SIGARENKOKERS W. WOLTERS 'n TIP VAN BOOTZ Mevrouw Douma ïiam afscheid als secretaresse Leidse huisvrouwen Stak de politieman accordeon in brand om de verzekeringsgelden? Afdeling Leiden van de A.N.M.B. huldigde gisteren 26 jubilarissen Tunesische klacht tegen Parijs bij Veiligheidsraad ingediend „Cronyk van liet licht" 96ste jaargang Vrijdag 14 februari 1958 Tweede blad no. 29367 Druk bezochte jaarvergadering Het was eigenlijk maar een heel gewone jaarvergadering, deze 41ste, van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gisteren in „Het Gulden Vlies", maar toch was er iets bijzonders. Men moest namelijk afscheid nemen van de zeer gewaardeerde secretaresse, mevrouw G. Douma-Herberts, die zes jaar zitting had in het bestuur en hoewel zij voor nog drie jaar herkozen had kunnen worden, ondanks alle aandrang, bij haar besluit was gebleven om haar plaats voor jongeren in te ruimen. De presidente van de afdeling, mevrouw C. Hageman-Verhagen, dankte, de scheidende secretaresse voor de toewijding en de nauwgezet heid, waarmede zij steeds haar taak had vervuld en bood haar als blijven de herinnering een verenigingslepeltje aan. Mevrouw Douma op haar beurt dankte voor het genoten vertrouwen en de prettige vriendschap, die zij zeker zal missen. Excursie naar de wereldtentoonstelling Ondanks deze minder prettige noot, was het een opgewekte vergadering, die werd geopend met een kort woord van de presidente. In vlot tempo werd de agenda afgewerkt. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd, evenals het jaarverslag van de secretaresse en het financieel overzicht van de pen- ningmeesteresse. Mevrouw Douma liet in haar jaarver slag het drukke jubileumjaar nog eens de revue passeren, waarna mevrouw G. LemGunning kon mededelen, dat on danks de vele gelden, die voor de vie ring van het 40-jarig bestaan moesten worden uitgetrokken, men het jaar met een nadelig saldo van .slechts" f. 387,27 had afgesloten. De kascommissie liet daarna weten, dat hier geen speld tus sen te krijgen was. Nadat een nieuwe kascommissie benoemd was, volgde de bestuursverkiezing. Niet alleen mevrouw Douma, maar ook mevrouw C. de KempSchoolenberg was niet herkiesbaar, In haar plaatsen werden bij enkele kandidaatstelling ge kozen mevrouw A. LubbersTimmer en een van de jongste huisvrouwen, me vrouw H. A. van Herwaarden—Wilde- boer. De functies zullen in het bestuur onderling worden verdeeld. Na een kopje koffie werd mevrouw L. H. EichhornSusan benoemd tot afge vaardigde naar de jaarvergadering, die ditmaal te Haarlem gehouden zal wor den. Zo zij onverhoopt niet kan gaan, zal mevrouw J. ZitmanSchoppen haar plaats innemen. De afdeling Leiden kon zich verenigen met de voorstellen tot wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement ten aanzien van het Instituut van Huishoudelijke Arbeid. Voorts verklaarde de vergadering zich tegen een voorstel, gedaan door de afde ling Delft en verleende men steun aan een voorstel, dat uit Meppel was ge komen. van, die terug ging naar de jaren, dat de aanwezige jubilarissen lid werden: 1918 en 1933. Sprekende jaren. Het jaar, waarop de wapens na de eerste wereld oorlog gestrekt werden en het jaar, WÊÊJÊÊÊ .waarin de crisis op zi.in hoogtepunt was. Tijdens de rondvraag werden er enkele De heer Zondervan trok een vergelijk suggesties gedaan, die zeker het over- van het werk van de vakbeweging toen bleek, dat men vroeger hiermede reeds ervaringen had opgedaan, doch dat dit niet geheel had bevredigd. Maar in ieder geval kan men bij het hoofdbestuur om bijstand terecht. Tenslotte werd op voorstel uit de ver gadering besloten een regeling in de afdeling te treffen, zodat alleenstaande leden in geval van nood of ernstige BEGRAFENIS SLACHTOFFERS VERKEERSONGEVAL De begrafenis van het stoffelijk over- schot van de bij het verkeersongeval op de Maresingel omgekomen slachtoffers zal dinsdagochtend op de R.