Eerste Kamer is niet eensgezind over liet probleem Indonesië weerbericht: Er is een muur van wanbegrip Grootste bezorgdheid door schaduwen over twee landen Rijksweg 4A op 11 februari open 96ste jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 1958 No. 29353 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Pratenof ,niet praten (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de heer Kolff (CHU) gisteren stevig gepleit voor een krachtiger optreden tegen Indonesië. Daarentegen waarschuwde de heer In 't Veld (P. v. d. A.) voor te sterke emoties en hij drong aan op een open gesprek met Indonesië onder leiding van een neutrale instantie, b.v. de V.N. Tussen deze twee uitersten namen de heren Kropman (KVP) en prof. Molenaar (VVD) een middenpositie in. Zij vonden het moment niet geschikt om het probleem Nieuw-Guinea diepgaand te bespreken, omdat het geladen is met wederzijdse wrok en discussie voorbarig en bedenkelijk kan zijn. Het tijdstip om te praten met Indonesië wilden zij overlaten aan de regering. In ieder geval valt niet te praten over overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, zei de heer Ruppert (AR). Pleidooi van P.v.d.A. voor „open gesprek" „De tijd van geduldige welwillendheid en vriendelijkheid tegenover Indonesië is thans voorbij", zei de heer Kolff (CHU). Protesten helpen niet en daarom is het nu tijd geworden voor daden. Een daad zou kunnen zijn de erkenning van de Republiek der Zuid-Molukken en het convoyeren van Nederlandse schepen in de Indische wateren. Elke overeenkomst met Indonesië is waardeloos gebleken en daarom vroeg de heer Kolff van minister-president Drees de toezegging, dat met deze Indonesische regering niet zal worden onderhandeld. Voorts vroeg hij de verklaring, dat Nieuw-Guinea behoorlijk verdedigd kan worden, te land, ter zee en in de lucht, want van de Indonesiërs is alles te verwachten. Alle vriende lijkheid van onze kant wekt slechts de indruk, dat we bang zijn. Daarom is nu een krachtiger optreden geboden. wicht zou een programmapunt zijn, ook al hadden we Nieuw-Guinea overgedra gen. Maar de vraag is of het conflict met Indonesië zo scherp zou zijn als nu. Soekarno heeft daardoor jarenlang op het aambeeld Nieuw-Guinea kunnen slaan. Nooit is gebleken, dat Nederland aan een oplossing van het probleem Nieuw-Guinea heeft willen meewerken". Slot op pag. 2 „We moeten ons hoeden voor te sterke emotie", stelde de heer In 't Veld <P. v. d. A.) hier tegenover. De wijze, waarop de Indonesiërs optreden, veroordelen wij evenzeer als de regering en dat maakt het moeilijk om tot een oplossing te komen. We moeten er echter begrip voor hebben, wat er in de Indonesiërs omgaat. Er zit bij hen nog veel oud zeer. Wij spreken schande van de ver nederingen, die dp Nederlanders moeten ondergaan, „maar de Indonesiërs heb ben al drie eeuwen verneringen onder vonden". Is het dan wonder, dat zij van Nederland ook economisch onafhankelijk willen zijn? „Wij willen aannemen", aldus de heer In 't Veld, „dat Nieuw-Guinea eigenlijk niet zo'n grote rol speelt. Het breken van het Nederlandse economische over- Arrestatie in verband met overval te Hilversum (Speciale berichtgeving) De Hilversumse recherche is er met assistentie van de Amsterdamse politie in geslaagd de zaak van de gewapende roofoverval op de apotheker J. C. Ver boom, nagenoeg tot klaarheid te bren gen. Bepaalde aanwijzingen waarover men beschikte, hebben er toe geleid, dat gisteravond in Amsterdam enige arrestaties konden worden verricht. In de nacht van zaterdag 18 op zon dag 19 januari meldde zich, zoals bekend, bij de apotheek Verboom, aan de Ka- merlingh Onnesweg te Hilversum, die geopend was, een klant voor zuiverings zout, waarna de apotheker bedreigd werd en vier of vijf schoten op hem ge lost werden. Drie mannen wisten toen met een in de nabijheid geparkeerde auto te ontkomen. Een van de thans aangehouden Am sterdammers is de man, die staande in de deuropening, de apotheker met een pistool zou hebben bedreigd en door deze is nagezeten. Daar het onderzoek nog in volle gang is, kon de politie hedenmorgen nog geen gedetailleerde mededelingen over de arrestanten verstrekken. Samenwerking DuitslandIndonesië Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de tekst van een technische en economische overeen komst tussen Indonesië en de Duitse Bondsrepubliek, welke in augustus vorig jaar in Djakarta werd geparafeerd. Op