Indianen verjoegen Ku Klux Klan Geheimzinnige berg op de Zuidpool Zeer bijzonder Indianensoort Alle twaalfhonderd duifjes van Parijs moeten verdwijnen Slechts door tien mensen gezien HENRIETTE DAVIDS VIERDE ZEVENTIGSTE VERJAARDAG osephine Baker heeft weer geld Blijven V.S. toeli neutraal Jaargang Vrijdag 14 februari 1958 Vierde blad no. 29367 Geen liefde tussen rood en blank! (Van onze correspondent te Washington) let klinkt als een verhaal van een |u> of langer geleden, maar het k werkelijk in het jaar 1958, dat k groep Indianen uit North Caro- c een invasie heeft afgeslagen i blanken. Misschien zullen die nken er 'n zekere troost in vinden, zij op de vlucht werden gedreven r een heel speciale Indianen- rt langer dan een eeuw woont er een bijzondere Indianenstam in het en van de staat North Carolina. Hun tal bedraagt thans dertigduizend en ilaats Pembroke is het centrum. Dat je ziet er weinig Indiaans uit: men er cola drinken en ijsjes eten en kan er evengoed stoppen om ben- te laden als overal elders in Ame- r. Zelfs de mensen in het stadje of jeine boeren uit de omtrek zien er, een niet-specialist op rassengebied, gewoon uit. Maar de bevolking van streek is zich er zeer van bewust iets cinders te zijn: anders dan de an- Grote rol et begrip „ras" speelt een grote rol iet zuid-oosten van Amerika en toen ich een liefde scheen te ontwikkelen en een lid van die Indianen-gemeen- p en een blanke uit de omtrek, ten de blanken gealarmeerd. De Ku i Klan, een organisatie van blanke naniakken, besloot die Indianen een rschuwing te geven: geen liefde tus- Indianen en blanken! Wanneer de Klux Klan waarschuwt, pleegt zij een neer brandende kruisen neer te zet- in de buurt van hen, die een aan- ling krijgen. et dat doel verzamelden zich op een id een aantal Ku Klux Klanners in murt van Pembroke. Doch de India- waren van hun plan op de hoogte toen de KKK-bijeenkomst zou be ien, schoten de Indianen van alle ten met vuurwapens in de lucht. De raakte in paniek en koos het ha- id zonken. De kolonisten, die zich in 1587 op het eiland Roanoke hadden gevestigd, zouden volgens de theorie van Pem broke later het binnenland zijn in getrokken en daar huwelijken hebben aangegaan met Indianen. Engels bleef de voertaal en het merkwaardig is. dat het Engels, dat vele simpele lieden in de buurt van Pembroke spreken, heel oud aandoet. Men zegt er „housen" voor „house", „lovend" voor „loving", kortom een beetje Chauceriaansl Blanke buren van deze Indianengroep beweren, dat er vry veel negerbloed in de Pembrokers te vinden is. Zulk een bewering maakte deze overigens zeer vreedzame „Indianen" heel kwaad Zij zijn al evenzeer vervuld van ras-voor oordeel als vele anderen in het zuiden en zij zijn er zelfs in geslaagd speciale scholen toegewezen te krijgen, verboden voor blanken en negers! aar nu iets over het bijzondere van Indianen. Zij zelf beweren af te ïmen van de nakomelingen van de te Engelse kolonisten, die spoorloos Iwenen zijn, maar die zich volgens amateur-historici van Pembroke Indianen hebben vermengd, u is inderdaad de eerste Engelse ne- retting nog ouder dan die van lestown volkomen in het niet ver- Voorlopig geen tweede tunnel te Velsen en W. van Amsterdam hebben de oer van Koophandel en Fabrieken iar op een brief geantwoord, dat dit sge eveneens bijzondere belangstel- koestert voor het vraagstuk van de ernstige oeververbindingen van het rdzeekanaal in het gebied van de oond. Om tactische redenen, die ver houden met de problemen der tige oeververbindingen, meent het ?e thans niet op een tweede tunnel Pelsen te moeten aandringen bij de