Y Opstandigen stellen aan president Soekarno te Tokio twee ultimatums Boelganins nieuwe brief aan Eisenhower wekt weinig voldoening WEERBERICHT Binnen 5 clagen regering onder Hatta geeist Anders aparte staat met als hoofdstad Boekit Tingi H. Walenkamp Zn Beswaren van Moskou tegen de besproken. persoon van minister DlllleS reeds duidelijk, dat verdere"verduidelü- TE 56ste jaargang DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 No. 29358 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Laatste kans voor Soekamo kong naar Tokio waren gereisd. In Hongkong voegde kolonel Warouw zich bij deze groep. Het ultimatum is in een vergadering te Padang samengesteld. Deze bijeenkomst werd gehouden in een sfeer van verzet tegen Soekamo's beginsel van de geleide democratie. Soekarno heeft het ultimatum niet rechtstreeks afgewezen. De afgezanten in Tokio verwachten dat zij deze of de volgende week een antwoord zullen krijgen. Uit Tokio wordt, aldus U.P. uit betrouwbare bron vernomen, dat de opstandige groepen in Indonesië president Soekarno een ultimatum heb ben gesteld. In dit ultimatum wordt gezegd: „Wanneer Soekarno de communisten niet uit de Indonesische regering wijst, zal een tegenregering worden gevormd". Het ultimatum werd Soekarno aangeboden in Tokio, door overste Ventje Soemoeal en vier andere afgezanten, die via Singapore en Hong- In het ultimatum eisen de stellers ontbinding van de regering Djoeanda. die met communistische steun op de been gehouden wordt, en het formeren van een nieuwe anti-communistische regering met Hatta als premier. Uit kringen van Soekarno's gevolg werd vernomen, dat de Indonesische president niet verontrust is door de eis dat hij de regering moet wijzigen. Dit tweede ultimatum zou eveneens worden gesteld door de vergadering te Padang, waarin de opstandige gebie den: Sumatra, Celebes en de Moluk ken vertegenwoordigd zyn. Volgens Indonesische zegslieden te Tokio zal dit tweede ultimatum de laatste kans zijn voor president Soe karno. Het tweede ultimatum zou een aan tal regelingen bevatten over een „eco nomische wurging van Java", bijvoor beeld door er geen olie of andere produkten meer heen te zenden. De eventueel op te richten repu bliek zou geen afscheidingsrepubliek zijn, doch alle eilanden van de Indo nesische archipel omvatten. De huidige regering wordt be- Economische wur ging van Java Uit welingelichte bron te Tokio wordt vernomen, dat de opstandige groepen op Sumatra morgen een tweede en laatste ultimatum zullen overhandigen, waarin Soekarno precies vijf dagen zou krijgen om Hatta als premier aan te wyzen en een nieuwe anti-communistische regering te vor men. Wanneer Soekarno weigert, zou op 10 februari een nieuwe staat wor den uitgeroepen, welke zou heten „De vrye Republiek Indonesia", met als hoofdstad Boekit Tingi op Sumatra. Kanonvuur bij de Riouwarckipel Schepen beschoten Radio Padang heeft gisteren melding gemaakt van kanonvuur op zee ter hoogte van de Riouw- archipel. Naar verluidt maakte een kanonneerboot van de Indonesische Marine jacht op koopvaarders uit de Buitengewesten, die met goede ren op weg waren naar Singapore. Naar bekend, heeft de regering- Djoeanda onlangs verklaard, dat zij niet meer zou toestaan, dat de Buitengewesten op eigen gelegen heid ruilhandel voeren met Singa pore, de Philippijnen en Malakka. Volgens Radio Padang kruisen thans Indonesische kanonneer boten dag en nacht in de buurt (Advertentie) van de Riouwarchipel. De sche pen, waarop geschoten werd, zijn niet geïdentificeerd. Toezicht op Nederlandse industrieën De correspondent van het A.N.P. heeft uit betrouwbare handelskringen in Djakarta vernomen, dat door het In donesische ministerie van Handel een instantie tot het houden van toezicht op de Nederlandse industrieën zal worden ingesteld. Deze instantie zal, aldus deze zegslieden, voor elk Neder lands bedryf een