WAARTOE IS MOSKOU BEREID EN HOE REAGEERT AMERIKA Verkiezingsstrijd in Rochdale zal in huiskamer worden uitgevochten Thans weinig van wezenlijke waarde te bereiken op een eventuele topconferentie .vrhjiuuih Recherche zegt; „De grootste verduistering van deze eeuw,, Komt de kiezer niet meer ter vergaderingdan komt de kandidaat per TV naar de kiezer Vele voor-, maar ook nadelen 96ste jaargang Woensdag 5 februari 1958 Derde blad no. 29359 (Van onze correspondent in Washington) De Russen wensen een topconferentie, met veel deelnemende landen (twaalf bijvoorbeeld), met een klein aantal (vijf of zes) of met Amerika alleen. Zij voelen er niet voor eerst een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te houden, waarschijnlijk omdat men in het Kremlin niet gelooft, dat Dulles het houden van een top conferentie zal bevorderen. Er zijn bepaalde belangrijke onderwerpen, die men volgens de Russen maar beter niet bespreken kan op de top. De hereniging van Duits land bijvoorbeeld achten zij een zaak, die geregeld moet worden door overleg tussen West- en Oost-Duitsland onderling. De Russen zijn beducht, dat Oost-Duitsland opgeslokt zal worden door het Duitsland van Adenauer en, ter voorkoming daarvan, schijnen zij wel enig heil te zien in een federatie der twee delen, doch niet in hechte eenwording. Voor zulk een agenda bestaat In Amerika weinig enthousiasme. Een niet- aanvalsverdrag heeft men reeds, volgens de Amerikanen, in het Handvest van de Ver. Naties en wat de belofte betreft om geen atoomwapenen te gebruiken: men is in Washington niet erg onder de in druk van de betrouwbaarheid van Rus- lands beloften. Bovendien moet men niet vergeten, dat kleine, zogenaamd tactische atoomwapenen voor Amerika van het hoogste belang zijn tegen de overmacht van Russische manschappen. De creatie van een niet-nucleaire zone in Midden-Europa zien vele Amerikanen als een soort demilitarisatie en terug trekking van Amerikaanse troepen zou daar het gevolg van kunnen zijn. Dat laatste zou de NAVO veel kwaad kunnen doen. Het vierde punt op de Russische ver langlijst betreft het stopzetten van nucleaire proefexplosies. De Amerikanen hebben voldoende zware bommen, doch juist omdat de tactische, kleine atoom wapenen voor hen zo belangrijk zijn, zouden zij de experimenten daarmede niet gaarne opgeven. De Russen willen echter ook laatstgenoemde proeven stopzetten en zij menen, dat een betrek kelijk eenvoudig controlesysteem de na leving van een overeenkomst over punt vier van de verlanglijst zal kunnen ver zekeren. De slotsom kan als volgt luiden: Amerika hecht nauwelijks waarde aan de punten 1 en 2 van de Russische lijst en tegen punt 3 en 4 bestaat aanzien lijke Amerikaanse weerstand. De Russen zien geen heil in uitvoerige discussies op lager niveau vóór de top-conferentie; z(j menen, dat de leiders der naties de richtlijnen aan moeten geven en eerst daarna kunnen de lagere goden deze uitwerken. Zij wijzen er op, dat de over eenkomst, die Zaroebin en Lacy te Washington gesloten hebben over cul turele en andere uitwisseling, het gevolg is geweest van richtlijnen, in 1955 te Genève opgesteld. En zij wekken de in druk, dat een nieuwe top-conferentie dergelijke gunstige gevolgen kan hebben. In Washington bestaat bij velen ech ter de achterdocht, dat de Russen door het houden van een topconferentie de schijn willen wekken, dat het in ternationale klimaat verbeterd is. Zulk een schijn zou de waakzaamheid en paraatheid der democratische landen kunnen verzwakken en de Sovjet-Unie zou dan de kans schoon,zien, militair superieur te worden. Achterdocht be- Vier