VAN RUIM 8000 PUZZELOPLOSSINGEN WAS BIJNA ZEVENTIEN PROCENT FOUT Slordigheid was hoofdschuldige aan de 1375 fouten Tien goede oplossingen ontvangen van 152 prijsvraagdeelnemers 96ste jaargang Donderdag 6 februari 1958 Derde blad no. 29360 Is de „puzzelsatelliet" die wij als kerstprijs vraag lanceerden te moeilijk geweest? Uit com mentaren na de sluitingstermijn en bij oplossingen kregen wij de indruk dat de opgaven dit jaar moeilijker waren dan voorgaande jaren met een soortgelijke tiendelige prijsvraag. Maar de cijfers geven bepaald geen antwoord in die richting of in de andere. Die cijfers na het zorgvuldig en tijdrovende nazien van de zeer vele oplos singen tonen een beeld, dat vrijwel overeenkomt met vorig jaar: 1071 inzenders (vorig jaar 1130) met in totaal 8247 puzzeloplossingen (v.j. 8275) dus een gemiddelde van 7,70 puzzel per inzender (v.j. 7,32). Het foutenpercentage lag eveneens op ongeveer hetzelfde niveau; van de 8247 puzzeloplossingen waren er namelijk 1375 fout, dat is 16,7 procent, terwijl dit percentage vorig jaar 15,3 bedroeg. Een fractie hoger dus dit jaar, maar daar tegen over staat, dat dit jaar 451 deelnemers alle puzzels oplosten tegen vorig jaar 397, en dat dit jaar 152 deelnemers alle goede oplossingen vonden tegen vorig jaar 136 Enfin, dat zijn droge cijfers, die weliswaar voor de puzzelaar niet zonder charme zijn, maar toch slechts met mate gehanteerd mogen worden. Zeer veel inzenders gaven ons te kennen, dat zij de opgaven waardeerden, de vorm aantrek kelijk vonden en op herhaling hoopten. Die her haling komt ongetwijfeld nog wel eens, maar vooralsnog kunnen wij niet meer de moed op brengen, opnieuw de taak te aanvaarden om een zo grote verscheidenheid van oplossingen in zo groten getale door te worstelen. Laten wij er ons thans toe beperken, onze dank uit te spreken voor het enthousiasme van zovele lezer-puzzelaars, voor de wijze waarop zij hun oplossingen ver zorgden (er waren buitengewone exemplaren bij die ons bureau tot een raketbasis omtoverden) en hierna de gecommentarieerde oplossingen en de namen van de prijswinnaars per puzzel te laten volgen. Elders in dit blad vond U waarschijnlijk reeds de namen van de winnaars der prijzen, welke waren uitgeloofd voor diegenen, die de meeste puzzels goed hadden opgelost. Grootste hindernis lag in Italië Over het algemeen kregen wij bij het nazien van de oplossingen de indruk, dat er erg slordig was gewerkt en dat de meeste fouten aan die slordigheid te wij ten waren en niet op puzzelgebied lagen. Als een voorbeeld de tweede puzzel, die tien spreekwoorden over honden in spoetniktaai bracht. Het is duidelijk, dat de „code" ontcijferd is als de tien spreekwoorden worden opgegeven in ge woon Nederlands, maar het is even onmiskenbaar dat men die opgave dan wel erg slordig verzorgt indien men het woordje .,ook" weglaat in het spreek woord „komt men over de hond dan komt men ook over de staart". En toch was dit bij meer dan veertig van de bijna duizend deelnemers aan deze puz zel het gevalEn wanneer nadrukke lijk gezegd is in de opgave, dat de woorden die de voorwerpen van de foto- puzzel aangaven gemaakt moesten kun nen worden uit de letters van kunst maan" en „spoetnik" dan is (vooral na de voorbeelden die bij de opgave gege ven werden) het antwoord bijv. voor foto C: „dit is een stuk van een gehaakt