Prof. A. J. Staverman hoogleraar te Leiden voor fysische chemie Opvolger van prof. Hermans die naar Amerika vertrok Operaconcert in Stadsgehoorzaal HOUTVESTER 96ste jaargang Vrijdag 7 februari 1958 Tweede blad no. 29361 Bij Kon. besluit is met ingang van 1 febr. j.l. aan dr. J. J. Hermans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde aan de Leidse Universiteit en is tot zijn opvolger benoemd dr. A. J. Staverman, die vele jaren conservator te Leiden is geweest bij anorganische fysische chemie en sinds 1954 directeur is van het Centraal Laboratorium van de Nederlandse Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek. Prof. Hermans is dezer dagen naar Amerika vertrokken waar hij een functie heeft aanvaard. Reeds geruime tijd geleden schreven wij uit voerig over zijn voornemen zijn Leidse positie prijs te geven ten behoeve van een positie in de Nieuwe Wereld en de motieven die hem daartoe hadden geleid. Prof. dr. J. J. Hermans De heer Staverman werd op 27 juni 1911 te Bussum geboren. Na een gym nasiale opleiding in Deventer studeerde hij scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij in 1936 het doctoraal examen aflegde. De heer Staverman kwam daarna naar Leiden om bij prof. Van Arkel zijn promotie voor te bereiden. Hij promo veerde in 1938 op een proefschrift ge titeld „Cohaesiekrachten in vloeibare mengsels". Inmiddels was hij in 1937 in functie getreden als leraar in de natuurkunde, scheikunde en mechanica aan het toen pas opgerichte Rijnlands Lyceum te Wassenaar. In 1940 werd dr. Staverman benoemd tot conservator in de anorganische fysische chemie te Leiden. De moeilijk heden aan de Leidse Universiteit gedu rende de bezettingsjaren deden hem in 1942 besluiten een werkkring bij het Natuurkundig Laboratorium van Philips in Eindhoven te aanvaarden. Na de bevrijding maakte dr. Staver man een jaar lang deel uit van het Militair Gezag om deel te nemen aan de opsporing van door de Duitsers geroofde instrumenten en materialen uit Leidse laboratoria. Hij slaagde er onder meer in een grote magneet van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en een hoeveelheid platina terug te vinden en weer ter beschikking van de eigenaren te stellen. Na deze nasporingen keerde hij terug ln het wetenschappelijke speurwerk, an dermaal als conservator in de anorgani sche fysische chemie. In 1947 echter trad dr. Staverman in dienst van het Kunststoffeninstituut van T.N.O. te Delft, waar hij leider van de weten schappelijke afdeling werd. Toen in 1954 delen van verschillende» T.N.O.-instituten werden afgesplitst en samengevoegd tot het Centraal Labora torium van TNO te Delft werd hij be last met het directoraat hiervan, de functie die hij heeft bekleed tot zijn huidige benoeming tot Leids hoogleraar. Van de hand van prof. Staverman zijn vele publikaties op wetenschappelijk ge bied verschenen in binnen- en buiten landse tijdschriften. Prof. dr. J. J. Hermans, de afgetreden hoogleraar in de fysische scheikunde, werd in november 1909 te Leiden gebo ren. Hij studeerde aan de Leidse Univer siteit en promoveerde in 1937 tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld „The diffusion of electrolytes". Na enige tijd als assistent voor de natuurkunde aan de Landbouwhoge school te Wageningen werkzaam te zijn geweest werd hij benoemd tot conser vator bij prof. dr. E. Gorter, hoogleraar in de kindergeneeskunde te Leiden en daarna tot scheikundige aan het Cen traal Instituut voor Cellulose-onderzoek van de Algemene Kunstzijde Unie. In 1946 aanvaardde hy een hoog leraarsfunctie te Groningen en op 28 november 