Studentendecaan jlir. mr. A. A. v. d. Brandeler drie jaar naar Azië Introductie Garcia Lorca-suite van onze landgenoot Jaap Geraedts Treedt thans in dienst van Wereldraad der Kerken Galina Werschenska ver onder de eisen in Grieg's pianoconcert 96ste jaargang Vrijdag 31 januari 1958 Tweede blad no. 29355 Leidenaar op teeg naar Genève Hartelijk contact met prof. tlr. H. Kraemer en dr. J. Visser 't Hooft Enkele reis GenèveOnder de vele Leidenaars, die hedenochtend op het Leidse station een trein in de richting Den Haag hebben afgewacht, bevond er zich vermoedelijk maar één, die een enkel reisbiljet LeidenGenève in zyn zak had. Het was de Leidse studentendecaan jhr. mr. A. A. van den Brandeler. In Genève het doel van de reis zal hü een nieuw arbeidsterrein bij de Wereld raad van Kerken vinden. In deze voor hem nieuwe omgeving zal hij zich in de allereerste plaats bezinnen op de taak, welke hem wacht: het leggen van maat schappelijke en |ociale contacten tussen de Aziatische kerken, welke by de Wereldraad zijn aangesloten. zeer interessant en bovenal voor de kerk van grote betekenis. Het is de bedoeling, dat Jhr. mr. Van den Brandeler zijn Oosterse ervaringen in een rapport samenvat en dat als „handleiding" aan de Wereldraad van Kerken aanbiedt. In alle vroegte werd daartoe heden ochtend op het Leidse perron de eerste stap gezet. Enkele reis LeidenGe nèveen dan via Bazel en Parijs naar AziëDe kerk in haar sociale en maatschappelijke betekenis, richt zich in de persoon van jhr. mr. Van den Brandeler tot het Oosten OUDERAVOND CHRISTELIJKE KOOIPARKSCHOOL Gisteren mocht de Kooiparkschool zich verheugen over een drukbezochte en zeer geslaagde ouderavond. De avond werd geopend met het zin gen van Psalm 150 1. Dokter J. de Bruvne las een gedeelte uit de bijbel en ging voor in gebed. Nadat hij allen wel kom had geheten, liet de heer P. Smi\ een oud-onderwijzer van de school. ir,s zien en horen over het dopfstomme kind. dat in ..Effatha" voor het latere leven wordt opgeleid. Daarna zetten de leerlingen van de eerste en van de tweede klas met een kabouterspel. hun be6te beentje voor. Na de pauze kregen ook de ouders de kans in een wedstrijd hun kunnen te tonen. De heer E. Beukema hield een lezing over de praktische kant van de opvoe ding. De kinderen zijn geen machines en daardoor geheel verschillend. Opvoeden is leiden, waarbij de leider langzamer hand op de achtergrond treedt. Ondanks conflicten en straffen, moeten we de jeugd uit liefde opvoeden tot gehoor zaamheid. Kerkelijk Leven Geestelijke verzorging van de krijgsmacht Het moderamen van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk en de sectie Kerk en Strijdmacht hebben zich met een schrijven gewend tot de kerkeraden en predikanten inzake de geestelijke verzorging van de krijgsmacht. Het .schrijven, dat nog eens op het I belang van de geestelijke verzorging van de krijgsmacht wijst en op het juiste begrip, dat er nodig is om aan deze ar beid deel te nemen, dringt erop aan, dat in de kerkeraden dit onderwerp diepgaand zal worden besproken, waar bij in het oog moet worden gehouden, dat het gaat om jongeren uit de eigen gemeente Om tot een oplossing te komen, wordt aan elke classis gevraagd één predikant per jaar beschikbaar te stellen. In dit opzicht wenst het schrijven zich te spie gelen aan het feit, dat in de Geref. Kerken ten deze alle classes medewer ken. In elke classis is een contactper soon vanwege de sectie Kerk en Krijgs macht. die, aldus de brief, bereid is per soonlijk de op het spel staande belan gen toe te lichten in de kerkelijke ver gaderingen. INTERNATIONAAL OECUMENISCH STUDENTENWERKKAMP In de maand augustus van dit jaar zal in Apeldoorn een internationaal oecumenisch studentenwerkkamp wor den gehouden onder auspiciën van het jeugddeparternent van de Wereldraad j van