-K. Begraaf plaats aan de Zijlpoort plaats vinden. Vooraf wordt in de r.k. kerk aan de Herensingel een uitvaartdienst gehou den. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marin us Leendert, zn. van T. van Leeuwen en P. Blansjaar; Johan, zn. van C. van der Reijden en J. C. Fasseur; Her- manus Johannes, zn. van H. J. van Dijk en T. Samus; Björn Sigurdh. zn. van W. P. Mens en A. van der Voort; Caroline, dr. van H. T. E. Hoedt en C. L. Barentz; Allegonda Catharina, dr. van H. L. Kerk vliet en J. C. Stijlaart; Elisabeth Leonora, dr. van L. van der Geest en E. Rietkerken; Peter Cornells, zn. van D. J. van Welzen en C. G. Segaar; Boudewljn, zn. van B. Schrijver en W. Laman. GEHUWD M. van den Berg en K. Flippo; P. J. Klein en L. F. Kokkedee; H. B. van Glnkel en E. Wassenaar; P. R. Wlesslng en M. F T. van Cleef. POLITIE-EXAMENS. Tot leden van de commissie tot het afnemen van de examens voor de poli- tiediploma's A en B in Den Haag zijn gerekend van 1 januari jl. af benoemd de heren J. C. Hofstede, C. J. Verzijden en D. W. van der Wal, allen alhier en mr. J. Blanken te Katwijk. De heren G. J. Boven en C. P. de Wolff, beiden te Wassenaar en A. Koerten te Oegstgeest zijn benoemd tot plaatsvervangende le den. De heer J. Rodenhuis te Voor schoten is benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter van een dergelijke com missie, welke zetelt te Arnhem en tot tijdelijk voorzitter van de commissie te Bilthoven. Carnaval is het feest van de dwazen. Het is dan weer hossen geblazen. Maak heel veel plezier. Desnoods tot 's nachts vier, met TIP VAN BOOTZ in de glazen hr. A. van der V., Haarlem, ontving 1 fl. TIP 1 l.fl. Bootz' Oude Genever. Vier maanden gevangenisstraf geëist OVERLEDEN L. Turenhouti. 72 Jr., man; J. H. Hen- ziekte niet van hulp verstoken zullen smg. 76 Jr., man: w. Seeuwen. 79 Jr.. we blijven. Hierna besloot mevrouw Ha- I „M t)n' „„CL.,7 maanden, dochter; C. B. M. Duiven- geman deze geanimeerde en goed be- voorden, 30 Jr., man; H. L. van Tol. 69 Jr., zochte vergadering. man. „Witte Ravenzorgden voor vrolijkheid Het toneel van de grote zaal van Den Burcht was voor een goed deel bezet, toen gisteravond alle jubilarissen van de afdeling Leiden van de A.N.M.B. officieel geheten „Algemene Nederlandse Bedryfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnisch^ Industrie" met hun dames voor de huldiging, die zij in ontvangst moesten nemen, een plaatsje op gevonden hadden. In totaal jubileerden 26 leden. Eén was een halve eeuw lid van de Bond, de heer H. Zierik- zee. Door ziekte kon hij echter niet aanwezig zfjn. Het bestuur had hem thuis opgezocht en hartelijk gelukwenst. Ook één van de negen veertigjarige jubilaris sen en één van de zestien 25-jarigen moesten door ziekte verstek laten gaan. r»...! I die het 8°uden insigne ontvingen IjUUII CII Ivoor het veertigjarig lidmaatschap wa- ren: J. Hartveld, L. P. Rietveld, N. Ver- Maar ook zij waren begrepen in de biest, L. Volkers, G. Wagemans, J. Sierat, gelukwens, die werd uitgesproken door M. van Oosten. P. Oudshoorn en L. het districtshoofd, de heer M. Zonder- Ouwerkerk. Met het zilveren insigne wegen waard bleken. In de eerste plaats vroeg men om in het orgaan van de vereniging de vertrokken en overleden leden te vermelden. Het bestuur be loofde dit in het vervolg te zullen doen. Een verzoek om een excursie naar de Wereldtentoonstelling te Brussel te or ganiseren, leek de presidente aanvanke lijk niet voor inwilliging vatbaar, maar toen meerdere leden er voor voelden, werd afgesproken, dat