kanten kleedje" er wel helemaal naast. De meeste fouten (procentueel en in aantal) werden gemaakt in de eerste puzzel, het toch vrij eenvoudige kruis woordraadsel. Lang niet al die fouten waren te wijten aan die ene blijkbaar erg moeilijke naam van een plaats in Italië waarvan de eerste letter niet uit kruiswoorden viel op te maken. Het juis te antwoord voor de ene precaire vraag van 9 verticaal was Palena" doch wij hebben de hand over ons hart gestre ken en ook enkele andere namen goed gekeurd omdat vele inzenders van die namen beweerden dat zij in een of an dere atlas voorkwamen of dat zij dit zelf bij een vakantietrip waren tegenge komen. Zo schijnt bijv. „Salina", een plaatsje op het gelijknamige eilandje ten noorden van Sicilië in verschillende atlassen en registers als „Salena" voor te komen. Maar het grote aantal fouten in het kruiswoordraadsel is hoofdzake lijk te wijten aan andere woorden, die onze mening over de slordige oplossing van de prijsvraag volkomen onderstre pen. Misschien is die slordigheid het gevolg van algemene slordigheid met satellie ten en raketten, die de laatste maanden aan de orde van de dag is in deze ver bijsterende wereld. Maar genoeg van dit alles. Verder commentaar bij de puzzeloplossingen zelf. We gaan over tot de meer regelma tige orde van de dag. Puzzel no. 1: Kruiswoordraadsel Van de 1071 inzenders namen ei a67 aan dit kruiswoordraadsel deel en maar liefst 40.4 procent hunner, namelijk 391 deelnemers maakten hier fouten in. Een belangrijk deel van deze fouten betrof het plaatsje Palena, maar zoals gezegd werden er ook vele andere slordige fou ten gemaakt. Palena ligt recht ten oosten van Rome en ten zuiden van Chieti. Het plaatsje komt op de meeste meer dan oppervlak kige kaarten voor. Velen hebben bij het vinden van deze plaatsnaam (zoals wij van enkele inzen ders vernamen) baat gevonden bij een bekend reisbureau in Leiden, waar men mensen die voorzichtig naar ,.een plaats in Italië" kwamen informeren al meteen de naam noemde zonder verder gehoord te hebben wat voor plaatsje en waarom het eigenlijk ging. Indertijd is iets soort gelijks voorgekomen met betrekking tot een citaat van Erasmus, waarvan men bij een bibliotheek voor het gemak maar een stencil had laten drukken! De puz zel verplaatste zich voor deze deelne mers dus naar een ander niveau, name lijk met ,.hoe heet dat plaatsje" maar „hoe kom ik aan de oplossing". De oplossing luidde als volgt: Horizontaal: 42. toe; 43. and; 44. eten; 45. dop; 46. te; 47. el; 48. vlo; 49. Aler; 51. mos; 54. jas; 57. snee; 59. mee; 60. wintermaand; 64. dit; 65. vlees; 67. oe; 68. eg; 69. eiser; 71. gister; 73. nerven; 75. bedeel; 77. roe pen; 78. leng; 79. roe; 81. snel; 82. energie; 85. knie; 86 erts; 87. stola. Verticaal: 1. ave; 2. laks; 3. rins; 4. are; 6. arena; 8. animo; 9. Palena; 11. Eos; 12. forens; 13. rage; 14. galant; 17. komend; 18. Reno; 20. schietstoel; 21. straaljager; 22. Vara; 24. hol; 25. aai; 26. emoe; 28. rondeel; 32. rotonde; 33. praam; 35. To; 36. la; 37. An; 39. knoet; 41. dor; 44. els; 50. leve; 51. missen; 52. on; 53. er; 55. Aa; 56. sneven; 58. Eire; 60. weiden; 61. eer; 62. men; 63. dieper; 66 egel; 70. 6nel; 72. tegen; 74. roset; 76. tor; 79. reet; 80. egel; 83. nis; 84. IRA. PRIJSWINNAARS: Prijs van f10. M. Schreuder, De Kempenaerstraat 80. Oegstgeest. Drie prijzen van f 5. Alb. v. d. Meulen, Schoolstraat 21„ Noordwijk aan Zee. W. F. Mieloo, Bernhardkade 5 A, Leiden, Dr. J. B. Wilterdink, Oppenheimstr. 