DRUM SHAG GERDÏNG Ambassadeur Thivy van India droeg boeken over aan Instituut Kern half zwaar - heel lekker! J. W. Bonda thans ere-lid Yebo Belangrijke aanwinst voor Nederlandse sanskritstndie Eerste auditie-avond van de Stichting „d' Oprechte Amateur" half zware shag 36ste jaargang Maandag 27 januari 1958 Tweede blad no. 2VS&i Als dank voor vriendschap JUDO Zuidhollandse Vierhonderd sanskrit-boeken, die naast studiemateriaal tevens een blijk van vriendschap en waardering voor het werk van de Neder landse geleerden op het gebied van de kennis van India bedoelen te zijn, werden zaterdagochtend door de ambassadeur van India de heer John A. Thivy aangeboden aan het in Leiden gevestigde Instituut Kern. Bij deze plechtigheid werd herhaaldelijk gesproken over de reeds lang bestaande banden van wetenschappelijke vriendschap die India en Nederland verbinden, en die in deze schenking een nieuwe beves tiging vonden. In zijn openingswoord in de leeskamer van het instituut verwelkomde de direc teur- prof. dr. F. D. K. Bosch ondermeer de heer Thivy en de leden van zijn staf die hem vergezelden, de directeur-gene raal voor de buitenlandse betrekkingen van het ministerie van O., K. en W., mr. H. J. Reinink, de rector-magnificus prof dr. S. E. de Jongh, de secretaris van curatoren mr. N. F. Hofstee en de direc teur van de Rijksvoorlichtingsdienst dr. G. J. Lammers. Ambassadeur Thivy toonde zich in zijn toespraak zeer verheugd over de taak die hem was toebedeeld. De Leidse Universiteit heeft van de stichting als bekroning van vrijheidsstrijd af op hoog wetenschappelijk en menselijk niveau belangstelling voor de culturen en vol ken van het Verre Oosten en ook India gehad en daarbij steeds gestreefd naar NATIONALE KLEURENDIA WEDSTRIJD Vrijdagavond heeft in de Concertzaal van Bellevue te Amsterdam, de jaarlijkse prijsuitreiking plaats gevonden aan de winnaars van de grote kleurendiawed strijd van Focus in samenwerking met de Nederlandse Amateur Fotografen Vereniging te Amsterdam. De hoogste bekroning, de grote wissel- prijs, het bloemenschilderij van Greet Heymens Visser, werd gewonnen door onze stadgenoot de heer J. Pieëte. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Apolonia Bottina, dr van J. de Vos en B A Kager, Katerina Maria, dr van A. J. J.' Vreeburg en M. C. Pieck, Franclscus Jo sef Leonardus, zn van A. F. M. Peterse en M W J. Wouterse. Margjen Anne. dr van J. Op den Kamp en P. M. M. Welschen. Inge Marie, dr van F. H. Grosskopf en H. M. Henning. OVERLEDEN C. L Hendriks. 64 Jaar weduwe van H. Beekhuizen. M. van der Tuin. 4 maanden, zoon. R. Worst, 62 Jaar, vrouw. L. Huls man, 39 Jaar, man. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 28 Januari 1958 tot en met 10 februari 1958 ter gemeente-secretarie, afdeling Open bare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder ter inzage zal liggen een door de gemeenteraad in zijn vergadering van 20 Januari 1958 vastgesteld plan tot her- ziennig van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuldwest", vastgesteld bij raads besluit van 6 Juni 1955. nr. 149, met be trekking tot gronden, begrensd door de Fortuinsloot. de Trekvliet. de Voorscho- terweg en de westzijde van de Churchill- lean (kaart gemerkt KIId-1032 E). met biibehorende bebouwingsvoorschriften. Lelden. 27 Januari 1958 De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT onderling begrip in plaats van onder linge strijd. Het speet hem, dat prof. dr. J. Ph. Vogel door een hem onlangs overko men ongeval niet aanwezig kon zijn, maar bij een bezoek aan deze stichter van het Instituut Kern in het zieken huis was hem gebleken, dat zijn toe stand goed vooruit gaat. Prof. Vogel heeft, zoals voordien prof. Kern, zeer veel gedaan voor de Neder landse sanskrit-studie en daarmee voor het verbeteren van de betrekkingen tus sen beide landen. De heer Thivy gaf een overzicht van de geschonken werken, die vrijwel elk aspect van de Indiase samenleving be lichten, zoals de godsdienstige en