Aanleg gedeelte van Hoogmade tot Ringvaart kost rnim f 10 miljoen Onze concurrentiepositie in het licht der Europese integratie Culturele overeenkomst tussen de V.S. en de Sovjet-Unie Gaat stuk tot Roelofarendsveen reeds in loop van 1959 open? Ook België beraamt maatregelen tegen gestegen werkloosheid Het water tot de lippen geeft rekenschap hulp watersnoodramp 96ste jaargang Dinsdag 28 januari 1958 Derde blad no. 29352 In de serie artikelen over de aanleg zijnde tijksweg 4 A hebben wij reeds iets verteld over iet gedeelte van Hoogmade tot de Ringvaart van le Haarlemmermeer. De beenderen van de mam- noet, de leeuw en de oeros werden namelijk op lit gedeelte gevonden, en daaraan hebben wij ecds eerder aandacht besteed. Over het werk op lit gedeelte willen wij in dit laatste artikel wat Rijksleeg 4 A wording (VIII en slot) (Van een onzer redacteuren) vertellen. Het gedeelte tussen Hoogmade, waar de Rijksweg voorlopig eindigt, en de Ringvaart, waar het aquaduct wordt gebouwd, is ongeveer 8}/2 km. lang. Er zullen verscheidene kunstwerken in aangebracht worden, vandaar ook dat dit een vrij duur stuk is geworden, met een aannemings som van f 10.196.000.—. Door wisseltruc f 2300 kwijt (Special® berichtgeving) De kassier van een handelsvereniging aan de Anthoniestraat te Rotterdam is het slachtoffer geworden van een geraf fineerde wisseltruc De mannen (Ita lianen of Algerijnen) die de truc heb ben toegepast, hebben deze praktijken waarschijnlijk ook in Amsterdam en Tilburg toegepast. Met gebaren maak ten zij de kassier van het Rotterdamse kantoor duidelijk dat zij f 100— wil den wisselen. Er ontstond door het bij zonder levendige gebarenspel van de vreemdelingen een grote verwarring. Het kwam zelfs zover, dat zij naast, de kassier stonden en zelf een greep in de kas deden, zogenaamd om een en ander duidelijk te maken De kassier pakte de stapeltjes bankbiljetten, die zij reeds in hun handen hadden, weer af Hu dacht, dat het. zo voor elkaar was. maar bij het opmaken van de kas miste de goede man f2300 SPONTANE HULP! (Van onze Haagse redactie) Een oud vrouwtje, dat in een Haags warenhuis een stukje worst wilde ko pen. legde haar portemonnaie even neer. Toen zij de worst op had. was de portemonnaie. waarin zij f. 80 had. ver dwenen. Het vrouwtje was teneinde raad. Zij kon niet eens de worst beta len. De omstanders, en ook 'het winkel personeel. hadden zo met haar te doen, dat zij spontaan een collecte organi seerden. die in minder dan een kwar tier f 80.— opbracht. Industrie moet de aanivas opvangen (Speciale berichtgeving) Ter gelegenheid van het achtste lustrum van de Societas Studiosorum Refnrmatorum. de vereniging van Christelijke studenten aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam heeft de heer H. H. Wem- mers. directeur-voorzitter van het Staatsmijnbedrijf gistermiddag in de aula van de hogeschool een lustrum rede uitgesproken over de concurren tiepositie van de Nederlandse indus trie in het licht van de Europese in tegratie. Na te hebben opgemerkt dat de deel nemende landen geen van allen econo misch onafhankelijk zyn, verklaarde hij dat de positie van de gemeenschap als van Nederland voor een deel bepaald wordt door het wegvallen of wüzigen van de tarieven, hetgeen voor de Neder landse industrie gevolgen zal hebben. In dit verband speelt het bezit, van natuur- I lijke hulpbronnen een belangrijke rol. 1 In dit opzicht is Nederland niet rijk be- i deeld. waardoor de afhankelijkheid van Nederland