STADSNIEUWS Amerikaanse vrouwen nemen steeds meer overheersende positie in Niet toevalligdat de gemiddelde levensduur van de man zes jaar lager is dan van de vrouw Waterleidingtarieven gingen vrij veel omhoog in Leiderdorp Vermoeiende reizen en voorts succes nodig in zijn werk ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 Leidsche Wolspinnerij gaat naar Veenendaal Reeds gedurende meerdere jaren heeft het bestuur van de Leidsche Wolspin nerij N.V. alhier volledige aandacht ge wijd aan de modernisering van het be drijf te Veenendaal, onder gebruik making van de mogelijkheden, die de snelle technische ontwikkeling van de laatste jaren daartoe aan de kamgaren- industrie heeft geboden. Deze modernisering was mede nood zakelijk met het oog op de handhaving van de belangrijke export der vennoot schap en zal het, naar de directie hoopt, mogelijk maken bij de ontwikkeling van de Europese markt het hoofd te bieden aan vergrote concurrentie enerzijds en te streven naar uitbreiding van deze export anderzijds. De in het bedrijf te Veenendaal door gevoerde verbeteringen en vernieuwin gen hebben thans het punt bereikt waar op het voor de Leidsche Wolspinnerij mogelijk is hier eveneens de produktie over te nemen, die tot dusverre door het bedrijf te Leiden werd geleverd. Derhalve werd het onvermijdelijk te besluiten tot stopzetting van de fabri- DOOR EENDRACHT VERBONDEN In café A-nïba werd gisteravond een vergadering gehouden van de Leidse Tuiniers- en Bloem is ten ver. „Door Een dracht Verbonden". Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J H. Smit, werden, enkele huishoudelijke za ken afgedaan en vond een indeling plaats van de deelnemers(sters) aan de bollenwedstryd. De heer De Pree gaf deze avond en kele nuttige wenken voor het snoeien van bomen en heesters. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Genees kunde II mej. J. M JSalek (Den Haag) en de heren J. Moor (Delft), B. C. L. Touwen, R. Vink en H. P. Zwennes )Den Haag); semi-artsex. de heren D. J. Hap pee (Leiden), A. Schouten (Den Haag) en A. D. Sitalsing (Paramaribo)artsex. de heren D. J. Boerstra (Den Haag), A. J. R. Koumans (Lochem) en J. Ver- meij (Rotterdam); doct.ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer R. L. Pat- tiwael (Leiden); kand.ex. Klassieke taal- en letterkunde mej. E. H. de Meijer (Dordrecht); doct.ex. Romaanse taai en letterkunde mevr. B. M. Th. Heer- kens-v. d. Lugt (Voorburg); kand.ex. Romaanse taal- en letterkunde mej. L. A. R. A. A. M. Allard (Rotterdam). NIET TEVERGEEFS Zondagmorgenprogramma Bijzonder I^erket werk In „Hervormd Leiden" van vorige week berichtte de commissie Bijzonder Kerkewerk der Leidse hervormde ge meente dat de laatst gehouden Luxor- bijeenkomst een verrassing was geweest. Vooral wat betreft de vragen, die inge diend werden. Het gesprek stond op hoog peil. De bezoekers waren allen zeer geïnteresseerd voor de onderwerpen, die naar aanleiding van het „voorprogram ma" ter sprake werden gebracht. De commissie heeft, naar dr. P. L. Schoonheim ons meedeelde, besloten de volgende bijeenkomsten in deze lijn voort te zetten. Het onderwerp voor a.s. zondag luidt: „Niet tevergeefs". Het algemeen heer sende verschijnsel van vermoeidheid en moedeloosheid by mensen van deze tijd heeft aanleiding tot deze titel gegeven. Uiteraard zal ook deze keer de beant woording van de vragen rondom de hui dige vermoeidheid en moedeloosheid een geestelijk accent dragen. De heer Jac. Wijnbeek zal in verband hiermee bijbelfragmenten voordragen, mevr. T. Rensink-Zaalberg, zal