de mogelijkheid onderzocht zou worden. Toen het aan trekken van een juridisch adviseuse in de afdeling ter sprake werd gebracht, Gaslicht Goede opvoering van „Euripides" Het gebeurt nog maar zelden, dat een toneelvereniging het waagt in haar repertoire een stuk op te nemen, dat in de vorige eeuw speelt en dat in de laat ste 50 jaar door duizenden opvoeringen „leeggespeeld" is. Voor de acteurs is het een zware opgave zich in de sfeer van die tijd te verplaatsen en bovendien het publiek in die stemming mee te slepen. Een veelvoud van deze moeilijkheden biedt de bekende thriller „Gaslicht" van Patrick Hamilton. Het moet daarom voor de toneelgroep „Euripides" een vol doening betekenen, dat zij dit spel op bevredigende, zij het niet steeds briljan te, wijze in het St.-Antoniusclubhuis heeft kunnen opvoeren. Door allerlei intriges tracht mr. Man- ningham zijn vrouw krankzinnig te maken, zodat hij, nadat zij zou zijn op gesloten, zich vrij aan zijn uitspattingen zou kunnen wijden en bovendien op zijn gemak zou kunnen zoeken naar het stel kostbare robijnen waarvoor hij indertijd een moord gepleegd heeft. Ondanks dat „Gaslicht" voor moderne begrippen te weinig spanning biedt, schenkt het de spelers ruimte hun rol volkomen in te leven en gestalte te geven. Dat is de grote waarde van dit „karakterstuk". Mej. Willy v. d. Wijngaard speelde de geesteszieke mrs Mannlngham zoals slechts weinigen haar zouden kunnen nadoen. De steeds wisselende stemmin gen waarin zij door de doortrapte ge niepigheden van haar man gebracht werd, waren uitstekend getroffen. Haar slotscène was meesterlijk. Het spel van haar echtgenoot, verper soonlijkt in Jan de Jongh en dat van inspecteur Rough (Tom Huis) moest hierdoor wel in de schaduw vallen. Zij konden beiden niet de natuurlijke hou ding opbrengen, welke hun zware rollen eisten Hun mimiek en intonatie was lang iiiet slecht, maar zij schenen zich wat houterig over de planken te bewe gen. De twee dienstmeisjes werden vlot en gevoelig gespeeld, waarbij echter „Nan ny" ondanks haar frivoliteit enigszins bij „Elizabeth" achterbleef. Grime en décors waren in goede handen. Met een spontaan applaus aan het slot van de zeer geslaagde opvoering, bedankte het tevreden publiek regisseur en spelers voor deze terugblik in de tijd van het „Gaslicht". Chr. Nijverheidsonderwijs De jaarvergadering van de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken werd gisteravond gehouden in „De Doelen" onder voor zitterschap van de heer G. F. E. Kiers. Uit het jaarverslag bleek dat. nu de financiën zijn geregeld, binnenkort kan worden overgegaan tot aanbesteding van de huishoudschool. In het afgelopen jaar is eveneens ver der gewerkt aan de bouwplannen voor de lagere technische school. Een voorstel om het bestuur met twee leden uit te breiden werd aangenomen. De aftredende bestuursleden de heren G. F. E. Kiers. J. C. Elsgeest. J. J. van Seventer en C. Veerman werden allen herkozen. voor een kwart eeuw lidmaatschap wer den onderscheiden: H. van Bemmel, I. Boom, J. Brouwer, G. Fisser, B. Kramer, A. la Lau, H. Lens, M. Moene, J. J. Phi- lippo, W. Smit, H. de Tombe, C. J. de Wit, A. J. van Wijk, D. Bonnet. P. de Graaf en J. H. van de Wijngaard. Na dit officiële gedeelte nodigde het cabaretgezelschap „De Witte Raven" het enthousiaste publiek uit om mee te gaan en nu. De methoden van „strijden" zijn veranderd, „maar in het verleden moe ten wij moed en strijdlust vinden voor het heden". De heer Zondervan hield de goed bezette zaal voor, dat men een groot stuk sociale zekerheid verkregen I op reis. De leider Jan Tielenburg ver mag hebben, het uiteindelijk doel, dat zorgde met Nard Boer op gezellige wijze ook in het beginsel is opgenomen een