In Turkije begon vergadering van de landen van Verdrag van Bagdad deze Indonesische regering kan men geen gesprek gaan voeren WEERBERICHT Engeland zou hebben ingestemd met verdeling van Cyprus Prins Bernhard kreeg geschenken voor de Prinsessen In het bijzonder niet over Nieuw-Guinea Kadar treedt af 96ste jaargang MAANDAG 27 JANUARI 1958 No. 29351 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 van organisatie) kan aanduiden en dat de schakel vormt tussen de NAVO in het westen en de ZO AVO (Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie) in het Verre Oosten. De Turkse premier, Menderes, keerde zaterdag in de hoofdstad terug na een kort bezoek aan Irak. Na zjjn terugkomst had hij een gesprek met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, vertoeft in Ankara, ofschoon Amerika slechts betrekkelijk losjes met de landen van het Verdrag van Bagdad is verbonden. Dulles is, op weg naar Ankara, enkele dagen in de Perzische hoofdstad Teheran geweest voor overleg met de Perzische regering. Intussen heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, gisteren op een persconferentie aangekondigd, dat Turkije de aanleg op zijn gebied van raket- lanceerbases heeft aanvaard, „omdat het ervan overtuigd is, dat het bezit van raketten een middel is om zijn veiligheid te vergroten". Engeland heeft zijn nieuwe politiek ten aanzien van Cyprus, welke tijdens het jongste bezoek van Sir Hugh aan Londen werd geformuleerd, nog niet be kend gemaakt, maar men denkt alge meen, dat zij voorziet in een periode van zelfbestuur voor het eiland waarna de Griekse en Turkse gemeenschappen het recht van zelfbeschikking zouden hebben. De Griekse gemeenschap eist zelfbeschikking en wenst vereniging met Griekenland, maar de Turken zfjn hier tegen en wensen verdeling van het eiland tussen beide gemeenschappen. Lloyd tracht thans in Ankara de ver schillende standpunten met elkaar te verzoenen. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken deelde gisteren op een perscon ferentie mede, dat de Britse regering heeft ingestemd met het denkbeeld Cyprus tussen zjjn Griekse en Turkse bewoners te verdelen. Hfj zei dat de Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, dit beginsel in een verklaring had aanvaard. een aanwijzing is, dat zich gedurende de Turks-Britse besprekingen over de toe komstige status van Cyprus moeilijk heden hebben voorgedaan. Vandaag is in de Turkse hoofdstad Ankara de ministersconferentie begonnen 7„„ Tono,1e,. efllAnnn tan het Verdrag van Bagdad, dat men ook als MOVO (Middenoosteljjke Verdrags- JdpdIISC It jit ll Toch nog moeilijkheden Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, is gisteren naar Ankara gevlo gen voor overleg met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die daar met de Turkse leiders bespre kingen voert over het vraagstuk-Cyprus. Lloyd sprak zaterdag met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zor loe, over nieuwe Britse voorstellen voor oploësing van het probleem-Cyprus. Indonesië heeft geen haast Regering houdt de bevrijdingscampagne in eigen hand De Indonesische minister--presi dent Djoeanda heeft vandaag ver klaard: „De Indonesische regering heeft geen Bijzondere haast om met Nederland in onderhandelingen te treden". In een regeringsverklaring voor het parlement over „de strijd om West-Irian" zeide de premier, dat de regering Bereid is zodanige politieke ontwikkelingen in Nederland af te wachten, „die een gezonde politiek tegenover Indonesië kunnen teweeg Brengen, een politiek die in staat is vooruit te zien en niet geBaseerd is op tijdelijke winst, een politiek die de grondslagen zal leggen voor zodanige Betrekkingen, die op de lange duur tot wederzijds voordeel zullen zijn". Premier Djoeanda bracht in herinne ring, dat verschillende groepen, organi saties en prominente politieke figuren de suggestie hadden gedaan tot vorming van een West-Irian-divisie en het ver breken der diplomatieke betrekkingen met Nederland. .Hoewel de regering deze gedachte gang kan volgen, kan zij aan al deze wensen niet zonder meer haar goed keuring hechten". „Teneinde te voorkomen, dat acties worden ondernomen, die niet in over eenstemming zijn met haar politiek en dat het volk zijn hartstochten niet in bedwang zou kunnen houden, heeft de regering besloten de leiding van de campagne tot bevrijding van West-Irian in eigen handen te nemen", aldus de premier. Soekarno naar Bangkok President Soekarno is gisteren uit