jMjag,, „Oorzaak ramp met deNeutron' niet met zekerheid vast te stellen Kans technische storing gering Handen en Li ppen ruw? Volledig verslag over radio actieve besmetting te Putten ptwiGMmïi Agenda Met een enkel woord DINSDAG 28 JANUARI 1958 Directeur-generaal Rijksluchtvaartdienst (Van onze Haagse redactie) »,Op grond van de thans ter beschikking staande gegevens is het niet mogelijk de oorzaak van de ramp met de „Neutron" op 16 juli 1957 nabij het vliegveld Mokmer op Nieuw-Guinea met volledige zekerheid vast te stellen. De kans, dat het ongeluk te wijten is aan een technische storing acht ik echter gering. Naar mijn mening is het ongeluk waarschijnlijk veroorzaakt doordat de gezagvoerder tijdens het terugvliegen naar het vliegveld Mokmer door onvoldoende aan dachtsverdeling en onoplettendheid en wellicht misleid door gezichts bedrog, de daalvlucht te ver heeft doorgevoerd, waardoor het vliegtuig tenslotte in het water vloog. In onderschrijf ten volle de maatregel, die de directie van de KLM direct na het ongeluk met de „Neutron" nam, te weten, dat het de gezagvoerders verboden werd voortaan van de normale vliegroute af te wijken en terug te keren naar het vliegveld van vertrek voor een „showronde". Aldus ongeveer luidde de conclusie van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst in zijn vordering, die hij gistermiddag aan het einde van een lange dag van getuigen- en deskundigenverhoor voor de Raad voor de Luchtvaart met betrekking tot de „Neutron"-ramp uitsprak. De raad bepaalde de uitspraak in deze zaak op 10 maart a.s. De directeur-generaal memoreerde, dat het hier om een zeer tragisch ongeval gaat. waarbij de levensdraad van 59 mensen werd afgesneden. Het was het zwaarste ongeval, dat de Nederlandse luchtvaart in het algemeen en de KLM in het bijzonder ooit heeft getroffen. Hy betuigde zijn deelneming aan de nabe staanden van passagiers en bemanning. Een gelukwens sprak hij uit aan het adres van de overlevenden, die op won derbaarlijke wijze aan de dood zijn ont snapt. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is zeer gedegen uitgevoerd. Het trekken van conclusies is echter uiter mate moeilijk, nu er geen bemannings leden tot de overlevenden behoren en er slechts weinig wrakstukken konden worden gevonden. Gezichtsbedrog Zeer te betreuren achtte de directeur- generaal het, dat de berichtenwisseling tussen het vertrekkende vliegtuig en de verkeersleiding op het vliegveld niet op een bandrecorder is opgenomen, zoals op moderne vliegvelden tegenwoordig steeds gebeurt. Daardoor kon geen voldoende nauwkeurige reconstructie van de be richtenwisseling, met name van het tijdsverloop tussen de verschillende be richten worden verkregen. Evenzeer bestaat er geen zekerheid, omtrent wat er zich na de start in het vliegtuig heeft afgespeeld. Sommige ge tuigen zeggen de eerste klap te hebben waargenomen, één seconde nadat de ge zagvoerder over de boordradio aankon digde eenmaal over Biak te zullen vlie gen en dan op weg te gaan naar Amster dam; anderen, onder wie de later over- Nasoetion veroordeelt ondermijnende acties De chef-staf van de Indonesische Landmacht, Nasoetion, heeft verklaard overtuigd te zijn, dat de pogingen „van onze vijanden" om de eenheid in de Indonesische Republiek te ondermij nen en „ons geliefde land tot een tweede Korea te maken" zullen falen. In een dagorder, uitgegeven na te rugkeer van zijn inspectiereis door Noord-Sumatra, zeide Nasoetion, dat „ons geloof in de onafhankelijkheids proclamatie van 1945 niet kan worden geschokt door het groepje elementen in binnen- en buitenland, dat thans onze Staat bedreigt". Nasoetion deed een beroep op zijn troepen om waakzaam te zijn tegen de „Nederlanders en andere kolonialistische mogendheden, die tweespalt in Indone sië wensen te zaaien". Premier Djoeanda zal op 2 februari in het Parlement een verklaring over de gebeurtenissen in Sumatra afleggen. Allison nam afscheid Premier