Beroemd observatorium „GREENWICH" verhuist naar oud Engels kasteel Göttinger atoomgeleerden blijven „neen" zeggen tegen de kernwapens r ZA iG 1 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 2. Snel groeiende Londen maakte klokken j juiste waarneming onmogelijk Steekproeven bij onze Oosterburen (IV) Een gesprek met professor C. F. von Weizsacker Wereld- klok krijgt andere plaats Nauwkeurige i Het Observatorium van Greenwich, het belangrijkste centrum van de tijdrekening, is sedert kort gevestigd in een vijftiende eeuws kasteel in het graafschap Sussex. Het Observatorium levert, zoals zijn positie betaamt, zijn bijdrage aan het Internationale Geofysische Jaar, de grote gezamenlijke studie van de aarde en de zon, waaraan natuur kundigen uit 60 verschillende landen deelnemen. In alle tijden heeft de mens de sterren bestudeerd. In het begin betrof deze studie voornamelijk het voorspellen van het lot van men sen en volken. Later leidde deze bestudering tot een nauwkeurige tijdinstelling, hetgeen noodzakelijk was voor de wetenschap van de navigatie. De eerste grote bijdrage van Engeland aan de scheepvaart was de stichting door Charles II in 1676 van het Koninklijk Observatorium te Greenwich. (Van onze reisredacteur) In een bescheiden kamer van de wat slordige Hamburgse universiteit zetelt een kleine grij zende man, die professor Carl Friedrich Freiherr von Weizsacker heet en op wiens vriendelijk en gevoelig gezicht zich een dilemma weerspiegelt. Dat dilemma kan men ook van het academisch rooster aflezen: de professor is eigenlijk atoom geleerde, maar vandaag doceert hij wijsbegeerte. En daarin ligt de sleutel tot de strijdvraag, de bot sing tussen techniek en wijsheid, tussen weten schap en politiek. Voor dat dilemma heeft pro fessor Von Weizsacker zich gedurende zijn ganse wetenschappelijke carrière gesteld gezien, haast van het moment af dat zij in Göttingen begon. Want het kleine, lieve Duitse universiteitsstadje Göttingen was de wetenschappelijke wieg van vele grondleggers der moderne fysica: Otto Hahn, ont dekker van de kernsplitsing, Werner Heisenberg, Edward Teller, Robert Opperheimer. En die namen zeggen het al, wie de afstamming van de atoombom wil traceren, komt uiteindelijk in Göt tingen terecht. Botsing tussen wetenschap en politiek, het nazi-tijdperk bracht de eerste. De idyllische jaren van het internationaal weten schappelijk onderzoek werden ruw verstoord, de joodse geleerden moesten naar het buitenland ver trekken, de buitenlandse gasten gingen heen. Voor de Duitsers als Heisenberg en Von Weizs acker begonnen de jaren van de desillusie en van het compromis, de pogingen om de Duitse fysica te vrijwaren van de politieke ideologie der nazi's. Tot tenslotte de grootste gewetensvraag kwam: moest de wetenschap zich in dienst stellen van de vernietiging, moest zij atoomwapens maken? Uit de wieg van de kernsplitsing rijst nu bijval voor een diplomaat: George Kennan Het was een vraag, die de geleerden aanvankelijk slechts aan zichzelf te stellen hadden, want de politici noch de generaals geloofden aan de mogelijk heid. Amerikaanse en uit Europa gevluchte natuurkundigen hebben tenslotte de politici en de generaals in de Ver. Staten tot de fabricage van de atoombom overgehaald en er de prijs van veelal ontzaglijke gewetenswroeging voor betaald. De Duitsers als Heisenberg en Von Weizsacker hebben, hoe men ook over hun aanvankelijk schipperende compromissen met de nazi's mag denken, uiteindelijk Hitier om de tuin geleid en verhinderd dat nazi-DuitsIand over atoomwapens jou beschikken. John Flamsteed, een "bekend, sterrenkundige uit die dagen, be- weerde dat het zeer moeilijk was om op zee de juiste geografische lengte te bepalen, aangezien de he mellichamen onjuist op kaart wa ren gebracht. Charles stichtte het „Greenwich Observatorium" en be noemde Flamsteed tot „Koninklijke Sterrenkundige". Hij was de eerste die deze eervolle post bezette. De waarnemingen, waarmee Flam