1952 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar te Leiden in de fysische chemie. Hij volgde daarmede in zekere zin prof. dr. C. J. F. Bött- cher op, die als buitengewoon hoog leraar voor deze wetenschap was afge treden. Prof. dr. A. STAVERMAN (Foto L.D./Van Vliet) Prof. Hermans besloot geruime tijd geleden een functie in Amerika te aan vaarden mede op grond van zijn over tuiging, dat de financiële overheidspoli- tiek en het systeem van de voorziening van wetenschappelijke medewerkers in ons land niet beantwoordden aan de eisen die de wetenschappelijke ont plooiing stelt. JURIDISCHE VOORDRACHT. In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op de woens dagen 19 en 26 februari a.s., des avonds om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. G. de Grooth over het onder werp: „De strijd tegen mededingingsbe perkingen met behulp van publiek- en privaatrecht (kartels en trusts)". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Kerk. Voorber.ex. de heer R. van der Kley (Oegstgeest) kand.ex. Ned. Recht mej. G. J. van Bruggen (Den Haag), mej. E. E. Kohier (Eindhoven) en de heren A. F. Duyver- man (Den Haag), P. G. M. van Lierop (Hillegom), O. Schutte (De Steeg), P. de Wit (R'dam), J. A. G. Jonckheer (Am- sterd.), L. G. Schimmelpenninck (Was senaar), R. J. C. van Randwijck (Oegst geest), P. J. A. Idenburg (Den Haag), M. R. van der Laan (Den Haag), E. M. Enschedé (R'dam), R. C. van Schaar denburg (Wassenaar), G. F. Jonckheer (Amsterdam), F. E. van Haasters (Den Haag), A. van Rossem (Den Haag), R. O. Fuchs(HuizenN.H.),E. v. Rossum(Den Haag) en G. L. van Hoogstraten (Den Haag). Onze oud-stadgenoot, de heer J. M. Demenint is als opvolger van wijlen mr. W. J. van Heel benoemd tot notaris te 's-Gravenhage. SALARISVOORZIENINGEN SECRETARIS EN ONTVANGER. B. en W. stellen de raad voor aan Ged. Staten van de provincie Zuid-Hol land mede te delen, dat Leiden zich, voor zover deze gemeente aangaat, kan verenigen met hun voornemen, om ten aanzien van de bezoldiging van de secre tarissen en ontvangers een regeling vast te stellen, welke, voor zoveel mogelijk, gelijk zal zijn aan de voor het rijksper soneel te treffen voorzieningen. (Advertentie) Ruim 2 miljoen voor bouw 134 woningwetwoningen AANGAAN 6% GELDLENING AD F. 2.055.389. Van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage ontvingen B. en W. een aanbieding voor de ver strekking van een geldlening ad f. 2.055.389 op onderhandse schuldbeken tenis tegen een koers van 100%. De le ning wordt verstrekt uit de opbrengst van de Eerste Nationale Woningbouw lening 1957 en is bestemd voor de finan ciering van de stichting van 134 woning wetwoningen. De lening zal worden aan gegaan voor circa 25 jaar, tegen een rente van 6% per jaar. Aangezien het de gemeenten niet is toegestaan met afwijking van hét rente gamma op andere wijze in de behoefte aan financieringsmiddelen op lange termijn te voorzien, stellen B. en W. de raad voor in deze geest een besluit te nemen. VOORKEURSLENING RENTESPAARBRIEVEN 1957. Van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage ontvingen B. en W. een aanbieding voor de ver strekking van een geldlening, betrekking hebbend op de gelden, waarvom- voor keur voor de gemeente Leiden is of zal worden uitgesproken. De lening zal pari worden aangegaan voor circa 13 jaar tegen een rente van 6% per jaar. Bovendien ontvingen B. en W. van deze N. V. aanbiedingen voor de ver strekking van een drietal geldleningen ad f. 200.000, f. 98.000 en f. 80.000 op on- dershandse schuldbekentenis tegen een koers van 100%. De leningen zullen