Indonesische direc teur benoemen, die tesamen met de Nederlandse bedrijfsleiding met de bedrijfsvoering zal zijn belast. De Nederlandse bankinstelling Es- comptobank, in Djakarta, heeft de be noeming bekend gemaakt van J. D Massie tot directeur. In verband hiermede heeft de heer Massie, een Indonesisch staatsburger, ontslag genomen als directeur van de Indonesische Bank Negara. SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Regen en wind De Bilt verwacht tot morgenavond! Veel bewolking met tijdelijk regen. Later van het noorden uit enkele opkla ringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtig© wind tussen zuidwest en noordwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 FEBRUARI Zon op: 8.15 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 19.41 uur; onder; 8.18 uur, Hoogwater te Katwyk te 8.57 eh 16.08 uur. Laagwater te 12.04 uur. (Advertentie) schouwd als in strijd met de Indone sische grondwet. De afgevaardigden waren reeds op 28 januari in Tokio gearriveerd doch kolonel Warouw slaagde er eerst gis teren in met president Soekarno in contact te komen. e ij m^t heeft maandagavond verklaard, dat in W Boelganins brief reeds eerder gedane Ww I I I Russische voorstellen worden herhaald V f VykJ? en er een negatief standpunt in wordt ingenomen t.a.v. de presidentiële voor- -rh ~m r 1 1 stellen inzake onderwerpen, die op een In de verklaring wordt gezegd, dat de king van het Sovjetrussische standpunt noodzakelijk is, voordat om de woor- In zijn jongste brief aan president Eisenhower zegt premier Boelganin van de (jen, die de president 12 januari j.l. Sovjet-Unie, dat Rusland met voldoening heeft kennis genomen van Eisenhowerssprak aan te halen de voorwaarden mededeling, dat de V.S. bereid zijn tot een topconferentie met de leiders van de j zijn vervuld, die nodig zyn om te ver- Sovjet-Unie en andere landen. Maar de Sovjet-Unie wil geen topconferentie, die i zekeren, dat een bijeenkomst van de lei- afhankelijk is van het resultaat van een voorafgaande conferentie van ministers ders van Oost en West goede hoop zou Dtt nummer bestaat trtt M pagina's. van Buitenlandse Zaken. De topconferentie kan het best worden voorbereid langs diplomatieke weg, aldus Boelganin. De voornaamste punten in de brief van Boelganin zyn het onverwijld staken van de kernproeven; de Sovjet-Unie, de V.S. en Groot-Brittannië moeten afzien van het gebruik van kernwapens; er moet een zone zonder atoomwapens komen in Midden-Europa; de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau moeten een niet aanvalsverdrag sluiten; overeenstemming over maatregelen, die kunnen leiden tot uitbreiding van de internationale handel; het stopzetten van de oorlogspropaganda; ontspanning in het Midden-Oosten; de sterkte der buitenlandse troepen in Duitsland en in andere Europese staten moet worden verminderd; er moet een overeenkomst tot stand komen over de vraagstukken, die verband houden met het voorkomen van een verrassingsaanval. terwijl de Sovjetrussische premier dit denkbeeld in zyn brieven blijft verwer pen en telkens weer zegt, dat de voor bereiding via de gewone diplomatieke kanalen kan geschieden. De hier aangehaalde Londense diplo matieke waarnemers zijn ook van me ning, dat Boelganin bezwaar schijnt te hebben tegen de persoon van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles als onderhandelaar op een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken. Deze uitleg wordt althans gegeven aan de volgende pas sage in Boelganins brief: „Ik wens slechts op te merken, dat wij het voor ingenomen standpunt van bepaalde mogelijke deelnemers aan een bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken in aanmerking genomen, er niet op kunnen vertrouwen, dat besprekingen op dit vlak geen nieuwe hinderpalen zouden opwerpen voor de organisatie van een topconferentie, waardoor de totstandkoming