Prof. Hendrix aanvaardde de Leidse leerstoel Griekse taal en letteren Verkoop op afbetaling neemt toe Ikonen en mysteriën Moderne ontwikkeling in liet instrumentmakersvak ZATERDAG 25 JANUARI 1958 Roerexpres ontspoord De uit Hoek van Holland om 6.37 uur vertrokken Roerexpres is op weg naar Keulen vanochtend om ongeveer kwart voor negen bij Westervoort ontspoord. Volgens de eerste berichten staan alle wagens naast de rails en zijn beide sporen versperd. Drie reizigers zouden gewond zijn geraakt door uit het bagagenet vallende koffers. Twee hunner zouden naar een ziekenhuis zijn gebracht. De locomotief staat nog in de rails. De materiële schade moet vrij ernstig itln. HEEMAF ONTSLAAT PERSONEEL. Omdat, naar men verwacht, de acti viteit op het gebied van tractie- en te- lefoonfabricage in 1958 belangrijk ge ringer zal zfjn dan in voorafgaande Jaren, heeft de directie van Heemaf NV zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen om de personeelsbezetting in te krimpen. Dit betekent dat circa 60 per sonen ontslagen zullen worden. By Heemaf werken ongeveer 1000 personen. Gistermiddag aanvaardde prof. dr. P. J. G. A. Hendrix met het uit spreken van een inaugurele oratie in het Groot Auditorium het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de Griekse taai en letterkunde en de cultuurgeschiedenis van de oud-Christelijke, de Byzantijnse en de nieuwere tijd. Prof. Hendrix, die sprak over „Ikon en mysterium", is op deze leerstoel indirect opvolger van prof. dr. Antoniadis, die vorig jaar haar leerstoel verliet voor een functie in Venetië. Als uitgangspunt van zijn oratie her- geldt het HIER en NU. al geldt dit na- innerde prof. Hendrix aan een ontmoe ting met 'n oude monnik in het klooster op de berg Athos, waarin hij zeer na- drükkelijk gesteld werd voor de opvat ting. dat een „ikon" niet een afbeelding is, maar een mystieke vertegenwoordi ging van iets heiligs zelf, een omfloerste zichtbaarheid van het onzichtbare. In dat Ikon is het mysterie deze ver sluierde tegenwoordigheid van het god delijke. Het ikon is dan ook veel meer dan een op hout geschilderde of in bout gekerfde afbeelding van Christus, van heiligen of van een heilsmysterie. Ikonen zijn nauw verbonden met de liturgische dienst der kerken. De ikonen- schilder moet dan ook meer zijn dan schilder alleen, maar tevens ingewijd in de harmonie en het ritme van de ere dienst. Het ikon is een venster met uit zicht naar de hemel, de uiterste zoom van de goddelijke werkelijkheid, die in en door de ikonen schijnt. De ikon is geen beeld in Westerse zin doch veeleer een sacramenteel teken, een ontmoetingspoort tussen het goddelijke en menselijke. Prof. Hendrix verdiepte zich in het kort in de historische afkomst van de ikon, waarvoor nog steeds geen weten schappelijk aanvaardbare theorie zich kan handhaven. Ikon, mysterium en liturgie behoren bij elkaar. Het mysterium. dat zich ver werkelijkt in de liturgie, blijft als vast gekleefd in de ikon achter. Liturgie is ikon in actie, de ikon is verstilde litur gie. Beide stellen het mysterie der heils economie tegenwoordig; voor beide BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit met ingang van 1 januari 1958 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A bij de anorganische en fy sische scheikunde dr. A. B. Ruigrok. thans wetenschappelijk hoofdambtenaar en voor het tijdvak van 1 november '57 tot en met 31 december 1958 tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de inwendige geneeskunde de heer A. J. Moolenkaar, thans assistent. ALG. BOND VAN AMBTENAREN Jaarvergadering groep Lichtfabrieken De groep Lichtfabrieken