w1 PA« pUwianutdi TRAGEDIE P. v. tl. A. ongerust over de nieuwe verordening landbouwarbeidstijd e- Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 HET drama van Sakiet Sidi Joessef het Tunesische dorpje, waar tengevolge van een Franse lucht aanval vele Algerijnse rebellen werden gedood, maar ook slachtoffers onder de burgerbevolking vielen kan moeilijk anders dan als een grove fout worden bestempeld. Dit is de onvermijdelijke conclusie, wanneer men probeert deze diep smartelijke affaire in breder ver band te zien. In breder verbandhet geen overigens evenmin geschiedt door hen. die haar dadelijk in de gevoelssfeer hebben getrokken en alléén constateren, dat vrouwen en kinderen om het leven kwamen en auto's en personeel van het Rode Kruis werden getroffen, als door degenen, die zich op een eenzijdig- militair standpunt stellen door te zeg gen, dat dit droeve incident zich nimmer zon hebben afgespeeld, indien er geen Algerijnse opstandelingen bij de Tu nesische buurman werden opgeleid en daar een schuilplaats vonden. Zoals te verwachten was heeft de eerstgenoemde groep van deze gelegenheid gebruik ge maakt een hele stoeterij anti-koloniaie en anti-militaire stokpaarden van stal te halen, terwijl de tweede categorie kans heeft gezien zich het odium van hardvochtigheied en kortzichtigheid op de hals te halen. r IE naar een zoveel mogelijk ob jectieve beoordeling van deze pijnlijke gebeurtenis zoekt zal al spoedig moeten vaststellen dat zij het gevolg is van een ernstige beoordelings fout en de zaak van het Westen in het algemeen geen goed heeft gedaan. Men heeft hier kennelijk te doen met een be. slissing van commandanten, die geen ogenblik gedacht hebben aan de gevolgen van hun handelwijze op andere gebie den dan het strikt-militaire. Een be paalde handeling kan op zichzelf geno men alleszins te verdedigen zijn, maar vanwege bijkomende motieven toch vol komen verwerpelijk. Vanzelfsprekend hebben de Franse militairen gelijk, wan neer zij zeggen, dat het onduldbaar is, dat verslagen vijanden zich op ander mans grondgebied aan vervolging ont trekken, zich daar herstellen en na de gelederen met geoefende manschappen te hebben aangevuld, tot nieuwe aanval len overgaan. Nu er in tal van bladen een golf van verontwaardiging over de lezers slaat, verdient dit zuiver-militaire motief nadrukkelijk de aandacht Het uitgangspunt van een juiste beoordeling kan dan ook niet een redeloze gevoels- uitbarsting zijn hoe begrijpelijk die op zichzelf ook is maar de erkenning, dat op Tunesisch grondgebied volstrekt ontoelaatbare hand- en spandiensten werden bewezen aan de opstandelingen van het aangrenzende Algerijnse terri toir. m OCHal mogen de Franse mili taire leiders, verstandelijk gerede- -i neerd het grootste gelijk aan hun kant hebben, verstandig is hun reactie bepaald niet geweest. Zij hadden bij voorbaat kunnen weten, dat er hoe zuiver ook op militaire doelen werd ge mikt, toch onder de burgerbevolking slachtoffers zouden kunnen vallen. Reeds in tijd van algemene oorlog, zoals tussen 1940 en 1945, wekt. dit afkeer; hoeveel te meer dus in een periode van zogenaamde ..vrede" of „koude oorlog". Nu kan men zeggen, dat de „koude" van de oorlog in Algerije beslist een fictie is en dat de Fransen dat dagelijks aan den lijve on dervinden, maar van de hoogste militaire leiders in Noord-Afrika had men mo gen verwachten, dat zij wel degelijk re kening hadden gehouden met de in terna tionaal-kwetsbare positie van de regering in Parijs. Ook al zijn er genoeg redenen om te veronderstellen, dat de Franse regering de pacificatie van Alge rije stilzwijgend aan het beleid van de militairen overlaat en dit. achteraf pleegt te dekken, dan nog is het de vraag in hoeverre die militairen er verstandig aan doen onder alle omstandigheden gebruik te maken van hun klaarblijkelijke be voegdheid tot snel en afdoend handelen zonder voorafgaand contact met de po litieke leiders. WAT zijn immers de gevolgen van deze horribele