met be geleiding van de Vereniging voor Huis muziek, afdeling Leiden, geestelijke lie deren zingen. MONTESSORI KLEUTERSCHOOL ZOETERWOUDSE SINGEL Op originele wijze heeft gisteravond het bestuur van de Stichting voor Mon- tessori Onderwijs te Leiden e.o. ouders en belangstellenden een idee gegeven over de Montessori School en de Mon- tessori-methode. Zij had daartoe Frank Kooman m.m.v. Els van Heyenoort en zijn poppentheater „Reintje de Vos" uitgenodigd, het spel „Met Professor Adamson per raket naar de maan'' voor het voetlicht te brengen. Na een korte inleiding van de heer J. Reys, hoofd van de Lagere Montessori school te Oegstgeest, volgde de opvoe ring van dit luchtige en geestige spel. waarin de voortreffelijke capaciteiten van Frank Kooman als poppenspeler uitkwamen. Prof. Adamson nam de aanwezigen mee naar de maan om daar een studie te maken van onderwijsvernieuwing. Na splitsing van een Montessori-atoom ont staat daar het Montessori-materiaal, waarmede men dansend en springend naar de aarde terugkeert. Het gebodene verwierf aller bijval. Mr. P. J. Teebaal, voorzitter van bo vengenoemde Stichting dankte dan ook op zeer hartelijke wijze, namens alle aanwezigen, de heer F. Kooman, bij ve len bekend door zijn optreden voor de televisie in het poppenspel „IJsco de Ijsbeer" voor al het Instructieve dat hij op zon licht verteerbare manier heeft voorgeschoteld. burgerlijke stand van leiden Louise Antoinette Jeannette Maria, dr. van L. W. M. Cornelisse en C. van de Bilt, Anne Elizabeth, dr van C. Hendriks en C. J. Hoogerbeets. Maria Catharina, dr van J. S. A. van Zeist en M. Spierenburg, Peter, zn van J. A. Dunki Jacobs en W. C. La- ban; Caspar Balthazar Melchlor, zn van C. J. Spendel en J. E. Osendarp. Franclscus Maria, zn van M. J. C. Verweij en G de Kroon. Emile Johannes Maria, zn van P. \an Paridon en A. J. M. van der Top, Wer ner Johannes, zn van W. P. de Bruljn en J. T. G. Vermeulen, Angellque Genoveva, dr. van L. J. Verhoeven en G. Couwen- bergh. ONDERTROUWD A. Laterveer en C. Ruljtenbeek. N. G. Blonk en C. van Dijk, E. B. M. Sllvertant en W. C. M. Bik, M. van den Berg en K. Fllppo, A. P. R. Blok en E. M. Schade, J. Dirkzwager en C. J. Schutte. P. J. Klein en L. F. Kokkedee, N. van den Hoed en W. Nap. F. J. M. Hesllnga en G. R van Hees, J. J. M. Soupart en M. T. A. GÏleln. P. R. Wlessing en M. F. T. van Cleef, A. H. Beij en H. Stlkkelorum, A. F. J. Huljzendveld en C. W. van Kesteren, P. Hartevelt en A. den Os. OVERLEDEN G. van Dutfn, 59 jaar, man. C. Delmeer. 92 jaar. weduwe van D. de Rek. G. Schaart 80 Jaar. man, H. van Doorn. 55 jaar. man D Laterveer. 55 Jaar, man. G. E. Favler. 57 Jaar. echtgenote van I. Slere. J. A. Moock 60 Jaar, man, H. Koppert. 62 Jaar echtgen van J. Looljen. e cage in het bedrijf te Leiden, dat bo vendien bij de huidige normen als ver ouderd moest worden beschouwd, en voor de toekomst alles te concentreren te Veenendaal. Helaas brengt deze sluiting van het Leidse bedrijf ook consequenties met zich txv. de hier nog in dienst zijnde overigens relatief kleine personeels groep. Voor zover ontslag voor deze werknemers onvermijdelijk is geble ken zal hiervoor een gunstige regeling worden getroffen waarbij rekening wordt gehouden met de duur van het dienstverband. INBRAAK OPENBARE SCHOOL ZITTiD SINGEL Gisteravond of hedennacht is Inge broken in de Openbare Lagere SChool aan de Zuidsingel. Via een tuimelraam is men binnengekomen. Aan vrijwel alle lokalen van de school bradht men een bezoek. Een bedrag van circa f.30 wordt