Agrarisch Nederland komt oj> Expo in Brussel heel goed voor tie dag VARIA te politierechter in het Engelse stadje stel gordijnen of nieuwe bekleding op personen van 28 nationaliteiten, i RtAiirhrirï.cro rvi^oi.niieo Ko 1 ik..i„„ „i „„e.i l~)p hrnnriweer rukte vorie laar Hel Leidsch Dagblad Zeer mooie bloemenprachtig stamboekvee en maquettes met moderne landbouwstructuur VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 5 D. v. d. Kwaak treedt af als voorzitter s afdeling Leiden Chr. Historische Unie Blijft echter bestuurslid Tijdens de gisteravond in het wfjkge- bomv Levendaal gehouden en druk bezochte jaarvergadering van de afde ling Leiden van de Chr. Hist. Unie is de voorzitter, de heer D. van der Kwaak, als zodanig afgetreden. De heer Van der Kwaak zal echter deel van het bestuur blijven uitmaken. In lijn plaats werd tot voorzitter be noemd de heer P. S. Harmsen, die reeds deel van het bestuur uitmaakte. Voorzitter Van der Kwaak opende de rnkomst op de gebruikelijke wyze. wees er in zijn welkomstwoord op, it Wij in een dynamische en onrustige d leven. Een tijd, welke verre van oskleurig is en veel reden tot bezorgd- id geeft. De oorlogsdreiging duurt ort en met de hoogconjunctuur in ons od is het nu afgelopen. Trouwens niet leen in Nederland, maar ook in een Dd als Amerika neemt de werkloos- id steeds toe. De regering schijnt de ktste jaren niet meer opgewassen jen de moeilijkheden en laat af en toe i, nijpende problemen op te lossen. De [voering van grote werken ligt reeds ige tijd stil, slechts de huizenbouw fderde gestaag. In 1958 zal het echter k met dit laatste moeilijker worden, dus spreker. In Leiden zal al het mo- lijke worden gedaan om de nood in ze te lenigen. Ka de behandeling van de ingekomen Ikken las de secretaris, de heer H. J. Ittheüs sr., het jaarverslag voor. Hij elde o.m. mede, dat het afgelopen ar voor de afdeling nog al rustig was rlopen. We gaan nu echter een be- I nerijk jaar tegemoet in verband met komende verkiezingen, aldus de se- jtaris. Uit het jaarverslag van de nningmeesteresse bleek, dat er 'n batig Ido is van f. 275.61. VERGADERING V.E.R.O.N. bisteravond hield de V.E.R.O.N. (Ver. or Experimenteel Radio-Onderzoek in iderland) weer haar maandelijkse bij- jikomst in „Rehoboth". Wegens ziekte p de voorzitter opende Om Grimber- h de vergadering en gaf na enkele in- fne mededelingen het woord aan de reker van deze avond, Om Grave- [yer uit Noordwijk. Diverse soorten meetapparaturen pas- jrden de revue, o.a buisvoltmeter voor lijk- en wisselspanning, meetbrug en ii meetzender. Ka de pauze werd een kastje gedemon teerd dat wordt gebruikt bij sorteer- ichines en bestaat uit een transistor, I lichtgevoelige cel geschakeld, en een Hjkstroom-versterker. Na de bestuursverkiezing de aftre denden werden herkozen sprak de nieuwe voorzitter, de heer Harmsen, een kort woord tot de heer v. d. Kwaak. Deze kreeg een boekenbon aangeboden. Na de pauze hield ir. G. A. Kluiten- berg, voorzitter van de C.H. Jongeren groepen, een korte toespraak. De grote spanningen in de wereld zijn er oorzaak van, dat de mensen behoefte hebben aan steun, aan een kracht, die achter hen staat. De verschillende partijen vor men die kracht. Spreker wekte alle aan wezigen op om welbewust aan de ver kiezingen deel te nemen. Weest niet alleen hoorders des woords, maar ook daders des woords, aldus ir. Kluitenberg, die er tot slot op aandrong de beginse len van de C.H.U. uit te blijven dragen. Mevrouw De JongeBraun droeg op deze avond voor. terwijl het dubbel ge mengd kwartet „Musica" onder leiding van de heer J. Arnoldus enkele liederen ten gehore bracht. Dat een en ander zeer werfl gewaardeerd spreekt vanzelf. Als dank werden geschenkjes uitgereikt. Zij nog gemeld dat de Leidse afdeling van de C.H.U. ae komende zomer een halve eeuw