punten van groot belang De Amerikanen zouden, zoals bekend, gaarne een internationale overeenkomst bereiken over het „vreemzaam gebruik van bovenaardse sferen". De Russen begrijpen echter maar al te goed, dat deze formule de afschaffing beoogt van intercontinentale raketten, de enige wapens, waartegen Amerika zo goed als weerloos is, althans voor het ogenblik. Zodra Amerika hierover een akkoord wenst te bereiken, brengen de Russen onmiddellijk de Amerikaanse bases in de landen rond de Sbvjet-Unie in het ge ding en de Amerikanen zijn allerminst bereid deze bases op te geven. Wat zou dan volgens de Russen In aanmerking komen om met succes op de top te worden besproken- een non-agressie-verdrag; een plechtige belofte geen gebruik te zullen maken van atoomwapens; een niet-nucleaire zone in Midden- Europa; het stopzetten van proefexplosies met atoomwapenen. „Bouwen" in Cairo De hoogste wolkenkrabber van Cairo, die met zijn 35 verdiepingen ruim drie miljoen gulden heeft ge kost, zal mogelijk nimmer bewoond worden. Toen de werkzaamheden aan het gebouw ten einde liepen, kwamen aldus het Egyptische weekblad Acher Saa de archi tecten tot de ontdekking, dat de stadswaterleiding de hoger ge legen verdiepingen niet van water kan voorzien; de brandweer niet over voldoen de hoge ladders beschikt om een eventuele brand in het hogere deel van het gebouw te bestrijden; het wassen van de Nijl, aan welks oevers de wolkenkrabber is opge trokken, in bepaalde jaargetijden de funderingen zal ondermijnen; het bouwsel slecht is uitgebalan ceerd, zodat een geringe aardschok al fataal zal kunnen zijn. Maar afgezien van deze kleine „onvolkomenheden", kan men vol gens het Egyptische blad deze hoofdstedelijke wolkenkrabber als technisch volkomen geslaagd be schouwen Drastische inkrimping Fordbedrijf Amsterdam (Speciale berichtgeving) In tegenstelling tot enige tjjd ge leden aangekondigde uitbreidings plannen van de Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam, moet het bedrijf, gezien de nood der omstandigheden, thans drastisch in krimpen. Het was de laatste tjjd een publiek geheim, dat het met de Ford verkoop in ons land niet zo goed ging. Op de terreinen rond de fabriek aan de Hemweg stond een waar arsenaal van spiksplinternieuwe wagens op kopers te wachten. Ondanks de reclamecampagnes wer den de nieuwe wagentypes in de Neder landse Fordfabriek steeds later in pro- duktie genomen om zo lang mogelijk de oudere typen te kunnen verkopen. De hoogste Ford-leiding heeft thans beslo ten de produktieleiding van Ford samen te voegen in de Benelux, waarbij het zwaartepunt op de Belgische Fordfabrie ken is komen te liggen; in België zullen namelijk de Franse, Duitse en Ameri kaanse personenwagens worden gepro duceerd. Ford Amsterdam zal nog slechts de Engelse Fordproduktie voor haar re kening nemen en een deel van de be- drijfwagens van het Amerikaanse type. De vorig jaar benoemde onder-direc teur der Fordfabrieken te Amsterdam, de heer H. F. Maarsman, heeft, omdat hij zich met deze gang van zaken niet kon verenigen, onmiddellijk zijn ontslag genomen. Nederlandse verfexport handhaafde zich Blijkens mededeling van de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten bedroeg de totale export van de Nederlandse verfindustrie in 1957 ruim 12 miljoen kilogram, voor een waarde van circa 31 miljoen gulden. 58% werd geëxporteerd naar Europese landen,. 