Kerken te Genève. in samenwer king met de Landelijke Oecumenische Jeugdraden. Het toneelstukje van de 4e klas en de versjes van de le klas, vormden het goe de einde van het optreden van de kin deren. Het hoofd der school, de heer L. de Vries, stond tot slot nog even stil bij de opvoeding der kinderen in christelijke geest. Na dankgebed gingen allen vol daan huiswaarts. GEREF. MAATSCHAPPELIJK VERBOND. Ruim honderd afgevaardigden uit alle delen van het land waren gisteren in Amersfoort bijeen voor de zesde alge mene ledenvergadering van het Geref. Maatschappelijk Verbond, een organi satie van de Geref. Kerk (art. 31). De vergadering nam voorts het prin cipebesluit een fonds voor bijzondere noden te stichten, dat in Amersfoort zal worden gevestigd. Bij de bestuursver kiezing werd de heer P. Groen van het Verbond van Gereformeerde Werkgevers I herkozen, evenals de heer P. A. C. I Schilder uit Assen. Voor het Verbond van Gereformeerde Werknemers werden herkozen de heren L. J. van der Burgh uit Utrecht en W. Wezeman uit Gro- j ningen- Tot slot hield de heer Bruinis een referaat over kinderbyslagverzeke- ring. GEESTELIJKE VERZORGING REPATRIANTEN Ds. A. Oskamp. Nederlands hervormd predikant te Heemstede, is benoemd tot geestelijk verzorger van landgenoten uit Indonesië, die per schip van Singapore naar Nederland reizen. Ds Oskamp zal begin volgendé week per vliegtuig naar I Singapore vertrekken en de terugreis maken aan boord van het extra ingeleg de schip „Sydney dat met 600 repa trianten naar Nederland komt. Deze ge- repatrieerden zullen in Budel worden ondergebracht, waar dominee Oskamp eveneens de geestelijke verzorging voor zijn rekening zal nemen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Gendt (Betuwe) (toez.) E. J. Loor te Heemse. Benoemd tot vi caris te 2de Exloërmond C. Balk te El- burg. AANRIJDING IN AKKERHOF Gistermiddag is het 2-Jarlge meisje S. Neuteboom, terwijl het met knikkers aan het spelen was op de rijbaan in het Akkerhof. aangereden door een 3-wielige motorbakfiets. De EHD heeft het kind. dat klaagde over pijn in de buik. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Zij die van deze aanrijding getuige waren, worden verzocht zich voor het geven van inichtingen in verbinding te stel en met de politie, Zonneveldstraat. Concert Residentie-Orkest Een fascinerende „Symfonie Fantastique" Tijdens een onderhoud, dat wij gister middag nog juist op „de valreep" in het Leidse Prytaneum met hem mochten hebben, vertelde hij ons. dat hij met groot enthousiasme zijn nieuwe taak aanvaardt. Hoewel hij ons nog niet precies kon vertellen naar welk deel in Azië hij zal worden uitgezonden, was het hem reeds bekend, dat hij zal worden toegevoegd aan één van de Protestantse kerken, welke in dit werelddeel werk zaam zijn. Zendingsarbeid, aldus jhr. mr. v. d. Brandeler, zal ik daar niet gaan ver richten. Mijn aandacht zal vooral ge richt zijn op het activeren van het maatschappelijke en sociale leven van de kerk. Laten wij hopen, dat het Westen ook in dit gebied nog een taak heeft! Zodra de heer Van den Brandeler in Genève aankomt, zal hij eerst contact zoeken met de secretaris van de We reldraad van Kerken, dr. J. Visser 't Hooft, van wiens voorlichtende arbeid hij ook in 't verleden reeds ruim heeft geprofiteerd. In dit verband noemt hij in één adem de naam van prof. dr. H. Kraemer, een oud-Leidenaar, die mo menteel verbonden is aan het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen, een Azië-kenner bij uitnemendheid en wiens visie op de Oosterse christenheid alge meen wordt gerespecteerd. Jhr. mr. Van den Brandeler, die nu vijf jaar als studentendecaan een vraag baak en toevlucht voor vele Leidse studenten is geweest, zal vermoedelijk drie jaar in deze oosterse wereld ver keren. Aan een paar belangrijke dingen zal hij