RESTANTEN-WEEK Xunkmöflel Huwelijkswetten in Italië leiden dikwijls tot tragische gevolgen HALF WASHINGTON VERSLAAFD AAN ALLERLEI KANSSPELEN Landbouwschap dient de agrariërs BUSTEHOUDERS Het woord echtscheiding werd tot voor hort in fatsoenlijk gezelschap" niet uitgesproken Met de beste bedoeling zijn ontelbaren in ongeluk gestort Uitgaven aan gokken zijn groter dan totaal van de hoofdstedelijke belangen Veel minder eten op tafel Tweede dag van jaarvergadering C. J, B.T. B. te Alphen a. d. Rijn Vervallende soorten voor halve prijs VRIJDAG 31 JANUARI 1958 Nog worden velen met de nek aangezien (Van onze Romeinse correspondent) Een vrouw kwam onlangs te Turijn, haar geboortestad, bij de burgerlijke stand en vroeg een zeker papier, dat zij nodig had. De ambtenaar zocht en werd heel boos. „U bent ruim zes jaar geleden gestorven voegde hij haar toe en keek ..de oplichtster" (ze had stellig iets te verbergen en wilde met de papieren van een ander gaan schuiven) vernietigend aan. Maar hij bleek zich te vergissen. Zes jaar geleden was. na verscheiden oproepen in de kranten, door het ge recht vastgesteld, dat zij als overleden moest, worden beschouwd. Een krante- bericht. niets meer. In Italië heel wat meer. Die vrouw was in haar jeugd ge trouwd met een jongeman, die ook uit Turijn kwam. Ze waren in Frankrijk gaan wonen en na enkele jaren, omdat zij het niet al te best met elkaar kon den vinden, waren zij gescheiden van tafel en bed. Na enige tijd was de man gaan samenwonen met een andere vrouw, die hem een zoon schonk. Toen hij vijftien jaar lang van zijn wettige vrouw (want Italië kent geen echtschei ding) niets meer had gehoord en alle pogingen om haar te vinden vruchteloos bleven, nam hij aan dat zij gestorven was en het gerecht kwam, na grondig onderzoek, tot dezelfde slotsom. Als we duwnaar trouwde hij met de tweede vrouw en kon eindelijk aan zijn zoon zijn eigen naam geven. Maar nu is de eerste vrouw boven water gekomen en dit betekent voor de man en voor de jongen, die inmiddels twintig jaar oud is, een ramp. Zij wonen in Parijs, maar komt de^ man in Italië, dan wordt hij wegens bigamie vervolgd en de zoon. die Italiaan gebleven is. mag zijn vaders naam niet meer dragen en wordt een buitenechtelijk kind van zijn moeder: vader onbekend. Een van de vele tragedies Dit is een van de talloze tragedies, die de Italiaanse wetgeving-op-het-huwe lijk meebrengt. Dit land kent n.l. wel scheiding tussen tafel en bed. maar be slist geen echtscheiding, behalve in de zeer sporadische gevallen, waarin het kanonieke recht, voorziet. De (Vaticaan se) rechtbank van de Heilige Rota ont bindt per jaar iets meer dan honderd huwelijken. In ongeveer zestig procent der gevallen zijn de betrokken partijen Italianen. Hoewel er, gezien het sterke over wicht van de christen-democraten op de Italiaanse politiek, voorlopig geen spra ke van zijn kan. dat Italië, evenals alle andere beschaafde landen, onder be paalde omstandigheden echtscheiding toelaat, begint de openbare mening zich toch met dit onderwerp bezig te hou den. Dat is een grote stap vooruit, als men weet dat het woord echtscheiding tot voor enkele jaren in fatsoenlijk ge zelschap niet uitgesproken kon worden. In de laatste maanden wijden, dag- en weekbladen veel aandacht aan dit on derwerp en vooral een boek „Gezin en echtscheiding", geschreven voor Dome- nisco Peretti Griva, gepensioneerd voor zitter van het hof van appèl te Turijn, heeft veler ogen geopend. Peretti Griva zegt, dat alleen in de periode 1947-1956 oneeveer één miljoen Italianen in een scheve positie zijn geraakt door de on volmaakte huwelijkswetgeving. Vreemde gevolgen Wij geven nog een paar recente voor beelden. Een jong paar was in de oorlogstijd getrouwd, zij Italiaanse, hij kapitein in het Engelse leger. In Engeland bleek al gauw. dat ze niet met elkaar overweg konden en op die