zal bestaan. Leidse politie slaat goede slag VOORTVLUCHTIGE DUITSER IN LEIDEN GEARRESTEERD De Leidse recherche heeft vandaag een goede slag geslagen. In een der Leidse hotels wist zij een voortvluch tige Duitser, om wiens arrestatie de Keulse politie had verzocht, op te spo ren. De man was medeplichtig aan de plundering van een juw clierszaak in Keulen, waarbij een buit van ruim 150.000 mark in handen viel. Het was de 24-jarige Leo Mayer. In een Duitse televisie-uitzending van woensdagavond is in het Duits en het Nederlands een verzoek aan de kijkers gedaan om de politie in deze zaak te helpen. verbonden. Er waren geweven en ge-1 drukte gordijnstoffen, bijna allemaal van katoen gemaakt. Ook waren er in deze tentoonstelling foto's opgenomen die hetzelfde vertrek op verschillende manieren ingericht weergaven. De ka> mers maakten door een verplaatsing van de meubels een geheel andere in druk. Geslaagd Voor het kandidaatsexa men wis- en natuurkunde A slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht cum laude de heer R. P. Sprey, alhier. VOORSCHOTEN AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Mevrouw De Lange—Menk, die in november jJ. door een aanrijding met de tram in de Schoolstraat ernstig werd gewond, is thans aan de opgelopen ver wondingen in een ziekenhuis in Leiden overleden. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van deze week waren: dames: St. Vooruit 1Nebbal 2 37; Sparkler 1 Steeds Vooruit 2 55. Heren: Steeds Vooruit 2Scylla 6 55; Steeds Voor uit 3Slagvaardig 1 8—2. Junioren: St. Vooruit 1Treffers 3 46 Banktransacties voorlopig Losgeslagen dokdeur Franse klacht bij de vprhodp n CC J verboden Het persbureau „Antara" meldt, dat de Indonesische regering alle Staats- en particuliere bankinstellingen op dracht heeft gegeven al hun finan ciële transacties met Midden-Sumatra „voorlopig" te staken. Volgens het dagblad „Sin Po" zijn thans ook de scheepvaartverbindingen met deze provincie verbroken. Het blad meldde, dat de minister van Scheepvaart, commodore Moh. Nazir, aan alle Staats- en particuliere scheep vaartondernemingen heeft opgedragen de scheepvaartverbindingen met Mid den-Sumatra te staken. weer op sleeptouw Veiligheidsraad |(Van onze Haagse redactie) De sleepboot „Oceaan" van L. Smit en Co. heeft twee dagen geleden weer een knap staaltje zeemanskunst laten zien. Met een door Krupp gebouwde dokdeur op weg van Rotterdam naar Porto Cabella in Venezuela geraakte het schip in een zware storm met een windkracht 9 Ét 10. De sleepketting brak en de dokdeur, een onhandelbaar plat gevaarte, geraakte op drift. De sleep boot heeft 24 uren lang in cirkels om de losgeslagen deur, die op de Engelse kust dreigde te stranden, gevaren- Tot dat men een mogelijkheid zag om zon- der teveel gevaar voor eigen schip, In de loop van de week werden de langszij te komen. Vier man wisten als telegraaf- en telefoonverbindingen reeds I katten op de deur over te springen en verbroken, terwijl Midden-Sumatra voor opnieuw een tros uit te brengen, waar de luchtvaart gesloten werd verklaard door de dokdeur behouden bleef en de herder werden enkele nieuwe foto- izen getoond, welke door een bekende Iderlandse firma kort geleden op de irkt zijn gebracht. Hierna werd overgegaan tot het stel- l van vragen, die door Om Grave- lyer op duidelijke wijze werden beant- lord. Met een kort dankwoord van Om fimbergen werd de vergadering ge lten. ipijk geïsoleerd door hoge waterstand iivegens de hoge waterstand van de an is vanmorgen de nieuwe weg Elten- in het belang van zijn instand- (uding voor alle verkeer gesloten. Gis ten is de weg Elten-Lobith. die op één bt onder water staat, al voor alle [keer gesloten. Het dorpje Spijk Is nu heel geïsoleerd, terwijl Lobith nog chts via Babberich is te bereiken voor rkeer van beperkte omvang. De