kwestie? In de eerste plaats dit, dat president Bourguiba van Tunesië, die toch al dooi de extreme nationalisten in zijn land gedwongen was in ruime mate rekening te houden met de belangen van de Alge rijnse opstandelingen, nu nog verder in het vaarwater verzeild raakt van die Tunesiërs, die niets liever doen dan de ..broeders over de grens" de helpende hand reiken. In de tweede plaats komt het verblijf van de Franse garnizoenen op Tunesisch gebied (nog altijd een 25.000 man) in ernstig gevaar, hetgeen zeker niet de bedoeling geweest kan zijn van degenen, die de opdracht gaven tot de aanval op Sakiet, Erger nog is, inter nationaal gezien, dat het voortbestaan van de belangrijke oorlogshaven Bizerta bedreigd wordt. Deze haven is namelijk de sterkste vlootbasis in het Westelijk deel van de Middellandse Zee en zij beheerst het verkeer tussen Suez en Gi braltar. Sinds 1953 heeft Frankrijk tach tig miljoen gulden uitgegeven om dit steunpunt te moderniseren, o.m. door tie aanleg van tegen atoomaanvallen be schermde installaties en door radarap paraten voor grote afstand. Nu kan men wel zeggen, dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend maar zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan moet toch geconcludeerd worden, dat er belangrijke nadelen drei gen voor Frankrijk zelf en bovendien voor het Westelijk bondgenootschap van de NAVO. Nadelen, waartegen de „winst" van het uitschakelen van enige tientallen Algerijnse rebellen op Tune sisch gebied bepaald niet opweegt. DE gevaren van het incident bij Sa kiet onderkent men eerst goed, als men kennis neemt van hetgeen de Amerikaanse Senator Mansfield dezer dagen in een rapport ter tafel heeft ge bracht. Wat hij wenst is een „zuidelijke verdieping" van de Noordafrikaanse en Zuideuropese landen, ter versterking van de NAVO en als tegenactie van de poli tieke touwtrekkerij van de „as Moskou- Cairo" Laten wij, aldus deze gezagheb bende figuur op het terrein van de bui tenlandse politiek in de Amerikaanse „Eerste Kamer", streven naar nauwere samenwerking van Libye, Tunesië, Al gerije en Marokko, vooral op economisch gebied en in hechte eenheid niet landen als Italië. Frankrijk en Spanje. Mans- field beoogt het opwerpen van een dam tegen het „Nasserisme", dat zich ook naar het. westen van de Middellandse Zee poogt uit te breiden. In zijn rapport, dat hij opstelde na een langdurige reis door deze landen, vestigt hij vooral de aandacht op de belangrijke positie van Libye, maar hetzelfde geldt uiteraard ook voor Tunesië, dat in de beoogde com binatie evenmin gemist kan worden. Bourguiba moge dan een verre van ideale bondgenoot zijn, het zou niet ver standig zijn de positie van deze presi dent door incidenten als dat van Sakiet te verzwakken. UIT een oogpunt van mensalyk- heid van Europees-economische en Westers-strategische belan gen is Sakiet derhalve een ongelukkig voorval geweest. Men zou bovendien de organisatie der Verenigde Naties on- Open brief dr. Wiardi Beekman Stichting De agrarische sectie van het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid (dr. Wiardi Beekman Stich ting) heeft zich in een open brief tot het bestuur van het Landbouwschap gericht over de ontwerp-verordening arbeids- en rusttijden in de landbouw. De Wiardi Beekman Stichting is ern stig ongerust over de consequenties van bekrachtiging van dit ontwerp, in de eerste plaats omdat in strijd met het arbeidsbeschermende karakter van de Arbeidswet 1919 in de ontwerp verordening een regeling van de maxi mum arbeidstijd in de landbouw wordt voorgesteld, op zichzelf is deze reeds ver boven de gebruikelijke arbeidstijd uit gaat, doch die bovendien, zonder reële beperking, voor mannelijke arbeiders van 17 jaar en ouder overschreden kan worden, indien de bedrijfsomstan digheden „naar het oordeel van de ondernemer" zulks vorderen. Men heeft er voorts bezwaar tegen, dat bij het niet nakomen van bepaalde verplichtingen tot het verrichten van arbeid de werknemer conform de ont werp-verordening met ernstige straf sancties bedreigd wordt. Tenslotte wordt, zo zegt de brief, in tegenstelling met hetgeen elders in de sociale sector ge bruikelijk is, in de ontwerp-verordening een tuchtrechtspraak ingevoerd, waar bij ernstige twijfel bestaat of de rechts zekerheid van de landarbeiders wel vol doende is gewaarborgd. Ter bevordering van een gezonde ontwikkeling van de werkzaamheid van P.B.O.