RIVELLA PA» Nederlandse regering verwerpt een neutrale zone in Europa Komt U moe thuis Geen nadelen voor Sovjet-Unie Met een enkel woord 4 (1%| „Een neutraal gebied in Europa verzwakt verdediging van NAVO" 'ïïUrtia/nMa Agenda VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 Uiteenzettingen minister Luns: (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Luns (Buitenlandse Zaken) gisteren ernstige bedenkingen geopperd tegen het Poolse plan-Rapacki voor een zone In Europa zonder atoomwapenen. Tegen de in aantal overmachtige Russische troe pen zouden de Atlantische strüdkrachten komen te staan zonder de tactische atoomwapenen, die de minderheid in getal moeten compenseren. By een Russische overval zou het te lang duren voor de tactische atoomwapenen aan Westerse zyde zouden zün aangevoerd voor troepen, die er niet mee kunnen oefenen. Bovendien is een groter bezwaar de consequentie van terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. Europa's verdediging zou worden ondermynd zo niet onmogeiyk worden en Duitsland zou worden losgemaakt uit het Westeuro- pese verband, terwyi het juist zo belangryk is, dat het daarin onverbrekeiyk is opgenomen. Rusland laat niemand uit zijn greep Tegenover de nadelen voor het Wes ten staan geen nadelen voor de Sovjet- Unie. De Russische troepen zouden de zelfde posities kunnen blijven innemen als thans. Het enige voordeel voor het Westen zou kunnen zijn, dat controle mogelijk wordt achter het ijzeren gor dijn op de neutrale zone. Deze tegemoet koming van Russische zijde acht de Ne derlandse regering te klein om het plan- Rapacki te kunnen aanvaarden. Bij het betoog van minister Luns sloot minister Staf (Defensie) zich aan en Staatssecre taris v. d. Beugel (Buitenlandse Zaken) verklaarde vervolgens, dat Nederland in de Westeuropese Unie zal blijven plei ten voor handhaving van de Engelse troepen in Europa. Over de kosten moe ten Duitsland en Engeland tot een op lossing komen. Een neutrale zone in Europa overeen komstig het plan-Kennan (de oud-am bassadeur van Amerika in Moskou) zou volgens minister Luns alleen aanvaard baar zijn indien de Oosteuropese landen De Kamer gierde! Minister Luns wekt door zijn gril lige manier van redevoeren altijd de lachlust op van de Kamerleden. Bij de replieken verklaarde hij ern stig. dat de regering de zekerheid heeft, dat de Amerikaanse troepen zullen wegtrekken als er een atoom- vrije zone in Europa komt omdat Amerika zijn kostbare troepen niet in Europa wil achterlaten zonder dekking van atoomwapenen. Plotseling wendde minister Luns zich terzijde tot de minister van Defensie: „Wat zit je me aan te kijken alsof je wil zeggen: Wat ver tel je nou allemaal"? De Kamer gierde en toen het ru moer was verstomd merkte minister Luns op: „Meneer de voorzitter, mijn ambtgenoot zegt. dat het al leen maar blikken van bewondering waren. Ik zeg dat om het misver stand te vermijden, dat er verschil van mening in de regering zou zijn". Tegenover het ai^ument, dat het losmaken van Duitsland uit het Westeuropese verband niet zo erg is. omdat Zwitserland bijvoorbeeld daarin toch ook niet is opgenomen, zei minister Luns. dat regeringen kunnen veranderen, ook in Duits land- De Duitse kanselier is op rijpe leeftyd. „Ik wil hiermede slechts aanduiden voor de politiek ge schoolde Kamerleden, wat ik in mijn achterhoofd heb". Even later zei hij na het beantwoorden van een spreker: „Ik zie aan de glimlach van de geachte afgevaardigde, dat hij het met mij eens is". Met zulke grapjes, die uit de mond van minister Luns altijd onweer staanbaar de lachlust opwekken, krijgt hij de lachers op zijn hand! volledige politieke vryheid zouden ver kregen, maar Rusland heeft al laten weten dat het op de voorgestelde top conferentie onder geen beding wil dis cussiëren over Oost-Europa en de her eniging van Duitsland. Rusland denkt er niet aan de landen achter het yzeren gordijn uit zijn greep te laten ontsnap pen. BINNENLAND Vanmorgen is op de Overijsselsestraat weg vlakbij Leeuwarden een ernstig onge luk gebeurd, dat aan de zestigjarige W. J. B. Bosma uit Leeuwarden, het leven heeft gekost. De heer Bosma kwam met zijn personenauto uit de