Oegstgeester raad heeft veel over voor „weg der zuchten" ,V anguard-raket mankement in faalde door een controlesysteem Mogelijkheden in Liberia voor nit Indonesië gekomen planters T alrij ke verkeersmaatregel en DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 Na zestig seconden vernietigd Het falen van de derde poging, met een „Vanguard"-raket een aardsate- liet te lanceren is te wijten aan een mankement aan het controlesysteem van de eerste trap van de raket, aldus is officieel in Washington medege deeld. De eerste 57 seconden van de vlucht waren nonnaal. Tussen de 57ste en de 60ste seconde traden onregelmatigheden op. Als gevolg hiervan koerste de raket naar rechts. Abnormaal hoge spannin gen in het raketlichaam veroorzaakten een breuk, zo heeft het laboratorium van de Amerikaanse marine voorts ver klaard. De vernietiging van de raket ge schiedde door het afsnijden van de brandstoftoevoer wat tót gevolg had dat de twee resterende delen van de drietrapsraket van elkaar werden ge scheiden. Jan Hanlo winnaar Amsterdamse poëzieprijs Op advies vam de jury is de Poëzie- prijs-b-1957 van de gemeente Amster dam (voor een in 1956 in de Nederlandse taal in bundels of tijdisohriften gepubli ceerd gedicht), groot f.50, toegekend aan Jan Hamlo voor zijn gedicht „Niet ongelijk", gepubliceerd in Gard Sivik. De jury bestond uit ds. W. Barnard (Guillaume van der Graft), D. A. M. Binnendijk en Bert Schierbeek. Mijnongeluk in België twee doden door mijngas In een mijn te Frameries bij Bergen (België) zijn gisteravond twee mijnwer kers om het leven gekomen en zeven gewond door mijngas. Er deed zich op 906 meter diepte een ontploffing voor tijdens het uitdiepen van een nieuwe edhiacht. De om het leven gekomen ar beiders zijn Belgen. Onder de gewon den bevinden zich drie Italianen. Ds. G. C. SEVERIJN VRAAGT EMERITAAT. Wegens het bereiken van de 65-jarlge leeftijd heeft ds. G. C. Severijn, herv. predikant te Hoogeveen, emeritaat aan gevraagd. Ds. Severijn, die tot de modaliteit van de Geref. Bond behoort, diende de ge meenten van Schelluinen. Waarder, Muiden en Ter-Aar en deed 19 septem ber 1948 intrede in zijn tegenwoordige gemeente. De vereniging van Amerikaanse ge leerden heeft erop aangedrongen dat het ruimte-onderzoek van geleerden van alle landen onder auspiciën van een V.N.-bureau te laten geschieden. Men vroeg de Amerikaanse regering als eerste stap in deze richting ver dere Amerikaanse onderzoekingen liever onder burger- dan militair be heer te laten doen. Optimisme inzake R.A.I.-gebouw De heer E. F. Eriksson, algemeen voorzitter van de RAI, heeft in verband met de komende tentoonstelling van personenautomobielen (13 t.m. 23 febr.) medegedeeld, dat z.i. de lopende bespre kingen tussen de RAI en de gemeente Amsterdam over de financiering van de bouw van een nieuw tentoonstellingsge bouw (kosten ongeveer 11 miljoen gul den) een gunstig verloop zullen hebben. „Wij hebben ons gedeelte van het be nodigde bedrag beschikbaar, de enige moeilijkheid ligt echter bij het gedeelte, dat de gemeente moet financieren, maar het loopt goed af. daarvan ben ik over tuigd". De heer Eriksson sprak de verwach ting uit, dat met de bouw, die in totaal 2 tót 2'/2 jaar zal duren, in juli of augus tus a.s. wordt begonnen. Daarbij wees hij er echter op. dat minister Witte al leen toestemming voor de bouw zal ge ven, indien tegen die tijd het aantal werklozen in de bouwvakken niet sterk verminderd zal zijn. Nederlandse straaljager in Frankrijk neergestort Vanmorgen is een Thunderstreak (F 84 F) straaljager van de Neder landse Luchtmacht tijdens een oefen- vluoht boven N-Frankryk nabij Verdun neergestort. Op 40.000 voet hoogte stopte de motor Een poging hem weer te starten mislukte. De vlieger meldde, toen hij op 7 000 voet zat. dat hij ging springen. Naderhand werd bericht, dat hij ongedeerd de grond bereikt, had na bij Betancourt. Hij is de 24-Jarige onge huwde tweede luitenant W. H. Ketel van de basis