zich moeten aanpassen, t.w. de taal, het klimaat en vooral ook de ge- dachtensferen en de levensgewoonte van het volk, waaronder hy komt te verkeren. PLATTEGROND VAN LEIDEN Als uitgave van de Boekhandel B. de Kier alhier is een nieuwe plattegrond van Leiden verschenen, nauwelijks een jaar nadat zijn voorganger in een op lage van verscheidene duizenden exem plaren van de pers kwam. Bij de huidige snelle stadsontwikkeling en de verande ringen in het wegennet is een dergelijke aanpassing ook noodzakelijk. De kaart is in heldere kleuren gedrukt en bevat aan de achterzijde een alfabe tisch straatnamenregister en een schets- tekening van Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Wllhelmina Christina, dr van P. Wasslnk en E. W. Lardé. Jimmy Ley- n.old. zn van J. L. Meijer en E. J. Clrckens Christine Geertrui, dr van J. Clere en C. BeiJ, Gerardus Rudolphus Maria, zn van R. J. Hoogeboom en A. J de Wit. GETROUWD A. Gieske en E. B Lamboo. N. T. P. Wijfje en M E van Steenbergen. J. van Hout en J. C. Bos. P. Belj en C. de Tom be. M. P. J. Bergers en A. E. A Titulaer. M. Stokhuijzen en W. H. Zlrkzee, A Chou foer en W. J. de Ridder. H. W. Burge meester en W. Velthuljzen. B. Boon en T Schellingerhout. J. van Baaren en W van Beveren Bergen en Henegouwen. G. T. Hulsman en A J. Verduin. H. J. Temming eu C. Zandvliet. OVERLEDEN H. M. Vogels, 69 Jaar, echtgenote van N. van Leeuwen. Jhr. mr. A. A. van den Brandeler uit de Leidse studenten- gemeenschap naar kerkelijke arbeid in Azië. (Foto L.D./Van Vliet) NAAR BAZEL EN PARIJS. Na een eerste contact in Genève, keert hij terug naar Bazel, waar zich een we tenschappelijk goed gefundeerd zen dingscentrum bevindt voor het Verre Oosten om daarna ook nog een bezoek te brengen aan Parijs om daar een ont moeting te hebben met één der presi denten van de Wereldraad der Kerken. Na deze „verkenning" van zijn werkterrein, welke hem vermoedelijk dichter bij zijn opdracht zal brengen en waarvoor hij circa lt-i maand heeft uitgetrokken, vertrekt jhr. mr. Van den Brandeler naar Azië om zich in een onbekend terrein vol enthousiasme aan zijn nieuwe taak te geven. Het werk, aldus vertelde hij ons, lijkt mij Generaal Sir Richard Gale is be noemd tot opvolger van veldmaar schalk Viscount Montgomery als Dat Nederlandse componisten tegenwoordig zo veelvuldig op de concertprogramma's voor komen en zich zelfs weer internationale reputatie weten te verwerven, is reeds herhaaldelijk met vreugde gesignaleerd. Dat komt onze naam ten goede! Nu introduceerde het Residentie-Orkest een werk van een onzer veelbelovende componisten, n.l. de 3-delige Garcia Lorca-suite voor klein orkest van Jaap Geraedts (o.a. leraar fluit aan de Muziekschool Toonkunst te dezer stede), gebaseerd op het boerendrama ..Bloed bruiloft" van de Spaanse dichter Federico Garcia Lorca, waarin drie motieven betreffende drie hoofdfiguren zich aftekenen, n.l. „La Madre" (de moeder), „El junete inqueto" (de rusteloze ruiter) en „La navaja" (het steekmes). Nu krijgt men bij lezing van de programmatische toelichting de indruk van een buitengewoon suggestief gebeuren, waarin o.a. sprake is van een „zwaar bezochte moeder van een groot gezin", van een „zwichten voor wraakgierigheid", van „huiveringwekkende commen taren van Dood en Maan", van een „dreigend symbool" en het zich voltrekken van een drama. In de muziek van Geraedts echter niets van dat al! Deze is laat- impressionistisch, subtiel en transparant en komt niet uit dit vlak. Op zichzelf een aangenaam klinkende en geïnstrumenteerde muziek, Ravelli- aans van sfeer, met een knappe verwer king. die de vakman siert, maar zonder veel innerlyke inspiratie of bewogen heid, geenszins strokend met de litte raire inhoud. Deze korte suite is zonder climax en verzandt daarom min of meer. Zij is ons, eerlijk gezegd, na