Excellent De excellente half-zware shag van Douwe Egberts Die ellendige schrapende hoest... PUCKLEYC li MDtlUM J IVerkelijk Leven J. W. Bonda benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau in handige plastic tabakszak Commissaris der Koningin: „U maakte de Vebo groot" 96ste jaargang Dinsdag 28 januari 1958 Tweede blad Onder grote instemming: der aan wezigen deelde mr. Klaasesz vervol gens mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Bonda te be noemen tot ridder in de Orde vaD Oranje Nassau. De burgemeester, die namens de ge hele Rijn- en Duinstreek hieraan een hartelijk woor dvan gelukwens verbond, dankte de heer Bonda voor zijn deskun dige leiding en diens grote voortvarend heid in al het Vebo-werk aan de dag gelegd Mede namens zijn echtgenote bood hij de scheidende voorzitter een persoonlijk aandenken aan. De heer G. J. van der Stoel uit Was senaar, die met. de heer Bonda aan ,.de wieg" van de Vebo stond en thans als tijdelijk voorzitter optreedt, wees er hier na o.m. op. dat de Vebo. dank zij Bonda. een zeer goede reputatie geniet. Met grote energie, aldus spreker, heeft de heer Bonda de zaken aangepakt. Ons bestuur en het gehele agrarische bedrijf zijn U daar dankbaar voor. Deze huldiging greep de nieuwe voorzitter tevens aan om er zijn ver ontrusting over uit te spreken, dat. thans zo veel agrarisch terrein aan de industrie wordt opgeofferd Namens het bestuur overhandigde spreker de heer Bonda. die vandaag met vakantie naar Zwitserland is vertrok ken. een reis-necessaire- I De heer Weima. die als laatste spre- kcr het woord voerde, achtte het aller- mooiste geschenk voor de heer Bonda de belofte, dat het door hem begonnen werk onverzwakt zal worden voortgezet I Van zijn kant wenste hij deze belofte j gaarne te geven. Spreker verbond hier- aan echter ook een tastbaar geschenk: J mede namens de heren L A. Mennes en F. Verstegen bood hij de kleine bij de Koninklijke onderscheiding beho rende versierselen aan. Voor een vrolijke omlijsting van deze avond zorgden Truusje Koopmans. Pierre Palla. Wim Verhagen en Herman Emmink. Onder de velen, die deze voor de heer Bonda onvergetelijke avond bij woonden. waren o.m. de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. de burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, bei den met echtgenote, enkele burgemees ters uit de omgeving, het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. C. A. Deerenburg. de wethouders D. van der Kwaak en S. Menken, de gemeente secretaris. mr J. Bool. tal van hoofden van dienst, gemeenteraadsleden, de directeur van de L.D.M.. dr. ir. P. C. Lindenbergh. de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. H A C Brander horst en voorts afgevaardigden van vele landbouworganisaties en plaatse lijke verenigingen. De directeur van Markt- en Haven dienst. de heer M. Weima, onder wiens leiding deze avond stond, sprak een inleidend woord, waarin hij wees op het tweeledige doel van deze bijeenkomst: afscheid nemen van voorzitter Bonda en het. uitreiken van de prijzen aan de winnaars van de in september gehou den fokveetentoonstelling. DE PRIJSUITREIKING Ir. P. Verhoeven, die met assistentie van mej. J. Th. Rehling de prijsuitrei king voor zijn rekening nam. had daar bij vele woorden van lof voor het ma teriaal. dat de topfokkers op deze expo sitie hadden ingezonden. De prijzen werden als volgt toegekend: Medaille Minister van Landbouw (beste koe uit klassen 7 en 8 tevens kampioen koe Margo 4). eig. A. H. Rotteveel. Oude Wetering; Medaille Minister van Land bouw (beste koe uit klassen 7 en 8 Jetske 33) eig. H. J. Kompier. Leimui- den: Medaille Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland (kampioen geit geb. 1954) eig. mevr. W. K. Rademaker, Koudekerk a/d. Rijn; Wisselbeker K. I Ver. Vita-Nova (def.) (directe vrouwelijke nakomelingen van één stier .ouder dan 2 jaren, tenminste 5 stuks, mogen van meerdere eigenaren zijn. (Blaark.) A. H. Rotteveel. Oude- Wetering; Wisselbeker K. I. Ver. Vita- Nova (zwartbont) C. P. van Wees. Aals meer. Stamv. Adema