J. W. TE HENNIPE: MAN VAN DE MAAND Sigarenindustrie beloont wegenwachter met 1000 sigaren Vereniging „Wet en Evangelie" te Waddinxveen „nood-gemeente" Kerkelijk Leven VOOR EEN SNEL EN GEZOND ONTBIJT! gaar in het pak! Generale synode Ned. Herv. Kerk sprak over woningnood ste jaargang Donderdag 6 februari 1958 Vierde blad no. 29360 Visballetjes, funchi en nassi-goreng leurig waterfeest besloot een [•olijke dag voor Kroonprinses geestdriftige ontvangsten tijdens tocht \steren is Prinses Beatrix reeds g uitgereden voor een tocht, die r voerde over het westelijke deel het eiland Curagao, Banda Abao, dat in de volksmond wordt ge lidTalrijke malen werd de tocht jrbroken eerste keer werd halt gehouden iet Caraïbische Zee-biologisch ituut van dr. Zaneveld. De eerste n voor dit gebouw werd destijds yd door Prins Bernhard. Prinses werd bij het instituut \angen door de gedeputeerde, de Pieters Kwiers, die haar teza- met dr. Zaneveld rondleidde. het bezoek aan het instituut nabij dera Baai ging de tocht via Plan ast naar het tehuis voor oude vrou- Habaai. Ook hier bracht de Prinses tort bezoek. Het volgende punt was vissersplaatsje Boca St. Michiel, het al volop feest was voor de les arriveerde. Hier kreeg Prinses rix een zogenaamde lintendans te waarbij rood, wit, blauw en oranje- Ige linten al dansende om een paal tiden worden en daarna weer ont- ,en. een kunst die moeilijker is dan [ijkt. Een meisje van een jaar of bood de Prinses bloemen aan. Ook geschenk werd geoffreerd, namelijk t hoe kan het anders in het vissers- een aantal diep opgedoken co- i Jan Doret en Julianadorp werd de naar Westpunt ingeslagen, waarbij ogenblikje werd halt gehouden in fiorpje Barber. Ook hier liep het te hoop en heerste er een feeste- stemming. De Prinses deed mee een rondedansje van kinderen. De ers hadden voor de Prinses een bij- er fraaie theemuts gemaakt, die werd overhandigd door een klein |e, Rose Eisden. IN WESTPUNT Westpunt, het uiterste westelijke Ie van Curagao en een bekend re eoord, stonden de schoolkinderen ewoners de Prinses voor het kleine Ie op te wachten. Zij werd er met Jiartelijk gejuich ontvangen en de de hand gemaakte hoofddoeken, die hier door Cynthia Seito werden eboden, vielen bij de Prinses zeer 5 smaak. arna ging het verder via een bin- leg dwars door het woeste Curagaose ichap naar het oude landhuis Knip, f H.K.H. en haar gevolg een echte IQaose maaltijd wachtte. Visballe- funchi, geitevlees en andere zaken, van de kok van de koninklijke fa- i in Soestdijk geen weet heeft, be- (len tot het menu, en mocht de les af en toe al eens met een zeker rouwen de vreemde gerechten De- het moet gezegd worden dat zij grote moed de overigens ook bij- er smakelijke nieuwe culinaire er ken onderging. t hooggelegen landhuis met zijn terras bood een goede gelegenheid Curagaose landschap op te nemen >en het moment voor de terugtocht jangebroken, kwam het, als zo vaak eze reis, te vroeg. l kleine dorpjes, zoals Lagoen, Soto t. Willibrordus, waar, zoals te ver ken viel, tientallen vlaggen wap- m en de bevolking, de jeugd voor pas uitgelopen, ging het daarna in betrekkelijk snel tempo terug naar Imstad en het gouvernementshuis een korte en welverdiende rust. lar om half vijf reden de auto's ivoor en ging de Prinses naar een r plekje van Curagao, dat een be id ontspanningsoord is, namelijk het laamde Spaanse Water, een voor Sportliefhebbers ideale binnen- tocht ging naar de jachthaven van eilclub „Asciento" van de oliege- fschap. Hier werd de Prinses ont- fen door gezaghebber Gorsira en Srecteur der Curagaose Petroleum fctrle Maatschappij, ir. Bierman. WATERFEEST n het paviljoen uit was de Prinses Ige van een waterfeest. afloop van het admiraalszeilen jpte H.K.H. zich in aan boord van Herman jr." om over het Spaanse fr naar de boca (strand) te varen, ntallen zeilboten, motorboten, al let met waterskiërs achter zich, be ta zich in een bonte dwarreling rond whip van de Prinses en vertolkten pn vrolijke en levendige wijze de llijkheden van watersport die Cura te bieden heeft. lan de boca