de conference en hadden een groot hervorming van de maatschappij is j aandeel in de verschillende vrolijke nog niet bereikt. Hij dankte dan ook de schetsjes. Henney de Gunst vertolkte op jubilarissen voor hun trouw aan de zeer verdienstelijke wijze een aantal Bond. „Lid worden is geen kunst, het liedjes, die men graag hoort. The Vinjes, gaat er om lid te blijven". Ook even- 1 twee jongens overgoten de zaal met een als de voorzitter, de heer A. Verboom in i weelde van accordeonklanken en had zijn openingswoord wekte hij de jon- I den niet veel moeite hun toehoorders geren op om het voorbeeld van de oude- I aan het zingen te krijgen en tenslotte ren te volgen. Nadat de bondsspeldjes zorgde Cees Toets voor een uitstekende waren opgespeld, richtte de heer Zon dervan zich speciaal tot de dames en bood ieder van hen een schaaltje en bonbons aan. begeleiding en bewees als solist ook zijn mannetje te staan. Alles bij elkaar schonken deze „Witte Raven" de aan wezigen een allergenoeglijkste avond. (Van onze Haagse redactie) Het was een zeer merkwaardige zaak, die de Haagse rechtbank gistermid dag te behandelen had. Een 32-jarige Haagse agent van politie moest te rechtstaan terzake van brandstich ting. Hij zon namelijk in mei van het vorige jaar zijn kostbare accordeon met opzet in brand hebben gestoken, met de bedoeling de verzekeringsgel den te innen. De assurantiemaat- schappij had 511 gulden schadever-1 goeding uitgekeerd. De politieman had als oorzaak van de brand opgegeven, dat het celluloid van de accordeon had! vlamgevat toen er bij het aansteken van een sigaret vuur was opgevallen. Enige maanden later ontving de recherche een anonieme brief, waarin geschreven stond dat de agent zijn accordeon opzettelijk had laten ver branden. De agent werd hierover door een inspecteur ondervraagd hetgeen, zoals de inspecteur gistermiddag aan de rechtbank mededeelde, op een uiterst vriendelijke en soepele manier was ge beurd omdat men aan de anonieme be schuldiging zonder meer niet zoveel ge loof hechtte doch de agent was tijdens deze ondervraging zeer overstuur geraakt, in huilen uitgebarsten en had, nadat hij weer een beetje op zijn ver haal was gebracht, een volledige en zeer gedetailleerde bekentenis afgelegd. Uit voerig had hij verklaard hoe hij door geldnood tot zijn daad gekomen was. Een dag later bevestigde hij deze be kentenis tegenover de hoofdcommissaris. Vijf dagen na dit verhoor liet de agent een heel ander geluid horen. Zijn l aanvankelijk afgelegde bekentenig trok j hij geheel in. De bekentenis was maar comedie geweest, zo zei hij. De politie- I man had gehoopt dat, nadat hij had I toegegeven de accordeon opzettelijk in brand te hebben gestoken, de anonieme briefschrijver zich zou verraden en zich bekend zou maken. Dit verhaal hield hij I gistermiddag tegenover de rechtbank vol. Mr. Kemper, de officier van Jus- j titie, had over verdachtes verklaring i een zeer uitgesproken opvatting. „Eerst I gevoelden verdachtes superieuren en het I Openbaar Ministerie nog wel enig mede- i lijden voor hem. Dat dit medelijden thans verdwenen is, maakt de vervol- I ging alleen maar makkelijker. Ver- dachtes tweede verhaal is kennelijk ge- logen. Zijn aanvankelijk afgelegde be- kentenis kwam vlot los, zonder dat er sprake is geweest van enige pressie. Het verhaal dat de verdachte nu doet is vol komen onaannemelijk. Als de verdachte van de aanvang af had ontkend, zou er nog meer kans bestaan hebben, dat de anonieme schrijver zijn identiteit verra den zou, door opnieuw pogingen te doen de verdachte aan te brengen". De offi cier van Justitie eiste tenslotte een ge vangenisstraf van vier maanden tegen de politieman (die in afwachting van de uitspraak is geschorst), waarbij hij dan nog rekening hield met het feit dat de verdachte, in geval van een veroorde ling, zal worden ontslagen. De verde diger, mr. P. van 't Hoff Stolk, vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, subsidair een psychiatrisch onderzoek van zijn cliënt. Vonnis 27 februari. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heren H. Th. M. Laux- stermann (Adam) en R. P. Bloemsma (Hilversum); voor het kand. examen Engels de heer N. J. Meijer (Rotter dam). „Ruimtevaarder" reageert nog snel genoeg De betrokken geleerden van de Ame rikaanse luchtmacht zijn verbaasd over de goede wijze, waarop de 23-jarige Ame rikaanse vlieger Donald Farrell. die een week doorbrengt in een afgesloten stalen compartiment, waarin de voorwaarden heersen, welke ook in een ruimteschip zouden bestaan, de proefneming door staat. Farrell reageert snel en hij ver- veelt zich niet, terwijl hij evenmin last an vermoeidheid heeft. - Kort nadat Farrell woensdagavond j.l. voor liet Lemskanaal was aaan slapen, werd m zmt verbluf een noodsein gegeven, dat zijn -dugge- Tweede Kamer pleit «j Wij hebben ontvangen een 2e sortering ELISABETH BAS Hollandia zuur stoftoevoer was afgessneden. Farrell hoorde het sein en hij had zijn gasmas ker voor noodgevallen binnen negentien seconden op! De heer Zegering Iladders (VVD) heeft gisteren in de Tweede Kamer kritiek uitgeoefend op de vertraagde uitvoering van de werken aan het Eemskanaal, een belangrijke waterweg van Groningen naar zee. De heer I Zegering Hadders achtte het een ver- °ok bijzondere aandacht aan de water- keerd besluit van de regering om de overlast in Overijssel en Drente. Het is werken zo te temporiseren, dat alleen volgens hem een probleem, dat op inter- maar de noodzakelijk geachte werken nationaal niveau moet worden behan- voor het sodaproject van Delfzijl tot deld, maar daarnaast kan reeds veel stand zullen komen. verbeterd worden aan de afwaterings- kanalen en sloten. Door gebrek aan Hij hoopte, dat minister Algera nog financiën kan een waterschapsbestuur eens alle aandacht aan dit onderwerp j niet de noodzakelijke maatregelen ne- wil schenken, want er hangt werkelijk men. Het is dan ook jammer, dat de heel veel van af voor de provincie Gro ningen. Ook de heer Krol <CHU) ver zocht de minister met nadruk de drin gend nodige vernieuwing van de brug gen en daarmede verband houdende werken aan het Eemskanaal te bevorde ren. Deze werken dulden geen langer uitstel. Vertraging is oneconomisch ten aanzien van de scheepsbouw, die enorm veel bijgedragen heeft tot werkverrui ming in deze provincie. De heer Zegering Hadders besteedde I financiën van het Rijk niet toelaten hierin verbetering te brengen. Het zui den van Drente heeft dringend behoefte aan een afvoerkanaal. Indien dit kanaal tevens geschikt zou kunnen worden gemaakt voor de scheepvaart van sche pen van 600 ton, zou dit voor deze gehele streek van uitermate veel belang zijn. Het vraagstuk wordt nog bestu- deerd. maar laat men met de oplossing haast maken, zo betoogden de heren Zegering Hadders en De Ruiter (CHU>. Bourguiba eist ontruiming van Franse garnizoenen en nieuwe regeling-Bizerta Gevaar van incidenten (Van onze Parijse correspondent) I ta met de Atlantische mogendheden, 1 doch zonder Frankrijk, te bespreken. Die laatste voorwaarde is niet alleen voor Parijs onaanvaardbaar, doch schijnt ook' Habib Bourguiba vannacht de beslissing de be^,nse,en der Atlantische solidariteit, genomen de Veiligheidsraad der Ver- Eerst zullen nu de gemoederen tot enigde Naties officieel te mengen in het j rust moeten komen, alvorens het con- conflict, dat vorige week zaterdag bij flict aan de hand van de bestaande ver- het bombardement van Sakiet