Midden-Sumatra eist liet aflreilen van de centrale regering Djoeanda Meerderheid der Eerste Kamer legen een gesprek met Indonesië mi PROTEST WEERBERICHT Het huidige Kabinetdoor zijn wensdromen geleid, faalde P.v.d.A. - fractie staat alleen 96ste jaargang DONDERDAG 30 JANUARI 1958 No. 29354 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MET volledige erkenning van het grondwettelijk gewaarborgde recht op een vrije meningsuiting, waarvoor uit hoofde van zijn beroep nie mand méér dan een journalist begrip kan hebben, is het ons nochtans vol strekt onmogelijk een woord van scherp protest achterwege te laten tegen het geen het Eerste Kamerlid, mr. In 't Veld, heeft gemeend te moeten opmer ken met betrekking tot de huidige ver houding tussen Nederland en Indonesië en de mogelijkheden tot verbetering daarvan. Een veel gezaghebbender stem dan de onze, n.l. die van minister-presi dent Drees, een partijgenoot derhalve van de heer In 't Veld. heeft tegen diens suggesties te juister plaatse, n.l. in het parlement, onmiddellijk, spontaan en fel stelling genomen en met klem be toogd. dat de denkbeelden van zijn par tijgenoot nopens een hernieuwd gesprek met Indonesië, in flagrante strijd zijn met die van de Nederlandse regering. W[J hebben in de laatste maanden in veelvuldige herhaling onze in stemming betuigd met de waar dige en o.i. volkenrechtelijk enig-juiste wijze, waarop de huidige Nederlandse regering heeft gereageerd op het com plex van onwaardige maatregelen, welke Indonesië in het geding heeft gebracht ter verwezenlijking van zijn aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea en en culmine rende in de praktisch volledige eliminatie van alle Nederlandse belangen in Indo nesië. nadat de Ver. Naties zich niet bereid hadden getoond die aanspraken te ondersteunen. HETGEEN ons in de gegeven dra matische omstandigheden even wel het meeste dwars zit, is het feit, dat er ondanks de thans geboden nationale solidariteit en met herhaalde erkenning van hun formeel recht op kritiek niettemin vooraanstaande parlementsleden zijn, die, hoewel ten nauwste verbonden met een van de meest gezaghebbende regeringspartijen, er niet voor terugdeinzen om stellingen te poneren, welke niet anders kunnen worden beschouwd dan als een dolkstoot in de-rug van de eigen regering. OP het ogenblik, dat wij deze regelen schrijven, beschikken wij uiter aard nog niet over het stenogra fisch verslag van hetgeen er precies door oud-minister In 't Veld met be trekking tot dit onderwerp in de Eerste Kamer is gezegd, doch op grond van een veeljarige ervaring, bestaat er onzer zijds geen enkele aanleiding om te twij felen aan hetgeen onze parlementaire redacteur ons dienaangaande rappor teert. Volgens onze zegsman zou mr. In 't Veld hebben gesteld, dat le „de Indone siërs al drie eeuwen vernederingen heb ben ondergaan" en 2e dat „nooit is ge bleken dat Nederland aan een oplossing van het probleem Nieuw-Guinea heeft willen meewerken". Ad 1 zouden wij willen opmerken, dat volgens internationale erkenning, in ver gelijking met andere „koloniale" mo gendheden, Nederland een voorbeeld werd genoemd van koloniaal beleid en ad 2: de idealistisch-ethische instelling van de heer In 't Veld hem blijkbaar verhinderd heeft kennis te nemen van het feit. dat de Nederlandse regering zich bij herhaling bereid heeft verklaard om het geschil aangaande de souverei- niteit over Nieuw-Guinea te doen arbi- treren door het Hof van Internationale Justitie. Dit laatste weliswaar zetelend in Den Haag. maar toch zeker niet het karak ter dragend van een „home-referee". T OGMAALS en ten leste: ons ".tel- I lend op het standpunt van het nationaal belang en met negatie van elke partijpolitieke overweging, moeten wij ernstig bezwaar maken tegen beweringen als door de heer In 't Veld recentelijk