basis van deze overeenkomst zul len beide landen samenwerken bij plan nen en projecten, die bij afzonderlijke afspraken zullen worden gemaakt. (Advertentie) SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Van Beinum komt naar huis De Nederlandse dirigent Eduard van Beinum zal zijn Amerikaanse concert serie a.s. vrijdagavond afsluiten met een Beethoven-concert in het „Shrine Audi torium te Los Angeles. De negende symfonie van Beethoven staat op het program. Onmiddellijk na dit concert zal Van Beinum naar Amsterdam reizen. Op advies van de geneesheren, zal hij een Naties voor de vluchtelingen, dr. Drie Russen verzocht land te verlaten Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend verklaard, dat drie leden van de Russische ambassade in Den Haag is ver zocht het land te verlaten. Verdere bijzonderheden werden niet ver strekt. Wel werd nog meegedeeld, dat het verzoek „een dezer dagen zal worden geëffectueerd". Naar w(j van niet-officiële züde ver nemen betreft het verzoek ons land te verlaten de 42-jarige kolonel L. I. Tcher- now, die in maart 1955 in Den Haag arriveerde in de functie van adjunct- militair- en luchtvaartattaché, de 33- jarige adjunct-marine-attaché kapitein ter zee V. S. Zenn en de 34-jarige Rus sische tolk G. N. Soechatsjow, welke laatste twee eveneens in de eerste maan den van 1955 in Nederland aankwamen. Z(j zyn allen vergezeld van hun gezin. Hoewel van officiële zijde geen enkele mededeling wordt gedaan over de aan leiding tot het verzoek ons land te ver laten, wordt aangenomen, dat het ver band houdt met pogingen om inlichtin gen te verkrijgen vooral van eenvoudige mensen, waarbij niet op geld werd ge keken. Moeilijk probleem in zeer korte tijd opgelost Het Hongaarse vluchtelingenprobleem in Joego-Slavië is opgelost: Gisteren zyn in Belgrado visa uitgereikt aan de laatste nog in Joego-Slavië verblijvende gevluchte Hongaren die wensten te emi greren. Het waren er 97, van wie 88 een visum voor België en 9 een visum voor Zwitserland kregen. In iets meer dan een jaar zijn alle 19.781 Hongaren, die na de mislukte opstand naar Joego- Slavië vluchtten, gekomen op de be stemming die zij zichzelf hebben ge wenst: 16.374 hunner zijn naar andere landen in en buiten Europa geëmigreerd, 2.773 hunner zijn vrijwillig naar Hon garije teruggekeerd en 634 zijn blijvend in Joego-Slavië opgenomen. De hoge commissaris der Verenigde I A. R. De heer Van Meeleren voorzitter K.v.K.) Zijn de noodlottige consequenties van liet conflict Nieuiv-Guinea te rechtvaardigen? De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Indo nesië, de heer P. van Meeteren, directeur van de Verzekeringsmaat schappij „Nederlanden van 1845" in Djakarta, stelde vandaag de vraag of de noodlottige consequenties van het conflict tussen Nederland en Indonesië op grond van zijn oorzaak: het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, ooit door een der partijen zullen worden gerechtvaardigd. De heer Van Meeteren zei: „Ik ben geen politicus, mijn mening over dit conflict is niet van belang. Ik zie alleen maar de schaduwen van zulke grote wolken boven beide landen, dat deze vraag onvermijde lijk lijkt". jaar verlof nemen als dirigent van het Lindt heeft naar aanleiding hiervan Los Angeles Philharmonic Orchestra. j verklaard, dat dit de eerste maal is ge- Gast-dirigenten, onder wie de Oosten- weest, dat een probleem van dergelijke rijker Karl Böhm. zullen de rest van het j omvang in een zo korte tijd volledig is seizoen 1957—'58 vullen. 1 opgelost. Dit was onvoorzien i In een gesprek met de correspondent van het ANP zeide de heer Van Meeteren het begrijpelijk te achten, j dat noch de Nederlandse, noch de In donesische regering de consequenties van hun politiek hebben voorzien. „Dit is in Indonesië openlijk verklaard, hoewel het vanzelf spreekt, dat de betreuren! dat* de openbare mening in verantwoordelijke regeringsleiders der- j beide landen op onverantwoordelijke gelijke beweringen van de hand heb- wjjze d0or de dagbladen werd beïnvloed, ben gewezen". Hij merkte op. dat ook jn bepaalde groepen van zowel de Ne- in Nederland stemmen kunnen wor- derlandse als de Indonesische pers ko- den gehoord, die kritiek leveren op de men dagelijks sensaties, verkeerde in- regeringspolitiek, in verband met haar j terpretaties. leugens en laster voor", al- onaanvaardbare consequenties. dus beweerde de heer Van Meeteren. duizenden repatriëren. In