steed een aanvang maakte, zijn sindsdien regelmatig uitgevoerd. Zij vormen de basis van de tabel len in de Almanak voor de Zee vaart, die in 1767 voor de eerste maal werd uitgegeven. Deze tabel len geven de steeds veranderende posities van de zon, de maan, de sterren en de planeten aan voor het gehele jaar. In 1884, toen men internationaal tot overeenstemming poogde te komen tot de vaststelling van een nulpunt, of eerste meridiaan, van welk punt men de lengte-graden van alle plaatsen kon meten, werd de meridiaan gekozen, die dwars door de Meridiaan Cirkel van het Koninklijk Observatorium te Greenwich liep. Dit was het zegel op de roem van Greenwich als een we reldcentrum voor sterrenkunde en zee vaartkunde. De lengtegraad, d.w.z. de afstand ten westen of ten oosten van de eerste me ridiaan te Greenwich, is het tijdsver schil tussen de plaatselijke tijd en Greenwich Mean Time (G.M.T.). Ook heden ten dage nog wordt ..Green wich Mean Time'' als standaard ge bruikt voor de tijd over de gehele we reld. Landen op vele duizenden kilo meters afstand van Greenwich gele gen, ontvangen het tijdsignaal en om nu hun plaatselijke tijd te bepalen, tellen zij er zo veel uren bij of trek ken zij er zo veel uren af. als zij ooste lijk of westelijk van Greenwich liggen. Zoals men kan verwachten, bezit Greenwich de nauwkeurigste klokken die de menselijke vernuftigheid maar kan maken; klokken die in staat zijn om de tijd tot in de honderdste secon de juist aan te geven. Opgeslokt Toen het Koninklijk Observatorium werd gesticht, was Greenwich een dorp temidden der vrije natuur, op ver scheidene mijlen afstand van Londen. Vanwege de helderheid van de atmos feer, bezat het een uitstekende ligging voor de bestudering der sterren. Maar Londen is in de loop der jaren zó uit gebreid, dat het eens kleine Green wich volkomen in de Londense buiten wijken is opgeslokt. Met de groei van Londen werden de toestanden voor astronomische waarnemingen te Greenwich slechter en de installatie van heldere straatlantarens maakte het uiteindelijk onmogelijk om het werk, waar het observatorium voor was gebouwd, voort te zetten. Na veel beraadslagingen werd het ..Herstmonceux Castle" in Sussex ge kozen als nieuw tehuis voor het Kon. Observatorium. Het kasteel is omringd door ca. 150 ha. grond. Het kasteel werd met de omliggende grond aan gekocht door de Admiraliteit, onder wiens toezicht het Observatorium valt. In de tuin is er ruimschoots plaats om de grote telescopen te plaatsen, die no dig zijn om de waarnemingen uit te voeren, die het Koninklijk Observato rium doet. De verhuizing van het Observato rium van Greenwich naar Sussex be gon in 1948 en de naam werd met Ko ninklijke goedkeuring veranderd van ..Koninklijk Observatorium. Green wich" in ..Koninklijk Observatorium, Herstmonceux". Het herplaatsen van de oude- en het plaatsen van de nieuwe telescopen - zal niet voor 1960 zijn voltooid, maar reeds nu kunnen vele afdelingen van het observatorium hun werk in het kasteel uitvoeren. Eerste meridiaan hetzelfde Door de verhuizing kwam er geen verandering in de eerste meridiaan. De lengtegraad van de ligging van het nieuwe observatorium is door speciale waarnemingen, die tegelijkertijd te Greenwich en Herstmonceux werden uitgevoerd, bepaald. In de meridiaangroep van telesco pen. is de ,,Cooke Reversible" Meri diaan Cirkel, die vroeger bij de eerste meridiaan te Greenwich stond, nu ge heel geinstalleerd en werkt reeds; hij zwaait om een as die van oost naar west loopt en men kan er de sterren op de meridiaan door gadeslaan. De fotografische Zenith telescoop, die ook onder deze groep valt. neemt foto's van de sterren in het zenith. De afme tingen worden aan de hand van de foto's bepaald en vervolgens wordt de tijd berekend. De „Solar Dome", met haar foto- heliograaf en spectrohelioscoop is ook reeds in werking. Tijdens het Interna tionale Geofysische Jaar worden er dagelijks tussen 14 en 16 uur om de drie minuten foto's van de zon