werd deze feestelijke jenrtenis voortgezet met muziek, een nassi-goreng maaltijd en natuur lijk een duik in het water. Dansdemon- straties, een „steelband", Curagaose draaiorgels en niet te vergeten een werkelke feëerieke verlichting, nadat de duisternis was ingevallen, maakte —het werkelijk tot een gebeurtenis van zeer zijzondere charme; een feest dat de Prinses lang zal heugen en dat Cu ragao van zjjn meest vrolijke kant heeft getoond. Nieuwe jaarbeurshal heet „Merwedehal" Aan de reeks van moderne exposi tiegebouwen, die de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in de laatste ja ren op het Croeselaan-terrein heeft laten verrijzen, wordt bij de komende Voorjaarsbeurs een nieuwe hal toe gevoegd. De werkzaamheden aan deze „Mer wedehal" zjjn in volle gang. Met man en macht wordt aan de bouw en inrichting gewerkt om de hal, die een oppervlakte van 3700 m2 beslaat, waar van 2000 m2 netto expositieruimte, tij dig gereed te krijgen. Half februari sal de hal moeten worden opgeleverd, ten einde na de laatste voorzieningen de 50 exposanten in de groep huishoudelijke verwarmings- en kookapparatuur in de gelegenheid te stellen hun stands op te bouwen en in te richten. Een onafhankelijke jury van vooraanstaande journalisten heeft de wegenwachter J. W. te Hennipe uit Nieuw-Lekkerland op grond van zijn bijzondere prestaties uitgeroepen tot Man van de Maand. De Nederlandse Sigarenindustrie wenste hem daarmede geluk en beloonde hem met 1000 sigaren. Vrageil over fout bij schietoefening Het Eerste Kamerlid, de heer Algra heeft aan de minister van Oorlog ge vraagd 1. Is de minister in staat en bereid, op korte termijn een uiteenzetting te geven of te doen geven omtrent de ver ontrustende en ernstige fout, bij schiet oefeningen te Oldebroek gemaakt, waar door niet alleen het treinverkeer naar het noorden urenlang werd gestaakt, maar ook duidelijk bleek, dat een der gelijke fout groot gevaar oplevert voor personen en goederen? 2. Is het waar, dat bij de behandeling van een door de Spoorwegen opgewor pen bezwaar tegen deze schietoefenin gen voor de Raad van State door de toenmalige commandant van het schiet kamp Oldebroek is verklaard, dat er geen gevaar voor de spoorlijn en het daarlangs geleide verkeer bestond, omdat er bjj schietoefeningen met scherp een viervoudige veiligheidscontrole werd uit geoefend? 3. Indien het laatste waar is, hoe is het dan mogelijk, dat een granaat en kele kilometers van het gestelde doel terechtkomt en dat als verklaring aan de pers wordt medegedeeld, dat dit het werk is geweest van een „onervaren richter"? 4. Worden er afdoende maatregelen genomen om voor het vervolg ongeluk ken als bovengenoemd 'te voorkomen, mede in het belang van het zo nodige vertrouwen van de bevolking in de zorg vuldigheid bij militaire oefeningen in een dichtbevolkt land met een dicht wegennet en een intensief verkeer? De heer Te Hennipe heef tin de nacht van 22 januari j.l. zich wel zeer bij zonder onderscheiden. Op de Rijksweg Rotterdam-Nqmegen, in de omgeving van Gorinchem, werden honderden automobilisten overvallen en geïso leerd door een sneeuwstorm van voor ons land ongekende hevigheid. Zelf verblind door de sneeuw, met voor bijzien van gevaar voor eigen leven, heeft hij de ravitaillering van vele gestrande automobilisten weten te verzorgen. Met deze kranige wegen wachter worden door deze beloning ook zijn dappere collega's geëerd. De Nederlandse Sigarenindustrie be loonde de Man van de Maand met de beste beloning, die men een man kan geven: met 1000 sigaren. /Ji'i" f M- i 1 1 II I* Aangenomen naar Hollum op Ameland Utticieel ingesteld door kerkvergadering z bo™,™. „and.Marum <oron.). J J c? c5 bedankte voor Houwerzijl, Oosthem en DS. J. GROENEVELD OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te Gro ningen overleden ds. J. Groenewoud, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Het stoffelijk overschot zal vrijdag middag om twaalf uur op de Zuider begraafplaats te Groningen worden ter aarde besteld. GOUDEN AMBTSJUBILEUM Ds. J. OOSTERVEEN. Ds. J. Oosterveen