Djoeanda heeft gisteren in zijn ambtswoning een lunch aangeboden aan de vertrekkende Amerikaanse am bassadeur in Djakarta. John M. Allison. Hierby zaten mede aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio. en andere hoge Indonesi sche autoriteiten. Ambassadeur Allison keert morgen naar Washington terug. Nazir naar Soekarno De Indonesische minister van Scheep vaart. Nazir, zal zich bij het gezelschap Van Soekarno aansluiten tijdens diens reis naar Japan. Minister Nazir zou de bepsrekingen heropenen over het huren van Japanse •chepen. Nazir is vandaag uit Djakarta Baar Bangkok vertrokken. Verplaatsing tinmarkt De Indonesische Monetaire Raad overweegt verplaatsing van de Indo nesische tinmarkt van Nederland naar andere landen, evenals het voortaan doen smelten van het tinerts in Singa pore. Volgende week zou een defini tieve beslissing worden genomen. Opgemerkt wordt echter, dat het om schakelen op Singapore voor het smel ten moeilijkheden ondervindt, omdat Singapore hogere prijzen zou vragen. De zeepfabriek van „Unilever' in Soe- rabaja is door gebrek aan grondstoffen genoodzaakt voor onbepaalde tijd haar bedrijf te sluiten. Het tekort aan palm olie en kopra, die de voornaamste grond stoffen vormen voor de zeepfabricage, Is voornamelijk een gevolg van het ge brek aan scheepsruimte. Naar verluidt zal de directie trachten zelf een schip te charteren. De Times of Indonesia is veel min der optimistisch over de huidige toe stand in Indonesië dan premier Djoe anda in zijn verklaringen over de strijd voor West-Irian, welke hy in het Parlement heeft afgelegd.. Het dagblad is van mening, dat „door onze wens de Nederlanders te verdrijven, wli onze economie van zijn kracht be roofd, onze buitenlandse handel lam gelegd. Java geïsoleerd van de andere eilanden en de goede wil van het westen verspeeld hebben". leden stewardess, mej. D. J. Klein Kou- wenberg, spreken van één minuut. De heer Backer meende dit tijdsverloop op grond van allerlei gegevens op 10 k 15 seconden te moeten stellen. Hij trok de conclusie, dat de gezagvoerder zich op het moment van de mededeling aan de passagiers nog niet bewust moet zijn ge weest van een groot gevaar. Het onder zoek naar de vraag of een technische storing de oorzaak van het in zee storten kan zijn geweest, is zeer moeilijk geweest. Het vuur, dat de Papoea's zeggen gezien te hebben, kunnen de landings- en navigatielichten en de normale uitlaat- vlammen van de motoren zijn geweest. Opmerkelijk is, dat geen der overleven den, noch de twee marinemensen aan boord van de „Kortenaer" niets van vuur hebben geconstateerd. De directeur-generaal wees erop, dat ook bij een technische storing normaal gesproken een landing op het op en kele kilometers recht voor het vliegtuig liggend vliegveld Mokmer mogelük zou moeten zijn geweest. Sprekende over de zeer geringe hoogte, waarop de „Neutron" het vliegveld naderde, haalde hij aan. dat de factor „gezichtsbedrog" als oorzaak van het ongeval niet uit te sluiten is. Verkeerde indruk van positie Nog positiever in dit opzicht was de laatste getuige-deskundige, die gister middag tijdens de openbare zitting van de Raad voor de Luchtvaart was gehoord, de inspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst F. H. van Weyden Claterbos. Onomwonden verklaarde deze, aan te nemen, dat het ongeval niet te wijten is aan een technische storing, maar aan de verkeerde in druk, die de vlieger van zijn positie had. De gezagvoerder is zich niet be wust geweest van de uitermate gevaar lijke situatie, waarin hij zich bevond. Als er al een technische storing ge weest zou zijn, dan kan die niet van invloed zijn geweest op de toedracht van dit ongeval, zo meende hij. Tot dezelfde conclusie was vóór hem reeds zijn collega, de heer W. A. Riet bergen, gekomen. „Ik kan mij geen tech nische storing voorstellen, die in zo'n korte tijd zulke fatale cohsequenties moet hebben", zo verklaarde deze. „Bo vendien is er in