THEEPROEVER GAF Vijf jubilarissen bij Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 S.L.F.„Cronyk van liet licht'' MEVROUW VAN DER KWAAK SLAAGT VOOR THEE EXAMEN Veertien sprekers hadden grote waardering voor hun arheid 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doel werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! Jubileumspel in de Schouwburg 96ste jaargang Woensdag 12 februari 1958 Tweede blad no. 29365 De echtgenote van de Leidse wethouder van Financiën, mevrouw A. A. van der Kwaak-Van den Berg keek wel wat vreemd op, toen zich dezer dagen in de middaguren vier heren aan haar deur vervoegden en zichzelf brutaalweg op een kopje thee noodden. Maar toen haar was medegedeeld, dat dit bezoek plaats vond onder auspiciën van „De Theeproever" en het verzoek inhield zich vrijwillig te onderwerpen aan een examentje in het zetten van thee, was mevrouw Van der Kwaak onmiddellijk bereid zich deze proef te laten welgevallen. Sterker nog: de thee was al gezet, zodat de gastvrouw zelfs de kans niet meer kreeg om de zgn. „gulden theeregels" nauwlettend in acht te nemen. Dat zij niettemin ruimschoots slaagde voor haar examen, pleit temeer voor haar huis- vrouwelijke talenten. De welverdiende beloning voor deze prestatie bestond uit een keurig theeservies voor zes personen. slaagde voor het examen en voor de ogen van de nieuwsgierige „uitsmijter" haalde de theeproever triomfantelijk het theeservies uit zijn wagen om het de gastvrije huisvrouw te overhandi gen. Maar dergelijke voorvallen beho ren gelukkig tot de uitzonderingen. Van de vriendelijke huiskamer van Leidens „minister van financiën" ver plaatste de theevreugde zich deze mid dag naar één der café-restaurants. Hier had ons bezoek uiteraard geen over rompelend element. Tientallen gasten bestellen en gebruiken hier dagelijks hun kopje thee. Een paar kopjes waren spoedig geserveerdonze theeproe ver kwam in actie. Aan de gouden thee regels. met een kleine correctie in de trektijd, werd ook hier voldaan. Het „examen" werd met een negen plus en een zilveren theeschepje gehonoreerd. Zijdelings kregen wij nog een goede tip: serveer thee bij voorkeur uit een dun kopjehet komt de smaak en 't ge heel ten goede. Evenmin als men wijn uit een bierglas en melk uit een kop drinkt, drinkt men thee en dan liefst met een vleugje melk uit een dikke dikke kop. Ook dat wisten wij weer. ONTVLUCHTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. Rechercheurs zagen op de Coolsingel te Rotterdam plotseling een oude be kende lopen, een 47-jarige ijzervlechter. Een van de politiemannen herinnerde zich, dat deze niet op vrije voeten be hoorde rond te lopen. Verleden jaar no vember was de man op transport van Avereest naar Rotterdam ontvlucht. Voordat hij zijn plan ten uitvoer kon brengen een bioscoopje te pikken, was hij gearresteerd. Laboratorium thermo-nudair onderzoek (Speciale berichtgeving) Er bestaan plannen op het landgoed Rijnhuizen te Jutfaas een laboratorium voor thermo-nucleair onderzoek te stich ten, dat zich zal bezig houden met fusie onderzoek. Deze plannen gaan uit van dc stichting fundamenteel onderzoek van de materie. Jutfaas heeft zich vrij dag akkoord verklaard met de bestem ming van het landgoed voor dit doel. Het kasteel Rijnhuizen, dat uit de middeleeuwen dateert wordt ingericht tot wetenschappelijk centrum, met bibliotheek, collegezaal en dergelijke. In het bijbehorende bos moeten op korte termijn drie laboratoriumgebouwen ver rijzen waar ca. 200 academici en middel bare technici zullen werken. Bereikt de F O M. met deze installatie het doel dat zij zich gesteld heeft, dan zou het de bedoeling zijn het complex uit te breiden tot een internationaal wetenschappelijk centrum, waar 500 mensen werken Bij V.V.S.L. Hoewel wij op een bijzonder onge lukkig tijdstip zo tegen het avond maal bij het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg binnen vielen. werden wij er toch allervriende lijkst