geno men in het licht van waterstof. Ob servatoria over de gehele wereld zullen hetzelfde doen. Door nauwe samenwer king kan men aldus de verrichtingen van de zon gedurende vier en twintig uur nagaan. Een ander aspect van het werk dat in de „Solar Dome" wordt uitgevoerd is de studie van zonnevlekken, die zo veel storingen veroorzaken bij radio- en televisie uitzendingen. Deze arbeid zal ongetwijfeld nuttig blijken te zijn voor het radio- en televisiewezen over de gehele wereld. Een van de voornaamste telescoop- groepen, de „Equatoriaal Groep", is nog niet voltooid. De koepels, die nu worden gebouwd zullen de reusachtige telescopen herbergen. Er zullen in to taal zes koepels komen, met laborato ria, donkere kamers en andere instal laties. Mooi kasteel „Herstmonceux Castle" werd in de vijftiende eeuw gebouwd door Sir Ro ger de Fiennes, schatmeester van de hofhouding van Hendrik VI. Het kas teel is uit Vlaamse baksteen opgetrok ken en is een van de mooiste en oudste bakstenen bouwwerken in Groot-Brit- tannië. Het kasteel raakte in verval, maar in 1909 werd het door een Kolonel Lowther gekocht, die met de restau ratie er van begon. Hij stierf echter spoedig daarna; zijn werk werd voort gezet door Sir Paul Latham, die uit eindelijk Herstmonceux aan de Admi raliteit verkocht. Het interieur van het kasteel is gerestaureerd met trappen, balken en betimmeringen, die afkom stig waren uit huizen die in dezelfde tijd waren gebouwd, doch werden af gebroken. In het kasteel zal men voornamelijk de administratie onderbrengen en bo vendien zal het als woonverblijf die nen voor de tegenwoordige Koninklijke Sterrenkundige. Een van de taken van het Observa torium is het reparenen en controle ren van scheeps-chronometers en hor loges, die door vliegeniers en zeelieden worden gebruikt. Dit is een belangrijk onderdeel van het werk van het obser vatorium. aangezien het de enige plaats is in Groot-Brittannië. waar ap paraten aanwezig zijn, die instrumen ten kunnen repareren, die zo uitermate nauw luisteren. Het kasteel van Herstmonceux is nu nog niet voor het publiek toegankelijk, maar de Koninklijke Sterrenkundige heeft medegedeeld dat hij hoopt dat bepaalde afdelingen van het observa torium in de nabije toekomst voor het publiek open gesteld kunnen worden. Op bepaalde dagen van de week in de zomer kan men een bezoek brengen aan de prachtige tuinen van dit be roemde observatorium in een kasteel. „Göttinger Manifest" Zo zfj gedacht zouden hebben dat zij daarmee voor verdere gewetens vragen gespaard zouden blijven, zijn zij oedrogen uitgekomen. Het bewijs daar voor ligt in een verklaring van 17 april 1957, die men wel het „Göttinger Ma nifest" noemt. In die verklaring van 18 atoomgeleerden onder wie men be roemde namen leest als Max Born, Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max von Laue en Carl Friedrich von Weizs acker. spreken zijn hun bezorgdheid uit over de voorgenomen uitrusting van de West-Duitse „Bundeswehr" met tactische atoomwapens die dus tegen vijandelijke troepen worden gebruikt, dezelfde vernietigende werking hebben als de eerste atoombom die op Hiros hima viel en dat men hen slechts tactische atoomwapens. Zij zeggen dat ..klein" noemt om de verhouding tegen over de strategische waterstofbommen aan te geven. Zij stellen verder dat er geen middelen bestaan om de burger bevolking tegen atoomwapens te be schermen. Hoewel zij mannen van de wetenschap zijn, gebied^ hun verant woordelijkheidsgevoel hen niet over alle politieke vragen te zwijgen. Zij zijn aanhangers van de vrijheid zoals het Westen die vandaag tegenover het communisme vertegenwoordigt. Hoe wel zij zich niet competent voelen con crete voorstellen voor de politiek der grootmachten te doen, zeggen zij te ge loven dat de vrees voor de waterstof bom al? voorbehoedmiddel tegen de oorlog op den duur onbetrouw baar en in geval van falen fa taal moet zijn. Tenslotte zeggen zij dat een klein land als de bondsrepu bliek zichzelf