worden aangegaan tegen een rente van 6% per jaar. Hoewel B. en W. met de Commissie voor de Financiën van mening zijn, dat de rente van 6% op dit moment te hoog moet worden geacht, is het de gemeen ten niet toegestaan met afwijking van het rentegamma op andere wijze in de behoefte aan financieringsmiddelen op lange termijn 'te voorzien. Op de hoek van de Haagweg en de Da Costastraat vielen gistermiddag zeven kratten met flessen melk van een vrachtauto. Circa zestig flessen melk gingen hierbij verloren. Nog altijd een „kolfje-naar-veler-hand" Het is een jammerlijke vergissing, wanneer men meent dat een zaal vol stroomt, wanneer Hollanders Italiaanse operafragmenten komen zingen. Nee: men schynt dat liever van de Italianen zélf te horen. Dat heeft het Moerwijks Operakoor (Den Haag) ondervonden, dat gisteravond in de Stadsge hoorzaal optrad. Dit koor was hier reeds .eerder geweest, toén in samenwerking met rasechte Italianen. De zaal kon de stroom toehoorders destijds nauwelijks verwerken. Nu was dat anders: er was slechts een héél kleine groep belangstel lenden. Weliswaar zong ook de Italiaanse tenor Nino Adami, maar dat bleek blijkbaar niet voldoende. De andere solisten waren de sopraan Marijke van der Lugt en de dirigent van het koor Henk Weimar (bas). Wij hebben al eerder verklaard, een „Turandot". Wij hopen, dat dit optreden operaconcert als dit, waarin slechts voor haar een succes mag worden brokstukken opklinken en bovendien, Nino Adami is de bezitter van een zonder decors en kostuums, muzikaal krachtige, baritonaal getimbreerde 'tenor, gesproken, een „onding" 'te achten, i die echter niet vrij zit, waardoor zijn Fragmenten worden in ononderbroken zang een geforceerd-gespannen indruk stroom uitgegoten en het is eigenlijk een maakt. De nadelen hiervan waren spe- zinloos gedoe, hetgeen wij met vele ar- ciaal merkbaar in het gevoileerd klin- gumenten zouden kunnen staven. kende mezza voce. Hij zal terdege voor Daarentegen geven studie en beoefe- de toekomst moeten waken, want zó ning de koorleden zóveel levensvulling, I houden zelfs de sterkste stembanden het dat wij er uit dat oogpunt bezien, toch niet uit. De allure van de échte opera- wel vrede mee willen hebbenzanger heeft hij zeker. Henk Weimar heeft zijn koor stevig i in de hand, het zingt fris en vitaal,'. e bas van.Henk Weimar zal in jonge bovendien gedisciplineerd. Maar in het Jaren wel frisser geklonken hebben, al algemeen nog te mechanisch en te v verdienstelijks in zijn ongenuanceerd. Vele operafragmenten, direct aansprekend en door een zeker publiek ten hoogste gewaardeerd, volg den elkaar op. Men heeft daarop hard en ijverig gestudeerd, met dikwijls leven dig resultaat, al wordt het accent wel zeer op het forte 'toegespitst, door de akoestiek in een vrijwel onbezette zaal te sterk verhevigd. KEELT ABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Met die akoestiek hadden ook de solisten te kampen: hun bij uitstek krachtige, volumineuze zang werd meer malen tot „galmen" getransformeerd. Dat konden zij op zichzelf natuurlijk niet helpen. Marijke van der Lugt beschikt over een glansvolle, omvangrijke sopraan. Zij is door de directie der Ned. Opera aange zocht de hoofdrol te zingen in Puccini's interpretaties. Aller succes, zowel voor koor als solisten (ook in duetten en terzetten), groeide, naarmate de avond vorderde, met o.a. een Toscaduet en een terzet uit „La forsa del destino" als hoogtepunten. Het auditorium betoonde zich zeer enthousiast en heeft ongetwijfeld aan dit eenvoudige, melodieuze en recht tot de harten indringende, populaire operagenre zyn vreugde beleefd. Anny v. d. Dop was ook nu de alles zins betrouwbare, trefzekere accom- pagnatrice, die haar vermoeiende taak twee en een half uur onvermoeid ver vulde. Herhaaldelijk is zij in de groeiende byval betrokken. Adami moest zelfs zijn smart-aria uit „Paljas" (Vesti la giubba) bisseren. Al deze muziek blijft ten eeuwige dage een „kolfje-naar-veler-hand"! H. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Benjamino. zn van F. Marquenie en J. van der Velden, Johanna Klasina, dr van L. Hakkenbrak en J. van Rijssel. Henricus Petrus, zn van H. C. van der Star en C. H. van Beek, Petronella Gerarda, dr van I. Habraken en L. F. Bontje, Maartje Jo hanna, dr van J. Freke en J. Messemaker, Elizabeth Martha, dr van G. P. la Lau en H. J. J. van Strater. GETROUWD J. B. H. van der Kwaak en M. M. van der Heijden. D. Houwer en G. M. Wassink C W. L. de Groot en C. G. Bergers, L. F. Kraaij en J. Oostendorp, D. Hemerik en A. den Os, J Mulder en J. H. Brouwer. T. J. Bousie en L. M. Momberg. G. J. Ktihn en A. Begeer, B. Pijnakker en C. van der Hoogt, P. van der Gunst en P. Hage. OVERLEDEN ma^jP verhoer, SfJiSïiSSB AJSï1 oprit van de brug gleed de auto I zet. 63 Jaar, man. 1 Tengevolge van de gladheid raakte I terug, met het gevolg, dat de aan- hedenochtend om 8 uur een vracht- hangwagen gedeeltelijk in 't water auto met aanhangwagen op de He- van de Herengracht terecht kwam. rengracht ter hoogte van de Lau-Met assistentie van de brandweer webrug uit de koers. Halverwege werd de wagen weer op de kant ge- (Foto LD./Van Vlle# PH1LIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Hammarskjölcl naar Moskou uitgenodigd Dulles antwoordt op een brief van Bertrand Russell Dag Hammarsk.jöld, secretaris-gene raal van de V.N„ heeft gisteren de oprichting voorgesteld van een weten schappelijke commissie van de V.N. voor ruimtetoestellen. Deze commis sie, naar het voorbeeld van de V.N.- commissie voor kernenergie, zou over eenstemming tussen de regeringen over het verbod en het gebruik van deze toestellen voor militaire doelen kunnen vergemakkelijken. Ilanimarskjöld deelde mede, dat hij is uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou en dat hij zal trachten in het komende voorjaar bij een van zijn reizen over de Atlantische Oceaan gevolg te geven aan deze uitnodiging. Uit naam van president Eisenhower heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles geantwoord op een open brief, die de Britse filosoof Bertrand Russell in november van het vorige jaar heeft ge richt aan president Eisenhower en aan de secretaris van de Russische commu nistische partij, Kroesjtsjef, in het Lon- dense weekblad „New Statesman". Rus sell drong bij de twee staatslieden aan op een persoonlijk gesprek over een vreedzaam naast elkaar bestaan. Kroesjtsjef heeft in december al op de open brief geantwoord. Hij zei dat de Sovjet-Unie voor een ontmoeting met de Amerikaanse leiders was. Hij kriti seerde het plan tot vestiging van bases voor raket- en kernwapens in Engeland. Dulles valt in zijn brief de stelling van Russell aan, dat het niet nodig is, dat Amerika of Rusland het geloof in de eigen ideologie laten varen. Dul les zegt: „Dit Is zeker waar voor Amerika, dat geen geweld wenst te gebruiken ter verbreiding van de ideologie. Het geldt echter niet voor het communisme, waar de ideologie het gebruik van macht en geweld" insluit". Ik geloof, zegt Dulles, dat men in elk geval dat deel van de Russische ideologie moet laten vallen om het resultaat te bereiken dat Lord Russell en alle andere vredelievende mensen willen. Dulles