ANGELS VLIEGTUIG NA START BIJ MÜNCHEN NEERGESTORT Siimatranen zeggen: „Nederlanders moeten terng komen voor opbouw WEERBERICHT H. Walenkamp Zn GELUKKIG „Manchester United" na succes in Belgrado in rouw gedompeld Vaag gepraat over Indonesië is zinloos en gevaarlijk 16.500 Nederlanders in ons land terug J orming ener nieuwe regering is nog volkomen onzeker 96ste jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 No. 29361 Toenemende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: In het uiterste zuiden van het land tij delijk wat sneeuw, elders opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets lager. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Advertentie) SOLEX bromfietsen TURFMARKT S 8 FEBRUARI. Zon op: 8.10 uur; onder: 17.40 uur. Maan op: 23.45 uur; onder: 9.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.04 en 18 22 uur. Laagwater te 1.52 en 14.16 uur. (Advertentie) ik heb Tkui Wyb.,dekens Gistermiddag omstreeks 4 uur is een vliegtuig van de Engelse maatschappij BEA (British European Airways) bij München in West- Duitsland bij het opstijgen na een tussenlanding verongelukt: 21 van de 44 inzittenden kwamen om het leven. Vooral in sportkringen heeft dit ongeluk diepe indruk gemaakt, omdat het toestel gehuurd was voor het vervoer van het elftal van de vermaarde Engelse voetbalclub Manchester United", kampioen van Engeland en bekerfinalist in 1957. De club keerde terug uit de Joegoslavische hoofdstad Belgrado, waar zij door een gelijk spel tegen de Joegoslavische kampioen „Rode Ster" tot de halve eindstreep om de Europese voetbalbeker was door gedrongen. Bij dit ongeluk met de „Elizabethan", een tweemotorige hoogdekker, zijn zeven van de zeventien spelers van Manchester United om het leven gekomen, voorts hun oefenmeester en de secre taris van dé club. De directeur, Matt Busby (de spelers werden dikwijls „Busby babes" genoemd) bevindt zich onder de overlevenden. Tot de overige slachtoffers behoren zeven Engelse sportjournalisten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'i. Een eerste start was reeds mislukt Er hadden zich by het opstijgen na de tussenlanding reeds moeilijkheden voorgedaan. De eerste start was na melijk mislukt, waarna de passagiers het toestel verlieten en boordwerk tuigkundigen het vliegtuig onderzoch ten. Daarop volgde de tweede poging tot opstijgen. Vrijwel dadelijk verloor de Elizabethan hoogte, vloog rakelings over een groep bomen aan het eind van de startbaan en raakte daarna met een vleugel een huis van twee verdiepingen, waarvan niemand werd gedood. Bij het neerkomen brak de staart van het toestel af; de rest van de romp vloog in brand. Terwijl gewonde passa- Volkomen vernield en uitgebrand ligt de eens zo trotse ..Elizabethan" van de B.E.A. "Lord Burghley" bij het vliegveld van München. Het toestel stortte neer nadat het bij de start een huis taakte. 21 van de inzittenden een lid van de bemanning en twintig pas sagiers - verloren hierbij het leven. Onder de slachtoffers bevind zich een aantal spelers van het team van Manchester United, dat terugkwam van Belgrado. giers zich moeizaam uit de wrakstukken bevrijdden. schoten Duitse politieauto's en brandweerbrigades toe Van de 23 ge wonden verkeren er drie in levensgevaar. Twee uur na de ramp begon het te sneeuwen, waardoor het wrak spoedig met een dikke sneeuwlaag was overdekt. De redders moesten, al wadend door smeltende sneeuw en modder, hun moei lijk werk verrichten. Van de bemanning van vijf koppen is de steward om het leven gekomen. De gezagvoerder, die zwaar gewond werd, kon gered worden door het openbreken van de stuurhut. Volgens de algemeen-directeur van de BEA, Anthony Milward, die gisteren terstond na het bekend worden van de ramp naar München vertrok, moet er iets aan beide motoren van het toestel hebben gehaperd, daar