het gehele dossier geen enkele aanwijzing voor een storing te vinden. „Ik heb het gevoel, dat de eerste klap, waarvan de overlevenden spreken, ver oorzaakt is door de eerste aanraking van het vliegtuig met de zee, bijv. met een vleugeltip. De geluiden en de schokken, die dan optreden, komen overeen met wat de getuigen in dit opzicht hebben verklaard". Wordt Haagse binnenstad afgesloten voor verkeer? (Van onze Haagse redactie) De Haagse verkeerspolitie zal binnen kort een advies aan de gemeenteraad uitbrengen over de resultaten van de proef, die zij nam met het afsluiten voor het verkeer van enkele straten in de Haagse binnenstad. De gemeenteraad zal dan moeten beslissen welk belang voor gaat: dat van het verkeer of het economisch belang van de in de bin nenstad gevestigde middenstanders. Advertentie „Alles is mogelijk. De heer F. A. E. Roelofs, gezagvoerder bjj de KLM, die eveneens als deskun dige werd geraadpleegd, meende in de getuigenverklaringen toch wel enkele aanwijzingen van abnormaliteit te zijn tegengekomen. De gezagvoerder heeft het kennelijk nodig geoordeeld onge veer boven het eiland Owi vrij snel gas terug te nemen. De landingslich- ten mogen worden ontstoken beneden een maximale snelheid van 173 mijl. Gezagvoerder De Roos heeft zijn lan- dingslichten ontstoken bij een snelheid van 210 mijl. Dat zal hij toch niet spelendenvijs hebben gedaan, zo voer de gezagvoerder Roelofs aan. Toch wilde ook hij een vliegfout niet uit sluiten. „Alles is mogelijk en niets Is waarschijnlijk", verzuchtte hij. De chef van de Lockheed-afdeling van de dienst vliegtuigenonderhoud van de KLM, de heer C. A. Bruynesteijn, ver klaarde, dat het onderzoek van de wrak stukken van de „Neutron" heeft uitge wezen, dat er geen brand in de lucht is geweest. De brandvlekken, die op de brokstukken werden aangetroffen, zijn ontstaan doordat het metaal op zee in vlammen ronddreef. Ook hij heeft bij zijn onderzoek geen technische verkla ring voor de oorzaak van de ramp kun nen vinden. Nadat de Raad voor de Luchtvaart met een onderbreking voor de lunch pauze van 's ochtends 10 uur tot 's middags half vijf 7 getuigen, één ge tuige-deskundige en vier deskundigen had gehoord; werd het openbaar onder zoek gesloten en de uitspraak, zoals ge zegd, bepaald op 10 maart a.s. Kachel weggehaald I)e directeur-generaal van de Volksge zondheid heeft het voornemen, te zijner tijd een volledig verslag te publiceren over het geval van radio actieve besmetting, dat zich in Putten heeft voorgedaan. Voor de samenstelling daarvan heeft hij een beroep gedaan op de KEMA te Arnhem, het Medisch-Biologisch La boratorium van de Rijksverdedigings organisatie T.N.O., te Delft, de genees kundige hoofdinspectie, de farmaceu tische hoofdinspectie en het Rijks instituut van de Volksgezondheid. Dit verslag zal in vertaling wellicht even eens ter beschikking worden gesteld van het buitenland. Uit het huis van de familie Haanscho- ten te Putten is gistermiddag door de A.B.C.-dienst van de Marine de kachel weggehaald. De kachel, bron van de radio-actieve uitstraling, werd door de in beschermende kleding gestoken mannen in een kist geplaatst en naar buiten gedragen. i Voor het huis werden de nieuwsgieri- I gen op een afstand gehouden. De ruim ten in de kist werden buiten opgevuld I met beton. De kist zal door de Marine I buitengaats in zee worden geworpen. Deskundigen van de KEMA hielden zich ondertussen bezig met het onderzoek in de woning. Nu de bron van de uitstra ling is weggenomen, zal men sneller tot resultaat kunnen komen met de defini tieve ontsmetting van het huis en het huisraad. In de achtertuin van het huis werden I nog radio-actieve tegels gevonden. Ook enkele grondmonsters reageerden bij het onderzoek positief De kleuterschool „Hummeloord" zal voorlopig nog gesloten blijven. De toe gangsweg naar de school loopt n.I. langs het huis van de Haanschotens. Er schuilt teveel risico in om de kleu ters in de omgeving