16% naar Afrika, 17% naar Azië en 9% naar landen op het Wes telijk Halfrond. Dank zy de grote mate van spreiding van de export was het mogelijk tegen slagen, welke bü de export naar een aantal landen werden ondervonden, te compenseren met export naar andere landen. De concurrentie op de buiten landse markt was in het jaar 1957 feller dan in de daaraan voorafgaande jaren. Het kostte de industrie dan ook aan zienlijk meer inspanning de omzet te handhaven. Er wordt veel geschreven en ge sproken over een eventuele nieuwe topconferentie. Om dit onderwerp nuchter te bezien, is het goed eens zwart op wit te zetten, waartoe de Russen thans bereid zijn en wat de Amerikaanse reactie daarop is. Doet men dit. dan moet men tot de conclusie komen, dat er op dit moment weinig van wezenlijke be tekenis te bereiken is op het hoog ste niveau. Zeker niet een oplossing van werkelijk nijpende problemen. Voor, tijdens en misschen even na zulk een topconferentie kan de in ternationale atmosfeer wat meer ontspannen zijn (of schijnen), doch aan de constructie van een be trouwbaar fundament voor de vrede is men in deze periode helaas niet toe. Illl lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli staat er echter ook aan Russische kant. Het duidelijkste bewijs daarvan is wel het hardnekkige verzet der Russen tegen elke grondige inspectie! Leef verstandig! Blijf bg rbeumatisehe pijnen steeds in de warmte. Hondt U aan de voor schriften van Uw arts. MAAR.... dot is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Als het al te erg wordt poeders, tabletten en cacbets Ze hHpeo snel cn afdnend, behouden lange lijd bun werking en veroorzaken geeo vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor geschikt om tijdens bet werk te worden Prins Bernhard naar Turkije Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard eind maart de opening te ver richten van het Nederlands historisch en archaeologisch instituut in Istam- boel. De datum, waarop het instituut geopend zal worden, is mede in verband met het a.s. bezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland nog niet vastgesteld Bijna twee miljoen verdwenen Deze man leefde als een héél vorstendom (Speciale berichtgeving) De grootste verduistering van deze eeuw. Aldus heeft men bij de centrale recherche te Amsterdam de misdaad van de 49-jarige C. R. van H. gekwalificeerd. C. R. van H., die ten nadele van de N. V. F. Berger, waar hü - op een salaris van t. 650 per maand - als kassier werkzaam was, in tien jaar tijd de gigantische som van bijna twee miljoen gulden heeft verduisterd en waarover w£ in een gedeelte onzer vorige oplage reeds mededeling deden. Bij de eerste verhoren gaf verdachte niet alleen de feiten onomwonden toe. maar hij verklaarde zelf bijzonder ver baasd te zijn dat alles zo lang was goed gegaan en dat niemand de fraude eerder had ontdekt. De zaak is aan het rollen gekomen, nadat een grote reorganisatie per 1 januari j.l. een feit was geworden bij het wissel- en vaiutakantoor N. V. Berger te Amsterdam. De Poolse premier Josef Cyran- I gen, welke in Polen werden gehou- kiewics tijdens het uitbrengen van den. zijn stem bij de algemene verkiezin- (Van onze Londense correspondent) Televisie gaat in Engeland een hoe langer hoe grotere rol spelen. Vooral in de koude mistige avonden vormt het beeldscherm in de huiskamer de grote trek pleister. Bioscopen kwijnen, schouwburgen en café's klagen. Dat doen echter ook de politici. Zelfs een gevierd orator als de links-socialist Aneurin Bevan moest onlangs in zijn eigen partijdistrict, waar hy uiterst populair is, met een half gevulde zaal genoegen nemen. Bij tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis, die om de paar maanden nu eens hier, dan weer daar gehouden worden, staan de sprekers voor onbezette stoelen. Vandaar