ASPRO' Rode partisaan in Italië wordt beschuldigd van acht moorden Venezolaanse junta zuivert de regering van Jimenez-aanhangers Agenda DONDERDAG 30 JANUARI 1953 Twee tipgevers van politie ontlokten hem bekentenis aan een overvloedig diner „Alles, wat ik tegen die twee kerels heb gezegd, was slechts grootspraak", aldus verzekerde de 39-jarige visventer Giuseppe Faletto gisteren voor een rechtbank te Turijn, waarvoor hij terecht staat op beschuldiging van moord in april 1952 op de toen 52-jarige bedrijfsleider der Fiat-fabrieken Erio Codeca. Faletto, een gewezen communistische verzetsstrijder, heeft in de „partisanenoorlog", die in 1944—1945 in en rondom Turijn woedde, acht personen om het leven gebracht. Hem is echter slechts de moord op Ingenieur Codeca ten laste gelegd. Faletto had tegenover twee „tipgevers" van de politie, dk :net hem in een restaurant een overvloedig diner hadden gebruikt, waarbij rijkelijk wijn was gedronken, ver klaard de moordenaar te zijn. Hij kreeg twintig miljoen lire voor nieuwe moord De aanbrengers hadden hem deze op een verdekt opgestelde band opgeno men verklaring ontlokt onder het voorwendsel, dat hij een nieuwe moord moest plegen, waarvoor hem zelfs een bedrag van twintig miljoen lire ter hand was gesteld. Faletto gaf toe na de moord op Codeca als verdachte te zijn gearresteerd. „Maar Ik ben al gauw op Oudrussisch volksfeest in ere hersteld In de Sovjet-Unie zal een oud, voor christelijk winterfeest ln ere hersteld worden en de naam krijgen van „het feest van de Russische winter". Het zal een soort carnaval worden, dat negen dagen duurt en op 14 februari begint. Het feest van de Russische winter zal samenvallen met het „maslenitsa" van de Orthodox-Russische kerk. Pannekoe ken, kaviaar en zure room zijn de typi sche bestanddelen van maslenitsa. Ter gelegenheid van het nieuwe feest van de Russische winter wordt een ge weldig festival in het Leninstadion ge houden met sleden, trolka's, vuurwerk en dansende beren. Uit gigantische samo vars zullen meisjes in boerenkleder- dracht dampende thee serveren en men zal er pannekoeken kunnen eten. Het „feest van de Russische winter" is er kennelijk op gericht, de kerkelijke invloed tegen te gaan. De oudere gene ratie viert, ook na veertig Jaar historisch materialisme, nog gaarne het gezellige maslenitsa, ook daar waar hieraan geen al te grote godsdienstige betekenis meer wordt gehecht. Vooral in die kringen hoopt men de Invloed van de kerkelijke tradities te breken. In overeenkomstige zin drong kort ge leden een vooraanstaande politicus er op aan, dat men een plechtige burgerlijke huwelijksvoltrekking invoert, die de plaats kan innemen van de kerkelijke huwelijkssluiting. Elvis Presley maakt de Berlijnse jeugd dol (Van onze correspondent in West-Duitsland) De eigenaar van een bioscoop in de Kantstrasse in West-Berlijn kan er zich niet over beklagen, dat zijn bedrijf te weinig wordt bezocht. Maar er is iets anders mis. Jongens met bonte overhem den en spijkerbroeken, en meisjes met paardestaarten komen elke dag in dich te drommen aanzetten om hun afgod Elvis Presley, de Amerikaanse rock 'n'roll-koning te bewonderen. Ze bren gen toeters, fietsbellen en zelfs wekkers mee en laten die op de maat met de muziek en Elvis' bewegingen het grootst mogelijke kabaal maken. Ze schreeuwen en gillen erbij en de jongens steken zo nu en dan hun messen diep in het be kleedsel van de stoelen. Haast bij iedere voorstelling moeten er een stuk of tien 6toelen aan geloven. De jongens en de meisjes hebben ook al rock 'n'roll in de zaal en in de vestibule gedanst. Foto's van Elvis Presley worden voortdurend gestolen. Iedere dag moeten vijf politie agenten in de bioscoop op post zijn. Volwassen bioscoopbezoekers laten er zich byna niet meer zien Japans eskader op bezoek in Pearl Harbor Een eskader van vier Japanse oor logsschepen is dinsdag nabij Pearl Har bor voor