van het huis te brengen. Het ziet er naar uit. dat de woning voorlopig nog niet geschikt zal bljjken te zijn voor bewoning. Djoeanda scherp tegen Nederland In zijn gisteren afgelegde verklaring in het parlement heeft de Indone sische premier Djoeanda o.a. gezegd: „De regering wenst duidelijk te stellen dat zelfs zonder de kwestie West- Irian het voor Indonesië onvermijde lijk is, nu het zich in economisch en politiek opzicht gaat doen gelden, in conflict komt met Nederland, alleen al door het feit van de koloniale ge schiedenis en de Nederlandse invloed, die het bestaan van de Indonesische Staat in alle onderdelen onderdrukt". Over de ontwikkelingen in de betrek kingen met Nederland zeide minister Djoeanda: „Zoals al dikwijls is uiteen gezet is de Indonesische regering altijd bereid het huidige conflict door onder handelingen op te lossen. De regering wenst ook duidelijk te stellen, dat het voor haar moeilijk is in deze kwestie het initiatief te nemen, daar zij in de afge lopen zeven jaar voldoende initiatief en goede wil heeft getoond door Nederland, overigens niet op geëigende wijze geap precieerd. Initiatief van de zijde van Nederland voor dergelijke onderhande lingen zal de waarborg inhouden, dat het Nederland ernst is met het bijleggen van de Indonesisch-Nederlandse kwes tie". Djoeanda zeide voorts het zeer te betreuren, dat Nederland voor een groot deel zjjn verwachtingen over de regeling van de kwestie heeft geba seerd op motieven van berekening en wensdromen, die van week tot week veranderen. Dit in de hoop het moment te kun nen afwachten, waarop de positie van Indonesië uiterst zwak zou zijn, een hoop die niet in vervulling is gegaan. Dit heeft de atmosfeer voor het vin den van een gezonde grondslag voor een regeling die kan worden gebruikt als basis voor normale betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, niet verbeterd, aldus Djoeanda. J f! e fl t J VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 R.V.- U.: Het U.NO.-werk in de onderontwik kelde gebieden van India, door ir. F. B. Carbasius Weber. 19.00 Voor de kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Viool, altviool en i cello. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22 15 Pianorecital. 22.35 Muz caus. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 1 23.15 Beursber. 23 16 New York calling. 1 23 21-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO 18.00 Lichte muz. 18.20 Idem. 18 40 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz 19.35 Gram. 20 20 Ca- techismus. 20 30 Act 20.45 De gewone man. 20.50 Gewijde muz. 22.05 Motet- en Madrigaalkoor. 22.35 De Radiodokter. 22.45 I Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15- 24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA I AVRO: 20 30 Journ. en weerber. 20.45- 22.15 Filmprogr. VOOR WOENSDAG 29 JANUARI Hilversum I (402 nf.). j VARA: 7.00 Nws 7 10 Gym. 7.23 Gram. 8 00 Nws. 8 18 De ontbijtclüb. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst VPRO: 10.00 I Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Ge- var. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. ONTMOETING MET JAN FABRICIUS De auteur Jan Fabricius was door de Vara onder het voorwendsel dat hij zou medewerken aan een programma over taalstrijd, taalproblemen en taalgebruik uit 't dorpje Broadstone in Dorsetshire, Engeland, waar hij al dertig jaar woont, naar vhet Singermuseum te Laren ge lokt. Toen Bert Garthoff hem echter vroeg of hij bereid was mede te werken aan een programma met zijn eigen leven als leidraad reageerdé hij spontaan met de woorden: „U doet wat u wilt. ik ga mee". Dat werd het uitgangspunt voor een uitzending die, wij twijfelen daar niet aan. lang zal genoemd worden als een voorbeeld van een door menselijke benadering teweeggebrachte ontroering zonder sentimentaliteit, van cultuur zon der snobisme. Maar voor de camera's zat dan ook een man voor wie de bluf even ver ver wijderd