richting Leeuwarden, terwijl van tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. Op de oprit van de brug over het van Harinxmakanaal slipte de auto van B. De bestuurder van de vrachtauto remde voorzichtig, doch slipte eveneens, de heer B. werd op slag gedood. Zijn echtgenote en zijn zoon werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis te I,eeuwarden worden vervoerd. De bestuur der van de vrachtauto bleef ongedeerd. In het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is vannacht overleden de heer J. B. Visec. commandant van de vrijwillige brandweer te Monster. De heer Vlsee werd J1 vrijdag, toen hy op zijn bromfiets een kruispunt te Monster wilde oversteken door een vrachtwagen gegrepen en zwaar gewond. Een felle brand heeft gisteren het magazijn van GJaltema's timmerfabriek ..Volharding" te Marum (Pr.) vernield. Een grote party gerede produkten gingen verloren, alsmede een volautomatische af- kortzaagmachine ter waarde van f 12.000,- die kort tevoren was gearriveerd en nog Ingepakt in het magazijn stond. De scha de wordt geraamd op f 150 000. Gisteravond heeft een veertigtal lan ge dames en heren in het café van de heer A J. Kramer aan de Sloterkade te Am sterdam een Nederlandse ..Klub langer Mensen" opgericht. Er meldde zich al da- deiyk twee heren voor de functie van voorzitter de heer F. C. Heemeyer (1.97 m werd bij acclamatie gekozen. De Volkspartij voor Vryheid en De mocratie zal op 28 februari en 1 maart te Hengelo (O.) de Jaariykse algemene ver gadering houden. De voorzitter van de partij, prof. mr. P. J. Oud, zal de openings rede houden. Het van 1958 daterende plan tot de bouw van een nieuw pathologisch-anato- mlsch en bacteriologisch-serologisch insti tuut te Deventer, voor anderhalf miljoen gulden, zal binnen afzienbare tyd werke- lltkheld kunnen worden. Er bestaat de kans op korte termijn een verantwoorde lening voor de bouwkosten te sluiten. Iedere werkelijke mogelijkheid van een gesprek met Rusland wil Nederland echter aangrijpen. Maar Indien de Ne derlandse regering dus een topconfe rentie niet afwijst (voor zover dat van belang is) meent zij, dat de basis voor een gesprek toch smal is. Het eerst nodige, volgens minister Luns. is veeleer de ontwapenings-confe rentie in de VN weer op gang te bren gen. Rusland neemt daaraan niet meer deel en het is niet te verwachten, dat het zal deelnemen aan de besprekingen van de thans uitgebreide ontwapenings commissie. Raketbases De Nederlandse regering heeft niet geaarzeld haar vertegenwoordiger bij de V.N. te machtigen te pleiten voor alge hele stopzetting, voor immer van proef explosies van kernwapenen, onder voor waarde van deugdelijke controle op de naleving. Eenzijdige stopzetting door het Westen zou een achterstand veroorza ken aan Westerse zijde, hetgeen nood lottig voor onze veiligheid zou kunnen zijn. In de opstelling van raketbases in het dichtbevolkte Nederland zag minis ter Staf bezwaren, maar hij verwachtte, dat de militaire leiders van de NAVO. die thans bestuderen, waar de raketba ses het best in Europa zouden kunnen worden opgesteld, die bezwaren ook zul len opmerken. Voor de huidige tijd en voor de voor zienbare toekomst zag minister Staf geen mogelijkheid van inkrimping van de defensie-inspanning, omdat daardoor onze nationale en Westerse veiligheid zou worden aangetast. Over de helaas vertraagde Nederlands- Duitse onderhandelingen, verklaarde mi nister Luns, dat de vertraging niet is te wyten aan Nederlandse zijde en dat er geen sprake van is, dat alleen Duitse wensen zullen worden ingewilligd en de Nederlandse op de lange baan worden geschoven, want er is vastgesteld, dat er over het geheel overeenstemming moet zijn. Wat het Moerdijkkanaal betreft, her haalde de minister, dat. indien door het Delta-plan de verbinding met België niet meer voldoet, eventuele besprekin gen daarover gebaseerd moeten zijn op de dan bestaande toestand, dus na uit voering van de werken in West-Brabant. In die situatie beantwoordt het advies Van Steenbergen-Van Cauwelaert niet meer aan de werkelijkheid. Staatsssecretaris v. d Beugel ver klaarde, dat de Nederlandse regering zich thans heeft uitgesproken voor