-organen op sociaal terrein in het algemeen en in het belang van het tot stand komen van goede arbeidsverhou dingen in de landbouw in het bijzonder, geeft het bestuur van de sectie agrari sche vragen van de Dr. Wiardi Beekman Stichting het bestuur van het Land bouwschap in overweging de ontwerp verordening zodanig te wijzigen, dat de ten aanzien van de landarbeiders discri minerende en de rechtszekerheid scha dende bepalingen worden weggenomen. De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft voorts een open brief gezonden aan de stand- en vakorganisaties in de landbouw over de nieuwe algemene normen ter bepaling van de koop- en pachtprijs van landbouwgronden. In deze brief wordt betreurd, dat men niet akkoord is gegaan met een destijds door de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer ingediende motie, waarin werd voorgesteld de prijsverhoging voor de bedrijfsgebouwen ongedaan te maken en de voor deze gebouwen bestemde gelden t.z.t. in de vorm van subsidie voor verbetering en vernieuwing van de bedrijfsgebouwen te gebruiken Grote belangstelling voor de R.A.I. Naar het zich laat aanzien zal de 39ste RAI-tentoonstelling van personen automobielen, alle records wat betreft het bezoekersaantal gaan slaan. Gisteravond om half elf bedroeg het bezoekersaantal 24.170, dat is ruim 7000 meer dan op de eerste twee dagen van de expositie In 1956. Ook de belangstelling voor de nieuwe Nederlandse personenauto, de Daf 600 is zeer groot. AA.-LANDEN OVER NIEUW-GUINEA De groep Afrikaanse en Aziatische landen bij de V.N. heeft gisteren in New York het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw- Guinea besproken. De Indonesische ver tegenwoordiger, dr. Ali Sastroamidjojo, bracht verslag over de kwestie uit. De groep is overeengekomen de ontwikke ling van „de kwestie met grote oplet tendheid te volgen", doch er zUn geen feitelijke besluiten genomen. r fl e fl t J VOOR HEDENAVOND VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Promenade-ork. en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.55 Deze week. caus. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.18 Gevar. progr. 21.45 Soc. com mentaar. 22.00 Lichte muz. 22.27 Labyrint In Lan Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II (298 M.) KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Pari. overz. 18.20 Lichte muz. 18.40 Wereldkampioenschappen schaatsenrijden te Helsinki. 18 45 Regerlngsuitz.Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Ka- merork. en solist 19.3519.40 Wereld kampioenschappen schaatsenrijden te Hel sinki) 20.10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act, 20.40 Gevar progr. 22.05 Wereldkampioen schappen schaatsenrijden te Helsinki. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij lulden de zondag ln. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23 22 24 00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.45 V. d. kind. AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. NTS: Progr, over de Wereldtentoon stelling Brussel 1958. AVRO: 21 50—22.30 Quizprogr. NTS' 22.3523.30 Eurovisie: Wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats te Parijs. Advertentie PHILIPS RADIO '58 Donaueschingen In 't z.