ontvangen. ..Juffrouw Thea", die daar al sinds jaar en dag de scepter zwaait, had zelf geen tijd. „Els, zet jij maar een kopje thee voor de heren", zei zij tegen mej. E. Zegers,die zij het aan vankelijk mét enige tegenzin, er was nog zoveel anders te doen aan het werk toog. En laten wij het meteen maar vertellen, ook zij slaagde en een thee servies vormde ook hier de verdiende beloning. Bij deze bezoeken hebben wij het toen maar gelaten. Wij hadden in middels meer thee gedronken op één middag dan normaal in enkele dagen. De Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemen veilingvereniging Leiden en Omstreken had gisteren niet minder dan vjjf jubilarissen in haar midden. Het waren de heren L. Snoeker en L. Verhaar, die het feit herdachten, dat zjj voor 25 jaar hun intrede deden in het veilingbestu ur, de betaalmeester, de heer K. Cebol, die reeds veertig jaar aan de veiling is verbonden en de heren P. J. Leyendekker en D. J. Knotter, die resp. 40 en 25 jaar in de emballage-afdeling werkzaam zijn. KON. ONDERSCHEIDING VOOR K. CEBOL Burgemeester Van Kinschot wees er in zijn woord van felicitatie o.m. op. dat de bloei van Leiden ten nauwste samen- I hangt met die bedrijven in onze stad, welke zich in de loop der jaren wisten te consolideren en een grote vlucht hebben genomen. De Leidse veiling rekende spreker onder één van deze bedrijven. Voor het aandeel, dat de jubilarissen in deze ontwikkeling hebben gehad, dankte hij hen hartelijk. Vervolgens richtte spreker zich in het bijzonder tot de heer Cébol aan wiens inzicht het voor een belangrijk deel is te danken, dat de veiling thans zulk een vooraanstaande plaats in het veiling wezen inneemt. Voorts herinnerde spre ker aan het vele werk. dat de heer Cebol Advertentie Vele vragen Onder het genot van een kopje thee kwamen de tongen los en werden vele vragen op de 'theeproever afge vuurd. Hij was gaarne bereid om alles over thee te vertellen. En ook over zijn persoon, al wil hij zijn naam niet in de krant zien. Die doet niet ter zake, zegt hij; het enige, dat er opaan.komt is hét feit, dat hij vertegenwoordiger is van de Stichting Theebureau voor Nederland, welke gevestigd is in Am sterdam. Dit Theebureau behartigt de belangen van India en Ceylon. Vroeger ook van Indonesië, maar sinds de moei lijkheden daar, is aan deze verbintenis sen met dit land een emde gekomen. In de betrokken landen wordt onge veer een cent per pond geleverde thee in een gemeenschappelijke pot gestopt voor het maken van onpersoonlijke reclame. Een dergelijk internationale samenwerking is een unicum in de eco nomische wereld. Van de zo binnenge komen gelden worden in verschillende landen bureaus in stand gehouden, die het verbruik van thee moeten stimu leren. Sterk teruggelopen In Nederland is dat dus het bureau te Amsterdam, dat zichzelf voor een grote taak gesteld ziet. Immers, vóór de oorlog was het verbruik van thee in Nederland 1,2 kilogram per hoofd per jaar. In de oorlogsjaren heeft men moeten woekeren met de beschikbare theevoorraden of heeft men zelfs ge noegen moeten nemen met allerlei mo gelijke, maar ook veel onmogelijke sur rogaten. Het gevolg hiervan is geweest, dat nu nog maar per hoofd 0,8 kilogram per jaar wordt gebruikt. „Het boekje" Toch kan thee bijzonder smakelijk zijn. Mits het op de juiste manier wordt gezet. Het soort thee doet weinig ter zake. Natuurlijk is het ene beter dan het andere, maar in totaal bestaan er zo ongeveer 1600 soorten, dus is het voor een huisvrouw ondoenlijk ze uit elkaar te houden. Maar als men op de juiste manier de thee behandelt, is zelfs de thee, gezet van de minste soort, nog smakelijk. En dan rijst onmiddellijk de vraag: „Hoe moet thee dan precies gezet worden?" Een aluminium pot is uit den boze. Ver der is iedere pot goed. De pot mag nooit uitgewassen worden. Juist door de bruine aanslag aan de binnenzijde wordt de thee steeds geuriger. De pot moet voor het theezetten wor den