vermist. Slechts één Japans schip... Ruim een maand na het begin van de onderhandelingen die dienden om 75.000 ton Japanse scheepsruim te te krygen, heeft Indonesië thans één schip kunnen charteren. S. E. Haznam, vertegenwoordiger van de Indonesische scheepvaartmaatschap pij Pelni, heeft een contract met de scheepvaartmaatschappij Nitto gesloten om de Golden Gamma 3000 ton te charteren, een schip, dat deze maat schappij op haar beurt in charter heeft van de Worldwide Steamship Company uit Hongkong. „Het is het enige schip dat we konden charteren", verklaarde Haznam. Hij >egde hier aan toe, dat er geen andere contracten in zicht zyn. Maar hij zou in Japan blijven om de minister van Scheepvaart, Moh. Nazir te „assisteren", die zich thans in het gevolg van presi dent Soekarno bevindt. De Golden Gamma zal aan Indonesië gecharterd worden voor zes maanden, ingaande medio februari, met een optie voor Indonesië het contract zes maan- i den te verlengen. j Japanse scheepvaartkringen zeggen j dat het tarief aanzienlijk onder de prijs ligt. die door de commissie der Japanse reders verlangd werd. voor de onderhan- delingen tussen Haznam en deze com- missie werden afgebroken. Van kind af wordt de man ..getemd" Het was ditmaal slechts een korte agenda en dan nog een van vry onbelangrijke punten, die de raad te behandelen kreeg en zo gebeurde het dat de vergadering in overeenstemming daarmee dan ook slechts van betrekkelijk korte duur was. De voorzitter de heer K. van Diepeningen deelde mede, dat de heren Boot, Moraal en Van Winkel bericht van verhindering hadden ingezonden, de laatste ten gevolge van een ongeval dat gelukkig niet van ernstige aard bleek te zijn. voorstel van B. en W. met algemene stemmen benoemd de heer L. Lans te Naarden. Een later aan de agenda toegevoegd voorstel betrof een lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten in verband met de voorkeur van de kopers van rentespaarbrieven voor de gemeente Leiderdorp. Het bleek dat tot 18 januari deze kopers voor een bedrag van f 8190 aan rentespaarbrie ven hadden gekocht. Besloten werd deze lening te aanvaarden op de gestelde voorwaarden. INTERVIEW? Bij de rondvraag bracht de heer Veld- huyzen het interview ter sprake dat een redacteur van „Het Vaderland" met de burgemeester van Leiden had. De heer Veldhuyyzen vroeg of de voorzit ter hier iets van wist ën of hij er wat over zou kunnen zeggen, i.v.m. de an nexatie. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij een dergelijke vraag wel had ver wacht en daarom een telefonisch onder houd had gehad met een lid van Ged. Staten. Er was hem meegedeeld dat een plan In studie was. Meer kon hij er ook niet van zeggen. Het was dus maar af wachten. Nadat er nog kort over dit punt van gedachten was gewisseld kon de voorzitter deze vergadering sluiten. De voorstellen inzake de salariëring van het gemeentepersoneel in verband met de laatste huurverhoging, de ver huizing van een gemeen te woning aan de Hoofdstraat en de verhuring van los land achter de begraafplaats werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij het voorstel tot het verlenen van medewerking voor aanschaffing van leermiddelen door de Hervormde School vereniging merkte de heer Los op dat bij een vorig verzoek het advies van de Inspecteur van het L.O. bij de stukken was gevoegd, terwijl dat nu niet het ge val was. De voorzitter gaf hierop ten antwoord dat dit advies later eigenlijk aan B. en W. moet worden uitgebracht. WATERLEIDING. Het voorstel tot wijziging van de waterleldingverordening