Bantengraad (M-Sumatra) kondigt thans de „staat van oorlog" af rFOrvilTeT WEERBERICHT GELUKKIG Officieren en manschappen zijn trouw aan ontslagen Hoessein Ook Zuid-Sumatra eist aftreden PENSEEL 96ste jaargang VRIJDAG 14 FEBRUARI 195S No. 29367 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Regering draconisch tegen de „rebellen" De Bantengraad heeft in Midden-Sumatra de „staat van oorlog' afgekondigd, zo heeft Radio-Padang bekend gemaakt. Volgens de radio wacht de militaire raad de orders af van Hoessein alvorens een nieuwe militaire actie te ontketenen. „Wij zijn gereed om alle mogelijke gevolgen onder ogen te zien", zo heeft de militaire raad volgens Radio-Padang verklaard. Radio-Padang heeft gisteravond bekend gemaakt, dat alle officieren en manschappen in Midden-Sumatra hun trouw hebben betuigd aan hun commandant Ahmad Hoessein, die door generaal Nasoetion is ontslagen. De militairen verklaarden, dat zij bereid zijn alle gevolgen hiervan te aanvaarden. De troepen in dit gebied zijn woensdag, na het oneervol ontslag van kolonel Hoessein en nog drie opstandige kolonels, onder bevel van generaal Nasoetion, stafchef van het Indonesische leger, geplaatst. Hoessein en de andere kolonels hebben naar bekend deze week een ultimatum gesteld, waarin het aftreden van het kabinet-Djoeanda werd geëist. Dit ultimatum loopt morgen af. Wees waakzaam Radio-Padang heeft gisteravond mee. gedeeld dat Hoessein een beroep had ge daan op de bevolking van Midden-Su matra om de pamfletten die de Indone sische Luchtmacht heeft uitgeworpen, te verscheuren, te verbranden of in te leveren bij de dichtstbijzijnde autoritei ten. Volgens radio-Padang had Hoessein voorts een beroep gedaan op de bevol king om te allen tyde kalm en waak zaam te zijn. Verder deelde de radio mede dat het garnizoen van Padang en de vakbond van spoorwegpersoneel trouw hebben be tuigd aan Hoessein. Na de gewone nieuwsuitzending werd een verklaring van de „revolutionaire raad" voorgelezen, waarin president Soekarno werd beschuldigd van pogin gen om wapens van het „Russische blok*' te kopen. „President Soekarno" aldus radio Padang „rust niet uit voor herstel van zijn gezondheid, noch helpt hu het volk. Hij tracht wapens te kopen van het Russische blok, kennelijk om te wor den gebruikt ter onderdrukking van de volksbeweging in de „opstandige gebie den". De uitzending werd „een charter van verdediging en recht" genoemd en om vatte vele verklaringen en resoluties van de massabijeenkomst in Padang eind vo rige week. De radio herhaalde de eis van de massa-bijeenkomst, dat de rege ring moet worden overgedragen aan dr. Hatta en de Sultan van Djocja. Indien zij hun houding niet wijzigen „Het is de plicht van de regering dra. conische maatregelen tegen de opstan dige officieren op Sumatra te nemen, indien deze weigeren hun houding te wijzigen", zo heeft vice, premier Hardi op een persconferentie in Djakarta ver klaard, aldus radio-Djakarta. Hy legde deze verklaring af, nadat hij aanwezig was geweest bij een onderhoud tussen premier Djoeanda en een dele gatie uit Zuid-Sumatra onder leiding van de gouverneur van dit gebied. Verklaring van de Masjoemi De Masjoemi Party heeft, aldus An- tara, een verklaring uitgegeven, die een beroep doet op president Soekarno om met betrekking tot de Sumatraanse be weging „een juiste beslissing" te nemen. De Masjoemi vraagt de president daarin, „de situatie met de grootst mogelijke wisheid te behandelen, met het uit sluitende doel, het land en de staat te redden". De party, aldus deze verklaring, wil de huidige toestand niet bagatelliseren, doch is niet van mening, dat „iets on herstelbaars is geschied". Smelten van tinerts De Wah Chang Corp heeft bevestigd, dat zij een regeling heeft getroffen voor de aankoop van aanzienlijke hoeveelhe den Indonesisch tinerts ter versmelting in haar smeltery te Texas City in Texas in de V.S. De president der genoemde maatschappij, de heer K. C. Li, heeft medegedeeld, dat de maatschappij in dertijd de smeltery heeft gekocht omdat zij van mening is, dat het in het belang is van de V.S. om een tinsmelterij te hebben. De V.S. zijn steeds de grootste