voorverwarmd met heet water. Na dit omspoelen wordt er per kopje te zetten thee een schepje thee ingedaan en opgeschonken met kokend water (nooit uit een geiser of een boiler dus». Niet meer water gebruiken dan nodig is. De thee moet dan nog steeds vol gens „het boekje" vijf tot zeven mi nuten trekken en voor het inschenken worden omgeroerd. Suiker en melk kun nen in het kopje naar smaak worden toegevoegd. Niet altijd welkom Als men het dus zó doet, garandeert de theeproever een smakelijke kop thee. Na dit uitgebreide theecollege namen wij afscheid van mevrouw Van der Kwaak en gingen wij met de man, die reeds vier maal voor de radio heeft kunnen spreken, die verantwoordelijk was voor de theezetwedstrijd voor de televisie en die al heel wat bezoekjes in alle delen van het land heeft afge legd. op zoek naar ons volgende „slacht offer". Meestal wordt hij met open armen ontvangen, maar niet altijd gaat het even gemakkelijk. Hij herinnert zich nog goed een geval in Helmond, toen hij na te zijn binnengelaten er door een woe dende „heer des huizes" weer prompt werd uitgesmeten. Geen schijn van kans om zijn praatje te maken en zijn examentje af te nemen. Met spanning kijkt mevrouw Van der Kwaak toe, als de thee proever het kopje naar zijn mond brengt. Zou zij voor dit onver wachte examentje geslaagd zijn? (Foto L.D./Van Vliet) Uit een soort „wraak" is hij toen naar de buren gestapt, die hem vrien- i delijk ontvingen. Deze huisvrouw Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl 4EEE0EHDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi I Tijdens een gistermiddag in de grote neerzethal der veiling gehouden huldi gingsbijeenkomst hebben veertien spe lers de „schijnwerper" geplaatst op het aandeel, dat ieder van hen had in de Gisteravond was het dan zover. Na maandenlange repetities gaven de perso neelsleden van de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden en zjj niet alleen de eerste opvoering van het door David le Feber geschreven jubileumspel „Cronyk van het licht". Een spel, waaraan ruim 160 personen medewerken en waaraan men ongetwijfeld de beste herinneringen zal bewaren. Zoals wij reeds eerder schreven zullen de S.L.F.-ers gedurende de gehele week iedere avond op de planken van de Schouwburg te vinden zjjn. Op feestelijke wijze herdenken zjj n.l. het feit, dat vijftig jaar geleden de eerste elektriciteitskabel in onze stad werd gelegd. De burgerij wordt eveneens in de gelegenheid gesteld om in de vreugde te delen. Zij zal er vast en zeker dankbaar gebruik van maken! De avond van gisteren, die meer in het bijzonder voor het personeel van de S.L.F. was bedoeld, werd met een har telijk woord van welkom geopend door de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer H. van Woudenberg. Deze wees in het kort op de belangrijke fac tor, die de Leidse elektriciteitscentrale in het maatschappelijke leven in Zuid-Hol land is. Deze centrale doet niet alleen onze stad, maar ook nog 32 andere ge meenten baden in een zee van licht. Niet minder dan 85 000 gezinnen trekken daar hun voordeel uit. De voorzitter vestigde er met nadruk de aandacht op, dat er heel wat voor kwam kijken om de gemaakte feestplannen gerealiseerd te krijgen. Groot zijn de financiële of fers, welke de personeelsvereniging zich moet getroosten. De heer Van Wouden berg twijfelde er echter niet aan of dit kleurrijke jubileumspel, dat het Leidse gemeentebestuur morgenavond op min of meer symbolische wijze aangeboden zal worden, behoeft niet onder te doen voor het in 1948 opgevoerde spel „Hon derd jaar gas", eveneens van David le Feber. Nadat de voorzitter alle aanwe zigen en dat waren er heel wat veel plezier had toegewenst ging het doek voor de eerste maal op en kreeg een gemengd gezelschap uit 1907 gele genheid om te vertellen, dat het „met een tikkeltje spijt had vernomen dat elektriciteit er is gekomen". Nauwelijks was de kennismaking met het publiek geschied of daar ronkte reeds