Indonesië neemt het aantal werklozen dagelijks en in alarmerende mate toe, als ge volg van de plotselinge vermindering in de economische activiteit als on middellijke consequenties van een aan tal maatregelen tegen de Nederlandse belangen". De heer Van Meeteren zeide het te „Het vreemde feit doet zich voor, dat j de Indonesische regering, na duidelijk j te hebben verklaard, dat alle Nederlan- ders het land moesten verlaten, thans I betoogt nooit de tegenwoordige massa- j repatriate te hebben bedoeld en in het i geheel niet ingenomen schijnt te zijn met het vertrek van zoveel experts. In particuliere gesprekken stelden Indone siërs herhaaldelijk de vraag: „We ho pen dat U toch niet allemaal weggaat?" Tegelijkertijd kon de Nederlandse ge meenschap in Indonesië de vrij ontmoe digende verklaring voor de radio van de Nederlandse premier horen, waarin hij min of meer zeide te hopen dat zij niet allen zouden repatriëren'. Alarmerend De situatie samenvattend, zeide de heer Van Meeteren: „De bodem van de Indonesische schatkist is duidelijk zichtbaar. De gevolgen van de terug- i lopende handel met Indonesië en de repatriëring van zovele landgenoten worden in Nederland met toenemende j bezorgdheid gade geslagen. Er is alle j reden voor deze bezorgdheid. Vele ge- repatrieerden zullen ten laste komen I van de regering. De werkloosheid in Neder- j land is nog niet alarmerend, doch in de komende maanden zullen nog vele Niet enkele rijke zakenlieden Kennelijk doelend op een recente ver klaring van het Nederlandse Kamerlid Frans Goedhart, zei de heer Van Mee teren nog: „Het is ongelofelijk, dat een politieke schrijver van hoge standing kan beweren, dat alleen een paar rijke za kenlieden zich tegen de regeringspoli- tiek verzetten. Ik zou deze schrijver de suggestie willen doen eens te gaan kijken bij de debarkatie van één der vele sche pen met repatrianten. Niet de rijke zakenmensen, doch de Indo-Europeaan, die zijn geboorteland moest verlaten, de ontslagen planter, de winkelier die zijn levenswerk ach ter liet. de employé's die in Nederland zullen worden ontslagen, werklozen die werkten in fabrieken waar goederen Tijdens het officiële bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Liberia, ontving hij ui: handen van de mi~ nister van Binnenlandse Zaken van Liberia een staf. welke Z.K.H. Prins de waardigheid van ere-stam- hoofd verleent. Z.K.H. de Prins gekleed in ceremonieel gewaad ontvangt van de minister de staf. L.D.-PUZZELSATELLIET Een enkele puzzelaar van de ve len. die hun krachten hebben ge wijd aan onze omstreeks Kerstmis gepubliceerde Puzzelsatelliet begint ongeduldig te worden en informeert belangstellend naar het tijdstip, waarop de oplossing zal worden be kendgemaakt. Wij mogen er aan herinneren, dat de inzendingen aanvankelijk in een traag tempo binnenkwamen. Eerst tegen het tijdstip van slui ting begon de stroom rijkelijk te vloeien en van dat ogenblik af aan is onze puzzel-redacteur bezig zich door de stapel heen te werken. Dank zij het feit, dat hfj aan deze bezigheid zelfs een deel van zijn nachtrust opoffert, komt zo lang zamerhand het einde in zicht, zij het ook nog niet op een termijn van een of twee dagen. Behoudens onvoorziene omstan digheden hopen wij de volledige uitslag omstreeks het midden van de volgende week te publiceren. voor Indonesië werden geproduceerd, en in Indonesië de werkloze havenar beiders, de hongerende landbouwers, dat zijn de slachtoffers van het con flict". De heer Van Meeteren merkte op, dat de wereld in het algemeen ervan over tuigd is ,dat in geval van een oorlog met kernwapens er alleen maar verlie zers zullen zijn. „Het schijnt dat in elk geval Neder land en Indonesië nog niet overtuigd zijn, dat er ook alleen maar verliezers zullen zijn in dit slepende politieke con flict, dat de beide landen verdeeld houdt". Omtrent de toekomst van de enorme zakelijke belangen in Indonesië zei de heer Van Meeteren, dat die niet te voorspellen valt. Maar de Nederlandse zakenleiders zijn het erover eens. dat zij de toekomst met de „grootste be zorgdheid" moeten inzien. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met hier en daar mist of laaghangende bewolking maar vooral in de oostelijke helft van het land aanvankelijk nog flinke opkla ringen. Weinig wind en ongeveer dezelf de temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 JANUARI Zon op: 8.25 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 12.45 uur; onder: 3.