van de Alg. Bond van Ambtenaren kwam gister avond in jaarvergadering bijeen in „Ons Centrum". In het jaarverslag van de hr. A. Crama, secretaris van de groep, wer den de voornaamste activiteiten van 1957 gereleveerd. Het ledental bedraagt thans 225. Het bestuursbeleid verkreeg de goed keuring van de vergadering. De aftredende bestuursleden en ver tegenwoordigers in dienst- en medezeg genschapscommissies en hun plaatsver vangers werden herbenoemd. In 2 vacatures in het bestuur werden benoemd de heer D. B. Derksen (voor zitter) en de heer M. I. de Zwijger. Als plaatsvervangers in de genoemde com missies werden de heren D. B. Derksen en A. Lepelaar benoemd. Enige dienst- en arbeidsvoorwaarden van 'enkele personeelsgroepen kwamen nog in bespreking, terwyl ook de prak tijk van de medezeggenschapscommissie een onderwerp van discussie vormde. Tot slot werd een aantrekkelijk film programma vertoond. tuurlijk voor de liturgie in veel sterker mate. De ikon is slechts een enkel fa cet vafi de liturgie, een uiterste, een ver stij fd.e rand, terwijl de liturgie het gan se heilsmysterie in zijn volheid en vol komenheid tegenwoordig stelt. In de ikon wordt de schaduw ge schouwd, in het mysterium de melodie De priester van de Griekse kerk tc Rotterdam, wenst prof. dr. P. G. A. Hendrix geluk. Geheel links de priester van de Russische kerk te 's-Gravenhage. (Foto L.D./Van Vliet) beluisterd van de goddelijke idee. Bij beide staan wij in de deur des hemels, in de voorhof van de eeuwige heerlijk heid. In de ikon wordt het mysterium aanschouwd, in het mysterium der li turgie wordt de ikon beleefd, aldus vat te spreker zijn beschouwing over deze begrippen samen. Na de gebruikelijke toespraken tot slot van de oratie kwamen velen de nieuwe hoogleraar tijdens een ontvangst, in het academiegebouw gelukwensen, waaron der in het bijzonder enige Koptische geestelijken opvielen. Symposium in „Den Burcht" Gisteren hield de Vereniging tot Be vordering van de Opleiding tot Instru mentmaker een symposium over Moderne Ontwikkeling In het Instru mentmakersvak. De eerste spreker van dit onder lei ding van prof dr. C. J. Gorter staande symposium, dat door de grote belang stelling (uit alle delen van het land waren bezoekers aanwezig) niet in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, waar ook de Leidse Instrumentmakersschool is gevestigd, kon worden gehouden, maar in „Den Burcht" plaats vond, was ir. M. J. JansenGration van het Natuurkundig Laboratorium van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. T„ T-, ven van net rv.unsu>u;iienin&uuu In zyn vooi dracht over „De taak en i« in rypif, ovpr EiepnschaDDen positie van de instrumentmaker in een I ln OTer .^enscmppen modern research aan de Hembrug over de „Invloed van moderne gereedschapswerktuigen op de bereikbare oppervlakte-nauwkeurigheid". Door na te gaan. welke onderdelen van de draaibank betrokken zijn by een be paalde bewerking, bijvoorbeeld het cylindrisch draaien van een staafje messing, en door stuk voor stuk deze onderdelen te wijzigen of te elimineren, kon worden nagegaan wat de invloed van elk op de oppervlakte-ruwheid was. Door stuk voor stuk de beste oplossing voor elk der onderdelen te kiezen, kon een oppervlak worden verkregen, dat zeker een tienmaal kleinere oppervlakte ruwheid vertoonde dan hetgeen alge meen als goed wordt aanvaard. Met vele lantaarnplaatjes en een uitzonderlijk mooi proefstukje werd het gesprokene toegelioht. VORMGEVING AAN KUNSTSTOFFEN Tenslotte sprak de heer J. van der Ven van het Kunststoffeninstituut T.N. van en LEIDSE SMALFILM LIGA De Leidse Smalfilm Liga hield gister avond in de kantine van Röntgen- Apparatenfabriek Smit haar jaarverga dering. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester en het verslag van de kascommissie werden goedgekeurd. De voorzitter en de penningmeester waren aan de beurt van aftreden. De voorzitter, de heer H. Kleibrink. werd herkozen. Voor de functie van penningmeester werd dr. F. A. Rodrigo gekozen en in de vacature van commissaris de heer E. Timan. De heer H Kleibrink deelde mede. dat op 15 februari een bezoek zal worden gebracht aan de studio van Joop Geesink. Na de verdere agendapunten in een vlot tempo afgehandeld te hebben, ver toonde men de clubfilm „De jaarverga dering". Deze film, die op de werkavonden is vervaardigd is een experiment wat be treft de geluidsvoorziening. De heer J. Jongkind had het scenario en de regie van deze 8mm- film. Verder vertoonde men een Deense, Duitse, Franse en Italiaanse speelfilm. Zoals gewoonlijk was de belangstelling en het enthousiasme der leden zeer groot. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II de heren A. v. d. Berg (Scheveningen), L. Daalder (Voorburg) en A. Huson (Voorburg); Semi-artsex. de heren A. Colenbrander (Leiden). J. H. Houkes (Den Haag), R. J. J. L. Knipscheer (Den Haag). R. Rövekamp (Den Haag) en A. A. Verduyn Lunel (Den Haag); Artsex. mej. J. M. Ockeloen (Leiden) en de heren P. B. den Bakker (Vlaar- dingen)t W. M. J. van Duyne (Den Haag) en L. Rook (Delft); Doet. ex. Geschiedenis mej. J. G. Brands (Den Haag); Kand ex. Psychologie mej. E. W. Ament (Bloemendaal)Kerk. voorber. ex. de heer C. de Jong (Den Haag). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden Woonhuis. Bakhuis Rozeboomstraat, 34 in bod: f16.000 is met verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Werkplaats met boven woning enz Hooigracht 73 in bod: f 7.100. koper: E. van Starkenburg te Leiden c,.rj voor: f8 000. Bedrijfspand met bovenwoning Van der Wrfstraat 34 a in bod: f7.800. koper. J. de Boer te Leiden voor: f 8.100. Woonhuizen Voldersgracht 27 en 29 samen in bod: f6 250. koper: J. de Bolster te Leiden, q.q. voor f6.255. Woonhuis Noord-Run- dersteeg 8 in bod: f 1.140, koper: E. van Starkenburg te Leiden, cj.q voor: f1490 Woonhuis Tollensstraat 12 in bod: f 2.500, koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f3.000. Woonhuis Uiterstegracht 162 in bod: f 1.200. ko per: S. P. de Graaf te Leiden, qq. voor: f 1 200. Woonhuis Oude Rijn 52 in bod: f7.800 is niet verkocht. De Staatssecretaris van economische zaken heeft in een brief aan de voorzit ter van de Tweede Kamer aangeboden het zesde verslag over de tenuitvoerleg ging van de wet. houdende een tijde lijke regeling betreffende ^fbetalings- overeenkomsten. Hij deelt hierin mede. dat de indruk bestaat, dat in de eerste drie kwartalen van 1957 de verkoop op afbetaling in zijn geheel nog is toe genomen. waarbij rekening moet wor den gehouden met de sei oensinvloeden, doch dat het tempo van de toeneming aanzienlijk is vertraagd, hetwelk mede veroorzaakt wordt door de beperkin- LEIDERDORP Medische dienst De dlen6t wordt waargenomen door dokter H. Bakema. Acacialaan 58. tel 24828 OEÜSTGF.ESl Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door de dokitoren Held. tel 24649 en Lanen Baron. tel. 21610 VUURSCHOTEN Ijsbaan open iotnvinn,i vormgeving aan kunststoffen." Achter- laboiatonum wees eenV0lgens besprak spreker de verschil- BURGERUJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Margaretha. dr van J. Bekooy en C M Vink, Irene Christine, dr van A. G van Helden en L. Wezelenburg. Helena, dr van H. Stokkel en S. Pet, Johanna Ma ria Agatha, dr van L. M. A. Krol