de vestiging van de zetel der Europese Eco nomische Gemeenschap in Brussel en dat dan Den Haag kandidaat zal worden gesteld voor het Gerechtshof van de EEG. De begroting van Buitenlandse Zaken werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Alleen de communisten ver zochten tenslotte aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Drink din een flesje RIVELLA. U voelt zich op slag weer fit en monter. RIVELLA is alcoholvrij, verfrissend en opwekkend. Een heerlijke drank, óók bij het eten. Want RIVELLA bevordert de spijsvertering èn... is non-filling, dus nooit dat „volle" gevoel. RIVELLA Is een natuurproduct uit melk. Sprankelend goudgeel Minister Staf in Ticeede Kamer: Er is dan geen systeem meer op te bouwen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer zyn mening gegeven over neutralisering van bepaalde gebieden in Europa, waarby hy onder neutralisering ook wilde begrepen neutralisering met betrekking tot atoomwapenen. Bij de beoordeling van ieder voorstel, dat dit punt inhoudt, is het goed voorop te stellen, zei de minister, dat het van overheersend belang voor onze veiligheid is dat Engelse en Amerikaanse troepen maar in het byzonder Amerikaanse op het vasteland van Europa aanwezig zyn en blijven en daardoor Amerika en Engeland direct en werkelyk bij de bescherming van onze veiligheid betrokken zyn. Dat is niet alleen duidelyk een overwegend politiek belang, maar ook uit militair oogpunt zijn de Amerikaanse en Engelse strüdkrachten in onze waarlyk niet zo sterke, geïntegreerde verdediging onmisbaar. r/an niideKi Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven Betekent opgeven van veiligheid Ieder voorstel betreffende een geneu traliseerde zone, die tot consequentie zou hebben, dat voor Amerikaanse en Engelse strijdkrachten op het vasteland van Europa geen of nauwelyks meer plaats zou zyn, moet daarom betekenen dat ons gevraagd wordt de voornaamste waarborg van onze politieke en militaire veiligheid feitelijk op te geven. Tenzij dat voorstel een onderdeel zou zijn van de uitvoering van een algemeen politiek akkoord, voor de nakoming waarvan deugdelijke waarborgen zijn gesteld. In. Advertentie) dien het dat niet is en aanvaarding van het voorstel zou meebrengen, dat wy I achter een geneutraliseerde zone, zon- der deelneming van Amerikaanse en I Engelse strijdkrachten, opnieuw een verdedigingssysteem zouden moeten I gaan organiseren, dan zouden wij nooit meer verder kunnen komen dan tot op. stelling van een „schrikdraad" zonder i enige waarde voor een werkelijke bevei- I liging van ons grondgebied. Nu heeft de heer Patyn gezegd dat maarschalk Slessor het Rapacki-plan militair niet onaan vaardbaar acht omdat ook in de dan nog voor de verdediging overbiyvende strook plaats is voor atoomwapens en tactische atoomwapens in ieder geval snel daar heen zouden kunnen worden aange voerd. Dit moge theoretisch misschien niet onaannemelijk lijken, maar in de eerste plaats is het nog zeer de vraag of op een zodanige basis een praktisch doeltreffende verdediging zou kunnen worden voorbereid. Niet op dat kompas In de tweede plaats echter past het alleen in de gedachtengang van diege- I nen, die voornamelijk heil zien in een i krachtige deterrent afschrikwekkend I j wapen - om in een zodanige opzet nog een waarborg voor veiligheid te zien. 1 Maarschalk Slessor is een exponent van deze gedachtenrichting. Voor deze j voortreffelijke luchtmachtofficier zyn conventionele strijdkrachten overbodig en komt alleen het gebruik van het uiterste middel in aanmerking. Op een dergelijk kompas wil de Nederlandse re. gering echter niet varen. Wanneer ik hoor van enig voorstel tot neutralisering van Duitsland, aldus minister Staf, dan tracht ik mij voor te stellen welke situatie zou ontstaan in dien dit van Westelijke zijde en ook door Duitsland zelf zou worden aan vaard. Dan zie ik zwakke NAVO-strijd- krachten opgehoopt op een smalle strook land, zonder mogelijkheid van ontplooi ing, en tegenover ons eerst een vacuum, dat van het Oosten uit met overmach- tigen conventionele strüdkrachten bin nen zeer korte tijd in bezit zou kunnen worden genomen, en daar weer achter een zeer