de Elizabethan gemakkelijk op één motor kan blijven vliegen. (Men «ie ook elders In dit Blad). (Van onze parlementaire redacteur) Men dient zich te onthouden van vaag gepraat over Indonesië, zei minister Luns gisteren in de Tweede Kamer. Het is niet alleen doel loos, maar zelfs gevaarlijk. Indonesië tracht tweedracht te zaaien en het grijpt daarvoor iedere twijfel in Nederland aan. Daarom sprak de minister er zijn voldoening over uit, dat met uitzondering van de communisten, de Tweede Kamer het inzicht deelt, dat er geen verband is tussen de Nieuw-Guinea-politiek en de Indonesische acties. I De methoden van Indonesië vertonen een treffende overeenkomst met die bij de communistische revoluties In een nota aan Djakarta heeft Nederland vastgelegd, dat het de rechtsgeldigheid van de Indonesische maatregelen niet erkent De daarvoor in aanmerking ko mende landen zijn daarvan in kennis gesteld. Men weet dus dat de bestolen ondernemingen aanspraken op hun pro- dukten kunnen doen gelden, indien In donesië deze naar het buitenland ver handelt. Met het sluiten van het Indonesische consulaat in Suriname is het interna tionale gebruik gevolgd. Het is voor de Indonesiërs dan daar niet zo erg als voor de Nederlanders in Djakarta. Dank betuigde minister Luns aan het Inter nationale Roode Kruis voor de mede werking bij de repatriëring. In twee maanden tijds zijn 16.500 Nederlanders uit Indonesië in ons land aangekomen. Ter mnzien van de Zuid-Molukken blijft derlandse regering van me- ninp c. nning van de Republiek geen is om de zaak van de Zuid- Mo; a. terr.ationaal gezien, te be vorderen. De regering ziet daartoe thans ook geen andere middelen. De samenwerking met Australië zal voor Nieuw-Guinea, ook internationaal, van toenemende betekenis zijn. Zeer binnenkort hoopt de minister medede lingen te kunnen doen over organisato rische maatregelen voor deze samenwer king. Voorlopig zal deze zich beperken tot bestuursgebied, waarnaast het over leg tussen de regeringen blijft bestaan. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat door deze samenwerking de ontwikkeling van de bevolking van Nieuw-Guinea zal worden geremd. Het tegendeel ia veeleer het geval. De NAVO is niet de geschikte organi satie om verplichtingen op zich te ne men voor een gebied, zoals Nieuw-Gui nea. buiten Europa. Tenslotte sprak de minister er nog maals zijn voldoening over uit, dat het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea en Indonesië in de Tweede Kamer geen kri tiek heeft ontmoet. Onderhandelen met Indonesië is thans zinloos en ongewenst. Het is goed, dat de noodzakelijke eens- I gezindheid in deze Kamer ia gebleken. De leiders der Sumatraanse „rebellen" hebben gisteren te Tokio medegedeeld, dat zij voornemens zijn, de Nederlandse deskundigen terug te halen naar Indonesië en dat zij de Nederlandse zakelijke be langen zullen herstellen, in hun verzet tegen het door president Soekarno gesteunde kabinet. J. M. J. Pantouw, een der leden van de afvaardiging der „rebellen" te Tokio, deelde dit mede bij gelegenheid van de verklaring die het hoofd der afvaardiging, Ventje Soemoeal, tegenóver de pers aflegde. Bij de mededelingen van Pantouw knikte Soemoeal instemmend. Pantouw zeide verder, dat de evacuatie van Nederlanders uit Indo nesië „een ernstige en wrede fout" was. Wij hebben hun bekwaamheid en het Nederlandse kapitaal nodig om ons land op te bouwen. Nederlanders vormen generlei bedreiging O O Degenen onder hen, die het risico hebben aangedurfd en op Sumatra en de andere Buitengewesten zijn gebleven, hebben generlei hinder ondervonden en hebben hun werk gewoon voortgezet. Degenen die naar Nederland zfjn terugge keerd, zullen in vergelijking tot Indonesië bevinden in een vreemd en koud land. Wü beschouwen noch het Nederlandse zakenleven, noch het Nederlandse kapitaal als