41, Leiden, Puzzel no. 2: Spreekwoorden Dit bieek in vele opzichten de een voudigste puzzel te zijn. Niet minder dan 1024 van de 1071 deelnemers zonden ons de oplossing, en het foutenpercentage was op een na het kleinste, namelijk 4.5 procent of 46 van deze 1024. Nu was het inderdaad zo, dat bijv. het woord hond in ieder spreekwoord moest voorkomen, zodat men direct al een aanknopings punt voor de ontcijfering had, terwijl door het grote aantal woorden en dus ook letters gemakkelijk de meest voor komende letters kon identificeren. Was de „code" eenmaal gevonden, dan was het alleen nog maar een geduldwerkje om de volledige oplossing te vinden. Ziehier een selectie uit de fraaie raket- en kunstmaaninzendingen, welke ons bureau na het sluiten van de inzendingstermijn hadden om getoverd in een raket-basis waar men in Cape Canaveral bijna jaloers op zou kunnen worden. Van links naar rechts een regelmatig twaalf vlak. kunstig vervaar digd door de heer R. J. Kloek, een kleine witte kunstmaan, gemonteerd op een portefeuille met oplossingen van de hand van mevr. M. H. van Leeuwen-van der Veer, een grote zilveren kunstmaan met antennes waaraan de oplossingen bungelden, opgetooid met een ..kunst"-bloe metje (voor de duidelijkheid van de foto hier niet getoond) tegen een achtergrond van een diep blauwe nachthemel met fonkelende sterren, een zeldzame creatie van de de heer J. J. Guldemond. En voorts twee raketten, n.l. een gouden met de naam van ons blad, vervaardigd door mevr. Niesing, en een slanke witte raket van de heer K. A. Post jr. Deze inzenders behoren allen tot de winnaars van extra-prijzen voor uitstekend verzorgde oplossingen, welke prijswinnaars wij op de eerste pagina bij de hoofdprijzen vermelden. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililli Twee maal eerste Onze prijsvragen zijn bepaald niet een intelligentie-race, waarin het er op aan komt, zo spoedig mogelijk een goede oplossing op ons bureau te deponeren. De een heeft uiter aard na publikatie van een prijs vraag meer tijd ogenblikkelijk be schikbaar dan de ander, en wat de tijd betreft vragen wij de puzzelaars alleen, voor een bepaalde datum in te zenden, die ook de langzamere deelnemers alle tijd biedt. Niettemin willen wij memoreren, dat wij de eerste dag na Kerstmis (de dag voor Kerstmis publiceerden wij de prijsvraag) de eerste inzen ding van tien goede oplossingen binnen kregen, namelijk van de heer H. Vossers uit de Groenhoven- straat. Deze deelnemer presteerde vorig jaar met de kerstprijsvraag hetzelfde! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllllllllll •Bij deze puzzel bleek, zoals gezegd, hoe slordig over het algemeen de prijs vraag werd opgelost. Want het kan al leen aan slordigheid te wijten zijn wan neer men bij een puzzel als deze hier en daar woorden uit de gegeven spreek woorden weglaat! Van boven naar beneden vielen de vol gende spreekwoorden te lezen: Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen; Wie een hond wil slaan vindt licht een stok; Komt men over de hond dan komt men ook over de staart; Blaffende honden bijten niet; Als twee honden vechten om een been loopt een derde er mee heen; Men moet geen slapende honden wak ker maken; Als de hond in de pot Is vlieden de vrienden Een blaffende hond mist de kluif; Veel honden zijn der hazen dood; Wie de hond tart moet het bijten voor lief nemen. PRIJSWINNAARS: Prijs van f10. J. den Holllander, Varkevisserstr. 