Verdrag Benelux Economische Unie vandaag in Ridderzaal ondertekend Egypte en Syrië sinds zaterdag in een federale nnie samengevoegd WEERBERICHT Prinses Beatrix op vliegveld van Curacao hartelijk begroet Tegen-unie van JordaniëIrak en Ara bi AMERIKAANSE KUNSTMAAN BLIJFT JAREN IN HEELAL Terugkeer niet meer mogelijk 96ste jaargang MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 No. 29357 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henns DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel L' Lelden Glr0 nc 57055 Hoofdredacteur; J. Brouwer f.M0 pet twartaal: J.2.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De minister-president bracht in zijn toespraak dank aan allen, die hun krachten hebben gegeven aan de ontwik keling van het initiatief en hij somde nog eens de moeilijkheden op, die daar bij zijn gerezen. Kort na de oorlog, toen België en Luxemburg reeds geruime tijd bevrijd waren en Nederland de bittere beker van oorlogsellende tot de laatste drup pel had moeten ledigen en in een schier hopeloze economische positie leek te ver keren, had het er veel van, dat er niets zou komen van het besluit tot opricn- ting van een douane unie, dat in Londen reeds door de regeringen was genomen. Maar «Joch werd doorgezet. De douane unie trad 1 januari 1948 in werking en op dit verdrag werd voortgebouwd tot de economische unie, die dan nu een feit gaat worden. Minister Drees wees erop, dat weer een periode in de Beneluxontwikkeling is afgesloten. Deze ondertekening luidt meteen een nieuwe fase in. De Bene lux is er, doch zij vertoont nog onvol komenheden, die op basis van dit ver drag moeten worden verzet. „Ik zou de nadruk willen leggen op moeten, want een terugtreden op de Beneluxweg is thans niet meer mogelijk". Economisch gezien hebben onze landen reeds een mate van vervlechting bereikt, die niet meer ongedaan kan wordeh gemaakt, zonder schade aan onze economie toe te brengen. ,,Wü moeten doorgaan tot het eind doel volledig is bereikt: een volledige gemeenschappelijke markt-, waarin goe deren, diensten, arbeid en kapitaal vrij kunnen circuleren, waardoor wij allen het hoogst mogelijke profijt kunnen hebben van onze hulpbronnen en van onze arbeid. Wij zullen echter niet lou ter onze blik naar binnen mogen keren. Onze samenwerking nu krijgt eerst volle waarde, wanneer onze betrekkingen met derde landen zich gunstig kunnen blij ven ontwikkelen". Voor het groothertog dom Luxemburg werd het woord ge voerd door premier Joseph Bech. Ook de Belgische pfemier Achiel van Acker hield een rede. Monetaire unie Onze Brusselse correspondent tekent hierbij aan, dat men er ook te Brussel nadrukkelijk op wijst, dat de Benelux nog niet op zijn eindpunt is gekomen. Na de goedkeuring van het verdrag en van de overgangsovereenkomst door de drie parlementen, moeten de Benelux- instellingen meteen aan het werk gaan om een nieuwe fase van de Benelux te bestuderen. In vele opzichten staat de Benelux nog slechts op papier, daar overgangsmaatregelen de werkelijke be tekenis en mogelijke invloed van heel wat bepalingen van het verdrag neu traliseren of zelfs ongedaan maken. Zware fabrieksbrand te Breda Vannacht heeft een felle brand de magazijnen Electron van de machine fabriek Breda v/h Backer en Rueb ge heel verwoest. Met 12 waterstralen heeft de brandweer het vuur bedwongen. De schade wordt geschat op f. 100.000. In deze afdeling werkten 30 mensen. Prijs van f 30.000 In de 538ste staatsloterij, tweede klasse, eerste lijst, is een prijs van f. 30.000 gevallen op no. 6547. Na een vermoeiende, geslaagde