Geraedts' voorgaand werk. wel wat tegengevallen, ondanks de reproduktie, die de vertrouwdheid van het orkest ermee, leek te verraden. Wy hopen echter, dat Geraedts, die na afloop der première, zijn dank persoon lijk aan Van Otterloo kwam overbren gen en door de zaal erkentelijk gehul digd werd, binnenkort een belangrijker proeve van zijn kunnen zal schrijven. Hij heeft er, gehoord hetgeen wij van hem kennen, zeker de capaciteiten voor. Het ls voor vele solisten tegenwoordig een wreed noodlot, dat slechts de „aller- eersten" zich op het podium vermogen te handhaven. Wat middelmatig is, valt onherroepelijk af. Dat is maar gelukkig ook! De Pools-Russische pianiste Galina Werschenka ifioge op zichzelf een pia niste van zeker verdiensten zijn, zij vormt beslist geen wederpartij voor de vele sterren aan het huidige solisten- firmament. Grieg's, ondanks de zwakheden, toch wijd vermaard en virtuoos geschreven pianoconcert in a- kl t., is slechts voor voor „topfiguren" weggelegd, Zy alleen kunnen het met briljante techniek en zuivere visie, nog het hoogste rechtdoen wedervaren. Helaas reiken de vermogens van deze pianiste zo ver in genen dele: ongenoeg zaam technisch kunnen paart zich. on danks alle betoonde energie, aan een weinig draagkrachtige toon. met te ge ring markant relief en gespeend van de hier vereiste tintelende klaarheid. Haar opvatting is onevenwichtig: ontoelaat bare versnellingen en rubati ontsieren de voordracht. Van de ware Griegsfeer bleef zij in het algemeen ver verwyderd; de grote lijn ontbrak. Met gevorderd amateurisme is ons concertleven, noch de „provincie", die geen „provincie" meer is. gediend. Met alle respect voor de toewijding en de romantische gevoelens dezer pianiste was de opgave voor haar veel te zwaar, wy hebben de keuze der concertleiding dan ook ditmaal niet begrepen Desondanks langdurige toejuichingen en fraaie bloemen. Maar het Griegcon- cert waarborgt, hóe dan ook. door zyn effecten op zichzelf al succes. Het sal daarom zeker nog lang graag gehoord I worden, maar dón... in perfectie! i Van Otterloo en het orkest begeleid- I den met het vereiste élan en gooiden er I bovendien een boeiend schepje op. het- geen tenminste de indruk minder te- 1 leurstellend maakte- i Muziek in de ware zins des woords klonk, op in Berlioz' eveneens veelge hoorde „Symfonie Fantastique", elektri- cerend gedirigeerd door een man. die er met hart en ziel mee vertrouwd en ver groeid is. Hij legt hierin al zyn bewo genheid, speciaal in de solemnele „Mar- che au supplice", waarvoor Berioiz de „Marche des Gardes" uit „Les Francs Juges" gebruikte en in de finale, de ex- i tatische „Songe d'une nuit de Sabbat", i met haar heksenparodie op het Dies j Irae, een Gregoriaanse melodie uit de Dodenmis, die ook Liszt parodieerde in zyn Totentanz. j In de infernale apotheose, culmine- fend in de „Ronde du Sabbat" kon men 1 wederom Berlioz' fantastisch fugatisch j kunnen bewonderen, evenals zyn instru mentaal meesterschap, waarmee hij nieuwe wegen opende. Berlioz' onsterfelijke „idéé fixe" heeft voor de zoveelste maal een ieder weer laan zyn stoel gekluisterd! i Poëzie, weemoed, liefdesverlangen, hartstocht, wanhoop, verschrikking: dit alles strydt om beurten in deze lyrische of gloedvolle klankuitersten, waarom trent alle problemen of bedenkingen reeds lang verstomd zyn. Berlioz: thans algemeen erkend als een der belangrijkste vernieuwers van de Franse muziek in de vorige eeuw, heeft volledig het pleit gewonnen. In het bijzonder met een uitnemend interpreet als Van Otterloo. wiens nauwe verwantsehap met Berlioz aan diens muziek alle vervoering en visio naire demonie verleent, waarmee zij doordrenkt is. Er is ook het groteske karakter, wanneer de Es klarinet de schone me lodie misvormt tot een gemeen wijsje. Ook dan. zélfs dan is Berlioz „mees