STADSNIEUWS Harmomiekapel Leiderdorp aan begin van haar ontwikkeling MAANDAG 27 JANUARI 1958 „Onze Club" 10 jaar De amusements- en ontspannings vereniging ..Onze Club" bestond vorige week tien jaar. Het bestuur van deze besloten club. waarvan bet ledental maximaal honderd bedraagt, hield ter gelegenheid van dit tweede lustrum gistermiddag receptie in „Het Gulden Vlies". Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. Aan geschenken, bloemen en schriftelijke felicitaties heeft het op deze zondagmiddag evenmin ontbro ken. De voorzitter van het jubileum comité. de heer P A Breddels. sprak de bestuursleden hartelijk toe en bood hen namens alle clubleden een zilveren draagmedaille en een groen laken aan. De heer W Schreuder. die reeds tien jaar achtereen de taak van secretaris vervult, kreeg een fraai boekwerk aan geboden. De voorzitter, de heer F. Simons, kon zoals hij het zelf uitdrukte, niet als een stille getuige in zijn stoel blijven zitten en dankte allen voor de huldiging op deze middag. Hij prees in het bij zonder het werk van de penningmeeste- resse van de dameshandwerkclub. me vrouw H J. van Venetiënv. d. Steen. Deze kreeg een bloemstukje aangebo den. Met een gezellig samenzijn, een diner en een feestavond werd deze voor ..Onze Club" zo vreugdevolle dag besloten. Brandje in Julianastraat Zaterdagmorgen omstreeks halfacht brak in een woning aan de Juliana straat no. 21 brand uit. In de achter kamer was nl. een brandende petro leumkachel omgevallen De olie stroom de over het vloerkleed en vloog in brand. Zowel het kleed als de kachel werden met hulp van voorbijgangers op straat gegooid. De brandweer, die in middels was gealarmeerd, heeft het vuur gedoofd. De schade was vrij aanzienlijk een radio, enkele stoelen, het plafond en het houtwerk van een deur werden vermeld. Ontmoetingen met Hindoes G. M. DE GELDER SPRAK VOOR HUMANISTISCH VERBOND Zondagmorgen sprak de heer G. M. de Gelder uit Den Haag voor de Leidse Gemeenschap van het Humanistisch Verbond over ..Ontmoetingen met Hin does". Spreker, die een studiereis door India heeft gemaakt, gaf aan de hand van ervaringen de Hindoese geest in dit grote land lOOx de oppervlakte van Nederland weer. De bevolking is er geheel anders van karakter en tempe rament dan de Westerse bevolking. Er heerst enorme armoede naast grote rijkdom. De tegenstelling tussen arm en rijk geeft echter geen reden tot ontevre denheid bij de armen, noch bijzondere vreugde aan de rijken. Hoe komt dat? Dat komt door de leer van het Karma. De grote massa aanvaardt haar levens lot. Ben ik in dit leven arm, na de reïncarnatie ben ik wellicht rijk. De rijke daarentegen kan in een volgend leven arm zyn. Spreker heeft een dansvoorstelling van een 18-jarig meisje bijgewoond. Dat meisje danste uren achtereen. Intussen komen en gaan bezoekers, zonder dat de danseres zich daardoor gestoord voelt. Als je iets doet moet je je niet laten afleiden is een typische hindoese levens houding, welke samenhangt met hun niet-dogmatlsche levensbeschouwing. Spreker heeft op een heilig centrum een godsdienstig feest meegemaakt. In die godsdienstige bijeenkomst, waaraan duizenden deelrtemen zit men uren op de grond. Op een podium zitten 10 heiligen, die alle door hele kleine verschillen in emotionaliteit andere ge baren maken. Alvorens de heilige plaats te betreden moet men zyn schoenen uitdoen. Duizenden schoenen staan bui ten de omheining en men vindt later zijn eigen schoen weer terug op de plaats waar men ze heeft neergezet. Diefstal wordt er niet gepleegd. Tijdens een avondfeest, dat spreker meemaakte, viel