rvoor in aanmerking komende over- Mnstanties. NIEUWE ZUIDSLAVISCHE AMBASSADEUR Staatsblad 64 is gepubliceerd het van 31 januari 1958, waarby is be id, dat het maximum bedrag dat per sstudiebeurs kan worden toege- 1, is vastgesteld op f. 2.400. Het bijzondere Reiniging van monumenten te kostbaar, maar diertjes behouden toch het leven Van onze Parijse correspondent) Na de katten, wier leven en bewegingsvrijheid enkele jaren terug nog maar ternauwernood gered kon worden dankzij een comité van illustere poezenvrienden met madame Colette en Jean Cocteau voorop, zijn het nu de duiven, die uit Parijs zullen moeten verdwijnen. En mèt die twaalf honderd duiven, die Parijs rijk moet zijn, verdwijnt dan ook wéér een stukje poëzie en romantiek. Want het ivas dan toch altijd maar een lief gezicht, zo'n zwerm vogels bij de Notre Dame of het Pantheon, die rond bejaarde dametjes op vouwstoeltjes fladderden om uit heur uitgedroogde handen de stukjes brood weg te komen pikken. Het tafereel zullen we spoedig voor het laatst hebben gezien. Het mag niet meer van het stads bestuur en van monsieur le prefect worden gevangen, waarna ze, zonder leed, naar de uitgestrekte bossen van Les Landes mogen reizen om daar him vrij heid in Gods eigen natuur te hervinden. Ze gaan er zo misschien nog niet eens op achteruit, tenzij hun verknochtheid aan die oude lieve dametjes in Parijs op hun laatste levensdagen zou blijven drukken. Maar op hun hoede moeten ze voorlopig toch nog wel blijven. Die duiven schijnen namelijk aan nie mand toe te behoren en daarom kunnen ze ook geen aanspraak ma ken op enige bescherming. Ze zijn in alle opzichten vogelvrij. Geen smeris zal dus een clochard of zelfs een an der heer kunren verbieden zo'n duifje, dat onschuldig ivat brood kruimels uit de hand komt pikken, in de hand te houden om hem vervolgens het glinsterend halsje om te draaien. En in bepaalde kringen, vooral aan de oevers van de Seine, waar de heren clochards plegen te bivakkeren, wordt vooral de laatstej weken dan ook steeds meer duiven- gebraad genoten! En niet alleen daar. Een deftig res taurant, dat op vier sterretjes aan spraak mag maken en gelegen is naast de Notre Dame. met uitzicht op de duif jes. heeft het gastronomisch cynisme zelfs zo ver gedreven van de stadsdui ven a la dit of dat" een der attracties van zijn menu's te maken! En zo blijft het voor de Parijse duifjes, vooral in deze buurt dus nog altijd angstvallig uitkijken en dubbel oppassen geblazen, alvorens zij hun reis naar Les Landes zullen ondernemen. Eervol ontslag prof. Milatz als directeur R.C.N. Het bestuur van de Stichting Reactor Centrum Nederland heeft het dienstver band van de directeur van deze stich ting prof. dr. J. M. W. Milatz niet ver lengd en hem dienovereenkomstig eer vol ontslag verleend onder dankbetui ging voor de aan de stichting bewezen diensten. Het curatorium van de stich ting heeft dit besluit in zijn vergadering van 13 februari goedgekeurd. Moeder van varensgezel in vrijheid gesteld (Van onze Haagse redactie) Op last van de officier van Justitie bij de rechtbank te Den Haag is gisteren de moeder van de varensgezel, nadat zij was voorgeleid door de Haagse politie, op vrije voeten gesteld. Zoals men weet, heeft deze te Den Haag zaterdagavond j.l. in een perceel aan de Weimarstraat, waar een boek winkel gevestigd is. zijn stiefvader ge dood. Het op vrije voeten stellen van de moeder, betekent echter geenszins, dat eventueel tegen haar geen vervolging zal worden ingesteld. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort, maar er waren geen termen meer aanwezig, om de vrouw nog langer in voorlopige hechtenis te houden. De periode van voorlopige hechtenis van de varensgezel is verlengd. Te Santa Cruz op het eiland Aruba heeft Prinses Beatrix een r.-k. huishoudschool geopend. De Prinses knipt het traditionele lint door. Dierenbescherming kwam krachtig in actie Die duifjes hebben, dat zult ge erken nen moeten, namelijk ook hun scha duwkanten of beter nog hun onderkan ten. waaruit de glibberige pasteitjes ont snappen die niet altijd op de geschik- ste plaatsen terechtkomen. Parijs heeft op de kleintjes te letten en de prefec tuur zou hebben uitgerekend dat de hoge uitgaven voor de reiniging der maagden van het Luxembourg, van maarschalk Foch met het blote hoofd voor het Tro- cadero. van de overwinningsleeuw bij Denfert en van de ettelijke dichters en andere grote mannen uit Frankrijks rijk verleden, die voor het nageslacht in steen of brons vereeuwigd blijven, in deze trieste dagen van bestedingsbeper king en bezuinigingen toch eigenlijk niet meer te verantwoorden zijn. En bij die hoge kosten gaan de duifjes nu een maal niet gans en al vrij uit. Een ande re rekenmeester met veel vrije tijd heeft zelfs becijferd, dat maarschalk Foch, die sinds zijn ontstaan op deze plaats dan ook ingrijpend van tint veranderd is. in de loop zijner laatste jaren met 2.078.346.843 bewijsjes van nonchalance en verbondenheid door die duiven over stelpt werd. Daar moest dus wel een einde aan komen. En de prefect, die een doortastend man is, die niet door teer hartigheden wordt gekweld, verordon neerde: een onmiddelijk einde. En te vens een niet te begrotelijk einde voor de - schaarse - penningen van de stad. Zijn diensten zouden daarom de zinde lijke stad Parijs van die lieve, doch iet wat slordige duifjes met wat arsenicum billijk en snel verlossen kunnen. Het valt nogal mee Laat, gij lezeres en lezer, die het hart wèl op de rechte plaats draagt. Uw tra nen toch nog niet al te vlot hun vrije loop. Het zal. gelukkig, zó ver niet ko men. Want de actieve dierenbescher ming is op het juiste moment tussen de duifjes en de prefect gesprongen. Met protesten, ingezonden brieven, enquêtes en verzoekschriften is bereikt, dat het stadsbestuur de hand over het koele hart en zelfs over de beurs heeft moeten strijken. En zo zullen die twaalfhonderd duiven nu eerst omzichtig in netten Allantische Oceaan afrÜ^ Eerst in 1947 en 1957 werd er wat meer over deze ontdekking bekend. Maar nog steeds weet niemand of dit nu de op twee na hoogste vulkaan ter wereld is en of het een nog werkende vulkaan is- De onherbergzaamheid van het gebied, waarin deze berg ligt, maakt het vrijwel onmogelijk om de berg over land te bereiken. De geschie denis van de wereld begon in 1947 en sindsdien is hij nog maar door tien mensen waargenomen. Het was in 1947, dat kapitein W. Hawkes en commandant C. Shirley, leden van een Amerikaanse expeditie, horizon verschynen. Hoe dichter zy de berg naderden, hoe hoger deze uit de witte vlakte scheen op te ryzen. De berg moest hun aandacht wel trekken, vanaf de hoogte, waarop zU vlogen, en de hoek, waaruit zy hun nieuwe ontdekking na derden, kwam het hun voor alsof een andere Mount Everest uit de aarde op rees. Kaapsh M Een hoogoven bedekt met ijs? Door de tochten van de Nieuwzeélander Sir Edmund Hillary en de En gelse poolvorser dr. Vivian Fuchs staat het Zuidpoolgebied dezer dagen in het middelpunt der belangstelling. De aandacht van de wereld is gericht op dit continent, dat groter is dan Europa en men verdiept zich in de raadselachtigheid van de onafzienbare witte woestijnen. Voor de weten schapsmensen