tegenover andere deelne- mende landen groter is geworden. I Voorts kent Nederland een sterke bevol- kingsaanwas. Beide verschijnselen heb- j ben Nederland in sterke mate van het buitenland afhankelijk gemaakt In 1956 was de invoer 11% van het nationale inkomen hoger dan de uitvoer. De industrie dient de bevolkingsaan was op te vangen en in deze sector is de produktie sinds 1951 met 509? ge stegen. in welke periode voor ruim 12 miljard gulden werd geïnvesteerd- Dit tempo van uitbreiding zal, aldus de heer Wemmcrs. niet langer mogen worden en Nederland zal in het bui tenland meer produkten moeten af zetten. Volgens de heer Wemmers zal de stij ging van de invoerrechten op grondstof fen en halffabrikaten voor de gehele industriële sector 3% bedragen, voor cie agrarische sector is deze veel groter en zal een kostenstijging van 3 a 4'- te zien geven. Het prijsniveau in Neder- l land zal daardoor over 12 jaar stijgen I met 1 a 2%. Ook sociale maatregelen, welke door het EEG-vcrdrag worden ge- eist. zullen kostenstijgingen veroorza- ken. o.a. als gevolg van het beginsel van gelijke betaling voor mannen en vrou wen voor gelijke arbeid, zomede de be- I taling van overuren. Dit betekent bijv. I in de kledingindustrie een prijsstijging van 21%. Uitwisseling op de gebieden van kunst, onderwijs, technieksportenz. De V.S. en de Sovjet-Unie hebben maandag een overeenkomst getekend over druk op de investerlngen ln Ne. uitwisseling op cultureel gebied. De overeenkomst voorziet in de uitwisseling van derland niet alleen zwaarder of geliik radio- en televisieprogramma's en films. Bovendien zal er in de komende twee zal moeten zijn aan de druk in de part- a a. nerlanden. maar lichter. Jaar een uitwisseling op grote schaal plaatsvinden op cultureel, technisch en i De heer Wemmers heeft vevolgensnog enkele afzonderlijke industrietakken be- schouwd waarbij hij de toestand voor i de wollenstoffenindustrie minder gun- i stig achtte Concentratie, met name in I de verf- en schoenindustrie, gepaard gaande met een ver doorgevoerde ratio- I nalisatie. zal het. enige wapen kunnen I vormen. Hij concluleerde dat in verband I met de bijzondere Nederlandse bevol- I kingsaanwas respectievelijk de noodzaak van geforceerde industrialisatime, de Het ligt in de bedoeling de weg van Hoogmade tot Burgerveen voor het verkeer pen te stellen in het voorjaar van 1960, doch de kans is niet uitgesloten dat het edeelte van Hoogmade tot Roelofarendsveen reeds in 1959 geopend wordt. Dit eeft het voordeel dat de Provinciale weg 5, die door weg 5 bis verbonden is met ijksweg 4 A, belangrijk ontlast zal worden. Vanaf Roelofarendsveen zal men an, via de Provinciale weg 5 ztfn reis naar Amsterdam kunnen vervolgen. Enige interessante O kunstwerken Tot nu toe heeft men zich goed kun- >n houden aan het reeds in 1951 opge. elde schema, zodat het er wel naar tziet dat. men ook inderdaad op tijd reed zal komen. Sneeuw en ijs kunnen ituurlijk nog roet in het eten gooien, inzelfsprekend. heeft men met derge- £e weersomstandigheden rekening ge- >uden bij het opstellen van het werk- ogramma, doch een Hollandse winter n rare kuren hebben en erg lang iren. Duiker of viaduct Er zjjn op dit traject 7 kunstwerken, n verschillende grootte. In de eerste aats wordt een vaarduiker gemaakt de kruising met de Zuidzijdervaart. et is niet zeker of deze duiker inder ad als zodanig gebruikt zal worden: er voor Oud Ade een ruilverkavelingsplan wanneer dit gerealiseerd wordt zal er geen