het hem op, dat de dames tot de hals gekleed gaan. De omgang met de andere sekse is geestelijk en van een onpersoonlijke har- telijkheid. Het Brahman is onpersoonlijk. Ieder gaat op eigen wijze naar het god delijk onpersoonlijke. Een professor in de wijsbegeerte woont samen met iemand, die hij zjjn geestelijk leider noemt. De geestelijk leider noemt de hoogleraar zijn wetenschappelijk leider. Er wordt onderscheid gemaakt tussen wetenschap en geest. Zo zijn ook vrouw en man eikaars leider. Intuïtie is hoger dan intellect, voorwaarde tot een gees telijke houding is vrijmaking van het eigen ik. Erotiek zoals bij ons kent men niet. De verhouding tussen de seksen is ook geestelijk onpersoonlijk. De natuur lijke driften moet men beheersen. Het algemene kenmerk van de Hindoes is innerlijke rust, vriendelijkheid en har telijkheid, geen geweld. Een aandachtig gehoor toonde zich dankbaar voor het gesprokene. MET FIETS GEVALLEN Zaterdagmiddag omstreeks halfzes kwam een 32-jarige wielrijder door de gladheid op het Schuttersveld te vallen. De man. een Leidenaar. brak zijn rech ter bovenbeen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zieken huis. Nazorg T.B.C.-patiënten zeer noodzakelijk Zaterdag organiseerde de Vereniging tot Behartiging der Belangen van T.B.C.-patiènten een propaganda-feest- avond in de Stadsgehoorzaal. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter van de Afd. Leiden, de heer J. Ober. de samenkomst opende. Speciaal vestigde hij de aandacht op het doel van de avond: het werven van nieuwe leden voor de vereniging, om het noodzakelijke werk mogelijk te maken. Het programma was verder in handen van Boelero's Smiling Troupe, dat een vlot programma over het voetlicht bracht. De stemming was er spoedig in. vooral door het optreden van Los Caba no's met een show van Zuidamerikaanse muziek. Bijzonder groots opgezet was verder de Olea-show, die voor en na de pauze de aandacht geboeid hield. De heer C. A. Berg, secretaris-pen ningmeester van het hoofdbestuur der vereniging, zette voor de pauze uitvoerig het belang en het nut van de vereniging uiteen. Zoals bekend besteedt de vereni ging bijzondere aandacht aan de sociale problemen, waarvoor de genezen t.b.c.- patiënten gesteld worden. In de meeste gevallen moeten zij na hun herstel van beroep veranderen. De heer Berg kan vele voorbeelden noemen van mensen, die dank zij de vereniging weer opnieuw in staat wer den gesteld hun plaats in de maatschap pij in te nemen. Het bal, dat na afloop van de voor stelling werd gehouden, stond onder leiding van de heer J. Alphenaar. Prof. Röling over kwestie Nieuw-Guinea Gaat Azië aan communisme verloren Prof. dr. B. V. A. Röling. hoogleraar ln de Rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heeft in een inleiding voor de commissie universiteitswerk der Ned. Herv. Kerk medegedeeld dat. naar hjj geloofde, Nederland ten opzichte van Nieuw Guinea terug zal moeten komen van zijn „ijskastpolitiek". Want het gaat hier niet alleen om de kwestie Neder- land-Indonesië. maar om de verhou ding Europa—Azië en op de vraag of Azië aan het communisme verloren zal gaan. We zullen moeten komen tot een vreedzame oplossing van het ge schil. „Wat Nederland tot zijn huidige standpunt brengt is, naar hij zeide, al leen een kwestie van „prestige". Prof. Röling zeide te menen, dat de Nederlandse juridische positie ten op zichte van Nieuw Guinea zeer dubieus is en dat de tekst voor de status van dit gebied indertijd zo is opgesteld, dat die in Nederland en Indonesië geheel ver schillend kon worden geïnterpreteerd. Indien