Volkel. Weggelopen scholier sliep in portieken (Van onze Haagse redactie) Slapend in portieken, waar hij 's och tends de melk op dronk, die vroege slijters kwamen neerzetten om vervol gens de lege flessen tegen het statie geld in te wisselen in de een of andere melkzaak, heeft een 16-jarige Haagse scholier zich van 26 januari tot eer gisteren weten schuil te houden. De jongeman, een moeilijke knaap, die al eerder met de politie in aanraking is geweest, liep op 26 januari van huis weg. Een dag later brak hij in de buurt in. Daar vond hij echter niets anders dan een spaarbusje met 75 centen. Zondag ochtend rukte hij een 80-jarige dame op de Koninginnegracht de handtas uit de hand, waarmede hij zich f. 50.rijker maakte. Maar dinsdag liep hij in een warenhuis tegen een rechercheur aan, die het gedrag van de jongen zo ver dacht vond, dat hij hem mee naar het politiebureau nam. Toen bleek, dat de rechercheur raak had geschoten. Nieuwe Staat niet waarschijnlijk Onze correspondent te schrijft: Djakarta STADSNIEUWS Voor financiering woningbouw, etc. GELDLENING VAN f. 1.210.000 Van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage ontvingen B. en W. een aanbieding voor de strek king van een geldlening ad f. 1.210.000 op onderhandse schuldbekentenis tegen een koers van 100%. De lening wordt verstrekt uit de opbrengst van de Eerste Nationale Woningbouwlening 1957 en dient te worden gebruikt voor de finan ciering van de woningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringende aard, in het bijzonder voor consolidatie c.q. verdere financiering van reeds on derhanden werken. De lening zal worden aangegaan voor circa 25 jaar, af te lossen in 20 zoveel mogelijk gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende op 15 november 1963 tegen een rente van 6% per jaar. Aangezien het de gemeente niet is toegestaan met afwijking van het rente- gamma op andere wijze in de behoefte aan financieringsmiddelen op lange ter mijn te voorzien, stellen B. en W. de raad voor in deze geest een besluit te nemen. J. L. van Heteren ten grave gedragen Vanmorgen had onder grote belang stelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. L. van Heteren. hoofd van de r.-k. jon gensschool aan de Pelikaanstraat, be stuurslid van de R.-K. Kinderbescher ming, lid van het Comité tot organisa tie van een Eucharistisch Ziekentrii uum en lid van de St.-Vincentiusvereniging. De heer Van Heteren is dezer dagen plotseling op 61-jarige leeftijd overleden. De H. Mis van Requiem werd in de pa rochiekerk van O.L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel opgedragen door pastoor J. van Kleef met assistentie van de kapelaans J. van Adrichem en H. Wentholt. In de kerk zagen we deken W. P. Haring, wethouder S. Menken, vele afgevaardigden van de organisaties, waar de overledene zitting in had. ver schillende leraren van het. r.-k. lyceum „St.-Bonaventura" en talrijke vrienden en kennissen. Van de kerk reed de stoet naar de begraafplaats aan de Zijlpoort via de Pelikaanstraat, waar de leerlin gen van de klas van de overledene zich bij de stoet aansloten, een baar met bloemstukken met zich meedragend. De zelfde geestelijken, die de H. Mis hadden opgedragen, verrichtten op de begraaf plaats dé beaardlng en de absoute. Vele kransen dekten de kist. Namens de fa milie dankte de heer C. van Valderen voor het grote medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring mocht worden ontvangen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: LlthVan der Lecq, dr., Utrecht: De Nerée tot Babberich—ba ronesse de Vos van Steenwijk, dr., Lux emburg: De RoosPrijs, zn., Oiverri (Ni geria); Burki—Ter Meulen, dr., Pladjoe (Indonesië). Overleden: L. W. van der Linde, m. 72 jr., Bloemendaal; A. Herrmann Leopold, vr. 70 Jr., Arnhem; C. Zuiver, m. 79 jr., Den Haag; dr. S. Koster, in 64 jr., Amsterdam: D. A. Aeijelts, m. 86 jr., Zeist: H. J. Verhey, m. 71 jr., Krommenie; C. de Wreede. m. 31 