te Amersfoort, em. predikant van de Geref. Kerken, zal zondag a.s. zijn gouden ambtsjubileum vieren. NED. HERV. KERK Beroepen te Well en Ammerzoden (toez.) A. SJollema, kand. te Waalwijk. Bedankt voor Ernst (toez.). J. W. de Bruyn te Harderwijk. GEREF. KERKEN (Advertentie) inr u i l-ra nt paft a r tijdelijk rethirl'e De minderheidsgroep van de Ned. Herv. Kerk alhier, die sedert 1940 is ver enigd in de vereniging „Wet en Evangelie" is als „noodgemeente" erkend. Dit besluit werd genomen in de dinsdag gehouden Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland. In deze noodgemeente kunnen nu Woord en Sacramenten wor den bediend, wat tot nog toe niet het geval was. Wel werden reeds 17 jaren kerkelijke bijeenkomsten gehouden, maar voor de Sacramenten waren de leden van deze vereniging aangewezen op een der Herv. Kerken. Tot de toepassing van de betreffende overgangsbepalingen van de kerkorde der Herv. Kerk werd door de provinciale kerkvergadering in eerste instantie be sloten in mei 1957, waarna in november 1957 de goedkeuring van het moderamen der Generale Synode volgde. De pro vinciale kerkvergadering besloot in haar dinsdag gehouden vergadering uitvoe ring te geven aan dit besluit en heeft beroepen tot predikant van deze .nood gemeente" ds. E. H. Kalkman, Ned. herv. predikant te Voorhout. Ds. Kalkman is sedert het najaar van 1957 reeds als geestelijk verzorger van „Wet en Evan gelie" werkzaam. Tot leden van de commissie, waaraan de werkzaamheden, voortvloeiende uit de nood-voorziening worden gedele geerd, benoemde de provinciale kerk vergadering de heren A. Mulder en D. Gorissen te Waddinxveen tot buiten gewoon ouderling en de heren R. J. de Vries te Waddinxveen en I. J. de Klerk te 's-Gravenhage tot buitengewoon dia ken. De heren Gorissen, Mulder en De Vries zijn leden van de vereniging, de heer De Klerk is lid van het provinciaal kerkbestuur. De regelmatige samenkomsten van de vereniging „Wet en Evangelie", die wor den gehouden in het verenigingsgebouw j bedankte voor Houwerzijl, Oosthem en voor Ouddorp (Z.-H.). Bedankt voor Goes (vac. R. A. Fllnterman) J. van Da len te Nieuw-Loosdrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Hollum, Ballum en Nes (op Ameland) B. H. Homan te Blokzijl. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard H. van Gllst te Dirksland. Aangenomen naar Arte- sia (Callfornië, U.S.A.) L. Kleboom te Lis- se. die bedankte voor Kalamazoo (Michi gan, U.S.A.). aan de Stationsstraat, worden regelma tig door ongeveer 250 personen bezocht. Deze vereniging werd opgericht omdat een aantal personen in de Herv. Kerk, die alhier behoort tot de modaliteit van de Geref. Bond, zich niet met de gang van zaken kon verenigen. Dit is de eerste maal, dat in Zuid-Holland door het prov. kerkbestuur uitvoering wordt ge geven aan de desbetreffende overgangs bepalingen van de kerkorde inzake de instelling van een „nood-gemeente". Sola heeft een grote verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van schitterend Sola-tafelgerei, voor minder dan de normale Van 8 februari t.e.m. 22 februari kunt U uw oude tafelgerei, in elke gewenste hoeveelheid en van welk merk ook. bij uw Sola-winkelier inleveren en het vervangen door prachtig, gloednieuw Sola-tafelgerei, met een korting van 20° U mag inleveren wèt U wilt messen, vorken, lepels, soeplepels, theelepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zi|n. Alleen aluminium komt niet in aanmerking. De mogelijkheid bestaat dat uw Sola- wmkelier tijdens deze actie uitverkocht raakt. Wij adviseren U uw oude artikelen dan toch in te leveren en te bestellen wat U hiervoor wenst te ontvangen. Wij zullen deze orders zo spoedig mogelijk urtvoeren. Slechts gelijksoortige artikelen komen voor ruiling in aanmerking; dus tafelvorken tegen tafelvorken, thee lepels tegen theelepels enz. U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en Sola-Massief (door en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen. Mocht uw keuze vallen op ons model 64Q (het z.g. utility-model) dan bedraagt de inruil-reductie 10%. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Jongetje in dok verdronken (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is in het dok achter de N. V. Noord-Nederlandse Beetwortel suikerfabriek te Hoogkerk (Gr.) het 9- jarig jongetje Doekele van der Baan verdronken. De moeder was met haar drie kinderen het dorp ingegaan, maar de oudste twee kinderen wilden weer terug naar het schip, waarop de familie v. d. Baan woonachtig is. Op onverklaar- bai-e wijze is Doekele daarna te water geraakt. Toen de moeder terugkwam is haar het vreselijke nieuws door het andere kind verteld. Na ongeveer an derhalf uur dreggen heeft de Rijkspo litie hët lijkje uit het water gehaald. Sovjet-Unie wijst besehuldiging af 'eduktsehop voor vee en les acht zich belemmerd in lijn marktordende taak Bet Produktschap voor Vlees heeft de gisteren te Utrecht gehouden rgadering zjjn ongerustheid uitge- foken over het door de regering Jtgestelde varkensbeleid. Van het ïrag van dertig miljoen gulden, dat i»r dit beleid is uitgetrokken, mag chts vjjf tot tien mil joèn gulden per ir worden gebruikt voor marktorde nde maatregelen. It dit bedrag, aldus de voorzitter, de Joh. de Veer, kan het Produkt- pzich niet meer deluxe permitteren faconprijs te verhogen. In andere Een zullen de prijzen verlaagd n worden, omdat het Produkt- p niet meer over de financiering beschikken prijsverhogingen op re {en. De prijzen van de zware var- |zjjn de laatste tijd opgelopen en het ar bestaat, dat het prijsverschil tus- baconvarkens en de opvolgende ie te klein wordt of zelfs geheel weg- voorstel van de adviescommissie rot het Produktschap, na een uit- Ige bespreking, tot het treffen van pregelen, welke een algehele prijs- iging moeten bewerkstelligen. Daar- illen verscheidene thans geldende jen op export, o.a. van levende tns en hammen worden terugge- ït. Met deze maatregelen hoopt Produktschap met het toegestane lag van vijf tot tien miljoen gulden I martkordenende maatregelen te pen uitkomen. Plannen worden aan kerkeraden voorgelegd Voor kerkbouw is 62 miljoen nodig De generale synode der Ned. Herv. Kerk, die bijeen is in het Eykmanhuis te Driebergen heeft het voorstel behan deld van de Raad voor de herderlijke zorg, tot wijziging van de kerkorde be treffende de bepalingen over de pastora le niedewerkers en de hulppredikers. De voorgestelde wijziging bedoelt 'n pasto rale bewerking van zeer kleine gemeen ten mogelijk te maken door lidmaten van de kerk die hun hoofdwerkzaamheid buiten de kerk hebben. Bovendien wordt de mogelijkheid geschapen dat cate cheten, die in een gemeente werkzaam zijn, spoediger de bevoegdheid krijgen in de eigen gemeente en binnen de kerk provincie te preken. Daartoe zal echter eerder het eerste colloquium voor de Raad voor de herderlijke zorg dienen te worden afgelegd. WONINGNOOD De synode behandelde vervolgens de nota, die op verzoek van de Raad voor de zaken van de kerk en gezin, waarvan mr. W. F. Schokking voorzitter is, door de commissie-ad hoe, bestaande uit de heren D. Rynders, voorzitter, K. van Diepeningen, F. Oberman en O. Rees, werd samengesteld over woningbouw en woningnood. De synode aanvaardde de nota en droeg de Raad voor kerk en gezin op in samenwerking met de Raad voor de zaken van kerk en samenleving op korte termijn plannen uit te werken die aan de kerkeraden kunnen worden voorge legd. 124 NIEUWE KERKEN Ds. H. J. F. Wesseldijk, seer, van de generale financiële raad, deed mede deling van de stand van zaken be treffende de kerkbouw. In de laatste jaren zijn nieuw gebouwd en grondig gerestaureerd 370 kerken. F. 12 MILJOEN VAN OVERHEID? Bovendien worden plannen gemaakt voor 124 nieuwe te bouwen kerken, waarvan slechts 57 in het westen des lands. Hiervoor zou naar schatting 62 miljoen gulden nodig zijn. Wordt de wet-Sassen in haar huidige redactie aangenomen, dan mag daan-oor van overheidswege op 12 miljoen gulden gerekend «orden. De rest. 50 miljoen gulden, ligt voor de verantwoordelijkheid der kerk. Een groot aantal gemeenten kan het