weg ten-Spijk is van groot belang voor t vervoer van stenen van de steenfa- leken te Spijk. OEGSTGEEST Moderne woninginrichting Voor de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting hield mej. M. W. J. Hietbrink gisteravond in de zijzaal van de Willem de Zwijger kerk een lezing over moderne woninginrichting. In haar welkomstwoord wees mevrouw P. H. Smits-Witvliet op de cursussen die door de commissie georganiseerd worden. Mej. Hietbrink kreeg hierna het woord. Met behulp van een flanelbord liet zij zien. hoe men het gemakkelijkst zijn interieur kan veranderen. De grond beginselen van elk huis woraen gevormd door onze lichaamsmaten. Ook de meu bels zijn volgens die maten opgebouwd, soms zelfs volgens onze lichaamsvormen. Elk meubel maakt de ruimte in het ver trek echter kleiner, dus moeten wij bij aanschaf terdege overwegen of er nog wel voldoende ruimte overblijft om ons te kunnen bewegen. Wanneer elk meubel een passende Dleats heeft z° 1 i-nig eein rustige indruk maken, iets waaraan wij allemaal béhoefte he dj n us spreekster. Ook willen wij in ons huis ruimte hebben om onze liefhebberijen uit te oefenen. Omdat wij een gedeelte van onze liefhebberijen niet kennen als ons huis wordt ingericht, is het goed om te zorgen, dat onze meubels mobiel zijn. Dan kunnen wij overal ruimte voor vin den. Het is heel belangrijk dat het kleine kind een eigen plekje heeft. Elk kind dat thuis de gelegenheid krijgt zich goed te ontplooien en zijn fantasie de vrije loop te laten, zal zich ontwikkelen tot een prettige schoolkameraad en later tot een handig mens. Wanneer \vy ons meubilair moeten aanvullen of gedeeltelijk vernieuwen is het nodig steeds op de toekomst te let ten. Elke tijd heeft immers zijn eigen karakter dat zich uit in de meubelen. Het kan zo zijn, dat van het oude en het nieuwe samen een prettig geheel te ma ken is, dat aan ons huis een persoon lijke noot geeft. Soms kan WASSENAAR Kroonorde van België Tot officier ln de Kroonorde van België is benoemd i mr. J. W. A. Hulbregtse, alhier. Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft is geslaagd voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch in genieur de heer E. H. Furné. alhier. HET ZEEPAARDJE Gisteren werd een culturele avond ge houden van de Wassenaarse Vereniging van Aquariumliefhebbers „Het Zee paardje". waarin de heer G. J. van Nimwegen een lezing hield over „Een duik in het grootste aquarium ter we reld". De voorzitter, de heer Chr. Theil, opende de bijeenkomst, in zijn vorige lezing had verwerkt, wees Na een kort overzicht van hetgeen hij de heer v. Nimwegen op het feit, dat over het diepzee-onderzoek tot in de 18e eeuw slechts theorieën golden. De kamergeleerden waren'het erover eens, dat op een diepte van 500 meter geen leven meer mogelijk was, feitelijk tegen beter weten in, want toen een in de Middellandse Zee gebroken kabel naar boven kwamen bleken de einden bezet met, schelpein en slakken. Van 18721876 werd door de Engelsen bij de Faroër- eilanden met sleepnetten gewerkt en een nieuwe wereld ging open. Prins Albert van Monaco, die het zee-aqua rium aldaar stichtte, kwam tot een diepte van 6000 meter. De Engelsen met de Challenger II vonden bij de Karo- lienen een gat van 10.863 meter en-»ook nog op deze diepte was leven aanwezig in de vorm van miniatuur slakken en zee-anemonen. Loop der bevolking 1957 In 1957 is het aantal inwoners van deze gemeente verminderd met één en bedroeg op 1 januari j.l. 25060. Het aan tal van 25061 op 1 januari 1957 vermeer derde door vestiging met 1943. door ge boorte met 403 en verminderde door vertrek met 2139 en door overlijden met 208. De bevolking telde op 1 januari j.l. 11731 mannen en 13329 vrouwen. Er wer den 224 huwelijken gesloten en 11 ont bonden. Op 31 december 1957 was het aantal erkende