mm GERDING pUKiwutid Engeland krijgt eindelijk zijn eerste moderne autoweg: Deel van verbinding Londen Birmingham Met een enkel woord Agenda VRIJDAG SI JANUARI 1958 (Van onze Londense correspondent) Engeland krijgt ten lange leste zijn eerste moderne autoweg, zoals het vaste land die al jaren kent. Met spoed zal er thans een 85 km. lang traject worden aangelegd, dat deel zal uitmaken van de wegverbinding tussen Londen en Birmingham. De afstand tussen de grootste twee steden van Engeland bedraagt 176 km., zodat dit bü alle voortvarendheid waarmee deze zaak zal worden aan gepakt, nog maar een gedeeltelijke oplossing is! In een halve eeuw is er in Engeland geen enkele, geheel nieuwe, weg gebouwd! Automobilisten hebben helaas nog steeds te kampen met doorgaans smalle boch tige wegen, welke als lintvormen door het land slingeren en dan ook op alle mogelijke manieren verstopt raken, vooral wanneer zij door steden en dorpen gaan. Berekend voor snelheden van over de honderd km. Tussen de beide oorlogen is het Britse wegensysteem slechts opgelapt. Hier en daar treft men moderne stukken aan met twee of drie banen in elke richting en behoorlijk afgescheiden door brede bermen, maar de vreugde houdt meestal na enkele tientallen kilometers op Dan wordt het weer voortsukkelen over volle nauwe wegen. Zelfs op de moderne weggedeelten stuit men steeds weer op de hindernis van kruisingsplei nen, want viaducten werden totnutoe uit den boze geacht. De regering toont thans echter dat zij werkelijk van plan is haar leven te ver beteren. Het nieuwe weggedeelte tussen Londen en Yorkshire zal 150 miljoen gulden vergen. Het is het grootste contract, ooit aan een enkele firma gegund. Er zal bij de aanleg van veel machines worden gebruik gemaakt. In totaal ko men er 3000 arbeiders aan te pas. Maandelijks zal ongeveer vijf kilometer worden gevorderd. De nieuwe autoweg zal grotendeels door de open natuur lopen en er zal ruimschoots van viaduc ten worden gebruik gemaakt, die het mogelijk maken om bestaande wegen onder of boven te kruisen. Aan weers kanten van de middenberm komen drie wegbanen. Er zullen 46 bruggen over andere wegen worden gebouwd, acht spoorwegbruggen, drie kanaal- en vijf rivierbruggen en nog een aantal kleinere bruggen. Elke twintig kilometer zullen er benzinepompen aan weerskanten van de weg verrijzen, die met voetbruggen worden verbonden, zodat het personeel gemakkelijk heen en weer kan lopen. Bij de pompen komen restaurants, speciale ruimten om te pick-nicken, telefoon cellen en toiletten. Parkeren op de autoweg zal worden verboden. De weg is berekend op snel heden van over de 100 km., die in vol komen veiligheid zullen kunnen worden afgelegd. Advertentie Uw Bheumatlsche Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Mat Hruiehen Salti iedere daf die kleine dosis. Waarom er niet morgen leeds mee begonnen? Iedere dag verder leven in ondraaglijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzjj ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu. lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit TELEVISIE [deskundige voorlichtingI ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT 11 TEL. 23951 - LEIDEN Pernis: 22 gewonden Locomotief boorde in werkliedentrein (Speciale berichtgeving) Op de kruising Vondelingenweg Pernisseweg te Pernis is vanmorgen een autobus van de scheepswerf N.V. Niehuis ert v. d. Berg, waarmee 35 ar beiders werden vervoerd, in de flank door een olietrein geramd. Het voer tuig werd door de "2 ton zware Diesel- elektrische locomotief, waarachter nog een locomotief en 48 oliewagens waren gekoppeld, over een afstand van onge veer 80 meter meegesleurd. Daarbij werd een naast de spoorlijn staand transformatorhuisje van zijn be tonnen voetstuk gemaaid. De bus werd aan een zijde volkomen opengereten. Her en der verspreid lagen de arbeiders in het land. Enkelen waren beklemd tussen de brokstukken en moesten met behulp van breekijzers en ander gereedschap worden bevrijd. De ziekenauto's reden af en aan om de, volgens de eerste be richten, 22 gewonden naar het zieken huis te brengen. De locomotief was met twee assen ontspoord. De bus zat er als het ware om heen geslagen, wat aan één kant nog een geluk bij een ernstig ongeluk