en H. M. van Tienen. Leonardus Arnoldus Maria, zn van J. W. Schoo en P. M. van den Broek, Sara Louisa, dr van H. J. M. van Elten en S. P. Linthorst. Willem, zn van J. Nlevaart en N. Stikkelorum. Floor, zn van W. J. van Zyi en W. Brouwer. ONDERTROUWD J. B. H. van der Kwaak en M. M. van der Heijden. W. Jung en J. Veenstra. N. W. Lourier en T. G. Heeman, G. J. Kühn en A Begeer. B. Pijnakker en C. van der Hoogt. P. van der Gust en P. Hage. C. W. L de Groot en C. G. Bergers, J. D. Smit en E. M. Swaan, L. P. Kraalj en J. Oos tendorp. D. Houwer en G. M. Wasslnk, J. Mulder en J. H. Brouwer. D. Hemerlk en A. den Os. OVERLEDEN A S Hoogendorp. 58 Jaar. echtgenote van J. den Bleker. M. C. van den Berg. 2 dagen, dochter, C. Janeen, 45 Jaar, man. spreker op de grote vakbekwaamheid en I rende Snsc^^^n v^ kunststoffen veelzijdigheid, die van de instrument- '?nde «genschappen van KunstscoIIen, maker wordt gevraagd. Naast vakman moet hij ook constructeurseigenschap pen bezitten. In een modern laborato rium dienen volgens spreker naast een centrale werkplaats een aantal groeps werkplaatsen of verspreide werkplaatsen veei6ijuigueiu, uie van ue man uinem- H uplr7p llif j;* 7n ri;kp „p_ maker wordt gevraagd. Naast vakman I biedi weike men in bepaalde gevallen zou moeten doen. o.a. voor mechanische onderdelen van zeer uiteenlopende aard. voor elektrische onderdelen en voor onderdelen welke chemisch bestendig te bestaan welke ee'n vrii klein"* hezet m°eten zij", alsmede de verwerkings- en t.fnr hph^p'n pn (ii^> on hpnafiHp nntl bewerkingsmethoden. Om het gespro- De IJsclub „Voorschoten" opent he denmiddag de ijsbanen aan de Molen laan. De gemeentelijke ijsbaan op het tennispark kan niet open. gezien de sneeuw. De banen van „Voorschoten" zijn de gehele week sneeuwvrij ge houden. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Swen. Veurseweg 20. tel 2356 Voor wijkverpleegster: Gezondheidscentrum, tel 2177. WARMOND Medische dienst De dienst wordt waargenomen door dokter Kwint te Sas- senhelm en dokter Walenkamp te War mond WASSENAAR HET ZEEPAARDJE" „De geschiedenis van het duiken" Bij ontstentenis van de voorzitter werd de maandelijkse culturele avond van de Wassenaarse Vereniging van Aquarium liefhebbers „Het Zeepaardje" geopend door de heer L. J. M. Ostwald, die na een welkom de spreker inleidde, de heer C. G. van Nimwegen. die een tweetal lezingen zou houden met de titel „De geschiedenis van het duiken". Hij ves tigde voorts de aandacht op de gelegen heid om voortaan ter vergadering aller lei aquariumartikelen te kopen tegen een gereduceerde prijs. De heer v. Nimwegen deelde mee. dat hij zou beginnen met de vrije duik, hoewel dit in onze tijdrekening tegen de chronologische volgorde is ten aanzien van de pogingen van de mensen om on der de vissen te leven. Men begon met de duitboot. Hij haalde uit de oudheid aan het parelduiken in Thebe en Mesopotamié al 4000 jaren vóór Christus de beschrijving van tristoteles van het leven onder water, enkele uitzonderlijke gevallen als de duik van een sponsdui- ker naar een in zee verloren anker enz., waarna hy opmerkte, dat de belangstel ling voor de zee pas na de renairsance ging opleven. Uit de 17e eeuw is het duiken met duikbrillen bekend. In die tijd dacht men. dat het dood simpel was lucht naar beneden te halen door een slangetje in de mond. maar op die ma nier ademhalen is op een diepte van nog geen twee meter al haast onmoge lijk door de waterdruk op het lichaam. Spreker vertelde dan verder van de uit vinding van de aqualong en het instru mentje daaraan, dat de toevoer van zuurstof regelt overeenkomstig de wa