filo- Advertentle voor kantoorinrichting voortaan Breestraat 11 Na de aanbieding van de boeken schonk ambassadeur Thivy aan prof. dr. W. J. de Jongdie vorig jaar een bezoek aan India bracht, een collectie foto's die op dit bezoek betrekking hadden. De foto toont de ambassadeur en prof. de Jong bij het bekijken van dit geschenk. (Foto L.D./Van Vliet) sofische systemen, de grammatica, de litteratuur, toneelwerken, gedichten en ook wetenschappen als medicijnen en sterrenkunde, niet alleen in het verre verleden maar door de eeuwen heen tot de moderne tijd toe. De studie ook van die aspecten van de samenleving in het verleden acht het volk van India van groot belang, omdat het zich in zijn gehele historie nimmer van het verleden heeft willen losmaken. De huidige politiek van het land is er op gericht, met handhaving van die band met het verleden het in dividuele belang ondergeschikt te ma ken aan het groepsbelang, het groeps belang aan het nationaal belang en het nationaal belang ondergeschikt aan het welzijn van de mensheid. Een dergelijke onderlinge afhankelijkheid van de vrede en welvaart dienen, en de studie in Nederland kan ditzelfde ideaal dienen. Prof. dr. W. J. de Jong, hoogleraar in het Boeddhisme en Tibetaans, gaf een kort overzicht van de Nederlandse sans- kritstudie sinds de zeventiende eeuw en sprak de hoop uit dat de bestaande con tacten tussen India en Nederland nog mogen worden versterkt tot een grote algemene verstandhouding als basis voor vruchtbaar wetenschappelijk werk. Prof. dr. F. D. K. Bosch sprak een slotwoord waarin hij hartelijke dank uit sprak voor het geschenk, dat naast studiewaarde van zo grote betekenis is als symbool en blijk van vriendschap. Tüdens de hedenochtend in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarvergade ring van de Vebo is aan de heer J. W. Bonda bjj zijn aftreden als voorzitter het ere-Iidmaatschap van de Vebo aangeboden. De heer Bonda, die deze functie 22 jaar heeft vervuld, zeide in zijn dank woord, dat dit het grootste en tevens mooiste geschenk is, dat men hem had kunnen aanbieden. OOK DE SECRETARIS GAAT HEEN Met de heer Bonda zal ook de secre taris, de heer F. Verstegen, uit de Vebo- gelederen verdwijnen. De voorzitter, die hiervan mededeling deed, zeide dit be sluit, dat voortvloeit uit drukke werk zaamheden zeer te betreuren. Het aftre den van de secretaris, die zijn taak zeer conscentieus heeft opgevat, aldus de heer Bonda, betekent voor de Vebo een groot verlies. De heer Verstegen, die in deze verga dering voor de laatste maal het jaar verslag uitbracht, memoreerde daarin de activiteiten van het afgelopen jaar, dat een bijzonder cachet kreeg door het be zoek, dat de minister van Landbouw en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt in september bracht aan de fokveeten- toonstelling. Maakt spreker de balans over een jaar Vebo-activiteiten op, dan kan daarin een optimistisch geluid doorklinken. Ook de penningmeester, de heer M. Weima, kon tevreden zijn over de financiële resultaten. Mede dank zij subsidies van de gemeente Leiden sloot zowel de rekening van de paasvee- en fokveetentoonstelling. De begrotingen van dit jaar werden aan in- en uitga ven op resp. f 1800.en f 18.200 vast gesteld. Gekozen of herkozen werden als be stuurslid de heren J. v. d. Maarl, Joh. de Jong, G. H. Rotteveel, L. Smits, W. Hogendoorn, J. B. Los, W. C. v. d. Geest en ir. P. Buck. Het secretariaat zal voor een jaar worden waargenomen door de heer M. Weima. G. J. v. d. STEOEL TIJDELIJK VOORZITTER In verband met de reorganisatie van statuten en huishoudelijk reglement werd nog niet in de benoeming van een nieuwe voorzitter voorzien. De vice-voor- zitter, de heer G. J. v. d. Stoel uit Was senaar, werd bereid gevonden deze functie voor een jaar waar te nemen. Besloten werd de paasveetentoonstel- ling op 21 of 28 maart te houden en de fokveetentoonstelling op 18 september. Het organiseren van een kerstveeten toonstelling wordt nog nader bezien. Zoals