-wwesten van Duitsland, ver van de oorsprong van de machtige Donau, ligt Donaueschingen, de plaats waar elk najaar op twee muziekdagen uitsluitend hedendaagse muziek ten gehore wordt gebracht. Deze muziekdagen zijn opzet telijk voor de muziek uit onze dagen ingesteld om deze de kans te geven zich door een uitvoering in werkelijke klank te laten gelden. Ten opzichte van deze werken wordt beschermende activiteit blijkbaar als noodzakelijk gevoeld. De gang van zaken is ondertussen wel type rend voor de verhouding van de zich als modern aandienende kunst en de heden daagse maatschappij, de mensengemeen schap. die nauwelijks enig contact met deze kunst heeft. Daarover behoeft men zich niet te verbazen. De moderne com ponist is een individualist. Hij stelt prijs op artistieke apartheid. Hij zoekt naar normen, die afwijken van het algemeen aanvaarde schoonheidsideaal. De vraag is nu maar in hoeverre hij het vaststel len van die normen er van natuurlijke drang of van gewildheid met gevarieerde intentie sprake is. Hoe het zij, de mo derne componist streeft naar een eigen klankentaai. De muziekdagen, die het najaar m Donaueschingen gehouden werden, hebben ons daarvan gisteravond enkele verbazingwekkende voorbeelden gebracht. Een paar uitvoeringen, die men door middel van de geluidsband had opgeno men, zijn gisteravond door de NCRV uitgezonden. Van Wilhelm Klllmayer uit München hoorden wij „Due Cante", een moeizaam verlopend klankenprodukt, af en toe hysterisch opgewonden. In de volgende „Nachtstücke und Arien" van Hans Werner Henze kwam af en toe sfeer, mede door de instrumentatie. Maar van een rijk kunstwerk was hier nog geen sprake. De teksten van de aria's waren vrijwel niet te verstaan, maar de muziek deed veronderstellen, dat deze Nachtstukken ware nachtmer ries waren, weerzinwekkend en afschu- Sophia Lorcn in „De trots en de hartstocht" BUITENLAND Le Amerikaanse iviarlne heelt biste nen <ine nieuwe atoomdulkbaten besteld, waarmee onaer water ,,Poiaris"-projectle- len kunnen worden afgeschoten. Twee van deze schepen zullen te Groton In Connec ticut en een te Mare Island in Califorme worden gebouwd. Verwacht wordt, dat de eerste van deze duikboten in 1960 zal kunnen worden opgeleverd. In hetzelfde jaar zal, naar men hoopt, de „Polaris" in serleproduktie worden genomen. Een Tsjechoslowaakse arts. die tot zijn patiënten had gezegd, dat de provin cie Slowakije ..weer een Tsjechische ko lonie is", heeft een gevangenisstraf van twee Jaar gekregen wegens „openlijke ver breiding van het fascisme". Een communistlsch-Chinese afvaar diging. onder leiding van premier Tsjou En-lal, minister van Buitenlandse Zaken TsJen-Jl, diens plaatsvervanger en de chef van de generale staf ls naar Noord-Korea vertrokken voor een vriendschapsbezoek. De schepen van de Belgische Zuid poolexpeditie die sedert 12 januari op 40 km. van de Boudewijn-basis ln het Ijs vast zaten, hebben donderdag zonder de hulp van de Amerikaanse ijsbreker. waar om was verzocht, de vrije zee kunnen be reiken. De „Polarhav" en de „Polarslrkel" zullen waarschijnlijk 21 februari te Kaap stad aankomen. De Westduitse Bondsrepubliek heeft zich gisteren aangesloten bij Engeland, de Ver. Staten en Japan, die weigeren de uitbreiding van de Russische territoriale wateren ln de Peter-de-Grotebaal (bij Wladtwostok) tot een 12 mijlszone te er kennen danks haar gebreken tekort doen, indien men vergat, dat zij het adres is, waar Frankrijk een gerechtvaardigde klacht, had behoren in te dienen. Nu is dit intussen wel gebeurd, maar eerst nó, de aanval. De grote Franse schrijver Vol taire heeft eens gezegd, dat te ver door gedreven recht een onrecht wordt. Deze wijsheid hebben de Franse militaire lei- i der; in Noord-Afrika óf niet geweten óf met :rote onachtzaamheid vergeten. Thans moeten de politici trachten te herstellen wat de militairen hebben be. I dorven. I In een zwavelmijn te Caltanissetta op Sicilië, heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan. Volgens de iaat- i *te berichten zijn er acht doden en 64 ge- wonden. Vermoedelijk ls een hoeveelheid springstof voortijdig ontploft. Zeventig mijnwerkers werden op een diepte van 300 j meter Ingesloten, maar zij konden enkele uren later door een noodschacht naar ooven worden gebracht, i Een groep studenten