ervan reeds in de kiem verijdeld zou worden". Het bureau van president Eisenhower Verder verduidelijking Russische standpunt nodig Londense diplomatieke waarnemers menen, dat de vooruitzichten voor een samenkomst van de hoogste leiders van Oost en West na Boelganins jongste brief aan Eisenhower minder zijn ge worden dan zij waren. Het is bekend, dat de Amerikaanse regering een topconfe rentie door de ministers van Buiten landse Zaken wil laten voorbereiden, Gisteravond is op 81 "jarige leef~\ tijd te Rijswijk de bekende komlekl Buziau overleden, Voor nadere bijzonderheden zie men elders bi dit Blad* Bouwers willen steunen, mits goede regeling De heer B. J. Huurman, voorzitter van de vakgroep woningbouw voor de markt van de Nederlandse Aannemers- en patroonsbond N.A.P.B. opende van middag te Amsterdam de vergadering van deze vakgroep. Hij wees op de grootse taak welke de bouwers hebben te vervullen, wanneer dit jaar 40.000 woningen gebouwd moeten worden. „Wü zün gaarne bereid deze taak op ons te nemen, omdat wü weten dat Nederland deze woningen dringend nodig heeft voor zijn geestelijke volks gezondheid", aldus spreker. De vergadering was belegd, aldus de heer Huurman, ter bezinning op het probleem hoe tegemoet te komen aan de taak, welke de overheid aan de bouw ondernemers heeft toegedacht. In het byzonder doelend op de pre miebeschikking woningbouw 1957, vroeg spr. zich echter af waarom de overheid r.iet meer overleg pleegt met het be- dryfsleven alvorens allerlei regelingen af te kondigen, waarom geen gebruik wordt gemaakt van de op de praktijk gerichte adviezen van de bestaande or ganisaties. Dan kan worden voorkomen nat regelingen worden gemaakt, waar uit kennelyk onvoldoende inzicht m de praktijk en kennis van de feitelyke om standigheden spreekt. Enerzijds verlangt de overheid, dat de particuliere bouw ondernemers 40 000 woningen tot stand brengen, anderzijds maakt zü voor die ondernemers een regeling, welke, volgens spreker, niet is te hanteren. Spr. zeide te vertrouwen, dat begrip zal worden gevonden voor het feit dat pas dan de bouwondernemers een be- langryke bydrage voor de leniging van de woningnood zullen kunnen verlenen. opleveren, dat de zaak van vrede en gerechtigheid erdoor zou worden bevor derd". In de Ridderzaal te s-Graven- hage zijn gisteren de Benelux-ak- koorden ondertekend. Op de foto van links naar rechts Victor F Larock. minister van Buitenlandse Zaken van België. Joseph Bech. de Luxemburgse premier c/i minister van Buitenlandse Zakendr. W. Dreesministerpresident van Nederland, de heer A. van Acker de Belgische premier, en mrJ. M. H. ALuns. de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. Italië wereldkampioen Italië heeft te Como het wereldkam pioenschap bridge behaald. Het won do laatste zitting tegen de Verenigde Sta ten met 23 tegen 14 matchpunten. Ar gentinië. kampioen van Zuid-Amerika, eindigde op de derde plaats. De eindresultaten waren: ItaliëVerenigde Staten 211174 matchpunten. ItaliëArgentinië 239— 167 machtpunten. Verenigde Staten— Argentinië 255—193 matchpunten. De afzetting werd doorbroken Curacaose jeugd bracht Prinses Beatrix enthousiaste zangliulde Meermalen tveerklonk het„Biba Prinses Een daverend gejuich rolde gisteren over het plein voor het gouverne mentspaleis te Willemstad, toen Prinses Beatrix aan de vijfduizend, kinderen, die daar voor een aubade waren samengestroomd, vertelde, dat zij ook dinsdag niet op school zouden hoeven te komen. Dit extraatje wilde er bij de jeugd wel in. Maar het was niet alleen door deze daad. dat de Prinses de jonge Curagaose harten stal. Haar ongedwongen houding en haar zichtbaar enthousiasme tijdens de zanghulde maakte de jeugd zelfs uitbundig. Meermalen schalde het „Biba Prinses" over het plein. De aubade nam meer tijd in beslag dan was gedacht en de Prinses scheen moeilijk afscheid te kunnen