Amerikaans-Russische uitwisseling inleiding tot betere verhouding? tèl WEERBERICHT GELUKKIG Toenadering op cultureelsportief en ook wetenschappelijk gebied een gunstig teken Belangrijk akkoord getekend Simbolon verwacht eventueel militaire actie tegen Sumatra H. Walenkamp Zn ik heb TönZO^'k dekens! Opnieuw een spoorwegongeluk in dichte mist bij Londen10 doden Nauwere handen van Amerika tot landen van Verdrag van Bagdad 96ste jaargang VRIJDAG 31 JANUARI 1958 No. 29355 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Wellicht zijn er op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington nooit zoveel welwillende woorden over de Russen gesproken als op 27 januari, de dag waarop Amerika en de Sovjet-Unie een overeenkomst hebben gesloten. Voor een omvangrijke uitwisseling op cultureel, wetenschappelijk en sportief gebied. De Sovjetrussische ambassadeur Zaroebin en ambassadeur William S. B. Lacy hebben gedurende drie maanden over genoemde overeenkomst onderhandeld en vlak voor dat Zaroebin zijn post te Washington verliet, heeft hij namens de Sovjet-Unie zyn handtekening onder het akkoord geplaatst. Het plan is, dat zowel in 1958 als in 1959 ongeveer 500 Amerikanen zullen worden uitgewisseld tegen 500 Russen. Russische studenten zullen in Amerika komen studeren en Amerikaanse zullen naar de Sovjet-Unie gaan. Het orkest van Philadelphia zal Sovjet-Rusland bezoeken en het ballet van het Bolsjoi-theater komt naar de Ver. Staten. Voorts zullen andere kunstenaars, geleerden en sportlieden hun land over en weer ver tegenwoordigen door voorstellingen te geven, lezingen te houden of aan wed- stnjden deel te nemen. Politiek programma in de lente Bij genoemd getal van 500 per jaar van weerszijden is niet begrepen het aantal toeristen, dat de Sovjet-Unie en Amerika zal kunnen bezoeken en dat nog moeilijk te schatten is. Niet alleen mensen zullen worden uitgewissteld. ook films voor bioscopen en voor televisie uitzendingen. Zelfs is men in beginsel bereid politieke toespraken te laten hou den voor radio en t.v. door vertegen woordigers van het andere land. In het ministerie van Buitenlandse Zaken achtte men het mogelijk reeds in de lente met zulke politieke programma's te beginnen. Elke staat behoudt zich het recht voor een toespraak niet toe te laten, indien zij niet zou bijdragen tot verbetering der betrekkingen tussen beide landen. Het succes van deze poli tieke uitwisseling van gedachten zal in hoge mate afhangen van tact en goede wil aan weerszoden. Olievakbondsleider gearresteerd De militaire veiligheidsdienst in Pa- lembang heeft onlangs, na een verras sende overval, Pieter Simandjoentak, de leider van de „Perboem", de bij de com munistische arbeidersfederatie „Sobsi" aangesloten vakvereniging van olie arbeiders. weten te arresteren. Hij werd reeds enige maanden gezocht wegens het uitlokken van een staking, hetgeen in strijd was met de militaire verordening waarbij stakingen verboden werden. Simandjoentak werd destijds reeds opgeroepen om zich te verantwoorden, doch hij gaf daaraan geen gevolg en wist zich al die tijd schuil te houden. Sigaretten 10 februari 5 of 10 cent duurder Besprekingen tussen het ministerie van Economische Zaken en de Neder landse sigarettenindustrie hebben de sigarettenindustrie doen besluiten de sigarettenprijs met ingang van 10 februari met 5 en 10 cent te verhogen. De sigarettenfabrikanten zullen zelf bepalen, welke merken met 5 cent en welke merken met 10 cent meer zul len worden belast. Tijdens de onderhandelingen tussen de sigarettenindustrie en het ministerie van Économische Zaken heeft de siga rettenindustrie het vertrouwen uitge sproken. dat de regering conform haar afspraak deze verhoogde belasting op sigaretten slechts tot augustus 1959 doet gelden. (Advertentie) In principe is men het er ook over eens geworden, dat zowel Russen als Ameri kanen een luchtlijn zullen openen tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Men