krachtige tegenstander, die alle ruimte heeft voor iedere gewenste ont plooiing van zijn krijgsmacht in diepte en breedte. In dit beeld kan van een mogelijkheid van verdediging van onze smalle strook grond nauwelyks meer worden gesproken. Modernisering kostbaar Er is opgemerkt dat de ontwikkeling van atoomwapenen en andere nieuwe wapenen en uitrusting wijzigen nodig en mogelijk hebben gemaakt in de oor spronkelijke opvattingen omtrent de samenstelling en de omvang van de ver. dediging. Men meent dat er steeds meer mogelijkheden zyn gekomen om een doeltreffende verdediging op te bouwen met steeds minder mensen. Inderdaad zyn deze mogelijkheden vergroot en ze zijn ook in de vaststellingen van de be hoefte verwerkt. De huidige opzet van 30 divisies in de centrale sector van Europa is echter reeds minimaal en slechts aanvaardbaar in het vooruit zicht, dat spoedig de afweerkracht van deze divisies belangryk zal worden ver hoogd. Dit probleem heeft nog een ander aspect en wel een financieel. Vervanging van mankracht door krachtiger wape nen is een zeer kostbare zaak en de kosten van de uitrusting en bewapening van onze strüdkrachten zyn de laatste jaren dan ook zeer veel hoger geworden. Wy mogen onze strüdkrachten goede wapenen en uitrusting niet onthouden, maar evenmin kunnen wy het ons ver oorloven blind te zyn voor de finan ciële consequenties van iedere vervan ging van goede wapenen door weer nieuwe en beterp. Prettige avond Het ryk gevarieerde journaal met bin nen- en buitenlandse onderwerpen, eindigde met het nieuws van het vlieg tuigongeluk, waarby foto's van het voet balteam Manchester United en het vlieg tuigwrak werden getoond- Ds. L. van Egeraat sprak te opgelegd litterair over Venetië, waarby goede filmfragmenten werden getoond en goede foto's. Het praatje was van inhoud boeiend en rijk aan anekdoten en historie, maar ach, die pseudo-litteraire taal! Een reportage van de beeldengieterij Binder in Haar- lemmerliede gaf hoe geslaagd van beeld ook het gletproces niet vol doende weer. De functie van het vorm- zand by voorbeeld kwam niet duidelijk naar voren. Het optreden van de Kilima Hawaiians berust op populariteit, die de keuze wel zal rechtvaardigen. Jammer dat daar nu eenmaal niet aan valt te tornen. Ongelooflijk knappe Chinese acrobatiek een filmpje vulde de pauze in dit VARA-programma voortreffelyk op. Het slot filmpjes van Walt Disney, die door hemzelf werden ingeleid was buitengewoon aangenaam, om niet te zeggen hartveroverend. Al bij al was het dus een boeiende, prettige avond met soepele overgangen. Van 7 tot en met 13 Juni van het volgend Jaar zal ln Amsterdam een Inter nationaal medisch congres worden gehou den over het onderwerp „Vruchtbaarheid en onvruchtbaarheid", meer dan 1200 ge neesheren uit vele delen van de wereld zullen aan dit congres deelnemen. Minister Staf heeft zich in een nota aan de Eerste Kamer bereid verklaard, het vliegveldvraagstuk van Eindhoven op nieuw te bezien. Hy heeft hieraan echter de opmerking verbonden, dat in het raam van de organisatie en modernisering der luchtstrijdkrachten ingrijpend wijzigingen pas na 1962 zullen kunnen worden geno men. De 32-Jarige L N. van Baarle uit Pljnacker geraakte vannacht vermoedelijk door de duisternis misleid, in het water van de Oostsingel te Delft. Een verpleger uit het St. Jorisgasthuls wist de man op liet droge te brengen Het slachtoffer werd ln het gasthuis opgenomen, doch overleed korte tijd daarna BUITENLAND De Franse strijdkrachten hebben se dert het begin van de Algerynse opstand op 1 november 1954 5500 man aan doden verloren, aldus is gisteren ln gewooniyk welingelichte kringen te Algiers verno men. Ongeveer 10.300 Franse militairen werden gewond. De verliezers van de op standelingen ln hetzelfde tijdvak, tot 1 werden gewond. De verliezen van de op- den. Er zijn 30.000 opstandelingen gevan gengenomen. In november van vorig Jaar werden de Franse verliezen aan doden op 4200 man geschat en die van de opstan delingen op 40 000. Een „Liberator" van de Indiase luchtmacht is woensdag ln het gebergte bij Colmbatore in Zuld-Indla neergestort. Do tien inzittenden, allen militairen zyn omgekomen. Onlangs