nemen van de duizenden kindertjes. te typeren is als een „speeldoos van for se afmetingen". In de ochtenduren van vandaag zou Prinses Beatrix een bezoek brengen aan de nieuwe kantoren van de ministers in Fort Amsterdam en aan liet gebouw der Staten van de Ned. Antillen. Voor van middag is geen officieel programma vastgesteld. Vanavond wordt een open bare ontvangst in Fort Amsterdam ge houden, die wordt aangeboden door de regering van de Nederlandse Antillen. Rondrit door stad Na de zanghulde trok dc Prinses zich weer in het paleis terug en aan het ein de van de morgen ontving zij er de le den van de Raad van Ministers, de Sta ten, de Raad van Advies, het Bestuurs college van Curasao en de fractieleiders van de Eilandsraad. Tydens een beslo ten byeenkomst werd vrijuit gesproken over alle onderwerpen betreffende de ontwikkeling van de Antillen, die haar büzondere belangstelling hebben. Ter opluistering was er in de ont vangstzaal van het gouvernementsge bouw een muziekje. Een heel bijzondere overigens, namelijk een familieorkestje van de heer De Graaf en zijn zeven kin deren. Het werd een zeer geanimeerde bijeenkomst en opnieuw werd het tijd schema ernstig geweld aan gedaan. Maar om drie uur 's middags (half elf 's avonds Nederlandse tijd) was de Prinses weer gereed voor een rondrit door Willemstad. In een open auto ge zeten. de ogen beschermd voor de felle middagzóh door een zonnebril en aan haar zijde premier Jonckheer reed de Prinses langer dan twee uur door de verschillende wijken van de hoofdstad der Nederlandse Antillen. Op alle plaat sen verdrongen zich de mensen langs de wegen en juichten de Nederlandse kroonprinses lulde toe. Op een gegeven moment brak het publiek door de afzet ting en drong het in jubelend enthou siasme rond de auto. Tydens deze rit kon de Prinses een blik werpen op het standbeeld van haar moeder, dat kort geleden het Julianaplein is komen sie ren en werd een bezoek gebracht aan ht Curagaose Museum voor het nuttigen van een verfrissing. In de avonduren dineerde Prinses Beatrix in kleine kring en kreeg zij ge legenheid een van de meest typische en misschien ook wel merkwaardigste mu ziekinstrumenten van Curasao te beluis teren. namelijk een ..cala". Dit orgel (een orgelkistje) - een klein orgeltje op een lange stok - dat eigenlijk het beste wanneer maar enigermate een sluitende exploitatie van die woningen kan worden verkregen. Dit zal. volgens spr., slechts mogelyk zün, wanneer aan enkele ge rechtvaardige wensen wordt tegemoet gekomen voor wat betreft het uitscha kelen van extra koaten en het thans te starre premiestelsel. Artikelenserie „Beursbegrippen" De gedrukte oplage is reeds ge heel besteld, zodat geen bestellin gen meer kunnen worden aange nomen. Aan hen, wie wü geen exemplaar meer kunnen zenden, zullen wü het desbetreffende be drag teruggireren. Van een eventuele herdruk zal in ons Blad tüdig kennis gegeven worden. Verruiming postcheque en girodienst (Van onze Haagse redactie) De Postcheque en Girodienst "zal, ge zien de verlichting, welke door de decentralisatie van de administratie (in gebruikneming tweede kantoor te Arnhem) is ontstaan, enige verruiming toestaan met betrekking tot het openen van nieuwe rekeningen. De urgentie-bepalingen zullen wat soepe ler worden toegepast. Van een volle dige opheffing van de „stop" is voor lopig nog geen sprake. Schepen uit de Sovjet-Unie? Het Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft geweigerd commen taar te leveren op in Djakarta gepubli ceerde persberichten, dat Rusland 10 schepen zou hebben aangeboden tot een totale tonnage van 35.000 ton. ten be hoeve van de inter-lnsulalre dienst. Volgens deze berichten zouden de schepen kunnen worden gehuurd of ge kocht op basis van de tussen Indonesië en Rusland gesloten overeenkomst tot economische samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1