van Catrien; Wis selbeker van de directie van de Fabriek van Melkprodukten ..Hollandia" (direc te vrouwelijke nakomelingen van één stier, minstens 5 stuks, van ten hoogste 2 eigenaren. (Blaark Pinken geboren tussen 31 augustus 1954 en 1 september 1955 Gebr. Zwanenburg te Bodegraven. Stamv. Berend; Wisselbeker Bond voor Rundveefokverenigingen in de Rijn streek: (collectie van één eigenaar. Vrouwelijke volbloeden en/of R. dieren van fokregistratie-afstamming .Minstens 2 jaar oud; tenminste de helft melkge vend. (Blaark.) A. H. Rotteveel. Oude- Wetering (7 dieren): Wisselbeker van de directie van de Fabriek van Melk produkten ..Hollandia" (zwartbont) C. P. van Wees. Aalsmeer (7 dieren); Wis selbeker C M.C. (zwartbont). Bedrijfs groepen. Volbloed dieren, minstens 2 jaren, ten minste de helft melkgevend) Mr. dr. v. d. Bergat, Noordwijk (4 die- ren) Wisselbeker Fa. Koudjjs: (kampioen zeug met biggen) A. v. d. Eyk, Benthui zen; Wisselbeker Coöp. Aankoopver. ..Nooit Gedacht" (kampioen Been: P Buitelaar. Leidschendam; Wisselbeker Fa. Mandersloot (kampioen Ooi): N. J. W. Olieman. Leidschendam; Wisselpla quette Internationaal Wol Secretariaat (beste drietal ooien geboren voor 1957, afstammende van één vadert: N. J. W. Olieman. Leidschendam: Wisselbeker •vantal Leidse Kaashandelaren: (beste Leidse kaas) A. Th. Straathof. Rijpwe- tering; Wisselbeker Kamer van Koop- De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. speldt de heer J. W. Bonda de ko ninklijke onderscheiding op. (Foto LD./Van Vliet) I handel en Fabrieken voor Rijnland (beste Gouds kaas): J. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn: Suikerschep (BI. Aaltje 2): H. Angenent, Woubrugge en medaille Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland (1ste prijs Goudse kaas 100 punten): D Sol. Hazerswoude. HULDIGING J. W. BONDA Voor de hierna volgende huldiging van de heer Bonda h <d men een zeer originele vorm gekozen. Het po dium van de Stadsgehoorzaal was voor deze gelegenheid ingericht als een bestuurskamer, waarin het Vebo-be- stmir biieenkwam voor het houden van een buitengewone vergadering, welke gepresideerd werd door de ere-voor- zitter, burgemeester Van Kinschot en WIE ZO GELUKKIG is geweest, gisteravond naar de televisie te mogen kijken, had „de avond van I zijn leven" tijdens de uitzending „Dit is i Uw leven". De vorige maal Sjef van Dongen en nü? I Daar zat de 86-jarige toneelschrijver Jan Fr/iricius- op zijn hoge zetel: persoonlijkheid zonder weerga, ondanks zijn ouderdom ad rem zonder weerg», i die met een enkel nuchter woord de ontroering wist weg te vagen, toen nie- i mand minder dan zijn oude vriendin, de actrice Rika Hopper (80) zijn ver werking van het eertijds veelvuldig door I Jean Louis Pisuisse gezongen „Travail" I had voorgedragen. j „Wanneer je gerespecteerd wilt wor- j den. dan „mó-je-warke", had Frabricius 1 het ..Travail" op zijn sappig Drents aan het slot van elke strofe vertaald. Na Rika Hoppers prachtige voordracht stond ontroering op Fabricius' geziicht te lezen, maar toen kwam-ie met 'k ver haaltje van die Engelse dame uit Lon den, die een beetje Hollands kende en hem indertijd zei: ..Ik vond het héél mooi. maar wat betekent dat „mooi 1 varken"? Dat. was een van de snedige antwoor- j den, die Fabricius telkens weer gaf en waarmee hij de lach deed opklinken. HET GING ALLEMAAL zó waar en levensecht toe. dat men zelfs in de huiskamers ging meeklappen: zowel i voor die oude vriend uit Assen, die boos zei, dat-ie nog niet „uutproat" was. maar sussend door Bert Garthof naar z'n stoel geloods werd. vbor de 91-jarige acteur Man van Warmelo uit Woubrugge, die z'n opde vriend kwam huldigen, voor Jans zoon Johan (Komedianten trokken voorbijvoor de Engelse acteur David Horn met zijn markante kop. voor de Vlaming Karei Loos, voor Ben van Eys- selstein zowel als voor Rika Hopper, wier stem nog klonk als een klok. En telkens klonk het uit Jans mond: .Prachtig, prachtig, dat je d'er bene!" en telkens was er die spontane hartelijk heid, waarmee hij hen allen begroette, die