het geschil voor de internatio nale rechter zou worden gebracht, dan zou Indonesië misschien gelijk krijgen, aldus prof. Röling. Hij verklaarde voorts, dat de motie ven. welke Nederland hebben geleid bij zijn streven zyn bijzondere positie in Nieuw Guinea te handhaven geheel andere waren dan waarop het zich nu beroept. „Hoe men het ook beziet, de Pa poea's zullen uiteindelijk moeten leren te leven in een Aziatisch milieu en dan rijst direct te vraag, of Nederland het meest geschikt is om hun dat te leren. Een Aziatisch volk lijkt daartoe eerder geroepen", aldus prof. Röling. Concert was een wissel op de toekomst Voorlopig valt er over de ,,Harmonickapel Leiderdorp" weinig te rapporteren dat onvergankelijk hout snijdt. De dingen zijn nog ondui delijk van vorm en strekking en de hoofdgedachte die onze indruk begeleidt is die van sympathie en van medeleven in de ontwikkeling. De heer Van Diepeningen als burgemeester en voorzitter van de vereniging hebben tot de honderden, die het grote Dorpshuis vulden, woorden van welkom, bemoediging en vertrouwen gesproken. Men heeft ook gezegd dat het dorp verheugd is om het bezit van een eigen orkest. Dit is zeker waar en was zonder moeite om ons heen waar te nemen. Viscount-700 vliegtuigen voorlopig buiten bedrijf Nadat de Franse Luchtvaartmaat schappij „Air France" aan de Engelse Luchtvaartmaatschappij ..British Euro pean Airways" had gerapporteerd, dat in de vleugelconstructie van een der Vickers ..Viscount 708" schroefturbine- vliegtuigen van de „Air France" corrosie en scheurtjes waren geconstateerd, zijn zowel de „Air France" als de „B.E.A." begonnen toestellen van dit type uit de dienst te nemen. De Vickers Armstrong vliegtuigfabriek heeft meegedeeld, dat alleen de eerste groep van 24 „Viscount-701" vliegtuigen uit de dienst zal worden genomen. Deze eerste groep ls verdeeld over de British European Airways, de Air France en de Ierse Luchtvaartmaatschappij Aer Lin- gus Teoranta. Deze gehele serie zal. naar het zich liet aanzien, voor een periode van circa zes weken niet in bedrijf zjjn; in die tijd zullen de nodig geachte ver beteringen worden aangebracht. Zullen vermoedelijk 8 Viscount-701 machines van de B.E.A., de 12 Viscount-708 van de Air France en de 4 Viscount-707 van de Aer Lingus voorlopig buiten gebruik zyn. Vliegtuigen van het type „Viscount- 800", waarvan de KLM er negen bezit <n.l. „Viscount-803") zjjn groter en snel ler dan die van het type 701. Men is kennelijk blij om het verwor vene. Vele donaties zijn geschonken, ook de wethouders waren present als verte genwoordigers van de Raad die mede de opvoedingskosten financiert van de jonggeborene, die met deze versterken de middelen wie weet welk een robuuste hoge leeftijd tegemoet gaat. Anderhalf jaar bestaat het korps. Er is zeer bruikbaar materiaal aanwezig, echter zijn de krachten onderling sterk ongelijk. Denkelijk zien sommigen op een oude scholing terug en missen ande ren dat. Het samenbundelen van die on gelijke krachten zal de dirigent J. F. J. Boelhouwer nog wel hoofdbrekens kos ten. Of helemaal niet? Want deze aan voerder wandelt (in ieder geval schijn baar) door de gekozen composities heen alsof er geen artistieke complicaties be staan. En wellicht is dat onder de voor handen omstandigheden nog wel wijs ook. Het gehoor is immers welwillend en wat nu niet bijster goed klinkt doet dit later mogelijk wel. Zo kan men van een concert een wissel op de toekomst ma ken! Aanvoeren doet Boelhouwer zeker, maar aanvuren ook. Hij maakt het con certeren een beetje tot avontuur, bindt zich niet aan voorgeschreven