was als de valse bescheidenheid en die de taal van elke dag feilloos be heerste in puntige formuleringen. „Het weinige dat ik weet, heb ik moeten plukken van de bomen langs de weg en ik heb héél wat moeten laten hangen", was een van zijn opmerkingen. Met de herinneringen aan de eerste opvoeringen van „Met de handschoen getrouwd", dat Fabricius in zijn Indische jaren schreef, verschenen ook de vertegenwoordigers van die periode, van wie de thans 91- jarige oud-acteur Mari van Warmelo met zijn nog steeds zo fraai stemgeluid wel de diepste indruk maakte. Woord en gebaar van deze toneelspeler voerden •ons rechtstreeks terug naar die van idea lisme, van kunstliefde en schoonheids drang doortrokken jaren omtrent de eeuwwisseling. Fabricius jr. kreeg een extra applaus bij de vermelding, dat hij in de oorlog aan Radio-Oranje had meegewerkt. Het slotwoord van de ondervraagde Vertrek „Willem Ruys" en „Sibajak" Donderdag as. zal het m.s. ..Willem Ruys onder commando van kapitein Fri'ts de Jonge, voor de 61e keer uit Rotterdam vertrekken, via Southampton en Port Said, naar Colombo. Singapore en Indonesië. Daar diezelfde dag om streeks 13 uur het s.s. „Himalaya", met ongeveer 850 evacué s uit Indonesië, aan de Lloydkade wordt verwacht, zal de in scheping der passagiers voor de ..Wil lem Ruys" reeds 's morgens van 9 tot 10 uur plaatsvinden, zodat het schip om elf uur zal kunnen vertrekken. Onder commando van kapitein J. C. Flach. zal het m.s. Sibajak op zater dag 1 februari a.s.. vrijwel geheel vol geboekt. opnieuw uit Rotterdam ver trekken naar Nieuw-Zeeland en Austra lië. Behalve ongeveer 600 emigranten - bijna 400 voor Nieuw-Zeeland en ruim 200 voor Australië -. zal het schip dit maal ongeveer 325 voor eigen rekening reizende passagiers vervoeren. De in scheping der passagiers, onder wie 174 kinderen beneden 12 jaar. vindt plaats op zaterdag a.s. van 9 tot 13 uur, die terecht de heer Garthoff het com pliment gaf „U heeft alles weggelaten wat weggelaten moést worden" vorm de een waardige afsluiting van deze bij zondere uitzending: „De verrassende komst van deze lui heeft me een onver getelijke avond gegeven. Dat is alles wat ik te zeggen heb", zo besloot Jan Fa bricius. DINSDAG Stadszaal: Klassieke muziekavond. Spr. P. C. Westering over anekdotes uit de mu ziekwereld. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Jaarverg. R.K. Middenstandsbond. Spr. P. J. van der Zan den jr. over Oud-Lelden. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmvoorstelling Reis bureau Cebuta. Spr. H. Wlllems. 8 uur nam. Zoeterwoudseweg 1: Jaarvergadering Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier". 8 u. nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Onder verdenking". 8 uu: nam. Rooseveltstraat 9. Diploma-uitreiking Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling. 7.45 uur nam. Gebouw voor Chr. Soc. Belangen: Chr. Besturenbond. Spr. J. C. Voorzaat over de verdeling van het nationale inkomen. 8 u. nam. Oegstgeest (Irene)Spr dr. W. J. Maan over „Reisavonturen ln Marokko^ Algiers en Tunis". 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Lezing J. Wolf slag voor Jongerengroep Ned. Relsver. „Fotoland Wonderland". 8 uur nam. De Harmonie. Ned. Ver. Expogé. Spr. mej. H. Tol „Op stap door Amerika". 8 u. nam. Prediker. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Rapenburg 61. Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over „De grote eenvoud Gods". 8 uur nam. Prediker. Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG Leger des Hells (Hooigracht). Contact samenkomst voor ledereen o.l.v. brigadier J. D. Ruijslnk. 8 uur nam. De Doelen. Lunchbijeenkomst Ned. Mij. \oor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. Ir. F. E. C. Everts over de a.s. Wereldtentoon stelling in Brussel. 12.30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Gerecht 10. Jaarvergadering Vereniging van Vrijz. Hervormden. 