Scliijnbrug over spoorlijn Voor beoordeling van juiste situatie bij tvegomlegging achter het dorp Bodegraven Ttlcfttiedy In stadhuis te Ziirich komt Nederlandse bloemenexpositie Haydn's Jalireszeiten in Treslong VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 Op verzoek van de directie der Nederlandse Spoorwegen is onder toezicht van de Rijkswaterstaat nabij Bodegraven een aantal pijlers opgebouwd en wel op die plaatsen, waar men t.z.t. de definitieve pijlers voor de 250 meter lange brug over de spoorlijn LeidenWoerden zal doen verrijzen. Deze brug zal dan een onderdeel vormen van de omlegging van de Rijksstraatweg vanaf de Oude Rijn tot aan de afrit van Rijksweg no. 12 aan de Goudseweg. Het plaatsen van pijlers, die van zeer iicht materiaal zijn vervaardigd, heeft ten doel te controleren in hoeverre of de wagenbestuurders van de treinen last ondervinden van deze uiteraard nogal omvangrijke pijlers, waarop de 10 meter brede weg zal komen te rusten. Vooral de treinreizigers, die langs het terrein van de werkzaamheden rijden, zullen zich afgevraagd hebben of nu eindelijk met de aanleg van deze omlegging be gonnen is. Zover is het nu nog wel niet, maar zijn onze inlichtingen juist, dan is het stellig wel de bedoeling nog dit jaar met de aanleg van deze weg en de bouw van de drie bruggen te beginnen. Daar de spoorbaan juist ter plaatse een flauwe bocht maakt, is het nodig, dat de wagenbestuurders een uitzicht Geen Benelux op een koopje! (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op kritiek van de heer Blaisse (KVP) over de organisatie van de plechtigheid der ondertekening van het verdrag der economische Benelux in de Ridderzaal, heeft minister Luns geantwoord, dat de bestedingsbeper king er de oorzaak van is geweest, dat ..slechts" aan 264 genodigden een dejeuner is aangeboden en dat was „geen broodje van Kootje". En van Hare Majesteits ambassadeur, die hekend staat als een fijnproever, en dat in dat milieu, meneer de voorzitter, heeft zijn bijzondere waardering uit gesproken voor dat dejeuner. Het is bepaald niet op een koopje gedaan, zei minister Luns, maar hij was het er wel mee eens, dat de heer Van Cauwelaert, de voorzitter van de inter parlementaire Beneluxraad, niet achter de ministers en staatssecretarissen op de vierde rij had moeten zitten. Hij is in zijn land minister van Staat en hij draagt de hoogste Nederlandse onder scheiding, het Grootkruis Nederlandse Leeuw, dat slechts drie Nederlanders dragen: prof. Gerbrandy, jhr. Van Star- kenborgh Stachouwer en admiraal Helf- frich. Wegens gezondheidsredenen heeft Van Cauwelaert niet aan het dejeuner deel genomen. zodat de minister niet met hem heeft kunnen spreken over zijn plaats in de zaal, maar hij zal hem als nog schriftelijk zijn mening kenbaar maken. Vergiftiging in gevangenis Leeuwarden Een mysterie (Speciale berichtgeving) Woensdagmorgen hebben bewakers in de Leeuwarder strafgevangenis de 34-jarige W. Lodder levenloos op zijn bed in de cel aangetroffen. Een arts constateerde dat Lodder aan vergifti ging was gestorven. Hij werd enkele jaren geleden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij zijn vrouw met vergif om het leven had gebracht. Daarna was hy met een ander getrouwd. Het is de eerste maal, dat in een Ne derlandse gevangenis een gedetineerde door vergif om het leven komt. Het on derzoek hoe dit gif in handen van Lod der is gekomen is in volle gang. Eerst werd gemeld, dat de Berkelse arts. dr. O die ook in Leeuwarden levenslang doorbrengt wegens moord door vergif op zyn vrouw (hetgeen hij altijd is blijven ontkenen) ook iets met deze zaak te maken zou hebben. Hij had nog al eens omgang met dr. O. De officier van Justitie bij de Leeuwarder Recht bank, mr. Gelinck heeft dit gisteravond echter met beslistheid tegengesproken. Waddinxvener verdronken SINDS 2 JANUARI VERMIST De rijkspolitie te