jr., Bennebroek; G- de Wreede, m. 81 jr., vr. 59 jr., Haarlem; D. Polak, m. 86 jr., Palo Alto (Cal.); L. Finger, m. 54 jr., Amsterdam; J. Strengers, m. 66 jr., Am sterdam: mr. J. Cornelissen—Ter Horst, vrHeerde; J. W. Biezeveld—Maris, vr. 66 jr.. Den Haag: C. M. Ribbius—Lutter- velt, vr- 85 jr.. Tiel; J. van Eijk, m. 69 jr., Hillegersberg; D. TiemanMaas kamp, vr. 76 jr., Rotterdam: C. G. Noor- degraaf—De Vries, vr. 72 jr.. Ouderkerk a. d. IJssel; mr. E. Polis, m. 85 jr.. Sche- veningen; H. B Buys—Lawson, vr. 68 jr.. Den Haag; G. A. Hermans, m. 72 jr., "aac- k F Bakker—Cohen, vr. 63 VOORSCHOTEN Kandidatenlijst P. v. d. A. De kandidatenlijst, die de P.v.d.A. zal indienen voor de gemeenteraadsverkie zingen. luidt: 1 dr. P. S. Pels; 2. G. Mol; 3. C. v. d. Werf; 4. mevr. A. Sto ker; 5. H J. van Eerde; 6. J. Rotman; 7. J. M. Veldhuis; 8. G. Nasveld; 9. H. J. M. Harms; 10. B. Hoogwerff Kroon; 11. W. Jansen; 12. H. Brave. Brandweer rukte uit De brandweer moest gisteren twee maal uitrukteen. De eerste keer was het voor een brand in een betonmolen aan de Prins Bernhardlaan. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting of overbelas ting. De brand kon snel worden geblust. De tweede keer was het voor een binneribrand in de Vredenhoeffstraat no. 29. Een meisje 'had in de keuken een petroleums tellet je willen aansteken. Daarboven hingen enkele handdoeken, due er af vielen en in de 'brand raakten. De buren hielpen onmiddellijk, maar de brandweer moest toch nog optreden. Er was veel waterschade. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marlon B„ dr van B. Focke en H. M. van Houwelingen. Erwin A.. zn van M. W. Walsarie en H. E. Gabriel, Maureen, dr van J. C. Versprille en G. v. Solkema, Edward L. J., zn van T. van Leeuwen en B. S. P. Zandvliet. Josephus J zn van M. A. van Gulik en J. Jonge- neel. Getrouwd: J. H. van der Krogt en P. J. van der Meer. Overleden: P. Steeneveld. wednr van C. W. Wientjes, 87 Jaar. P Way. echtgenoot van P .Papperse. 70 Jaar. J. van Meurs. 77 Jaar, G. J. Stevens, echtgen., van M. J. T. de Kruljff, 57 Jaar. WASSENAAR Raad kwam bijeen Gisteren kwam de gemeenteraad on der voorzitterschap van de burgemees ter in spoedvergadering bijeen voor het aangaan van twee geldleningen bij de Bank van Ned. Gemeenten. De eerste betrof een nog onbepaald bedrag uit de opbrengst van de tweede nationale wo ningbouwlening. waarbij de kopers van de spaarbrieven zich tot 18 januari j.l. ten gunste van Wassenaar hadden uit gesproken tot een som van ruim f. 50.000 Het tweede geval betrof een geldlening uit de opbrengst van de eerste nationale woningbouwlening 1957, waaruit Wasse naar kreeg toegewezen een bedrag van f. 714.000 voor consolidatie c.q. verdere financiering van de in aanbouw zijnde 135 woningwetwoningen. De beide voorstellen werden door de raad zonder bespreking aangenomen. Aan de agenda werd op voorstel van de burgemeester nog een derde punt toegevoegd. t.w. de benoeming van een plaatsvervangend lid van de commissie voor de uitbreidingsplannen. welke commissie aanstonds pen groot aantal bezwaarschriften te behandelen zal krij gen. Met algemene stemmen werd mr. A. van Vuure benoemd tot plaatsvervanger van het lid de heer J. L. F. C. van der Vis, die door ziekte verhinderd is. Ruiters vierden feest Gisteren was de eerste van twee feest avonden in het Verenigingsgebouw ge organiseerd door de Landelijke Ryver- eniging Koningin Emma. Op het toneel stonden de amazones en ruiters opge steld en lieten de trompetters hun in strumenten schallen, waarna de heer P. van Stralen de nieuwe voorzitter, de heer J. E. A. van Vilsteren. aain de aanwezigen voorstelde en voorts mee deelde, dat de heer G. van der Marei, de afgetreden functionaris, was benoemd tot ere-voorzitter, van welke mededeling met applaus werd kennis genomen. De heer v. Vilsteren sprak hierna een kort openingswoord, waarin hij de ver tegenwoordigers van zusterverenigingen, van de Rijkspolitie e.a. begroette. Gezamenlijk