265, Katwijk aan Zee. Drie prijzen van f 5. T. J. Dijkstra, Kastanjekade 11, Leiden. C. Heemskerk, Sandtlaan 24, Rijnsburg. W. A. Kosten, Ketelboeterst. 12, Leiden. Puzzel no. 3: Ruimte-rekenen Slechts iets meer dan de helft van de deelnemers zond de oplossing van deze ongetwijfeld moeilijkste opgave, namelijk 556 puzzelaars, in- En.die maakten er bovendien nog procentueel op één puzzel (het kruiswoordraadsel) na de meeste fouten in, namelijk 181 of 32,6 procent. Slechts 36 goede oplossingen ontvin gen wij van puzzelaars, die niet aan alle tien puzzels meededen, dus 36 van de 620 deelnemers waarbij dat het geval was. Wel een teken dat dit de hardste noot was, die men het eerste ongekraakt liet liggen. De meeste fouten vloeiden voort uit het feit. dat men één of twee punten in de deling negeerde of hier een cijfer 0 invulde als linker cyfer van een getal, hetgeen natuurlijk niet als oplossing kan worden goedgekeurd. Sommige mensen schreven bij hun oplossing, dat er een fout in de opgave zat, maar dat ze dit niet zo heel erg vonden aangezien fouten menselijk zijnMeer waardering konden we hebben voor deelnemers die schreven, dat ze twee oplossingen voor deze puzzel hadden gevondenwanneer zij ver onderstelden dat er een fout in de op gave zat, maar dat ze die oplossingen maar niet inzonden aangezien de op gave niet gerectificeerd was! Hier komt dan de oplossing van deze blijkbaar hoogstvliegende satelliet. Uit het aanhalen in de deling blijkt dat L O. Uit vermenigvuldiging en deling blijkt (in verband met aantallen cijfers der deelprodukten) dat alleen A en E in aanmerking komen voor 1. Zowel A als E maal KUNSTMAAN, zo blijkt uit de deling, is een getal van 9 cijfers. Maar E maal KUNSTMAAN wordt van een getal van 10 cijfers afgetrokken en geeft als rest een getal van 7 cijfers terwijl A maal KUNSTMAAN van een getal van 9 cyfers wordt afgetrokken en een rest van 9 cijfers geeft. Waaruit volgt dat A kleiner is dan E. Een van beide moet 1 zijn, dus A 1. Uit de deling blijkt dat E x KUNST MAAN een getal van 9 cijfers is, dat, afgetrokken van een getal van 10 cijfers een rest van 7 cijfers geeft. Dat is alleen het geval indien E x KUNSTMAAN een getal is dat links twee cijfers 9 heeft. En dat kan weer alleen indien E x KU 2 X 49 of 3 X 33 of 4 X 24 of 6 x 16. De tweede, derde en vierde mo gelijkheid vervallen omdat anders E en U hetzelfde cijfer zouden moeten zijn, dus: E 2, K 4 en U 9. Voor de letters N, S, T, M en I reste ren nu in een of andere volgorde de cy fers 3, 5, 6, 7 en 8. Gegeven ls, dat KUNSTMAAN een 9-voud is. Dit betekent dat de som van de cijfers deelbaar is door 9, hetgeen betekent dat met substitutie van de reeds bekende cijfers (K, U en A) 4 -f 9 N S T M+ l l Neen 9-voud is of. vereenvoudigd: 15 2N S T M is een 9-voud of verder omgewerkt: 2N S -f T -f M is een 9-voud min 6. Bij substitutie van de beschikbare cij- fres voor de genoemde letters blijkt dat 2N S -f T 4- M minstens 24 en hoog stens 34 is. Daartussen ligt slechts één 9-voud min 6 namelijk 30, dus 2N S T M 30. Dit geeft, met de beschikbare cijfers, een beperkt aantal