zijn de talrijke raadselen, die het Zuidpoolgebied nog her bergt, evenzovele uitdagingenEen van die mysteries is de geheimzinnigste berg van het zuidelijk halfrond. Diep in de onbekende gebieden van An tarctica is een enorme berg ontdekt. En met deze ontdekking rezen vele vragen. Is het een berg of een vulkaan? Hoe is de ligging precies? Is het een van de hoogste bergen ter wereld? Vrijwel onmogelijk te bereiken Rookpluim Ruwe metingen gaven aan. dat de berg een hoogte bereikte, die lag tussen sen de 4500 en 5500 meter. Het vreemde verschynsel zagen zy, toen zy heel dicht waren genaderd- Uit de top van de berg kwam een rookpluim alsof men hier met een vulkaan te doen had. Deze rook pluim dreef horizontaal van de top weg, waarby de lengte op anderhalve kilo van Little America opstegen met twee 1 meter Jver? Mfn kon echter rrppn 7pU prnpin Irrnpror» r*t mon Vpio*- n\\ DS-3 vliegtuigen voor het maken van een verkenningsvlucht. Een paar uur na de start zagen zy een bergtop aan de Loop naar de honderd Enorme drukte bij hartelijke huldiging De Zweden ivisten niet precies hoe zij over de actrice-moeder moesten oordelen (Van onze correspondent te Stockholm) osephine Baker heeft weer geld ir haar negen „regenboog"-kinde- Ze is namelijk een maand lang Stockholm geweest en heeft twee per avond honderden mensen uur lang bezig gehouden. Dat It haar vierduizend gulden per md. opgebracht al moet het ir een stuk van haar leven héb- gekost. De Zweedse pers, die an- s over alles weet mee te praten, dit keer eigenlijk niet goed, hoe tegenóver Josephine moet an. Zeker, als actrice is ze nog ids gevierd. En vooral haar exoti- e nummers zijn voor de blonde tedse mannen ongekende erva- Sen. Van die vrouw gaat juist iets dat de Zweedse schoonheden toen. En toch kreeg Josephine die publiciteit, waar zij waar- ijnlijk op had gerekend. Oorzaak: geadopteerde kinderen. De tden huldigen het een- of twee- ideren. Is dat wel juist? vroegen itueerde kringen treft men een 'ter aantal aan: drie of maximaal Josephine heeft echter negen deren. Is dat wel juist? vroegen I de Zweden af. Kan dat goed i? Zijn de kinderen niet eerder tucht als een soort reclame voor gevierde ster? ^gelijkertijd kwam de medede- dat zij zich van haar echtge- of wil laten scheiden, terwijl toch kinderen, op één uitzondering de naam van haar man dragen. fc over haar kindertehuis kwamen '■t al te gunstige berichten. Zij tvangt er graag bezoek uit alle ien van de wereld en toont de kin- ren dan als een museumbezit. De deren, zo iverd gemompeld, zijn tr haar een soort stimulans, een koticum, waar de zo aanbeden behoefte aan heeft. II deze geruchten zijn voor ons leiding geweest om een gesprek haar te voeren. Na de eerste haar kleedkamer opzoeken. En om- I dat onze echtgenote waarschijnlijk bij intuïtie nog beter over een ac trice-moeder kan oordelen, verzoch ten wij haar mee te gaan. Toen ech ter het ogenblik ivas gekomen en wij tussen al die op haar gelaat geplakte sterren naar haar ogen zochten, konden wij nauwelijks een gesprek voeren. Een uur lang had zij gevoch ten om het publiek in ademloze be wondering te houden. En nu had zij een kwartier achter de rug, waarin zij haar aanbidders, die gedeeltelijk in niet meer nuchtere toestand ver keerden, met autogrammen en handjesgeven tevreden hgd gesteld. Bovendièn kon ze nauwelijks spre ken, zo verkouden was ze. ..I'm ill I'm very ill", zei ze ons, dankbaar voor die enkele seconden rust, die wij haar van harte gunden. Maar naast haar stond al iemand, die haar er aan herinnerde dat zij over 45 minuten weer op het toneel moest staan. Pas lang na het middernachtelijk uur beëindigde zij haar optreden, maar uitslape?i kon zij in de kleine woning, die zij in Stockholm had gehuurd, niet. 