met dragen en afspraken tussen beide lan- Frankrijk is uitgebroken. den zal kunnen worden opgelost. De Maandag zal de Veiligheidsraad in j grote en bange vraag is in dit verband speciale zitting bijeenkomen Het is intussen, of onder de huidige gespannen momenteel nog niet bekend of Frankrijk verhoudingen een nieuw incident zal dat als een der vier permanente leden over het vetorecht beschikt, daarvan ook gebruik zal maken om de behande ling van de Tunesische aanklacht te blokkeren. van 27 cent, NU 20 ct. kunnen worden voorkomen. Vandaag vinden in Tunesië protest-stakingen en betogingen tegen Frankrijk plaats, die uiteraard in dit opzicht weinig goeds i voorspellen. Aan de andere kant zou de Belangrijker dan de latere gevolgen op geringste onvoorzichtigheid van een internationaal terrein schijnt voor het jFranse officier of onder-officier, in of moment echter de situatie' te *Un, di, voor.^nesié. M.r^te in Tunezie nu zelf is geschapen. Onge veer 15.000 Franse soldaten zijn in hun vrezen valt een onherstelbare catastrofe kunnen ontketenen. Prinses Alia van Jordanië, het dochtertje van Koning Hoessein, weet zich best te vermaken on danks de spanningen in het Mid den-Oosten, waar haar vader de handen mee vol heeft. Een aanval op het koekjestrommeltje in het paleis van Amman is voor haar even belangrijk als de Arabische Unie en een Koningsverbond voor de politici van de grote wereld. ELISABETH BAS Eminent van 40 ct. NU 31 ct. TIJDELIJKE AANBIEDING. VISMARKT 1 - TELEFOON 248b* r JANVOSSENSTEEG 61 - TEL. 23703 SJl Frfnse garnizoenen in HAARLEMMERSTRAAT 204A !f-ontruimd z",len moeten worden. Bovendien wenst Tunesie het toekom- U belt en wij bezorgen. stige statuut van de oorlogshaven Bizer- garnizoenen van iedere communicatie met de buitenwereld afgesneden en op I korte termijn zullen zij in enkele geval len met voedselgebrek te kampen krij- gen. Tot laat in de avond gisteren leek I het, dat zich een lichte verbetering in de Frans-Tunesische relaties begon af 1 te tekenen. Maar, terwijl de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Pineau, liet weten, dat Frankrijk met Tunesië wil praten zonder een mes op Tri rirnnv ->aoo de keel. stelde president Bourguiba als i r-i/tr uu i 11„ r..n,n Personeel biedt jubileumgeschenk aan Zoals bekend heeft het personeel van de Sted. Lichtfabrieken tijdens de en kele maanden geleden in „De Lakenhal" gehouden receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de elektrische centrale het Leidse gemeentebestuur zij het toen nog symbolisch een jubi- leumspel aangeboden. Inmiddels is dit spel waaraan de naam „Cronyk van het licht" is gegeven, realiteit geworden en vonden reeds enkele opvoeringen in de Schouwburg plaats. Tijdens een giste ren gehouden gala-avond vond de offi ciële overdracht van dit spel plaats. Een feestelijke plechtigheid waarvoor ook vele burgemeesters en vertegenwoordi gers van gemeentebesturen uit het ver zorgingsgebied der centrale belangstel ling toonden. Bovendien waren aanwe zig de burgmeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen en S. Men ken, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool en de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema. Alvorens de circa 160 medewerkenden dit door de heer D. Le Feber geschreven spel van licht en kleur tot leven brach ten, verrichtte de voorzitter van ae Personeelsvereniging, de heer H van Woudenberg, de officiële overdracht aan burgemeester Van Kinschot werd de tekst van enkele in het spel opgenomen liedjes aangeboden. Bij deze ook nu weer symbolische handeling wees de heer Van Woudenberg nog eens op de be langrijke plaats, welke de Leidse cen trale in Zuid-Holland 22% van het grondgebied van deze