verbruikers van tin geweest en zullen dit ongetwyfeld ook blijven. Deze instal latie, welke in de tweede wereldoorlog werd gebouwd, is de enige tinsmelterij in de V.S. en de enige met een aanzienlijke capaciteit op het Westelyke halfrond. Chinese scheepvaart verontrust In Chinese soheepvaartkringen te Singapore is men verontrust over het feit dat hun schepen in de laatste door Indonesische marine-vaartuigen worden aangehouden en opgebracht." Men denkt erover de Britse marine om bescherming te verzoeken tegen deze ongerechtvaardigde daden van de In donesische marine-vaartuigen. Mor rgen een nieuwe regering? Morgen zal op Sumatra een revo lutionaire regering worden geprocla meerd, aldus heeft luitenant-kolonel Ventje Soemoeal op een persconfe rentie in Manilla verklaard. Deze regering zal de democrati sche staten onmiddellijk om erken ning verzoeken. Soemoeal, die twee dagen geleden uit Tokio in Manilla arriveerde, heeft zich tot nu toe verborgen gehouden. De pers conferentie was zijn eerste optreden in het openbaar. De Indonesische regering heeft de Philippijnen verzocht Soemoeal uit te wijzen. De regering van Manilla - die overigens betoogde niet op de hoogte te zijn met Soemoeals verblijfplaats - wei gerde dit, zeggende dat zij in het Indo nesische conflict neutraal wenst te blij ven. Gedurende de persconferentie drongen Indonesische studenten het gebouw van de nationale persclub in Manilla binnen. Zij trachtten de bijeenkomst te versto ren met kreten als ..verrader" en ..pro paganda", maar werden spoedig verwij derd. Ook het nationalistische party-orgaan „Soeloeh Indonesia" meldt, dat de „jonge kolonels" na expiratie van hun ultimatum - dus morgen - de vorming van een nieuwe kabinet zullen bekend maken. Volgens dit blad zal Sjafroed- din Prawiranegara premier worden, ter- wyk ex-premier Boerhanoeddin Hara- hap. die een vooraanstaande figuur in de Masjoemi is, werd genoemd als mi nister van Binnenlandse Zaken, tevens minister van Justitie. Steun uit Noord-Sumatra De revolutionaire ..Garoeda-raad" van Zuid-Sumatra heeft vandaag het aftreden van het kabinet-Djoe anda geëist. In een telegram aan het socialis tische dagblad .fedoman" in Dja karta, verklaarde de raad dat het kabinet er niet in is geslaagd de normale betrekkingen tussen Dja karta en de Buitengewesten te her stellen en heeft gefaald in de uit voering der besluiten van de in sep tember vorig jaar tussen de cen trale regering en de Buitengewesten gehouden conferentie tot nationaal overleg. In het telegram werd geen mel ding gemaakt van het ultimatum van vijf dagen van Midden-Sumatra aan het kabinet-Djoeanda om af te tredendat morgen afloopt. Intussen werd uit Medan. in Noord- Sumatra gemeld, dat in verscheidene plaatsen van dit gebied pamfletten wer den verspreid, waarin steun wordt ge geven aan het ultimatum van Midden- Sumatra. De militaire commandant van Noord-Sumatra betuigde dezer dagen trouw aan de centrale regering. De pamfletten werden verspreid door een groep, die zich aandient als „Sja- froeddin Prawiranegara-verklaring". Zoals bekend heeft Sjafroeddin, die door de centrale regering ontslagen werd als gouverneur van de Bank Indonesia, kortgeleden een beroep gedaan op „alle patriotten om gereed te zijn, zodat In donesië geen Russische satelliet zal wor den". Hy verblijft thans in Midden-Su matra. Op het eiland Aruba heeft Prin ses Beatrix een bezoek gebracht aan het waterleidingbedrijf. - De Prinses tijdens de rondgang over het terrein, in gezelschap van de gedeputeerde Oscar Henriquez van Aruba (rechts met zonnebril) Ook Jordanië-Irak vormen statenbond De verdere samenstelling van dit ka binet zou volgens het blad luiden: mi nister van Defensie de oud-chef-staf van het leger, generaal T. B. Simatoe- pang, Buitenlandse Zaken, de ambassa deur in Rome. Rasjid, en chef-staf van het leger de thans ontslagen militaire commandant van Midden-Sumatra, lui tenant-kolonel Ahmad Hoessein. Sja froeddin zal tevens optreden als minis ter van Financiën. (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Beide koningen blijven aan bewind - twee hoofdsteden Koning Hoessein van Jordanië en Koning Feisal van Irak hebben hedenochtend in het koninklijk pa leis te Amman een overeenkomst getekend, die voorziet in de tot standkoming van een Jordaans- Iraakse statenbond. Hieraan zijn drie dagen van be sprekingen vooraf gegaan, die ook in de gehele nacht van donderdag op heden zijn voortgezet. Aan deze beraadslagingen is, behalve door de twee vorsten, deelgenomen door Kroonprins Abdoel Illah van Irak en leden der wederzijdse ka binetten. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt, doch van ge woonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat beide landen door één regering zullen worden be stuurd, over één leger zullen be schikken en een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek en economisch beleid zullen voeren. Beide koningen zullen aan het bewind blijven. Van dezelfde zyde wordt nog verno men dat de nieuwe statenbond van wat losser karakter zal zyn dan de „Ver enigde Arabische Republiek", die Egypte en Syrië hebben gevormd. Jordanië en Irak zullen, naar ver wacht wordt, beide hun diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland handhaven, evenals een afzonderlyke vertegenwoordiging by de Verenigde Naties. Koning Feisal komt aan het hoofd van de nieuwe statenbond te staan, aldus een mededeling van een Jordaanse woordvoerder. De unie zal twee hoofd steden hebben, Bagdad en Amman. Beide steden zullen telkens gedurende drie maanden hoofdstad zyn. De naam van de nieuwe unie is „Arabische Sta tenbond". Er zal binnenkort een einde komen aan alle grensformaliteiten. Na onderhandelingen, die, naar ver wachting drie maanden zullen duren, zal er een gemeenschappelijke Jordaans- Iraakse economie gevestigd worden. De unie zou hedenochtend elf uur tegelykertyd in Amman en Bagdad worden afgekondigd. Zaterdag en zon dag a s. zullen in beide landen als open bare feestdagen worden beschouwd. (Advertentie) In het, Amsterdamse Carré is mevr. Henriëtte PinkhofDavids, beter bekend als Heintje Davids, gehuldigd in verband met haar j wensen, was de actrice Rika zeventigste verjaardag. Een van de Hopper, velen, die haar kwamen geluk- Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond. Overwegend droog weer met opklarin gen. Meest matige zuidwestelijke wind. Vannacht minder z-^ht, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 februari Zon op: 7.57 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 5.49 uur; onder: 14.59 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.07 en 13.31 uur. Laagwater te 9.02 en 21.34 uur. Advertentie Feestelijke vitamientjes: DOPERWTJES (uit blik) met boter en fijngeknipte peterselie. Grotewohl in ongenade Het Westberlijnse blad „Nachtdepe- sche" schrijft, dat premier Otto Gro tewohl van Oost-Duitsland in ongenade is gevallen. Party secretaris Ulbricht zou het vertrouwen in Grotewohl verloren hebben als gevolg van het ontslag - vo rige week - van drie partijfunctionaris sen. De premier had huisarrest gekre gen. maar dal was opgeheven toen hy zich bereid verklaarde het land „om ge zondheidsredenen" geruime tyd te ver laten, aldus het blad. Syrische oppositie tegen unie mei Cairo Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" treedt president Koewatli van Syrië persoonlijk op tegen de „vijanden" van de nieuwe Egyptisch-Syrische unie, die „grote sommen gelds besteden voor het voeren van een zenuwoorlog" tegen het samengaan van de twee landen. Dit is de eerste maal, dat er in de Egypti sche pers melding wordt gemaakt van verzet tegen de unie. Zaterdag komen de leiders van de j Syrische politieke partijen te Damascus bijeen voor de opstelling van een ge- I meenschappelyk communiqué, waarin de ontbinding der partyen wordt be kendgemaakt. Naar „Al Ahram" weet te melden wil de communistische party hier niet aan meedoen. Van regerings wege zijn alle bureaus van de Syrische communistische party gesloten, nadat de leider Chaled Bakdasj en acht leden van het centrale partycomité naar Mos kou waren vertrokken. Het Syrische blad „Al Rai Elaam" be schuldigt de V.S. ervan, dat zy een miljoen dollar hebben uitgegeven om een „samenzwering van imperialistische agenten" te steunen. Volgens