vliegtocht Prinses Beatrix, die zaterdagmiddag van Schiphol naar Suriname en de Ned. Antillen is vertrokken en daar uitgeleide werd gedaan door de Koningin en de Prinsessen Margriet en Marijke, is na een tussenlanding in Lissabon, gisteravond met de „Pegasus" op het vliegveld van Curacao aange komen, waar zjj verwelkomd werd door de gouverneur, de heer Speekenhrink, de eerste minister de heer Jonckheer. de gezaghebber van Curacao, de heer Gorsira en de commandant van de Marine-eenheden, commandeur Goos- sens. Na aankomst begaven Prinses Beatrix, haar gevolg en de autoriteiten zich naar het Gouvernementshuis, vandaar naar „Fort Amsterdam". Na aankomst van de Prinses op het vliegveld, bood een klein meisje. Mazita. de Prinses bloemen aan. Toestellen van de Manneluchtvaartdienst hadden in de lucht boven de dr. Albert Plesman haven Prinses Beatrix reeds een eerste groet gebracht. Toen het toestel gedaald was en de Prinses glimlachend naar buiten trad, stond de erewacht der mariniers stram en weerklonk het Wilhelmus. Daarna kwam de Prinses het trapje af en volgde de hartelijke begroeting door de autoriteiten. De Prinses inspecteerde hierop de ere wacht. De Prinses en haar gevolg reden in auto's naar het Gouvernementshuis. Tijdens deze rit kreeg zij een eerste indruk van Curacao. In langzaam tempo ging het naar Willemstad. Het eerste deel van de weg ging het langs een schaarse behuizing, doch naar mate men dichter bij de Schottegat- weg kwam. werd het aantal vlagden en de belangstelling groter. Langs Rio Canario. Emmasiad en het Stuvve- sant-CoMege ging het naar de Riiks- ecnheidsboulcvard en verder via. Pnrera en de berg Altena langs het Waaigat en de Ruyterkade naar het Gouverne mentsplein. Overal stonden juichende mensen en wapperden grote en kleine j vlaggen en overal waren verheugde gezichten. I Ook de jeugd was ruim vertegenwoor digd. Het hoogtepunt kwam echter op het Gouvernementsplein, het plein voor het paleis van de Gouverneur, waar I honderden samengestroomd waren en de I auto's slechts stapvoets konden passeren. I Het „Biba Prinses", „Leve de Prinses", was niet van de lucht. Voor het paleis van de Gouverneur werd Prinses Beatrix begroet door haar gastvrouwen, mevr. Speekenbrink en mevrouw Jonckheer, echtgenote van de premier en mevrouw Gorsira, de echtgenote van de gezag hebber. Gezamenlijk ging men door de poort het paleis binnen en enkele ogen blikken later verscheen de Prinses met de gouverneur, de eerste minister en de leden van het gevolg op de hoek van de tuin van het paleis, waar het Gouverne mentsplein en de Breedestraat tezamen komen. Het gejuich zwol weer aan en vriendelijk wuivend en groetend bleef de Prinses enkele ogenblikken staan om deze spontane hulde over zich te laten komen. Toen trad zij terug het paleis in om na de vermoeiende intocht en de even eens vermoeiende vliegtocht wat uit te rusten. Aubade van de jeugd voor Prinses Beatrix maakte vóór haar met de bemanning van het KLM- hand van de stewardess, mej. E. M. vertrek met de ..Pegasus' kennisI toestel. Op deze foto drukt zij de I G. Drinkenburg. da Prinses Aan Prinses Beatrix is vanmorgen door de schooljeugd in het Fort Amster dam te Willemstad een aubade gebracht, in het bijzijn van vele autoriteiten. Frater Fidelius was der traditie getrouw de dirigent van deze aubade. De jeugd van Curacao zong de Prinses toe. met tot besluit het Wilhelmus. Vanmiddag maakte zij per auto een rondrit door de stad. In Cairo is zaterdag de eerste stap gezet naar de verwezenlijking van president Nassers grootste ambitie: een