dat zij de komende verkiezings activiteit in het district Rochdale via de televisie In de huiskamer willen laten afspelen. Tenminste, dat is het voorstel van het „granada" commerciële televisie-net. De bedoeling is, dat de gehele campagne bij de kachel wordt gevolgd, waarbij alle kandidaten recht zal worden gedaan. Dit is op zichzelf niets bijzon ders, omdat de verantwoordelijke dagbladen altijd de regel „hoor en wederhoor" volgen. Maar de politici zyn huiverig voor het onbarmhartige televisie-oog. Moira Shearer's echtgenoot is liberaal kandidaat De leiders van alle drie bij de verkie zing betrokken partijen zijn met hun juridische adviseurs en vertegenwoor digers van de BBC en de onafhankelijke televisie rond de tafel gekropen om na righeid te voorkomen. Er bestaan na melijk twee wetten, die mogelijk kunnen worden overtreden. De ene is de tele visie-wet, welke gelijke behandeling van politieke partijen voorschrijft, de andere de wet op de verkiezingsuitgaven, welke moet voorkomen dat een politieke partij onbillijk wordt bevoordeeld. Zo is bij voorbeeld het aantal auto's, dat de par tijen mogen gebruiken om hun aanhan gers naar de stembus te slepen, in elk kiesdistrict vastgelegd. Dit is nodig om. dat in Engeland niemand verplicht is naar het stemlokaal te gaan. Onzekere uitslag Labour, dat tegenwoordig aan de win nende hand is, verwacht veel van de TV om de kiezers, die lijden aan apathie, te doen ontwaken. De conservatieve meerderheid in Rochdale bedraagt slechts 1500, zodat de Tories alle zeilen moeten bijzetten om zich te handhaven, vooral ook, omdat een buitengewoon aantrekkelijke liberale kandidaat, de heer Ludovic Kennedy, aan de strijd deel neemt. Hij is de echtgenoot van de bal letdanseres („De rode schoentjes") en actrice Moira Shearer en een nieuwe ling in de politiek. Dat hij door de Libe ralen kandidaat is gesteld, komt ook al door de televisie. Hij is namelijk al vele jaren een invloedrijk televisie-commen tator en -debater. De reclame-televisie had Kennedy minder zendtijd willen geven dan de vertegenwoordigers der beide grote par tijen, maar gelukkig heeft men inge zien, dat dit in hoge mate onbillijk zou zijn en bovendien in strijd met de wet. De vraag doet zich nu voor, wat er gebeuren moet indien er communistische of onafhankelijke kandidaten aan een verkiezing meedoen. Van liberale zydc I heeft men reeds te kennen gegeven dat I alle kandidaten op dezelfde manier dienen te worden behandeld. In elk geval wordt Rochdale met zijn wankele regeringsmeerderheid en onzekere uitslag i precies dat soort politieke strijd, waar- van de Engelsen wegens het sportie\e I element smullen. Om het „amusement" Natuurlijk is het recht van vrijheid van vergaderen iets anders dan het „recht" om op het TV-scherm te ver schijnen. Iedereen kan het woord voeren waar en wanneer hij wil. Maar niemand kan wanneer hij wil met zijn neus voor de TV-camera gaan staan. Het is de omroep, die het voor het zeggen heeft. Deze zal over het wat en hoe van de uitzending moeten beslissen, zij het met de wettelijke verplichting om ieder het zijne te geven. Maar indien mocht blij ken, dat de TV alleen maar belangstel ling heeft voor opwindende vormen van verkiezingsstrijd wegens hun amuse mentswaarde en niet voor een saaie verkiezing in een ander deel van het land dan zou zij kunnen worden be schuldigd van opzettelijke eenzijdigheid en van een politieke bijbedoeling. An dere omroepen zouden in het komende anderhalf jaar, voorafgaande aan de al gemene verkiezingen, een reeks tussen tijdse verkiezingscampagnes kunnen weergeven, die zeer wel alle