paden en geijkte opvattingen. Het muzikale land schap waar de harmonie doortrekt krijgt te lijden, er sneuvelen bladeren, er knakken takjes en twijgjes. Met zeer besliste leiding kiest de directeur ech ter zijn weg. Hij wéét natuurlijk dat men ook brokken maakt. En het behoeft bij hem niet eens dat er sprake is van misplaatste onvervaard heid. Het is zeer wel mogelijk dat Boelhower een tacti cus is, die zijn mannen wil leren aan pakken en tegelijk vrijhouden van ner- veuse remmingen, die ontstaan als men iedere tekortkoming op een weegschaal legt. Het antwoord op de open vraag is alweer aan de toekomst De zwakste prestaties vonden we in het klarinettenkoor, de beste lagen bij pistons en slagwerk. Van een alt hoorn, een ban-ton. de dwarsfluit en in de sax sector hebben we goede passages waar genomen. Het baswerk als geheel ver doolde nog al eens in onzekerheden. Dit allemaal wat de technische afwerking. I de klankverzorging betreft en de nuan- cering die er praktisch niet was. Met de ritmiek ging het daarentegen aanzienlijk beter. Klarinet spelen is moeilijk. Klarinet ten vormen een probleem. Zij zijn goed deels de violen van de harmonie, heb ben daarvan de soepelheid nodig. Nu leert niemand viool zonder les te ne men, bij klarinetten moet dit gewoonlijk zo maar! Het programma was zeker niet on aardig. Verdi s Nabucco-ouverture ligt een harmonie uitstekend. Zeiler s Vogel koopman is leuk en Doornroosjes Bruidsvaart van Rhode gunnen we de liefhebber.-. Maar de ..Schone Meimor gen" van BisseUnck betekent echt niet veel. Marsen waren er van Saffroni, Nev en Sousa. de twee laatste met mede werking van de Drumband die zich duchtig weerde en ten zeerste bewon derd werd. V. OPTREDEN „STALEN BAND" De Harmonie Kapel had zeer zeker voldoende belangstelling bij dit optre den, maar dat kwam misschien ook wel omdat er nog iets anders op het pro gramma stond dan uitsluitend muziek. De Leiderdorpers houden 'wel van goede muziek, maar als zij uitgaan ma ken zij graag de avond vol en dan is muziek alleen eigenlijk voor hen niet ge noeg. Daarom was ook het Amusements gezelschap ..Stalen Band" uit Leiden ge- engareerd. doch deze kon zijn program ma slechts ten dele afwerken. Nadat de laatste tonen der muziek hadden geklonken en burgemeester Van Diepeningen nog een toespraak had ge houden om de aanwezigen op te wekken lid of donateur van de Harmonie Kapel te worden moest er eerst nog een verlo ting worden gehouden vóór ..Stalen Band" aan zijn programma kon begin nen en toen was er geen tijd genoeg meer over om dit geheel af te werken. Wat nog gebracht kon worden n.l. het optreden van de acrobaten en een ko mische schets ..Politie in huis" was wel zo dat de aanwezigen zich hiermee in derdaad konden amuseren en daar was het dan toch nog om te doen Felle kerkbrand te Hilversum Grote schade (Speciale berichtgeving) Een zeer snel en hevig om zich heen frypende brand heeft vannacht de sacristie, priesterkoor en altaar van de Oud-Katholieke Kerk aan het Melkpad te Hilversum, volledig ver woest en aan het overige interieur grote schade berokkend. Het vuur vond gretig voedsel in het kurkdroge houtwerk; de hitte was zo groot dat gipsornamenten smolten en dat grote brokken gips en kalk van pla fond en muren naar beneden kwamen- Behalve het altaarschilderij, een kost baar tapijt in het priesterkoor en het j zilver- en koperwerk voor de eredienst. J gingen ook onvervangbare 17de eeuwse misgewaden verloren, die in een kamer- tje naast de sacristie werden bewaard. Een aantal hoog in de koepel van deze 68 jaar oude kerk aangebrachte schil