anker gegaan, waar zij gisteren binnenliepen. Het is het eerste diplo matieke bezoek van keizerlijke oorlogs bodems sedert 1938. Het hoffelijkheids- bezoek zal zeven dagen duren. Het es kader bestaat uit één torpedojager en drie fregatten. Na een verblijf van twee dagen in Pearl Harbor zullen de Japanse schepen naar Honoloeloe Harbor gaan, om vijf dagen gefêteerd te worden door burger lijke autoriteiten en leiders van de Japans-Amerikaanse gemeenschap. Dit bezoek is niet het eerste van Ja panse oorlogsschepen sedert de aanval op Pearl Harbor. Verschillende malen reeds hebben eenheden van de Japanse marine Honoloeloe bezocht op oefen- reizen en verscheidene autoriteiten, der wie twee premiers, hebben hoffeiyk- heidsbezoeken gebracht. De plannen voor het bezoek van het Japanse eskader zijn zorgvuldig voorbe reid door Japanse en Amerikaanse auto riteiten, om te verhinderen dat men pijnlijk herinnerd wordt aan de beruchte gebeurtenissen van de 7de december 1941. Hoewel Pearl Harbor nog steeds littekens van die aanval draagt, zullen de autoriteiten die op de achtergrond houden. Zo zal bij het binnenvaren van de haven de plek gemeden worden waar het slagschip Arizona graf voor 1102 Amerikanen! nog altijd op de bodem ligt. Bij dit bezoek moet alles in het teken van de Japans-Amerikaanse vriendschap staan. TurksSyrisch incident Een woordvoerder van het Syrische leger heeft meegedeeld, dat zestig ge wapende Turken dinsdag het Syrische grensdorp Boban hebben aangevallen, waarby één Syriër werd gedood. De Israëlische regering heeft haar af vaardiging by de Ver. Naties opgedra gen de Veiligheidsraad op de hoogte te brengen van de „verslechtering van de toestand aan de Syrisch-Israëlische grens". In dit gebied hebben zich sedert eind november tien incidenten voorge daan, waarby drie Israëliërs zyn gedood en zeven gewond. Israël wenst vooral de aandacht te vestigen op het incident van woensdag bij de nederzetting Dan, waar bij een vuurgevecht van verscheidene uren twee Israëliërs gedood en zes ge wond werden. Israël behoudt zich het recht voor om eventueel een officiële klacht by de Veiligheidsraad ln te dienen, zo heeft een woordvoerder in Jeruzalem bekend gemaakt. vrije voeten gesteld, omdat myn alibi Juist bleek te zyn", verklaarde hy*. De rechter merkte toen op, dat Fa letto van zyn alibiverklaring was terug gekomen en dat alle beschrijvingen, die verschillende getuigen van de moorde naar hadden gegeven, overeen kwamen met zyn signalement. Overigens moest Faletto toegeven de twintig miljoen lire van een der aanbrengers, Vinardi, te hebben aanvaard. „Maar dat heb ik alleen gedaan om myn opschepperij waarschyniyk te maken", verklaarde hy. Het proces-Faletto zou heden worden voortgezet. Dr. Drees voelt niets voor ambtskostuum (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Molenaar (WD) drong er gis teren in de Eerste Kamer op aan het ambtskostuum van ministers in ere te herstellen. Ook prof. Diepenhorst (AR) pleitte ervoor, dat de ministers ln de Ridderzaal het ambtskostuum dragen en niet voor de dag komen als een sombere ry begrafenisdienaars. Minister-president dr. Drees voelt echter niets voor het ambtskostuum met steek en degen. Als bezwaar heeft hy o.a. aangevoerd, dat er geen ministers kostuum bestaat voor de vrouwelijke minister, mej. Klompé, evenmin als voor de Staatssecretarissen. „Ik zou niet graag de derde dinsdag in septmber missen met alle pracht en praal", aldus dr. Drees. Die dag leeft by het volk. Maar dat slaat op het Ko- ninklyk Huis en ik geloof niet, dat het volk zich zorgen maakt over het ambts kostuum van de ministers. Voor minis ters vind ik het kostuum niet by de geest van de tyd passen. „Ik heb het Kabinet niet in zyn ge heel geraadpleegd over het ambtskos tuum, maar ik denk, dat de gevoelens verschillen. Als het enige jaren wordt overwogen, is het niet onmogelyk, dat het ambtskostuum