aanvragen om woongelegenheid of verbetering daarin 766, sedert 31 de cember 1956 een vermeerdering met 91 of plm. 14 pet. Het aantal personen dat de gemeente wegens emigratie verliet was 137, onder wie 21 gezinnen en 45 alleenstaande per sonen, CSv. 18 mannen en 27 vrouwen Het aantal aangifte van misdrijf be droeg 298 zaken (v.j 294). waarvan er 179 konden worden opgelost. In 1957 hadden 659 aanrijdingen plaats (v.j 747), waarbij 11 personen werden gedood en 232 gewond. Van de 659 on gevallen vonden er 354 op de Rijks straatweg plaats met 9 doden. Op 31 december j.l. stonden by de vreemdelingendienst ingeschreven 624 met uitzondering van toestellen van de Indonesische Luchtmacht. Paniek door overstromingen Volgens de jongste uit Bandoeng ont vangen berichten zijn ln het gebied van Bantën, in het westelijkste deel van Java, 30.000 mensen dakloos ge worden door de overstromingen, waar door dit gebied getroffen wordt als gevolg van de onafgebroken regens gedurende de laatste 14 dagen. 1.500 hectaren rijstvelden staan onder water, en 6.500 huizen zijn verwoest. Onder de plaatselijke bevolking is een paniek ontstaan. Afvloeiing personeel bij de K.L.M. BENEDEN DE VIJFHONDERD De KLM heeft een regeling ontwor pen. die van toepassing zal zijn bij de afvloeiing van een aantal van haar per soneelsleden, die onlangs door de lucht vaartmaatschappij werd aangekondigd. Binnen deze regeling, die gebaseerd is op de wettelijke bepalingen op dit ge bied, is tevens door de KLM voor diege nen van de betrokkenen, die meer dan 10 dienstjaren hebben, een extra voor ziening getroffen. Met de vakverenigingen, waarmede uitvoerig overleg is gepleegd omtrent genoemde regeling, is overeenstemming bereikt behoudens ten aanzien van een punt. Inplaats van de extra voorziening uitsluitend te laten gelden voor meer dan 10 dienstjaren, zouden de vakver enigingen daarbij de voorkeur geven aan. een geringer aantal dienstjaren. Naar wij vernemen ziet het er naar uit. dat hét aantal leden van het KLM personeel in Nederland, dat voor af vloeiing in aanmerking zal komen, bene den de 500 zal blijven. Frankrijk gaat bü de Veiligheidsraad een klacht indienen naar aanleiding van „herhaalde schendingen van de Alge rijnse grens door uit Tunesië komende elementen", aldus is vandaag in offi ciële kringen te Parijs vernomen. De klacht zal „zeer binnenkort" wor den Ingediend, zo werd hieraan toege voegd, dit zal het Franse antwoord zijn op het Tunesische verzoek vau donder dagavond om de kwestie „agressie door Frankrijk tegen Tunesië" op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. Russen trekken troepen uit Hongarije terug De Russen zullen op zeer korte ter mijn 17.000 man troepen uit Hongarije terugtrekken, meldt Tass. Deze maat regel wordt genomen in het kader van de algemene sterktevermindering van de Russische weermacht. sleepreis naar Venezuela kon worden voortgezet. Voor f30.000 aan koper gestolen (Speciale berichtgeving). Op maandag 10 februari Jl. werd bij een opkoper te Arnhem een partij koperen strips van ongeveer 1300 kg. aangetroffen, welke daar diezelfde dag door een 55-jarige arbeider uit Am- hem te koop was aangeboden. Aange zien deze omtrent de herkomst van dit koper een zeer ongeloofwaardig verhaal opdiste, is hij gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat hij samen met zijn 27-jarige neef, eveneens uit Arnhem, sedert ongeveer september 1956 uit het magazijn van het bedrijf, waar hij gedurende 11 jaar als machine bankwerker werkzaam was. voor een waarde van ruim f 30.000 aan koper, heeft weggenomen. Teneinde in het ma- hd.l5 iK.JPSSï; i E~I i.wl a* .fï™ I «hter onbetekenend. De koers dn... BEURSOVERZICHT Ongeanimeerd Amsterdam, 14 februari. Er kwam vandaag vrijwel geen Wijzi ging in de markt positie. Factoren met stimulerende invloed