een bedreiging van onze onafhankelijkheid en zodra wij het bestuur in eigen handen hebben genomen zullen wjj de Nederlanders een „welkom terug" toeroepen. Inhuur K.P.M. schepen? Pantouw, die scheepvaartagent en im- en exporteur te Menado is deelde verder mede. dat hij en andere zaken lieden er reeds toe zijn overgegaan, schepen van de KPM, die het interin- sulaire verkeer in Indonesië bedienden en die aan beslaglegging door Djakarta waren ontkomen, wederom in te huren. Voorts hebben zij. aldus Pantouw. ..min stens 20 schepen gehuurd van Singa pore, Hongkong, de V.S. en Europese landen". Hij ontkende de juistheid van een bericht als zou hij naar Japan zijn gekomen om te onderhandelen over het huren van Japanse schepen. Anti-communistisch „Het eerste wat er voor ons te doen valt, verklaarde Pantouw, is, ons te ont doen van de communisten in Indonesië. Onze eerste maatregel in dit opzicht zal zijn, de communistische partij in Indo nesië buiten de wet te stellen en al de genen, die als communisten bekend staan, uit overheidsbetrekkingen te ont slaan. Vervolgens zullen wij een oprui ming houden onder die communisten die zich in het bestuur en de andere po litieke partijen hebben ingedrongen". Hij zeide, dat de groeperingen der „re bellen" een coalitie is van alle partijen in Indonesië, met inbegrip van moham medanen en christenen" met uitzonde- (Advertentle) ring alleen van communisten en links georiënteerd en". De revolutionaire groep is voornemens, een federale Indonesische staat, te stich ten met een grote mate van plaatselijke autonomie voor de eilanden buiten Java. Alleen de bevolking op Java, aldus Pan touw. lijdt thans onder economische ontberingen. ..Overal elders is er voor spoed onder de bevolking - nu wij zelf kunnen beslissen over de besteding van de deviezen die wij verdienen". „Het is ons thans nog niet bekend, of Soekarno de door ons gestelde voor waarden zal inwilligen - aldus besloot Pantouw - maar als hij dit weigert, zal het slechts een kwestie van tijd zijn voordat zijn regering ten gronde gaat aan een economisch en politiek bank roet". Zondag nieuwe regering? Intussen blijven zich de berichten over de vorming van een nieuwe re gering en tegenspraken daaromtrent in ononderbroken stroom opvolgen. Soekarno laat namens hem verkla ren niets daarover te weten, even min als over een ultimatum. De cen trale regering lijkt zich met allerlei tegenspraken en ontkenningen van den domme te houden en doet alsof haar positie sterk is. Kolonel Ventje Soemoeal heeft te Tokio verklaard, dat premier Djoe- anda binnenkort een ultimatum zal ontvangen en dat na aflopen van dat ultimatum automatisch een voorlopige regering zal worden uit geroepen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat deze regering zou ivor- den geleid door Sjafroeddin ui- plaats van Soekarno en dat Hatta premier zou worden. Hij wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid van een compromis met Soekarno, waarover ook al weer berichten zijn binnen gekomen. Zekere kringen verwachten dat zondag door Midden-S umatra de nieuwe regering zal worden uitgeroe pen; die dag, zullen daar grote mili taire oefeningen plaats vinden. Bar- lian, de militaire commandant van Zuid-Sumatra zou de zijde van de Centrale regering kiezen. De militaire commandant van Mid- den-Sumatra luitenant-kolonel Ah mad Hoessein heeft intussen ver klaard, dat het feit „dat wij het hui dige kabinet niet mogen, niet bete kent dat wij de Indonesische een heidsstaat verraden" Hij heeft in een uitzending van Radio-Padang en Radio Boekit Tin- gi heftige kritiek geleverd op de Centrale regering. Nadrukkelijk ver klaarde hij echter dat het niet de bedoeling zou zijn een afzonderlijke „Staat Sumatra" in te stellen. Een exterieuropname van de nieuwe Nederlandse personenauto de D.A.F.. die binnenkort op de Nederlandse wegen zal verschijnen. Zelf kosten betalen! De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luit.