water.heeft woens dagmiddag nabij de Goudse groentevei ling te Waddinxveen het stoffelijk over schot opgehaald van de 57-jarige groen tehandelaar P. Vreugdenhil. De heer Vreugdenhil werd sedert 2 januari j.l. vermist, maar de familie heeft eerst ongeveer een week geleden daarvan aangifte gedaHn bij de politie en een telcpate uit Rotterdam in de arm genomen. Het onderzoek heeft uit gewezen. dat de man. die in de nacht van 1 op 2 januari uit was geweest, zich met een taxi naar huis had laten bren gen. Na de taxi te hebben verlaten moet hn door de duisternis misleid in het wa ter zijn gelopen. Het stoffelijk overschot werd uit een sloot nabij zijn woning op gehaald. De pilaren gezien vanaf de spoor baan in de richting van de Vliet- kade en de Rijksstraatweg langs de Oude Rijn. Duidelijk is te zien hoe j hier straks de weg zal komen te liggen. (Foto Karsen-L.D. Bodegraven) hebben van 250 meter- Geen wonder dus. dat de verantwoordelijke leiders by de spoorwegen zich eerst willen overtuigen of dit werkelijk het geval 1 is, voor men tot de bouw van de de finitieve brug overgaat. Met de plaat sing van de pijlers is de te verwachten situatie in beeld gebracht. Indien de werkzaamheden dit jaar zullen beginnen, gebeurt dat reeds voor de vierde maal! Het plan is n-1. meer dan een kwart eeuw oud. Reeds om- streeks het jaar 1930 werd het plan voor deze omleidingsweg aanbestedingsklaar I gemaakt. De nationale crisis in de jaren dertig, de tweede wereldoorlog en de stormramp van 1 februari 1953 staken echter een spaak in het wiel. Het valt te begrijpen, dat men vooral in Bodegraven thans wéér angstig uit ziet naar een uitstel met als motief de bestedingsbeperking. Zoals de zaken er nu voorstaan is dit toch stellig niet het geval en mag ver wacht worden, dat de door ons in 1952 Wèg keelpijn V keeltabl. helpen direct uitvoerig beschreven weg er thans ein delijk zal komen. De weg is vanuit de bocht in de Rijks weg langs de Rijn ten westen van Bo degraven geprojecteerd naar het achter ste deel van de Vlietkade. Hier zal een klein viaduct over de Vlietkade worden gemaakt. Vervolgens gaat de weg over de Vliet en de spoorlijn door de lande rijen en een deel van het voetbalterrein van de vereniging Bodegraven om daar na Oud-Bodegraven te kruisen. Via de weilanden wordt aansluiting verkregen met de afrit van de Rijksweg no. 12 van Utrecht naar Den Haag—Rotterdam. De „pilaren" zullen zodra de betref fende autoriteiten een en ander gecon troleerd hebben weer worden afgebroken. Indringer na wilde jacht gearresteerd Een familie te Rotterdam bestaande uti man, vrouw en twee dochtertjes was 's avonds de stad ingegaan. Toen zij om acht uur thuis kwamen in de Paetstraat te Rotterdam, zagen zij achter gesloten gordijnen licht branden. Dit bevreemdde hen, en daarom ging de heer des huizes eerst naar binnen en op onderzoek uit. In de huiskamer zag hij een man rond scharrelen. Hij wilde de indringer pak ken, maar er ontstond een worsteling, en de onbekende zag kans zich los te rukken. Hij rende de deur uit, de straat op De heer des huizes zette daarop in zijn auto de achtervolging in. Mevrouw belde intussen het alarmnummer van de politie, en spoedig verscheen een radio wagen ten tonele. De inzittende politie mannen kregen het verhaal te horen, en mevrouw had nog gezien dat de in dringer een verband om zijn rechter arm droeg. In de omgeving toog men op ondezoek uit, toen opeens via de mobi lofoon het hoofdbureau meldde, dat een bewoner van de Statensingel een man het water van deze singel had zien in springen en overzwemmen. Het onder zoek werd toen wat gemakkelijker, en men ontdekte spoedig een man, die een nat spoor achterliet en de rechter arm in verband droeg. Het was een 44- jarige Rotterdamse schilder, een oude bekende van de politie, die meteen werd ingerekend. Hij had na de zwempartij nog enige tijd in het struikgewas ver borgen gezeten, maar de kou was hem te machtig geworden. Aanrijding tussen autobus en melkwagen: 2 doden Vanmorgen heeft zich op de weg tus sen Moergestel en Oistenvijk een ern stige aanrijding voorgedaan tussen een autobus en een met paard bespannen melkwagen, waarbij twee doden zijn ge vallen. De melkrijder, de 54-jarige Jos den Otter uit Moergestel en diens 16-jarige zoon Johannes werden op slag gedood. Omtrent de juiste toedracht van het on geval tast. men nog in het. duister. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Blijkbaar heeft de chauffeur van de autobus de melkrijder niet opgemerkt. De melkwagen werd vernield, de bus zwaar beschadigd en het paard gedood. De inzittenden van de bus kwamen met de schrik vrij. De melkrijder laat een vrouw en twee kinderen achter. Rente Rijkspostspaarbank wordt drie procent (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen is de PTT voorne mens de rente van de Rijkspostspaar bank te verhogen van 2.64 tot 3%. Dit zou dan de tweede verhoging binnen korte tijd zyn. In afwachting van de daartoe te tref fen voorzieningen, zal de rente-verho ging met terugwerkende kracht van 1 januari 1958 af worden berekend. Hijiislxirgse tulpen voor jonge moeders De Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" verzorgt regelmatig tentoonstellingen in het buitenland teneinde de aandacht te vestigen op de produkten van de Nederlandse bloemisterij. Een van die ten toonstellingen zal worden gehouden in het stadhuis te Zürich in Zwit serland. Men zal er alle mogelijke soorten bloemen exposeren en in het bijzonder de nadruk leggen op de tulpen, aangezien Zwitserland een belanrijke afnemer is van de Hollandse snijtulpen. Voor Rijnsburg ls deze tentoonstelling natuurlijk van groot belang, aangezien een zeer groot deel van de tulpen uit Rijnsburg zal komen. Deze propaganda in het buitenland is van onschatbare waarde, niet alleen voor de export van snijbloemen, doch ook voor het vreem- delingenbezoek naar Nederland Men hoopt in Rijnsburg althans, dat vele Zwitsers nu naar Nederland komen om hier de bloemen te komen bekijken, met name tijdens het Bloemencorso. Voor de Bollenstreek is deze expositie al even belangrijk, want zij zal een prachtig propagandamiddel zijn voor het bezoek aan de streek in het vroege voorjaar, wanneer de bollenvelden weer in volle bloei staan. NADRUK OP DE TULPEN De tentoonstelling in het Zürichse stadhuis zal geopend worden op 20 februari door de Nederlandse ambas sadeur in Zwitserland, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje. Men venvacht, dat talrijke vooraanstaande personen uit Nederlandse en Zwitserse kringen hierbij tegenwoordig zullen zijn. De expositie duurt tot 2 maart. Behalve tulpen zal men er ook anjers, rozen, seringen, fresia's en gerbera's kunnen bewonderen, want het gaat niet alleen om Rynsburgse tulpen, maar om alle produkten, die geleverd worden door de Nederlandse kwekers. De Nederlandse Bloemisterij maakt geen propaganda voor één bepaald produkt, maar voor het gehele vak. Dat hierbij zo nu en dan eens de nadruk wordt gelegd op één bepaalde bloemensoort is niet te ver wonderen en hangt voor een deel ook af van het jaargetijde. 200 M2 Het arrangement is opgedragen aan George Kiersch. in Leiden en Rijnsburg goed bekend door de verzorging van het Rijnsburgse corso. De heer Kiersch krijgt in het stadhuis van Ziirisch twee ruimten ter beschik king. Elk ter grootte van ongeveer 100 m2. De hal op de begane grond zal een landschappelijk karakter dragen. Behalve tulpen, hyacinten en narcis sen zal men veel gebruik maken van berkeboompjes en heesters als serin gen en Japanse sierkers, die alle reeds volop in blad staan. In Aalsmeer heeft men zich veel moeite gegeven dit decoratiemateriaal te vervroegen. Straks zullen enkele grote auto's van 8 meter lengte deze bomen en heesters zorgvuldig ingepakt naar