was, want anders was het voer tuig stellig van de hoge smalle spoordijk geslagen. Er zouden bij de gewonden enkelen zijn, die zeer ernstige kwetsuren zouden hebben opgelopen. De machinist, die verklaarde niet harder dan 20, 25 kilometer te hebben gereden en signalen te hebben gegeven, was zó overstuur, dat hy na het ge beurde over de spoordijk is gaan dolen. Tenslotte heeft men hem in een kan toor van de spoorwegen, dat zich nabü het olie centrum te Pernis bevindt, op zgn verhaal gebracht. Amerikaanse moordenaar legde bekentenis af De Amerikaanse massa-moordenaar Charles Starkweather heeft gisteren een bekentenis afgelegd betreffende zijn woeste avontuur, dat tien personen het leven heeft gekost. De autoriteiten wil den evenwel niet mededelen, of hij alle tien moorden bekend heeft; zij spra ken slechts over een bekentenis. De achttienjarige misdadiger, die zijn rode haar met schoensmeer zwart gemaakt had en een grote bril had opgezet in een onhandige poging zich te vermommen, werd enkele uren na de moord op dc 34-jarige schoenenhandelaar. Collison. gegrepen. Met een snelheid van 180 km. per uur joeg de politie achter Starkweather aan en zij kreeg hem te pakken, toen hem een kogel door liet rechteroor was geschoten. Overigens vertoonde hij alleen gevoel voor één mens: het veertienjarige meisje Caril Fuga te, dat hem op zijn vlucht van 900 km. uit zijn woonplaats Lincoln in Ne braska had vergezeld. „Het meisje heeft er geen deel aan. Laat haar met rust. Ik had haar als gijzelares bij me Ik deed al het werk", zei hU tegen de po litie. Toen hy over de moorden werd onder vraagd. weigerde hij iets mee te delen. „Ze (de slachtoffers) kwamen op me af", voegde hij eraan toe. De vader van Charles Starkweather verklaarde gisteren, dat hij bang was geweest door zijn zoon te worden ver moord. Als aanwijzing voor het feit, dat zijn zoon plotseling een moordenaar was geworden, zei de vader, dat Charles en kele jaren geleden een slag op zijn hoofd heeft gehad met een stuk hout en dat hij sindsdien bezorgd was geweest voor de gevolgen daarvan. Vermoedelijk zou de jongeman binnen een jaar zijn ge zichtsvermogen verliezen. Thans zit hij als een bang jongetje in zijn cel. in el kaar gedoken op zijn brits, zijn gezicht verbergend voor de fotografen, die vreemd gebruik in Amerika toestem ming hadden de jeugdige massa-moor denaar te fotograferen. Het door Starkweather aangerichte bloedbad is geen record in de criminele geschiedenis der Verenigde Staten. In september 1949. te Camden in New Jer sey, doodde de 28-jarige Howard Unruh, die als een „keurig persoon" bekend stond, dertien mensen, variërend van een kind van 3 jaar tot een grootmoeder van 60 jaar. HU had daar slechts 10 mi nuten voor nodig. Drie andere personen, op wie hU geschoten had, genazen van hun wonden. Unruh gaf zich zonder verzet over. omdat hU „niets tegen de politie had" Met deze moorden wilde Unruh kennelijk wraak nemen wegens kleine grieven tegen ziln buren. HU werd krankzinnig verklaard. Eerste uitkering melkprijsgarantie Vindt begin maart plaats De uitbetaling aan de melkveehou ders van de uitkering van de melk- prijsgarantie 1956/57 zal kunnen ge schieden in de eerste helft van maart a.s. Dit heeft minister Vondeling medegedeeld in een brief aan de Friese Maatschappü van Landbouw, die de bewindsman erop had gewezen, dat het voor de veehouders een groot ver schil uitmaakt of het geld in het be gin dan wei aan het einde van maart ter beschikking zou komen en er op had aangedrongen de uitbetaling zo mogelijk te bespoedigen. Het Landbouwschap is namelUk in middels gereedgekomen met de indeling van de zgn. toeslag- en heffinggebieden (uit de opbrengst van een heffing in de goedkoopst werkende gebieden moet een toeslag op de algemene garantieprUs in de duurder werkende gebieden worden gefinancierd), en het Produktschap voor Zuivel heeft de nodige administratieve voorbereiding getroffen, nu de opbrengst van alle melk gedurende het melkprijs jaar 1956/57 bekend is. De minister van Financiën zo deelt de minister van Landbouw, VisserU en Voedselvoorziening verder mede heeft Concertgebouw Rotterdam? Kosten thans 23 miljoen (Speciale berichtgeving) Wanneer de gemeenteraad van Rot terdam het desbetreffend