geld opbrengen, men kan l^nen en op die manier de kosten voor een deel naar de toekomst verschuiven, maar nodig lijkt het toch dat voor de bouw van deze nieuwe kerken 12 miljoen gulden op kor te termijn ter tafel komt. Een finan ciële actie is nodig, de gemeenten die nen daarbij ingeschakeld te worden. Het moet een actie van synode en ge meenten samen worden. Uit de synode kwamen verscheidene suggesties en kritische geluiden over dit plan. De synode wacht de uitgewerkte plannen in de zomerzitting af. KERNENERGIE Ter zitting kwam een telegram binnen van de gemeente Amstelveen met het dringende verzoek de arbeid van de stu diecommissie over de kernenergie te be spoedigen. Ds. Krop wees hierbij niet alleen op de voorlichting en de ethische vorming van de gemeente doch ook op de pastorale verantwoording, die de kerk heeft tegenover hen die in deze beslis singen moeten nemen. De praeses wilde de vraag van atoom energie los maken van de medewerking van Nederland aan de plaatsing van wa penen in NATO-verband. Besloten werd dat de commissie voort zal werken en dat het moderamen zal overwegen wat mogelijk is te doen. Herv. zendingsarbeiders wensen niet te repatriëren Ter synode was aanwezig een deputa tie van de Raad voor de Zending onder voorzitterschap van dr. J. H. Stelma. Tevens was dr. S. Marantika, secretaris van de Raad van Kerk in Indonesië, ter vergadering. Namens de Raad voor de Zending heeft dr. G. P. H. Locher, secretaris, mededeling gedaan over de verhoudin gen van de kerk in Indonesië en de Nederlandse zendingsarbeiders in haar midden. Het beeld van de situatie is onoverzichtelijk. Toch is wel duide lijk dat drie grote machten, n.l. com munisme, nationalisme en islam met elkaar strijden. Dit wordt doorkruist door strijd over centralisme. De economische situatie werd slechter, verergerd door de maat regelen tegen de Nederlanders. Java ontvangt al geruime tijd niets meer van de buitengebieden. Valt Indonesië uiteen? Komen er nieuwe explosies? Merkwaardig: de verhouding tussen de Nederlandse en Indonesische kerken werd in de laatste jaren steeds beter, terwijl die tussen de regering steeds slechter werd. Op 12 december j.l. heeft het moderamen van de Raad van Ker ken in Indonesië hierover geschreven én aan de Nederlandse zendingsarbeiders én aan de synodes der Indonesische kerken. Daarin wordt uitdrukkelijk gepleit voor een steunende houding tegenover de Ne derlandse zendingsarbeiders. De kerken zijn rondom de Nederlandse zendingsar beiders gaan staan. De eenheid in Jezus Christus ging voor hen uit boven na tionale scheidingen. Deze zendingsarbeiders leven intussen in een wereld waarin andere Neder landers weggaan. Maar geen enkele hervormde zendingsarbeider heeft te kennen gegeven te willen repatriëren. Bij alle pessimisme is men gesterkt door de houding van de Indonesische kerken. Kerkvisitator jhr. L. de Geer was ont roerd door deze mededeling. Hij vroeg of misschien de aanwezigheid van Ne derlandse zendingsarbeiders een hinder nis is voor de Indonesische kerken. Wor den ze misschien door deze aanwezig heid niet geremd in het spreken tot hun overheden? Dr. Locher antwoordde met woorden die ds. Marantika één dezer dagen be zigde: „De samenwerking tussen de In donesische en Nederlandse kerken is een toetssteen voor haar bestaan als kerk. Bij het getuigen van de eenheid in Christus valt al het andere weg". Dr. A. Dronkers, adviseur van de raad voor de verbreiding van het evangelie, vroeg hoe het in andere Nederlandse kerken ligt. Wat denkt de Hervormde Zendingsraad van het standpunt van ds. Richters, directeur van het Gerefor meerde Zendingscentrum, die een ar tikel schreef, waarin spréker meende te moeten lezen dat de gereformeerde zending zich van Java gaat terugtrek ken. ZENDING BLIJFT! Op deze vraag antwoordde ds. P. J. Mackaay dat dit artikel van ds. Richters in „Trouw" was geschreven zonder voor kennis van de Raad voor de Zending. Velen hebben evenals ds. Dronkers ge meend, dat de strekking van dit artikel was dat de gereformeerde zending zich binnen