bekend volgt ook hedenavond in de Stadsgehoorzaal nog een huldiging van de afgetreden voorzitter. kampioenschappen In de Stadsdoelen te Delft werden gisteren de Zuidhollandse kampioen schappen judo verwerkt. De uitslagen van de finales luiden: lichtgewicht: Bonte «Den Haag) wint van Timmers (Rotterdam); middengewicht: Hoogen. dam «Den Haag) wint van In 't Veld (Dordrecht); zwaargewicht: Bruine (Rotterdam) wint van Davides (Den Haag); le dans: De Lange (Den Haag) wint van Van Leeuwen (Leiden); 2e dans: Bonte (Den Haag) wint van Goe- deraad (Den Haag). Alle finalisten ook de verliezers, zijn gerechtigd tot deelneming aan de lan delijke kampioenschappen. Leerlingenuitvoering der muziekschool „Toonkunst" voor „iets gevorderden" Niemv accent: veel gezamenlijk musiceren FILMMIDDAG LEIDSCHE VOLKSHUIS In het „Leidsche Volkshuis" draaide zondagmiddag de „familiefilm": „Emiel en zijn detectives" naar het bekende jongensboek van Erich Kastner van die zelfde naam. Oud en jong heeft genoten van deze uitnemende rolprent, waarin het verhaal uit het boek op de voet ge volgd wordt. De kinderen spelen eenvoudig en na tuurlijk, terwijl de intrigue met een maximum aan spanning toch volkomen kinderlijk blijft. In een met talrijke belangstellenden, onder wie ouders een voorname plaats innamen, gevulde concertzaal der Mu- ziekschool „Toonkunst" vond zaterdag middag de openbare les plaats voor „iets gevorderde" leerlingen. Directeur Henk I Geirnaert wees op de belangrijke ver- anderingen in het muziekonderwijs. De uitvoeringen van vorige jaren ra ken meer en meer uit de tijd; het accent is verlegd naar het „gemeenschappelijk" musiceren" waarbij de spontaniteit tot uiting komt. Het is een „ongedwongen" musiceren geworden, in tegenstelling tot de „muziekdressuur" van vroeger. Het moderne muziekonderwijs is erop ge richt de belangstelling van het kind op te vangen en in goede banen te leiden. De voordelen hiervan kunnen niet genoeg gewaardeerd worden! Er is nóg een verandering. Was vroe ger 90% der leerlingen pianist, thans ligt de verhouding geheel anders: 30% der leerlingen wijdt zich nog slechts aan de piano, honderden anderen wijden zich aan de viool, de fluit, de klarinet, de fagot, de hoorn, de trompet, de saxo foon enz. Het is dus een groot en ge varieerd arsenaal, waaruit men tegen woordig putten kan! Dilettanten zetten eerste stap op podium De Stichting „d'Oprechte Amateur", welke reeds vele afdelingen in ons land telt en waarvan de vice-voorzitter mr. Harm Smedes de actieve, inspirerende kracht is, heeft onlangs ook in onze stad een afdeling opgericht, waarvan mevrouw Deleman-Geitcnbeek de volijverige secretaresse is. Zaterdagavond hield zij haar eerste auditie-avond in de kleine zaal der Stads gehoorzaal. Daarmee wordt niet beoogd het houden van een wedstrijd om uit te maken, wie nu wel de beste en meest geschoolde amateur is, ook niet om talenten uit te zoeken voor de radio. Mochten die er toevallig bij zijn, dan krijgen zij echter zeker eens een kans in de bekende 14-daagse radio-uitzendingen van „d'Oprechte Amateur" (Avro) op te treden. Een openbare avond als deze beoogt het stimuleren van het ware amateurisme, het échte plezier in het maken van muziek, het voordragen, goochelen enz. Ook het bevorderen van uitvoeringen in ziekenhuizen en sanatoria behoort tot de doelstellingen der Stichting. Amateurs uit diverse steden meten zich onderling en zo wordt dit jaar de finale te Hengelo gehouden. Na deze eerste avond is echter besloten nog niet de zeven vertegenwoordigers voor onze stad en omgeving aan te wijzen, omdat de afdeling Leiden slechts over een half seizoen kon beschikken en het accent ditmaal bijna uitsluitend behalve voordrachten en piano op de zang lag. Men wacht eerst af en zal later zijn keuze bepalen. Deze eerste auditie werd ingeleid door de voorzitter der Leidse afdeling, de heer Han Zirkzee en bracht een 15-tal krachten op het podium. Onder hen be vonden zich beginnelingen, voor wie dit optreden een