zegt er zeker van te zijn, dat de Russische leiders niet in een atoomoorlog geloven. Oe Amerika nen doen dat ook niet, maar willen iets doen om de kans op zo'n oorlog uit te sluiten. De Russische regering heeft al twee initiatieven van Amerika om het ge bruik van kernenergie voor militaire doeleinden te verhinderen van de hand gewezen, zegt Dulles. „Nu doemt er een nieuw gevaar voor de mensheid op in het gebruik van de ruimte voor mili taire doeleinden. Amerika heeft voor gesteld de fout van tien jaar geleden niet opnieuw te maken en spoedig maat regelen te nemen om te bereiken, dat de ruimte alleen voor vreedzame doel einden zal worden gebruikt. De Sovjet- Unie heeft nu voor de derde keer een kans om te laten zien, dat haar praten over vrede meer betekent dan alleen maar een poging om de niet-commu- nistische wereld een gevoel van veilig heid te suggereren", aldus de Ameri kaanse minister. Hoge salarissen? Omtrent de salarissen van de leden der Hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, ver telde staatssecretaris v. d. Beugel gis teren in de Kamer, dat de voorzitter belastingvrij 15.000 dollar per jaarver- j dient, dé vice-voorzitters 14.000 dollar en de leden 12.000 dollar. Daarbij krij gen ze 15% verblijfkosten. Bovendien krijgt de voorzitter 20% representatie kosten en de andere leden 10%. De kin derbijslag bedraagt 200 dollar pier jaar, waarbij 200 dollar komt voor ieder schoolgaand kind. Bij aftreden ont vangt men 50% van het laatstgenoten salaris gedurende 3 jaren. Bij verhui zing wordt het derde van het jaarsala ris betaald. Bovendien hebben de leden van de hoge autoriteit een ongevallen en ziekteverzekering en genieten zij 15% pensioen voor ieder jaar, dat zij lid zijn geweest. Bovendien genieten zij nog andere tegemoetkomingen. De Nederlandse regering heeft er her haaldelijk bezwaar tegen gemaakt, dat het salaris belastingvrij is. Er is nu be reikt, dat de leden van de Europese commissie (onder wie oud-minister Mansholt) van de Europese Economi sche Gemeenschap gedurende het eer ste half hetzelfde salaris zullen genie ten als de le$en van de Hoge Autoriteit der K.S.G.. maar dat zij de verschul digde belasting zullen terugstorten in de kas van de E.E.G. Deze regeling moet nader worden uitgewerkt en geldt voor lopig voor een half jaar. Advertentie Op een scheepswerf te Amster* dam staat een voor een Zweedse rederij bestemde enorme tanker van 39.000 ton op stapel. Dezer da gen wordt het gevaarte te water ge laten. Arbeiders aan het werk bij de indrukwekkende schroef van de tanker manchester SCHUTTERSVELD PRODUCT 't ietfa irtui 'thei#,/ Dr. Fuelis tobt niet moeilijkheden De Engelsman dr. Vivian Fuchs heeft in een radio-telefonisch gesprek met Sir Edmund Hillary verklaard, dat zijn Zuidpool-expeditie nog steeds grote moeilijkheden ondervindt door gletsjer spleten in het terrein op 50 km ten zui den van depot 700, dat hij donderdag had willen bereiken. Fuchs zei, dat hy niet wist wanneer hij bij dit depot zou aankomen. Twee voertuigen z.g. „sneeuwkatten", die gisteren in een kloof vielen, zijn ge red. Een ervan is provisorisch hersteld, aan de tweede wordt nog gewerkt. De expeditie trekt in twee groepen, onge veer tien kilometer van elkaar verwij derd, door het poolgebied. Op het ogenblik dat dr. Fuchs belde, probeerde men nog steeds een veilige weg te vinden langs vijftien gletsjer spleten, die de weg versperden.. Fuchs kon niet zeggen, wanneer de reis ver volgd zou worden. De expeditie is de weg, die Hillary op zijn tocht van depot 700 naar de Zuidpool volgde, kwijt ge raakt. Reeds zeven