gronden vroeg de man echtscheiding aan, die in Londen werd uitgesproken. In Engeland was de vrouw hertrouwd met een Italiaan en kwam la ter in Italië terug. Daar was de echt scheiding niet van kracht, met het ge volg dat zij 1. in overspel leefde; 2. de Engelse nationaliteit bleef behouden en dus een verblijfsvergunning nodig had; 3. dat haar kinderen op naam van haar eerste man moeten worden ingeschre ven; 4. dat zij bij bevallingen naar En geland moest, wilde zij, dat haar kinde ren althans Italiaanse burgers worden. De vrouw was daar Italiaanse als wet tige vrouw van een Italiaan. Indien ze j in Italië geboren werden, waren ze. als „kinderen van een Engelse vader", vreemdelingen' Een ander even onge- I loof lijk feit: twintig jaar geleden ver trok een jongeman naar Zuid-Amerika. Hij liet in Italië een vrouw en kind ach ter en liet nooit meer van zich horen. Na twee jaar ging die vrouw inwonen bij een jonge weduwnaar. Trouwen konden zij onmogelijk, daar de vrouw immers getrouwd was en niet kon scheiden. Er werden 3 kinderen geboren, die inge schreven moesten worden als kinderen van de eerste man, de wettelijke. Na een jaar of 10 kwamen er paperassen uit Uruguay. De man was gescheiden en stuurde afschrift van de scheidingsacte, waar uit tevens bleek, dat hij Urugu.vaan was geworden. De scheidingsacte kon in Ita lië niet worden ingeschreven. Twee jaar later kwam de Uruguyaan naar Sicilië, zijn geboortelandeen vrouw zoeken en hij hertrouwde. Dit was volkomen in orde. daar hij een vreem deling was en dus wel gescheiden kon zijn. Hij was wettelijk de echtgenoot van twee Italiaanse vrouwen. Zijn eerste vrouw kreeg kort daarop een zoontje en ditmaal gaf de vader, dus de weduw naar met wie zij samenwoonde, het aan als zijn kind. Hem werd een proces aan gedaan wegens vervalsing in geschrifte! Het kind kon alleen maar van een on- bekende vader zijn of van de eerste, wettelijke echtgenoot Kans op verandering 7 Wij zouden honderden soortgelijke voorbeelden kunnen aanhalen. Vooral de zogenaamde oorlogshuwelijken hebben heel wat ellende te weeg gebracht. En niet minder de toestand, die veel man nen van het front terugkerend, in hun gezin vonden. Meestal eindigen die mis lukte huwelijken met scheiding van tafel en bed en daarna is voor beide partijen alle verdere gezinsleven, althans wette lijk. uitgesloten. In de meeste gevallen komt het dan tot onwettelijke verhou dingen. die niet zelden heel wat voor spoediger slagen dan de eerste mislukte poging. Maar ze blijven onwettig. En in een rooms-katholiek land wil dat niet alleen zeggen, dat buren en kennissen, vooral in kleinere plaatsen, de mensen ..met de nek aanzien", maar er komt nog bij dat ze uitgesloten zijn van de sacramenten, omdat zij ,.in openlijke zonde" leven. Stellig met de beste bedoelingen, be scherming van het gezin, heeft de Ita liaanse wetgever, miljoenen burgers in het ongeluk gestort en het ziet er nog nfet naar uit, dat de wetten gewijzigd worden. Velen hebben de vorige week in i hebben wij daartoe geen enkele i ters hoog. De postbode heeft het in ons land misschien gemopperd over de sneeuw, maar in vergelijking met het noorden van Hoorwegen. reden. In Hammersfest. benoorden deze tijd niet gemakkelijk! de poolcirkel, ligt de sneeuw het j grootste deel van het jaar vele me- I Syrische president in Cairo De Syrische president. Sjoekrv el Koe- watly. is vandaag in Cairo aangekomen. Hij werd door president Nasser en zijn ministers ontvangen. President Koewat'v zal aanwezig zijn bij de plechtige afkondiging van de Egyptisch-Syrische eenheidsstaat. (Van onze correspondent in Washington) In de hoofdstad van Amerika wordt iedere dag een miljoen dollar vergokt en de helft van de bevolking doet daar aan mee. Het klinkt ongelofelijk, maar de grootste vier nutsbedrijven (elektriciteit, gas, telefoon en openbaar vervoer) doen als „zaken" onder