ouwe rot in het krantenvak (een directeur, die indertijd iedereen op de kast gejaagd moet hebben!), die ouwe toneelkenner, wiens stukken een wereld veroverd hebben, die onverwoestbare Assenaar, wiens Assens dialect nog met door het Engels, na jarenlang verblijf in Engeland, overwoekerd is! ALS klle mensen zó eens waren Ach nee: dat zou niet goéd zijn, want dan zou de aardigheid er af zijn. Maar wél kunnen wü allen een voorbeeld nemen aan zó een man, die de vrouwen eert, getuige zijn nieuwste stuk. „H.M. de Vrouw", dat 14 februari te Antwerpen in premiere komt. Een man. wiens van „daadkracht" bruisend leven aan ons voorbijtrok, in Holland en in „Indië", van de tijd toen hij als 11-jarig letterzettertje hij hield van letters! de weg naar litteraire roem ging inzetten, over alle '«ewogen levensgolven heen. naar wat hij nü is: een man van 86 jaar. maar zo jong en fris van geest, dat ge er versteld naar zat te kijken! Als wij allen toch eens zó 86 jaar konden worden Lezers schrijven Woningnood en burgerzin j De oproep van Burgemeester Van I Kinschot tot de burgerij betreffende „Burgerzin" gaf rr.ij aanleiding tot de I gedachte, of het ook geen daad van goede Burgerzin zoude zijn. wanneer B. j en W. met de Raad tot het besluit zou den kunnen komen om de voorgenomen Watersteeg-verbreding enige jaren uit te stellen, waardoor de nu sedert enige maanden leeg staande woonruimten weer benut konden worden, terwijl" het midden-in staande, oude fabrieksgebouw met enige kosten kon worden opgeknapt tot eenvoudige bewoning. Bij zijn oproep tot de burgerij wijst de Burgemeester op c.a. 4300 huiszoekenden. Voorwaar een bijna adembenemend aan tal. Uitzichtloos voor jaren. En gelet op de zeer grote sommen, waarop gewezen wordt voor woningbouw, (met alles wat daaraan vooraf gaat) is toch moeilijk denkbaar, dat de bij de afbraak beho rende nieuwbouwbrug en nieuw Hooi gracht-dek. gelden beschikbaar zouden worden gesteld vóór die, benodigd voor Woningbouw, als vijand No. 1. Nood moet ook hier wet breken. Ik geloof, dat een besluit als bedoeld, zou aangemerkt mogen worden als een goede daad, ge waardeerd door elkeen, die zich het droeve lot van de 4300 kan indenken. Ik moge van harte hopen, dat de op roep aan de burgerij tot. het nemen van Spaarbrieven en het inzenden van de kaart ten gunste van Leiden's kas succes zal hebben, doch dan ook uitsluitend en alléén voor de Woningbouw. N. G. SPAARGAREN. (Advertentie) R KA HOPPER heeft heloofd op 12 februari het kleine moederrolletje voor de televisie te spelen in Fa bricius' „Cesare", dat vrolijke, in 1927 in Italië spelende stuk. waartoe een gladde, radde Italiaan hem inspireerde. Dan zc.1 men zien. waartcv een oude, sterke ge.:eratie in st at is! Stérk staan in het leven: dat heeft Fabricius gedaan en miljoenen kijkers de nieuwe generatie geleerd! De .sterke": zó mogen wij hem na gis teravond wel vol eerbied noemen! Ja: deze man isAnders dan an deren! alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend De beroemde CANADESE hoestsiroop Onze stadgenoot, oud-minister prof. I mr. J. C. van Oven heeft het vice-voor- zitterschap aanvaard van de Nederland se afdeling der Internationale Gustav Mahler-Gesellschaft. Johan Fahricuis in het Singer-1 ..Anders dan anderen". Van links museum te Laren tijdens de tele- naar rechts: spelleider Bert Gart- visie-uitzending in het programma j hof. Rika Hopper en Jan Fabricuis. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet examen Se- mietische taal- en letterkunde de heer G. Janssens te Mariaburg (België). De heren C. Brilman en W. Ouwer- kerk. beiden alhier, zijn benoemd tot leden van de commissie, belast met het Voor belangstellenden ligt aan ons afnemen van examens ter verkrijging Bureau de passagierslijst ter inzage van 'van de akten Nijverheidsonderwijs Nb. het m.s. Waterman van de Kon Rot- Nc, Nf. N II. N X en de aantekening op terdamsche Llovd, dat a s. zaterdeg in de akte N III. Rotterdam wordt verwacht. PASSAGIERSLIJST „WATERMAN" Dulles waarschuwt Moskou inzake de Bagdad - landen I