water meer zijn. In dat geval zal de vaarduiker een iductje zün. Het geheel is zo gecon- ueerd dat de duiker voor beide doel- iden dienst kan doen, zonder dat er Ls veranderd hoeft te worden. Een jzonder handige oplossing! Ook bij de Noord Aa zal een kunst- erkje worden gemaakt. De plannen ervoor zijn gewijzigd. Aanvankelijk u hier een viaduct komen, maar bij de lilverkaveling zou dit geen zin meer ibben. Zodoende kon de rijksweg hier laag worden gebracht, hetgeen uiter- •d veel goedkoper was, dan het ma- van een viaduct. Toch moet er hier onderdoorgang komen voor de boe- Men gaat nu een onderdoorgang iken onder polderpeil. hetgeen een ieressant werkje wordt. Het zand is ds ingeperst, omdat het zandpakket istens vier maanden moet liggen, voor kunstwerk zelf gemaakt kan worden, feze „wachttijd" is veroorzaakt door het ït dat men de slappe onderlaag slechts Ideeltelijk heeft afgegraven. De hoe- elheid zand die er op komt te liggen, zwaar genoeg om de slappe ondergrond [men te drukken en zodoende toch vol. lende stevigheid te geven. Een tijd van Ier maanden acht men hier voldoende. Grootste kunstwerk |Een groot, kunstwerk komt bij Rijp- Itering. Hier moeten niet minder dan fr onderdoorgangen worden overspan- tn. Allereerst is daar de Rijpwetering If, en vervolgens de Zuidweg, en twee irallelwegen voor het plaatselijk ver polder ligt erg laag, en daarom heeft men damwanden aangebracht om te voorkomen dat de polder volloopt. De weg in de polder komt ruim onder N.AP. te liggen, en ongeveer 1.50 meter boven polderpeil. De werkzaamheden aan het grote j kunstwerk bij Roelofarendsveen zijn in volle gang. De Provinciale weg 5 zal iets omge legd worden, zodat de bocht flauwer wordt en zal bovendien omhoog ge bracht worden, en dan in de richting Amsterdam aansluiting geven op Rijks, weg 4A. De aansluiting met de richting Rotterdam komt iets zuidelijker te lig gen. Bij Roelofarendsveen worden ook en kele belangrijke werken uitgevoerd. De Dorpsweg zal onder de rijksweg worden geleid, dus daartoe is een viaduct ont worpen. De oude weg blijft dan gehand haafd tot de Franse brug. die verbeterd is. Verderop zal de weg iets worden ver legd. Voor de Ringslóot is een duiker gedacht. Aansluiting De Rüksweg 4A wordt in dit gedeelte ook gesneden door de Provinciale weg 5, die het verkeer vanaf Hoogmade opge nomen heeft. Wanneer men thans over deze weg rijdt, ziet men op een bepaald ogenblik ter rechter- en ter linkerzijde de verhoogde baan van rijksweg 4A reeds liggen. De toestand zal echter niet zo blijven. Veel grondwerk Voor het gedeelte van Hoogmade tot de Ringvaart van de Haarlemmermeer heeft men veel grondwerk moeten ver zetten. Niet minder van IVz miljoen m3 zand is er opgespoten, en bovendien heeft men nog ruim 4 miljoen m3 grond moeten gebruiken. Het zand is voor het overgrote deel uit het Braassemmermeer gezogen waar onderwijsgebied. In de overeenkomst inzake de uitwisseling van radio-uitzendln- j gen is een bepaling opgenomen, dat de teksten van deze uitzendingen van tej voren uitgewisseld zullen worden. Mocht een van belde partijen van mening zijn, dat een dergelijke uitzending niet zal bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, dan zal die uitzending in het kader van het uitwisselingsprogramma niet doorgaan. wordt als de eerste belangrijke stap op de weg naar een beter wederzijds begrip. Men hoopt oprecht, dat de overeenkomst op een dergelijke wijze zal worden uit gevoerd, dat ze wezenlijk zal bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen en daarmee ook zal bijdragen tot internationale ontspanning. De overeenkomst werd voor de Sovjet- Unie getekend door de Russische am bassadeur in Washington, Georgi Zaroe- bin en voor de V.S. door W. S. Lacy, een speciale assistent van het State Department (ministerie van Buiten landse Zaken). In het communiqué wordt verder ge zegd, dat men voor de eerste keer afge studeerden van universiteiten, hoog leraren en andere universitaire docenten zal uitwisselen. Hogescholen in beide landen zullen plannen uitwerken voor de uitwisseling van geleerden, die voordrachten zullen houden of speurwerk zullen verrichten. Op medisch en landbouwkundig ge bied zullen er in een periode van twee jaar uitwisselingen op grote schaal plaatsvinden. Voorts zullen atletiekploe- gen uit beide landen worden uitgewis seld, terwijl belangrijke amusementsge zelschappen en vooraanstaande artiesten in het kader van het uitwisselingspro gramma zullen optreden. Tenslotte voorziet de overeenkomst in bezoeken over en weer van afgevaardig- den in de Opperste Sovjet (het z g. par lement) en leden van het Amerikaanse Congres, gemeenschappelijke conferen ties van Russische tSÊ Belangrijke stap naar wederzijds begrip Met uitwisselingen op bepaalde gebie den zal spoedig een begin worden ge- maakt. I Met betrekking tot andere gebieden, I zoals een rechtstreekse luchtverbinding tussen New York en Moskou, is een overeenkomst „in principe" tot stand gekomen en zal nog nadere overleg wor den gepleegd, aldus het gemeenschappe lijke communiqué, dat over de overeen komst is uitgegeven. In dit communiqué wordt voorts ge zegd, dat deze overeenkomst beschouwd (Advertentie) Voor zo'n rauwe hoest neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. ABPlJSIHOOPsl k hieraan is men reeds begonnen: heipalen voor de drie steunpunten reeds de grond in gebracht, en de wanden z(jn daarna aan de beurt ;omen. Men maakt hier zoveel mo- lijk haast met dit werk, omdat het ik is zo snel mogelijk de wetering :r open te stellen. Er zijn reeds drie terwegen afgesloten in dit gebied en hoogheemraadschap „Rijnland" heeft dus extra zorgen over de waterhuis- ding. Hoe eerder de Rijpwetering dus ir open kan, hoe beter het is. Hier is niet een kwestie van de bouw alleen, het belang van „Rijnland" wordt niet geten. Ook hieruit blijkt weer dat in niet zonder meer kan zeggen: „We ,n daar en daar een weg aanleggen." rlei andere belangen spelen ook een rname rol. ]De weg „duikt" voorbij de Rypwete- |ig de Veender- en Lijkerpolder in. De Plannen voor modernisering autowegen en bouw van centrale administratieve wijk (Van onze Brusselse correspondent) Ook in België is de stijging van de werkloosheid aan de orde en in de Wetstraat (de regeringswijk) wordt beraadslaagd over een program van bestrijding. In de loop van december j.l., de jongste gemiddelde statistiek, zijn er dagelijks 98.282 volledig werklozen gecontroleerd, terwijl 91.493 loontrekkenden toevallig, gedeelte lijk of wegens weersomstandigheden werkloos waren. De met verkorte werktijd tewerkgestelde arbeiders trekken werklozensteun voor de dagen waarop zij niet werken. In totaal betreft het aldus een werkloosheid, die volledig of gedeeltelijk 189.775 loontrekkenden treft. Metaalbranche en textiel hebben het moeilijk Het cijfer van de werkloosheid in België kan niet ten volle worden verge leken met het Nederlandse cijfer. Er wordt strenger opgetreden tegen weinig werklustige