8 uur nam. BINNENLAND Staatssecretaris Hoppener. heeft van- daag te Nijmegen het R.K. Opleidingscen trum de „Kopse Hof" geopend De minister van Verkeer en Water staat mr. J. Algera zal donderdagochtend 13 februari a s. te half elf de 39ste RAI- tentoonstelllng van personenauto's offi cieel openen. De 100-jarige Inwoonster van Bergen op Zoom. mejuffrouw Paulina Muller, ls in het St.-Catharina-gestlcht, waar ze sinds 1944 woont, overleden Vorig jaar, 30 Juni. heeft zij onder grote belangstel ling haar eeuwfeest gevierd Haar gezond heid was toen nog uitstekend Zondagavond ls de 54-Jarlge machi nist M. L Mulkens van de Nederlandse kustvaarder ..Evertsen 4" verdronken ln de rivier de Charente bij Tonnav-Charenté aan de Franse kust. De heer Mulkens is bij het terugkeren aan boord ln het duis ter te water geraakt. Het lichaam van het slachtoffer werd door de brandweer ter plaatse vrij spoedig opgehaald, maar de man bleek toen reeds verdronken. In het Staatsblad zijn de Koninklijke besluiten gepubliceerd, waarin de examen programma's zijn vastgesteld voor de nieuwe akten wiskunde A en B en teke nen A en B. terwijl de regeling van het examenprogramma voor de akten Fries A en B. die tot dusverre een tijdelijk karakter had, thans zonder beperking ten aanzien van de tijdsduur ls vastgesteld. Binnenkort kan een algemene maat regel van bestuur worden verwacht, tot Instelling van een bedrijfschap voor het maatkledlngbedrijf. Met het uitspreken van een rede, geti teld „Problemen uit het grensgebied van algemene geologie en petrologle" heeft prof. dr. C. G Egeler gistermiddag zijn ambt aanvaard tot gewoon hoogleraar ln do algemene geologie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam Prof. Egeler verkreeg zowel binnen als bulten weten schappelijke kringen indertijd bekendheid door zijn tochten naar de toppen van het Andesgebergte. De Jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel zal op 12 juni a.s. in Wies- baden worden gehouden. Op deze Jaar- \ergadering zal het onderwerp „Neder lands-Duitse Industriële samenwerking" worden behandeld. BUITENLAND Een Boeddhistische monnik en leider van de grootste groep communistische op standelingen in het district Arakan in het westen van Birma. Oe Seinda. heeft zich in het afgelopen weekeind met ruim 500 volgelingen aan de regeringsstrijdkrachten overgegeven Oe Sinda. die als monnik nooit vuurwapéns heeft gehanteerd heeft als opstandelingenleider wel eens ver scheidene duizenden gewapende mannen onder zijn bevel gehad. Russische deskundigen hebben een middel gevonden om de Russische havens dit voorjaar twintig tot dertig dagen eer der dan normaal ijsvrij te maken. Met vliegtuigen zal op de IJsschotsen kolenstof en donkergekleurd zand worden uitge strooid. waardoor het ijs en de sneeuw de zonnestralen minder kunnen weerkaatsen en sneller zullen smelten, zo meldt het? Sovjetrusslsche persbureau Tass uit Le ningrad. Een waardevolle collectie Japanse kunst is per schip uit Japan naar Europa verzonden. Zij zal worden tentoongesteld lii Frankrijk, Engeland. Nederland en Ita lië, De eerste expositie wordt 15 april ln Parijs geopend. Regenmakers, gehuurd door de direc tie van een uraniummijn In Queensland, die het stuwmeer bij de mijn met water wilde laten vollopen, hebben een onver wacht groot succes gehad: er viel zoveel regen, dat een rivier, de Lelchhardt. van een stroompje werd omgetoverd tot een woedende stroom De drie mannen slaag den er op het nippertje in aan de ver drinkingsdood te ontkomen. Siam hoopt binnen vijf Jaar te be ginnen met het aanleggen van een kanaal door de landengte van Kra, het smalle deel van het schiereiland Malakka. tussen de Andamanse zee en de Golf van Slam Zo'n kanaal zou de zeereis tussen de In dische en Grote Oceaan 2500 km korter maken. Dit ls meegedeeld door de pre mier van Slam, generaal Klttikatsjorn. Joden in Polen. TsJecho-Slowaklje en Hongarije zullen dit Jaar voor het eerst uit Westdultse „fondsen voor hulp aan Joodse slachtoffers van het nazi-regime' geldelijke steun krijgen. Op een conferen tie te Rome over Joodse eisen tot schade vergoeding waarop de fondsen worden vastgesteld, werd gisteren bekend ge maakt, dat dit jaar voor een waarde van ruim tien miljoen dollar ter beschikking van joodse gemeenschappen ln dertig lan den zal komen. Een kudde koelen, gemolken bij wal sen van Strauss, heeft 400 liter melk meer gegeven dan tevoren, zo heeft de eigenaar in St.