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.43 uur en 23.27 uur. Laagwater te 5.58 uur en 18.38 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Vijf jaar geleden, na de waters noodramp. welke ons land in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 heeft getroffen, zag een straat, in het dorp Oude Tongc op het eiland Goeree-Overflakkee eruit zoals de bovenste foto laat zien. De onderste foto toont hoe het er nu is. Panden, die in 1953 half werden I verwoest, zijn hersteld, er zijn nog I gaten in de gevelrij op plaatsen I waar gebouwen geheel werden ver- I meld, op lege plaatsen kwamen nieuwe huizen Er wordt nog ge- I bouwd. maar de landelijke rust is weergekeerd. Voor een uitvoerig I artikel over de watersnood zie men I elders in dit Blad. Amerika ontwikkelt anti-raketwapen Het Amerikaanse leger zal in 1962 over een wapen beschikken, dat gebruikt kan worden als afweer tegen intercontinen tale projectielen, die een snelheid van 25.000 km per uur kunnen bereiken. Bij „theoretische" proeven is de bruikbaar heid van dit nog niet bestaande afweer- wapen. de „Zeus", bewezen. Dit heeft generaal Daley, leider van de dienst voor speciale wapens van het Amerikaanse leger, onlangs verklaard voor de commissie voor de strijdkrach ten van het Huis van Afgevaardigden in Washington Een model van de ..Zeus" wordt op het ogenblik door de Douglas- fabrieken te Santa Monica in Californië vervaardigd. In juni van dit jaar zal de luchtver dediging bij vijf grote Amerikaanse steden worden uitgerust met de zeer moderne raketten van het type „Nike Hercules". Deze ruim acht meter lange raketten hebben een reikwijdte van 112 kilometer. De betrokken steden zijn New York, Washington, Chicago, Philadelphia en Baltimore. Thans staan bij deze steden' batte rijen met raketten van het type „Nike Ajax" opgesteld, die een reikwijdte van 48 kilometer hebben. De „Hercules"- raketten kunnen van een atoomlading worden voorzien en kunnen een snel heid van 3.700 kilometer per uur berei ken. Vele verkeersborden worden nn geplaatst (Van een onzer redacteuren) De werkzaamheden aan de Rijksweg 4 A zijn thans zover gevorderd dat de weg van Voorburg tot Hoogmade op 11 februari a.s. geopend kan worden. Het ligt in de bedoeling dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de opening zal verrichten. Op welke wijze is thans nog niet bekend. I vele punten worden gewijzigd. In totaal 1 zullen ruim 200 borden geplaatst of ver anderd moeten worden. De nieuwe borden zijn uitgevoerd in mat geëmailleerd blauw met reflecte rende letters Met ingang van 11 februari zal de route Den Haag (via Voorburg)Am sterdam dus belangrijk verkort worden. Zoals bekend wordt het verkeer bij Hoogmade via de Provinciale weg 5 bis naar Provinciale weg 5 geleid, waar het zijn weg naar Amsterdam kan vervolgen. In de loop van het volgende jaar gaat het gedeelte tot Roelofarendsveen open, en in 1960 zal men de gehele Rijksweg 4 A kunnen volgen tot Burgerveen toe, waar aansluiting wordt verkregen op de bestaande Rijksweg naar Amsterdam. Inmiddels worden reeds tal van maat regelen getroffen om het verkeer naar de nieuwe route te leiden. Met twee vrachtauto's van de ANWB, met elk drie man, is men bezig borden te plaat sen. Er zullen talrijke nieuwe borden komen en vele reeds bestaande borden moeten veranderd of aangevuld worden Vooral het aantal kilometers moet op Goml en deviezen ver over de 4 mil jard Een verdere groei van de deviezen reserve, een normale uitzetting van de circulatie, een niet verontrustende af neming van het saldo schatkist en een verbetering van de positie der banken, dat zijn de voornaamste punten die spreken uit de verkorte weekstaat van de Ned. Bank. Terwijl de goudvoorraad ditmaal gehandhaafd bleef op het vofige week verhoogde niveau, bedraagt de valutawinst ditmaal niet minder dan f. 51 miljoen, waardoor het totaal aan goud en deviezen verder boven de f 4 miljard is gestegen tot bijna f *100 miljoen. Indonesië wil vrijhaven De Indonesische regering overweegt In Indonesië een vrijhaven te vestigen. De Indonesische minister van Handel, Soenardjo heeft volgens Antara ver klaard. dat hij een rapport verwacht van een speciale commissie die belast is met de bestuderine van de verschillende ju ridische en praktische aspecten van een dergelijk project.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1