terugkeert, maar een ander type zou dan aanbeveling ver dienen. Laten we het voor de toekomst in petto houden". Uit de woorden van dr. Drees: „Als het enige jaren wordt overwogen", bleek, dat zolang hU nog minister-pre- Tijdelijke enderbreking vaarbeurten „Oranje" en „Willem Ruys" De directies van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en Kon. Rott. Lloyd N.V. delen, naar aanlei ding van de minder gunstige vooruit zichten voor het passagiersvervoer In de zomermaanden in het algemeen en in deze zomer ln het byzonder tussen Europa, Colombo, Singapore en Indo nesië visa versa mede, dat zy besloten hebben de afvaarten van het m.s. „Oranje" en m.s. „Willem Ruys" ge durende deze periode tjjdeiyk te onderbreken. Het ligt in de bedoeling, dat gedurende deze onderbreking het m.s. „Oranje" eind juni tot begin september 1958 een viertal toerlstenreizen naar de Middel landse Zee zal maken, terwyi voor het m.s. „Willem Ruys" gedurende deze onderbrekingsperiode welke in mei aan vangt voorlopig twee toerlstenreizen naar Bermuda, New York en de Azoren zyn ontworpen. sident Is, het ambtskostuum niet terug keert. Prof. Molenaar (VVD) betreurde het, dat dr. Drees het verband van de plech tigheid in de Ridderzaal onvoldoende aanvoelt. Hy achtte het niet teveel ge vraagd de zaak niet op de lange baan tte schuiven. Dr. Drees gaf daarop geen antwoord meer. (Advertentie) .-en U&rtumï fit! Vanmorgen dachl ik nog: „Dat wordt geen blokje om vandaag". Maar... twee 'ASPRO's en wèg was mijn reumatische pijn. 'ASPRO' werkt snel en irriteert de maag niet. Het ideale huismiddel tegen velerlei kwalen. Koop't vandaag en houd't bij de hand.) en de pijn verdwijnt I Verjaagde president vergaarde fortuin In Venezuela is de regeringsjunta begonnen aan de reorganisatie van het bestuursapparaat met het oog op het wegzuiveren van de medestanders van de verdreven president Jimenez. Reeds hebben een en twintig nieuwe gouverneurs hun functie aanvaard. Voorts is, by decreet, het parlement van Venezuela ont bonden. Deze ontbinding is noodzakeiyk geworden, zo wordt in het decreet gezegd, door het feit, dat dit parlement niet op democratische wijze tot stand ls gekomen en daardoor niet het volk vertegenwoordigt. Op last van de regering zal verder een onderzoek worden ingesteld naar de activiteit van de zeventienduizend vreemdelingen in het land. Alleen zy, die een duideUjk omschreven werkkring hebben, zullen mogen blijven. Bij Caracas groot gebouw: half paleis, half fort Bij een onderzoek in de archieven van het bewind-Perez Jimenez is gebleken, dat de verdreven president verscheidene tientallen miljoenen dollars heeft ver duisterd. Zo zou hy in de week voor de „volksstemming" van december j.l. declaraties van omstreeks zeven miljoen dollar hebben ingediend voor maal- tyden en andere onkosten. De week einden, die hij op zyn buitenverbiyf op het eiland Orchila placht door te bren gen, kostten de staat per maand onge veer 300.000 dollar. Volgens geruchten zou de dictator een fortuin van 250 miljoen dollar hebben vergaard. Pedro Estrada, het voormalige .hoofd van de staatsveiligheidsdienst, zou veel geld hebben verdiend door de exploitatie van verdachte hotels en het organiseren van paardenrennen, waarby het publiek werd bedrogen. Zyn plaatsvervanger zou zich hebben verrykt door handelaars en caféhouders geld af te persen. Het Franse persbureau AFP meldt nog, dat Jimenez op de Bello Monte naby Caracas een groot gebouw had laten zetten, dat deze maand in gebruik genomen had moeten worden. Het is half paleis half fort. In het complex, waarvan het hoofdgebouw van beton was, in plaats voor 300 mensen. Eén van de bygebouwen is een ka zerne voor ongeveer honderd soldaten. Verder ls er een landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen en zijn er opstel lingen voor stukken luchtdoelartillerie. Het complex heeft een eigen elek trische centrale en