ontlokte een korte bespreking. De heer Veldhuyzen vond de tarieven voor de gemeente Leiderdorp aan de hoge kant. De heer Schoppen merkte op dat hij niet had vermoed dat de verhoging door de aanneming van de wijziging bij be sluit van 29 november 1957 zo belang rijk zou zijn. Volgens de toelichting van B. en W. blijkt nu dat ongeveer 8% van de aan geslotenen overgaat van klas 4 naar klas 6 waardoor de betrokkenen plm. f 16 per jaar meer zullen moeten beta len. Hij heeft er eigenlijk spijt van toen voor het voorstel te hebben gestemd. De voorzitter antwoordde hierop dat B. en W. deze sprong ook wel wat hoog vin den en daarom nu voorstellen het maxi - mumverbruik voor klas 6 te verhogen van 80 op 90 m3. Na nog een korte be spreking werd het voorstPl zonder hoof delijke stemming was aangenomen. De heren A. J. M. Louman. R Loth nn J. F. S. Strasnan die in tijdelijke dienst bij de gemeente werkzaam zijn. de eerste als technisch ambtenaar en de beide laatsten als tekenaars, werden aangesteld in vaste dienst zulks met terugwerkende kracht tot 1 januari jl. De voorstellen tot overneming van de Priksteeg .de bouw van 40 woning wetwoningen en subsidiëring der ver eniging Zwakzinnigenzorg gaven geen aanleiding tot bespreking. Tot badmeester werd vervolgens op (Van onze Amerikaanse correspondent) De betrekkingen tussen man en vrouw zijn in Amerika in veel opzichten anders dan in Europa. Amerika wordt dikwijls het land van de toekomst genoemd. Zoals het op dit moment in Amerika is, zo wordt het later in Europa ookzegt men vaak. Hoe is op dit ogenblik de relatie tussen man en vrouw in de Verenigde Staten? Het veel gelezen weekblad „Look" heeft zo juist een groot artikel gepubliceerd over dit onderwerp cn de positie van de Amerikaanse man wordt daar al heel somber in voorgesteld. De mannen in Amerika zouden, vooral de laatste twaalf jaar, meer en meer onder de heerschappij van de vrouw ge komen zijn. De getrouwde Amerikaanse man heeft een zwaar leven. Het is niet toevallig, dat de gemiddelde levensduur van de vrouw 73 jaar is en de man slechts 67. Meer en meer is het gebruik geworden, dat een jong gezin in de voorstad woont. Dat betekent dat de man dagelijks twee of drie uren moet reizen om zyn kantoer of fabriek te bereiken. Dat alleen Is reeds vermoeiend, maar bovendien moet hij zich tot het uiterste inspannen, wil hij het respect van zijn vrouw behouden. Succes in het werk. meer dollars, hoger positie, dat alles maakt de man meer geliefd. In Europa zegt men wel dat bjj een man de weg naar het hart via de maag^loopt. In Amerika zou men gezien Looks beeld kunnen beweren, dat de weg naar het hart van de vrouw via haar portemonnaie gaat en dat ljjkt ons een nog minder romantische route dan die via de maag! De „rest" komt vanzelf. Een Gallup-onderzoek heeft vastge steld, dat de vrouw in 50 procent van de huwelijken volledig het beheer voert over de geldmiddelen. Dat feit alleen reeds moet veel mannen in een afhan kelijke positie doen komen. Geen won der dan ook. dat veel van de reclame zich richt tot de Amerikaanse vrouw. Wanneer men de vrouw gewonnen heeft voor een auto. een huis, een vakantie plan. dan komt de rest de man) vanzelf. De man moet hard werken, maar hU mag ook de vastetrein naar huis niet missen. Een borrel in de trein-bar. dat mag nog, maar het wordt niet gewaar deerd als hij „blfjft hangen" in de stad. Hij moet namelijk een goed vader zijn en geregeld met de kinderen spelen. Bo vendien moet het gras gemaaid worden, de afwas moet gedaan en allerlei kar