derijen werd door rook en hitte ernstig beschadigd. Enige fraaie glas-in-lood ramen bleven echter behouden. De oorzaak van deze brand, waar van de nog bij geen benadering te schatten schade, door verzekering wordt gedekt, is een storing in de hete lucht verwarmingsketel onder de sacristie. Het nablussingswerk duurde vanochtend nog voort. Men neemt aan dat de restauratie van het kerkgebouw zeker enige maanden zal duren. Jemen meldt anti-Britse revolutie in Aden De legatie van Jemen te Cairo deelde I gisteren mede. dat er in het gebied van Aden een grootscheepse anti-Britse „revolutie" is uitgebroken. Van de zijde van de legatie werd meegedeeld, dat de revolutie zich heeft uitgebreid over de lager gelegen gebie den van het „zogenaamde" protectoraat Aden. Jaffa, Homeir, Robeis. Awalek en Azawel. Vier dagen lang hebben Britse lucht- en landstrijdkrachten vrye gebie den in Jemen op wrede wijze aangeval len. maar zij zijn door Jemenieten teruggedreven, aldus het gezantschap. Een woordvoerder van het gezantschap zei, dat het Britse imperialisme achter de poging stond om de imam van Jemen te vermoorden. In verband hiermede zyn 33 mensen gearresteerd. De aanslag had gepleegd moeten worden met een hand granaat. Zoals bekend hebben zich in de afge lopen jaren incidenten voorgedaan aan de grens tussen Jemen en het Britse protectoraat Aden. De Jemenieten willen, dat het protec toraat aan hen wordt overgedragen. De Britten hebben deze eis echter steeds verworpen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Koloniën heeft zondag avond. in een commentaar op de geruch ten over een „opstand" in het gebied van Aden, verklaard, dat er slechts sprake is geweest van een aanval uit een hinderlaag in Zuid-Aden op een Britse afdeling militairen. Deze afdeling stond onder bevel van luitenant-kolonel Coles, militair raadgever van de bestuurders van het gebied van Wahidi, een Brits protectoraat. Coles en zijn militairen waren uit Arhoeber waar zij stamhoof den hadden bezocht, vertrokken, toen zy 14 dezer door een bende werden aange vallen. Een der bendeleden werd hierbij gedood en drie gewond. Luitenant-kolonel Coles trok vervol gens met zijn afdeling terug op de omge ving van Moesji. Er werd onmiddellijk een compagnie Bedoeienen met vlieg tuigen te zijner versterking uitgezon den. gevolgd door pantserwagens. Daar op werd liet door de ongeregelden be zette gebied gezuiverd, terwyl een ver sterking werd vernietigd. De familie Haanschoten uit Puf-» Joke, Eefke. Vader. Sieneke. Wil ton verblijft nog in het ziekenhuis te lem en Moeder Haanschoten tijdens Utrecht. Allen maken het echter een wandelingetje in de tuin van uitstekend en mogen zich dan ookhet ziekenhuis, vrij bewegen. Van links naar rechts I LEIDERDORP Speelgoed voor kinderen in Budel De kinderen van alle scholen, van kleuterscholen tolt en met ulo in Lei derdorp, hebben het initiatief geno men een deel van hun eigen speelgoed af te staan voor de gerepatrieerde kinderen, die in het kamp te Budel vertoeven. Miorgen en woensdag wordt ingezameld, donderdag wordt alles af geleverd in Budel. Het motto is: „Van het kind voor het kind". RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt vrijdag 31 ja nuari in vergadering bijeen. BI KGKKLIJKE STAND Geboren: Klazina S.. dr van S. Flippo en P. van Laar. Ondertrouwd: P. Lardee. 28 jaar en G. van Winkel. 27 jaar. P. van der Scheer. 23 jaar en A. J. Schreur, 21 Jaar. F. Beurze. 25 jaar en E. Cuipermoud, 24 Jaar. Getrouwd: L. C. Sassen en H. M. Hoog straten. G. Windhorst en M. van der Beek. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de afgelopen week zijn: dames: Unitas 3Steeds Vooruit 1 55; heren: Gona 1Steeds Vooruit 1 46; heren: Sparkler 3—Steeds Vooruit 2 82; heren: Reflex 3Steeds Vooruit 3 55; junioren: Avanti 1St. Voor uit 1 46. Postduivenver. „Warmond" In de afgelopen week hield de Post duivenvereniging „Warmond" bij gele genheid van haar tien-jarig bestaan, een gezellige bijeenkomst. Op deze avond werden eveneens de prijzen van de Jubileum-hokkenshow en van de gehou den vlieg type keuring uitgereikt. De uitslag was als volgt: Prijswinnaars hokkenshow: J. J. Smeets 90.625 punten: J. L. de Weerd 90.375 pnt.; Jac. van Niekerk 90.250 pnt-; J. Roest 90.125 pnt.; J. Oomsen 90125 pnt. Met aangewezen duif was de uit slag: 1. J. J. Smeets 362 pnt. (door lo ting): 2. J. Roest 362 pnt.; 3. Jac. van Niekerk 361 pnt. Mooiste oude doffer: 1. J. Smeets 92 pnt.; 2. H. Kortekaas 91% pnt. voor mooiste duivin. Mooiste jonge doffer J. van Niekerk met 91 p., mooiste duivin J. Smeets met 91 p. Mooiste late jonge duivin H. Kortekaas met 91 p. Mooiste late Jonge doffer B. Oskam met 90 p. Vlieg type keuring: Vitesse duiven: 1. J. L. de Weerd 63.727 p.; 2. P. Vogelen zang 63 p. Mid Fond duiven: 1. J L. de Weerd. 63.870 p 2 P Vogelenzang 63 p. Fond Hok duiven: 1. J. Roest 67 142 p 2. J. Smeets 64 444 p Voor het best gezette kweekkoppel: 1. I. P. Vogelenzang met 70 p.; 2. J. Roest met 70 p 3 Q. Beugelsdijk met 60 punten. Voor hokverzorging1. P. Vogelen zang: 2. Q. Beugelsdyk. Hierna werd aan alle leden als her innering aan het tien-jarig bestaan een vaantje uitgereikt. Nog geruime tijd bleef men gezellig bijeen, waarbij de voorzitter een woord van dank bracht aan de heren C. Braun en Brederode. die zeer veel hebben bijgedragen tot het grote succes van deze avond. Bambi het edelhert afgemaakt Na wrede aanval op jonge bok (Speciale berichtgeving) Vanmorgen is het grote edelhert Bambi Uit het hertenkamp in het Kra- lingse bos te Rotterdam, een brutale vechtersbaas, afgemaakt omdat het niet langer met hem ging. Nadat hy verleden jaar een „kampgenoot" had gedood, kreeg hij het gistermiddag weer op de „flanken". Een jonge bok. van de damhertensoort was het slachtoffer. Bambi viel het niets vermoedende dier plotseling aan en diende het met zyn machtige gewei enorme stoten toe. Het damhert vluchtte het ijs van de langs het kamp lopende singel op. Prompt zakte het er doorheen. Met de ogen wijd opengesperd van angst lag het daar midden in de singel totdat het de vluchteling door mensen werd mogelijk gemaakt op de kant te komen, maar daar stond de agressieve Bambi al weer klaar om het ongelukkige damhert, dat verre zijn mindere was in kracht, op nieuw met het gewei te bewerken. Het was een verschrikkelijk gezicht, dat afmaken van het damhert. Een agent van politie schoot in de lucht om Bambi schrik aan te jagen, maar die trok zich van het schot niets aan en ging rustig door met zijn slachting. Het werd velen te machtig, vrouwen en kinderen huilden en mannen verbeten zich. Tot dat enkelen het niet langer konden aanzien en over het hek klommen met de bedoeling de aanvaller van het zwaar gewonde damhert weg te lokken. Dit gelukte, maar Bambi had het toen voor zien op de mens. Met gebogen kop stormde hij in op het dappere groepje, dat achter een boom was gaan staan. Inderdaad ging Bambi regelrecht op die boom af. Zo kon hij by het gewei worden gegrepen en met een touw aan de boom worden gebouden. Later heeft personeel van de Plantsoenendienst zich over het damhert dat zware verwondingen heeft opgelopen en dat zeer waarschiinlyk wel zal dood gaan, ontfermd. En