Gisteren, op de eerste dag van de conferentie in de Turkse hoofdstad Ankara tussen de leden van het Verdrag van Bagdad, hebben de Ver. Staten en Engeland de vier Mohammedaanse pact leden (Turkije. Irak. Perzië en Pakistan) medegedeeld, dat het Westen overeen stemming met de Sovjet-Unie wenst, doch dat elke communistische aanval zal worden afgeslagen. Minister Foster Dulles, die de confe rentie als waarnemer bijwoont, omdat de Ver. Staten geen volledig lid van de organisatie zijn, beloofde, dat een grote mobiele strijdmacht zal optreden tegen elk communistisch land, dat een lid van het pact van Bagdad aanvalt. Voorts merkte Dulles op, dat men de nationale legers niet door automaten kan vervan gen. die door een druk op de knop in werking kunnen treden. Generaal. Noeri al Said (Irak) deed, een felle aanval op Israël, dat. naar hij zei, de Ver. Naties „aan zijn laars lapt". Voorts verweet hij Frankrijk „de af schuwelijke bloedbaden" in Algerije. Generaal Noeri vroeg bm oplossing van het vraagstuk-Kasjmier (een geschil tussen Pakistan en India) door uitvoe ring van de resolutie van de Veiligheids raad der Ver. Naties. Generaal Noeri be loofde voorts steun aan het Turkse standpunt inzake Cyprus. De Russische pers en radio hebben gisteren felle aanvallen op de Ameri kaanse deelneming aan de conferentie in Bagdad, die vier dagen zal duren, ge daan. Volgens Radio-Moskou willen de Ver Staten de landen van het pact de „rampzalige weg van voorbereidingen voor een atoomoorlog" opdwingen NED. HERV. KERK Aangenomen naar Woubrugge G. F. Overgaauw te Woudrlnchem. Bedankt voor Zoetermeer M H Geertsema te Ste- dum (Gron.) Beroepen te Almen-Harf- sen wljkgemcente Harfsen) (toez). A v. Leeuwen te Kaag Aangenomen naar Ens (NOP.) M A Visser te Warffum. Benoemd tot vicaris te Zeist J. G. van der Vllst, kand. te Benschop. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Nordhorn (Graafschap Benthelm, Dultsl (voor de arbeid onder de verstrooiden i A. Klaassen, kand te Echtelerveld (Dultsl Be dankt voor Heulerwljk H R Groenevelt te Urk. GEREI'. KEKKEN' (Onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Wetslnge-Sauwerd B. van Zuylekom. kand te Rotterdam, die bedankte voor Blokzijl. Musselkanaal. Velp Oosterbeek en voor Wlnterswiik Be dankt voor Beverwijk H. J van Herksen te Hilversum. CHR. GEREF. KEKKEN Tweetal te Ermelo H. C van der Ent te Werkendam en J .Keuning te Barendrecht. Tweetal te Zaandam C. Langbroek te Nieuwe-Pekela en P Op den Velde te Hil- 1 \crsum._ Bedankt voor Deventer R. Slofstra te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Nleuw-Beljerland H van Gllst t-- Dlrksland en A Verhagen te Gouda, I van wie laatstgenoemde ls beroepen. „Het is alles overweldigend. Ik kon niet meer los van de Vebo. Uw organisatie te mogen dienen, was één van de plezierigste dingen uit mijn leven". Met deze woorden richtte gisteravond in de Stadsgehoorzaal een door een hartelijke hulde overrompelde heer J. W. Bonda zich tot de vele autoriteiten en „zijn" Vebo-kring toen hü dankte voor de hem deze avond bij zijn afscheid als voorzitter bereide huldiging, waarvan zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau het hoogtepunt vormde. die mede werd bijgewoond door de beschermheer van de Vebo. de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. mr. J. Klaasesz. Na opening der vergadering werd het woord v°ceven aan mr. Klaasesz, die in 1^9 een geestig speechje. zo zeide hij om dat „een keurig getoiletteerde Bonda. uit wiens stal goede dieren naar voren waren gekomen, de Vebo had gefokt", de scheidende voorzitter veel lof toe zwaaide voor diens Vebo-activiteiten. Mede dank zij uw toedoen, aldus mr. Klaasesz, is thans in Zuid-Holland een prachtige veestapel opgebouwd. Volgens spreker is het voor een belangrijk deel aan het werk van de Vebo te danken, dat de ogen van vele boeren in het ge west zijn opengegaan voor een betere bedrijfsvoering en het leveren van een kwaliteitsprodukt. U maakte, aldus spre ker. de Vebo groot.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3