Zwitserland vervoeren. De bloemen zullen zo laat mogelijk per vliegtuig wor den verzonden. NACHTEN DOORWERKEN De bovenzaal zal voornamelijk voor beelden geven van de Nederlandse bloemsierkunst. Tegen donkere achter wanden zal George Kiersch „schilde rijen" met levend materiaal maken. „Wij kunnen dat veel mooier dan de beste schilder," zo vertelde de heer Kiersch ons vanmorgen, want wij werken met wat de natuur ons biedt, en daar kan niemand tegenop. Het zal wel weer hard werken worden, want wij gaan er maan dag 17 februari heen en 20 februari moet alles klaar zijn. Dat is dan 21 j dag en twee nachten, want nachten tellen bij ons ook mee. Dat is minder erg dan het lijkt, want wij zijn er aan gewend en weten hoe wij ons tegen de slaap moeten wapenen". Behalve de tentoonstelling zullen er nog meer activiteiten zijn in Zürich. Aan ieder bruidspaar zal een boeketje tulpen worden aangeboden en iedere jonge moeder zal eveneens verrast wor den met Nederlandse tulpen. Ook in verscheidene Züricher zaken, zal men propaganda maken voor de Nederlandse produkten. De heer Kiersch, die geassisteerd wordt door de heer Berg Smit uit Noordwyk en zeven andere vooraan staande Nederlandse bloemsierkunste- naars, zal met onderbreking van enkele dagen, wanneer hij even naar Nederland moet voor andere zaken, in Zürich blij ven. Er zal n.l. nog werk genoeg zijn, want alle bloemen dienen tenminste eenmaal ververst te worden 1 Soekarno: „géén bezorgdheid" President Soekarno heeft vandaag in Kobe verklaard „geen reden of aanleiding tot bezorgdheid of alarm te zien in de huidige situatie in Indo nesië" zulks naar aanleiding van de inmiddels door de regering in Dja karta tegengesproken berichten over de vorming van een tegenrege ring in Sumatra. De president vertelde tijdens een lunch, dat sinds Indonesië In 1945 on afhankelijk werd, reeds twee maal door onstandelingen proclamaties wer den afgekondigd. „U ziet dus, dat elke volgende proclamatie niets nieuws be tekent". Voorts zeide Soekarno: „Elke nieuwe natie, en enkele van de ouderen overi gens ook. heeft vele moeilijkheden te overwinnen. Indonesië is geen uitzon dering. In de afgelopen 12 jaren hebben we voor- en tegenspoed gehad". De president noemde de onafhanke lijkheidsproclamatie van 1945 „de sterk ste band van de 82 miljoen mensen, die in Indonesië leven. Deze eenheid is op gewassen tegen elke huidige of toekom stige moeilijkheid", aldus Soekarno. Luitenant-kolonel Gintings, de mili taire commandant van Noord-Sumatra, die ook deel uitmaakt van het reisge zelschap van de president, zeide. dat hij zo spoedig mogelijk naar zijn troepen wil terugkeren. „Met in Japan te blij ven. kunnen wij niets doen. We behoren op onze post te zijn". Doch andere leden van het gezelschap zouden, de president hebben aangeraden om zijn tocht door Japan overeenkom stig het reisplan voort te zetten. Een van Soekarno's militaire adju danten verklaarde: „Wü hebben hetere en moderner wapens dan de rebellen Bovendien hebben we 40 loyale bataljons in West-Java". „We zfjn er niet verlangend naar om op onze landgenoten te schieten, doch als zij trachten ons te dwingen, zullen wij niet aarzelen". Deze adjudant wilde niet zeggen welke soorten wapens de Sovjet-Unie aan Indonesië heeft verstrekt, doch hij voegde er wel aan toe: „ze zyn zeer nieuw en zeer modern, en er zyn er nog meer onderweg". 