primeur betekende, ande ren hadden reeds enige routine. Het prettige van een avond als deze is, dat er altijd wel, zonder op „talentenjacht" uit te zijn, een of ander „talent". zU het dan in aanvangsstadium „ontdekt" wordt, dat iets voor de toekomst kan beloven. Zo'n talent heeft anders nooit de kans de aandacht te trekken d'Orechte Amateur" biedt die kans wèl. Voor zover wij de optredenden beluisterd hebben, waren er bijv. twee zangeressen, die zeker meer dan gewone aandacht verdienden. Misschien zijn zij in de toe komst nog eens zo gelukkig, voor een radio-uitzending uitgenodigd te worden! Het ging deze eerste avond héél ge moedelijk toe voor een vriendelijk en niet kritisch gestemd publiek, dat zich aanmoedigend betoonde. Volgende avonden mogen echter stel lig rijker verscheidenheid bieden, om voldoende te kunnen boeien. Ook de keuze der gegadigden dient ruimer te worden, opdat het gevaar van een tè groot amateurisme vermeden worde. Een „voorselectie" zou dan het niveau om hoog kunnen brengen, hetgeen noodza kelijk lijkt. Wij hopen intussen, dat door middel van avonden als deze, braaklig gend talent naar voren komt en dat velen de daartoe geboden gelegenheid zullen benutten! De reeks amateuristische prestaties is ingezet door het vocaal en instrumentaal ensemble van het Sint-Lidwinahuis te Leiden, o.l.v. de heer Van Niekerk, met pianobegeleiding van een der zusters, een kinderkoortje en orkestje met mond harmonica, cither, triangel, fluiten har monium, „slagwerk" enz. Dit bescheiden optreden betekende een hele gebeurtenis in het leven dezer jonge meisjes, die in dit musiceren wel een grote vervulling moeten vinden! Terecht gewaagde de heer Smedes dan ook in de milde beoordeling, welke hij na afloop van ieder der optredenden gaf, van „ontroerend" en „ga daarmee door!" Ook de anderen ontvingen allen een korte bespreking, waaruit veel te leren viel. De goede zijden van het optreden werden eveneens belicht. In het alge meen is er op gewezen, dat bijna alle amateurs nog niet de juiste sfeer heb ben, als ze naar het podium gaan: men moet te voren al „ingeleefd" zijn. Speciaal is het werk van de heer Zirk zee en mevrouw Deleman—Geitenbeek waarderend gememoreerd: deze hebben zich dan ook werkelijk de uiterste moeite gegeven, de avond te doen slagen, ook door hun verdienstelijke pianobegelei dingen. Met grote belangstelling wordt thans naar de reeds genoemde finale te Hen gelo uitgezien, waar stellig op amateu ristisch gebied veel goeds naar voren zal komen. Dat heeft onlangs ook reeds de grote showavond in het Scheveningse Kurhaus bewezen! De avond is ook bijgewoond door de heer Nico van der Linden, lid van de Raad van Advies van de Stichting en de heer Nijenhuis. afgevaardigde van het Gewest Zuid-Holland van de Avro. H. Veglo vraagt aandacht voor Indische gerepatrieerden De bovenzaal van de Harmonie was zaterdag goed bezet, toen de voorzitter, de heer R. de Bruin, de dansavond opende met een woord van welkom en een aansporing de „nieuw komers" on der de Indische gerepatrieerden met raad en daad bij te staan. Deze mensen toch staan voor veel grotere moeilijkhe den dan de VEGLO-lëden, die reeds en kele jaren in patria wonen. Verder re leveerde de heer De Bruin het prach tige werk van de loterij-commissie, door wier grote plichtsbetrachting de VEG- LO-loterij tot een succes is geworden. Een hartelijk applaus weerklonk toen in dit verband mevr. Van Tongeren werd genoemd, die 1600 loten aan de man heeft kunnen brengen, d.w.z. ongeveer eenderde van het hele totaal! Hierna nam de leider van de pro gramma- en feestcommissie, de heer Van Tongeren, de leiding van de avond over met een korte bespreking van de februari-agenda. O.m. sprak hij over de serie lezingen, die gehouden wordt in het kader van de voorlichting omtrent de achtergronden van het probleem der Indische gerepatrieerden, onder auspi ciën van het Kon. Instituut voor de Tro pen. Deze lezingen zullen resp. gehouden worden op 12 februari en in de-maanden maart en april met als resp. onderwer pen: De Indische Nederlander in Ned.