ter in de Kunst". En liet Residentie- Orkest heeft dit duidelijk onder streept! H. waarnemend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa Soekarno blijft op de hoogte van de toestand De Indonesische minister van voor lichting, Soedibjo, heeft vandaag ver klaard. dat president Soekarno tijdens zUn „rustkuur-reis" voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de jongste gebeurtenissen thuis en van alle pro blemen die zich de laatste tijd in Indo nesië hebben voorgedaan. Intussen heeft de legerwoordvoerder, majoor Harsono, medegedeeld, dat ko lonel Djambek met ingang van oktober vorig jaar is ontheven van zyn functie van derde plaatsvervangend chef-staf van de Landmacht. Deze mededeling kwam na de berichten uit Midden-Su- matra, dat Djambek en de vroegere mi litaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, het aftreden van de tegenwoordige regering hadden geëist De woordvoerder merkte nog op, dat officieren zich alleen in de politiek mo gen begeven als /ij de militaire dienst hebben verlaten. Het is de legerleiding bekend dat verschillende officieren nog steeds de militaire uniform dragen, hoe wel zij reeds van hun functies zijn ont heven. „De legerleiding zal optreden tegen schending van de militaire dis cipline", aldus majoor Warsono. Soe karno heeft vanmiddag met de keizer van Japan geluncht. Maandag regeringsverklaring Het Indonesische kabinet hesprak gis teravond de „huidige binnenlandse poli- litieke situatie". De regering zal maan dag a.s. voor het parlement een verkla ring afleggen over de stand van zaken op Sumatra. Intussen heeft de vice-voorzit ter van de Masjoomi. dr. Soekiman, berichten tegengesproken, als zou de Masjoemi Wanbetaling van Indonesië Discriminerende maatregel Van het ministerie van Financiën wordt vernomen, dat per 31 december 1957 door Indonesië aan Nederland ver schuldigd bedrag van f 17-430.000,— niet door Indonesië is voldaan. Het betreft hier de per genoemde datum verschenen rente ad f3.430 000 en aflossing ad f 14 000.000 op het in 1950 aan Indonesië j verstrekte krediet van f 280 miljoen. De kredietovereenkomst werd in 1950 ge sloten bij besluit van de eerste confe rentie van ministers van de Nederlands- Indonesische unie en gewyzigd bij be sluit van de in dat jaar gehouden tweede conferentie van genoemde ministers. Het krediet dat 3Vs% rente per Jaar draagt is pro resto nog groot f 196 mil joen. Bij de Indonesische regering zyn stap pen gedaan om alsnog betaling te ver krijgen. Inzake het bericht, dat de transfer van rente en aflossing op de 3ró lenin gen van de Bank Industri Negara (de Indonesische Staatsbank voor industrie financiering) per 1969. 1970 en 1971 in opdracht van het Indonesische deviezen- instituut tot nader order is opgeschort wordt aldus het ministerie van Finan ciën vernomen, dat bedoelde maatre- gel uitsluitend de stukken betreft welke i zich in Nederland bevinden. Hier is dus I volgens het ministerie weder sprake van een discriminerende, tegen Nederland gerichte maatregel In de prospectussen by de uitgifte der leningen is uitdrukkelijk vermeld, dat het genoemde deviezeninstltuut een on herroepelijke vergunning heeft verleend voor transfer van de tegenwaarde van coupons, scips en aflosbaargestelde obli- gaties opkomende in het buitenland, naar het land van inwoning van de oor spronkelijke houder De in de jaren 1954. 