van ae Univer- I siteit van Manchester heeft aangetoond, 1 dat de bewaking van het atoomcentrum te Dounray 111 Schotland, waar de reactor voor de eerste Britse atoomduikboot wordt gebouwd, niet doeltreffend is. In de nacht \an donderdag op vrijdag zijn negen stu denten erin geslaagd het centrum binnen te dringen en ongemerkt aan de reactor een vaantje te bevestigen. Van 10 april af zal de „Air France" een dienst tussen Parij6 en Tokio over de Noordpool tweemaal per week gaan vliegen mot Lockheed Super-Star toestel len. De afstand tussen de twee steden zal ln 27J uur worden afgelegd met een tus senlanding in Anchorage (Alaska). Voor de huidige route vla Zuldoost-Azlë ls 48 uur nodig. De Van Gogh-ten'toonstelllng Ln We nen heeft gisteren haar 20.000ste bezoe ker verwelkomd. Dit ls een recordcijfer, dat nog geen enkele tentoonstelling na de oorlog ln Wenen heeft bereikt. In een nieuw deel van de grote Rus- slsche encyclopedie, waarop twee Jaar ls gewacht, wordt Stalln een groot man ge noemd ondanks fouten ln zijn karakter en verkeerde beslissingen. Deze offlclele bio grafie van Stalln beslaat slechts zes pa gina's. De laatste uitgave van de encyclo pedie welke tijdens Stallns leven werd uitgegeven, bevatte een levensbeschrijving van 46 bladzijden De Amerikaanse Marine zal na af loop van het internationale geofysische Jaar vier bases aan de Zuidpool in stand houden, zo is door een woordvoerder van de Amerikaanse Marine ln Londen mee gedeeld. Het zijn de basis aan de Zuid pool zelf, de basis Bvrd, de basis Hallett en het station van de Marineluchtvaart dienst te McMundo. In Warren ln de Amerikaanse staat Michigan, ls gisteravond de eerste demon stratie gegeven van een elektronisch ge lelde auto. Deze reed over een elektrische kabel die onder de grond was aangelegd en een magnetisch veld teweeg bracht. Het systeem ls nog slechts een prototype Gisteren ls een nieuwe groep Duit se geleerden en technici met hun gezin nen ulit de Sovjet-Unie ln West-Dultsland aangekomen. De groep omvat 24 personen. VOOR ZONDAG 16 FEBRUARI HiDersuin I (402 m.) VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Ned Hervormde kerkd. 11.30 Vra- genbeantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Zang en plano. 12.50 Wereldkamp. schaatsenrijden te Helsinki. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progT. v. d. strijdkrachten 14.00 Boekbespr. 14.20 Het Gelders ork. en solist. I. d. pauze 15.0515.15 Wereld kamp. schaatsenrijden te Helsinki) 15.15 15.30 Comme cl, comme ca, stemmings beelden) 16.05 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17,00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Afrikaans ln Nederland, caus. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sport- uitsl. en sport Journ. VARA: 18.30 Instr. sext. 19.00 Spontane reacties, discussie. 19.30 Annemaneke. hoorsp. met muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.30 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorsp 21.10 Prome- nade-ork. 2145 Cabaret 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Met de Franse slag. Hilversum II (298 m.) NORV8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8 30 Vroegdienst. 9.20 Torna, caus, KRO. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.30 Gram. 11.45 Plano, viool en hoorn, i 12.20 Apologie 12 40 Amus.muz. 12.55 Zon- newijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders. hoorsp met muz. 13.30 Lichte j muz 13 45 Boekbespr 14.00 Bariton en i piano. 14.25 Brabants halfuur. 14.55 Pro- menade-ork en solist. (15.3015.40 We- reldkamp, schaatsenrijden). 16.10 Sport. 16 30 Vespers. Convent van Kerken. 17.00 I Geref. kerkdienst. NCRV 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de .kerken 19 05 Gram. 19.25 Tot ziens in Bonjour Caroline, blijspel m. muz. 20.30 Jeruzalem, gesprek. KRO: 19 45 Nws. 20 00 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret, i 21,20 U bent tóch ook van de partij?, c»us- 21.30 Sprong ln het heelal, hoorsp. 