Rangoon naar Bangkok vertrokken. In een gezamenlijke verklaring van hem en de premier van Burma, Oe-noe, keren zij zich tegen het kolonialisme, in welke vorm zich dit ook moge manifesteren en wordt gepleit voor toelating van com munistisch China tot de V.N. Beide staatslieden wijzen verder op de gevaren van de internationale spanningen en op het risico van een oorlog. Zij doen op alle staten een beroep om steun te verlenen aan de V.N. voor het hand haven van de vrede en het wegnemen van de oorzaken der spanningen in de wereld. (Advertentie) Zorloe, die dit mededeelde in een commentaar op nieuwe Britse voorstel len inzake Cyprus, welke Selwyn Lloyd aan de Turkse leiders zou hebben ge daan, verklaarde in antwoord op een vraag nog: „Groot-Brittannië en Turkije hebben het vraagstuk-Cyprus „tot nu toe" in volledig vertrouwen en weder zijds begrip besproken. Er zal geen definitief besluit over dit probleem wor den genomen, zonder dat Groot-Brittan nië Turkije tevoren heeft geraadpleegd". Diplomatieke waarnemers te Ankara zijn van mening dat het gebruik door minister Zorloe van de woorden „tot nu toe" (in de op een na laatste zinsnede) gezonken: 20i) doden De 470 ton metende Janmse veerboot „Nankai Marso" is met 126 passagiers en 30 bemanningsleden aan boord vergaan. Het schip zonk in een hevige storm. Na dat men noodseinen van de veerboot had opgevangen, werd niets meer van het vaartuig vernomen. De „Nankai Maroe" onderhield een dienst tussen de stad Wakajama op Honsjioe en het ei land Komatsoe. Het 900 ton metende .Japanse schip „Sjofoekoe Maroe 3" is tengevolge van de storm drie kilometer ten zuiden van het eiland Sjikoekoe gezonken. Van de 27 opvarenden zijn er vijf gered. De ove rigen worden vermist. Ook zijn in de storm vier vissersvaar tuigen gezonken. Aangenomen wordt, dat de twintig opvarenden van deze schepen zijn verdronken. Stafchef Israëlische leger Mosje Dajan afgetreden Generaal Mosje Dajan. chef van de Israëlische generale staf, is afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Haim Laskof, bevelhebber van de zui delijke zone van Israël. Generaal Las kof is dertig jaar oud. Hij studeerde economie in Oxford, maar koos later een militaire loopbaan. Over het motief van Dajans aftreden lopen de menin gen sterk uiteen. Sommigen zeggen, dat hij een politieke rol wil gaan spelen bij de verkiezingen, welke in 1959 gehouden zullen worden. Maar anderen zeggen, dat hij weer wil gaan studeren aan de Hebreeuwse universiteit. Hij had zijn studie destijds moeten afbreken, omdat hij in actieve militaire dienst trad. In december 1953 werd hij benoemd tot chef van de generale staf. Hij raakte één oog kwijt, toen hij tijdens de tweede wereldoorlog in Syrië aan de zijde van de Britten vocht tegen de Fransen van het Vichy-regime. Dat hij een kundig en energiek man is, werd bewezen tij dens te campagne tegen Egypte in ok tober 1956. Onder zijn leiding rukten de Israëlische troepen snel op in de woes tijn van Sinai. Mosje Dajan is getrouwd heeft drie kinderen en woont in Tel Aviv. Prins Bernhard heeft zaterdag een be zoek gebracht aan de rubberplantages van Firestone. Na een tocht per auto van 80 km werd de prins, die vergezeld werd door vice-president Tolbert en de minister van handel en landbouw, Coo per, ontvangen door de plaatsvervan gende president-directeur van de Rub bermaatschappij, de heer Wilson. Na het middagmaal werden 35 Ne derlandse leden van de staf met hun gezin aan de Prins voorgesteld. Een aantal kinderen Wendie Klinkha mer, Joyce Verhaar, Ruudje Kriegman en Gerry van Mourik boden ge schenken aan voor de Prinsessen: een oud masker van de Vai-stam voor Prinses Beatrix, een uitgeholde oli fantstand voor Prinses Irene, een handgeweven lap voor Prinses Mar griet en een kano, gebruikt door kin deren van de Fanti-stam, voor Prinses Marijke. De Prins onderhield zich ge ruime tijd met de Nederlanders en met de Amerikaanse leden der directie. 's Avonds bood de Prins de president van Liberia en mevrouw Tubman een diner aan, dat werd gegeven aan boord van de „Ghanakust", een schip van de HollandWest-Afrika Lijn onder gezag voerder De Korver. Als een gevolg van de beperkte ruimte zaten er slechts 24 personen aan. De Prins hield een uitvoe rige rede, waarin hij president Tubman en de bevolking hartelijk dank bracht voor de betoonde gastvrijheid. Vandaag reist Prins Bernhard met lt.