Bambi is vanmorgen doodgeschotenHy wat té gevaarlijk. Vrouw en kinderen uit brandend huis gered (Speciale berichtgeving) In Wageningen heeft een ernstige brand gewoed, waarby een vrouw en vier kinderen met moeite werden ge red. De heer Kwint was al naar zyn werk vertrokken. Zijn vrouw en vier kinderen waren nog boven. Toen me vrouw Kwint naar beneden wilde gaan, bemerkte zij een hevige rookontwik keling, die het haar onmogelijk maakte de trap af te komen. Haar hulpgeroep werd gehoord door de buurman, de heer van Ommeren. Deze drong door de openslaande achter deur binnen. Hij nam een sprong, dwars door de rook heen en met behulp van omstanders slaagde hij erin de vrouw en vier kinderen via een raam aan de voorzijde naar buiten te laten zakken. Het pand is geheel uitgebrand. DERDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA—AUSTRALIË Zuid-Afrika staat er na de tweede dag van de derde testmatch tegen Australië gunstig voor. Nadat Australië voor het schamele totaal van 163 all out was ge gaan, verzamelden de Zuidafrikanen 150 runs voor het verlies van twee wickets. De twee wickets waren al neer na 28 runs, maar Mcglew en wicketkeeper Waite bouwden een solide score op en toen de strijd werd gestaakt, bedroeg de ongebroken stand voor het derde wicket 122 runs. Het begin van de dag was een drama voor de Australiërs. De laatste vier bats- lieden verzamelden 8 runs en waren binnen 25 minuten weer terug in het paviljoen. Nederlandse diplomatieke lender gesloten De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft medegedeeld, dat de zender van deze missie, voor het on derhouden van rechtstreekse verbin dingen met Nederland, op verzoek van de Indonesische regering is gesloten. Zaterdag handhaafde de heer Hasael- man dit protest, doch tevens verklaarde hy zich bereid aan de instructie van de Indonesische regering gevolg te geven, aldus bedoelde persberichten. Plaatselijke persberichten hierover be vestigend, deelde de woordvoerder ver der nog mede, dat de zender zaterdag avond om zes uur plaatselyke tyd werd gesloten. In deze berichten was gemeld, dat de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Djakarta, de heer H. Hasselman, een bezoek had gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en daar namens zijn regering om de zender voor rechtstreekse verbindingen met Nederland te gebruiken. Volgens deze persberichten, zou het verbod 14 dagen geleden zyn uitge vaardigd. De Nederlandse regering diende onmiddellijk een krachtig pro test in en heeft de Indonesische nota, waarin het verbod was vervat, rond uit verworpen. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 januari. Veemarkt. Anavoer in totaal 1601, vette koelen en os sen 922, varkens 679. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 3.00-3.25, 2e kw. 2.80-3 00 3e kw. 2.60- 2 80, varkens (lev. gew.) 1.68 1.66 1.64. BEURSOVERZICHT Internationals teleurstellend Amsterdam, 27 januari Voor de eerste beursdag van deze week lagen de staatsobligaties zeer vast in een markt, die weliswaar niet ruim was, maar waar aan de vraag slechts tegen veel hogere pryzen dan vrydag j.l., kon worden voldaan. De discontoverlaging van verleden week, werkte hier verder door. Speciaal de langlopende obligaties werden uit de markt genomen waarbij nog komt, dat voor de staffellening al- tyd nog f 200 000 per dag vraag ligt. De langlopende papieren noteerden circa een boven de slotkoersen van vrij dag. Ook de Woningbouwlening lag aan de biedkant en noteerde 107, plus 1/8. Van de internationale fondsen vielen aandelen Kon. Olie alsmede de claims tegen. Op een pariteit van New York van f 146.50, werd in Amsterdam van middag in de aandelen Kon. Olie ge handeld op circa f 143.50. De claims bleven op circa f 3.80. 