het blad hadden er op 21 februari, de dag waarop Nagy ernstig ziek Imre Nagy, premier van Hongarye ten tiide van de revolutie in 1956, zou ern stig ziek zijn. In berichten hieromtrent wordt gezegd dat de 61-jarige Nagy, die zoals bekend destijds door de Russen naar Roemenië is gebracht volgens zijn verwanten hart- en leverklachten heeft. Nagy is gebrandmerkt als verrader na dat hy tijdens de opstand de terugtrek king van de Russische troepen uit Hon garije had geëist en de neutraliteit van Hongarije had uitgeroepen. Volgens zijn verwanten heeft Nagy geweigerd te be kennen, dat hy een verrader is. Ontslag bij betonfabriek N.V. Van Dijk jr. te Alphen In verband met een vertraagder uit voering van de opdrachten voor bouw materialen voor woningen e.d. heeft de directie van de betonfabriek P. van Dyk jr. aan de Raadhuisstraat te Alphen aan een 12-tal leden van het personeel ont slag moeten aanzeggen. Deze ontslagen, die een gevolg van de bestedingsbeper king zyn, zullen per 17 en 24 februari ingaan. het volk zich moet uitspreken over de unie tussen Egypte en Syrië „bloedige relletjes" moeten uitbreken, die dan als verontschuldiging hadden moeten die nen voor een inmenging van Turkye en Israël. IHORLOGES I 10 MAAL BETER 10 JAAR GARANTIE VerkrygbEtar by P. MAARTENSE, Hoogstraat 6 W. SOMERWIL, Haarlemmerstraat 84 Overstromingen op West-Java Duizenden vluchtelingen Op West-Java zyn bijna alle grote rivieren buiten hun oevers getreden. Duizenden mensen hebben hun dorpen moeten verlaten. In het regentschap Krawan moes ten 10.000 mensen geëvacueerd wor den, toen een dyk langs de Tji Taroem over een afstand van enige honderden meters doorbrak. In Lebak, het meest westelyke deel van Java. ondervinden 15.000 mensen hinder van overstromingswater van de Tji Oedjoeng. In dat gebied zyn elf dorpen overstroomd. In het district Tji Amis verkeren 5000 mensen in nood. De overstromin gen hebben daar de te velde staande gewassen vernield. De provinciale autoriteiten hebben groepen waarnemers naar de getroffen gebieden gezonden. De overstromingen zyn veroorzaakt door vrijwel onafgebroken regenval in de la tste tien dagen. Het getroffen gebied is groter dan vorig jaar. toen alleen de districten Tji Amis en In- dramajoe getroffen werden. (Advertentie) De nieuwe ASCOT- kostuums hangen voor U klaar. Ter kennismaking gedurende februari extra lage prijzen Haarlemmerstraat 175 Leiden Burgemeester Van Hall naar New York (Speciale berichtgeving) Amsterdam zal een lening van 15 mil joen dollar in Amerika aangaan. Dit heeft naar bekend enige dagen ge leden de hoofdstedelyke gemeenteraad in een langdurige en geheime zitting be sloten. Naar aanleiding hiervan verna men wy, dat burgemeester mr. G. van Hall volgende week naar Amerika zal vliegen, waar hy besprekingen over deze lening gaat voeren met het makelaars kantoor White, Weld and Co. Dinsdag morgen zal Amsterdams burgemeester te New York een perconferentie beleg gen, waar hy een verklaring aflegt over deze obligatie-lening, die zal worden ge bruikt voor de financiering van open bare werken in de hoofdstad. Dit vertelde ons gisteravond burge meester Van Hall. Hij deelde nog mede, dat hy thans in tegenstelling by zyn aanvaarding van het burge meesterschap van Amsterdam van plan is zyn lidmaatschap van de Eerste Kamer niet op te zeggen. De heer Van Hall gaf hiervoor als re den op. dat hy heeft gemerkt, dat de houding van de ambtenaren der mini steries anders is. wanneer men Kamer lid is. Daarom achtte hfj het gunstig voor de stad Amsterdam dit lidmaat schap te handhaven, te meer daar er nog conflicten tussen de regering en de hoofdstad te over zyn. O! die paardestaart! (Speciale berichtgeving) Vol spanning zat een elfjarig meisje by de film in het Palace - theater te Utrecht te kijken, zy had haar haar met een paarde staart opgemaakt. Toen de lichten weer aangingen, kwam het meisje tot dc ontdekking, dat de paarde staart verdwenen was. Een onbe kende had met een schaar het haar afgeknipt. De moeder van het meisje deed hiervan aangifte bij de Utrechtse politie. ik heb U)yk. dekens!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1