- kolonel C. C. Geertsema naar Tangajika, om daar met prof. dr. J. F. Nuboer uit Utrecht enige tijd op jacht te gaan. In het begin van de maand Maart zal de terugreis naar Nederland aanvaard worden SOLEX bromfi H. Walenkamt Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid-oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 JANUARI Zon op: 8.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 11.31 uur; onder 1.44 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.32 uur en 21.01 uur. Laagwater te 3.59 en 16.28 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Zaterdag ontspoorde bij Zevenaar bleef in het rechte spoor Enkele oen Hollnader (met hoed) kwam de Roerexpress tengevolge van reizigers werden licht gewond. zich persoonlijk op de hoogte stel- railbreuk. Alles zes de wagons lie-1 De president-directeur van de len van het gebeurde, pen uit de rails, alleen de locomotief Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. Minister Klotnpr verklaart: Wij mogen geen koehandel drijven met mensen „Kunnen wij met de huidige Indonesische regering een gesprek voeren en met name daarbij Nieuw-Guinea betrekken? Mijn antwoord daarop is een duidelijk: neen". Dit heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zaterdagmiddag verklaard in een toespraak op het Overijssels appèl van de KVP in Hengelo. Minister Klompé verklaarde, dat de jongste gebeurtenissen in Indo nesië niet hun grond vinden in het geschil om Nieuw-Guinea. Indonesië wenst nu eenmaal de Nederlandse economische belangen geheel uit te schakelen. „Dat het conflict over Nieuw-Guinea deze maatregelen tegen de Nederlanders tot stand heeft gebracht is beslist niet juist. Integendeel: wij weten dat het bestaan van dit conflict jarenlang het aangrijpen van de economische belangen van Nederland juist heeft vertraagd". „Niet toegeven aan chantage" Voor haar ontkennend antwoord op de vraag inzake een gesprek met de huidige Indonesische regering voerde de minister twee motieven aan. In de eerste plaats acht zij het een slechte politiek, toe te geven aan chantage. Maar in de tweede plaats is zij van oordeel, dat een gesprek de positie van de tegenwoordige machthebbers in Indonesië alleen maar zou versterken ten nadele van degenen in Indonesië, die op matiging aandringen in de actie tegen Nederland. Overigens is de minister van oordeel, dat er ook met deze gematigde elementen, mochten zjj aan de macht komen, niet over Nieuw-Guinea zal kunnen worden gepraat. Dit oordeel grondt de minister op de overweging, dat de bevolking van Nieuw- Guinea zelfbeschikkingsrecht dient te hebben. Vlet koningin Juliana uit sleeën! H.M. de Koningin heeft zaterdagmid. dag een 25-tal kinderen uit Baarn een onvergetelijk uurtje bezorgd. Die kinderen waren in het Baarnse bos aan het sleeën, toen een jeep voor bijkwam, bestuurd door een chauffeur. In het achtergedeelte zat een dame en achter de jeep was een slee vastgebon den, waarop een meisje volop genoot van de tocht over de besneeuwde paden. De Baarnse kinderen vonden, dat die jeep best wat meer sleeën kon trekken, gooiden hun touwtjes uit naar het eerste sleetje en zo vormde zich een lange sliert. De dame in de jeep was H.M. de Ko ningin en het meisje op de eerste slee Prinses Marijke. Met zichtbaar genoegen nam de Koningin alle kleine sledevaar, ders op sleeptouw en liet de jeep een lange tocht door de Domeinen maken. Deze foto. welke zaterdag gemaaktmen tegenwoordig een arrestee, werd in de omgeving van Breukelen maar zaterdag verschenen er toch lijkt veel op een schilderij van 100 i nog wel enkele bij de ringrijderij op jaar geleden. Slechts zelden ziet I het landgoed Gunterstein Uitvoerig ging de minister hierop in op wat de Indonesische regering sinds het sluiten van de RTC-akkoorden met het zelfbeschikkingsrecht heeft gedaan. „Bij de besprekingen van de RTC zijn er groepen van de bevolking in Indo nesië geweest ik herinner mij o.a. de groep uit de Minahassa en met name ook de eilanden in Oost-Indonesië die ons gebeden en gesmeekt hebben niet de soevereiniteit over te dragen, maar on der Nederland en onder Oranje te mo gen blijven. U zult begrijpen, hoe dat voor velen van ons in die tijd in de politiek een ernstige gewetensvraag is geweest. Voor velen van ons was dan ook een stem voor de RTC-verdragen slechts mogelijk doordat hierin duidelijk was Eisenhower milder tegenover Moskou? O (Van onze Amerikaanse correspondent) Hagerty, Eisenhowers perschef, heeft gistermiddag in een interview voor de televisie verklaard, dat de president be reid zou zjjn tot