een Tory- overwinning opleveren. Zal Labour dit slikken? deze vraag trekt natuurlijk niet de objectiviteit van de producers en de cameramannen in twijfel, maar het probleem, dat door de TV wordt gesteld, is ingewikkelder dan het lijkt voor de genen, die zeggen „laat de mensen zien wat ze willen". Reeds is door de politieke leiders overeengekomen, dat, indien een der partijen bezwaren heeft tegen een bepaald programma-onderdeel, dit niet zal worden uitgezonden. Vele moeilijkheden Er zijn ook juridische moeilijkheden. Het is bijv. denkbaar dat een fout van een producer kan leiden tot een aan-' klacht door een teleurgestelde kandidaat die zich benadeeld acht. Het denkbeeld om de Rochdale-campagne, voorafgaan de aan de verkiezingen op 12 februari, in beeld te brengen, heeft dus nogal war voeten in de aarde. Radio is aan vele regels gebonden, waarvan sommige reeds verouderd zijn. Om moeilijkheden en ongelukken te voorkomen, is het nodig om de TV-vrijheid beter dan totnutoe het geval is geweest, te formuleren, iets waarmee alle betrokkenen hard bezig zijn. Bij deze algehele reorganisatie en de daarmee gepaard gaande verhuizing naar het tegenwoordige adres. Sarphati- straat 11 in de hoofdstad had de directie ook besloten een ander accoun tantskantoor te nemen. Daardoor is de enorme fraude aan het licht getreden, want wat het oude accountantskantoor in tien jaar niet had ontdekt, kwam na drie weken boekencontrole vast te staan bij de grondige controle van de huidige accountants: 1.8 miljoen gulden ver duisterd door de kassier. Donderdag in de late namiddag konden de accoun tants het bedrag met zekerheid vaststel len. Vrijdag werd de directie hiervan in kennis gesteld, die op haar beurt de kassier het feit mededeelde en hem op staande voet ontsloeg. „Het is uit"-. „Het is uit", had de verdachte vrijdag thuiskomend tegen zijn vrouw gezegd. Maandagmorgen was de aangetekende ontslagbrief gekomen. Maandagmiddag stond inspecteur W. van der Voort van de Amsterdamse centrale recherche met twee rechercheurs voor de huisdeur van de boekhouder. Bij fouillering bleek, dat de kassier nog slechts f. 25.60 op zak had. Op de bank stonden nog enkele honderden guldens. In een van de 20 maatkostuums, die bij huiszoeking in het woonhuis aan de Rooseveltlaan in een kast werden gevonden, werd nog een bedragje van f. 70 ontdekt. Dit was alles, wat over is van 1.8 miljoen gulden. Ten minste, dat geeft de man zelf aan. De politie zoekt dat echter na en is er niet geheel zeker van, dat de man niet nog in het buitenland op de een of andere bank een appeltje voor de dorst heeft be waard. De manier, waarop van H. de verduis teringen aan de lopende band heeft gepleegd, was bijzonder simpel. HU had namelijk als kassier ook het chèqueboek van de firma pnder zijn berusting en wanneer kasgeld nodig was, schreef hij een chèque uit, liet deze ondertekenen door zijn directie en stopte het geld in de kas. Maar niet nadat hij van iedere zending enige honderden guldens in eigen zak had gestoken. Dit geld verwerkte hy op ingenieuze wijze weg in de boeken. Italië, werden gemaakt. Alle kennissen die bij hem kwamen, konden grote leningen bij hem afsluiten. Een vriend heeft hU eens 22 mille geleend om een zaak te beginnen, zonder er zelfs maar een schuldbekentenis voor te verlan gen. Enorme gelagen zowel in Amsterdam als in Italië werden door de kassier aan gericht. Twee auto's met chauffeur hield hij er op na, maar de directie van de firma Berger zei desgevraagd, dat zU er nooit bij hadden stilgestaan, dat de man zo buitensporig leefde. „Ik dacht dat zijn vrouw geld