- Indië (periode tot december 1941): De Japanse bezetting en de tijd van het Indonesische conflict (1942-1958) en .,de bijzondere problemen i.v.m. de geaard heid van de Indische gerepatrieerden". De dansavond werd telkens onderbro ken door verrassingen. Zo traden o.m. twee Friese meisjes op in een kront jong-duet met gitaarbegeleiding; twee „heren" (Pak Gèmbèl de bedelaar en Si Bagong het varken) organiseerden een geldinzameling ten bate van giro 777, het nummer, waar de gaven ten be hoeve van onze landgenoten kunnen worden gestort. Tot laat in de nacht werd het dan sen met diverse attracties voortgezet. Al met al was het niet alleen een geslaagd feest maar ook een avond, waarin het saamhorigheidsgevoel tussen Leidenaars en Indische gerepatrieerden nog verder versterkt werd. Van het gezamenlijk musiceren, zowel als solospel hebben wij vele voorbeelden gehoord, waarbij de jeugdige, in vele ge vallen nog héél Jeugdige executanten aantoonden, welk een uitstekende mu zikale ondergond, mede door het alge- meen-vormend-muziekonderwijs, tegen woordig gelegd wordt. Wij maakten ken nis me enige gitaar-ensembles nu de huidige componisten voor dit instru ment veel belangstelling tonen, trekt ook de gitaar onder de jongeren grote be langstelling met viool en fluit-ensem- bles, welke al héél aardige prestatie* leverden en andere combinaties. Duide lijk bleek, hoe stimulerend dit gezamen lijk musiceren werkt! Daartussen door solieerden vele an deren. De keuze der nummers deed dui delijk uitkomen, hoe zeer het tegenwoor dige muziekonderwijs zich bij de moder ne tjjd heeft aangepast, met hoeveel be grip werd bijv. al niet door een klein meisje de „Soldiers song" van Bartók ge speeld! Ouder geworden, staat zo'n kind niet meer onwennig tegenover het „mo derne". Het „iets-gevorderd" bleek dikwijls al op „goed-gevorderd" uit te lopen, het geen een compliment verdient! Het bijwonen van een auditie als deze doet onderkennen, dat er op de muziek school „Toonkunst" hard, grondig en met toewijding gestudeerd wordt. Tevens is het opmerkelijk, dat on danks radio, televisie en andere aflei dingen het „zelf musiceren" steeds groter aantrekkingskracht uitoefent. Of zou het andersom zijn en werken radio en televisie juist bevruchtend? In ieder geval is van een „inzinking" niets te bespeuren, wat wij voor de jeugd een „goede en zuivere" noot ach ten, in harmonie met de vele „goede noten", die deze middag als gevolg van juiste leiding en liefde voor de muziek, op ons afkwamen! H. Verkiezing Prov. Staten Kandidatenlijst C.H. Unie De kandidatenlijst van de C.H. Unie voor de verkiezing van de Provinciale Staten in Zuid-Holland op 26 maart 1958 in de Statenkieskring Leiden is als volgt samengesteld: 1. mr dr. J. J. R. Schmal, Voorburg: 2. mr. W. D. Okkens. Leerdam; D. van der Kwaak. Leiden; 4. ir. P Boersma c.i., Rotterdam; 5. C. van Dijk, 's-Gravezande; 6 S. H. van Eybergen. Katwijk aan Zee; 7. J. C. Vogelaar. Nieuwerkerk a/d IJssel; 8- T. de Meer. Rotterdam; 9. mr J. J. F. van Hulsteyn, 's-Gravenhage. 10 L. C. van As. Oud-Beyerland; 11. mr. P. L. Schen- derling. Wassenaar; 12. M. van der Voet. Oegstgeest; 13. D. Hendriks. Leiden; 14. D. van der Meide, Voorburg; 15 M A. van der Have, Valkenburg <Z-H.); 16. J. Valkenburg, Hillegom; 17. G. Kranen burg, Leidschendam: 18. J. J. Dekker, Voorschoten; 19. H. Duiker. Katwijk aan Zee en 20. K. W. van Breda, Sassenheim. Op de ljjsten van de C.H. Unie zijn in de zeven statenkringen van Zuid- Holland de eerste 10 nummers gelijklui dend; de nummers 11 t/m 20 zijn echter in elke Statenkring verschillend. Thans bezet de C.H. Unie in de Staten van Zuid-Holland 9 van de 82 se tel*, terwijl mr. dr. J. J R Schmal lid van het College van Ged. Staten en tevens plaatsvervangend commissaris der Ko ningin is. Advertentie U weef niet half hoe lekker die van Douwe Egberts is!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3