provincie wordt van elektriciteit voorzien inneemt In totaal wordt thans aan ruim 85.000 gezinnen elektriciteit geleverd. Daar- Electra (mevr. M. E. naast wordt aan honderden bedrijven bloemen. krachtstroom geleverd. De heer Van Woudenberg wees voorts op de lange weg welke er ligt tussen het nemen van een initiatief voor de aanbieding van een jubileumspel en de verwezenlijking daarvan. In dit verband bracht hij hulde aan de auteur van het spel die in 1943 bij het 100-jarig bestaan van de gas fabriek een dergelijk spel schreef en de vele medewerkenden. Tenslotte ging spreker nog in het kort in op de inhoud van deze Cronyk van het licht, waar over wjj reeds uitvoerig schreven Met evenveel enthousiasme als dit in de afgelopen dagen honderden reeds deden volgden de aanwezigen hierna de geschiedenis en de ontwikkeling van het kunstlicht in al zijn vormen. Een uit beelding. waarin tal van aardige mo menten zijn verwerkt en men speciale bewondering had voor de balletten en de waarlijk fantastische lichteffecten Aan het einde van de opvoering bracht de burgemeester alle S.L F.-ers dank voor dit zo zinvolle geschenk, waardoor het ongetwijfeld allen duidelijk is ge worden welk een nuttige functie het kunstlicht alle eeuwen door heeft ver vuld. In dit verband riep spreker de vrijwel lichtloze periode in de oorlogs winter 19441945 In de herinnering terug. Tenslotte bracht ook spreker hulde aan de samensteller van het spel. de heer Le Feber en diens voornaamste medewerkers. Voor Corry de Wekker, onder wier leiding de balletten waren ingestudeerd en voor de Leidse Stede maagd (mevr. S. Crama) en Vrouwe Staats) waren er Kerkelijk Leven De zending in Indonesië VOORTBESTAAN IN HUIDIGE VORM ONMOGELIJK? De Nederlands sprekende Geref. Ker ken in Indonesië komen 18 februari in een bijzondere synode-vergadering te Djakarta bijeen. Allerlei problemen, verband houdende met de huidige situa tie in Indonesië, vragen de aandacht der kerken. Het is nl. niet ondenkbaar, dat de mogelijkheid tot voortbestaan in de tegenwoordige vorm voor de meeste Nederlands-sprekende kerken in Indo nesië wegvalt. Enerzijds verlaten de Nederlandse gemeenteleden het land in groten getale, anderzijds zullen de blij vende leden de weg naar de Indone sisch of Chinees sprekende kerken moe ten inslaan, mede doordat de kinderen geen onderwijs ln het Nederlands meer kunnen ontvangen. Deze ontwikkelingen vinden ook hun weerslag op het zendingswerk in Suma tra en Makassar. Op verzoek van de kerken in Indone sië hebben deputaten voor steun aan deze kerken de kerkeraden in Neder land gevraagd zondag a s. de komende synode bijzonder ln de voorbede te wil len gedenken. DS. 1 DE SMIT ZEVENTIG JAAR Ds. P de Smit, predikant van de Chr. Geref. Kerk van Soestdijk is gisteren zeventig jaar geworden. Ds. de Smit werd op 1918 te Oud- Beijerland in het ambt bevestigd. Daar na diende hij verder nog de Chr Geref. Kerken van Nieuwe Pekela 19231926; Boskoop 1926—1929; Utrecht 1929—1946; Zeist 19461954 en nog bijna vier jaar die van Middelhamis, vanwaar hij op 27 november van het vorig jaar naar Soestdijk vertrok. NED. IIERV. KERK Benoemd door de Provinciale Kerkver gadering van Gelderland tot voorganger te Barneveld J. van Veen, emeritus pre dikant en voorganger Hervormde Evange lisatie aldaar, die ook benoemd ls tot zie kenhuispredikant van ..Het Zonnehuis" te Beekbergen. Beroepen te Wijk bij Heusden J Smit kand. te Vlnkeveen. Bedankt voor Ederveen G. van Estrik te Nleuwland (Z-H). GEREF. KERKEN Bedankt voor Leeuwarden (3de pred.- pl.) C W. Thijs te Voorburg GEREF. KERKEN onilerh. art. 31 K.O. j Beroepen te Home wood (Canada) J I Mulder te Gees (Dr.).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3