ontbreken, en met het oog op het weekeinde was de activi teit beperkt. De stemming van Wail- street is wat tegengevallen. Men had. gisteren een betere markt verwacht. Dat nam niet weg dat Koninklijke circa een gulden boven het vorige dotniveau ui*- kwam. De handel ln de oliehoek Daalt zwaartekracht met temperatuur Prof. Kiril Stanjoekowitsj. een Rus- sische natuurkundige en deskundige op het gebied der interplanetaire verbin dingen heeft in een lezing te Moskou nagemaakt De koperen strips werden in de avonduren door de beide man nen uit het magazijn gehaald, daarna stuk geknipt en vervolgens per auto weggebracht naar een opkoper in Am- hem. waar de strips als afvalkoper wer den verkocht. Op deze wijze hebben zij in ongeveer 15 keer een bedrag van on geveer f 11.000 ontvangen. Beiden zijn ter beschikking van vrouwe Justitia ge steld. Achterstallige K.N.I.L.-salarissen Verwerping van beroep (Van onze Haagse redactie) In het proces dat de oud-majoor van het KNIL, mr. E. J. Froeling, te^en de I Staat aanhangig heeft gemaakt voor het verkrijgen van het achterstallige salaris over de tijd der Japanse krygs- I gevangenschap, heeft de advocaat- generaal bij de Hoge Raad mr. Loeff, thans conclusie genomen. Hij zeide, dat het hier gaat over de interpretatie van artikel 2 Ud 1 van de garantiewet militairen KNIL 1951, Het geschil geldt de vraag, of onder de de mogelijkheid geopperd van ruimte- rechten bij deze wet gegarandeerd, ook vaartuigen die niet overhevig zijn aan begrepen moeten worden de niet betaalde de zwaartekracht. Dit meldt het Sovjet- bezoldigingen tijdens de Japanse krijgs. persbureau Tass. gevangenschap. Twijfel kan hierover Hij verklaarde, dat de zwaartekracht rjJ2en aldus mr. Loeff. Hij was van me. groter schijntje worden bij een hogere ning dat de juistheid van de afwijzende temperatuur. Zij zou mogelijk kunnen worden uitgeschakeld of verzwakt door verlaging van de temperatuur van een voorwerp tot het absolute nulpunt (273 graden celsius onder nul). Vermindering van de zwaartekracht zou vooral van belang zijn bij het afschieten van ra ketten. In zijn besloten vergadering van heden heeft de Sociaal-Economische Raad tot lid van zijn dagelijks bestuur benoemd mevrouw dr. H. Verwey-Jon- ker te Eindhoven. Stourbridge heeft een moeilijke be slissing moeten nemen. Voor hem verscheen mejuffrouw E. P. wegens diefstal van een hele verzameling boodsohappenmandjes. Dat zat zo: Mej. P. 'bezocht voor het eerst van haar leven de eerste zelfbedienings- winJkel in Stourbridge. En by de deur zag zij een stapel boodsohap penmandjes met een bordje erby: „Please take one". (Neemt u er een). Mej. P. liet zich dat geen tweemaal zeggen. Ze nam er een. Bij een vol gend bezoek was het bordje er nog altijd en ze nam er weer een, enz. De winkelier moest, evenals de politierechter, die mej. P. vrijsprak, toegeven, dat zyn opschrift weinig gelukkig gekozen was. Het bordje is' nu veranderd, )e Engelse minister van Binnenlandse Zaken krijgt het gratieverzoek te behandelen voor een hond een tweejarige Duitse herder die af gemaakt moet worden, omdat hij een motorrijder heeft aangevallen. Mejuffrouw Mollie A teerton, die I aan het hoofd staat van een asiel met 70 honden, hoopt de hond per soonlijk voor te geleiden bij de mi nister. Zij heeft al een verzoek om 1 gratie gericht aan Koningin Elisa beth. maar kreeg te horen, dat deze in dit geval niet tussenbeide kan komen. bestaande meubelen al veel Aan deze causerie over woninginr.ch- tlng was een smaakvolle tentoonstelling De krant voor iedereen De brandweer rukte vorig Jaar 36 maal uit,waarbij 1 maal voor een grote uit slaande brand, welke evenwel snel kon worden bedwongen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dolinda H. dr. van J. Knlgge en D Chrlstiaanse; Johannes J.. zn. van P. A. C. Venmln