had", verklaarde de direc teur. Zijn woning was adembenemend in gericht en de politiemensen der centrale recherche, die toch wel wat gewend zijn, hadden bij het betreden van het huis verbijsterd gestaan over de daar heer sende weelde. Maar. een in het huis aangetroffen televisie-apparaat was nog niet betaald Vlotte bekentenis Omdat verdachte zoveel reizen naar Italië heeft gemaakt, neemt de politie aan, dat hij nog gelden in dit land kan hebben ondergebracht. Vandaar, dat het onderzoek nog wel geruime tjjd in beslag zal kunnen nemen. De verduistering van 1.8 miljoen gulden werd door de ver dachte bij zijn arrestatie vlot bekend. „Ik had de gaten willen stoppen", ver klaarde hij tegenover de politie. Daar om had hij op vele speelbanken in Italië zeer grote inzetten gedaan, maar hy had steeds verloren. Ondanks zyn „roemruchte tien jaren" is de man nu in verzekerde bewaring in het besef dat zijn misdaad, verduistering in dienstbetrekking, een maximum straf heeft van vier jaar. Enorme gelagen „Leefde hij er dus als een vorst van?" zo vroegen wij de politie. „Neen, niet als een vorst, als een héél vorstendom", zo vertelde inspecteur Van der Voort. Het ene gigantische feest na het an dere werd georganiseerd. De grootste smijteryen met geld zette hij op touw. Als hU een taxi nam van f. 3.gaf hij de chauffeur er zes. De duurste buitenlandse reizen, voornamelijk naar Water in de „Julia" dringt dieper door Het water in de myn „Julia" te Eijgeishoven is thans ook tot in de 540 meter verdieping doorgedrongen. De hoop, dat het water en het drijfzand in de zogenaamde oude werken tussen de 365 en de lager gelegen verdieping verstopping zou veroorzaken, is niet in vervulling gegaan. In de late maandagavond werd het eerste water op de 540 meter verdieping geconstateerd. De hoeveelheid was echter niet verontrustend en hoefde zelfs niet te worden weggepompt. Men is op deze verdieping intussen op alles voorbereid. Behalve de zware dam, die reeds in de steengang gereed kwam om het nade rende water en drijfzand een halt toe te roepen zijn intussen nog verschil lende filterdammen in opbouw of reeds gereed gekomen. De bedrijfsleiding is er van overtuigd op de 540 meter verdie ping de water- en zandvloed definitief een halt te kunnen toeroepen. Dit te meer omdat men tijdig alle maatregelen heeft kunnen nemen. Wanneer de vloed aanhoudt, worden de pompen op de 540 meter verdieping in werking gezet. In de overige onder grondse werken van de mijn „Julia" gaat het werk normaal door, de verloren pijlers in het Noordveld zullen zo gauw mogelijk in het Zuidveld van de „Julia" worden aangezet. Socialisten veroordeeld in Joego-Slavië Aleksander Pavlovic, de 73-jarige on dervoorzitter van de vooroorlogse socia listische party in Joego-Slavië is tot acht en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld en de 70-jarige socialist Bogdan Krekic tot zeven jaar. Zij wer den beschuldigd van samenzwering ter omverwerping van het regime van Tito. De 58-jarige dr. Milan Zujovio. tot dusver hoogleraar in de rechtsweten schap aan de universiteit van Belgrado, heeft vier jaar gekregen wegens mede plichtigheid. Rechter Rumenic verklaarde, dat Kre kic en Pavlovic schuldig zijn bevonden aan een samenzwering, waaraan ook dr. Stranjakovic heeft deelgenomen. ZU hadden een „vijandige groep" georga niseerd, die getracht heeft met vijan dige elementen in het buitenland in contact te komen, aldus Rumenic. Hij zei, dat het hof de argumenten van de verdediging heeft verworpen. Deze had nl. gesteld, dat de beklaagden geen groep hadden gevormd en dat zy als sociaal-democraten gekant