22.15 I Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boe ken. 22 45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nws 23.15 Pianovóordr. 23.3524.00 Gram Radio Bloeniendaal 10 uur ds. G. I Toornvliet van Bloemendaal: 11.15 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-zuid (bandemname van de dienst voor belang stellenden d.d. 9-2-1958, des avonds 7.30 uur), 3 45 uur ds. P. de Ruig van Haar lem-noord. T ELEVISIEPRO G RAMMA KRO: 9.30 Hoogmis. Engeland. BBC' Home Serv. 330 m. 1145 Muz. caus 12.35 Gram. 13.10 Kritie ken 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Gram 15.15 V. d. tulnb. 15.45 Symf.-ork. 17.00 Gram. 17.15 Vra- genbearitw. 17.30 Muz caus. 18.00 V. d. kind. 18 50 Caus. 18.55 Weerber 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19 45 Amus. muz. 20.30 Caus. 20 45 Discussie. 21.25 Liefdadig- heidsoproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23 15 Gevar. muz. 23.50 Epi- loog. 24 000.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. I 12.00 Have a Go! 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 en 15.15 Idem. 15.45 Fllmprogr. 16 30 Amus. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Holiday Hour. 18 45 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoorsp. m. muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 i Nws. 20.35 Verz progr. 21.30 Samenzang. 22 00 Gevar. progr. 23 00 Amus.muz. 23.30 1 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Amus.muz. 0.50 Meditatie 0.551.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Ork conc 13.00 Nws 13.10 Gevar. muz. 15.00 Operamuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.conc. 18.30 Liederen. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Pastic cio. radio-opera. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.154.30 Gevar muz. Frankrijk, Programma III (Nat. Progr.) 12.00 Ork.conc. 17 22 Gram. 17.45 Ork.- conc 19.30 Gram. 19.42 Lichte muz. 20.12 I Moderne muz. 21.12 Hoorsp. 22.12 Gram. 22 30 Nws. 22.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 11.50 Gram. 12.10 Idem. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. 13 00 Nws. 13 15 V. d. sold. 14.00 Gram. 1530 en 15.40 Idem. 16 00 Voetbalrep 16.45 Gram. 17.15 Sportultsl. en nws. 17.30 Gram. 17 45 Sportultsl. 17.52 Gram 18.00 Zang en plano. 18.25 Gram. 18.30 Godsd. halfuur, 19.00 Nws. 19.30 Gram 20 00 Hoorsp 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 14.00 Fllm progr. 14.30 Kamermuz. 15.15 Sport en muz. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17.05 Sport en muz. 19.00 Gods. halfuur. 19.30 Nws 20 00 Hoorsp met muz. 22.00 Nws. 22.10 Carnavalsprogr. 22.55 Nws. 23 00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 17 FEBRUARI Hilversum I (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman 9 15 Gram. 9.36 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voor dracht 12.00 Orgel en zang 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Pianospel. 13 00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork 13.55 Beur6- ber. 14.00 V d vrouw. 14.45 Tenor en plano. 15.15 Werken, niet voor geld, maar voor de toekomst, caus. 15.30 Gram. 17.00 V d. Jeugd. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 Sportmozalek. 17.35 V. d. Jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Serie: een loopbaan by het onderwys. 1. Uw ZATERDAG Prediker: Famllle-avond Jeugdwerk „Rehoboth". 8 uur nam. Schouwburg: Person eels ver. Sted. Licht fabrieken „Cronyck van het Licht". 8 uur nam. St. Antonlus Clubhuls: Toneelgroep „Pulchri Studio" speelt „Buskruit". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Feestavond Leidse Concourscommissie 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je- hovahs Getuigen. 5i uur nam. Schouwburg: Jeugdtoneel Chr. Hofland „Roodkapje en de wolf". 2.30 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Bal In Savoy". 10± uur v.m. Luxor-theatern Bijzonder Kerkewerk Herv. Kerk. 10i uur voorm. Mlddelstegracht 3: Spr. Jb. Klein Ha- neveld. 