afzienbare tijd zal terugtrekken uit Indonesië. Ds. Richters heeft hem echter meegedeeld, dat dit niet de be doeling was. Het was een co-incidentie dat tegelijkertijd een artikel in „Her vormd Nederland" verscheen over de toekomst van het zendingswerk, waarin vanwege de Raad voor de Zending uit drukkelijke werd vastgesteld, dat de zending der Hervormde Kerk in Indo nesië zou blijven werken, zoals het van de zyde der Indonesische kerken is ge vraagd. zolang dat nog mogelijk is. KANSELBOODSCHAP OVER INDONESIË Dr. E. Emmen. scriba deed verslag van de totstandkoming van de kanselbood- schap van 25 januari over de spanning met Indonesië. Hij deelde mee dat het tot zijn spijt niet gelukt is na lange overleggingen een boodschap van de ge meenschappelijke Nederlandse kerken te doen uitgaan. Dr. J. H. Stelma betreurt het namens de Raad voor de Zending, dat de bood schap niet anders geformuleerd was en dat men de tekst van het voorlopig compromis heeft behouden. Ds. M. Groenenberg achtte deze boodschap niet krachtig genoeg. Gisteren heeft de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer S. P. Kirsanow, een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, om het leed wezen van de regering der Sovjet- Unie over de beschuldiging tegen drie Russische diplomaten uit te drukken. De heer Kirsanow deelde mede, dat de Sovjet-Unie haar militaire staf aan de ambassade te Den Haag met drie diplomaten zal verminderen. In de verklaring van de Russische ambassadeur aan minister Luns worden de beschuldigingen ongegrond genoemd. Na een zorgvuldig onderzoek is komen vast te staan, „dat de handelingen der uitgewezen Russen de grens van de al gemeen aanvaarde internationale nor men niet hebben overschreden. De Sovjet-regering drukt haar leed wezen uit over het besluit van de Ne derlandse regering, die op ongemoti veerde wijze de uitwijzing uit Neder land heeft geëist van de heren Tsjer- now, Zenin en Sochtasjow. Dit besluit kan alleen maar beschouwd worden als een uiting van onvriendelijkheid en moet wel schade berokkenen aan de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Nederland" aldus de verklaring. Dr. Emmen zeite te moeten toegeven, dat de gang van zaken bfj het ontwer pen van deze boodschap voor alle niet r.-k. kerken hem teleurgesteld heeft. De boodschap is uitgereikt aan de lutherse kerkeraden. Ook het oud-katholieke episcopaat en de vrij evangelischen hebben het stuk aanvaar'd. CHRISTEN ZIJN IS RISICO NEMEN Aan het slot van deze bespreking voerde ds. S- Marantika het woord. Hij is ervan overtuigd, dat de eenheid in Christus op onze schouders is gelegd. Dit uit te dragen ook in Indonesië is geen zaak van een anti-nationalistische stemming, maar een principieel christe lijk getuigenis. Dit deden wij in vreze en beven. Christen-zijn is risico nemen. De synode besprak daarna het rap port samengesteld op grond van de jaar verslagen 1956 van de prov. kerkverga deringen Als voornaamste punten uit deze verslagen komen de volgende pun ten naar voren: 1. door de slechte fi nanciële toestand wordt veel werk ge handicapt; 2. vaak staan modaliteits- verschillen het welwezen van de kerk in de weg: 3. in tal van gemeenten zijn moeilijkheden met minderheidsgroepe ringen; 4. het zoeken van de methode om de jeugd te bereiken is nog niet overal gevonden en 5. het is vaak moei lijk personen, die in grotere groepen zich in nieuwe gemeenten vestigen, op te vangen. Beroepen werd verklaard tot predi kant voor buitgewone werkzaamheden in verband met zijn benoeming tot jeugdsecretaris van de Nederlandse Zen dingsraad. ds- A. de Haan te Hansweert. Hem wordt door de Zendingsraad op gedragen de bevordering van zendings kennis en belangstelling onder de ge organiseerde jeugd en de scholieren. Tenslotte heeft dr. E. Emmen enige me dedelingen gedaan over de ontwikkeling van de samenwerking der kerken in Europa. Na de rondvraag, waarvan druk ge bruik werd gemaakt, sloot de praeses de vergadering. De volgende zitting zal van 23—28 Juni worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7