pan-Arabische unie, toen namelijk de fusie van Egypte en Syrië tot een federale unie werd geproclameerd. Deze unie wordt be schouwd als een inleiding tot een Arabische natie, welke zich over het gehele Midden-Oosten zou moeten uitstrekken. Goedkeuring van de proclamatie van zaterdag door de Egyptische en Syrische parlementen staat bij voorbaat vast. Dan zal de unie een natie zijn met ruim 26 miljoen inwoners en een oppervlakte, die een zesde deel is van het gebied der Verenigde Staten. Negentig procent van de olievoorziening van het Westen zal door deze unie (via Suezkanaal en de pijpleidingen in Syrië) worden beheerst. Er is intussen sprake van, dat ook een derde Arabische staat, namelijk Jemen, zich bjj de unie zal aansluiten, maar in Londen wilde men zich niet druk maken over dit laatste bericht, omdat er de laatste dagen in Cairo heel wat onbetrouwbaar nieuws is gespuid. De nieuwe Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) zal één pre sident, één leger en één vlag hebben. Ook komt er één wetgevende vergadering. Irak. Militaire deskundigen in Israël maken zich geen zorgen over de samen voeging /an de legers van Egypte en Syrië. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn -TÜRFMA.HKT 5 Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, overwegend lichte vorst, weinig wind en plaatselijk mist. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 februari Zon op: 8.17 uur; onder: 17.32 uur. Maan op: 18.19 uur; onder: 7.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.14 en 15.25 uur. Laagwater te 11.19 en 23.40 uur. Koningin Juliana en de Prinsessen I ses Beatrix vaarwel bij haar vertrek DH nummer bestaat uit 12 pagina's. Margriet en Marijke wuiven Prm-| van Schiphol naar de West. Vage verwezenlijking van oude droom, zegt Londen Politieke waarnemers in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn van mening, dat er spoedig een unie tussen Jordanië. Irak en Saoedi-Arabië. zal worden ge- j sloten. In Israëlische kringen was men van mening, dat Jordanië snel moet kiezen tussen de druk van president Nasser of een unie met Natsir beschuldigt: Groter plan van Soekarno De voorzitter van de „Masjoemi", Natsir. heeft vandaag het „regime van president Soekarno" ervan beschul digd te streven naar het „afsnijden van de banden met de Westerse de mocratieën en het gebruiken van de economische ontreddering in het lan als argument om zich aan te sluiten bij het Russische blok". Natsir verklaarde, dat het duidelijk was, dat het geschil over West-Irian slechts een „springplank" was, die door het „Soekarno-regime" wordt gebruikt voor een ander, groter plan. Natsir zegt o.a., dat het optreden van Soebandrio in de algemene vergadering der V. N. Indonesië vele vrienden heeft doen verliezen, en dat het overnemen van Nederlandse bedrijven tot gevolg heeft gehad, dat 30 tot 40% van de In donesische economie werd verlamd, ter wijl de Nederlanders een verlies van slechts 3 van hun nationale inkomen leden. Ons land werd nog meer van het Westen vervreemd, aldus Natsir toen Soebandrio waarschuwde, dat Indonesië onconventionele en ontraditionele han delswegen zou inslaan. Tegelijkertijd werden missies gezonden naar Tsjecho- Slowakije en Joego-Slavië voor het ko pen van wapens, met het argument dat van deze landen betere voorwaarden konden worden verkregen. Natsir zeide: „Onze export is dood, de invoeren lopen terug, het begro tingstekort bedraagt 6'- maal de oor spronkelijke raming, onze deviezen reserves zijn uitgeput. Niettegenstaan de is Nederland nog steeds niet bereid West-Irian terug te geven. Wij ver loren vrienden in het Westen en zelfs India hield zich afzijdig. Het is dui delijk, aldus Natsir. dat „Soekarno's regime" onder de vlag van het tegen woordige kabinet zijn eigen plannen uitvoert, die passen in een nog groter plan, n.l. om de macht te veroveren in geheel Z.O.