waterreservoir met een inhoud van 6.000.000 liter. De waar de van dit versterkte paleis wordt ge schat op 10.000.000 gulden. De leden van de „patriottische junta" hebben inmiddels hun steun betuigd aan het nieuwe bewind. By deze gele genheid verklaarde de voorzitter van de regeringsjunta, Wolfgang Larrazabal, dat alle industriële en handelsakkoor den nauwgezet zullen worden geëerbie digd en dat de nieuwe regering de vei ligheid van alle buitenlandse onder nemingen garandeert. Minder Britse troepen in West-Duitsland De leden van de Westeuropese Unie hebben gisteren ingestemd met terug trekking van een nieuw contingent Britse troepen uit West-Duitsland. al dus wordt uit betrouwbare bron te Londen vernomen. De terugtrekking, waarover het permanente comité van de W.E.U. te Londen het eens werd, heeft betrekking op 8.500 man. die in 1958/59 de bondsrepubliek zullen ver laten. Groot-Brittannië kreeg het vorig j8ar reeds wegens financiële moeilijk heden toestemming om 13.500 man terug te trekken. Van de Westeuropese Unie maken deel uit: Groot-Brittannië .Frankrijk. West-Duitsland. Italië. België. Neder land en Luxemburg. Geschil in Ankara over Palestina Op de conferentie van het Verdrag van Bagdad (Engeland. Turkije. Irak. Perzië en Pakistan, met Amerika als belangstellend „waarnemer"). welke thans in de Turkse hoofdstad Ankara wordt gehouden zijn meningsverschillen gerezen over het Palestynse probleem. Irak zou. bij monde van Nouri es Said, het standpunt hebben gehuldigd, dat Israël zich achter grenzen zoals die in de V.N.-resolutie van 1947 waren vast gesteld terugtrekt. Hiertegenover zou de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken. Dulles, met klem het stand punt hebben verdedigd, dat het Pales tijnse probleem niet in het kader van het Verdrag van Bagdad, maar van de Verenigde Naties moet worden opge lost (Na de uitroeping van de staat Israël en de daarop gevolgde strijd met de Arabieren, die van de terugtrekking der Britten gebruik wilden maken de Israëliërs in zee te dryven. heeft Israël zyn land met veertig procent uitge breid). Het Pakistaanse blad „Morgen stond" schreef over de conferentie: „In dien de Westelijke landen niet voldoen de rekening houden met de belangen van hun mohammedaanse bondgenoten van het Verdrag van Bagdad, zou het verdrag zijn betekenis kunnen verliezen en zelfs worden verbroken". Dit schijnt niet alleen te slaan op het Palestijnse probleem, maar ook op de omvang van de Amerikaans-Britse hulp voor de economische projecten, die de moham medaanse pactlanden willen uitvoeren. Dulles en zijn Britse collega hebben echter te verstaan gegeven, dat zij hun partners niet in de steek zullen laten, indien de huidige fondsen zijn uitge put. Dulles heeft er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat de Westerse hulp veel groter is dan de Sovjetrussi- sche. omdat de Russen de prijzen van de goederen kunstmatig vaststellen. Viering 5 mei (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft dr. Drees gisteren medegedeeld, dat nieuwe be sprekingen met een aantal organisaties over de viering van de bevryding op 5 mei, waarschynlijk ertoe zullen leiden, dat de bevrijdingsdag zal worden ge vierd als tot nu toe, maar dat om de 5 of 10 jaar 5 mei extra feesteiyk zal worden gevierd zoals in 1955. Niet in element Het biyspel „Miranda" van Peter Blackmore, dat regisseur Walter van der Kamp voor de televisie bewerkte en woensdagavond aan de kijkers voorzette het gebeurde in het programma van de A.V.R.O. heeft al eerder op de planken gezorgd voor een avond vro lijke absurditeit. Miranda blijkt name lijk een zeemeermin te zijn. een zo aantrekkelijke zeemeermin, dat zy in staat is de harten sneller te doen klop pen. Zelf is ze ook niet afkerig van een tikkeltje adoratie. Nu zou men den ken. dat haar uiterlijke verschyning toch wel ontnuchterend zou moeten werken maar neehet min of meer. dat