-kolonel E. Dachjar heeft de Nederlandse bedrijven, die on der regeringstoezicht zijn gesteld, geïn strueerd om zelf de kosten van de bij hen geplaatste commissie van toezicht te financieren. In deze verordening, die op nieuw jaarsdag werd uitgegeven, doch eerst gisteren werd bekend gemaakt, wordt gezegd, dat de taak van de door de re gering benoemde commissies, in het be lang is van de betrokken ondernemin gen en dat de reis- en verblijfkosten, alsmede de representatie door de bedrij ven moeten worden gefinancierd. - in overeenstemming met hun winsten. Voorlopig is het bedrag hiervoor vastge steld op 5.000 roepiah. Vliegramp vraagt 21 levens Sterke exportdaling Volgens zakenkringen te Djakarta is in januari het indexcijfer voor de ex port gedaald tot 36 - het laagste peil dat ooit werd bereikt (1954 is 100). In december was het indexcijfer 52, tegen gemiddeld 112 in 1956. Genoemde kringen verklaarden, dat het duideliik is dat deze achteruitgang in de export voornamelijk te wijten is aan de ruilhandel door de Buitenge westen. De heer Van Swaay in arrest De heer W. van Swaay. een 35-jarige Amerikaans onderdaan, zoon van de Nederlandse industrieel H. van Swaay. wiens bedrijf in Indonesië onlangs on der regeringstoezicht werd geplaatst, is verleden week door militairen in hech tenis genomen. Dit werd gisteren van de zijde van de Amerikaanse ambassade te Djakarta medegedeeld. Pas zes dagen na de arerstatie kreeg een vertegenwoordi ger van het Amerikaanse consulaat ver gunning de heer Van Swaay te bezoe ken. De arrestatie geschiedde enkele da- 5gen nadat hij in Indonesië was aange komen voor een inspectie van het eigen dom der familie Van Swaay zijnde be drijf. Hij wordt in hechtenis gehouden in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar een telegram over de binnenlandse toestand in Indonesië, dat hij aan het telegraafkantoor ter ver zending aanbood. Naar verluidt verwacht de heer Van Swaay volgende week wederom in vrij heid te zullen worden gesteld. Trouw Indonesische vrouwen! Elders schrijven wij uitvoerig ovee dit nieuwe wagentje. Hammarskjöld niet naar Indonesië De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, heeft verklaard, dat hij niet verwacht dat een be/oek aan Indonesië van nut zou zijn voor de oplossing van de Nederlands-Indone sische geschillen. Op zijn gisteren gehouden persconfe rentie zeide hij. dat hij op' het ogenblik geen plannen koestert om Indonesië aan te doen tijdens zijn komende reis naar het Verre Oosten. Hij ïeende dat de geschillen tussen Nederland en Indonesië met andere middelen beter tot oplossing zouden kunnen worden gebracht. ONTVANGEN. ASCOT'S voorjaarscollectie 1958 Ter kennismaking gedurende februari 10 KORTING PEMSEEL Haarlemmerstraat 175 Leiden Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WitteStagel 1.^'^ - Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. >5041. Redactie 21507 Wrede en ernstige font Geen tweedracht! LEIDSCH DAGBLAD als lastige functionarissen die een baan in Europa wilden hebben", aldus de mi nister. Hij merkte ook op dat het voor Westerse vrouwen moeilijk bleek zich bij de Indonesische levenswijze aan te pas sen. Voorts sprak de minister er zijn be zorgdheid over uit dat er naar verhou ding meer vrouwen dan mannen zijn in Indonesië. De Indonesische minister van Onder wijs Prijono heeft de jeugd van de na tie, met n^me hen die aspiraties heb ben om leiders te worden, opgewekt te huwen met Indonesische vrouwen. Hij vertelde dat vaak ongelukkige re sultaten zijn waargenomen wanneer In donesiërs getrouwd waren met vrouwen van Nederlandse of andere Europese af komst. „Zij faalden als echte leiders of

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1