35 cent beneden de koers van Wallstreet. Ten opzichte van de slotkoers van vrijdag was er voor aandelen Kon. Olie niet veel veranderd. De handel was gering. Ook de belangstelling voor de claims Dordtsche was minder dan voorheen. De notering bedroeg hier voor de claims gewone aandelen circa f 1.000 en f500 voor de claims van de preferente aan delen. Nog steeds een belangrijke onder waardering, aldus de beurs, vergeleken bij de prijs van deaandelen Kon. Olie Aku's vrijwel onveranderd op 156, Phi lips een half puntje yager, terwijl Uni levers om de vorige slotkoers heen draalden. KLM op f 105.50, f2.50 boven vrijdag, doch f 1.beneden New York. —Scheepvaarten verdeeld, met meren deels iets hogere koersen. De handel was zeer gering. Cultures verwaarloosd en vrywel onveranderd. Aandelen Nederlandsch-Amerikaanse Fittingfabriek werden, op de verkorte werkweek, vernomen op 50% eerder la ten. tegen de laatstgedanc koers van 57%. Kediri Stoomtram werd geadvi seerd op 45 a 50% (25%) in verband met de kapitaalsterugbetaling van 45%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 januari Londen 10.58—10-5812. N. York 3.787a— 3.79%, Montreal 3.86A3.86W, Parys 89.82 89.92%. Brussel 7.57%—7.58%, Frank furt 89.84—89.89, Zurich 86.29%—86-34% Zürich Ovr. fr.) 88.41%—88.46Stock holm 72.9873.03, Kopenhagen 54-64% 54.69%, Islo 52.8652.91, Milaan 60.40% —60.45%, Wenen 14.51%—14.52%. Beurs van Amsterdam Industr-0bIlsat,es Philips Dollarlng '51 Maandag 27 januari ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli Mij.en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah V orstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v) Calve Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.— idem (50 a f. 20.— 1 Holl Amer lyn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 89 89' Den Haag 1937 1 3. 80 Leiden 1947 ifl B R'dam '37 I-III 3% 88% Vorige Slotkoers koers v 88 heden 88 80 85% a5% 89% 90 86H 87% 81% 82% 83 - 83% B 84% 85 B 86% 83% 79 106% 106H 89% 84 TV 90% 89 y4 89% 90H öófa 86 913/4 803/4 86% NDELEN 19% 18% 69% 69 147% 148% 36 37% 52% 52% 80 79% 20 22 37% 38y4 7% 7% 156 155% 181% 182% 270 269 178 178 245 245 314% 312 222% 225 237 y4 236 149 148 325% 325% 207 204 177% 178 669 143.90 143 60 143.80 143.40 138 136% 107% 107% 103.10 105.60B 128 128% 101 99% 128 128% 151% 151% 198 1983/, 116 116 107% 106% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 95% 94% 91 92 B 84% 85 82 82 B 91 92 78% 79% 80% 80% 91% 91 B 89 89 B 87% 87% B 93% 87% 88 Amst. Bank H.B.U. cert Rott. Bank Twentsche Bank 205 1773/4 171% 166 Industrie Ondernemingen 202 B 28% 162 Albert Heyn Borneo Sum. H. My Ned. G. en Sp. fabr Kon Ned Grofsm Internatio Rott. Droogdok My. Tieleman en Dros Ned. My Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Amerik. fondsen My. Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 49 470 B 7 533/4 253/4 71% 4174 38% 49% 34% 77% 42% 62 253/4 54% 205% 178 172 170 205 B 29 161% 96 49 475 B 6% 52% 25 ft 72% 42% 39 50% 34% 76% 43% 62 25% 55% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VAL 24/1 Edelmet Kon AA 49 Pref w.a Idem 56% Electrolas B 275 280 B Holl Constructie 300 L 295 Ing our v Bouwnyv 115B Int Kunststof! Ind 31 31 B Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab '53 141 143 B 359 360 Ver Touwfabrieken 143% 144 GB Wernink's Betonm 70GB 69 Van Wyk Textiel 70% 703/4

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4