een topconferentie in dien de partijen tevoren overeenstem ming zouden hebben bereikt inzake de agenda. Uitdrukkelijk zei Hagerty, dat een oplossing voor de geschilpunten tus sen Oost en West niet behoefde te wor den gevonden alvorens een topconferen tie mogelijk zal zijn. Hagerty's uitspraak is vrij verrassend want algemeen nam men in Washington aan, dat de grondige voorbereiding, welke tot dusverre door (ie Amerikanen als voorwaarde voor een topconferentie was gesteld, veel meer inhield dan een akkoord over de agenda. Alvorens de topconferentie van Genève was geopend, was men het ook eens ge worden over de agenda doch men heeft het in dat geval juist betreurd, dat de bijeenkomst niet in details was voorbe reid. De uitspraak van Hagerty kan wellicht verklaard worden uit het stre ven der Amerikanen om in het oog van de wereld voorstanders te lijken van tot zelfbeschikkingsrecht zouden ver krijgen", aldus de minister. De minister vervolgde: „Laten wij niet vergeten, dat er in de RTC-akkoorden was opgenomen, dat ieder deel van het eilandenrijk niet alleen het recht had een eigen plaats in te nemen in de Fe deratie maar dat zij zelfs het recht had den te beslissen dat zij geen deel wens ten uit te maken van de Indonesische Federatie, maar een eigen relatie met Nederland zouden kunnen voeren. Het was in die tijd met name de deelstaat Oost-Indonesië die geïnteresseerd was in een aparte relatie met Nieuw-Guinea. Gedachtengang was dan ook niet, dat Nederland met een centrale staat over Nieuw-Guinea zou onderhandelen" De minister herinnerde er vervol gens aan, dat twee maanden na de soevereiniteitsoverdracht door de Indo nesische regering een streep door het zelfbeschikkingsrecht werd gehaald. „Realiseren wij ons goed, welk een schandelijk onrecht daarmee is aan gedaan aan hele groepen van de be volking. Ik wil gaarne daarbij speciaal denken ook aan de Ambonezen, die hier in Nederland aan mijn zorgen zijn toevertrouwd". Slot op pag. 2 Prijs van f 25.000 In de Staatsloterij is een eerste prijs gevallen van f. 25.000 op no. 15363. Ontsnapten met auto gevlucht Van de drie te Amsterdam ontvluchte gevangenen was een juist een week geleden tot 2'i jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens een inbraak bij een juwelier aan de Leidsestraat te Amster dam, waar hij samen met een helper een bedrag van f. 58.000 aan juwelen buit maakte. In de ontvluchtingsnacht is een expe ditie-auto aan het Hekelveld, te Amster dam gestolen. Men neemt als vrij moge- onverwfjld overleg tussen Oost en West. lijk aan, dat de ontsnapten met deze opgenomen, dat deze groepen een rechtgestolen auto verdwenen zijn. Nasser president van Egypte - Syrië Koewatli vice-president Het Britse blad „Financial Times" schrijft van Egyptische zijde vernomen te hebben, dat over enkele dagen de eenwording van Egypte en Syrië zal wor den uitgeroepen. Van deze verenigde staat zou president Nasser van Egypte president worden en president Koewatli van Syrië vice-president. President Nasser heeft gisteren te Cairo tegenover Amerikaanse journalis ten verklaard, dat „over de gehele linie" overeenstemming is bereikt betreffende het vormen van een Egyptisch-Syrische unie. „Er moeten nog slechts bepaalde bijzonderheden worden geregeld", ver klaarde hij, „doch de unie zal spoedig werkelijkheid zijn". Nasser zei voorts, dat Egypte, door het aanvaarden van Sovjetrussische hulp, zich juist had beschermd tegen een af glijden naar het communisme. „Wanneer het volk genoeg te eten heeft, wordt het niet communistisch", verklaarde hij. „Wij hebben het Sovjet russische geld juist aanvaard om het communisme te bestrijden", beweerde hij. De Hongaarse premier Janos Kadar is vandaag afgetreden, aldus een mededeling van Radio-Boeda- pest. Kadar, die Hongarije's pre mier is geweest sincls het mislukken van de opstand in 1956, heeft het parlement zijn ontslag aangeboden om zich geheel en al aan zijn taak als eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij te kunnen wijden. Zuid-Afrikaanse tulpen naarNederland Nederland, het land van de bloemen, importeert meer en meer bloembollen uit Zuid-Afrika, n.l. van de populaire Chincherinchee, een hoge plant met bos sen witte en gele bloemen. De export van Chincherinchee-bollen naar Nederland. Engeland. Duitsland en Scandinavië neemt gestadig toe. In de afgelopen maand heeft de KLM alleen al anderhalve ton bloembollen naar Europa vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1