zijn gedaan en die niet al leen indruisen tegen de opvattingen van zijn, de hoogste - verantwoordelijkheid dragende, partijgenoten, maar die bo vendien ons nationaal en internationaal gezag ondermijnen Het is trouwens niet de eerste maal, dat vooraanstaande functionarissen uit partij of vakbeweging het noodzakelijk achten op belangrijke momenten door het uiten van hun afkeurend oordeel af breuk te doen aan zojuist genomen regeringsbesluiten. Besluiten welke uiter aard genomen zijn met volledige instem ming en onder volledige verantwoorde lijkheid van hun partijgenoten in de ministerraad. Wij behoeven in dit ver band maar te herinneren aan het be sluit tot instelling van de eerste politio nele actie, waarvan de inkt nog niet droog was of het N.V V. kwam met een manifest, waarin werd aangedrongen op „beperking van de doelstellingen der militaire actie" en aan een recente re devoering te Voorschoten van oud-mi nister Schermerhorn. waarin deze in flagrante tegenspraak met zijn partijge noten in het kabinet andermaal aan drong op een hervatting van het ge sprek met Indonesië. Had de heer Schermerhorn destijds maar wat minder gesproken Deze en dergelijke uitlatingen missen haar psychologische uitwerking niet en dragen ér zeker niet toe bij om het ge hele Nederlandse volk in de huidige moeilijke omstandigheden zich als één man achter de regering te doen scharen. Democratie en souvereiniteit zijn niet ons óók heilige begrippen zij moe ten óók rekening houden met de rea liteit! Het adres was een foto Een uit Nederland naar Italië verzonden brief, heeft, hoewel in de plaats van het adres een foto van de geadresseerde v;as geplakt, zon der belemmeringen zijn plaats van Oestemming bereikt, aldus een be richt uit Venetië. De brief was ver- ïonden door een inwoner van Hilversum, die in september j.l. met zijn vrouw en twee kinderen tijdens een vakantie in Venetië een ont moeting had met de 48-jarige Aldo Angelini Aldo was aan het druiven plukken in zijn tuin, toen hij de toeristen zag. Hij bood de kinderen druiven aan, en hun vader fotogra feerde de Italiaan tezamen met de kinderen. Deze foto plakte hij op een brief verzond deze naar Venetië, waar ny door de goede zorgen van de Italiaanse post te bestemder plaatse is aangekomen. Men wil Sartono, Hatta, Djokja's sultan Volgens een bericht van Radio Padang heeft de „volksactie" in Midden-Sumatra het aftreden van het kabinet-Djoeanda geëist. Tijdens een bijeenkomst van deze „volksactie", welke werd toege sproken door de voormalige militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, en de oud-waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Djambek, werd betoogd, dat het kabinet-Djoeanda in de strijd om West-Irian en de uitvoering der besluiten van de verleden jaar in Djakarta gehouden conferentie tot nationaal overleg, heeft gefaald. Volgens Radio Padang werd gezegd, dat de waarnemend president, mr. Sartono, de vroegere oud-vice-president Moh. Hatta en Sultan Hamengkoe Boewono IX van Djokjakarta tot kabinetsformateurs moet benoemen. Eenheid van het land is niet verzekerd Ook in Djakarta heeft de fractieleider van een der gematigde islamitische partijen het aftreden van de regering-Djoeanda geëist, omdat zij de eenheid in het land niet heeft kunnen verzekeren, noch heeft kunnen waarborgen dat „wij de strijd om West-Irian zullen winnen". Hü betoogde, dat „wij misschien nog nooit een regering hebben gehad, die in zo grote mate door wensdromen wordt geleid", als de tegenwoordige. Voorts zeide deze fractieleider, Soebadio, dat de regering er niet in is geslaagd de actieve steun te krijgen van de Aziatische en Afrikaanse landen, met uitzon dering van Egypte. „De grootste dienst, die het kabinet aan het land kan bewijzen ter wille van de veiligheid van volk en staat en van de strijd