voor deze massale en illegale gok-organisatie! De bewoners van Washington geven per jaar meer uit aan hun kansspelen dan aan hun stedelijke belangen, de scholen inbegrepen! De politie heeft tot dusverre vol komen gefaald in haar actie tegen dit kwaad. Is het een kwaad? Men kan zeggen: gun de arme mensen (de meeste gokkers zijn arm) enige emotie in hun leven, gun hun de kans om voor een klein bedrag de illusie levend te houden op slag rijk te kunnen worden. Zo heel klein is het bedrag overigens niet, dat dagelijks wordt verspeeld. Het is heel normaal, dat een arm gezinshoofd per week dertien dollar aan het gokken uitgeeft en dat móet betekenen, dat er in dat huishouden belangrijk minder eten op tafel komt teerd en bij het. weggaan heeft Gordon hem twee dollar in de hand gestopt. Iedere dag is er één nummer van die cijfers, dat het geluksnummer is. Hoe dat wordt bepaald? Bijvoorbeeld door de bedragen bij elkaar op te tellen, die bij de grote paardenrennen zijn verwed. Die bedragen staan in de krant en iedereen die belang heeft bij Washingtons .jium- merspel" telt daarom zo gauw het avondblad binnen is, die cijfers op uit de race-rubriek. De laatste drie cijfers van de totale som zijn het geluksnum mer en dat kan dus variëren van 0 tot 999. Men heeft dus een kans van 1 op 1000 met dit spel. maar wanneer men 'n dollar op het winnende nummer heeft gezet, krijgt men toch niet meer dan 500 dollar uitgekeerd. De organisatie kost namelijk geld en bovenalde grote man aan de top wil iedere dag duizenden dollars verdienen Rogier Vivier heeft voor ..Del-1 mann-Dior een aantal damesschoe nen ontworpen, die opvallen door de uiterst spitse neus en de hoge hak. Boven: rechts een dansschoen tje van satine turquoise met een garnering van kunstdiamantjes. Links: eveneens voor de avond is de dansschoen van lichtpaarse anti- lopehuid met een zilveren gar nering. Onder, links: een elegante schoen van blauw satijn met een uiterst hoge hak. die bezet is met kunstdiamantjes. Rechts: een Per zische schoen, welke met gele en groene bladermotieven is bedrukt. Corrupte atmosfeer Nog ernstiger echter dan het econo misch verlies is het morele verlies, dat Washington nu al jaren lijdt. Gokken is hier onwettig; al die spelers (en in veel veel sterker mate de organisatoren overtreden de wet. Wie op één gebied onwettig handelt, komt er gemakkelijk toe dit ook op ander gebied te doen. Én zo ziet men, dat zich naast en in ver band met dit kansspel, een atmosfeer van corruptie en misdadigheid ontwik kelt: geknoei in het goksysteem zelf. omkoperij van de politie, overtreding van de drankwet enz. De schade, die op deze manier aan de gemeenschap wordt toegebracht, is enorm, maar het is te begrijpen, dat het grote publiek nauwelijks kan beseffen, dat er zoveel kwaad schuilt in een „spel letje". waar velen niet meer aan uitge ven dan twee dollar per dag. Wortels in de onderwereld Zeker, al dit hazard-spel heeft zijn wortels in de onderwereld, maar wat men er in de bovenwereld van gewaar wordt lijkt heel onschuldig. Verreweg de meesten spelen het zogenaamde „nummers-spel" en dat betekent, dat zij aan hun vertrouwensman een aantal nummers van drie cijfers opgeven en daar een zeker bedrag op zetten. Een simpel voorbeeld: mijnheer Gor don. een eenvoudig ambtenaar, loopt ie dere dag even bij zijn kapper binnen en staat dan achter in de zaak een ogen blik zachtjes met hem te praten. Wat heeft mijnheer Gordon daar bijv. don derdag bedisseld? Hij heeft zijn kapper drie nummers genoemd: 172, 389 en 717 en hij heeft op het eerste nummer een dollar gewed en op elk der twee laatste: vijftig cent. De kapper heeft de num mers op een klein velletje papier geno- Gistermorgen is de jaarvergadering van de Nederlandse Christelijke Jonge Boeren en Tuindersbond in Avifauna onder leiding van de bondsvoorzitter, de heer Joh. de Jong