werd het federatielied gezongen. Een jaarverslag op rijm werd uitge bracht door de heren J. A. van der Marei en W. Rodenburg, waaruit bleek, dat door de vereniging veel is gepres teerd. Het was de bedoeling, de afgetreden voorzitter te huldigen, maar hij toonde zich daarvan zó afkerig, dat werd vol staan met een lang zal hij leven. Een toneelgroep uit de leden gevormd voerde de klucht „Annemarie.zeg jij 't maar" bijzonder aardig op, terwijl ook eigen leden zorgden voor muziek. Een gezellige avond, welke met een bal werd besloten. FEEST DAMGENOOTSCHAP Het Wassenaars Damgenootschap heeft gisteravond in café Flora een jaarfeest gehouden. De voorzitter, de heer W. C. van Laar, opende met een kort wel komstwoord, waarna hij overging tot de uitreiking van de in het afgelopen jaar door de leden verworven wisselbekers, als volgt: de heer J. M. Lodewijks, kampioen Wassenaar hoofdklasse, de heer Th. Orie, kampioen Wassenaar 2de klasse en kampioen zomerwedstrijd, de heer A. Vermeulen, beker voor het behalen van de meeste punten. Er was verder niets dan feest met traktaties en het optreden van de heer J. Gerritsen uit Leiden, die er wel slag van had het gezelschap te vermaken. Men acht in Djakarta het uitroepen van de Staat Sumatra niet waar schijnlijk, hoé de loop der gebeurte nissen zich tenslotte ook zal ontwik kelen. Een dergelijk besluit van de „rebellerende" kolonels van het leger en politici zal zo meent men te Djakarta de sterkst mogelijke op positie ondervinden, zowel op Sumatra als in andere delen van Indonesië, omdat, alle politieke verschillen ten spijt, het Indonesische volk in zjjn ge heel nog altijd een onverdeelde Repu bliek Indonesië voorstaat. Het is overi gens merkwaardig, dat de geruchten, die thans te Djakarta de ronde doen, zijn ingegeven door persberichten uit het buitenland, welke het publiek gre tig leest, omdat een directe berichtge ving van Sumatra ontbreekt. De reis van Soenioeal en Warouw naar Tokio toont duidelijk aan, dat Soekarno nog steeds een van de belangrijkste po litieke factoren in Indonesië vormt. Zijn positie kan ook worden verklaard uit het feit, dat zijn positie als president totaal buiten dit alles staat. Dit zou echter anders zijn, indien de Sumatra- beweging de bedoeling zou hebben zich af te scheiden. Ook in de politieke partyen, beho rende tot de oppositie, is men met bij zonder gebrand op de vorming van een nieuwe centrale regering. De conclusie kan worden getrokken, dat een proclamatie van de Staat Su matra niet waarschynlyk mag worden geacht. Indien het kabinet-Djoeanda in de naaste toekomst echter niet af gezet zal worden, is het niet onmoge lijk, dat de „rebellerende" kolonels en politici hun politieke zienswijze alsnog zullen wijzigen. Charles Morgan overleden De bekende Britse schrijver Charles Morgan is heden piotseung te mon den overleden. Hij is 64 jaar geworden. Oharles Langjbrtd'ge Morgan, roman schrijver en essayist, is tijdens de eerste wereldoorlog in Nederland geïnterneerd geweest. Zijn bekende ooek „The Foun tain". dat in 1933 bekroond werd, be handelt de geschiedenis van een Brits officier, die in deze oorlog in Nederland geïnterneerd was. Zijn voornaamste werken zijn: „Portrait in a mirror" (in 1930 bekroond), „Sparkenbroke", „The flashing stream" (toneelstuk), „Reflec tions in a mirror", „River line", „Liber ties of the mind", „The voyage" (in 1940 bekroond) en „A breeze of mor ning". Morgans romans, welke een mystieke sfeer hebben en waarin 'het conflict tus sen geest en materie tot uiting komt zijn door een groot litterair publiek ge lezen, maar zij spraken in het algemeen niet aan by de grote massa. Hy was een omstreden schryver, die ervan beschuldigd werd dat hy een filo soof was die een romanschrijver wilde zyn of een romanschryver, die een fi losoof wilde zyn. Agrarisch Congres P. v. d. A. De minister van Landbouw, VisserU en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling. tal van Kamerleden, 