Conjunctuur nog altijd op retour Sterke mensen zijn nodig! D1 D' HE ZWAARDEMAKER seviila orange marmelade Nog tegenstrijdige maatregelen opvangen repatrianten geeft zeer grote moeilijkheden 96ste jaargang Zaterdag 1 februari 1958 Derde blad no. 29356 (Advertentie) I neemt J**~ (5. i vaker Regeringen tussen twee vuren! De paardjes lopen altijd achter de wagen (Van onze financiële medewerker) Men kan het de beurzen niet euvel duiden dat zij gevoelig blijven voor de nog altijd weinig bemoedigende berichten uit de wereld van handel en bedrijf. Over het algemeen zijn de totale resultaten van 1957 in Amerika en in ons land nog niet zo slecht geweest, maar met name het vierde kwartaal heeft in vele ge vallen een achteruitgang te zien gegeven, welke in de loop van januari 1958 een nieuw accent kreeg.- De industriële produktic is in deze maand verder terugge lopen, het prijspeil op de grondstoffenmarkt toont geen herstel en de werkloos heid neemt toe. Ook al is men over het algemeen nog van mening dat we, wat deze verschijnselen betreft, niet met het begin van een ernstige economische crisis te doen hebben, ze worden toch met grote bezorgdheid gadegeslagen. Het is nu eenmaal een psychologisch verschijnsel, dat in een tijd van oplopen de prijzen en grote bedrijfsactiviteit een verdere opgang verwacht wordt en om gekeerd in een tijd van malaise de vrees voor een verdere achteruitgang een grote rol speelt. Deze vrees leidt ook bij de massa tot een zekere terughoudendheid, welke de laatste tijd ook in 'de detail handel en de consumptiebedrijven ge voeld wordt. De verminderde bedrijvig heid in de ene onderneming heeft een teruggang van de orderportefeuille in de andere onderneming tot gevolg en deze kettingreacties planten zich over het gehele bedrijfsleven voort. Een voorbeeld hiervan is de verminderde vraag naar handelsdrukwerk en het ontslag van personeel in de z.g. toelevei-ingsbedrijven en het is dan ook niet in de eerste plaats de huidige omvang van de werkloosheid, waarover de regering en ook de drie vakbonden zich bezorgd maken, maar het tempo, waarin deze werkloosheid de laatste weken toeneemt. Zoals wij reeds eerder hebben geschre ven, staan de regeringen, welke met haar maatregelen sinds het einde van de oorlog immers het bedrijfsleven in sterke mate beïnvloeden, feitelijk tus sen twee vuren. Aan de ene kant de vrees voor een te kwistig gebruik van het geld, dat tot inflatie moet leiden, aan de andere kant de vrees voor een zodanige doorwerking van de inflatie, dat het van jaar tot jaar1 gestegen geldelijk inkomen der bevolking ern stig wordt bedreigd. Zo is het ook te verklaren, dat de Nederlandse regering maatregelen neemt, welke innerlijk tegenstrijdig zijn door aan de ene kant de bestedingsbeperking te handhaven en door een verzwaring van de belas tingdruk op de bedrijven nog te ver sterken. maar aan de andere kant thans de uitvoering van openbare wer ken te bevorderen en de credietverle- ning via een discontoverlaging te ver ruimen. In de V.S. is men feitelijk reeds overstag gegaan met een her haalde discontoverlaging en een ver laagd dekkingspercentage voor de niet-contante affaires op de New Yorkse effectenbeurs, welke laatste tot dusver haar effect heeft gemist. Ogenschijnlijk is het ook tegenstrijdig dat de regering in ons land enerzijds het rentegamma voor de gemeenten hand haaft, maar geen bezwaar blijkt te heb ben tegen een Amsterdamse lening van 15 miljoen 5 1/4% obligaties in de V.S. 98%, hoewel te verwachten is, dat het voor een goed deel de Nederlandse be- In land met vrije pers stond ik niet voor rechter De zeventigjarige Bogdan Krekic, voor de oorlog een der leiders van de Joego slavische socialistische partij, die thans te Belgrado terecht staat op beschuldi ging van „samenzwering, ter omverwer ping van de regering-Tito". verklaarde