voortgezet. In zfjn welkomstwoord verwelkomde de voorzitter, in het bijzonder de Alphense wethouder van OnderwRs, de heer A. J. Dekker. De heer Dekker die slechts een klein gedeelte van deze vergadering kon bijwonen, sprak er hierna namens het gemeentebestuur zRn voldoening over uit, dat de CJBTB-ers dit jaar hun jaar vergadering in Alphen houden. Hij wees erop, dat het gemeentebestuur van Alphen de agrariërs in de gemeente steeds een warm hart toedraagt. Vervolgenc werden met algemene stemmen de gewijzigde statuten aange nomen. Wat de organisatorische opbouw van de bond betreft heeft de commissie zich op het standpunt gesteld, dat een gedecentraliseerde opzet moet worden nagestreefd, waarbij de verantwoorde lijkheid zo breed mogelijk moet worden gedragen. Door de leden verantwoorde lijkheid op de schouders te leggen zal in belangrijke mate kunnen worden bijge dragen in de vorming van de mensen. De commissie is voorts van mening, dat elke provinciale organisatie rechtsper soonlijkheid moet bezitten. HET LANDBOUWSCHAP Hierna hield de heer J. Aantjes uit Heemstede, hoofdbestuurder van de bond en voorzitter van de afdeling Hol land-Brabant met veel geestdrift een referaat over „Het Landbouwschap en wij". De belangstelling van de jongeren bleek zeer groot voor dit onderwerp. De heer Aantjes noemde het een ondank baar onderwerp. Spreker wees op de grote veranderingen die er de laatste vier jaar in de wereld en dus ook in ons land hebben plaats rshad, waarbij de landbouw niet ten achter kan blijven. Om deze reden, aldus spreker, kunnen wy beslist niet meer buiten het Land bouwschap. Spreker betreurde de geringe belang stelling, die er vaak bestaat voor de P.B.O. Dit was ook de reden dat spre ker een eerlyke instelling vroeg tegen over een eerlfjk Landbouwschap. De Meestal bijverdienste De kapper, die wij, om een voorbeeld te geven, in ons voorbeeld een rol lie ten spelen, noemt men hier een ..schrij ver Hij doet het voor bijverdienste en zoals hij zijn er honderden in Washing ton: krantenverkopers, typistes in de ministeries, taxi-chauffeurs, een man in een benzinestation enz. Maar er zijn ook schrijvers, die niet anders doen en die dagelijks al hun gok-klanten aflopen. De concurrentie is groot en een schrijver zal niet gemakkelijk meer incasseren dan 80 dollar per dag. Daar mag hij ongeveer 25 procent zelf van houden als salaris. Het is een hele organisatie: de brief jes van de „schrijvers" worden dagelijks opgehaald door de „pick-up" mannen en zij moeten al dit materiaal zo onopval lend mogelijk gaan afleveren op een adres, dat voor de politie geheim moet blijven en dat daarom vaak verandert. Op het ..kantoor" wordt dagelijks af gerekend en de winst plus alle briefje* van de schrijvers worden per auto ver voerd naar het opperhoofd van het gok bedrijf. een man die zoveel mogelijk bui ten schot wil blijven en daarom altijd buiten de stadsgrens woont, in Maryland of Virginia. Vroeg of laat loopt zo'n „koning" toch meestal tegen de lamp, vooral omdat hij zich doorgaans niet tot deze ene vorm van wetsovertreding beperkt. Maar wan neer zo'n opperhoofd de gevangenis in draait, dan is er altijd weer spoedig een troonopvolger. De bevolking van Wash ington wil bedrogen worden Nu en dan doet de politie een inval in een „kantoor" van de organisatie In de stad. I)at brengt enige stagnatie in het bedrijf te weeg. maar niet veel. De bevolking van Washington gokt onver droten door, dag in dag uit. Ondanks de knipperbollen. Twee voetgangers zijn gisteravond het slachtoffer geworden bU een aanrijding op een met knipperbollen beveiligde oversteekplaats in de Van der Pekstreat te Amsterdam. Een 81-jarige en een 47-jarige voet ganger staken de ryweg over, juist toen een 19-jarige bromfietser naderde. Deze stopte niet zoals hfj verplicht was. bfj deze beveiligde oversteekplaats doch reed in volle vaart door. De