en A. J. M. Zoet: Then- dorus A., zn. van C. M. Remmerswaal en E. C. Snelderwaard; Cecilia G. M„ dr. van ,J. H. Fokke en A. J. H. Voorham; Renee M., dr. van E. van den Hoek en J. S. M. Bredero; Elisabeth G. Th., dr. van T. C. Knijnenburg en E. A. Oudshoorn. Ondertrouwd: L. H Vromans en W. J. H Koopman; G. de Geus en E. Bourgonje; M. J. Muller en B. J. Voors; C. A. Weste rouwen van Meeteren en C. Tuteln Nol- thenlus. Getrouwd: P. Lasander en T. M. C. van Rijn; A. Zwanenburg en S. J. Onvlee; J. Tulnebreijer en D. van Rooyen; P. A. A. van Dorp en T. J. Borsboom; J. A. Glad pootjes en A. C. T. W. Bellekom; P. J. Glnman en E. M. Koppenburg. Overleden: A. Grundeken, 83 Jr., wed, van P. van der Salm; J. A. Ressing, 64 Jr. echtgen. van E. Bell; H. D. Walter, 82 Jr., weduwn. van H. Klein. beslissing van het Gerechtshof blijkt uit de wordingsgeschiedenis van deze wet. Het was de bedoeling van de regering dat de aan de militairen te verstrekken garantie gelijkwaardig moest zijn en zich over dezelfde groepen moest uit strekken als vastgelegd in de garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië 1949. Het staat vast, dat deze wet niet voorziet in betaling van achterstallige salarissen. Bij toewijzing van de vorde ring zou een opmerkelijke discriminatie ontstaan ten opzichte van de reeds voor 1949 ontslagen militairen. Mr. Loeff concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal in deze belangrijke zaak op 28 maar uitspraak doen. Het congres van het Christelijk Jonge Mannen Verbond CJMV op 14 en rondom de f. 147. Het leek wel alsof alle overige fondsen hierdoor in hun ac; - viteit werden geremd. Althans, ook ae hoeken van Unilever en Philips waren opmerkelijk stil en de koersen bleven merendeels crp het vorige niveau. Aku vormt in zoverre een uitzondering met de overige internationale concerns, dat het rayonfonds blijft afbrokkelen en vandaag terug viel op 151%, waarmee ln een week tijds circa 9 punten verloren zijn gegaan. Aandelen KLM deden het weer iets beter op circa f. 109%. Gisteren trok de Indonesische afde ling de aandacht door een zwakke stem ming. Vandaag was deze markt verdeeld. Men weet feitelijk niet goed waar men aan toe is. noch met de toestand in In donesië, noch met de berichten die gis teren over enige cultuurondememingen zijn bekend genjaakt. Zo werd HVA b;j opening van Parijse zyde aangeboden waardoor een verlies van 3 punten om stond op 79%. Daarna volgde een hemel tot 80%. Amsterdam Rubber wist het gisteren geleden verlies weer in te halen. Verenigde Deli wist te profiteren van de gunstige indruk van het bericht over de activiteit op tabaksgebied in Italië. Se- nembah daarentegen kon moeilijk mee komen, omdat men de achtergrond van het aftreden der bestuursleden nog met volledig kent. Scheepvaart hoek was vrijwel verlaten. Holland-Amerika-LUn bleef in herstel. Van Ommeren en Rotterdamsche Lloyd trokken iets aan: De bankaandelen lig gen over het algemeen goed. Vandaag werden aandelen Amsterdamsche Bant exdividend genoteerd, hetgeen uitkwam op 196Vamaar de koers stelde zich op circa 199. Aandelen Credietbank werden door het verslag nauwelijks beïnvloed. Aandelen de Schelde werden hoger geadviseerd in verband met het gunstige verslag en het fraaie dividend. Nederlandse Staaf.-- fonsen verlaten en prijshoudend. Na tionale woningbouwlening handhaafde zich op 107. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 februari Londen 10 63%10.64; New York 3.79^—3 79 Montreal 3.87A—3.87A; Parijs 90.10— 90 20: Brussel 7 81%782%; Frankfurt 90 30%—90 35%; Züridh 86 5ö%-86 64' 15 mei a.s. zal niet - zoals aanvankelijk j Ztlriöh (vr. fr.) 88 45%—88.50%; Stock- is bericht - in Amsterdam, doch in holm 73.21—73.26; Kopenhagen 54.95' - Amersfoort en wel ln de Herv. Berg- 55 00%; Oslo 53.12%—63.17%Milaan kerk aldaar gehouden worden. 