weitjes in het huis moeten verricht worden. Personeel is schaars en alle handen-arbeid van buitenaf moet men duur betalen. Het is de laatste tijd meer en meer in zwang gekomen dat een jon gen en een meisje een soort onofficiële verloving a.angaan, wanneer ze nog op de middel'/re school zijn. Toen wy aan een Amerikaans meisje van 16 Jaar ver telden, dat het in Nederland heel ge woon ls, dat een jongen op een school bal met twintig verschillende meisjes danst, vond zy dat kennelijk maar een decadent gedoe. Zijzelf heeft haar vaste vriend en danst met niemand anders. Maar hij moet het natuuriyk ook niet in zyn hoofd halen met een ander meisje te dansen, laat staan uit te gaan. „Uitvinding" van de vrouw „Look" is van oordeel, dat die „vaste vriendschap" („going steady", is de Amerikaanse term) een uitvinding is van de vrouw. De vrouw wil zich zo spoedig mogelijk geborgen voelen en van kind af aan wordt de man „getemd" Tot aan het huwelijk is het de vrouw, die bepaalt hoever de intimiteiten zullen gaan. De man wordt geacht altyd naar het uiterste te streven, maar van hem wordt ook verwacht, dat hy zich braaf zal gedragen, zodra het meisje de teu gels aantrekt. Deze bewindvoering, aldus nog steeds het Amerikaanse blad. wordt dan in het huweiyk min of meer voort gezet. Amerika is overstroomd met boeken over het huweiyk. De vrouwen hebben uit die lectuur een heel normensysteem gevormd, speciaal om de echtgenoot te beoordelen. Hij moet carrière maken, veel met de kinderen optrekken, flink in het huishouden helpen en de vrou wen volkomen gelukkig maken. Geen wonder, dat bekende psychologen ge constateerd hebben, dat de man in Amerika vaak gebukt gaat onder de angst te kort te schieten VARIA LEIDERDORP Het lied van alle tijden CHR. ORANJEVERENIGING VIERT VERJAARDAG PRINSES BEATRIX Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix organiseerde de Chr. Oranjevereniging een toneelavond in het Dorpshuis. De toneelvereniging „Ons Genoegen", een onderdeel van de Oranjevereniging, voerde op „Het lied van alle tijden" 'een stuk dat speelt in de tyd van de Franse revolutie en wei de periode dat het schrikbewind zyn niets en niemand ontziende gruweldaden uitvoerde. Maar zelfs in deze verschrik kelijke tijd gaat ook het liedi van alle tyden, dat van de liefde, door. Daarvan getuigde het historisch spel van D. H. Schiffer. „Ons Genoegen" speelde het stuk voortreffelyk. Gedurende de gehele op voering slaagde zij erin de aanwezigen in grote spanningen te houden. De burgmeester had nog gelegenheid, na de gehouden raadsvergadering, een deel van de opvoering by te wonen. Na afloop sprak hy nog een kort woord. De opkomst was matig en zeer zeker minder dan het bestuur zal hebben verwacht. Vandaag echter vindt een tweede opvoe ring plaats. BAZAAR PADVINDERS In het troephuis aan de Dr. van Rhynstraat organiseerden de Leider- dorpse padvinders een uitgebreide ba zaar, die ook op 1 februari is geopend van 3 uur tot 's avonds 10 uur. Het rui me troephuis leent zich hiervoor uitste kend. Er zijn heel wat attracties zoals een vrolijke keuken, een koffiekamer en zelfs is er een filmprogramma. Burgemeester Van Diepeningen sprak een kort woord by de opening. Hij ver klaarde daarbij dat de verkenners en de welpen met medewerking van de ouders hun best doen de Leiderdorpse groep in stand te houden. Er zijn nu het fraaie groepshuls tot stand is gekomen natuur iyk ook verplichtingen en om deze na te kunnen komen is ook deze bazaar ge organiseerd. Burgemeester Van Diepe ningen sprak de hoop uit dat met deze bazaar de groepskas zou worden ver sterkt. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter G. A. de Bruyne. Hoofdstraat 8. tel. 22208. OEÜSTÜEEST Ver. Veilig Verkeer cj Gisteravond hield de afdeling Oegst geest van de Vereniging voor Veilig Ver- keer haar jaarvergadering onder leiding 1 van de voorzitter, dr. K. Simon Thomas. De ere-voorzitter, burgemeester H. L. Beschuldigd van hoogverraad Naar het Veteranenlegioen Nederland mededeelt heeft het In een schryven aan de leden van de Staten-Generaal het verzoek gedaan de minister van Justitie te bewegen de ondertekenaars van een recente verklaring over Nieuw-Guinea. uitgaande van de ver eniging „Nederland-Indonesië", wegens hoogverraad te doen vervolgen. I In deze verklaring wordt aldus het schryven aangedrongen op de over dracht van Ned. Nieuw-Guinea. hetgeen j volgens het Veteranenlegioen Nederland I een overtreding zou zijn van enige arti- kelen van het Wetboek van Strafrecht, handelend over misdry ven tegen de vei ligheid van de Staat. Kafan bin Sabet, een inwoner van Sin gapore, was zeer verheugd toen zyn vrouw het leven schonk aan een wel geschapen tweeling. Enkele dagen later was zyn vreugde wat bekoeld, .omdat hy een brief kreeg waaruit hy afleidde, dat hy in militaire dienst moest Met tegenzin pakte hy zyn koffertje en meldde hy zich bij het leger, dat echter van niets bleek te weten. Hij liet toen zyn „oproep" zien. De bleek echter in het Engels een feilciatie te bevatten namens de Engelse koningin met de geboorte van zijn tweeling. Sabet kende uiter aard geen Engels. Mirko Milicevic is de besta jager van het dorp Rakitno, in de Herzogewina (in Joegoslavië). Vyftien jaar had hy al gejaagd, en wolven, vossen en talloze wildsoorten waren voor zyn loop gevallen. Maar een haas had hy nog nooit geschoten. Dat viel de dorpelingen op. Er werd over gepraat en tenslotte begon men de eek te steken met de beste jager die nog geen haas geschoten had Dat verdroot Mirko. en hy ging uit om een haas te vangen. Hii ving er een met zyn blote handen. Hy maakte het beest met een touwtje vast aan een laaghangende tak van een boom, zodat de haas te sparte len hing, liep een eind weg en schou derde zyn geweer. Een knal en weg was de haas Want Mirko had het touwtje door schoten. inplaats van de haas In Raktino lachen ze nu nog Dit monument van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen wordt te Ouderkerk onthuld bij de herdenking van de watersnood- ramp. Het stelt twee handen voor. die gestileerd zijn in de vorm van golven. Het beeld dat 170 cm hoog is wordt aangeboden door Ensche de. de gemeente die Ouderkerk heeft geadopteerd. du Boeuff. had bericht van verhinde ring gezonden. Toen in 1955 onder het motto: „U hebt meer in uw handen dan alleen het stuurwiel" de Oegstgeester afdeling werd opgericht, werd begonnen met 41 leden. Thans bedraagt dit 149. In het jaarver slag van de secretaris, Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, bleek dat sedert de oprichting van tal van activiteiten was blijk gegeven, in het byzonder t.a.v. de jeugd. Voorts bleek een uitstekende samenwerking te bestaan met de politie, door wie o.m. de verkeersbrigadiertjes zijn opgeleid. Door gebrek aan geldmid delen kon nog steeds niet worden over gegaan tot het aanschaffen van een ver- keerstafel Er zijn nog steeds te weinig leden en zodoende te weinig gelu om meer actie te ontplooien, vandaar het voorstel om nieuwe leden te werven. De penningmeester, de heer W. F. Eggink, deelde mede, dat alle kosten, verbonden aan