om de bevrijding van West-Irian, is op dit ogenblik af te treden". Aan de andere kant verklaarde de secretaris-generaal van de communistische party Aidit vandaag, dat voor zover zyn party betreft, „er geen beter kabinet bestaat dan het huidige" en dat de maatregelen, die het tegen de Nederlandse belangen in Indonesië heeft genomen, krachtiger waren dan die van de voor gaande kabinetten. Steun van Tsjecho-Slowakije De Indonesische en de Tsjechoslo- waakse minister-president, Djoeanda en Siroky, hebben gisteravond te Djakarta een gemeensehappeiyke verklaring uit gegeven, waarin de volledige steun van Tsjecho Slowakije aan de Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea wordt bevestigd. Ook verklaren de twee premiers, dat hun landen de onafhan- kelijkheidsstrijd van landen overal ter wereld steunen. Op een persconferentie te Djakarta heeft de Tsjechoslowaakse premier Vi- lian Siroky. de beschuldiging geuit, dat ..Amerikaanse stemmen'' de separatis tische bewegingen in Indonesië steunen. Gevraagd of hij hiermede edoelde, dat de V.S. trachten de tegenwoordige rege ring omver te werpen, antwoordde Siro ky. dat de huidige periode kan worden gekarakteriseerd door een duidelijke nei ging om steun te verlenen aan pogingen tot afscheiding. Voorts betoogde Siroky. dat Amerika zijn wil aan de landen van het Nabije- en Midden-Oosten wenst op te leggen door middel van de Eisenhower-doctri ne. terwijl het in andere delen van de wereld de koloniale mogendheden volgt. Allison vertrokken Volgens Radio-Djakarta is de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, John Allison, gisteren naar de V.S. terugge keerd. Gaat Goodyear sluiten De Amerikaanse bandenfabriek Good year in Bogor overweegt het stopzetten of een sterke inkrimping van de produk- tie. Dit als gevolg van een tekort aan li quide financiële middelen, omdat de verkoopprijzen niet langer in overeen stemming zyn met- de produktiekosten door de hoge notering van de export certificaten, die noodzakelijk zön voor de import van grondstoffen, waar men thans om verlegen zit. Goodyear voorziet voor een groot deel in de Indonesische behoefte aan banden Nieuwe controle-commissie voor K.P.M. <Van onze correspondent in Djakarta) Tien verzekerings maatschappijen onder militaire controle (Van onze correspondent in Djakarta- Tien verzekeringsmaatschappijen- en -makelaars in Djakarta, allen met Nederlands of gemengd kapitaal, zijn van heden af onder militaire controle geplaatst. Hetzelfde lot ondergingen hun onderafdelingen en kantoren in andere plaatsen in Indonesië. Ook een groot aantal Nederlandse midden slandszaken in Djakarta staan thans onder militaire supervisie. De betrokken assurantiemaatschap pijen zijn o.a de Nederlanden van 1945, de Nederlandse Lloyd, Schlencker, Lon- geveldt en Schroder, Begouw en Mijns- sen. het Internationaal Assurantiebeirijf en de Nillmy Met betrekking tot Blom en Van der Aa is deze beslissing nog niet genomen, omdat deze firma in Indonesië op 31 december j.l. in Britse handen is overgegaan. Spaanse vissersboot in dichte mist overvaren Het Turkse stoomschip „Kayseri" <4.250 brt.) heeft op een afstand van 200 km ten zuidwesten van Brest een 130 ton metende Spaanse vissersboot, de „Ange- lito" uit San Sebastian, in tweeën ge varen. Dit geschiedde tijdens dichte mist. Tien van de opvarenden van het Spaanse scheepje, die in hun slaap wer den verrast, worden nog vermist. Drie man werden door de „Kayseri" aan boord genomen. Men zoekt nog naar meer overlevenden. H.K.H. Prinses Beatrix viert morgen haar twintigste verjaardag. Een recente opname van onze Kroonprinses. (Foto Meyboom) „De wereld luistert mee!" wordt overgedragen aan een nieuwe commissie. Hij heeft ook een nieuw ocntrole-apparaat ingesteld, omdat noch het oude bestuur noch het con trole-orenan aan de heeft voldaan. „Liever niet opnieuw teleurstellingen" (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid in de Eerste Kamer had zich thans liever niet willen uitspreken over Indonesiër maar de aandrang van de heer In 't Veld, namens de P. v. d. A.