gisteren inderdaad de opsteller van ge schriften te zijn, waarin het communis me wordt aangevallen. „Indien deze ge schriften het licht hadden gezien in een land met een vrije pers, zou ik niet voor de rechter zijn gedaagd", zei hij. Krekic verklaarde verder geen „pro gramma van actie" te hebben ontworpen doch slechts theoretische denkbeelden te hebben neergelegd in een brief, die hu had gezonden aan de voormalige eerste minister van de vroegere Joegoslavische regering in ballingschap, Jovanovic, die nog te Lqnden woont. Krekic zei onomwonden, dat er geen sprake van was dat alle Joegoslavische uitgewekenen vijanden van hun land waren. „Sommigen keuren slechts de politiek der huidige Joegoslavische regering af. Doch de regering-Tito is nog nooit door acties van buitenaf in gevaar gebracht. Zij kan alleen van binnenuit worden bedreigd", aldus Bogdan Krekic. In de tenlastelegging, worden Krekic en zijn drie medebeschuldigden „vergif tigende denkbeelden verspreidende en door haat verblinde vijanden" van Joego-Slavië" genoemd. De openbare aanklager heeft de strengst mogelijke straffen" geëist. Een der beklaagden, de 56-jarige voor malige professor in de godgeleerdheid Dragoslav Stranjakovic, staat afzonder lijk terecht, omdat hij lijdt aan een leverkwaal. Het is voor het eerst sinds verschei dene jaren, dat in Joego-Slavië een openbaar politiek proces tegen meer dan een beklaagde tegelijk wordt gevoerd. Ook de doodstraf kan tegen de beschul digden worden uitgesproken. EEN TWEEDE RATTENVANGER Maastricht telt sedert enige tijd twee rattenvangers. In navolging van de heer J. Olischla- ger is nu ook de heer J. Brummer be gonnen met een harnekkig offensief tegen de ratten, ondermeer in het dorp Huissen bij Arnhem. Het offensief daar heeft acht dagen geduurd. Er werden ruim 1100 dode ratten geteld, terwijl nog vele in hun onderaardse nesten de dood moeten hebben gevongen. leggers zullen zijn, die ze zullen kopen omdat velen nog altijd aan dollarfond sen de voorkeur geven. Deze aankopen moeten echter met effectendollars wor den betaald uit de opbrengst van hier verkochte Amerikaanse fondsen, zodat dergelijke aankopen onze deviezenpositie niet nadelig beïnvloeden en een derge lijke lening derhalve geen beslag legt op Nederlands kapitaal, waartoe de rege ring aan de gemeenten de gelegenheid nog niet wil geven, ook al hebben ze dan een vlottende schuld van f. 1.9 miljard. Dat de Nederlandse regering overigens bezig is zich allengs- bij de kapitaal schaarste aan te passen, kan ook blijken uit de voorgestelde wijziging van de leningwet. waardoor het mogelijk wordt om leningen in buitenlandse valuta te sluiten met de bepaling, dat ze niet ver vroegd mogen worden afgelost. Het is begrijpelijk, dat de belegger, nu obliga ties tegen 6 en 5%% worden uitgegeven, aan een dergelijke bepaling grote waarde hecht. Hij houdt uiteraard rekening met de mogelijkheid, dat de rentestand na verloop van tijd tot een normaal niveau terugvalt, waarvan de geldnemers dan gebruik maken om hun schuld vervroegd af te lossen of in een lening met een lagere rentevoet te converteren. In de jaren 1922/24 werden bijv. een aantal 6% Staatsleningen uitgegeven, welke Letterkundige opdrachten De Staatssecretaris van O. K. en W. heeft aan de volgende letterkundigen een letterkundige opdracht verleend: 1. mej. Ellen Warmond te Rotterdam; 2. Albert Besnard te Bloemendaal; 3. Ger- rit Kouwenaar te Amsterdam; 4. A. Marja te 's-Gravenhage; 5. Adriaan Morrien te Amsterdam; 6. Jos Panhuij- sen te 's-Gravenhage; 7. Paul Rodenko te Warnsveld; 8. Ben Stroman te Am sterdam; 9. Theo van der Wal te Bergen. Aan de volgende literatuur-historici is een opdracht van litterair-historische aard verleend: 1. mej. dr. M. E. Kluit te Amsterdam; 2. mej. M. H. Schenkeveld te Alkmaar: 3. J. Das te