160.82%60-87%; Wenen 14-5914.60. Beurs van Amsterdam Vrijdag 14 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— (Speciale berichtgeving) Landbouw, veeteelt en bloemencultuur, belangrijke factoren In de Nederlandse samenleving en bovendien niet te onderschatten by de verbreiding van onze naam in het buitenland, zullen de Nederlandse inzending op de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel bepaald een apart en nationaal karakter geven. De openingsdatum van de Expo '58 (17 april) laat overigens niet lang meer op zich wachten. Voor bereiding, indeling en strekking van deze agrarische inzending zullen op ongeveer 600.000 gulden kosten. Het desbetreffende paviljoen heeft een oppervlakte van ongeveer 900 vierkante meter. In de tuinen rondom de Nederlandse paviljoenen zullen op het tijdstip van de opening tienduizend hyacinten bloeien, in kleuren van zuiver wit tot het diepste indigo-blauw. Vroege tulpen sieren de voorzijde kan houden sinds hun haren ge- j van het ontvangstgebouw en op een kleine expositie stellen de bollenkwekers en De ouders van een tweeling van 11 maanden, die als twee druppels op elkaar lijken, zullen hun kleintjes naar het ziekenhuis in Clinton (II- linois), waar zij geboren zijn. bren gen voor het nemen van nieuwe voetafdrukken. De moeder zei dat zij de kinderen niet meer uit elkaar knipt zijn, want door de krulletjes van het ene kleintje wist zij wie wie was. De ouders zullen nu de nieuwe voetafdrukken vergelijken met die, welke na de geboorte zijn genomen. FAMILIEBERICHTEN. INTLEEND AAN ANDERE BLADEN. bevallen: Schipper—Fontijne, zn, Rot- ConstandseWestermann, zn, Getrouwd: J. L. Mundt en J. M. Th. in der Laan, Bilthoven; ir. J. G. J. tasman en mevr. E. Luytjes, Voorburg. Overleden: J. H. Schafer, mn 78 jr, msterdam; H. A. van RielSmeenge, 78 jr, Assen; M. J. van Vliet-Oudorp brtebrand, vr., 84 jr, Den Haag; H. tem^n. m. 81 jr. t '■>»-»: T. H ReUs, la 58 jr., Den Haag; W. Winsemius— teuwen: P. van der Schee, mn 67 jr, bortugaal. bloemisten iedere week andere en soms zeer bijzondere bloemsoorten ten toon, Wanneer de bollentijd voorbij is, zal de fleurige weelde niet ondergaan, maar een voortzetting vinden in de petunia, de papaver en andere zaaibloemen. Over een groente- en fruittentoonstelling zyn nog besprekingen gaande. elektriciteit-, drinkwater- en telefoon voorzieningen en rationele verplaatsing van boerderijen, kortom het omvormen van het door de eeuwen heen gegroeide boerenland in een modem landbouwge bied. vindt men terug in een op de ex positie aangelegde maquette van de oude en nieuwe structuur van de Tie- lerwaard-West Door regelmatig open en dichtgaande jaloezieën ziet men vervol gens de huidige toestand op het eiland Schouwen-Duiveland tegenover met de daar heersende omstandigheden voor de stormramp van februari 1953. Maquet tes van de Zuiderzeewerken en het Deltaplan tonen de bezoekers een staal tje van Nederlands vernuft wat betreft het omzetten van water in land. Ter verduidelijking van het landbouwwe- tenschappelijk onderzoek geeft de agra rische inzending op de Expo '58 tenslotte een overzicht van de veredeling van de aardappel, het Nederlandse volksvoed- sel bij uitstek, en krijgt men een inzicht in de bestrijding van aardappelziekten en de methoden, die in ons land zijn ontwikkeld om dit produkt met succes tc bewaren, iets wat men elders nage noeg tevergeefs zal zoeken Grote verbeeldingskracht en doorzettingsvermogen Een aantal melkgevende roodbonte, zwartbonte en Groninger blaarkop koeien, 24 in totaal en ingeschreven bij het Friese of Nederlandse rundvee- stamboek. 4 zeugen met biggen. 