mogelijkheden voor N, S, T, M, en daardoor ook als laatete de I. Deze mogelijkheden zijn (dit is een voudig systematisch op te schrijven): Een deel van de kaart van Italië uit een willekeurig gekozen atlas, waarin het grote struikelblok van de prijsvraag te vinden is: onder- aan het beruchte plaatsje PALE NA. Boven de hoofdstad van de provincie Chieti. In deze afbeelding lopen vele namen wat door elkaar doordat zij alle in zwart staan afgedrukt in plaats van in de oorspronkelijke kleuren. N 6, I 5 en voor STM resteren in een andere volgorde 3. 7, 8, of: N 7. I 6 en STM in een of andere volgorde 3, 5, 8 of: N 8, I 7 en STM in een of an dere volgorde 3, 5, 6. Van deze in totaal 18 mogelijkheden vervallen die 6 stuks waar in S 3, want dan zou S X SATELLIET een ge tal van 9 cijfers worden (immers A l) en uit de vermenigvuldiginig blijkt dat het een getal van 10 cijfers is. De thans resterende mogelijkheden zijn, in tabelvorm: SATELLIET KUNSTMAAN Nu bestaat er in deze combinaties een minimum-drempelwaarde voor KUNST MAAN waarbij het verschijnsel in de deling optreedt dat E KUNSTMAAN van een getal van 10 cijfers moet wor den afgetrokken. Beneden die drempel waarde voor KUNSTMAAN blijkt dit getal (bij de eerste deling door E> steeds van een getal van 9 cijfers afgetrokken te worden. Die drempelwaarde is met een ingewikkelde berekening vast te stel len, maar ,,be"-rekenen is nu eenmaal eenvoudig rekenen, en waarom zouden we het dan niet eenvoudig doen en ge woon de mogelijkheden even volledig uitwerken. Dan blijken alleen de laatste vier van de opgesomde mogelijkheden in de vorm van de deling aan de opgave te vol doen. dus een van die mogelykheden is de oplossing. Welke van die vier mogelykheden? Wel, er is nu één gegeven niet gebruikt, namelijk de A (van aarde» waar al die kunstmanen en satellieten omheen I draaien. Bij de uitwerking van de mo gelijkheden volgens de voorgaande tabel van twaalf combinaties is reeds geble ken, dat in de vier mogelyke oplossin gen slechts in één geval op de aangege ven plaats een A, dat wil zeggen een 1 komt te staan en dat is de mogelykheid, die derhalve de oplossing is, namelijk: SATELLIET 513200723 en KUNSTMAAN 498536118 Ook kan men, en dit is zelfs een nog snellere weg naar de oplossing, na vast stelling van de genoemde twaalf moge lijkheden, de vermenigvuldigingen hier van gaan uitwerken tot men door op telling der deelprodukten tot het cijfer komt dat op de plaats van de A in het volledige produkt staat. Blijkt dit niet i een 1 te worden, dan vervalt de moge- lykheid. By deze gedeelteiyke uitwerking j blijken er slechts drie combinaties aan deze voorwaarde te voldoen. Deze drie mogelijkheden moeten dan volledig wor den uitgewerkt, en dan blijkt slech*s een daarvan in de vorm van de deling volledig aan de opgave te beantwoorden. Dat is dan (uiteraard) weer de reeds gegeven oplossing. PRIJSWINNAARS: Prijs van f 10. P. Walnp, Marnixstraat 77, Leiden. 1. aldra, 5. lava; 7.1ran (of Irak): 10. rekenen: 13, rage; 15. s.o.s.; 16. Ikor; 19. balans; 21. smoren; 23. gelach; 25 ato men. 27. arena; 29. ho; 30. ar. 31. enorm, S3, pro; 34 .Antilliaans; 38. ook; 40. rand; Drie prijzen van f 5. H. H. Vodegel, Yaldezstraat 5. Leiden. J. E. v. Dinter, Pieterskerkstr. 20, Leiden. G. Marseille, Heereweg 146, Lisse.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5