de gas motor van een Zeppelin met aan boord Bij de Batavieren. Een scène uit het jubileumstuk van de S.L.F. De lotsbeschikkende zusters, de nor- nen, op bezoek bij de vrouw Gecco, die voor haar pasgeboren kindje een wiegeliedje zingt. (Foto LD./Van Vliet) een kind van deze tijd: Atomos. Deze aarzelde geen ogenblik om de jongelui uit te nodigen voor een reis door de eeuwen van onze jaartelling. Zij zagen de Pleiaden, van waaruit Electra oprijst en zij zagen bovendien nog de dans der sterren. In één woord sprookjesachtig! Vervolgens werd de tijd van de Batavie ren uitgebeeld en even later die van de Germaanse rechtspraak. De troubadour zong voor de herberg vrolijk zijn lied en de minstreel droeg op de Leidse jaar markt van 1210 het gedicht over „Wie- zowa" voor. Daarna was het feest op de Burcht en werd de dans der herderin nen uitgevoerd. De stedemaagd stak de loftrompet over Leiden en in het Gilde- huis werd een klucht opgevoerd. Bijzon der aardig waren het nachtelijk avon tuur van de Leidse studenten en de rijmelarij in het oudeliedenhuis. Het was al vrolijkheid wat de klok nu sloeg! Het reisgezelschap kwam heel huids op zijn uitgangsjaar 1907 terug bij de eerste kabellegging in de Leidse Hoogstraat. Volgde tot slot nog een fantasie op de atoomenergie. Aan dit zeer uitgebreide programma, waar ontwiK-.eiing, uitbreiding en modernise- I ring van de veiling, welke juist het vorig Ijaar een record-omzet bereikte van elf 1 miljoen gulden. Hoewel iedere jubilaris veel dank en waardering had te incas seren. schonken alle sprekers bijzondere aandacht aan de persoon en het werk van de jubilerende betaalmeester. Voor hem was er zelfs 'n Koninklijke onder scheiding: de gouden ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Onder de ruim 500 personen, die deze middag belangstelling toonden voor deze jubilea, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders A. J. Jongeleen en D van der Kwaak, |mr. L. Niemöller van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen en j voorts tal van vertegenwoordigers uit de j kringen van de grossiers, de kleinhandel. de Ver. van directeuren en veilingleiders in Nederland en van tuinbouwveilingen I in Zuid-Holland. j De voorzitter van de veilingvereniging, i de heer B van Vliet, die de lange rij van J sprekers opende er werd ruim twee uur gesproken had voor alle jubila rissen een afzonderlijk woord De heer Verhaar, die evenals de heer Snoeker in een moeilijke periode zijn intrede in het bestuur deed. dankte hij voor diens waardevolle adviezen in bestuursaange- j legenheden. waardoor het mogelijk was de crisisjaren te boven te komen. Een de heer Verhaar aangeboden radio-toestel onderstreepte deze dank. Dat de vereni ging thans op een gezonde financiële basis rust schreef spreker mede toe aan het werk van de heer Snoeker. die steeds bijzondere belangstelling had voor de financiën. U toonde, aldus de heer Van Vliet, niet alleen interesse voor de ver eniging, doch zette uw schouders vol ledig onder het werk. dat gedaan moest worden. Namens het bestuur had spre ker voor de heer Snoeker een schilderij. In bijzonder waarderende woorden liet spreker zich vervolgens uit over de be kwame capaciteiten van de heer Cebon, die de veiling groot heeft zien worden, een belangrijk aandeel had in de uit breiding en modernisering van het vei lingcomplex en die er „ook bij ruw weer in is geslaagd om het schip van de veiling in veilige haven te loodsen". Een enveloppe met inhoud was de tastbare vorm van deze dank. Ook voor het werk van de heren Leyendekker en Knotter. die beiden op de emballage-afdeling werken, had spre ker zeer veel waardering. Dank zij hun optreden ontstond een prettige sfeer tussen de handel en de veiling. Ook zij ontvingen een enveloppe met inhoud. aan veel zorg is besteed, werken velen mede. Noemen wu o.m. „De Sleutelspe lers", het gemengd personeelskoor ver sterkt met het dubbelmannenkwartct „Inter Nos", het kleinkoor „Leonardi", de leerlingen van de balletschool van Corry de Wekker, mevrouw A Ligthart (cello), de heer John Mostaert <piano>, de heer J. P. Hazes (viool» en de heer J. F. van Dunné (fluit). Koor en orkest staan onder leiding van Louis van Wijngaarden, die samen met John Mostaert de muziek voor dit jubileumspel heeft geschreven. Muziek, zang en dans hebben in het stuk een op elkaar afgestemd aandeel. Het gebruik van fluorescentie verhoogt de roman tische sfeer daar waar het nodig is in belangrijke mate. Zij, die de decors heb ben ontworpen en geschilderd verdienen zeer zeker een bijzonder woord van hulde. Evenals aan de bonte kledij van de tonelisten had men aan de decors grote aandacht geschonken Deze wor den overigens in verbluffend snel tempo in de loop van de avond verwisseld. Kortom er valt tijdens de opvoering van de „Cronyk van het licht" veel te ge nieten. Een spektakelstuk zoals men die j van amateurs maar zelden te zien krijgt! I Om in stijl te blijvenEen groentekar vol geschenken. V.l.n.r. de vijf jubilarissen, de heren D. J. Knotter, P. Leyendekker, K. Cebol, L. Verhaar en L. Snoeker. In het midden Gerda en Ria, twee charmante groentevrouwtjes. (Foto L.D./Van Vliet) in de tijd van de bezetting heeft verzet en waarin hij zich een goed vaderlander toonde. Het deed de burgemeester dan ook een groot genoegen te kunnen me dedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd,de heer Cebol de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen De heer J. J. Arbouw. die de geluk wensen van het personeel aanbood, weidde eveneens uit over de prestaties van de jubilarissen, die hij allen een voorbeeld van werklust noemde. Indach tig aan het gezegde: ,,'t Is de groente, die het hem doet", had men de aanbie ding van geschenken in een zeer origi nele vorm gegoten: een groentekar reed de veilinghal binnen, waaruit twee charmante meisjes de geschenken op diepten. Ook voor veilingvoorzitter Van Vliet was er een cadeau bij. Met het oog op het gereedkomen van het nieuwe kantoor bood het personeel hem symbo lisch de levende have van een in dit kantoor te plaatsen aquarium aan. In gelijke geest voerden vervolgens het woord mr. Niemöller namens het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen, de heer A. van 't Hart, voorzitter van de Kring van Veilingen in Zuid-Holland, de T Borst namens de Prov. Commissie van Veilingen in Zuid-Holland, de heer P. J. Kolderman, voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank Leiden/Oegstgeest de heer G. A. Sassen namens de drie orga nisaties van kleinhandelaren in Leiden en omstreken, de heer Mosselman als vertegenwoordiger van de terreinhande laren, de heer A. van Staalduinen, hoofdcontroleur van het Uitvoercontrole- bureau voor Tuinbouwprodukten, de heer C. van Es, voorzitter van de Ver. van directeuren en veilingleiders in Nederland, de heer Verhave namens de grossiers, de heer Van der Poel namens de spruitentelers en een vrouw had het laatste woord mevr. Arbouw, die zich namens het kantoorpersoneel spe ciaal tot de heer Cebol richtte Alle sprekers deden hun woord van geluk wens met de aanbieding van geschenken gepaard gaan. Aan het einde van deze huldiging, welke werd gevolgd door een bezichti ging van de nieuwbouw, spraken de jubilarissen een woord van dank. waar na de ere-voorzitter, de heer C. van Vliet, een slotwoord sprak. Het bestuur van het St.-Elisabeth ziekenhuis alhier heeft de verbouwing van het eerste gedeelte van her zie kenhuis gegund aan de fa Bik en Breedeveld. alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het cand ex. A Wis- en Natuurkunde de heren M H C Paarde- kooper (Leiden) en H H van Oosten (Leiden); voor het Doet. ex Farmacie de heer J .1. M. de Jong (Katwijk a d Rijn); voor het Doet. ex. Biologi»* de heer J. K. Smelik (Leiden) en voor het Doet ex. Scheikunde de heren D P M Rietdijk (Leiden) en H L Jallnk (Oegstgeest).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3