haar tot een zeemeermin maakt, is kunstig verborgen onder haar japon en voor de rest zorgt zuster Carry wel. dat zij zich gemakkelijk kan verplaatsen: alles, Miranda incluis, loopt op rolle tjes. Tot de onvermydelyke verwikke lingen komen, die de dwaze toestanden /r ii i I Op ons bureau ligt ter inzage de pas' 00]^ en]C0l woord saglerslijst van het ms. „Toscana". dat 16 BINNENLAND In alle stilte is gisteren te Soest het stoffelijk overschot van lr. J. Wessels Boer. oud-directeur van de Nederlandse Spoor wegen. ter aarde besteld. De Senaat van de Landbouwhoge school te Wagenlngen heeft het doctoraat ln de Landbouwkunde honoris causa ver leend aan prof. lr. A. G. Dumon. hoog leraar aan de Universiteit te Leuven en directeur van het veredellngsstation te lieverlee. De aanvoer van fruit op de veiling van Zetten-Andelst ls zo gering geworden dat de arbeidsweek voor kantoorpersoneel en vellingarbeiders is teruggebracht op drie dagen per week. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms. „Waterland" 3 febr., Brazilië: ms. „Argentlnla" 3 febr Cana da: ms. „Prins Willem 3" 4 febr ss. „American Ranger" 10 febr.. Chili: vla New York 5 febr.. Indonesië: ms. „Welte vreden" 6 febr.. Ned. Antillen: ms. „Tela- mon" 3 febr.. Ned. Nw. Guinea: ms. ..Bor neo" 6 febr.. Nieuw Zeeland: vla Engeland 8 febr. Suriname: ms. „Attis" 5 febr.. Unie en van Z. Afrika en ZW. Afrika: ms. „Ja gersfontein" 5 febr.. ms ..Carnarvon Castle" 8 febr. Brlts-Oost-Afrlkass „La bourdonnals" 8 febr. Morgen te twaalf uur vertrekt een detachement van de Kon. Landmacht ter sterkte van 70 man per ms. „Oranjestad" uit Amsteram naar Suriname. Vermoedelijk zal binnenkort Rijks- goedkeuring worden verleend voor de bouw van een tentoonstelingsruimte met restaurant, een deel van het omvangrijke RAI-complex dat zal verrijzen aan het Westerscheldeploln te Amsterdam. Bij het kappen van een zware eike boom ls gisteren te Dalen (Dr de 59- Jarige landbouwer K. Kuipers door een vallende tak gedood. Januari uit Soerabaja is vertrokken naar Venetië, aankomst in Venetië ongeveer 14 februari. Ook de derde dader van de overval op de Hllversumse apotheker, is thans ge vat. Hij ls een 20-Jarlge Jongeman. BUITENLAND De Inwoners van St. Peter-Ordlng aan de Duitse Noordzeekust klagen er al De bevolking van België heeft op 31 december 1957 de negen miljoen over schreden. doch de jaarlijkse bevolkings aanwas schijnt Iets te verminderen, zo heeft de Belgische minister van Volksge zondheid. Leburton meegedeeld. Het ge boortecijfer bedraagt op het ogenblik 16.84 procent. Het sterftecijfer voor kinderen ls voor het eerst beneden de vier procent gekomen. De gemiddelde leeftijd is toege nomen tot 70 Jaar. Er zijn op het ogen blik ln België een miljoen mensen die ouder zijn dan 60 Jaar. Jaren over. dat hun waterputten naar be dorven eieren ruiken. De oorzaak van deze stank, zwavelwaterstof, ls dezer dagen aan het licht gekomen bij het boren van een nieuwe bron voor het plaatselijke zeebad. St. Peter-Ordlng blijkt op een rijke „zwa velbank" te liggen, waaruit genees- schijnlijk op Butler, die de preAIer tijdens diens reis vervangt. Ook de naam van de minister van Koloniën. Lennox-Boyd wordt ln dit Volgens het socialistische blad „Dai ly Mirror" zal Selwyn Lloyd. kort na de terugkeer van premier Macmillan op 14 februari, vervangen worden als minister van Buitenlandse Zaken Hij zou waar schijnlijk worden opgevolgd door Richard mm, piwiMtwiUi J fi e fi t J VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kind. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Sportman van het jaar! 21.05 Gram. 21.15 Verken ning van Simenon. caus. 21.35 Act. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Sportact. 