zyn tegen het gebruik van geweld. Een samenzwering, aldus de verdediging, pleegt te bestaan uit krachtige jongelieden en niet uit oude mannen. Een honderdtal socialistische afge vaardigden in het Britse Lagerhuis heeft een protesttelegram aan de Joegosla vische regering gezonden en de onmid dellijke invrijheidstelling van de veroor deelden gevraagd. Aanduiding maximumsnelheid Minister denkt over maatregelen Minister Algera wil verbetering bren gen in de aanduiding van het begin en het einde van de zones waarin de maxi- j mum snelheid van 50 km. per uur geldt. I In het mondeling overleg met de Tweede Kamercommissie over de begroting van Verkeer en Waterstaat herinnerde de i minister er aan, al eerder te hebben er- kend dat vooral de aanduiding van het I einde van deze zone door de grijze ach- j terkant van een bord dat voor de be- I trokkenen links van de weg staat, onbe vredigend is- HU heeft echter willen af- j wachten tot met de hele regeling enige ervaring was opgedaan alvorens te be sluiten tot maatregelen, die niet geringe kosten zullen veroorzaken. Inmiddels is hy tot de conclusie gekomen dat nadere voorschriften voor het aanduiden va a het einde en wellicht ook voor het begin van de zones nodig zullen zyn. De mi nister verklaarde te neigen tot een voor schrift, dat begin en einde overal afzon- derlyk zullen moeten worden aangeduid en dan uiteraard overal op dezelfde wyze. Nieuwe belangrijke valuta-aanwas Een van de het meest in het oog sprin gende elementen van de jongste week staat van de Ned. Bank is opnieuw krachtige aanwas van de valuta. De netto deviezenreserve heeft wederom een stevige vooruitgang geboekt en is met f75 miljoen versterkt tot f1177 miljoen. Dit betekent dat. aangezien de goudvoorraad onveranderd bleef, goud en deviezen samen nu een bedrag uitmaken van byna f 4173 miljoen. Dat de valuta kwalitatief steeds beter wordt is iets dat bUzonder de aan dacht trekt. Nog geen rijbewijs voor bromfietsers Minister Algera acht het op het ogen blik nog niet noodzakelijk een rUbewUs voor bromfietsers verplicht te stellen. HU wil eerst nog eens afwachten. Men denke over het invoeren van zo n r(|- bewUs niet te licht: het betreft vele honderdduizenden personen. Dit stand punt heeft de minister uiteengezet tij dens het mondeling overleg met de Tweede Kamercommissie over de be groting van Verkeer en Waterstaat. De minister voegde er aan toe. dat intussen wel reeds verschillende andere maatre gelen genomen kunnen worden om het veroorzaken van ongelukken door brom fietsen tegen te gaan. Opheffing gelijkvloerse spoorwegkruisingen Minister Algera zou het tempo, waarin gelijkvloerse spoorwegkruisingen wor den opgeheven, graag willen opvoeren. Er zUn echter tal van tegenwerkende factoren, die dit onmogelijk maken. Dit wordt gezegd in het verslag over het mondeling overleg tussen Tweede Kamercommissie en minister inzake de begroting van Verkeer en Water staat. Niet alleen, aldus de minister, is er een tekort aan technisch personeel, maar er zUn in vele gevallen nok ern stige stedebouwkundige moeilijkheden. Nog ernstiger zyn veelal de financi-le moeilykheden. daar vele gemeenten vaak niet in staat zyn, hun deel van de kos ten op te brengen. Er is een urgentlelyst van kruisingen, die thans wordt herzien en uitgebreid. Het criterium voor plaat sing op deze lUst is de drukte van het verkeer. De minister verklaarde zich bereid met de minister van Binnenland se Zaken te overleggen of iets gedaan kan worden om de financiële medewer king van de gemeenten te vergemakke- ïyken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5