-Azië. Dit is de krachtigste aanval, die tot nu toe door een leidende politicus op de centrale regering werd gedaan Natsir. wiens echtgenote en vijf kinderen bij hem in Ppdang zijn, keert niet naar Djakarta terug, in verband met de linkse en extremistische pers, die tegen hem een intimidatie-campagne ontke tenden. Onze -jondense correspondent telefo neerde nedenochtend Londen is zeer voorzichtig in zijn commentaar op de afgekondigde staat kundige eenheid tussen Egypte en Syrië. Men acht het een nog slechts vage poging tot verwezenlijking van de oude droom van Arabische eenheid, die na de Turkse heerschappij verloren is gegaan. De Times merkt op, dat dit een intern Arabisch probleem is. Zowel Sovjet- Rusland als het Westen zijn bij dit hu welijk slechts toeschouwers. Geen van beiden heeft het bevorderd. Er was een groeiende vrees in Syrië over een te nauwe band met Rusland. De Bath- partij, welke zichzelf altijd als pan- Arabisch heeft beschouwd, is zich be wust van het communistische gevaar, met kolonel Nasser is dit eveneens het geval en hoewel hij eerst aarzelend tegenover het plan stond, heeft hij er onlangs zijn actieve steun aan verleend. In Syrië schijnen de communisten ver deeld. Zij steunen de Arabische eenheid, maar voelen minder voor samengaan met Egypte waar communisten achter slot en grendel zitten. De unie zal vol gens de Times daarom een sterilisatie van de Syrische politiek betekenen en het aan de macht blijven van de tegen woordige nationalistische elementen, die Nassers zienswijze delen. Een spoedige ontbinding van de unie kan daarom niet worden verwacht, tenzij er een re geringswijziging in een van de beide landen is. Koningin Juliana in Grindeiwald Koningin Juliana is gisteren te Grin deiwald in Zwitserland, aangekomen, waar zjj twee weken met vakantie zal verblijven. Grootste of stand tot aarde 3200 km De Amerikaanse kunstmaan „Explorer" of „ontdekkingsreiziger", officieel de „1958 Alpha" geheten, zal naar verwacht wordt enige jaren om de aarde kunnen blijven cirkelen. De radiosignalen van de Explorer zijn door vele waarnemingsstations opgevangen. Russische geleerden en politici hebben hun bewondering voor de prestaties van de Amerikaanse technici cn natuurkundigen uitgespro ken, hoewel zij daarbij wel wezen op het grote verschil in gewicht tussen de Amerikaanse cn de Russische kunstmanen. Vice-president Nixon heeft er nadrukkelijk op gewezen, dat de V.S. thans niet op hun lauweren moeten gaan rusten en dat nu nogmaals de noodzaak is gebleken om de ruimtevaart onder internationaal toe zicht te stellen. Dit wordt steeds belangrijker naarmate het onderzoek en uiteindelijk de beheersing van de ruimte door de mens vordert. Vergelijking met spoetniks! De Amerikaanse kunstmaan is in ver-1 gelijking met de twee Russische „spoet niks" een dwerg, maar men verwacht dat zij veel langer in de ruimte zal bljjven De eerste spoetnik, die op 4 oktober j van het vorige jaar werd gelanceerd. hield precies drie maanden later op te 'bestaan. De tweede spoetnik zal naar I men verwacht eind april of in mei naar beneden komen, ongeveer een half jaar na de lancering op 3 november. Een deskundige van het Amerikaanse leger op het gebied van ballistische projectie-1 len verklaarde te Cape Canaveral de I