vliegtuigen met kernbommen neergestort Volgens Robert Allen van de New York Post zyn sinds 1954 zeven Amerikaanse bommenwerpers met atoom- of water- I stofbommen neergestort. Dergelijke ongelukken hadden zich ook in Europa, het Verre Oosten, Canada en Alaska j voorgedaan. Allen zegt bovendien, dat kernbommen boven de Atlantische en Stille Oceaan zUn afgeworpen om het I neerstorten van toestellen te voorkomen. Volgens Allen zjjn dit de hoofdzaken uit een jaarrapport van het ministerie van Defensie aan de Congrescommissie I voor kernenergie- Nog een vreemde benoeming in West-Duitsland Een persbericht, dat de Westdultse regering dr. Ernst Günther Mohr heeft voorgedragen als nieuwe ambassadeur in Bern, heeft ertoe geleid, dat joodse or ganisaties in Zwitserland verontwaar digde brieven aan de kranten hebben geschreven. Daarin wordt gezegd, dat dr. Mohr actief betrokken was bij het wegvoeren van Nederlandse joden tijdens de oorlog. De in Bazel verschijnende „Nationale Zeitung" heeft een lang artikel over deze kwestie gepubliceerd, waarin docu menten van het Neurenbergse proces worden aangehaald. Daaruit zou blijken, dat dr. Mohr mede het lot van de Nederlandse joden heeft bepaald. Mohr is op het ogenblik chef van het protocol by bet ministerie van Buiten landse Zaken ln Bonn. Verwacht wordt, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat de Zwitserse fede rale raad in deze een beslissing zal nemen. Naar vernomen wordt, heeft de Zwit serse ambassadeur in Bonn opdracht gekregen een onderzoek in te stellen. Het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie heeft intussen meegedeeld dat dr. Mohr met de organisatie van de Jo denvervolging niets te maken heeft ge had. Reeds voor de oorlog was hij in on dergeschikte functie aan de Duitse le gatie in Den Haag verbonden. In 1935 is hij lid geworden van de NSDAP; in mei 1941, dus voordat de systematische jo denvervolging in Nederland is begonnen is hy overgeplaatst naar Rio de Janeiro. In de documenten van het proces in Neurenberg komt slechts voor dat Mohr op 26 februari 1941 (de tweede dag van de februaristaking) het Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft opge beld en dit ministerie zakelijke mede delingen over de staking heeft gedaan. Deelnemers aan Navo-taptoe 375 man nemen deel aan de Navo- taptoe. de van 25 tot en met 28 juni in Arnhem gehouden wordt. De deelne mende korpsen zUn: The United Statei Army Band uit Heidelberg, het Lehr Muzikkorps Rheinbach uit Bonn, the First King's Regiment uit Osnabruck, het muziekkorps van de Canadian Army Forces te Soest (Did), The Canadian Pipes, het orkest, van Bundeswehr, de kapel van de Kon. Luchtmacht, het tam boerkorps van de Kon. Marechaussee, en de Gele Rijders. Het orkest van de Bundeswehr telt 82 man en treedt voor het eerst in het buitenland op. De taptoe wordt gegeven op de markt, waar tribu nes komen voor 6000 toeschouwers. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Zuid-Holland te Ridderkerk toez. als noodvoorziening) Ph Ouwen- dijk, voorganger Vereniging van Vrljz Her vormden te Bolnes-Slikkerveer. Beroe pen door de Generale Synode als predi kant voor buitengewone werkzaamheden Jeugdsecretarls van de Ned Zendings raad) A. de Haan te Hansweert. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zutphen (vac. G. S. Oegema) B. Schol ten te Bergen (N -H Beroepen te Diever G. Hengeveld te Wou- brugge. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord. DOOP8GEZ. BROEDERSCHAP Beroepen tc Dantumawoude G Wassing proponent te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3