23.25-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 18.15 Friese ultz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz: 19.50 Anti-Revolu> tonaire Partij, caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodie ken-Parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.46 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaal6portuitsl. 23.20-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.00-20.00 Eurovisie: Rep. Euro pese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Bratislawa. KRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Gastenboek. 20.30 Televltrlne. 20.50 Cau serie over Verre Oosten met filmopnamen. 21.25 Studentenprogr. 21.50-22.00 Epiloog. VOOR VRIJDAG 31 JANUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbljtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstand. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport én prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Koperseptet en orgel. 14.20 Voordr. 14.40 Kinderkoor. 15.00 Gevar. program. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 Strijkkwart. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.55 Act. VARA. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A.. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette ork. VPRO: 19.30 Leven ln Neder land. caus. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.55 Hersengvmn. 22.25 Kamerork. 22.55 Reportage. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50- 24.00 Dagsluiting. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Omr. ork. en soliste. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 De Jeugd op el- gen wieken, hoorsp. 12.00 Planorecital. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. 14.05 Schoolradio 14.25 Kamerork. en soliste. 15.15 Voordr 15.35 Blaasork. en solist. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.40 Oude muz. 17.00 Voordr. 17.20 Instr. sept. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Stem men van Overzee. 18.30 Voor de Jeugd. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Regeringsuitz.Rubriek Verklaring en toelichting: De statistiek antwoordt. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, dlrecteur-gene- an de statistiek, beantwoordt vragen dit gebied ln geheel West-Duitsland ls. De Britse generaal Sir Ivor Maxse, die ln 1918 een Duitse doorbraak aan de Somme verhinderde en daarmee de Ge allieerden voor een ramp behoedde, ls gis teren te Mudhurst In Essex overleden. HIJ was 95 Jaar. Dr. Hilger von Scherpenberg zal prof. Hallstein opvolgen als Westduits Staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Dit ls gisteren officieel ln Bonn meegedeeld. HIJ was tot nu toe.hoofd van de afdeling han delspolitiek van het Westdultse ministe rie van Buitenlandse Zaken. De benoe ming ls noodzakelijk, omdat prof. Hall stein voorzitter ls geworden van de Euro pese commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap. De 58-Jarlge Hllgcr von Scherpenberg ls een schoonzoon van HJalmar Schacht, die tijdens het bewind van Hitler president van de „Reichs- bank" was. In India is heden het feit herdacht, dat tien Jaar geleden Mahatma Gandhi", de vader van het volk", werd vermoord. Zondag 9 februari a s. morgens om elf uur zal in het raadhuis van de stad Luzern ln Zwitserland een herdenkings bijeenkomst worden gehouden ter nage- dachtenls van de 'enige weken geleden 1 overleden Nederlander Van Leer. directeur i van Van Leers vatenfabrlek. De bijeen- komst ls belegd door de regering van het kanton Luzern en de stad Luzern, waar de heer Van Leer woonachtig was. verband genoemd. De Argentijnse politie heeft het ge bouw van de bond van bankbedlenden te Buenos Aires bezet en 420 stakende leden van deze organisatie, die ongeveer 60.000 leden telt, aangehouden Deze bankbe dlenden worden beschuldigd van overtre ding van het stakingsverbod van de re gering. Dit decreet heeft van de zijde van alle politieke leiders veel kritiek ontmoet. Dit geldt vooral voor de socialist Alfredo Palacios. dit kandidaat ls bij de presi dentsverkiezingen op 23 