basis waar de Amerikaanse kunstmaan werd afgeschoten dat deze. naar men i verwacht, twee en een half jaar tot tien jaar om de aarde zal blijven cirkelen De Amerikaanse kunstmaan offi cieel „1958 Alpha" genoemd is met haar gewicht van 13.6 kilo zeer veel kleiner dan de Russische satellieten. De eerste spoetnik woog 81.46 kilo en de tweede 535.248 kilo De snelheid van de twee spoetniks was 29.000 km. per uur. De .1958 Alpha" heeft een snelheid van 31.000 km per uur De eerste spoetnik wentelde in 96 minuten en twee seconden om de aarde, de tweede spoetnik in 103 minuten en zeven seconden. De Amerikaanse kunst maan doet hierover ongeveer 110 minu ten, aldus een mededeling van het secre tariaat-generaal van het Internationale Geofysische Jaar te Brussel. De baan van de spoetniks vormt een hoek van 65 graden met de evenaar, voor de Ame rikaanse satelliet is dit een hoek van veértig graden. Niet zichtbaar in Nederland De grootste hoogte van de eerste en de tweede spoetnik was resp. duizend km. en 1600 km. Op dit punt lopen de mededelingen wat de Amerikaanse kunstmaan betreft uiteen. Eerst werd gesproken van 1700 km., maar later is gezegd, dat de grootste hoogte 3200 km. is. Tenslotte heeft de „1958 Alpha" even als de twee spoetniks twee zenders. De „1958 Alpha" beweegt zich over de landen tussen 35 graden noorderbreedte en 35 graden zuiderbreedte Onder bepaalde omstandigheden zal de kunstmaan in een ruimere strook an ongeveer vijftig graden noorder- t reed te tot omstreeks vijftig graden zuiderbreedte te zien zijn. Deze strook ordt in het noorden n.m. afgebakend oor een lijn die van Stalingrad (oSv- set-tTnie), via Frankfort (IVest-Duits- land) en Le Havre (Frankrijk), loopt, zodat de kunstmaan In ons land niet te zien zal zjjn. Eindpunt nog niet bereikt „Het is mij ccn groot voorrecht u allen op deze historische plaats welkom te heten. Wij zijn hier bijeen ter gelegenheid van de onder tekening van het verdrag, dat de na de oorlog gegroeide economische samenwerking tussen onze drie landen bezegelt en dat de grondslag vormt voor een verdere verdieping van onze betrekkingen in de toekomst. Het doel, waarnaar wij na de oorlog met overtuiging hebben gestreefd, is thans in eerste aanleg bereikt. Het verdrag tot oprichting van een economische unie tussen onze drie landen is er". Zo begon vanmiddag de minister-president, dr. W. Drees in de Rid derzaal in Den Haag de rede, welke hij uitsprak bij de plechtige ondertekening van het verdrag tot instelling van de Benelux Econo mische Unie. Voor groot tleel slechts op papier Zo is bijvoorbeeld in het verdrag een artikel opgenomen in verband met het vrij kapitaalverkeer in de Beneluxlan- den, wat meebrengt, dat de staten en particulieren op eikaars kapitaalmarkt leningen mogen emitteren. Maar door een ontsnappings-clausiule kan de Bel gische staat sedert meer dan een jaar geen leningen meer plaatsen ter beurze van Amsterdam Een komende etappe van de Benelux zou dus een monetaire unie kunnen zijn! Hiervoor moet de economische uni-e eerst van stapel lopen en een tijdlang van kracht zijn. Het is echter een feit dat een mone taire unie tyssen de drie landen aan Be. nelux een zeer grote voorsprong zou ge ven op de Europese Economische Ge meenschap en Euratom. Benelux als monetaire unie zou een nog veel hech tere eenheid worden dan thans het geva| is met een nog vrij oneffen economische unie, waar nog talrijke bescherming^- clausules (men denke aan de landbouw) gedurende vijf a zeven jaren van kracht zullen blijven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1