-Louis (Missouri. VS.) meegedeeld. Een andere kudde, die tijdens het melken werd onthaald op swing en rock 'n roll, gaf maar twee liter meer! Tijdens een over vier Amerikaanse staten verspreide actie heeft de Ameri kaanse politie een bende smokkelaars ln verdovende middelen opgerold, en voor een waarde van 7 miljoen dollars aan he roine. en een half miljoen dollars aan opium achterhaald. Deze aanzienlijke hoe veelheden waarvan de politie zegt dat het de grootste 'vangst is sinds vele Jaren was naar de Verenigde Staten gebracht door een vanuit Italië onder lei ding van de beruchte „Lucky Luciano" staande organisatie. De „koeriers" waren bemanningsleden van schepen die op Amerika varen. Prins Oskar van Pruisen, de laatste nog in leven zijnde zoon van Keizer Wil helm II, is ln de nacht van zondag op maandag ln een kliniek te München op 69-Jarige leeftijd overleden. Meer dan 12 miljoen mensen hebben het Kremlin bezocht, sinds dit 2i Jaar geleden voor het publiek werd openge steld, aldus meldt de „Prawda". Het hoofd van de Vluchtelingenorga nisatie van de Verenigde Naties, dr. Llndt heeft er zondagavond bij Australië op aangedrongen nog verscheidene duizenden Hongaarse vluchtelingen op te nemen. Australië heeft na de Hongaarse op stand van 1956 reeds 13.500 van de 200.000 Hongaarse vluchtelingen opgenomen. De kapitein en de bemanning van de Israëlische treller Doron hebben bij aan komst ln Israël na een gevangenschap van vier maanden in Egypte verklaard, dat zij slecht zijn behandeld. Zij zijn door de Egyptenaren aangehouden op beschuldi ging van spionage en schending van de territoriale wateren. De Italiaanse schip per van de Doron vertelde, dat hij en zijn mannen bij het verhoor geslagen zijn. Hij ontkende in de Egyptische territoriale wateren te zijn geweest. Een bemannings lid zei dat hij een elektrische-schokbehan- dellng heeft gekregen om hem te doen verklaren, dat hij voor Frankrijk spioneer de. Anderen vertelden, dat zij zes weken ln eenzame opsluiting hebben doorge bracht 12.38 Planotrio. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Me dische kron. 14 00 Pianorecital. 14.30 V. d. jeugd. 16.30 Gemengd koor. Gelders ork. en sol. 17.25 Planoduo. 17.50 Regerlngs- uitz Emigratierubriek: Het emlgratie- I praatje van H. A. van Luyk. i VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor I de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. caus. 20 15 Promenade ork.. Omr koor. ens. en sol. 21.00 Mijn vader I en ik. hoorsp. 22 25 Lichte muz. 22.45 1 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 I Nws. 23.15 Gram. 23 50-24 00 Socialistisch i nws. in Esperanto. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz 9.00 Voor de zieken. 9.30 V. d. hulsvr. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 De Murlllo, hoorsp. 12.10 Alt en klavecimbel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamer- ork. en koor. 12.37 Mlddagpauzedlenst. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Po- litiekapel. 13.50 Orphée et Euridlce, opera (gr 15.35 Klavecimbel en viool. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beurs ber 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereniglgsleven. caus. 18.30 Koorzang met comm. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouwork. en solist. 21.10 Bijbel en kunst. 21.55 Planoduo. 22.10 Rep. 22.25 Musette-ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportultsl. 23.20-24.00 Platennleuws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.45 Voor de kind. AVRO: 20.00 Filmprogr. 