ver wacht echter, dat die verbinding pas tot stand zal komen, wanneer beide landen over straalvliegtuigen zullen beschikken voor die lijn. Ook al mag men dit goede begin zeker niet het halve werk noemen, een goed begin op de weg naar een betere ver standhouding is de overeenkomst onge twijfeld. De Prins in Nationale Park te Oeganda Prins Bernhard heeft gisteren de dag doorgebracht in het Nationale Park van Oeganda te Murchison Falls. Hij heeft een tochtje op de Nijl gemaakt en een autorit. Vandaag vertrekt de Prins naar het Nationale Park Koningin Elizabeth in West Oeganda waar hij twee dagen blUft. Ontslag verleend aan Sjafroeddin Het Indonesische kabinet heeft in zijn vergadering van gister avond besloten Sjafroeddin Prawi- ranegara te ontslaan uit zijn func tie van gouverneur van de Bank Indonesia, wegens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der regering om naar Djakarta terug te keren. Sjafroeddin die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft naar men weet de vorige week in een „open brief" aan president Soekarno de vrees uitgesproken, dat Indonesië een Rus sische satelliet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te keren, om dat hij niet instemt met de tegenwoor dige politieke, economische en finan ciële politiek der regering Het kabinet heeft thans de leiding van de bank opgedragen aan de eerste vice-gouverneur. Loekman Hakim. De minister van Financien, Soetikno Sla- met. deelde mede. dat het kabinet nog niet heeft gesproken over de kwestie van de opvolger van Sjafroeddin Wil de regering thans tijd winnen Minister Algera opent gedeelte Rijksweg 4A De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal zoals wij reeds eerder meldden, het gedeelte Ypenburg- Hoogmade van de Rijksweg 4A en de gereedgekomen verbeteringen van de provinciale aansluitingen symbolisch openstellen op dinsdag 11 februari, 's morgens te 11.15 uur, op het verkeers plein „Voorburg", op de kruising van de weg met de weg 's-Gravenhage-Utrecht. Tevoren zal minister Algera 's-morgens te 10 uur in café-restaurant „Hoorn- wijck" te Rijswijk een rede uispreken. In een interview met de correspondent van het Amerikaanse week blad „Time" heeft kolonel Simbolon (Sumatra) verklaard, dat, indien de centrale regering een ultimatum inzake een tegenregering verwerpt of tart, de centrale regering wellicht oorlogsvliegtuigen zal zenden, om de hoofdkwartieren van de Sumatraanse kolonels te bombarderen. „Wij weten", aldus Simbolon, dat het Kabinet besloten heeft tegen ons een militaire actie te beginnen tegen het einde van februari. Tegen die tijd zal de regering vier fregatten en enige wapens van de com munistische landen ontvangen hebben". Toen men te Padang uiteenging, was men nog niet tot overeenstem ming gekomen over de vraag wanneer en hoe een ultimatum zal worden verzonden. Hoofdreden was, dat sommige van de revolutio nairen, militairen zowel als burgers, Soekarno nog een laatste kans willen geven, aldus Simbolon. De „handige" Nasoetion De mogelykheden-te-elfder-ure voor Djakarta om de aanhangers van het „nationale front" terug te lokken, wor den thans in Djakarta en op Sumatra bestudeerd, zo wordt door waarnemers vei-klaard, aldus U.P. Een onmiddellijke verzachting van de door Djakarta ingestelde restricties op de ruilhandel van de Buitengewesten, gekomen na een haastige reis naar Sumatra door legerstafchef gen.-ma joor Nasoetion, wordt gezien als een eerste poging van de centrale regering om tijd te winnen voor verdere onder handelingen. De **eia van Nasoetion, gecombineerd met een verzachting der scheepvaart- restricties. minstens tot 28 februari, heeft vermeden, dat nu de kaarten SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist en slechts enkele verspreide opklaringen. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 februari Zon op: 8.22 uur: onder: 17.27 uur. Maan op: 14.34 uur; onder: 5.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.40 en 13.04 uur. Laagwater te 8.37 en 21.08 uur. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Omstandigheden gelijk aan Lewisham (Van onze correspondent te Londen) Gisteren ging in Engeland de dikke mist helaas opnieuw gepaard met een spoorwegongeluk, ditmaal in de vroege avond bij Dagenham op de lijn naar Tilbury en Southend. Het was weliswaar niet zo'n grote ramp als enkele weken geleden, by Lewisham, maar toch ernstig genoeg, want er werden tien personen gedood en 87 gewond. Van laatstgenoemden moesten 62 in het ziekenhuis worden opgenomen. Helaas vertrouwd beeld van versplinterde rijtuigen De omstandigheden waren min of meer gelyk aan die van de ramp bij Lewisham. Bij het ongeluk, dat kort na half acht geschiedde, waren twee stoom treinen betrokken, die beide stampvol met forensen van Londen waren ver trokken. Eén van de treinen stond stil voor een onveilig signaal en de daarop volgende botste er tegenop. De slag kwam echter niet zo hard aan, omdat de locomotief van de aanrijdende trein achterstevoren gekoppeld was. zodat eerst de kolenwagen de andere trein trof. De meeste slachtoffers bevonden zich in het achterste rijtuig van de stil staande trein. Om middernacht was men nog bezig om hen te bevrijden. Het totaal van de ramp leverde een helaas vertrouwd beeld op: versplinter- de houten rijtuigen, redders, die in spookachtige duisternis en mist hun weg baanden, omwonenden, die kwamen aansnellen met beddegoed en natuurlijk thee, in Engeland het kalmeringsmiddel by uitstek. De brandweer stond gereed om in te grijpen, maar gelukkig brak er geen brand uit. De gehele nacht werd hard doorge werkt. Men slaagde erin een van de beide versperde sporen vrij te maken. De mist veroorzaakte overigens on noemelijk veel verkeersongelukken Zo kwam in de Theemsmonding een kolen- schip in aanvaring met een vrachtboot: het eerste liep zware averij op, een sleepboot bracht de bemanning in vei ligheid, doch zij kon later weer aan boord gaan. Gisteravond heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de uit Indonesië gerepatrieerde Ne derlanders in de legerplaats Budel. De foto toont de Koningin bij een paar patientjes in het kinder ziekenzaaltje. definitief op tafel komen, aldus U. P. De te Singapore ontvangen berich ten vestigen de indruk, dat de han dige Nasoetion nog een basis heeft weten te vinden voor een gesprek tus sen de centrale regering en de van haar vervreemde leiders van het na tionale front, die onlangs samenkwa men om plannen te smeden voor het uitroepen van een nieuwe regering. Gedurende de windstilte van nu, houden, naar verluidt, de leiders van het nationale front op Sumatra het oor gespitst voor een mogelijk vreed zame oplossing, door Djakarta aan de hand te doen. Doch hun reizen naar Singapore, plaatsen in Azië en zelfs naar het verre Zwitserland, onderstrepen, dat zy niet de voorbereidingen staken voor een onafhankelijke beweging, teneinde paraat te zijn als Djakarta nalaat een uitvoerbaar compromis te leveren, al dus U.P. Sastrosatomo eist aftreden Soebadio Sastrosatomo, leider van de socialistische fractie, heeft woensdag avond in het Parlement het aftreden van het kabinet geëist. Hij Stelde, dat de bestaande regering niet in staat is de eenheid van de republiek of het succes van de strijd om Westelijk Nieuw- j Guinea te waarborgen. Sastrosatomo be toogde voorts, dat de regering er niet in geslaagd is „actieve steun" van de 1 Afro-Aziatische naties te verwerven, met uitzondering van Egypte en hij voegde hieraan toe, dat de regering geen „overtuigende argumenten" geboden heeft, dat zij de „actieve, onafhanke lijke buitenlandse politiek van Indone sië" zou volgen. Journalisten in arrest In Djakarta zijn de hoofdredacteuren van de twee linkse weekbladen „Berita Minggoe" en „Bintang Minggoe", op last van de militaire autoriteiten van Djakarta gearresteerd. Uit Medan werd gemeld, dat aan het dagblad „Soeara Andalas" door de mili taire autoriteiten voor