5 uur nam. welijk benauwend. Voor het ballet „Agon" voor twaalf dansers van Igor Strawinsky was de be roemde componist zelf naar Donau eschingen gekomen om het ballet, dat tot zijn laatste composities behoort, te dirigeren. Dit dirigeren kwam dan neer op het aangeven van de objectief muzi kale richtlijnen voor de uitvoering. Want voor ook maar het gevoel van roman tische bewogenheid was in dit stuk geen plaats. Het ballet is ongetwijfeld knap geconstrueerd, maar bewogen schoon heid, die naar innerlijke bevrijding streeft, moet men van deze dorre, objec tieve motieven niet verwachten. Weer atoomproeven in tie Pacific Van 5 april tot omstreeks augustus zullen in de Stille Oceaan proeven met kernwapens gevaar voor de scheepvaart kunnen opleveren, aldus heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. De gevarenzone, ter grootte van on geveer 390.000 vierkante zeemijl, is vrij wel van dezelfde omvang als in 1956. toekomst voor hun toekomst. Spreker: Zijne Excellentie mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. 18.25 Amateursprogr. 18 oo Strijkkwart. 19.25 Muzikale caus. 19.45 Regerlngsuitz. Landb.rubriek: 1. Landar beiders ln de zand- en rlvlerklelgebieden III. 2. Wij bezoeken de bietendag in Gro ningen. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen in New York. 23.16 Act. of gram. 23.3024.00 Frontloge. Hilversum II (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportultsl. 8.2'5 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Raak de roos. 10.15 Gram. 10.30 Theolo gische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 V. boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Vocaal dubbelkwartet en sopr. 16.00 Bijbellening. 16.30 Pianovoordr. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber, 17.45 Regerlngsuitz,: De B.B. van binnen en van buiten. De Stich ting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport- praatje. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Sohoolzang. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant; 20.30 Lichte muz. 20.50 De zaak Vampier, hoorsp. 21.30 Gram. 21.50 Boekbespr. 22.05 Orgelconc. 22.35 Bezoek Prinses Beatrix aan de West. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.30 Gastenboek. 20.45 Theater- nieuws. 2.1.05 Verlegenheid, documentaire. 21.30 Cabaret. 21,55 Epllopg. Engeland, BBC Home Serv, 330 ni. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Orkestconc. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Gevar. progr. 16.30 Brains Trust. 17.15 Operaconc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Sport. 19.45 Lichte muz. 20.00 Orkestconc. 21.00 Klankb. 2130 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland, BBC' Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs, Da- les Dagb. 12.30 Nws. en amus.muz. 13.00 Gram. 13.25 Sport. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V.d. vrouw. (Om lo.30 Nws.) 16.00 Verz.progr. lOm 16.30 Nws.) 16.45 Amus.muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Amus.muz. (crm 18.30 Nws.) 19.00 Lichte muz. (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Groeten v. militai ren. 21.30 Nws. en sport. 22.00 Gevar. Rrogr. 22.30 Nws. en amus.muz. 23.30 ws. 23.40 Amus.muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk 309 ju. 12.00 Carnavalsmuz. 13.00 Nws. 13.15 Carnavalsprogr. 16.30 Dansmuz 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Carnavalsprogr. 21.00 Nws. 21.15 Dansmuz. 2.004.30 Carnavalsmuz. FrankrHk, Programma III (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.30 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 En- felse muz. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 9.10 Gram. 19.30 Oude muz. 20.00 Ork. conc. 22.20 Gram. 23.52—23.53 Nws. Brussel (324 n. en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kinderliederen. 18.00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Boekbespr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 K i- merork. en solisten 20.35 Kunstkaleldo- scoop. 