Amsterdam; 4. dr. P. J. H. Vermeeren te 's-Graven hage; 5. dr. J. D. P. Warners te Amster dam. over het algemeen slechte een kort leven hadden. Dit is ook de reden waarom het ren dement van de z.g. perpetuele leningen waarvoor geen aflossingsbepalingen bestaan, zoveel lager ligt dan dat van leningen met een korte looptijd. Deze laatste leveren thans nog een rende ment op van ca. 5%, terwijl dat van eerstgenoemde niet meer dan 3.8 bedraagt, waarvan men dan ook voor onbepaalde tijd verzekerd is. Begrijpelijk is ook. dat nu van obliga ties een hoge rente valt te maken en de vooruitzichten van het bedrijfsleven op zijn minst onzeker zijn, de belegger i aan obligaties boven aandelen de voor- i VI pfl "3 l"| keur geeft, hoewel deze over het algemeen een scherpe koersdaling achter de rug hebben. Van de ge daalde rentestand heeft de aandelen markt dan ook nog niet geprofiteerd. Een van de redenen hiervoor is, dat de regering tot dusver haar financiële en monetaire moeilijkheden grotendeels heeft afgewenteld op de bedrijven door opheffing van de vervroegde investe ringsaftrek en een verhoging van de belastingen. En het is wel opmerkelijk, dat de vakbonden, hoewel zij de ver hoogde belastingen willen handhaven, thans de ook door hen noodzakelijk ge achte vergroting van de export willen bevorderen door een verruiming van de kredietverlening en „eventueel" door een herleving van de investeringsaftrek. Men is in die kringen blijkbaar ook tot de overtuiging gekomen dat alleen door vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën een blijvende ver betering van de betalingsbalans en een duurzame werkgelegenheid kan worden verkregen. Deze industriële expansie, zomede de vernieuwing en de verbetering van arbeidsmethoden kan echter niet wor den bereikt als de overheid aan de bedrijven steeds zwaardere lasten op legt. De regering van West-Duitsland, waar de conjunctuur ook over haar hoogtepunt heen is, heeft dit onmid dellijk ingezien cn door een sinds mei 1956 van 5!i tot 314 pet. verlaagd dis conto, zomede door een verlaging van belastingen, aan de bedrijven een grotere bewegingsvrijheid gegeven. Maar hier lopen de regeringspaardjes nog altijd achter de wagen! Zeer voorzichtig emigratiebeleid (Speciale berichtgeving) Ter nadere toelichting op de berichten over emigratie-mogelijkheden voor uit Indonesië repatriërenden vernamen wij, dat het door de regeringen der Immigratie-landen gevoerde beleid ten aanzien van de zogenaamde Indische Nederlanders nog altijd zeer voorzich tig is. In het algemeen kan worden gezegd, dat de Australische, Canadese en Nieuw-Zeelandse immigratie-auto riteiten in Indo-Europese gezinnen, die naar hun respectievelijke landen willen vertrekken, geval voor geval met de grootste zorg beoordelen, wat betreft huidskleur, afkomst, vakkennis van de man en financiële draagkracht. Wat Zuid-Afrika aangaat, deelde men ons mede, dat de afwijzende houding van de regering ten aanzien van per- .sonen van Aziatische afkomst onvermin derd gehandhaafd blijft. Als bijzonder geschikte immigratie landen voor deze categorie van land genoten noemde men ons Brazilië en Amerika. Naar men verwacht zullen de VB. in de naaste toekomst weer speciale regelingen treffen voor de toelating van uit Indonesië verdrevenen. Voor Brazilië meent men het voorbehoud te moeten maken enige elementaire kennis van de landstaal, het Portugees, te vereisen. Tot dusver in ordelijke banen geleid (Speciale berichtgeving) Al jarenlang heeft ons land een voortdurende stroom van repatrierenden op te vangen gehad, maar deze repatriëring ging geordend. Voor een schip in Dja karta afvoer, waren de mensen gecontroleerd en was met name bekend wie er ziek waren, in elke mate en waaraan. Op dit ogenblik doet zich een heel andere situatie voor. Nu komen er grote groepen mensen in kort