350 af gevaardigden, vertegenwoordigers van de Belgische en Oostenrykse socialis tische partyen, alsook B. en W. van Meppel, bevonden zich onder het ge hoor van de heer Evert Vermeer, toen deze gisteren te Meppel het 12de agra risch congres van de P.v.d.A. opende. Agrarisch Nederland leeft in een voortdurende worsteling om een nieuwe plaats in de samenleving te vinden. Een nieuwe plaats, niet alleen in Ne derland zelf, doch ook in wyder, Euro pees verband. Beseft wordt, dat het in de eigen beslotenheid en in een be sloten economie niet langer gaat, aldus de heer Vermeer, die ernstig waar schuwde tegen wilde bewegingen. De burgemeester van Meppel. mr. A. H. C. Klein, sprak daarna een begroe tingsrede uit. Het lid van de Tweede Kamer, ir. H Vredeling, gaf vervolgens een lezing over „De toekomstige arbeidsbehoefte in de landbouw en de tweede industriële revolutie". Hierop werden uitvoerige debatten gehouden. Resultaten van prinselijk bezoek In een onderhoud, dat wy met het Liberiaanse staatshoofd, president dr. William V. S. Tubman,in zyn ambts woning te Monrovia hadden, heeft deze verklaard te hopen, dat het be zoek van Prins Bernhard aan zyn land ook tot resultaat zal hebben, dat de Nederlanders worden ingeschakeld voor de ontwikkeling van cultures van ryst, palmolie, rubber en andere land bouwprogramma's. De president zei. dat met Prins Bernhard de algemene grondgedachten zyn besproken, het overleg tussen Ne derland en Liberia wordt nu langs de normale diplomatieke kanalen voortge zet. Zoals reeds eerder werd opgemerkt zal mogelijk eerst een kleine commissie van deskundigen deze zaak nader bestu deren en voorstellen uitwerken Bij de besprekingen, welke de Prins buiten het toch al drukke officiële pro gramma heeft gevoerd, is in het byzon- der ook gedacht aan de uit Indonesië teruggekeerde planters. Zij zyn by uit stek deskundig voor het werk, aldus de president en zij zouden een goed aan deel kunnen hebben in de ontwikkeling der landbouwprogramma's voor wat de hiervoor genoemde cultures betreft. De president dacht voorts aan Neder landse deskundigen op het gebied van de tropische geneeskunde Ook voor hen zyn er zeker mogelykheden in Liberia, I waar aan de uitbreiding van de volks- gezondheid elk jaar groter aandacht wordt besteed. Als een belangrijk project, dat door de Nederlanders zou kunnen worden aangepakt, noemde president Tubman I het in cultuur brengen van enorme op pervlakten aan lager gelegen en in be paalde perioden moerassige gronden. Het zou hier in de allereerste plaats zeer uitgebreide irrigatiewerkzaamheden be treffen Deze zeer uitgestrekte gebieden ongeveer 400.000 hectare zouden# geschikt kunnen worden gemaakt voor de rystcultures en andere. Sterk teruglopend Haags uitgaansleven Het Haagse uitgaansleven neemt snel in omvang af. Tot die conclusie komt men bij het bezien van de verge- lykende cyfers door het Gemeente- lyk Bureau voor Statistiek gepubli ceerd over het bezoek aan theaters, bioscopen e.d. in de eerste kwartalen van 1956 en de overeenkomstige pe riode van 1957. Voor deze teruggang zyn talrijke in vloeden aan te wyzen. De bestedingsbe perking heeft ongetwyfeld het uitgaans leven in ongunstige zin beïnvloed, de snel aan betekenis winnende televisie houdt waarschynlijk vele Hagenaars uit de theaters weg, terwyl de sluiting van het Scalatheater medio '56 dan boven dien nog een uitgaansmogelykheid heeft weggenomen. In 1957 was het bezoek aan de Haagse kermis byna de helft kleiner dan in het jaar daarvoor. Het weer speelt hierby uiteraard een grote rol. De publieke belangstelling voor sport gebeurtenissen neemt aanzienlyk toe. Stonden er in de eerste negen maanden van 1956 nog juist geen half miljoen bezoekers rond de lynen, voor dezelfde periode in het volgende jaar konden er 605.000 genoteerd worden. In de gisteravond gehouden raadsvergadering waar alleen de heer K. Veen ontbrak is grote aandacht besteed aan het nemen van ver schillende