-fractie, op een open gesprek met Indonesië, is tenslotte aanleiding geworden, dat de woordvoerders van de KVP, VVD, AR en CHU zich vierkant tegen dat denkbeeld heb ben verklaard en hun instemming hebben betuigd met het standpunt van minister-president dr. Drees, dat er thans geen redelijke grondslag is voor overleg met Indonesië. Ongelukkig, ontijdig en vaag Tegen het denkbeeld van de heer In 't Veld had de heer Beaufort (KVP) in de eerste plaats het bezwaar, dat het niet in overeenstemming is met de samen werking op brede basis in het kabinet. Op een essentieel punt van het regerings beleid verklaart de gehele fractie van de P. v. d. A. het niet eens te zijn met het regeringsbeleid. Indonesië is voor 100 kabinetspolitiek, die nu is aangevallen door een belangrijk deel van de regeringspartners. Als men in de kring van de P. v. d. A. over het probleem Nieuw-Guinea verschilt van mening, is dat niet erg maar men moet dat meningsverschil niet openiyk tot uiting brengen op een ongelukkig moment terwijl de wereld meeluistert. nesiërs niet naar Djakarta durven terug keren, kan men toch niets van bespre kingen met Indonesië verwachten. Het derde bezwaar tegen het dens- beeld van de heer In 't Veld vond prof. Beaufort de vaagheid van de voorstellen. Met wie en waarover moet worden ge sproken met Indonesië? Het wil alleen volledige overdracht van Nieuw Guinea's soevereiniteit- Beselft men voldoende wat dan het lot van de Papoea's zou zyn? Nieuw Guinea zou een kolonie worden van Java. Het zou een onderdeel Wy vrezen, aldus de heer Beaufort, dat de heer In 't Veld de basis van de samenwerking tussen de partyen in ons De Indonesische minister van Scheep- lc.nd en het ondelinge vertrouwen een vaart, commodore Nazir, heeft een deuk heeft gegeven Voorts maakte hy besluit uitgevaardigd, waarbij het be- bezwaar tegen het tijdstip, waarop de stuur over de in beslaggenomen KPM heer In 't Veld zijn denkbeeld had ge uit. Hij heeft dat gedaan nadat juist in de algemene vergadering van de V.N. was gebleken, dat steeds meer landen overtuigd zyn. dat het Nederlandse verwachtingen standpunt juist is Terwijl in Djakarta chaos heerst en vooraanstaande Indo- h' a worden van Indonesië, dat dan niet aan de V.N. behoeft te rapporteren over de toestand. Het yzeren gordijn zou vallen over Nieuw Guinea. Wat beoeld de heer In 't Veld met inschakeling van de V.N.? Die zyn meer een veiligheidsorganisatie dan een rechtsorganisatie. Het is niet het recht, dat er beslist. De KVP-frac- tie is het niet eens met de PvdA-fractie, besloot de heer Beaufort. Kabinetspositie verzwakt Buitengewoon tevreden was de heer Kolff (CHU) over het antwoord van de minister-president. Ook de heer Molenaar (VVD) verklaarde het voor het ogenblik met de regeringsverkla ring eens te zun. Hy betreurde het, dat de heer In 't Veld met zijn denk beeld ertoe heeft gedwongen te dis cussiëren over Indonesië, waardoor niet is voorkomen, dat de positie van het kabinet is verzwakt. Uitdrukkelijk betoogde ook de heer Ruppert (AR) in te stemmen met het standpunt van dr. Drees. Na het be toog van de heer Beaufort had_ hy geen behoefte aan verdere discussie. Onze fractie heeft geenszins de bedoe ling gehad het vertrouwen in het kabi net op te zeggen, verklaarde de heer In 't Veld (PvdA). Het denkbeeld is te be schouwen als het meehelpen by het zoe- wen naar een oplossing van het conflict. Sedert de behandeling van de kwestie in de V.N. is een geheel nieuwe situatie ontstaan die noopt tot bezinning. Een aanknopingspunt kan zijn, dat Indone sië zelf moet