februari. Een groep van 95 Zuidafrikanen, be staande uit naturellen, kleurlingen en blanken, zal terecht moeten staan op be schuldiging van hoogverraad. Dit ls uit gemaakt na een uitvoerig onderzoek, dat begon kort nadat de betrokkenen ln de cember 1956 waren gearresteerd. Tijdens het laatste deel van het onderzoek, dat openbaar was, waren de betrokkenen be schuldigd van aanzetting en voorberei ding tot het omverwerpen van de regering door middel van geweld teneinde ..een zo genaamde volksrepubliek" te vestigen. Bij een gevecht ln de omgeving van Dlvivier (Oost-Algerlje) zijn dinsdag 52 opstandelingen gedood en drie gevangen genomen. De trein Alglers-Constantlne liep bij Setif op een mijn. Er waren geen slachtoffers. I raai t over de industriële produktle. 19.25 Nieuwe gram. 20.00-24.00 Nationaal progr. t g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Nationaal Progr. t.g.v. de ver- Jaardag van H.KH. Prinses Beatrix. 20.15- ca. 21.00 Documentair progr. over de over stromingsramp van 1 februari. 1953. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Voor de scholen. 13.00 Ork. conc. 13.30 Ooggetuigeverslagen13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Ork. conc. 15.00 Voor de scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Brievenbeantw. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19 15 Ber. 19.40 Sportber. 20.00 Samenzang 20.30 Vragen- beantw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Bultenl. overz. 22.45 Gevar. progr. 23.15 Planotrio. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 12.00 Vooordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 1230 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Mil. ork. (Om 16 30 Nws.) 1645 Ork. conc. 17.30 Nws en mrs. Dale's dagboek. 17 45 Orgelspel. i8.15 Ge var. progr. (Om 18.30 Nws). 19.00 Gevar. progr. (Om 19.30 Nws.). 19 45 Hoorsp. 20 00 Journ 20.24 Sportber. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en dis cussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.15 Lichte muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13 15 Amus. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws, 17.45 Ge var. muz. 19.00 Nws. 20.15 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.20 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15-4.30 Gevar. muz. Frankryk, Nationaal Progr. (347 m.). 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.05 Israëlische ultz. 14 00 Gram. 14.45 Kamermuz. 15.30 Idem. 16.55 Gram. 19.03 Sollstenconc. 20 15 Hoorsp 22.30 Nws. 23.10 Moderne muz. 23.62-24.00 Nws. scheppen, waarvoor men ons wil inte resseren. Uiteindelijk blijkt Miranda dan toch het beste in haar element de zee. Een spel als dit is helemaal afhanke lijk van de goede wil van het publick, dat zich de zotternij wil laten aanleu nen. Walter van der Kamp werd ge handicapt door de beperkingen, die de ruimte hem oplegden: hij probeerde het tekort aan verrassende situaties te compenseren door veel beeldwisseling, vele variaties in de „shots" Dc sterk be knotte dialoog hield daarmee niet al- tyd gelyke tred en dat verklaart de momenten, waarop wy ons tocli niet zo byster konden amuseren. Gelukkig kwa men de acteurs te hulp met hun droge en puntige tekst, die zy losjesweg uit speelden. Vooral Kitty Jansen. Kees Brusse en Mieke Verstraetc bleek het toevertrouwd een droogkomische voor stelling op poten te zetten. HCt was dan ook allemaal wel onderhoudend, maar niet zo daverend. De echte spiritualiteit ontbrak. DONDERDAG Leger des Hells (Hooigracht) Contact samenkomst voor ledereen o.l.v. brigadier J. D. Ruljsink. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Gerecht 10. Jaarvergadering Vereniging van Vr(]z. Hervormden. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnements concert Resldentle-orke6t. 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10. Ecclesia Theosophla. „De ster van Ismaël" £f uur nam. Montessorischool (Zoeterw. Singel): Kennismakingsavond. 