1955 en 1956 ge houden inschrijvingen op de leningen I hebben alleen opengestaan voor houders j van een zogenaamde rurni (roepiah- rekening ten name van niet-ingezete- nen van Indonesië) van het totaalbe drag der leningen ad rp. 300 miljoen waarvan rente en aflossing ten volle door de regering van de republiek In donesië werden gegarandeerd stond ultimo december 1957 nog uit rp. 264 j miljoen. Gouden jubileum leeszalen-bibliotheken De Centrale Vereniging voor Open bare Leeszalen en Bibliotheken, het overkoepelend orgaan voor de Openbare, Christelijke en Rooms-Katholieke Lees. bibliotheken, bestaat op 18 april 50 jaar. De viering wordt echter gehouden op 3 juni, de tweede dag van het op 2 juni aanvangende jaarlijkse bibliotheekcon gres. dat op deze dag in de grafelijke zalen op het Binnenhof te 's Gravenhage bijeen komt. De officiële herdenking van het gou den jubieum heeft op drie juni 's mid dags in Pulchri Studio aan het Lange Voorhout plaats, waarna 's avonds in het Kurhauscabaret een door Annie M. G Schmidt geschreven cabaret zal wor den opgevoerd. Voorts worden ter gele genheid van het gouden bestaan der vereniging in alle bibliotheken in Ne derland tentoonstellingen gehouden on der het motto: ..De kans om te lezen". Voor de kinderen tenslotte heeft men een landelyke hersengymnastiekwed- stryd ontworpen. „Jaarbeursschip" gaat te en te water Donderdag 6 februari wordt het nieu we kustvaartuig, dat tydens de voor- jaarsbeurs van 18 tot en met 27 maart te Utrecht te bezichtigen zal zyn, in Al phen aan den Ryn officieel te water ge laten. Deze kustvaarder Zal een onder deel vormen van de op de jaarbeurs vertegenwoordigde groep scheepsbouw, waaraan meer dan 300 binnen- en bui tenlandse firma's deelnemen. De tewa terlating van he* schip zal des morgens om half elf in de Oude Ryn by de werf „De Vooruitgang" geschieden. De echt genote van de directeur van de scheeps werf. mevrouw B. A Boot-Van Kooien, zal deze kustvaarder „Camissesingel", ten doop houden. Het is een schip van 685 ton. bestemd voor de algemene vrachtvaart. De „Camissesingel" is de 30ste kustvaarder, die sinds de oorlog door deze werf op stapel werd gezet. Scheepswerf krijgt Vlissingse vissershaven De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten tot het in de toekomst geheel beschikbaar stellen van de vissershaven voor de scheepsbouw maatschappij „Zeehondenwerf". welke zich toe zal leggen op de bouw van schepen tot 1000 ton en het geven van onderhoudsbeurten aan kustvaarders. Daartoe zal de vissershaven voorzien i worden van dokken en banken. De vis sersvloot, die nog 9 schepen telt. verdwijnt daardoor definitief uit het stadsbeeld en zal een ligplaats krygen in de bin nenhavens Door deze beschikbaarstel ling van de vissershaven is er een eind gekomen aan de grote financiële lasten voor de gemeente Vlissingen. die zy zich teikenjare moeten getroosten voor het instandhouden van deze vissershaven, die vrijwel geen baten meer oplevert. Alphen aan premier Djoeanda schriftelyk heb ben verzocht, dat de regering zich zal onthouden van het nemen van maatre gelen tegen Sjafroeddln, die een der lei dende figuren is van deze islamitische party. Dr. Soekiman zeide. dat de par tijraad van de Masjoemi de kwestie- Sjafroeddin, alsmede die van Moh. Nazir de algemeen voorzitter van de Masjoe mi. die op het ogenblik in Midden-Su matra verbiyfL bespreekt Hongersnood bedreigt Garoet Volgens het dagblad „Indonesia Raya" worden in het district Garoet. in West- Java, 2000 dorpsbewoners met hongers nood bedreigd, als gevolg van het tekort aan rijst. Volgens het blad zijn 23 perso nen in een ziekenhuis opgenomen, die reeds van de invloed van de voedsel schaarste te lijden hebben. Gebrek aan krantenpapier Zes van de negen In Medan verscho nende dagbladen hebben medegedeeld, dat met ingang van 1 februari de om vang van hun bladen tot de helft zal worden ingekrompen, in verband met gebrA aan papier. Zodra de pa pi ervoor raad weer vol doende zal zyn, zullen de bladen weer met hun normale edities verschynen. Nog steeds betalen De Nederlandse bedrijven, die in In donesië zyn overgenomen, zijn nog steeds aansprakeiyk voor het uitbetalen van de salarissen aan het personeel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3