leren inzien, dat het belang heeft bij een redelyke oplossing. Soe- karno staat onder druk van de goedwil- lenden en het is niet uitgesloten, dat hij met het oog op zyn positie tenslotte ook de goede kant uitgaat. Tot overleg „bereid" „Het is hoopvol", aldus de heer In 't Veld, „dat Indonesië erkent, dat Nieuw Guinea niet het allesbeheersende pro bleem is en de normale economische be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië eigenlyk veel belangrijker zyn. Dat blykt ook uit het communiqué over de besprekingen tussen Nehroe en Soe- karno. Soekarno is tot overleg bereid, mits Nederland bereid is met een econo misch meer bescheiden plaats genoegen to nemen Terugdraaien van de gebeur tenissen is niet mogelijk, maar het is ook al belangrijk, als zy zich niet verder voltrekken. Een grote moeilijkheid is de vermel ding van Nieuw Guinea als Nederlands gebied in de grondwet. Daarom heeft de gaat Prinses Irene in Utrecht studeren (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen zal Prinses Irene met ingang van het nieuwe studiejaar 1958'59 aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, by prof. C. F. A. van Dam op het Spaans. Portugees en Ibero-Ameri- kaans Instituut aan de Drift te Utrecht, de Spaanse taal gaan studeren. Gelijk men weet, is Prinses Irene thans in Lausanne. Zwitserland, waar zij o.m. een Franse cursus volgt. Deze cur sus was bedoeld voor één jaar en met ingang van het nieuwe universitaire jaar komt Prinses Irene dus naar de Domstad. Rijksgoedkeuring voor 21 miljoen (bouwwerken) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft voor 45 particuliere bouwwerken met een totale bouwsom van 21.6 miljoen gulden Ryksgoedkeu- ring verleend. De goedgekeurde plannen komen uit gebieden, waar de toenemende werkloos heid in de bouwvakken een versneld tempo van het in uitvoering nemen van werken gewenst maakt. Deze gebieden zijn in overleg met het Ryksarbeids- bureau vastgesteld. heer In *t Veld de zaak aan de orde ge steld, opdat men zich in de Kamers der Staten-Generaal erop kan bezinnen of dat een belemmering moet zyn voor een oplossing. Thans geen uitzicht Minister-president dr. Drees onder streepte, dat de regering altijd heeft vermeden elke deur te sluiten voor overleg. Ook nu nog is de regering in beginsel bereid tot een gesprek, maar dat er thans geen uitzicht is, dat dit tot een werkelyk resultaat kan leiden. Uit het communiqué omtrent de be sprekingen tussen Soekarno en Nehroe valt meer af te leiden hoe Nehroe zich de verhouding tussen Nederland *n Indonesië voorstelt, dan wat er hy Soekarno leeft. Er is onderzocht of er resultaat zou zyn te bereiken via de V.N., maar tot nu toe lyken de uitzichten daarop niet hoopvol. Van bemiddeling zou men ook moeten weten of daardoor een redelijk uitzicht op resultaat wordt geopend, want anders zou die bemiddeling op nieuw tot teleurstelling leiden. Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT S Het hoofd van de militaire junta run vijf man admiraal Carlos Lar- razab&l hield een persconferentie in Caracas, de hoofdstad van Vene zuela. De militaire junta heeft de tegering van president Marcos Perez jimenez omver geworpen en heeft thans de grootste moeite om te voorkomen, dat het publiek voortgaat mei wraakmaatregelen tegen ieder, die verdacht wordt iets met de oude tegering te maken te hebben. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist. maar ook er en daar opklaringen. Overwegend droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatur'n (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8 23 uur; onder 17.25 uur. Maan op: 13 34 uur; onder: 4 4'J our. Hoogwater te Katwyk te 1158 uur. Laagwater te 7.21 en 19.59 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagtna s.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1