31 januari 122685 werklozen Sinds een jaar meer dan verdubbeld De geregistreerde aantallen werk lozen per 31 januari jl. bedroegen, met tussen haakjes de aantallen op 31 december j.l., provincie Groningen 11.455 (97451. Friesland 11.360 (9943). Drenthe 11.638 (10.585). Overijssel 9453, (7977), Gelderland 12.845 (10.679), Utrecht 4872 (3800). Noord-Holland 16367 (14.000). Zuid-Holland 17.912 (15.045), Zeeland 4870 4540), Noord- Brabant 17002 (13.723), Limburg 4929 (3887Totaal op 31 januari jl. 122.685 Op 31 december jl. 103.924. Een jaar geleden, op 31 januari 1957 waren geregistreerd 55.277 werklozen. Kunstmaan weer zichtbaar Morgen zal de tweede kunstmaan weer te zien zyn. Zij verschijnt *s morgens en beweegt zich van het zuid-westen naar het noord-oosten, zo deelt de Sterren wacht te Utrecht ons mede. Morgen is zij om 6.47 uur in het zuid oosten op een hoogte van circa 30 gra den boven de horizon. Zij zal niet erg helder zijn, maar wel voor het blote oog zichtbaa-r. Verbetering uitkering herhalingsoefeningen Minister Staf heeft in een nota aan de Eerste Kamer verbetering aangekon digd van de uitkeringen aan militairen die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen en van de kostwinnersvergoe ding bij eerste opkomst. Deze verbete ringen zullen begin april worden inge voerd. De kostwinnersvergoeding bij herha lingsoefeningen 7,al worden vervangen door een vergoeding wegens inkomsten derving. De regeling zal in grote lijnen daarop neerkomen, dat aan loontrekkenden en daarmede gelijk te stellen personen 80 van hun brutoloon zal worden vergoed en dat voor zelfstandigen een vergoeding zal worden uitgekeerd, welke gelijk is aan het brutoloon, dat aan een vervan ger zou moeten worden uitgekeerd. Zowel in het ene als in het andere ge val zal de vergoeding worden gebonden aan een maximumloon van f. 6900 per jaar, met dien verstande echter, dat onafhankelijk daarvan de kinderbij slag of kindertoelage integraal zal wor den vergoed. Een tweetal verbeteringen in de rege ling betreffende kostwinnersvergoeding bij eerste oefening zullen ongeveer op hetzelfde tijdstip worden ingevoerd als de regeling der vergoeding wegens in komstenderving, namelijk begin april. Controle maximumsnelheid De minister van Justitie heeft de Pro cureur-generaal bij de gerechtshoven verzocht nadere voorschriften te geven over het toezicht op de naleving van de maximum-snelheidsvoorschriften. Het is gebleken dat in het algemeen de noodzaak van de naleving van de voorschriften veel begrip heeft ontmoet. Aan de hand van statistische gegevens uit enkele grote steden is geconstateerd, dat het aantal persoonlijke ongelukken en het aantal botsingen met materiële schade sedert de invoering van de ma ximum-snelheid terug zijn gelopen. In middels doet zich echter een nevenge volg van de invoering gevoelen: het pu bliek dat niet van gemotoriseerde voer tuigen gebruik maakt rekent er op. dat de voorschriften over de maximum snelheid zonder uitzondering worden na geleefd. Het gevaar, dat degenen, die zich niet aan de voorschriften houden, veroorzaken, neemt daardoor toe. Wellicht speelt ook het door de politie nog wel toegepaste systeem van waar schuwingen een rol. Sommige wegge bruikers schynen hierin aanleiding te vinden het met de naleving van de voor schriften minder nauw te nemen. De minister heeft in het belang van de veiligheid van het verkeer de politie opgedragen voortaan van elke geconsta teerde overtreding proces-verbaal op te maken. Verder zal de politie meer stel selmatig controle dienen uit te oefenen. Blijmoedige vertolking van Zingt den Heer' Haydns „Jahreszeiten" is het meest geliefde oratorium. Het keert eeuwig terug. Het was in anderhalve eeuw voor miljoenen een bron van vreugde en het behoudt dit voorrecht. Is het het oratorium van het Geluk? Het moet een geheim bergen. Misschien het geniale evenwicht tussen cultuur en natuur? Zijn blijmoedige idylle is in Treslong te Hillegom opgevoerd. Zo mogen we het zeggen, want het oratorium is een panorama van verschuivende landelyke heel den. Mag al de zomer loodzwaar neerhangen, het onafwendbare onweer schrik wekkend hebben gedreigd, mogen al winterse gedachten schaduwen leggen (meer in de teksten dan in de muziek), de idylle zélf is niet te verstoren. Ze is ook niet verstoord door een schoonheidsverminkende vertolking. Noch koor, noch orkest, noch solo-trio hebben hoe ook maar afbreuk gedaan. „Zingt den Heer" en de dirigent Gosse Kroese mogen tevreden terugblikken! De allergrootste bekoring van het werk ligt, dunkt ons, in de orkestpartijen, in die fijngeweven illustratieve schilderin gen van een symfonicus bij de gratie Gods. Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, dat de compositie dro men kan. was op z'n best. Een was er daaronder, die we afzonderlijk noemen, omdat hy meesterlijk was: de fluitist, al van de eerste aria af met het „flötend nach". Het koor is zeer ervaren, heeft een uitstekend gefundeerde scholing achter zich en weet dus met fuga's om te gaan. Het kent zelfverantwoording. De zang is voldoende elastisch en nooit bezwaard met aarzeling of onzekerheid. De sopra nen hebben geen moeite met de hoge bes, die ze zingen en niet aantikken, de tenoren produceren een gezond-sonore klank. De klankkleur is trouwens in alle registers van aangename aard en de groepsverhouding evenwichtig. Hetzang- lijnenbeeld bezit beschaving en trans parantie. In terzetten bleken Reggina Beekman als sopraan. Wiebe Drayer als tenor en Herman Schey als bas in de timbres goed bijeen te passen. De ons onbekende sopraan vervulde vele eigenschappen die men van een so liste verwacht. Haar techniek is afge rond en in de stem rust charme, innig heid, welluidendheid. Zij heeft het ver mogen om sfeer en stemming te treffen en, bij een gemakkelijk vloeiende voor dracht, ook steeds de kern van de toon te treffen. Dit laatste is iets dat de tenor Wiebe Drayer niet zo consequent vermag. Het geluid is overigens niet onfraai en de Griekse Cyprioten kondigen voortgezette strijd aan De „Peka", de politieke afdeling van de Grieks-Cyprische opstandelingen organisatie E.O.K.A., heeft gisteren op Cyprus pamfletten verspreid, waarin de Britse gouverneur van het eiland. Foot, wordt meegedeeld, dat zij de strijd om Cyprus zullen voortzetten. „Ons geduld is uitgeput", aldus de pamfletten. Deze vlugschriften zijn een antwoord op de toespraak, die Foot zoji- dag j.l. hield en waarin hij ervoor waar schuwde, dat de E.O.K.A. van plan is tot nieuwe „terroristische activiteit" over te gaan. Er is geen hoop meer, dat er spoedig een oplossing voor het probleem-Cyprus wordt gevonden, aldus de Peka. De ver antwoordelijkheid hiervoor wordt voor een groot deel gedragen door gouverneur Foot, die jegens de Griekse Cyprioten een dubbel spel zou spelen. Volgens het pamflet verzocht hij de Griekse Cyprio ten de vrede te bewaren en geduld te hebben om het zoeken van een oplossing mogelijk te maken, maar blijven Britse troepen vrees onder de bevolking ver wekken, waardoor een oplossing onmo gelijk is geworden. voordracht kon men waarderen, maar een geheel egale indruk laat hij niet na, omdat in de hoogte wel wat aan expres siviteit verloren gaat. Herman Schey is de „koning van ons zangersgilde", onveranderlijk rolvast zich zelf, zeer sterk in zijn beitelende kracht. Ontelbare malen is hij als de boer Simon opgetreden, altijd met dat onbepaalbaar speelse over zijn vertolking. Ook een koning op zyn erf. Boer-koning! V. VARIA Film en fiscus Een aantal filmlberoemdheden is nog al nonchalant omgesprongen met hun belastingaanslagen, zodat de fiscus ge dreigd heeft met beslag op bezit. Wat de belastingschuld over 1956 be treft staan Judy Garland en haar echt genoot Sid Lult aan de top Zij hebben nog een bedragje te betalen van 47.000 dollar (dat is meer dan 150.000 gulden). Mickey Rooney en zijn vrouw Elaine doen weinig voor het echtpaar Lufit on der. Zij moeten nog 41.090 dollar aan de staat offeren. Tegenover deze bedra gen is de schuld van de zanger Vio Damone 27.239 dollar betrekkelijk bescheiden, maar het bedrag mag er toch ook zijn. Tot de andere, die wat betreft 1956, nogal diep in de beurs zul len moeten tasten, behoren Maureen O'Solivan en John Farrow (22-467), Roy Calhoun en Liita Baron (21.286), Otto en Mary Preminger (18-885), Frankie Laine (28.391), Peggy Lee en Dewey Martin (22.348). De ruim twintig sterren, die op het lijstje genoemd worden, hebben een ge zamenlijke schuld bij de fiscus van meer dan een miljoen dollar, doch allen tezamen hebben zij het nog niet zo bont gemaakt als Charlie Chaplin in zijn eentje. De „Koning van New York" Wordt nog betreffende 1953-1954 ge noemd wegens achterstalligheid van 1.400.000 dollar. Maar dat is een prin- cipiëel verschil van mening. Charlie stelt zich namelijk op het standpunt, dat hij buiiten de Amerikaanse inkom stenbelasting valt. omdat hij thans in Zwitserland woont. En de belasting neemt een andere stelling inDe inzet van deze kwestie wordt steeds groter. Gasvergiftiging in schoolklas te Oudewater (Van onze correspondent) Gistermorgen heeft in een der lokalen van de semi-permanente school aan de Waardse Dijk te Oudewater een geval van gasvergiftiging plaats gehad. Reeds bij de aanvang der lessen bespeurde de onderwijzeres van de rooms-katholieke meisjesschool, mej. Overbeek, gaslucht Een uur later werden zeven meisjes en hun onderwijzeres in meerdere of min dere mate onwel. Enkele leerlingen kre gen sterke braakneigingen en anderen hevige hoofdpijn. De onderwijzeres nam onmiddellijk maatregelen en liet de kin deren in de buitenlucht, waarna zij het schoolhoofd en een dokter waarschuwde. Deze laatste liet de zeven kinderen per auto naar hun woning vervoeren. De andere kinderen kregen de rest van de dag vrijaf. Naar thans bekend is. heeft dit on geval voor geen van de betrokkenen schadelijke gevolgen gehad- Naar de oorzaak van het binnendringen van het gas in het lokaal wordt een onderzoek ingesteld. Ex-kassier voor officier van Justitie (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is de 49-jarige kassier, die ten nadele van de firma Berger in Amsterdam 1,8 miljoen gulden heeft verduisterd, van het Hoofdbureau van Politie overgebracht naar het Paleis van Justitie aan de Prinsegracht in de hoofdstad, waar hij voor de officier van Justitie, mr. XV. P. Bakhoven, is geleid. Daarmee is tevens de tweede fase van het gerechtelijk onderzoek in deze zaak ingeluid. Samen met de politie zal thans ook de rechter-commissaris zich bezighouden met de perikelen rond de verduisterde 1,8 miljoen, waarvan 1,7 miljoen reeds volmondig door de verdachte zijn toe gegeven. Maar er resten nog vele vragen. Hoe was het mogelijk, dat men bij N. V. Berger niéts heeft gemerkt? Hoe komt het, dat de accountants niets hebben ontdekt? Nog zijn geen verdere arresta ties in deze zaak gedaan, maar het onderzoek wordt met de dag uitvoeriger. De firma Berger is een klein kantoor, dat zich vooral bezighoudt met de han del in valuta en schatkistpapieren. Ge ruime tijd geleden is deze zaak opge kocht door de Bank van Mierlo uit Breda. Deze bank op haar beurt is het eigendom van N. V. De Twentsche Bank. Het is dan ook op last van deze laatste onderneming geweest, dat bij de firma Van Mierlo per 1 januari jl. de alge mene reorganisatie plaats vond, waarbij de accountantscontrole werd overgedra gen aan de accountants van de Twentse Bank. die onmiddellijk de fraude hebben ontdekt. In Amsterdam gonst het op het ogenblik van oncontroleerbare ge ruchten. die door de politie nauwkeu rig worden onderzocht. Ook de fiscus houdt zich thans met de zaak bezig en gaat na in hoeverre de verduisterde gelden belastbaar zyn en hoe de gang van zaken bij de firma Berger is ge weest. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 februari. Veemarkt. Aan voer: 2 stieren, 62 melkkoeien, 180 vette koeien, 75 varekoelen. 46 vette kalveren, 125 nuchtere kalveren. 50 vette schapen. 