voorstel van B. en W. aanvaardt, zal aan het. archi tectenbureau ir. E. H. en II. M. Kraay- vanger en de architect R. H. Fledderus opdracht worden verstrekt het door hen ontworpen schetsplan voor een Concert gebouw aan het Schouwburgplein te Rotterdam uit te werken tot een beste- dingsklaar plan. Hiermede zal naar schatting aan architecten honorarium, advieseurskosten, bestektekeningen enz., een bedrag van f. 550.000 gemoeid zün, welk bedrag over 2 jaren kan worden uitgestreken en geput kan worden uit een krediet van f. 11.250.000, dat de ge meenteraad reeds op 23 juni 1955 voor het stichten van een Concertgebouw te Rotterdam heeft uitgetrokken. Volgens het schetsplan en de daarbij behorende kostenraming zal de stichting van het Concertgebouw een aanzienlUk hoger bedrag vergen dan hetwelk in 1955 door de gemeenteraad beschikbaar werd gesteld. Uitgaande van de totale kubie ke meterinhouden ramen de architecten de kosten thans op f. 23.000.000. Het ligt echter niet in de bedoeling van B. en W. een voorstel tot verstrek king van het eerder gevoteerde krediet in te dienen, aangezien de bouw van een Concertgebouw onder de huidige finan ciële omstandigheden en in een tUd, waarin van de overheid de grootst mo gelijke soberheid wordt gevraagd, niet verantwoord zou zUn. Anderzijds lijkt het B. en W. niet geraden de verdere uitwerking van het schetsplan uit te stellen tot het tUdstip, waarop de fi nanciering van de bouw verzekerd zou kunnen worden. Zij achtten het, met het oog op de huidige investeringsmoeilyk- heden, in zekere zin een gunstige om standigheid, dat met de uitwerking van het schetsplan tot een bestedingsklaar plan nog geruime tUd gerekend wordt op twee jaar gemoeid zal zUn. zodanige schikkingen getroffen, dat uiterlijk 1 maart het door de regering in uitzicht gestelde bedrag aan het Pro duktschap voor Zuivel kan worden over gedragen. Het Produktschap zal de gel den direct overmaken aan de zuivel fabrieken, die naar de bewindsman verwacht de grootst mogelijke spoed zullen betrachten bij het doorbetalen aan de veehouders. Reeds in de eerste helft van de maand maart zal het me rendeel van de veehouders de hun toe komende gelden hebben ontvangen. De positie van 's Rijks kas laat niet I toe dat wordt teruggekomen op de uitgestelde nabetaling van één cent per kg. melk. Het tempo, waarin de belastinggelden binnenkomen is over- eenkomstig de raming en geeft der halve geen zodanige verruiming van de middelen, dat tot directe uitbeta ling kan worden overgegaan. I Putten is ernstig ontstemd Over medische verklaring uit Utrecht In Putten is men ernstig ontstemd over de verklaring, die gisteren is ge publiceerd over het onderzoek, inge steld door een commissie van de me dische faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht, naar aanleiding van de radio-actieve besmetting te Putten. Met name geldt deze ontstemming hetgeen door de commissie is ver klaard over een mededeling, die door de RUkspolitie te Putten op verzoek van de kliniek voor oor-, neus- en keelheelkunde te Utrecht moest wor den overgebracht aan de familie Haanschoten. Toen men donderdag 16 januari in de kliniek de radiumkop miste, werd door de chef der kliniek, dokter De Wit. ge beld met de Rijkspolitie te Putten. Ver zocht werd de familie Haanschoten mee te delen, dat Joke Haanschoten met grote spoed naar Utrecht moest komen. VUf kwartier later werd dit verzoek herhaald. Het kind was toen reeds per trein onderweg naar Utrecht. In bet rapport van de medische commissie wordt thans gesteld dat dokter De Wit gevraagd zou hebben het kind per auto onverwijld naar Utrecht over te bren gen. Dit wordt ten stelligste door de Rijkspolitie te Putten ontkend. In het tweede gesprek, toen het kind dus reeds onderweg was, heeft men gevraagd het kind per auto to zenden. Overigens vraagt men zich in Putten af, waarom niet direct de Volksgezondheid-auto- riteiten werden gewaarschuwd. Eerst vrUdagavond werden deze autoriteiten op de hoogte gesteld, nadat enkele leden van de kliniek voor oor-, neus- en keel heelkunde uit Utrecht in Putten reeds zonder inmenging van de plaat-selUke autoriteiten het huis hadden gecontro leerd op radio-actieve straling. De bur gemeester van Putten werd ook eerst vrijdagavond