's Ochtends eisten de kinderen namelijk al haar aandacht op. Is het een wonder, dat zij nerveus werd? Toen zij onlangs Stockholm verliet en hoorde, dat het vliegtuig wegens mist niet meteen kon ver trekken, nam zij resoluut een taxi, duwde haar regenboogkinderen erin en zei: „Kopenhagen"ivaar zij des avonds zou moeten optreden. Een half uur later was het vliegtuig ech ter al in de lucht, terwijl de actrice slechts 20 van de 650 km. lange tocht, die zij overigens in geen ge val binnen de haar nog resterende uren had kunnen maken, achter de rug had. „Een gemiddelde van 60 haalt die auto ivel", dacht de actrice, die op tijd ivilde komen en niet moeder ge noeg was, om aan de belangen van torstelling mochten wij haar inhaar kleurrijke kinderen te denken. Mevrouw Henriette Davids is gis teren zeventig jaar geworden. Ze heeft het geweten, want heel Am sterdam wist het en aan de rij van bekende hoofdstedelingen, die de beroemde jarige kwamen felicite ren, kwam schier geen einde: Rosa Spier, Sylvain Pooiis, Johan Kaart, Wiesje BouwmeesterBert van Don gen, Frans Muriloff, Meyer Hamel, Theo van der Lugt Melsert, Frans van Schaik, Bernard Drukker, Frits Schiller en nog vele anderen. Er werden ook heel wat vriendelyke woorden gezegd en cadeaus overhandigd. Onder de rij van spreker was ook de 82- jarige Rika Hopper. Op haar eigen vlot te. charmante en welsprekende manier wenste zij de jarige geluk. „Oh ja, ik moet je ook nog even de gelukwensen overbrengen van dje vier agenten, die mij hier voor Carré uit de wagen heb ben geholpen". En meteen steelse blik op de twee le den van het huldigingscomité. Max Tail leur en Max van Duren, die naast de jarige zaten: „Wat zit je hier tussen twee aardige jongens. Ben je verloofd? Ik wens je dan geluk met je verloofde", zo besloot Rika Hopper, terwyl zy me vrouw Davids stevig de hand drukte. Meteen stond Max Tailleur op, maakte een diepe buiging en zei „Ik dank U wel" Geen afscheid Max Tailleur had trouwens nog meer te zeggen. Hij moest getuigenis afleg gen van zijn bewondering voor de jarige kunstenares: „Uw liedjes worden gezon gen by kaviaar en zuurkool". En hij was er van overtuigd: „U kunt nooit afscheid nemen van het toneel, want Uw hart en ziel staan nog steeds op de planken, old soldiers never die (oude soldaten ster ven nooit)" De moppentapper Tailleur zal ook wel de geestelijke vader geweest zyn van de originele heilwens „Loop naar de hon derd". die op het lint stond van een boeket bloemen, dat het huldigingsco mité - Hans Broekman. Max Tailleur. Max van Duren en Karei Wunnink - voor de zeventigjarige had klaargelegd, toen zij werd binnengeleid. Een geestige woordspeling op een van de bekendste revues van „Heintje": „Loop naar de duivel". Karei Wunnink was de spreekbuis van Nar" zorgde voor eenc.kohtTcmfwycmc talrijke vrienden, die een televisietoestel aanboden. De artiestensociëteit „De onder. Pim Tholen moest die offreren en de tweede toneelmeester van Carré. Henk van Driesten. liet namens het Carré-personeel een antenne op het dak zetten. Hij gaf haar een kus met de woorden: „Namens ons allen geef ik U een zoen. maar dat is van allemaal, hoor!" Wat een drukte De declamatrice Julia de Gruyter fe liciteerde mevr. Davids in sappig Vlaams, twee huisvrouwen uit Katten burg boden bloemen aan als dank voor het. initiatief dat de jarige ontplooid heeft om de kinderen van de Amster damse eilanden 's zomers naar buiten te laten gaan. en