vrouwen, die het werklozen- geld als een welkome aanvulling van het familiebudget beschouwen, maar som mige werkgevers geven te gauw een be- wijsje van werkloosheidHet stren gere optreden tegen misbruiken (voor namelijk het ten onrechte verkrijgen van werklozensteun) heeft resultaten opgeleverd. De directeuren van de ge westelijke arbeidsbureaus sluiten ge regeld een groot aantal steuntrekkenden van de werkloosheidsvergoedingen uit. Men constateert echter, dat de raad van beroep telkens een aantal uitsluitingen ongedaan maakt. In die raad hebben de vertegenwoordigers van de werk gevers en de vakbonden zitting. De werkloosheid treft voornamelijk het bouwbedrijf, de textielindustrie en de metaalverwerkende bedrijven. Daarnaast zijn er tegen het jaareinde seizoen- factoren. Zo zijn er de uit Frankrijk teruggekeerde Belgische landarbeiders, die er aan het bietenseizoen of andere teelten meededen. In de metaalbranchce en de textiel is echter een duidelijke afneming van de bestellingen oorzaak van de toenemende werkloosheid. In Aalst in Oost-Vlaan- deren zijn op korte tijd vier fabrieken gesloten, of door andere bedrijven over genomen. waardoor ca. duizend arbei ders werkloos werden. De metaalfabrie- ken hebben er rekening mee te houden, dat de export achteruit loopt, terwijl de grote bestellingen voor de Wereldten toonstelling reeds een tyd aehter de rug zijn. Op het terrein van de tentoonstel ling zijn alle metalen constructies thans afgewerkt. In de diamantindustrie te Antwerpen worden arbeiders werkloos, daar enkele diamantwerkgevers hun be drijven naar de Kempen verplaatsen, waar de lonen aanmerkelijk lager liggen dan in de Scheldestad. Bijzondere factoren Eigenaardig is dat de situatie in de meubelindustrie, die enkele jaren gele den nog zo sterk onder de concurrentie van de Nederlandse meubelen te lijden had, thans veel minder door de con junctuur wordt beinvloed. In regerings kringen maakt men zich intussen nog niet zeer ongerust over de stijging van de werkloosheid, daar tegen het jaar einde en het begin van het jaar een bij zonder aantal factoren de werkloosheid beïnvloeden, o.m. het afsluiten van de jaarbalansen in de vennootschappen, wat aanleiding geeft tot het tijdelijk af danken van werkkrachten, alsmede het weer, het stilleggen van bouwwerken e.a. De minister van Openbare Werken heeft echter op het congres van de libe rale party verklaard, dat de regering de uitvoering van een groot aantal open bare werken overweegt, openbare wer ken welke direct in aanbesteding zouden kunnen worden gegeven, als de econo mische depressie een sterkere achteruit gang van de tewerkstelling zou veroor zaken. By die openbare werken worden o.m. genoemd het bouwen van een grote centrale administratieve wijk, naast de Congreszuil te Brussel, de afwerking van de autoweg van Antwerpen naar de Roer. een nieuwe autoweg van Brussel naar Namen, de modernisering van de autoweg van Brussel naar Antwerpen enz. bij interessante vondsten zün gedaan, zoals wij reeds eerder schreven. Al dit grondwerk is vooraf reeds precies be kend, aan de hand van de rapporten, die men heeft ontvangen over de bodem gesteldheid. Hieruit kan men berekenen, welke hoeveelheden grond weggegraven moeten worden, en hoeveel zand nodig zal zijn. Deze rapporten kloppen vrijwel altijd geheel met de toestand, zoals men die in werkelijkheid vindt. Vanzelf sprekend zijn dergeiyke rapporten van onschatbare waarde bij de uitvoering van het werk. Fluisterende reuzen komen