verkeersmaatregelen en de verbetering van de Warmonder- weg, die niet ten onrechte door mr. Slingenberg de „weg der zuchten" werd genoemd. Vast is komen te staan dat op korte termijn ingrijpende maatregelen genomen moeten worden, omdat noch de raad noch het college van B. en W. het langer verantwoord achten het verkeer op deze weg onbeperkt toe te laten. De voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff, deed mededeling van een inte ressant Kon. besluit inzake een beroep, dat was ingesteld door het bestuur van de Montessori-school, alhier, hetwelk voor het onderwys een radio-toestel noodzakelijk achtte. De raad wees dit af, ook G.S. weigerde medewerking en thans is in hoogste instantie het beroep van het schoolbestuur ongegrond ver klaard. KOMPLAN Zonder discussie werd het komplan betreffende het blok Geversstraat— Rhyngeesterstraatweg—Deutzstraat aan vaard. Als de commissie voor de uit breidingsplannen in de provincie met dit plan instemt zal een ruim verkeers plein ontstaan, terwl het voor de firma Van den Ameele gemakkelyker zal wor den haar plan ten uitvoer te brengen Moeten de bromfietsers op het rij- Eveneens zonder discussie werd beslo ten tot grondovername van de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van het Bejaardencentrum. VERKEERSMAATREGELEN Het punt Wyttenbachweg—Rhyngees terstraatweg—Dorpsstraat wordt als voorrangskruising aangewezen. Wat be treft het verkeer op de Terweeweg tus sen Kempenaerstraat en Leidse Straat weg wenste de heer v. d. Voort ook hier een voorrangskruising te maken ten gunste van het verkeer op de Leidse straatweg Ook de heer Van Mameren had wen ren tav H-- '•orkeersmoeilyk- «M- R en W -niUon *ioh laten voorlichten en maatregelen nemen. Mmoeten de bromfietsers op het rij wielpad of op de ryweg? B. en W. had den maatregelen voorgesteld ter bevei liging van de wielryders. De raad wilde niet zover gaan om de bromfietsers te verplichten met afgezette motor te ry- den op het rywielpad in de bocht van de RJJnzichtweg—Rynsburgerweg. Ge pleit werd voor verbreding van het ry wielpad aldaar. Ook in dat geval moet nader overleg worden gepleegd. By het voorstel om een wachtverbod voor auto's in te stellen voor het gedeelte van de Rijnzlchtweg tussen het Rynzicht- viaduct en de Floresstraat, vroeg mevr. Smits—Witvliet om na te gaan of een parkeerterreintje aldaar ingericht zou kunnen worden. Tenslotte werd besloten het rijwielpad vanaf het Witte Huis tot aan de Leidse Buurt onverplicht te stellen De brom fietsers moeten dus op de ryweg rijden. Teneinde op kortetermyn besluiten te kunnen nemen inzake verkeers maatregelen, heeft de raad besloten delegatie te verlenen aan R. en \V. Evenwel na de toezegging dat elke maatregel, die zal worden genomen achteraf ter kennis wordt gebracht van de raad. WARMONDERWFG Voo-dat tot behandeling van het pre advies werd overgegaan, deelde de voor zitter medp. dat het wellicht niet mo- 7,al zijn om reeds ln de e.v. raads- 11. '-dering voorstellen te doen inzake de grondruil met de gemeente Leiden Hieruit werd door mr. Slingenberg ge concludeerd, dat er opnieuw moeilyk- heden waren. Hij deed een dringend be roep op beide colleges om toch vooral vanwege deze grondruil geen risico's te nemen betreffende de verbreding van de Warmonderweg. Het gevaar is te groot. Er moet nu eindelyk eens iets gedaan worden, want de verantwoording is niet langer te dragen. Op verzoek van de heer Van Mameren gaf de voorzitter uitvoerige toelichting op het pre-advies, waaruit biykt dat zodra de rapporten der deskundigen binnen zyn tot maat regelen zal worden overgegaan Liefst moet het hele plan direct tot uitvoering komen. De burgemeester ging voorts in op de bemerking van mr. Slingenberg, die vermoedde dat Leiden de plannen dwarsboomde. Uitdrukkeiyk verklaar de de voorzitter dat er van Leidse zijde geen bezwaren bestonden de sloot langs de weg af te staan, doch aan de gehele grondruil zit nogal wat vast en men zal ln Lelden