mr. P. J. Mijksenaar liet de jarige door middel van zijn dochter (een van de zeven engeltjes uit het ca baret van Wim Kan) een boeket bloe men aanbieden, nadat hij verteld had hoe mevrouw Davids herhaaldelijk zijn hulp had ingeroepen als zij haar pas poort was kwijtgeraakt. Nadien stroomde een urenlange ry van mensen langs de jarige. Het werd in de naar verhouding kleine foyer zo vol. dat een van de late aankomers ver zuchtte: „Wat een drukte. Ik zal maar wachten tot ze 75 is" geen zekerheid krygen of men hier nu met rook te doen had of met wegwaai ende sneeuw. Op de hellingen van de berg ontdekte men echter donkere vlek ken. die mogelyk vulkanische as konden zyn. Uiteraard gaven de vliegers hun ontdekkingen door aan het hoofd kwartier van de Navy Jump Expedi tion, maar een verder onderzoek naar de berg in een volkomen onbekend en onbegaanbaar gebied werd niet toe gestaan. Het doel van de onderneming lag nu eenmaal niet In het onderzoek naar bergen. De gedane waarnemin gen werden genoteerd en opgeborgen in stoffige laden. ■er op zoek Stille Oceaan K r - Indische Oceaan Maar inmiddels heeft het Internatio naal Geofysische Jaar een aanvang ge nomen. Hierin neemt het onderzoek naar de Zuidpool een grote plaats in. Tot de voorbereidingen voor dit Geofysische Jaar behoorde onder meer ook het uit stippelen van een route voor tractoren van Little America naar Byrd Station, een afstand van ongeveer 1400 kilome ter. Met. het in kaart brengen en het onderzoek van deze route werd kapitein W- Hawkes belast, dezelfde die in 1947 de geheimzinnige berg had gezien. Hy kreeg nu de beschikking over een vlieg tuig van het type Neptune In begin van het vorig jaar volvoerde Hawkes de op dracht en by Byrd Station aangekomen, waar zyn karteringswerkzaamheden ten einde waren, draaide hy zyn toestel in noordeiyke richting en ging weer op zoek naar die onbekende berg van tien jaren terug. Slecht zicht Wederom kreeg hy de berg of de vul kaan in zicht, maar ditmaal waren de Ondanks de verklaringen van Dulles Functionarissen van het Ameri kaanse Departement van Buitenland se Zaken zijn thans druk bezig de scherpe kantjes van de kritiek van minister Dulles op de Indonesische regering wat af te slijpen. De opmerkingen van Dulles zyn uit gelegd als een direct vermaan aan de regering Soekarno, welker „geleide democratie" communistische steun geaccepteerd heeft. Men beweert nu dat Dulles alleen maar een opsomming heeft gegeven van ontwikkelingen in Indonesië en dat hij geen intentie heeft gehad de regering Soekarno in discrediet te brengen Men geeft echter toe dat de opmerkingen van de minister een „ongelukkige uit werking" gehad ïyken te hebben in Indonesië en elders. Soekarno verspeelde sympathie Het is bekend dat Dulles, zoals ook met sommige andere Amerikaanse autoriteiten het geval is, van mening Is dat Soekarno dc Amerikanen in de steek heeft gelaten door zyn be reidheid. te trachten met de groeiende communistische beweging In Indone sië samen te werken. Toen Soekarno uit de V.S. vertrok, na een triomfanteiyk bezoek in 1956. hadden deze autoriteiten het gevoel dat zij op hem konden rekenen als een stabiliserende invloed in Azië, on danks zijn onwil om toe te treden tot enige onder Westerse auspiciën staan de militaire alliantie. Het verluidt dat de assistent-minister van buitenlandse zaken Walter Robert son. die stevig aan de zyde der Indo nesiërs heeft gestaan in hun geschillen met de Nederlanders, thans ook van gevoelens is dat Soekamo zyn vrienden in Washington in de steek heeft gela ten. Hoewel sommige leden van de Euro pese afdeling van het