op Schiphol De Bristol Britannia, het nieuwst® verkeersvliegtuig met schroefturbinemo- toren. dat tot de grootste en snelste ver- keerstoestellen ter wereld wordt gere kend. zal in de komende zomer ook op de banen van Schiphol verschijnen. Deze bijna 38 meter lange en elf me ter hoge machine wordt door de Cana dian Pacific Airlines, die van Amster dam uit over de Pool naar Vancouver vliegt, vermoedelijk in mei a-s. op dit traject in dienst gesteld. Deze vliegtui gen, waarvan de genoemde maatschap pij er zes besteld heeft, maken bijzonder weinig lawaai, waaraan ze de bijnaam „fluisterende reus" te danken hebben. Ze worden voortgedreven door vier Bristol Proteus 755 schroef turbinemoto ren. die tezamen een vermogen hebben van 16.480 p.k. De spanwijdte van de vleugels is ruim 43 meter, de kruissnel heid 652 km. per uur. Tijdens de reis van Vancouver naar Amsterdam zal met de Bristol Britannia geen tussenlanding op West Groenland meer worden ge maakt. Daardoor en door de hogere snelheid dier machines wordt de reis- duur van 18 tot 12 uur. dus met 6 uur verkort. organisaties, samenwerking op het ge bied van de cinematografie, de ontwik keling van het toerisme, de uitwisseling van inzendingen voor tentoonstellingen en publikaties en het tot stand komen Amerikaanse' van rechtstreekse luchtverbindingen. Na vijf jaren: „Monument" Rampenfonds ontving 137 miljoen gulden In onze reeks artikelen hebben wij iets verteld over de aanleg van Rijksweg 4A en de werken, die daar nauw verband mee houden. Nog ruim een jaar en dit grootse werk zal geheel voltooid zün: inderdaad een groots werk gezien de vele moeilijkheden waarmee men te kam pen heeft gehad en de wüze waarop men alle problemen het hoofd heeft kunnen bieden. De Rüksweg 4A is als een monument voor allen, die aan de totstandkoming ervan hebben meege werkt. Ieder, die iets meer weet van dit werk, zal zonder twijfel ervan overtuigd zün dat. alle werkers, van hoog tot laag, dit ..monument" ten volle verdiend hebben. j De tyd is gekomen aan de volken van Nederland, van het Rük Overzee en aan alle volken, die gul, krachtdadig en ruim hulp verleenden, rekenschap af te leggen van het werk van het Nationaal Rampenfonds sinds 1 februari 1953. Deze rekenschap wordt afgelegd in het boek „Het water tot de lippen", waarvan de eerste exemplaren aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn aangeboden. Varen op lucht. Een 33-jarige Deense civiel-ingenieor, Knut Gram, heeft een systeem uitge vonden om schepen in het water op lucht te laten varen. De lucht wordt vanaf de boeg in een laagje van een vyf millimeter langs de kiel geblazen, aan de achtersteven weer opgevangen en dan weer langs püpen naar voren gebracht. Op deze wyze ontstaat een luchtstroom, die ongeveer dezelfde snelheid moet hebben als het schip zelf. Het gevolg is. dat er hoegenaamd geen wryving is tus sen water en lucht en dat het schip voortgiydt op de lucht en niet op het water en zodoende minder brandstof nodig heeft (30 procent minder). Het denkbeeld op zichzelf is niet nieuw, maar vroeger bleef de lucht statisch ten opzichte van het schip, nu ten opzichte van het water. Zo'n lucht- plaveisel zal niet duur zün. Volgens de uitvinder komt het niet duurder dan een luchtverversingssysteem in een passa giersschip. Twee Deense maatschappijen, Thomas B. Thrige en de Scheepvaartmaatschap pij A. P. Moeller hebben het de uitvinder mogelijk gemaakt zijn experimenten uit te voeren. A P. Moeller heeft het recht