatschenders gehuurd heeft, om iedereen te terrori seren. die zich tegen hem verzet. Sjafroeddin verklaarde, dat „ook ie dereen weet, dat diverse dagbladen be schermd worden en dat sommige van hen door de regering worden gesubsi dieerd om een campagne te voeren van insinuaties en intimidaties tegen alle groepen, die als gevaarlijk worden be schouwd voor het bewind van Soekar- Door de koude bevangen VERDRONKEN IN LOOSDRECHTSE PLASSEN De 17-jarige Olaf Aalfs uit Hilversum Is gistermorgen verdronken tijdens een zwemtocht op de Loordrechtse plassen. HU had met een vriend, de 16-jarige J. Kleinhammer, gewed, wie het best In het koude water van de plassen een zwemtocht van de kust naar het op ruim een kilometer liggende eilandje „Robinson Crusoë" zou volbrengen. Hoewel de temperatuur van het water slechts enkele graden bedroeg, gingen de Mislukte poging om wapens te roven Kranige houding van twee kersverse schildwachten (Van onze Londense correspondent) Gewapende leden van de illegale ter roristenorganisatie, het zogenaamde „Ierse Republikeinse Leger" (IRA), hebben in de nacht van zaterdag op zondag een overval gepleegd op een ka zerne in 't Zuidengelse graafschap Dor jongens vanuit een der om deze tyd van set. Nadat zij een militair hadden neer- het jaar verlaten jachthavens gistermor gen omstreeks 10 uur te water. Zy waren beide volleerde zwemmers en bereikten het eilandje. Op de terugtocht echter kwam Olaf Aalfs in moeiiykheden Hy werd door de koude bevangen. Zyn vriend zwom snel naar de oever om hulp te halen, maar toe die kwam. was het al te laat Hoewel de waterpolitie met een motorboot en ook burgers met enkele boten (er zyn er om deze tyd van het jaar slechts weinig in Loosdrecht be schikbaar» urenlang hebben gespeurd gedregd, kon ook het Ujk nog niet wor den geborgen. geschoten en negen anderen vastgebon den en proppen in de mond gestopt, verdwenen zij zonder wapens te stelen. Dit was waarschynlyk de bedoeling ge weest. maar zij zagen er van af dat plan te voltooien uit vrees gestoord te wor den door laat naar hun barak terugke rende militairen De mannen drongen in de kamer van de wacht binnen en riepen tot de aanwezige militairen: „Wij zijn van de IRA Dit is een aanval. Ga op de grond liggenDe soldaten waren te verbouwereerd om verzet te bieden. Een andere militair, die op het lawaai binnenkwam, kreeg met een revolver een slag op het hoofd en viel neer. Daarna keerde de IRA-groep, welke waarschijn lijk vier tot zes man omvatte zich te gen twee schildwachten, die zich tracht ten te verweren, waarop een schot viel. Een der schildwachten werd in de maagstreek getroffen, de ander werd te gen de grond geslagen en vastgebonden. Op het geluid van het schieten kwam de commandant van de wacht uit het hoofdgebouw aanrennen. Hij werd ogen- blikkeiyk gevangen genomen en bij de anderen op de grond neergelegd. De IRA-leden maakten zich nogal bezorgd over de gewonde soldaat. Zij zeiden dat het hun speet, dat hy getroffen was en verzorgden zijn wond. Daarna gingen zy er vandoor. De wachtcommandant kroop naar buiten en maakte alarm. Bij de kazerne trof men later een lege perso nenauto aan. waarmee de mannen ge komen waren. Het was een in Londen gehuurde wagen. Waarschijnlijk zyn zy met een bestelauto ontkomen. De schildwachten zijn door hun comman- i dant geprezen om hun kranige houding: zij waren pas drie weken onder diens' en het was de eerste maal dat zy op wacht stonden Sjafroeddin zei verder: „Wij betreuren allen de poging tot moord op president Soekarno, maar als wij uitzien naar de schuldigen, dan vinden wy als eerste, die schuld treft. Soekarno zélf met al zyn hieraan voorafgaande slechte da den". Hy zei bovendien: „Men vraagt zich af of de corruptie en de immoraliteit, die in de hoogste regionen van de lei ding van de Staat heersen tenslotte het hele lichaam van de staat zullen vergif tigen". En verder, dat „hij die ziekte niet lan ger zomaar ongestoord zijn gang kon laten gaan". „Maar om een grotere ramp te voor komenen vanwege het feit, dat er nog mensen zijn. die hem blindelings volgen, geven wij de president nog de gelegenheid tot een terugtocht op zUn waarlijk constitutionele positie". „Als hij niet naar een waarschuwing wil luisteren en naar de ernstige oproep, die wij tot hem richtten, dan zullen w ij, uit naam van God, deze strijd voortzet ten. wat ook de gevolgen kunnen zyn!** Sjafroeddin politiek Sjafroeddin somde als vijf voor naamste punten van de politiek van zijn nieuwe regering de volgende op: 1. De ontwikkeling van de ryke natuurlij kt- hulpbronnen van Indone sië, teneinde de grootst mogeiyke steun te kunnen geven aan de armere gebieden. 2. Bepaalde gebieden autonome be voegdheden te geven. 3. Rationalisering van het centrale regerings-apparaat. een gezonde be groting en het doen ophouden van de inflatie. 4. Grote mogelijkheden te openen voor de jonge generatie voor studie en werk en verjonging van de stryd- krachten.. 5. De buitenlandse politiek te baseren op een verlangen naar wereldvrede door middel van de V.N. en via dat medium West-Irian te verkrygen. Hij zei. dat hy naar een onafhan- keiyke en actieve buitenlandse poli tiek zou streven „met het doel niet getrokken te worden binnen een van de tegenover elkander staande we reld-blokken". W orden concessies teruggeven Volgens een bericht van Antara in het nationalistische blad „Soeloeli In donesia" zouden luitenant-kolonel Ahmad Hoessein en zijn mede-leiders In Midden-Sumatra hebben verklaard aan verschillende landen uitgestrekte concessies op het gebied van de aard- oliewinning en de mUnbouw te willen verlenen. De correspondent in Padang van dit blad meldde, dat het om concessies tot een oppervlakte van meer dan twee miljoen hectaren zou gaan. Het blad bevestigde, dat kolonel Hoessein be sprekingen heeft gevoerd met de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en haar heeft beloofd dat. indien de ac tie der rebellen met succes wordt be kroond, de olieterreinen in Noord Su matra zullen worden teruggegeven In verband met de reis van oud-mi nister Soemitro naar Europa en van kolonel Soemoeal naar Japan, meldde het blad, dat deze reizen ten doel had den aan bepaalde landen belangrijke mynbouwconcessies in Indonesië aan te bieden. Dertig doden bij opstand in Philippijnse gevangenis Een opstand in de gevangenis van Moentinloepa dertig km ten zuiden van Manilla heeft volgens voorlopige cijfers aan een dertigtal gevangenen het leven gekost terwyi er talryke gewonden zün. De zeshonderd gevangenen kwamen twee dagen geleden in opstand, omdat zy vonden, dat zij slecht werden behan. deld en de gevangenis te vol was. Vol gens de gevangenisautoriteiten wrrd de actie geleid door communisten. De op standelingen barricadeerden zich in een deel van het gebouwencomplex, waar ifj een aantal bewakers als gijzelaars vast. hielden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7