om 8 uur op de hoogte ge steld van het gebeuren. In justitiële kring betreurt men de mededelingen van de commissie, die zijn gedaan voordat het onderzoek door de Justitie is afgesloten. Naar de directeur- generaal voor de Volksgezond prof. dr. P. Muntendam, in een onderhoud met een redacteur van het ANP verklaarde, wordt ook van de zijde van het Staats' toezicht op de Volksgezondheid een on derzoek ingesteld. Het onderzoek van Justitie en Volksgezondheid, zo ver klaarde prof. Muntendam verder, staat gelijk wij reeds vermeldden geheel los van dat van de commissie der me dische faculteit te Utrecht. Overigens heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid slechts uit de dagbla den kennis genomen van de verklaring van laatstgenoemde commissie. Volgens prof. Muntendam wordt door zUn dienst ook onderzocht de reden waarom de volksgezondheid-autoriteiten zo laat op de hoogte zijn gesteld van het gebeuren in Putten. Van breien tot schaatsen De K.R.O. bood de televisiekykers donderdagavond een afwisselend pro gramma. dat minder geboeid heeft dan het gedeelte dat de N.T-S. er aan vooraf liet gaan. De huisvrouw, die van breien houdt, zal met aandacht geluisterd heb ben naar wat Maria van der Eist te vertellen had over wol, belangstellenden in reizen en aardrUkskunde zullen de Adjudant van de Koningin Bij K.b. is met ingang van 1 februari benoemd tot adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin majoor der artil lerie J. Le Heux. Majoor Le Heux volgt als zodanig de kolonel-titulair jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst op. voor kantoorinrichting voortaan Breestraat 11 BINNENLAND Gisterochtend is uit het water van de Zoutkeetsgracht te Amsterdam het lijk opgehaald van rle 19-Jarige B. C. Marce- lus. Het slachtoffer is vermoedelijk ten gevolge van de dichte mist te water ge raakt. De in binnen- en buitenland beken de kaarsenfabrieken Gouda-Apollo gaan op 23 mei hun eeuwfeest vieren. In deze bedrijven werken 425 mensen aan de ver vaardiging van etn zeventigtal produkten. hoofdzakelijk in de chemische sector. De hoofdprodukten zijn kaarsen (stearine), oleine voor de zeepfabrieken en glycerine Van de eieren, die waren opgeslagen in de loods van de eiervelling te Venlo. waar zaterdagavond Jl. brand uitbrak, zijn naar uit een onderzoek is gebleken, een miljoen stuks niet door de rook aange tast. zodat zij nog voor export geschikt zijn. In de loods waren enige miljoenen eieren opgeslagen In de nieuwe smeedhal van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij, die met machinerie en al een uitgave van 22 tot 25 miljoen heeft gevergd, is thans een van de grootste smeedpersen ter wereld opgesteld, met een capaciteit 6000 ton welke die van de gangbare smeedper sen in ons land verre overtreft Men heeft om verschillende redenen gemeend tot de aanschaffing, en gedeeltelijke zelfver- vaardlglng. van deze 14 meter boven de grond uitstekende pers. die met de druk- multlpllcator 1000 ton weegt, te moeten overgaan Op de Tuijverweg tussen St. Pancras en Broek op Langendijk ls gistermiddag de 13-Jarige scholier E. Bruin uit Zuld- scharwoude. die tezamen met enige vriend Jes van de technische school uit Alkmaar per rijwiel op weg naar huis was. aange reden door een autobus. De Jongen kwam op de weg te vallen en liep een schedel- basisfractuur op. Een ontboden arts con stateerde dat hij was overleden. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de chauf feur van de bus geen schuld treft Ten gevolge van brand in een post wagen ln Oostenrijk ls een gedeelte van de zich daarin bevindende Nederlandse post voor landen ln de Balkan, het Nabije en Midden Oosten verloren gegaan Zo deelt de centrale directie der PTT mede. Het betreft hier drukwerken en dergelijke en postpakketten voor Joegoslavië. Grie kenland. Turkije welke omstreeks 19 de cember Jl. zijn gepost, alsmede brieven en overige correspondentie voor Libanon. Irak en Iran welke tussen 14 en 18 dec ter post zijn bezorgd. Donderdag 6 februari zal het enkele maanden geleden gereed gekomen markt- complex te Barneveld officieel worden ln- opend door de Commissaris der Koningin ln de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers Het nieuwe marktcomplex om vat een enorme