8 uur nam. >g mr. P. G. Knlbbe als secretaris K.v.K. 3.30 5 uur nam. Café Aniba. Ledenverg. Leldse Tuinder» en Bloemistenver. „Door Eendracht Ver bonden". 8 uur nam. Leldse Volkshuis: Ver. voor Paedagogiek, Spr. dr. Storm „Lang verloofd of Jong ge* trouwd". 8 uur nam. Prediker: Feestavond Leldse Chr. Oranje vereniging. 7.45 uur nam. Leiderdorp Dorpshuls. Chr. Oranjevereniging. Toneelavond t.g.v. ver- Jaardag Prinses Beatrix te 7.30 uur nam. ZATERDAG Den Burcht: Feestavond Personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. Stadszaal: Schoolbal Meisjes HBS-ver. „Dlspereert niet". 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis. Chr. Oranjevereniging. Toneelavond t.g.v. ver- Jaardag Prinses Beatrix te 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: „Rooie Sien". 8 uur nam. MAANDAG Schouwburg. K. en Sonneveld „A la carte" O. Cabaret Wlm 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Ontspannings avond Ned. Chr. Relsverenlging. 8 u. nam. Schouwburg. K. en O. Cabaret Wlm Sonneveld „A la carte". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len" Johanna Martzy en Jean Antonlettl. 8 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 10)dr. mr. P. G. Knlbbe bespreekt rassenproble men ln Zuid-Afrika. 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuls. Ver. Oud-leerlin gen Ambachtsschool. Spr. M. Scheffers over „vloersystemen". 7.30 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond Algem. Verladers- en Eigen Vervoerders Organisa tie. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Lelsche Kunstkring „Voor Allen". Concert Johanna Martzy (viool). 8 uur nam. Middelstegracht 77: Officiële opening Curtiss Wright Corporation. 3 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Mevrouw komt niet thuis van avond 1". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Casino: „Wenn der welsse Flleder wieder blüht". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. Trianon: „De hel der verlorenen". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „In de sloppen van een wereldstad" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 u. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Lldo: „Inbraak met geweld I" 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt tot zaterdagmorgen 1 febr. 8 uur te Lelden waargenomen door Apo theek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. By geen getaooi bij Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Brussel, (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Altviool en plano. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sold. 10.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Symf. ork Omr. koren en sol. 21.00 Kunstkaleldos- coop. 21.15 Symf. ork., Omr. koren en sol. (verv.). 21.45 Indiase muz. 22 00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Negro-splrltuals. 22.55- 23.00 Nws. 481 ni.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14.00 Orphée aux Enfers. opera. 15.30 Gram 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws 17.10 Gram. 18.38 Idem. 20 00 Klankb. 20 30 Kamerork. 22.00 Nws. 22.35 Chansons. 22.55 Nws. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirlch Genéve Wenen Locarno Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca Algiers S s d i- Cc half bew. windstil -17 0 geh. bew. z 4 1 0 geh. bew. ozo 2 -1 0. mist zzw 2 -2 0 onbewolkt z 1 1 0 mist windstil 1 2 mist z 2 3 0 onbewolkt z 2 1 0 onbewolkt windstil -3 0 geh. bew. windstil 3 0 geh. bew. zw 1 8 14 mist O 1 -3 0 onbewolkt n 6 4 0 onbewolkt zw 2 -5 0 mist windstil -3 0 on bewolkt z 1 -6 0 mist windstil -3 0 mist nnw 2 -2 0 onbewolkt no 4 -4 0 onbewolkt ozo 2 -5 0 mist windstil -14 0 onbewolkt ono 2 -1 0 onbewolkt ono 2 0 0 regen nno 3 5 19 geh. bew. no 7 11 0 regen zzo 8 10 7 t' 3

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2