van voorkoop. De eerste experimenten vonden plaats met kleine modellen in een tuinbassin. Gram heeft patent gekregen op zyn vinding in veertien landen. Aldus sprak de vice-voorzitter van het Rampenfonds Staatsraad rar. W. F. Schokking gisteren tijdens een bijeen komst in het kabinet van minister-pre sident dr. W. Drees, waarbij aan deze eveneens een exemplaar werd overhan digd. Het boek, waarvan een Engelse verta ling verschynt. wil tevens het symbool zyn, dat de taak van het Nat. Rampen fonds na de nationale ramp van 1953 beëindigd is. Het is een overzicht van de hulpverlening in de persoonlyke sfeer. Aan nagelaten betrekkingen der 1800 omgekomen landgenoten konden enkele duizenden pensioenen worden geschonken. Slechts in de sector van de kerkeiyke schade zijn nog enkele zaken lopende. Het speet mr. Schokking, dat Prins Bernhard door zyn goodwill- missie in Liberia dit boek niet zelf aan kon bieden. Hij toch was als voorzitter van het Fonds een persoonlijk voorbeeld van niet aflatende energie. Mr. Schok king roemde de samenwerking tussen regering, fonds, commissarissen van de Koningin, burgemeesters en vele ande ren. waardoor aan 65.798 evacué's, van wie 57.000 het huisraad verloren, hulp en steun en een nieuwe inrichting ter waarde van 93 miljoen gulden kon wor den gegeven. In totaal ontving het Rampenfonds. 137 miljoen gulden, waarvan 41 mil-l joen uit de Overzeese Ryksdelen en uit andere landen, buiten en behalve de goederen, die het Rode Kruis ont ving en de schenkingen van regering tot regering. Als belangloos directeur werd aan ge neraal P. Alons door mr Schokking hulde gebracht voor de doortastendheid, intelligentie en bekwaamheid, waarmede deze het werk heeft geleid Dank zy het fonds is thans een hos pitaal-rampenschip, in normale tyd va rend als rondvaartschip voor invaliden, in voorbereiding. De rampendepots van het Rode Kruis en het R.-K. Huisves tingcomité zijn thans op rampsterkte uitgerust. Het reddingwezen van het Oranje Kruis beschikt thans over de noodzakelijke vletten. Het bestuur weet. dat in het noorden des lands nog vele voorzieningen moeten worden getroffen. Onenigheden mogen daarby geen vry- brief zijn voor het uitstellen van beslis singen, zo zeide mr. Schokking. Dr. Drees. die uit handen van mr. Schokking het boek „Het water tot de lippen" ontving, zeide o.m., dat by het zo omvangryke ongeluk ln 1953 een schok door heel ons volk ging. Het werd een nationale plicht te doen, wat voor de slachtoffers te doen was. Spontane hulpbereidheid cn saam horigheid tekenden zich af. Het Na tionale Rampenfonds heeft de uit binnen- en buitenland toestromende hulp op byzonder verheugende wyze in goede banen geleid. Materieel is alles gedaan om hulp te bieden, waar door in de getroffen streken even goede of zelfs betere verhoudingen konden ontstaan. Ook de minister-president sprak zyn byzondere waardering uit voor het on baatzuchtige, uitstekende werk van ge neraal Alons. De ramp, aldus dr. Drees. gaf de stoot tot een snellere verwezeniyking van het Deltaplan. Wij hopen voor de toekomst een zeer veel grotere beveiliging tot stand te brengen. Een nieuwe, grote daad dus in onze eeuwenlange strüd met vijand en vriend zee. Voor wat gedaan is. aldus dr Drees, moge ik u namens de regering in de hoogste mate van waardering blijk geven. Het boek „Het water tot de lippen" komt ter herdenking van de eerste fe bruari 1953 op 1 februari as. in de boekhandel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7