State Depart ment met klem een andere koers be pleit hebben. Is Robertson er in ge slaagd de V.S. tè houden op die van „strikte neutraliteit" ln het Indone- sisch-Nederlandse geschil. Autori\'- ten verklaren dat ondanks Dulles' op merkingen van dinsdag, het niet in de bedoeling ligt van deze politiek af te stappen. weergoden hem niet zo gunstig gezind. De top van de berg was geheel in wol ken gehuld. Hy vloog rond de berg en de gehele bemanning van zyn toestel zocht naar sporen van vulkanische as op de hellingen. Vergeefs echter. Het zicht was te slecht, er was van de berg bitter weinig te zien. Het mysterie van de werkende vulkaan aan de Zuidpool bleef bestaan. Aangezien Hawkes uitsluitend de opdracht had het gebied van de route te onderzoeken en in kaart te bren gen, kon hij zich niet veroorloven uit voerige waarnemingen te doen of nog eens terug te keren. Vliegen rond een berg, zelfs al is het een vulkaan, heeft voor een expeditie, die belangryker dingen aan de Zuidpool te doen heeft, nu eenmaal weinig zin. Misschien zal een toekomstige expeditie nog eens antwoord kunnen geven op de véle vragen, die thans nog die grote berg omhullen. Soekarno verklaart: Ideaal sociaal stelsel Soekarno heeft vanmorgen in Tokio verklaard: „Indonesië wil niet onder het kolonialisme of imperialisme leven, doch wil een ideaal sociaal stelsel in voeren. van rechtvaardigheid en ge lijkheid". De president herinnerde er aan, dat hy morgen naar Indonesië zal terug keren, eerder dan oorspronkelijk zyn plan was. Tot slot drukte hy de hoop uit, dat de samenwerking tussen Japan en In donesië, „die met de dag inniger wordt", zal mogen bijdragen tot de internationale ontspanning. In Djakarta heeft de plaatsvervan gend voorzitter van het Parlement van daag medegedeeld, dat de speciale par lementaire „Commissie van negen", die die tot taak heeft een verzoening tot stand te brengen tussen Soekarno en Hatta, haar arbeid zal bespoedigen. Intussen heeft de jeugdorganisatie van de Masjoemi in Djakarta vandaag een verklaring uitgegeven, waarin zy zich van het ultimatum van Hoessein dis- tancieert In de verklaring wordt gezegd, dat alhoewel de organisatie met de provinciale beweging sympathiseert, zy het ultimatum toch niet kan goed keuren. De anti-communistische Liga in Dja karta heeft vandaag gewaarschuwd tegen bloedvergieten in de huidige binnen landse crisis. In een door deze Liga uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat Soekarno en Hatta de sleutels in han den hebben voor het oplossen van de huidige problemen. Voorts waarschuwde de Liga regering en volk om op hun hoede te zyn tegen „elke poging van de communisten om gebruik te maken van het tegenwoordige confllet tussen cen trale regering en de Buitengewesten". Soemoeal over de nieuwe regering Luitenant-kolonel Ventje Soemoeal heeft nog %-erklaard. dat er morgen een „vrye Indonesische republiek" wordt uitgeroepen, indien het ultima tum der „jonge kolonels" verworpen wordt. Boekit-Tingi wordt de hoofdstad van deze republiek. De communis te he partij zal dan bulten de wet worden gesteld. SCHEVENINGERS OFFERDEN f.3251 voor KNZHRM (Van onze Haagse redactie) Een delegatie van zes Scheveningere heeft vanmorgen op het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandse Redd;ng- maatschappy te Amsterdam de Inhoud van de 80 busjes geteld, welke door de bemanningen van de betrokken loggers en andere sohepen over het teeltjaar 1957 was bijeengebracht. De opbrengst was bevredigend: f 3251 kon aan de kas van de Reddir»"- worden toegevoegd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7