12 mestvarkens en een groep schapen met lammeren van het Texelse ras. verte genwoordigen op de Expo '58. toeamen met een collectie van hoenderrassen, de Nederlandse veeteelt. Eenvoudig opge somd. maar bijzonder moeilijk te on derhouden is dit gedeelte van onze na tionale inzending wel. Voor de schapen is een weide aangelegd, maar de overige dieren moeten zich in stallen vermaken. Daarom wordt dit vee dan ook gedu rende het verloop van de Wereldtentoon stelling vervangen. Naast het hiermee gemoeid zijnde transport moet er nog worden zorg gedragen voor de aanvoer van 200.000 kilogram veevoeder en de afvoer van per dag 1000 kg. mest en 600 kg. melk. Naast deze levende voorbeelden van Nederlandse verbeeldingskracht en door zettingsvermogen. (het zijn allen dieren die aan de hoogste eisen voldoen), geeft de agrarische inzending een Indruk van wat er op cultuur-technisch gebied Irak en Jordanië krijgen nieuwe vlag De nieuwe Iraaks-Jordaanse Unie, welke hedenochtend geproclameerd Is, zal 6% miljoen inwoners tellen: vijf mil joen Irakezen en anderhalf miljoen Jor- daniërs. Er komt ook een nieuwe vlag. namelijk de standaard van Hoessein ben Ali, de overgrootvader van de ko ningen Hoessein en Felsal (zij zyn ach terneven), een lid van het Arabische vorstengeslacht der Hasjemleten. Op de vlag zullen een rode driehoek en groene, witte en zwarte, horizontaal lopende banen te zien zilr. Het grote verschil is en zal worden tot stand gebracht. Dit met de huidige vlaggen van belde lan- samenspel van herverkaveling, weg- en I den is. dat er geen sterren op voorko- landverbetering, drainage, aanleg van men. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83% 89 B Grootboek obl. 3% 79 L 76% Ned '47 3% (3) 85% 85% 90% 87% 88% 87% 88^ Ned '48 3% 85 84% L Ned '54 3% 84% 84% 84% 84% Ned '55 II 3% 85% 85% Ned 37 3 83% 83% Ned. WB lening 6% 107 107 Dollarlng '47 3 90 Investeringscert. 3 90% 90A Ned 62-64 3 89% »fi Cert NWS 61 L 59% Indië '37 A 3 86 85% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. HandelmU Amst Rubber Deli My en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel'8 Patent Calvé Delft eert Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co NU Ned Kabelfabr Philips (v) Wilton Feyenoord Biliton 2de r 187 Dordtse Olie gew. Kon Petr (f 20.—) idem (50 ft f 20.— Holl Amer lijn Java China Paket K1.M Ned Stoomv Mij Kon Paket My Stoomvaart MU Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 90V4 Den Haag 1937 1 3. 82% Lelden 1947 90 R'dam 37 I-UI 3% 89% 23% 22 70V4 71 149% 149% 41i"« 42 58% 60 82% 80% 28 27% 42% 42% 9% 10 154 152% 192 193 300 300 181 181 265 264 293 300 227% 228 244% 245 148% 147% 341 341% 209 310 187 184 602 609 146.20 147.60 148 147 40 138% 140 110% 113 108.50 109 30 135% 136% 101 102 128 129% 146% 147 199 200% 116 118 107% 107% \Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95% Premieleningen 94% 94 B 85% 86% A'dam '56 I 2% 83% 82% A'dam "56 U 2% 93 92% Eindhoven '54 2% 80 80 Enschede '54 2% 80 80% Den Haag "52 I 2% 95 96% B Idem II 2% 93 93% R'dam '52 I 2% 87% Idem n 2% 95 B 96 B Utrecht 32 2% 88% 87% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen 206% 199% exd. 194 V4 195 165exd 165% Twentsche Bank 158% 159% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 220% 221 B Borneo Sum H Mil 36 35% Ned G en Sp fabr 164% 161% Kon Ned Grof8m 89 87% Internatlo 52% 52% Rott. Droogdok Mi> 477 Tieleman en Dros 6% 7 Ned MU Walv vrt 57% 56% My Spoorwegen Dell Spoorweg Amerik fondsen Canadian Pacific Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving 25% 25A 73 72% 42% 4111 39% 48% 48% 34% 34% 79% 79% 41,', 53% 59% 26% 56 56% Aandelen v K 13/2 Edelmet Kon AA 45% 44 Pref w.a idem 57GB Electrola? B 291 Holl Constructie 312 312 Ing our v Bouwnyv •>6 Int Kunststof! Ind 29 29% Leldsche Wolspinn 154 152 L Slkkens Lakfab 3:< 3(58 363 B Ver TouwfftOriekei 150 Wernmk's Betonm 68 *68 Van wyjc Textiel 65 67

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9