moeten begrij pen dat men hier toch aanspraak mag maken op redelijke verlangens. Hoe of de zaak ook verloopt, vast staat dat spoedig verkeersmaatregelen nodig zijn. VermoedelUk zal invoering van verkeerslichten plaats hebben. De raad had geen enkel bezwaar een krediet van f 20.000 te verlenen om de nood- zakeiyke kosten te bestrijden. Behalve f 54.030 uit de rentespaar- lening ontvangst Oegstgeest f 59.000 uit (te woningbouwlening. Deze bedragen zullen even wel hoger worden. Zodra het bedrag de finitief vaststaat zal worden voorgesteld voor welk doel deze gelden zullen wor den aangewend. RONDVRAAG Mr. Slingenberg bracht ter sprake het voorstel-Huurman in de Leidse Raad betreffende een intergemeentelyke ad viescommissie. Is het juist, zo vroeg hy. dat B en W. van Oegstgeest daar tegen zyn? Hy meende dit uit de krant te hebben moeten opmaken. De discussie hierover werd in voorzichtige toon ge houden. omdat het officiële stuk niet ter beschikking was, waarin de uitspraak van de Leidse burgemeester was opge nomen De voorzitter zegde toe co de vraag van mr. Slingenberg, daarop te reageren wanneer daar aanleiding toe 'oii bestaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 70. kroten, gekookt 18-25, boerenkool 13-25, rode kool 7-11, gele kool 8-11, groene kool 11-13, prei 17-24, stoof- sla 76-79, spruiten A 41-68, Idem B 39-63, uien plcklers 9-19, waspeen 11-20, witlof 31-63, per 100 stuks knolselderle 8-23, sla A 11-26, Idem B 19-29. per 100 bos: raap stelen 14-15, selderie 9-12. BARNEVELD, 6 februari. Elerveillng S.B.E. Aanvoer 596.320 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 58-60 gram f 11.30- 11.49, eieren van 60-63 gram f 11,61-12.57, eieren van 63-69 gram f 12.67-13.85, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Elerveillng Barne- veld-Ede. Weekaanvoer ca. 900.000 stuks. Handel redelijk. Notering: eieren van 56- 60 gram f 11.31-11.85, eieren van 60-63 gr. f 12.01-12.64, eieren van 63-70 gram f 12.77 - f 13.86, eende-eieren van 67-71 gram f 11.20-12.01, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.450.000 stuks (schatting). Hadnel redelijk. Notering: eieren van 56-66 gr. f 11.50-13.50, alge mene prijs f 12.40, kiloprys f2.03, basis 61 gram. Crelders-Overijsselse Ver van Elerhande- laren. Grote eieren f 12,35-13.25. gewicht 62-68 gr, kleine eieren f 11.50-12.15. ge wicht 56-61 gram. GOUDA, 6 februari. Kaasmarkt. Er zijn aangevoerd 13 partijen kaas. Ie kwa liteit per kg.: f 2,07-2.20. Handel kalm. Beurs van Amsterdam Donderdag 6 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 874 874 Grootboek obl. 34 80 L Ned. '47 34 (3) 854 854 Ned. '61 34 90'2 904 B Ned. '53 (3*,4) 87 A 874 Ned. '56 34 87% 81% Ned. '48 3 4 82 83 Ned. '54 3'i 83'a 834 Ned. '55 I 34 84 84'» Ned. '55 II %4 85L 85 Ned. '37 3 83 83 Ned. W.B. lening 6% 105'* 106'i Dollarlng '47 3 90'2 90' l Investeringscert. 3 90 A 90 Ned. 62-64 3 89A 89% Cert. NWS 62 L Indië '37 A 3 86'864 Grootboek '46 3 864 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 224 214 Nat. Handelsbank 734 714 Ned. Handelmy149 149 Amst. Rubber 424 404 Dell My .en (Ver.) 60 564 H.VA85 S 834 Java Cult30 29 Senembah 424 42 Vorstenlanden 94 94 A.K.U15©V« 158 Berkel's Patent (v) 194 193 Calvé Delft cert. 295 296 Kon. Pap. v. Gelder 1854 184 Hoogovens cert263 265 MUller en Co. N.B. 312 308 Ned. Kabelfabr229 228 Philips 2484 2464 Philips pref146 146 Unilever 3464 3444 Wilton Feyenoord 209 2064 Billton 2de r2024 2014 Dordtse Olie gew. ..640 Kon. Petr. (f. 20.151.70 150 50 Idem (50 f.20.