belde voet gangers werden aangereden. De 81- jange heer J. Imming is met een bloe dende hoofdwonde naar het BG. ge bracht. evenals de bromfietser die licht gewond was. De heer Imming is later in het ziekenhuis overleden. De andere voetganger kwam met de schrik vry. Negen auto's botsten De vorst, die vanmorgen op bepaald» plaatsen de wegen spiegelglad maakte, heeft niet minder dan 9 automobilisten in het Overijsselse plaatsje Westerhaar (gem. Vriezenveen). parten gespeeld. Zij geraakten namelijk betrokken bij een kettingbotsing. De bestuurders van de autos kwamen er goed af. met uitzon dering van de marktkoopman Vonno uit Almelo die met een hersenschudding en een knieblessure naar een ziekenhuis in Almelo moest worden overgebracht. Een bij deze botsingen betrokken melkwagen vloog in de sloot. Slechts een der auto's werd zwaar beschadigd. Morgen vertrekt met de We.-terdam de eerste Nederlandse officier, die een rakettenopleiding in de V. S. zal krij gen. Het betreft hier kapitein S H. van Dam. elektronicus van de luchtmacht staf. woonachtig in Rijswijk (Z.H.) Hij zal voor twee jaar naar Huntsvïlle in Alabama gaan. Het gaat hier om raketten, die in de toekomst de luchtverdedigingsvllegtui- gen zullen vervangen. destructieve werking van velen kan catastrofaal worden. Spreker kon zich niet begrijpen, dat er tegenstanders van het Landbouwschap zijn, dat er slechts is om de boeren en tuinders te dienen. PLATTELANDER EN CULTUUR Na de middagpauze, waarin een voor treffelijk verzorgde koffietafel alle eer werd aangedaan, sprak dr. J. W. van Hulst, directeur van een hervormde kweekschool te Amsterdam over „De plattelander en de cultuur". Spreker begon met er op te wijzen, dat heel veel van wat de mens doet als cul tureel werk gezien kan worden Cultuur is immers niet alleen muziek, zang, toneel of schilderkunst: cultuur, aldus spreker, is ook arbeid en dus ook be bouwen van akkers, zoals de Latijnse betekenis weergeeft. De natuur is altijd een der sterkste tegenstanders van de cultuur, hetgeen door dr. Van Hulst met tal van voorbeelden werd aangetoond. Wie de cultuur vernietigt, maakt het leven onmogelijk. Zo gezien staat ook de plattelander niet buiten de cultuur: wie dan ook werkt bouwt mee, wie de kantjes er afloopt vernietigt de cultuur. Hierna behandelde spreker passieve, actieve en creatieve cultuur om te eindigen met bespreking van cultuuroptimisme, -pes simisme en -perspectief. De heer De Jong sprak het slotwoord van deze tweedaagse vergadering, die door dr. Van Hulst met gebed werd ge sloten. DIVERSEN A. Spreen. Psychometrb-t. geeft vrijdag 31 Jan. seance in Café-Rest. Royal. Doezastr. 43 te Lelden. Aanvang 8 uur. En tree fl.25. Prlvéconsult van 16 uur in hetzelfde café. Te huur aangeboden bene den voorkamer. straatzijde, zeer geschikt voor kantoor of bergruimte of div. Telefoon aanwezig. Centrum stad. Brie ven bur. van dit blad onder no. 5797 k. Wonlngrull Oegstgeest. Aan geboden groot huls bev. 6 ka mers en zolder met grote zol derkamer voor klein modern huis op goede stand, eveneens te Oegstgeest. Brieven bur. v. d. blad onder no. 5799 k. Poes. Af te halen voor die renvrienden. Jong katertje, zindelijk. Taverne. Jul. van Stolberghof 11. Aangeboden Voorschoten, aan verkeersweg LeldenDen Haag. riante 3-kamerflat. ves tibule. grote hal. balkon enz. Gevr. Leiden of omgev. of Den Haag woning of etage. Brie ven bur. v. d. blad no. 6478 k Huwelijk. Wendt U voor ser. bemiddeling t. d. 10 samen werk. bemiddel kantoren. Uitsl. vt. medewerkers. Dankbet. ter inzage. Nederlands Bemldd. centrum. Hoofdadm Postbus 60.37 Amsterdam. Kantoor: 's-Gravenhage. Pahudstraat 64. Zat., zond. 28 uur. Permanent voor lieren. i Event, in de avonduren. Brie ven bur v.d. blad no. 6452 k. OPGERICHT 1886 35 FILIALEN LEIDEN. BREESTRAAT 99—101, TELEFOON 21770

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9