tijdsbestek over, zonder dat w\j iets van hen afweten. Het enige waar wij zeker van kunnen zijn, is dat zij zich psychisch in een zeer onstabiele toestand zullen bevinden, dat de voe dingstoestand vaak onvoldoende is en voorts natuurlijk dat er onvermijdelijk zieken onder zullen zijn. Het laat zich horen dat het medisch opvangen van deze groepen repatrierenden grote moeilijkheden geeft. Aldus ongeveer leidde dr. P. C. Broek- I den besmettelijke ziekten geconstateerd. hoff. medisch adviseur van het ministe rie van Maatschappelijk Werk. een ge sprek in. waarin hij zeer globaal en voorlopig de medische toestand van de repatriërenden belichtte. Verplegend personeel dringend nodig Over het geheel genomen kon dr. Broekhoff meedelen dat het ziektebeeld van de repatriërenden alleszins meevalt. De mensen houden zich goed. hoewel zij psychisch zeer hebben geleden. Er wor- EEN van m'n vriendjes is een klein ventje. Zo'n mannetje van niks, welgeteld, hoog stens zes. zeven jaar. Die kleine mannetjes hebben ook hun „helden", maar 't zijn anderen dan vroeger. Mag ik verklappen, wie hij zijn held noemt? Dat is de Utrechtse judomees- ter Anton Geesink, die met z'n assistenten de héle Utrechtse jeugd met zijn grepen op stelten zet Massa's kleine mannetjes staan onder hun invloed: ze „vloeren" je binnen de seconde, zonder dat je er erg in hebt pats. daar lig je. Het ventje, dat ik ken. heeft sterke armpjes en beentjes. Hij ziet er geen been in je op te tillen, alsof je een veertje bent! 6tralend van het lachen aan, als je 't loodje hebt gelegd Want in de grond zijn 't góede kereltjes, die geen vlieg kwaad zullen doen Het is alleen maar hun uit bundige levenskracht, die zich uiten wil en die door 's heren Anton Geesinks wijze adviezen in de „juiste banen" geleid wordt. kunnen we goed gebruiken, om uiteindelijk tot werkelijk vriend schappelijke verhoudingen te komen. r EB ik U al niet eerder ge zegd, dat kinderen van nu héél anders zijn dan die van toén? Dit is alweer een voorbeeld: ze judoën en jiu-jitsuën als slimme Japannertjes en ze laten geen twijfel aan hun jonge kracht, waarmee ze graag de ouderen overrompelen. Ze lopen iemand zó maar van de sokken, denkend, dat ze op de Judomat stam Ze kijken je nog EZE wereld heeft stérke mensen nodig! Wéér sterke mensen, want wie de teleivsie-uitzending met Jan Fabricius (86). Rika Hopper (80) en Man „n Warmelo (91) heeft gezien, beseft terdege, hóe sterk een vorige generatie was, „geestelijk" sterk wel te ver staan. Daarom hoop ik, dat die Judo mannetjes héél. héél sterk zullen staan in het leven: niet alleen met die armpjes en beentjes van hen. maar ook met hun hersens, omdat er in de toekomst nog veel van hen geëist zal worden en ons land over zó-en-zóveel jaren best een stel flinke minis ters en andere leiders nodig heeft. We zijn er met de wereld nog lang niet en een paar stevige vechtersbazen, die zich de kaas niet van het brood laten eten, EZE Judo-kaboutertjes krij- ken alvast een uitnemende leerschool. Want behalve lichaamskracht komt er een dosis handigheid aan te pas, die een ieder zich graag eigen wil maken, om niet het onderspit te delven. Slappelingen zijn niet geboren om een wereld te leiden en mis schien zijn we er nu zo ellendig aan toe, omdat de tegenwoordi ge machthebbers de Judosport nog niet kenden. Zo'n plaatje als dit ziet er op het eerste gezicht niet erg ver heffend uit. maar deze jongelui weten tenminste waar Abraham de-mosterd-haalt en zullen heus niet gauw voor anderen „een straatje-om" gaan. Ik geloof, dat het zo gek niet is. als ouders hun kinderen een beetje Spartaans opvoeden: ze hebben er zélf het grootste ple zier in, ze stalen hun spieren en zijn een ander altijd een slag vóór. Vooral tegen al wat kwaad wil en kwaad dóet in onze gistende maatschappij FANTASIO. maar niet van die