—152.05 150 35 Holl. Amer. iyn 144 4 143 4 Java China Paket 116 1134 K.L.M110.20 108 80 Ned. Stoomv. My. 1404 1387. Kon Paket My 102 1024 Stoomvaart My. Ned 133 1324 Nievelt Goudr cert 152 1504 v. Ommeren cert. 202 4 202 Kon Rott Lloyd 1214 120' Ned Scheepv Unie 1124 112 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 90 914 Den Haag 1937 1 3. «0 Leiden 1947 894 R'dam '37 I-III 3' 88 904 Toenemend wolverbruik In een overzicht samengesteld door het Internationaal Wolsecretariaat wordt omtrent de toestand op de wol markt in 1957 opgemerkt, dat het af gelopen jaar de internationale wolhan- del diverse verrassingen heeft bereid, met name de maand mei. toen een beslissend keerpunt werd bereikt. De reeds 14 maanden stygende prijs index voor kleding- en bekledingwol be reikte toen haar hoogste stand sedert 19531954. Daarna daalde zy. min of meer aanhoudend, tot einde 1957 De wolprodpktie van het seizoen 1956,1957 (Juli tot juni) bereikte met 2.281.000 ton (basis vet gewicht) een nieuw hoogte punt. De cyfers voor het huidige seizoen zullen in verband met de daling der Australische wolproduktie ongetwyfeld lager liggen. Het wolverbruik nam ge durende de eerste helft van 1957 in de meeste landen toe. Zelfs het gehele jaar gemiddelde ligt hoger dan dat over 1956. Deze stygende tendentie hield echter gedurende de tweede helft van 1957 geen stand, althans niet overal. BEURSOVERZICHT Internationals lager Amsterdam, 6 februari. De mislukte Vanguard-raket in Amerika heeft roet in de goede beursstemming gegooid. Vanmiddag zette de koersda ling zich voort onder leiding van aan delen en claims Kon. Olie, ln hoofdzaak tengevolge van Zwitserse verkopen. In beurskringen is men van mening, dat meer aanbod uit Zwitserland verwacht kan worden. De verkopen kwamen in een markt, die eerder wat vermoeid en te leurgesteld was. De handel was vandaag zeer gering. De koers van de aandelen Kon. Olie bepaalde zich op circa op f. 149.80, tegen dc vorige slotprys van f. 152. De aandelen lagen circa f3. onder pariteit New York. Voor de claims werd betaald f. 4,56. Het verlies bedroeg hier t.o.v. gisteren byna 30 cent. Claims gewone en preferente aandelen Dordt- sche, die morgen voor het laatst zullen worden verhandeld, lagen ook aanzien lijk beneden gisteren met resp f35 en f 20. Aandelen Philips waren 4 punten lager in een kalme markt. Voor Uni levers had het koersverlies van 2 pun ten niet veel te betekenen. Aku's 1 punt lager. K.L.M. gaf van de forse stijging van f3 van gisteren vandaag f. 1 terug. Scheepvaarten verdeeld; de koersen weken niet veel af by die van de vorige dag. Cultures nauweiyks pryshoudend. Staatsfondsen gemakkeiyk. WISSELKOERSEN Amsterdam. 6 februari Londen 10.614—10 624. N. York 3.78||-3 79*. Montreal 3.85—3.854, Parijs 89.8589.95, Brussel 7 617.614-, Frankfurt 90.18 90 23. Zürich 86 52—86 57, Zürich (vr. fr-88.404—88.454, Stockholm 73 21 73.26, Kopenhagen 54.82 454 874, Oslo 53 04—53.09. Milaan 60684—60734, Wenen 14.57—14.58. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 954 954 Premieleningen A'dam '53 3 97 98 A'dam '51 24 86 854 A'dam '56 I 24 83 824 A'dam '56 II 24 93 Eindhoven '54 2 4 80 80 Enschede '54 24 794 784 L Den Haag '52 I 24 934 944 Idem II 24 904 904 R'dam '52 I 24 884 Idem II 24 93 Utrecht '52 24 86% 86 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amst. Bank 209 2104 H.B.U. eert187 188 Rott. Bank 172 171 Twentsche Bank 160 159 Industrie Ondernemingen Albert Heyn224 4 225 L Borneo Sum. H. My. 34 334 Ned. G. en Sp. fabr. 168 L 167 Kon. Ned. Grofsm. 904 904 Internatio 514 51 Rott. Droogdok My. 492 489 4 Tleleman en Dros 64 Ned. My. Walv.vrt. 534 584 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 84 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 25* Intern. Nickel 76 Anaconda 46 Bethlehem Steel.... 404 Cities Service 504exd. General Motors 354 Kennecott 824 Republic Steel 43 Shell Oil 434 Union Pacific 274 Un. States Steel 274 84 25* 754 45* 404 404 354 83 4 42 V« 62* 274 574 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 5/2 Edelmet. Kon AA 49 Pref. w.a. Idem 57GB Electrolas B 280 282 Holl. Constructie 390 302 B Ing. bur. v Bouwnyv 18 Int. Kunststoff End 304 31 Leldsche Wolspinn. 154 4 154 4 Sikkens Lakfab '53 374 374 Ver Touwfabrleken 1494 i 50 'Vernlnk's Betonm 68 68 Van wyk Textiel 70% 70 L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11