is ln België de Belgische ex- I pediteur Morenville gearresteerd, die de j Duitse grens over wilde met een vracht j kobalt, een metaal, dat by de vervaardi ging van atoomwapens wordt gebruikt. Bij onderzoek bleek, dat Morenville al 23 ton van dit metaal, dat bestemd was voor Oosteuropese landen, over de grens had gebracht De leider van de Amerikaanse Demo cratische partij Adlai Stevenson zal laat ln het voorjaar een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. na een zakenreis naar En geland en Europa. Hy zal twee of drie weken in de Sovjet-Unie blijven Steven son is niet door Russische leiders uitge nodigd. Twee Tsjechoslowaken zijn te Liberec in Noord-Bohemen veroordeeld tot resp. 18 en 14 Jaar gevangenisstraf op beschul diging van spionage voor Engeland, zo is gisteren in Praag bekendgemaakt. De ver oordeelden zouden inlichtingen over de produktie van de uraniummljnen te Jachy moe, ten westen van Liberec. hebben wil len verzamelen. De burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt, is gisteren per vliegtuig naar de V.S. vertrokken. Tijdens zyn ver biyr van twee weken in de V.S. zal Brandt waarschynlijk een ontmoeting hebben met I president Eisenhower. Zuid-Korea heeft gisteren de Jongste Noordkoreaanse voorstellen tot terugtrek king van alle buitenlandse troepen uit Korea en hereniging van het land van de j hand gewezen De Zuldkoreaanse onder- j minister van Buitenlandse Zaken, Kim j Jong-DJo zei. dat de voorstellen niet j waard zyn bestudeerd te worden. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn enkele Duitse geleerden, die ln de Sovjet-U 'e waren vastgehouden, naar Oost-Duttsland teruggekeerd. Duits spoor wegpersoneel van de „Blauwe express" van i Moskou-Berlljn hebben medegedeeld, dat er zich drie geleerden en hun gezinnen in de trein bevonden en dat zij ln Frank fort aan de Oder bij de zonegrens zijn uit gestapt. Het Spaanse ministerie van Oorlog heeft gisteren bekendgemaakt, dat benden van het Marokkaanse „bevrijdingsleger" op 3 februari aanvallen hebben gedaan op Spaanse voorposten in Ifnl. De Spaanse troepen hielden stand en sloegen de aan vallers af. Aan Marokkaanse zijde bedroeg het aantal doden en gewonden zestig. Vier Spaanse militairen sneuvelden en elf wer den gewond. De Italiaanse vulkaan Stromboli. in de Tyrrheense Zee bij Sicilië, is vandaag tot uitbarsting gekomen. Een stroom lava daalt langzaam langs een oude „lavaweg' de berghelling af en verdwijnt in een wolk van stoom in zee. Voor de bewoners van het eiland bestaat geen gevaar. Ten zui den van de Stromboli, op Sicilië, is deze week de Etna gaan werken. Deze uitbar sting neemt in hevigheid af, doch twee dorpen worden nog bedreigd door de lava stroom. Op de kwestie van de broodvergifti ging ln Egypte is een nieuw licht gewor pen: de directeur van het Egyptische Bu reau v. Wetenschappeiyk Onderzoek. Ra- gab, heeft nl. verklaard dat het onderzoek van het Franse meel, waarvan het vergif tigde brood gebakken was. heeft aange toond, dat dit meel een giftige stof be vatte. Het is bekend dat deze stof voor komt ln een paddestoel, die overeenkomst vertoont met een bepaald soort onkruid, dat tussen het koren groeit, aldus Ragab. Te Alamagordo is gisteren een ge slaagde proef genomen met de Mace TM- 76. een raket voor tactisch gebruik, die op een nieuwe wijze naar haar doel werd ge leld, op ruim 1000 km afstand. De raket heeft het doel bereikt. Volgens een woord- \oerder van de Amerikaanse luchtmacht is het nieuwe geleldesysteem zodanig, dat het voor de vyand "onmogeiyk is er af breuk aan te doen. J t! e fl t VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 1820 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19 30 Onder het melkwoud, hoorsp. 22.55 Nws. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.25 Etherforum. 22.05 Llohte muz. 22.20 Bul- tenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus.. Eenzaamheid en. Twee maal éen, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO: 18.05 Lichte muz. 18.20 De oploop der veertig duizend., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Ooenbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Regerlngsultz.: Emigratierubrlek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 WD, caus^ 19.35 Verz.progT. v. d. mil. 20.15 Act. 20.30 Politiek farum. 