aard en omvang, dat epidemische uitbreiding niet zou kun nen worden voorkomen en voor dege nen. die verpleging behoeven, kon tot dusver, zij het soms pas om ,.vijf voor twaalf" een passend onderkomen worden gevonden. In het belang van de repatriërenden zelf en van de Nederlandse bevolking was het noodzakelijk dat de repatriëren den onmiddellijk na aankomst medisch werden onderzocht. Scherp werd daar om toegezien op de pokken-vaccinaties, een internationaal pokkencertificaat moest in het bezit van de repatriërende zijn Zo niet. dan kreeg uij opdracht zich „ter beschikking te houden", het geen neerkwam op een „onopvallende" quarantaine. In de tweede plaats werd streng gelet op tuberculose. In de aankomsthallen aan de havens I en op Schiphol zijn doorlichtingsappa- I raten aanwezig, waar iedereen (op ba- j sis van vrijwilligheid) wordt bekeken. j ..Hoe onaangenaam het ook is de vaak vermoeide repatriërenden onmiddellijk bij aankomst met deze controleregelen j lastig te vallen, als een tb-geval snel I kan worden opgespoord en afgezonderd, 1 wordt daarmee veel leed voorkomen aldus dr. Broekhoff. In het kamp Budel wordt zeer be langrijk medisch werk verricht om de repatriërenden zo snel mogelijk psy chisch en fysiek geschikt te maken voor de zelfstandige strijd om het bestaan in Nederland. Geestelijke spanningen Een groot probleem wacht de medici. die belast zijn met het opvangen van de zieke repatriërenden. nog in de naaste toekomst. Binnen vier weken namelijk worden 240 chronisch zieken verwacht. Het is duidelijk dat de verpleging van dergelijke patiënten bijzondere eisen stelt. Het onderbrengen van deze men sen zal wellicht nog lukken, maar het tekort aan verplegend personeel is zeer nijpend. De medisch adviseur van het ministerie van Maatschappelijk Werk zou daarom zeer gaarne schriftelijke aanmeldingen ontvangen van gediplo meerde verpleegsters, die vrijgemaakt kunnen worden of zich beschikbaar kunnen stellen voor dit zeer belangrijke werk. Evenzeer wordt een beroep ge daan op meisjes en vrouwen, die bereid zouden zijn gedurende enige tijd de ver pleging van geestelijk gestoorden op zich te nemen. De overheid neemt aan dat er nog veel geestelijk gestoorden, vooral onder de bejaarden zijn te verwachten. „Ik reken het de verantwoordelijke autoriteiten in Indonesië zeer zwaar aan, dat men ook de bejaarden uitstootte", aldus dr. Broekhoff. „Het verplaatsen van zeer oude mensen uit de tropen naar een volkomen ander klimaat roept grote geestelijke spanningen op". Tournée Ned. Studenten Orkest: f 14.000 De zesde tournee van het Ned. Stu denten Orkest is gisteravond besloten met een gala-concert in het Concert gebouw te Amsterdam. Het hoogtepunt van dit concert was de mededeling, dat de tournee 1958, die op 20 januari te Bergen begon, een batig saldo van f. 14.000 heeft opge bracht. Jan Brussen, die voor het vijfde jaar het Ned. Studenten Orkest heeft gedirigeerd, werd door het orkestbestuur gehuldigd. Met de nieuwe dirigeerstok, die hy hierbij had ontvangen, leidde hij de paukenist toen deze 14 slagen op zijn Instrument gaf om het bedrag van f. 14.000 te onderstrepen Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor het Ned. Studenten Sanatorium en de hulp aan blinde studenten. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. hoogleraren en bestuursle den van studentenorganisaties woonden de uitvoering in de geheel gevulde grote zaal van het Concertgebouw by. Leuiacdocpse jaujd. vecz.im.cULi: Speelgoed. L'Oot jcuyd üa &Ud£l Üiuc Club" hltld. troep te. bi} hxiuu 10 jat ty beshiavisdciüTt DekokscAooi kieu) vootqea'cKatgLi.... fö^csweckplaats voce VdAonlwikketuui Jkei- Afl. Jófflamds uXt LeldsPolükc ftuzbkqe Ziiiscvuip uüxw.- f O S 0 0 KUids volicstais sprak rncnover: Ion*} vetbofd

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9