elerhal van ruim 160 vler kante meter, een pluimveehal van 6800 vlerkante meter en een dertigtal modern ingerichte pakloodsen, alsmede aanvoer- wegen en parkeerruimten. De kosten van een en ander bedragen ruim een miljoen gulden. Tien Jaar geleden, op de 30ste Januari 1048 viel Gandhi ten offer aan de mach- ten van het geweld. De Vereniging „Ne- derland-Indla" en een aantal andere or- I ganlsatles hebben de Mahatma gister avond tijdens een bijeenkomst in het Ge meentemuseum te Den Haag herdacht, niet alleen als een symbool voor de een- wording en bevrijding van India, doch in I bredere zin als een symbool voor de strijd tot opheffing van dë ln armoede levende mens. Het bestuur van de Bond van Ver enigingen voor Christelijk Nijverheids onderwijs heeft mr. G. H. Hoek te Hilver sum benoemd tot directeur van het door deze bond in te stellen bureau. Dit bu reau zal te Utrecht worden gevestigd. Bij K.b. is ir A. H W. Martens te Eiigelshoven. voorheen hoofdingenieur bij dë mijnmaatschapplj Laura en Vereniging, met Ingang van 1 februari benoemd tot inspecteur-generaal bij de mijnen BUITENLAND Volgens mljndeskundlgen. die bij Al tenbeken ln West-Duitsland een onder zoek hebben Ingesteld naar ln de berg wand gegraven schuiltunnels. waarin door een Brits bombardement honderden men sen zouden zijn omgekomen. hebben sommigen van hen. nadat de ingang tot hun schuilplaats door een bomontplof fing was afgesloten, misschien nog enige tijd daar onder de grond geleefd Het schijnt dat de ingeslotenen nog hier en daar stutten hebben geplaatst om verdere Instortingen te voorkomen. Volgens een mededeling van de We reldgezondheidsorganisatie zijn in 1957 slechts 514 gevallen van pest over de ge hele wereld geregistreerd, het laagste Jaar cijfer van deze eeuw. Met name ln India was het aantal gevallen ongewoon laag. Voor Indonesië werden alleen vijftien ge vallen op Java (tegen 13 in 1956 en 453 in 1955) opgegeven In Noordrljn-Westfalen zullen lan- ceerinrlchtlngen voor Amerikaanse Nlke- luchtafweerraketten worden gebouwd ter bescherming van het industriegebied van de Roer. aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse leger meegedeeld Deze lanceerplaatsen zouden niet voor raketten voor middelgrote of lange af stand gebruikt kunnen worden. Een brief, geschreven door de Fran se schilder Paul Gauguin, heeft op een verkoping te Parijs ruim elfhonderd gul den opgebracht Het Westduitse federale hoogge rechtshof te Karlsruhe heeft de 27-jarlge Hermann Berndson, die van Nederland se afkomst ls, tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het „in gevaar brengen van de staat" en overtreding van de bepalingen betreffende het verbod van de communistische partij. Berndson, een voormalige plaatselijke partijsecretaris ls de eerste partijfunctionaris die wegens overtreding van het partijverbod (ln 1956 uitgesproken) terecht stond De Parijse „Prijs der filmliefhebbers die sedert 1948 Jaarlijks wordt verleend, is ditmaal toegekend aan de film ..De nachten van Cabirla" van de regisseur Federlco Felllni. met de grandioze rol van diens echtgenote Grulletta Maslna. Onder de studenten van de medische faculteit van de universiteit van Madrid ls een stakingsbeweging gaande, waarvan de omvang nog niet duidelijk ls, maar die, naar men meent, gericht is tegen maat regelen waarbij de studie van hen. die zich als specialist willen vestigen, met 2 Jaar wordt verlengd. De officiële afvaardiging van Syrle voor de afkondiging van de Unie met Egypte gaat eind deze week met drie vliegtuigen naar Cairo. Van deze afvaar diging zullen president Koewatll, premier Assail, kamervoorzitter Hourani en minis ter van Buitenlandse Zaken Blttar deel uitmaken. Ook een aantal Syrische afge vaardigden gaat naar Cairo. President Theodor Heuss van West- Duitsland viert vandaag zijn 74-ste ver- j Jaardag. Op zijn verzoek ls er van offl- I De correspondent van het Britse Persbureau Reuter is „wegens zijn onge wenste houding", uit Albanië gewezen, zo heeft het Albanese persbureau bekend gemaakt Op het spoorwegemplacement van Tours (Midden-Frankrijk) ls een bewus teloze man in een koelwagon gevonden. De man was tien dagen geleden te Le Mans ln de wagon wat gaan uitrusten. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Franse troepen hebben ln een groot scheepse operatie nabij Guelma ln het Oosten van Algerije 140 opstandelingen gedood, aldus donderdagavond te Algiers ontvangen berichten. De statenloze miljonair en schroot- handelaar Joseph Joanovlci. die door de Franse politie op beschuldiging van be lastingontduiking en fraude wordt ge zocht. moest vandaag voor een rechtbank te Haifa in Israel wegens valsheid ln ge schrifte verschijnen. De Syrische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de Israëlische autoriteiten ervan beschul digd het Incident van dinsdag aan de Sy rlsch-Isracllsche grens moedwillig te heb ben uitgelokt Volgens de Syrische rege ring blijken uit het bedoelde Incident de agressieve plannen van de Israëlische re gering. In de Syrische brief werd niet om Inmenging van de Veiligheidsraad ver zocht. De Bulgaarse politie heeft in de af gelopen dagen in verscheidene Bulgaarse steden grootscheepse razzia's gehouden om een einde te maken aan wat officieel „straatschenderijen" heten, zo hebben reizigers uit Sofia donderdag ln de Joe goslavische hoofdstad Belgrado verklaard. Talrijke opgeschoten jongens en meisjes, die zich als hun Westerse leeftijdsgenoten kleden, zijn aangehouden en worden nog vastgehouden, aldus deze bericjiten. De Amerikaanse minister van Sociale Zaken James P. Mitchell, heeft voorspeld, dat er in februari 4 a 4J miljoen werk lozen ln de Verenigde Staten zullen zijn. Naar hij tijdens een persconferentie me dedeelde. is er in maart en april waar schijnlijk een kleine verbetering te ver wachten. terwijl voor mei en Juni a.s. een grotere achteruitgang van de werkloos heid kan worden voorspeld. Gisteren ls te Seoel medegedeeld, dat een vijf man sterke groep van Ameri kaanse economische deskundigen zal wor den gevormd, die ernaar zal streven een doelmatiger bestuursvoering door de Zuid koreaanse regering mogelijk te maken. De deskundigen zullen de Zuldkoreaanse re gering gedurende twee Jaar raad geven. Willlame Warne, de Amerikaanse eco nomische coördinator voor Zuid-Korea, heeft medegedeeld dat zijn bureau een bedrag van honderdduizend dollar heeft uitgetrokken ter bestrijding van de kos ten, verbonden aan de tewerkstelling de zer experts. Zestien arbeiders zijn om het leven gekomen door het instorten van een huls in aanbouw te San Sebastian (Spanje). Het ingestorte huis telde negen verdie pingen. Het grootste deel van de 420 Argen- tilnse bankbedlenden, die gearresteerd waren omdat zy het stakingsverbod van de regering hadden overtreden, zijn op vrije voeten gesteld Generaal Dwlght Beach, directeur van de raketafdeling van het Amerikaanse leger, heeft voor de legercommissle van het Huls van Afgevaardigden verklaard, dat de Russen vanaf Juli a s. ln staat zul len zijn Intercontinentale ballistische projectielen met atoomkop te lanceren. De ze verklaring, die de vorige week werd afgelegd, werd pas gisteren gepubliceerd. Studiebeurzen van de V.N. Ook dit jaar stellen de V.N. weer beurzen beschikbaar voor ambtenaren tussen 25 en 35 jaar uit de landen, die bij de V.N. zijn aangesloten, en voor personeel van internationale particuliere organisaties. In totaal zijn 20 beurzen, elk ter waarde van 60 dollars beschik baar voor hen, die van 18 april tot 12 juni a.s. de internationale cursus op het hoofdkwartier van de V.N. te New York willen volgen. TUdens de cursus bestaat de gelegenheid tot het opdoen van prak tische ervaring op de verschillende afdelingen van het VN-secretariaat. tl e fl e j VOOR HEDENAVOND: Hilversum 1 (402 m.). VARA. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette ork. VPRO: 19.30 Leven ln Neder land. caus. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.55 Hersengymn. 22.25 Kamerork. 22.55 Reportage. 23.00 Nws. 23.15 3ram. 23.50- 24.00 Dagsluiting. Hilversum II (298 m.). NCRV: 18.00 Harmonle-ork. 18.20 Stem men van Overzee. 1830 Voor de Jeugd. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Regerlngsultz.: Rubriek Verklaring en toelichting: De statistiek antwoordt. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-gene raal van de statistiek, beantwoordt vragen over de Industriële produktie. 