21.00 Roulette. 21.25 Lichte muz. 22.25 Zang en plano. 22.50 Gesprekken bij het witte doek. caus. 2o.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. VOOR ZATERDAG 8 FEBRUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdeiyk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.45 Buitenl. weekoverz. 11.05 Pol. cabaret. 11.30 Piano recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb. nieded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 I VARA-Varia 13.20 Accordeonver. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Jazzmuz 1500 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Fries progr. 16.00 Radio- Philharm. ork. 16.50 Wenkend perspectief, caus. 17.05 Lichte muz. 17.30 Act. VARA: 18.00 Nws. en comm 18 20 Lich te muz. 18.45 Regerlngsultz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout caus. 19 40 Godsdienst voorheen en thans. caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen?, schets. 20.12 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22 27 Labyrint ln Lan-Fang. hoorspel. 23.00 Nws. "23.15 Rep. 23.20 Gram. 23.30- 24.00 Lichte muz. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d hulsvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Alt en orgel. 10 30 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12 03 Promenade-ork. en so list. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Pianoduo en zang. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Jazzmuz. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Gemengd koor. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.00 Journ. overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strykork. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Radio Philharm. ork. en so list. 20.10 Lichtbaken. 20 25 Act. 20.40 Ge- var. progr. 22.10 Lichte muz. 22 35 wy lui den de zondag ln. avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22- 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.25-14.15 Eurovisie: Wereldkamp skiën. AVRO: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 De oude draaidoos. 20.55 Interv. 21.05 In ternat. amus. progr. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 13.00 Lichte muz. 13.15 Fllmprogr. 13 55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Lichte muz. 15.00 Hoorsp. 15.30 Intermezzo. 15.35 Sport. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. Daarna: sport. 19.45 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interv. 21.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00-006 Nws. Engeland, BBC' Light Progr. (1500 en 247 m.). 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws 13.45 Sport. 14.10 Lichte muz. 14 45 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Mil. ork. 16.45 Sport. 17.15 Pianospel. 18.00 Sport. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en Gevar. progr. (Om 21.30 en 22.30 Nws.) 23.30 Nws 23.40 Gram. 0.15 Lichte muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55-1.00 Nws. Nordivest Deutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 15.30 Ork., koor en sol. 16.30 Ge var. progr. 21 45 Nws. 22.10 Symf. ork. en sol. 23 00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0 05 Lichte muz. 1.00 Amus. muz. 2.15-5.30 Ge var. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.). j 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork- conc. 16.30 Symf. conc. 16 55 Gram. 17.00 Svmf. conc. 1730 Ork. conc 19.03 Oude i niuz: 19.30 Kamermuz. 20.30 Hoorsp. met j muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 23.53 Idem. Brussel, (324 en 484 in.). I 324 m.: 12 00 Gram. 12 30 Weerber I 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz kaleidoscoop. 14.30 Journ 15.00 Gram. 15.30 Gram 16.15 Omr. ork. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagkiapper. 17.20 Liturg, gezangen 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.45-24.00 Zigeu nerklanken. 484 m.: 12 15 Gevar. muz. 13.00 Nws 14.00 Vrije tijd. 1600 Disco-Club. 17.00 Nws. 17.10 Bel Canto. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. TV-REPORTAGES De Nederlandse Televisie Stichting zal in het programma van zondagmiddag a.s. reportages uitzenden van de we reldkampioenschappen skiën in Bad Gastein (Eurovisie-uitzending), inter nationale Badminton-kampioenschappen te Haarlem en van de karnavalsvienng in Viareggio, Italië (Eurovisie-uitzen ding). VRIJDAG Gerecht 10. Soefl-beweging. Spr. Md Khan. 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Spr. P. v. d. Sterre over restauraties in Leiden en Omgeving 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15-7.50 uur nam. Boerhaavezalen: Fototentoonstelling „De Sleutelring". 8—10 uur nam. Warmond Hotel „De Stad Rome". Jongeren Organisatie K.V.P. Spr. mr. Th. M J. de Greef, burgemeester van Lisse, Ond. Indonesië. 8 uur nam. ZATERDAG Boerhaavezalen: Fototentoonstelling „De Sleutelring" 25 uur nam. Pieterskerk: Herdenking Dies Natalia Universiteit. 2 uur nam. ZONDAG Leidsche Volkshuis. Suriname-mlddag. 4 uur nam. MAANDAG Rapenburg 6. K. en O.-demonstratie Aziatische bloemsierkunst. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur nam. Kweekschool voor Voorber. Onderwijs. K. en O.-cursus Boetseren. 8 uur nam. De Doelen. Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. B. de Boer over Beurstermen en -be grippen. 8 uur nam. Gymnasium: Lezing B. van Lier over Ajax van Sophocles. 8 uur nam. Oegstgeest Zijzaal W. de Zwijger- kerk. Baptisten Gemeente. Spr. A. H. Ag- tereek. 8 uur nam. DINSDAG Ryksmuseum van Oudheden. Spr. A. W. J. Holleman over het muziekleven in de Grieks-Romeinse oudheid". 8 uur nam. Lakenhal. K. en O. Operaklas Haags Conservatorium geeft Spectacle coupé. 8 uur nam. Schouwburg: Personeelsver. Sted. Licht fabrieken. „Cronyk van het Licht". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal)Toneeluitvoe ring Professorenwijk. 8 uur nam. Rehoboth. Jaarvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en Boerinnen. 8 uur nam. Schouwburg. Personeelsver. Sted. Licht fabrieken „Cronyk van het Licht". 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis. Forum Ver. voor Pedagogiek. 8 uur nam. Academie: Ned. Instituut voor het Na bije Oosten. Spr. prof. dr. P. Lambrechts over „Herodotus en de Scythen". 8.15 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B.. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DONDERDAG St.-Antonius Clubhuis. „Eurlpidas" speelt „Gaslicht". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden. 2.30 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarvergadering Chr. Hist. Unie afd. Leiden. 8 uur nam. Schouwburg: Personeelsver. Sted. Licht fabrieken „Cronyck van het Licht". 8 uur nam. BIOSCOPEN I.uxor: „Monpti", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „De vloek van Frankenstein", 18 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „De 41ste". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een echte Parisienne", 18 jaar Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Itex: „Vrijgevochten". 14 Jaar. Werkda gen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) Academ. Historisch Museum. Tentoon stelling 75 Jaar studententoneel. Werk dagen 10 uur voorm. 5 uur nam. (6 tot 14 februari). De avond- en nachtdienst van de Apo theken wordt tot zaterdagmorgen 8 febr. 8 uur waargenomen door: Lelden: Zuider-Apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te OegstgeestApotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehooi by Uw hulsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice I Beriyn Frankfurt München Zürlch Genève Locarno j Wenen Innsbruck Rome AJacclo I Madrid Mallorca I Algiers v d 3 c (j S f h half bew. nnw 4 -11 i geh. bew. n 4 -12 0 half bew. no 8 -12 0 onbewolkt windstil -11 6 gehbew. windstil -2 0 hagelbui wnw 8 -1 3 zwaar bew. zw 3 -1 10 geh. bew. windstil -4 8 sneeuw windstil 0 17 zwaar bew. wzw 4 9 0.4 geh. bew. windstil 2 1 licht bew. nnw 4 4 0 sneeuw w 4 -1 1 mist zw 2 -6 3 sneeuw n 2 -4 21 regen wzw 18 5 24 regen zw 5 6 8 zwaar bew. windstil -1 0 sneeuw o 2 -2 7 mist windstil 0 1 geh. bew. wzw 6 11 0 zwaar bew. w 3 11 0 zwaar bew. wnw 3 9 0.3 mist windstil 8 0 geh. bew. z 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2