de verkeersexamens voor rekening van de afdeling komen, waartegenover staat dat de volledige gemeentelyke sub sidie nu te harer beschikking staat. Evenwel heeft de aanschaffing van de uitrusting der verkeersbrigadiertjes een groot bedrag gekost, zodat thans het be schikbare saldo slechts f 77,96 bedraagt. Ir. A. Corts bracht namens de kascom- mlssie een gunstig verslag uit. Medegedeeld werd dat op 11 maart a.s. schriftelijke verkeersexamens op de scholen gehouden zullen worden. Hier aan nemen circa 370 kinderen deel. Het praktisch gedeelte volgt dan drie weken later. Adjudant Koerten gaf in overweging de oversteekplaats bij de 2e openbare school ook door verkeersbrigadiertjes te laten beveiligen, terwijl uit de vergade ring de wens werd uitgesproken om zo mogelyk, ook dit jaar een veillg-ver- keerspropaganda-dag te organiseren. Raadsstukken Voor de behandeling van een korte agenda komt de raad op a.s. woensdag avond byeen. Aan de orde komt o.m. het komplan voor het blok Geversstraat— Rhyngees terstraatwegDeutzstraat. Een voorlopig besluit, waarop al reeds een wyziging was aangebracht, kon niet de goedkeuring krygen van de commis sie voor de uitbreidingsplannen in de provincie Zuid-Holland. Er waren van die kant ernstige bezwaren, omdat zy dit verkeerspunt als een zeer zwaar knoop punt zag. Om die reden werd aange drongen op nog verdere teruglegging van de rooilijn. Na verder overleg is nu een derde plan ontworpen, waarvan B. en W. de overtuiging hebben, dat dit de instemming van de commissie heeft. De rooilyn is nu nogmaals 10% meter ver legd, waardoor de totale teruglegging in vergelijking van het oorspronkelyke plan 15 meter is geworden. Bovendien is zo wel aan de Geversstraat als aan de Deutzstraat het bedryfsterrein breder geworden Hier mogen werkplaatsen, magazijnen of garages komen. Nadat ge durende een termijn van 30 dagen het nieuwe ontwerp ten inzage heeft gelegen I kan het definitieve besluit genomen I warden, dat hierna aan GS ter goed- 1 urine moet worden gezonden E. en V/. stellen voor het ooicpronk; ïyke besluit in te trekken, waarvan me dedeling zal worden gedaan aan hen. die een bezwaarschrift hebben ingediend. OVERNAME GROND BEJAARDENCENTRUM Destyds kocht de Stichting, welke het bejaardencentrum bouwt de benodigde gronden van de gemeente ter grootte van 1.28.70 ha. By het verlenen van de opdrachten voor de aanleg van gas, elektriciteit en waterleiding is gebleken, dat de betrokken instanties er de voor keur aan gaven, dat buizen cn kabels in gemeentegrond kwamen te liggen. Daar het bovendien toch de bedoeling is de paden voor het publiek open te stellen, bestaat er volgens B. en W. uit hoofde van de bestemming geen bezwaar tegen, dat een deel van de grond weer gemeen te-eigendom wordt. Het stichtingsbe stuur gaat hiermede akkoord en is bereid de grond om niet aan de gemeente over te dragen. RENTESPA ARBRIEFLENING Van de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten werd bericht ontvangen, dat uit hoofde van het aan de Rentespaar- brieflening 1957 verbonden voorkeurs recht ten gunste van Oegstgeest voor keur werd uitgesproken tot een bedrag van f. 54.030, d.i. 60% van het nominale bedrag van de leningsopbrengst tot en met 18 Januari 1958. De Bank zal dit bedrag t.z.t. ter be schikking van de gemeente stellen voor 13 Jaar tegen een rente van 6% RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op woensdagavond 5 februari a.s. in vergadering byeen. Op de agenda staan om. de volgende punten ver meld: Voorstel inzake het komplan .B