en de wereldvrede het beste dient, wanneer het vrijwillig af stand doet van atoomwapens en zij verklaren uitdrukkelijk dat zij wei geren aan fabricage van of proeven met atoomwapens deel te nemen. Veel bijval Nu de plannen om in West-Europa raketten met atomische lading te sta tioneren dit onderwerp opnieuw in de actualiteit hebben geplaatst, heb ik kortelings professor von Weizsacker om zijn mening gevraagd. Hij vertelde mfj dat het Göttinger Manifest uit binnen- en buitenland veel bjjval had gekregen, en zei te hopen dat op het congres van atoomgeleerden, dat dit jaar in Genève zal worden gehouden, het dringend nodige contact tussen geleerden uit alle landen uitgebreid zal worden. „Dat is ook voor de regeringen nut tig. De wetenschapsmensen zullen bij moeten dragen tot een internationale overeenkomst, die uiteindelijk onver mijdelijk is". Baseerde het Göttinger Manifest zich uitsluitend op ethische gronden of ook op politieke? „Voornamelijk op ethische gronden, maar het is een verheugend toeval dat die nu eens samenvallen met wat het politiek gezond verstand dicteert". Kennan, groot mar Wat denkt hij van de voorstellen van de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Moskou. George Kennan. de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki, en de Brit Aneurin Bevan, die ruw samengevat de instel ling van een atoomvrije zone in Mid den-Europa wensen als voorloper van een ontspanning tussen Oost en West? De professor, een diplomatenzoon, blijkt een voorzichtig man. Hij kiest George Kennan uit als de „onver dachte" politicus om zijn instemming met deze gedachte te betuigen: „Ken- nan's voorstellen zijn intelligent en realistisch. Kennan heeft grotendeels antwoorden gegeven op de vragen die wjj in het Göttinger Manifest impli ceerden. Wij konden die antwoorden niet geven, wij zijn geen politici. Maar Kennan heeft zich naar onze indruk als een groot staatsman laten ken nen. Enige weerslag van zijn voorstel len heeft zich al in Adenauers hou ding op de NAVO-conferentie laten voelen. Ik geloof, dat Adenauer oprecht wenst met de Sovjet-Unie een ge sprek te openen. Daar ben ik blij om. Ik ben het liever met Adenauer eens dan oneens. Het Göttinger Manifest was géén oppositie-verklaring". Wij behoren bij het Westen Stak er in het Göttinger Manifest een wens om Duitsland in een voor delige neutrale positie tussen Oost en West te brengen? Professor von Weizs acker zegt: „Wij zijn Duitsers, maar wij hebben hier gesprokena ls Wester lingen en als wetenschapsmensen. Wij behoren onverbrekelijk bij dat vrije Westen. Ieder Duits nationalistisch po gen om zioh daarvan lot te manoeuvre ren, zou ik als een rampzalig onheil zien. Wij zijn het eens met Kennan en die man kan men toch moeilijk als een Duits nationalist zien". Een laatste vraag: „Zouden de Göt tinger atoomgeleerden bereid zijn deel te nemen aan een „hersen-pool", een intensieve wetenschappelijke samen werking tussen de geleerden der NAVO-landen?" Prof. von Weizsaker zegt: „Voor zuiver vredelievende doel einden: ja. Voor de fabricage van ver nietigingswapens: nee. N,g afgezien van het feit, dat wij op dat gebied achterop zijn geraakt en weinig te bie den hebben, voelen wij er principieel niets voor?'1 Ziedaar het standpunt van de woordvoerder der Göttinger geleerden, die op alle Duitse universiteiten bijval hebben gekregen. Het zou een ernstige misvatting zijn, het als een kansloze illusie van wereldvreemde geleerden af te doen. Zeker in Duitsland, waar tus sen zoveel waarden, die in puin zijn gevallen, die van de wetenschap nog steeds overeind staat. De woorden van een „Herr Professor" wegen er zwaar. Het fraaie kasteel „Herstmonceux waarin het obser vatorium Greenwichgevestigd wordt. Achter de eeuwenoude voorgevel van het kasteel ..Herstmonceux'' in Sussex verrijzen moderne kantoor- gebouwen en worden de gigantische telescopen neergezetdie uit Greenwich zijn overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14