20.50 Kamerork. en sol. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Orphée, opera. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz 17.00 Nws. 17 10 Gram. 17.20 Kamermuz. 19.30 Nws. 21.30 Literair pro- S. 22.00 Nws. 22.10 Carnavalsprogr. 22.25 oderne muz. 22.55 Nws. MAANDAG Breestraat 19; Broederschap van oud padvinders. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater": „De prins en de showgirl 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing mevr. H. SmitGoeman over woninginrichting. 2i uur nam Coöp. Vooruit (Korevaarstraat)Afd. Lelden Coöp. Vrouwenbond. Mevr. mr. M. A. Kakebeeke v. d. Put over de ontwik keling van het kinderrecht. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater": „De prins en de showgirl 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Bond „Het Moblll- satiekruis". Spr. lult. ter zee 2de kl. W. C. Lemalre. 8 uur nam. Den Burcht: 40-Jarlg Jubileum „Selsklp Fryslan". Receptie 5i-6 3/4 uur; feest avond te 8 uur nam. Chr. Soc. Belangen (Oude Singel 236): Leidse Chr. Besturenbond. Spr. dhr. J. Boersma over de huidige situatie t.a.v. de werkgelegenheid. 7.45 uur nam. Gulden Vlies: Baby-modeshow Fa. Gebr. Gerzon. 3 4& uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater": „De prins en de showgirl" 8 uur nam. Ryksmuseum van Volkenkunde: K. en O.-rondleiding „Volk van Suriname". 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7$ uur nam. Stad62aal (grote zaal): Invitatieconcert „Nieuw Leven". 8 uur nam. Voorschoten: „Het Wapen van Voorschoten": Ledenvergadering Kon. Wllhelmlna Ver. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszael (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. P. de Frei- tas Branco. Pianist Alex. Uvinsky. 8 uur nam. Leger des Heils: Contactbijeenkomst o.l.v. majoor J. Edelkoort. 8 uur nam. Rapenburg 6: K. en O.-cursus moderne literatuur. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De trots en de hartstocht". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Lldo: „De avonturen van Arsène Lupin". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Marquérite. het meisje van de nacht". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mompti". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De gele tomahawk". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Ave Maria" (Zarah Leander). TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) Academ. Historisch Museum. Tentoon stelling 75 Jaar studententoneel. Werk dagen 10 uur voorm. 5 uur nam. (6 tot 14 februari). De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren s-Gravesande, De Jong, Masten broek. Veldhuyzen en Van Wingerden. Te Oegstgeest doo'r de doktoren Van Walcheren, tel. 22030 en Van der Vltet^- De Vries, tel. 22331. AVOND-, NACHT- EN ZONDAGSDIENST VAN DE APOTHEKEN. Lelden: Geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel 21060. Bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Oegstgeest: Geopend Apotheek Oegst geest. Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I .W s temp. bc 3 Helsinki geh. bew. zzw 4 -4 0 Stockholm onbewolkt wnw 4 -1 1 Oslo onbewolkt wnw 2 -6 0.1 Kopenhagen zwaar bew. wnw 10 3 3 Aberdeen licht bew. windstil -1 0.5 Londen geh. bew. wzw 6 11 0 Amsterdam geh. bew. zw 8 10 0 Brussel zwaar bew. zw 4 12 2 Luxemburg half bew. zw 1 7 0 Parijs licht bew. ozo 1 8 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 2 12 0.2 Grenoble licht bew. zw 1 5 0 Nice zwaar bew. nnw 3 12 0 Berlijn zwaar bew. wnw 12 11 2 Frankfort zwaar bew. zw 5 10 0 München zwaar bew. zw 2 7 0 Ztlrich half bew. windstil 4 0.5 Genève onbewolkt windstil 3 0 Locarno onbewolkt ono 1 0 0 Wenen half bew. wzw 6 8 0 Innsbruck half bew. windstil 1 0 Rome mist ono 2 11 0 AJacclo mist o 1 9 0 Madrid licht bew. windstil 10 0 Mallorca licht bew. n 4 10 0 Algiers mist windstil 10 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2