19.25 Nieuwe gram. 20.00-24.00 Nationaal progr. t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Nationaal Progr. t.g.v. de ver- Jaardag van H.K H. Prinses Beatrix. 20.15- ca. 21.00 Documentair progr. over de over stromingsramp van 1 februari. 1953. VOOR ZATERDAG 1 FEBRUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 TydelijK uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Amus. muz. 10.55 De Fami lie Doorsnee, hoorsp. met muz. 11.25 Gram. 11.40 Klavecimbelrecltal. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Hawaiianmuzlek. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Sport. 14.38 Gram. 15.02 Sport. 15 05 Boekbespr 15.25 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. caus. 15.55 Radio Phllharm. ork. 1G.35 Buitenl. weekoverz. 16 50 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17 30 Week- Journ. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ritm. muz. 18.45 Klankb. herdenking waters noodramp. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar. progr 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Lichte muz 22.28 Labyrinth in Lan-Fang, hoor spel. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok Nood klok. 12.03 Promenade-ork. en sol. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansork. 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateurs progr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten, (pl.m. 15.30 Sport). 15.55 Sport. 16.00 V. de jeugd. 16.50 Sport. 16.55 Gregoriaanse zang. 17.25 Sport 17.30 Lichte muz. 17.45 Pianospel. KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Meisjeskoor en sol. 18.45 Regerlngs- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.35 Godsd. progr. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22-24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 Voor de kind. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Pension Hommeles, muzikaal biyspel. 21.00 Filmverz. progr. 21.25-22.00 Weet wel wat Je waagt. NTS: 22.00-22.45 Eurovisie: Rep. Ita liaanse Song Festival te San Remo. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Ork. conc. 12 30 Gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.15 Filmprogr. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Onbekend. 15.20 Rugby-rep. 17.05 Gram. 17.15 Hoorsp. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.45 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interviews 21.00 Gevar progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Avond gebeden 24.00-0 06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 12.00 Dansmuz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Sportparade. 14.10 Gevar. muz. 14.45 Gram. 14.30 Lichte muz. 16 00 Gram. 16.30 Voetbalrep. 17.30 Fabrieks- fanfare. 1800 Sportrep. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbal- praatje. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Jazzmuz. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 23 30 Nws. 23.40 Gram. 0 15 Lichte muz. (Om 0 30 Nws.). 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m.). 12 00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Jazz muz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Ork. conc. 16.30 Gevar. progr. 17.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 21 45 Nws. 22.10 Ka- mermuz. 22.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.15-5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.). 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 22.30 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24 00 Nws. Brussel. (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 1245 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15 00 Gram. 15.45 Idem. 16.45 Engelse les 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Moderne muz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19 40 Gram 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws 22 15 Ver? progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 16.00 Gram. 17.00 Nws 17 10 Operamuz 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Gevar. progr 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. film over Ceylon met de toelichting van mr. A. L. Hustinx met grote interesse gevolgd hebben. Deze wereldreiziger heeft getoond over prachtig filmmate riaal te beschikken en een vlot verteller te zUn. In Delft vieren velen met de leden van de R.