vyf dagen een verschijningsverbod is opgelegd, wegens het publiceren van een bericht over mi litaire zaken, dat niet van bevoegde bronnen afkomstig is. Onze correspondent in Djakarta meldt: De Kalinga-prijSt die jaarlijks door de Unesco wordt uitgeloofd aan degene, die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt voor de betrekkingen tussen India en de wetenschappelijke wereld is dit keer toegekend aan Lord Russel. Men ziet hem hier tijdens de plechtige uitreiking te Parijs. (Advertentie) BI-»* OR°6 Nederlander in arrest De vertegenwoordiger in Indonesië van de Verzekeringsmaatschappen Blom en Van de Aa de Nederlander B. B. We- duwer, is enkele dagen geleden in zyn woning te Djakarta gearresteerd. De mi litaire commandant van Djakarta heeft I tot deze aanhouding besloten, omdat de betrokken assurantiemaatschappy in Engels handen is overgegaan zonder raadpleging van de Indonesische auto riteiten, zoals ln de hiervoor geldende bepalingen staat omschreven. De over dracht heeft plaats gevonden op 31 de cember Jl. Vandaag was de heer Wedu- Iver nog steeds onder arrest. Trein greep bus Acht gewonden (Speciale berichtgeving) De lünbus Assen-Ter Apcl is vanmor gen om half negen op de onbewaakte overweg in de Gasselterstraat te Gassel- temfjveen gegrepen door een goederen trein. Tengevolge van dit ongeluk zqn vier personen zwaar en vier lichtgewond. Waarschijniyk heeft de chauffeur van de bus uit Stadskanaal door de vrij dichte mist de trein niet zien naderen. De locomotief heeft de bus in de linker flank gegrepen en finaal opengescheurd. Het voertuig werd ongeveer 10 meter meegesleept en volkomen vernield ter- zijde geslingerd. De twee zwaarst ge wonde personen, mevrouw Vos-Gram bergen en de heer W. Geerts, beiden uit Gieten, zijn in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen vervoerd. Twee minder ernstig ge wonden zijn in het Wilhelmina-zieken- huis te Assen opgenomen. De vier licht gewonden werden ter plaatse voorlopig behandeld. Communistische activiteit veroordeeld De landen van het Verdrag van Bagdad hebben gisteren aan het einde van de ministerconferentie in Ankara de „ondermünende" communistische activiteit in het Midden-Oosten veroordeeld en verklaard, dat de communistische tactiek en penetratie in dit belangrijke deel van de wereld valseiyk worden voorgesteld als „vriendschappeiyke samenleving". De Ver. Staten, Engeland. Turkye, Perzië, Irak en Pakistan, die zich in het pact verenigd hebben, verklaarden in het slotcom muniqué van de conferentie, die vier dagen heeft geduurd, dat de defensie en veiligheid van het pactgebied „van vitaal belang voor de wereldvrede" is. jet-Unie bestaat. De ministers hebben deze week, naar hy zei, vorderingen ge maakt by het vestigen van een militair raamwerk, dat van essentieel belang is voor de defensie van de pactlanden. De uitdaging waartegenover wy staan, is ernstig en staat niet toe dat wy ons minder inspannen, meende hy. Voorts deelde Lloyd mede, dat op de conferentie de meeste wereldproblemen besproken zyn en dat er, hoewel er nog wat meningsverschillen bestaan, een op- merkeiyke eensgezindheid is bereikt. In het slotcommuniqué wordt voorts met tevredenheid geconstateerd, c t er solide grondslagen zMn gelegd waarop de organisatie verder kan worden op gebouwd. Duidelijke eensgezindheid Minister Foster Dulles verklaarde op de slotvergadering van gisteren, dat de Ver. Staten „van ganser harte" aan het werk van de organisatie zullen deel nemen. Men beschouwt dit als een ant woord aan de mohammedaanse pactlan den, die aandringen op volledig lid maatschap door de Ver Staten, die slechts via enkele commissies met het pact verbonden zyn. Dulles heeft de conferentie dan ook als waarnemer bygewoond Zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, verklaarde, dat men zich tegen agressie moet wapenen zolang er geen goede ontwapeningsovereenkomst met de Sov-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1