lok G everss traa t- Rh y ng ees t er s tr aa t- weg-Deutastraat"; idem tot overname van grond van de Stichting tot oprich ting en instandhouding van een Be jaardencentrum; idem inzake de War- mondeirweg: Idem tot het nemen van versohillende verkeersmaatregelen; id. tot het aangaan van geldleningen met de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit de rentespa arbrieflening 1957 Medische dienst Dit weekeinde wordt de dienst waargenomen door de aokttoren Varekamp en Meissner. bei den tel. 21916 VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter Th J. Thies, Leidseweg 51, telef. no. 2520; voor wykverpleegster: Ge zondheidscentrum. telef 2177 WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Van Nes en dokter Bots WASSENAAR Jaarvergadering Volkstuindersvereniging In de zyzaal van café Flora werd de jaarvergadering gehouden van de Was- I senaarse Volkstuindersvereniging, welke met een kort woord werd geopend door 1 de voorzitter, de heer G. J ten Arve. waarin hij speciaal de voorzitter van de bond. de heer P Visser, begroette. 1 Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental 41 is. maar dat zal stygen naar evenredigheid er grond beschikbaar komt. Het verslag van de penningmeester wees een batig saldo aa<n van f. 269. Als bestuursleden werden herkozen de heren G. J. ten Arve en A. C. Hassin? Voor twee perceeltjes grond aan de Storm van 's-Gravesandeweg en vier by de haven (gratis maar tijdelijk) waren ter vergadering gegadigden. Van particuliere zyde was 3i bunder grond aangeboden tegen 75 cents per roe Na bespreking werd besloten deze grond voor 20 4 24 volkstuintjes te pachten. Plattelandsvrouwen bijeen Gisteravond werd in het Deylerhuis de Jaarvergadering gehouden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Wassenaar, Voorschoten en om streken. De presidente, mevr. A Stam mes-Brouwer heette allen hartelyk welkom en deed mededeling van de op richting van het rustfonds met als rusthuis Prins Hendrikoord by Utrecht. Zy deelde mee. dat de heer Van der Hoek bereid is voor de dames een ver- keerscursus te geven, waarvoor zy zich ter vergadering konden opgeven Voorts verzocht zy de dames haar gedachten te laten gaan over de tweede lustrum viering in. 1959 en haar wenken te depo neren in de ideeënbus in de volgende vergadering. Hierna volgde de bestuurs verkiezing. Bij acclamatie werden her kozen mevr. M. Binnendyk-v. d. Heuvel en mevr. G. Stam-v. Leeuwen, terwijl in de plaats van dc dames A. v d. Marel- Wiedemeyer, H. M. van Leeuwen-Wol- mershebt en A. K. Uyterlinde-Visbecn, reglementair niet herkiesbaar werden gesteld de dames M. Bos-Wentink, S N. Rodenburg-Treurniet en I Uittenbo- gaard-Van Nek. Na de pauze werd door de penning- meesteresse verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat er met een overschot van vorig jaar een batig saldo was van ruim f 169.—. In verband met ziekte van de secre taresse werd het jaarverslag uitgesteld tot het jaarfeest. Tussen het officiële deel door zongen de dames onder leiding van mevr. H. v. d. Stoel-Otto liedjes en droegen de dames Hofsté-De Vries en Duyvenbode- v. d Voet gedichten voor Medische dienst De mrrt he dienst wordt zondag*waargenomen door de artsen Paulide» en De Wit Op de hoek van de Ryk^traa'.wo.: I en de Van Zuyten Van Nyeve! j kwam de 41-jarige mevr H M If j Klerk alhier met haar rijwiel ;p vallen. I Zy liep een hersenschudding en eer kneusde enkel op en werd naar h<1 Academisch Ziekenhuis te Lelden ver roerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7