-K. Studentenvereniging „Sanctus Virgilius" feest ter gelegenheid van het twaalfde lustrum. De kijkers werden ook in de viering betrokken, maar in een feestelUke stemming zullen zU niet zijn gebracht. Het cabaret van de studenten was van behoorlUk gehalte, al zullen er maar weinig echte „aan sluitingen" met het publiek zUn geweest. De grootste aandacht ging deze avond uit naar de reportage uit Bratislava, waar de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats begonnen zijn. Paren uit diverse landen verrichtten fraaie prestaties in een stadion, waar veertienduizend bezoekers bUeen waren. Montessorischool (Zoeterw. Singel): Kennismakingsavond. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht): Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.15-7.45 uur nam. Café Anlba. Ledenverg. Leldse Tuinders en Bloemistenver. „Door Eendracht Ver bonden" 8 uur nam. Leldse Volkshuls: Ver. voor Paedagoglek. Spr. dr. Storm „Lang verloofd of Jong ge trouwd". 8 uur nam. Prediker: Feestavond Leldse Chr. Oranje vereniging. 7.45 uur nam. Leiderdorp Dorpshuls. Chr. Oranjevereniging. Toneelavond t.g.v. ver- Jaardag Prinses Beatrix te 7.30 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. Stadszaal: Schoolbal Meisjes HBS-ver. „Dispereert niet". 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis. Chr. Oranjevereniging. Toneelavond t.g.v. ver jaardag Prinses Beatrix te 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: „Roole Sien". 8 uur nam. MAANDAG Schouwburg. K. en O. Cabaret Wlm Sonneveld „A la carte". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ontspannings avond Ned. Chr. Relsvereniglng. 8 u. nam. Schouwburg. K. en O. Cabaret Wlm Sonneveld „A la carte". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len" Johanna Martzy en Jean Antonietti. 8 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19)dr. mr. P. G. Knlbbe bespreekt rassenproble men in Zuid-Afrlka. 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuls. Ver. Oud-leerlin gen Ambachtsschool. Spr. M. Scheffers over „vloersystemen". 7.30 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond Algem. Verladers- en Eigen Vervoerders Organisa tie. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Leische Kunstkring „Voor Allen". Concert Johanna Martzy (viool). 8 uur nam. Middelstegracht 77: Officiële opening Curtiss Wright Corporation. 3 uur nam. Prediker: Filmvoorstelling „De man van smarten van Gallilea". 7.30 uur nam. WOENSDAG Prediker: Filmvoorstelling „De man van smarten van Gallilea". 7.30 uur nam. Prediker. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DONDERDAG Prediker: Filmvoorstelling „De man van smarten van Gallilea". 7.30 uur nam. Stadzsaal (grote zaal)Concert Moer- wijks Operakoor. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Een echte Parisienne". 18 jaar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: "The Tommy Steele Story". A.l Werkdagen: 2 30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die Czardasfürstln". Luxor: „Spionage-web Tokio". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9:15 uur. Liflo: „Zondige vrouwen". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.13 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt tot zaterdagmorgen 1 febr. 8 uur te Lelden waargenomen door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. By geen gebooi bij Uw hulsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 d t>ö 2a 4? a 5 c Cn Helsinki zwaar bew. nw i -2 5 Stockholm onbewolkt w 3 -1 0 Oslo mist zaw 1 -4 0.1 Kopenhagen geh. bew. nw 6 2 0 Londen mist nnw 2 1 0.2 Amsterdam mist windstil -1 0 Brussel mist windstil 4 0 Luxemburg onbewolkt ozo 2 -3 0 Parijs onbewolkt no 1 1 0 Bordeaux onbewolkt windstil 4 0 Grenoble geh. bew. zw 2 -3 0 Nice onbewolkt nnw 7 3 0 Beriyn motregen wnw 4 1 0 Frankfort mist ono 2 -3 0 München mist windstil -11 0 Zurich geh. bew. zo 1 -6 0 Genéve geh. bew. windstil -2 0 Locarno onbewolkt ozo 1 -5 0 Wenen zwaar bew. nw 4 2 0 Innsbruck mist windstil -15 0 Rome licht bew. O 3 1 0 Ajaccio licht bew. O 1 1 0 Madrid geh. bew. windstil 5 04 Mal lore a zwaar bew. no 7 11 0 Algiers geh. bew. zzw 2 10 0.4

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2