20.25-22.00 Mi randa. blijspel. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Voor de scholen. 13.00 Dansmuz. 13.30 Voor de boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Gram. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Stad en land. 19.40 Sport. 19.45 Volksdansen. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Ork. conc. 22 00 Nws. 22.15 Klankb. 23.15 Idem. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06-0.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. (Om 15.30 Nws 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws). 16.45 Ork. conc. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork. conc. (Om 18.30 Nws.) 19.00 Gevar. progr. (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope ra muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.35 Lichte muz. ,21.45 Nws. 22.10 Schlagers 23.15 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10-1.00 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.). 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 16.55 Gram. 20.45 Hoor spel. 22.30 Nws. 23.10 Romantische muz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, (324 on 484 m.). 324 m.: 12 00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen .16.02 Gram. 16.15 Ork conc. 17.00 Nws. 17.10 Vlaamse niuz. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18 00 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20 00 Hoorsp. 21.20 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Planorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10, 14.15 Idem. 15.15 Koorzang. 15.31 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram 17.30 Cello en plano. 17.55 Gram. I 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20 00 Hoorspel met muz. 22.00 Nws. 22.55 Idem. Montessorischool (Zoeterw. Singel): Kennismakingsavond. 8 uur nam. I Stationsweg 43. Afscheidsreceptie d: mr. P. G. Knlbbe als secretaris K.V.K. 3.30 j 5 uur nam. j Café Aniba. Ledenverg. Leldse Tuinder» j en Bloemistenver. „Door Eendracht Ver bonden". 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Ver. voor Paedagogiek. j Spr. dr. Storm „Lang verloofd of jong ge- i trouwd". 8 uur nam. Prediker: Feestavond Leidse Chr. Oranje i vereniging. 7.45 uur nam. Leiderdorp 31 Januari. Dorpshuis. Toneelavond Chr. Oranjevereniging. 8 uur nam. ZATERDAG Leiderdorp 1 februari. Dorpshuis. Toneelavond Chr. Oranjevereniging. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (grote zaal): Ontspannings avond Ned. Chr. Reisvereniglng. 8 u. nam» BIOSCOPEN Luxor: „Mevrouw komt niet thuis van avond!", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Casino: „Wenn der weisse Flleder wieder blüht". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, l'rianon: „De hel der verlorenen". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „In de sloppen van een wereldstad" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Lido: „Inbraak met geweld!" 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt tot zaterdagmorgen 1 febr. 8 uur te Leiden waargenomen door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 a g w" bó SS» s g a EN Helsinki geh. bew. wnw 6 0 0 Stockholm geh. bew. waw 6 2 0 Oslo geh. bew. z 1 1 0 Kopenhagen onbewolkt zzw 4 1 0 Aberdeen regen zzo 12 7 2 Londen geh. bew. zo 5 8 0 Amsterdam onbewolkt zo 5 2 0.1 Brussel onbewolkt ozo 10 4 0 Luxemburg onbewolkt O 4 _2 0.6 Parijs Bordeaux half bew. OZO 3 4 0.6 zwaar bew. ozo 7 11 0 Grenoble mist windstil -1 0 Nice onbewolkt nnw 8 4 0 Berlijn onbewolkt nno 4 -4 0 Frankfort onbewolkt ono 4 -4 0 München onbewolkt zzo 1 -11 0 Zürich geh. bew. nnw 2 -4 0 Genève mist windstil -2 0 Locarno onbewolkt windstil -5 0 Wenen onbewolkt windstil -10 -1 0 Rome onbewolkt ono 7 0 Ajaccio zwaar bew. O 2 5 0 Madrid regen windstil 8 3 Mallorca' zwaar bew. no 3 11 0 Algiers mist zzw 1 10 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2