957 vette lammeren, 3 zuiglammeren, 28 varkens (zeugen) 434 schrammen, 736 big gen. 1 paard, 1 geit. Totaal 2700 stuks. Notering: melkkoeien f 850-1050, vette koeien per kilogram schoon gewicht f 2,60 tot f3.10, varekoeien f 600-800, vette kal veren per kilogram levend gewicht f 1.70- 2.40, nuchtere kalveren per kilogram lev. gewicht fl.00 tot f 1.35, vette schapen f 65,tot f 85,vette lammeren f 65, tot f 90.drachtige zeugen f 225, tot 300. schrammen f 6090. biggen f 3236, extra kwaliteit biggen f 38.00 tot f 45,00. Handel: voor melkkoeien matig, vette koeien lui, varekoeien stil, vette lammeren lui, nuchtere kalveren matig, vette scha pen en vette lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 7 februari. Aangevoerd 9 partijen Goudse kaas. Notering Goudse eerste kwaliteit f 2,03 tot f 2,10. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 februari. Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 6.20-8.40, idem A binnenland (per kist) 4.90-8.00, idem A2 binnenland (per kist) 3.60-4.00, idem B export (per kist) 4.60-5.90, idem B binnenland (per kist) 1.40-2.90. boerenkool 18.00-20.00, gele kool 7.10-8.20, selderie 18.00. De totale aanvoer van waspeen bedroeg 17.000 kg. waarvan 13.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE. 6 februari. Plantgoedveiling GLADIOLEN. Bij de Coöp. Bloembollen veiling HJ3.G. werden pl.m. 500 manden plantgoed van gladiolen aangevoerd. Zo als blijkt uit onderstaande noteringen blijven de prijzen best. GLADIOLEN: 6/8 4/6: Are de Trlomphe 6/8 1 05, Aristocrat 1.35 1.00, Bloemfontein 1.10 0 75. Don Camilïo 6/8 0.85. Dr. Fle ming 1.00, Fahnenjunker 4/6 0.70, Flower Dream 6/8 1.55, Gelber Herald 0.90, Gold Dust 1.25 0.95, Harry Hopkins 4/6 1.25, Hawaii 6/8 1,25, Java 0.90 0.65, Jo Wage- naar 6/8 1.10, Joh. Strauss 1.35 1.10, Juni- wonder 4/6 0.70, Kard. Spellmann 6/8 1.20 Lavender Giant 4/6 0.60, Leeuwenhorst 6/8 1,15, Mary Hou6ley 1.35, Maureen Gardner 4/6 0.65, Memorial Day 6/8 1.35, Morning Kiss 1.20. Pactolus 0.75, Palet 1.30, Philippo's Memory 120, Picardy 1.25 1.05, Pride of Holland 1.00 1.05, Prinses Beatrix 6/8 0.90, Rosa van Lima 1 40, Sans Souci 1.30, Silhouet 1.10 0 70, Splc and Span 6/8 1.50, Spotlight 1.70. Sunny Boy 1.20, Washington 1.40 1.05, Gemengd 6,8 0.50. GLADIOLEN: kralen per liter: American Express 0.65, Jo Wagenaar 0.75, Joh. Strauss 2.20. Lavender Giant 1.50, Leeu wenhorst 2.10, Maria Goretti 1.30, Poppy Day 0.90. Pride of Holland 0,95, Sans Sou ci 1.00, Sneeuwprinses 1.10. ROELOFARENDSVEEN. 6 februari. Bloemenveiling: Krokussen 17-24, Fresia's 1 00-1.37. Anemonen 80-99, Blauwe Druif jes 32-56, Narcissen: King Alfred 67-73, Earley Glorie 58-74, Whrestler 54-67, For- tuna 56-72, Cragford 58-60, Helios 52-64. Actea 63-64, Am. Glorie 62-68. Tulpen: Rose Copland 88-1.12. Earley Queen 73-83, Paul Richter 96-1.12, E. Eddv 94-1 06, Wintergold 69-88. Gen. de Wet 95-99. Nan- sen 86-1.01. Olaf 1.04-1.07, Overdale 85- 86, White Sail 73-95, Plquante 86-1.03, Krelage 73-91, Golden Harvest 97-1.10, Purper Copland 1.05-1.08. Weber 77-79, Br. Star 58-67. Lustige Witwe 1.00-1.11, Pre ludium 91-98. Athleet 1 00-1.05. Kornlfo- rls 91-93, Zenober 73-85. W Pitt 92-1 05. Hoangho 70-79, Dubb. Tulpen 72-84 per bos, Am. Anjers 14-25 per stuk. RIJNSBURG, 6 februari. Bloemen veiling FLORA. Tulpen per bos: Edith Ed dv 1.00-1.20, van der Eerden 95-1.15, W. Gold 95-1.10, Kornlforus 90-1 05. Or Ex press 95-1.00, Krelage 80-1.05, Superbe 90- 1.00. W. Sail 1.00-1.15, Pax 1.05-1.20. Cop land 1.00-1.25, Prunus 1.50-2.00, C Huil 1.15-1.30. Campfire 1.30-1.50. Preludium 90-95, Demeeter 1.20-1.40, Queen of the Night 1.50-1.60, Cr. Imperial 80-95, Gol den Harvest 90-1.15, Earlev Queen 80-90, Paris 1.20-1.40, Roland 1.15-1.30, Hyacin ten: Pink Pearl 20-28, L'Innocence 18-26, Ostara 16-22, Jan Bo6 15-23, Delftsblauw 17-24. Anne Maria 18-25, Narcissen: He lios 50-60, Carlton 68-76, King Alfred 70- 75. Poetaz 75-85. Golden Harvest 70-80, Blauwe Druifjes 40-46, Krokus blauw 2.60- 4.00, idem geel 1.00-1.70.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4