terdruk. van de ontdekking van de voet-, hand- en elleboogvin uit het gebruik van palmbladeren door inlanders enz., ten slotte van een duik aan de kust van Schotland, waarbij een diepte van 166 meter werd gehaald met een mengsel van zuurstof, helium plus een weinig neon en stikstof. Medische dienst - De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Jaarsma en Oosterbaan. ting hebben en die aan bepaalde ont wikkelingsgroepen zyn toegevoegd, waar door de instrumentmakers directer wor den betrokken bij de ontwikkeling van bepaalde toestellen. Later moeten deze prototypen dan zodanig worden gecon strueerd, dat ze ook voor massa-fabrica- ge geschikt zijn. Om de veelzijdigheid van de laboratoriuminstrumentmaker te illustreren, werd als voorbeeld gewezen op degenen die betrokken zijn bij de ontwikkeling van de moderne versnel lingsbuizen. Naast het metaalinstru- mentmaken moet de instrumentmaker ook bekend zijn met het glasinstrument- maken en voldoende op de hoogte zijn van de elektronica. Na de hoge eisen, welke aan een laboratorium-instrumentmaker worden gesteld, te hebben gedemonstreerd met een aantal lantaarnplaatjes, besloot spreker zijn voordracht met enige op merkingen over de opleiding. MEET- EN REGELTECHNIEK Als tweede spreker traa op dr. H. M. Wouters, beheerder van het Physisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht, die sprak over de „Invloed van de meet- en regeltechniek op de ont wikkeling van het instrumentmakers vak". Spreker begon met een omschrij ving van de meet- en regeltechniek en leidde daaruit af, welke eisen moeten worden gesteld aan de verschillende des kundigen, die hierin of in aanverwante vakken een functie bekleden. Hoewel in vele gevallen de instrumentmaker hier niet meer als zodanig werkzaam is. komt het toch dikwijls voor dat een instru mentmaker van zeer goede bekwaamheid hier zeer op z\jn plaats zou zijn. Evenals in de eerste voordracht bleek ook hier weer van hoe grote waarde een goede theoretische scholing voor de in strumentmaker is. Dr. Wouters ging voorts in op de vraag wat nu eigenlijk onder „instrumentmaker" wordt ver staan. Hierover bestaat nog geenszins een algemeen aanvaarde opvatting. Spreker zou het daarom toejuichen, als men in de instrumentmakerswereld, evenals zulks destijds onder leiding van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op het gebied van de meet- en regel techniek was geschied, zou komen tot een duidelijke omschrijving van de taken en bekwaamheden van de ver schillende soorten instrumentmakers. Tenslotte ging ook deze spreker in op de bestaande opleidingsmogelijkheden. Na de middagpauze sprak prof. ir. J. W. Schut van de N.V. Nederlands# Machinefabriek „Artillerie-inrichtingen* kene te verduidelijken had spreker een kleine tentoonstelling ingericht van voorwerpen, die van verschillende soor ten kunststof waren vervaardigd en welke voor sterk uiteenlopende doelein den waren bestemd. De levendige discussies na afloop van elk der voordrachten bewezen wel. hoe zeer het besprokene de aanwezigen had geboeid. Gladheid eist slachtoffers De gladheid heeft gisteren enkele on gelukken tot gevolg gehad. In de Kraaierstraat slipte 's morgens om kwart voor tien een 45-jarige dame uit Leiden met haar rijwiel. Zy kwam te vallen en brak daarbij haar rechter onderbeen. 's Middags om half vijf gleed op de Jan van Houtkade door de gladheid van het voetpad een 73-jarige inwoonster van onze stad uit. Zij liep een heupfiac- tuur op. Eveneens op de Jan van Houtkade werd gisteravond omstreeks 11 uur een min derjarig meisje uit Alphen aan den Ryn door voorbijgangers bewusteloos aange troffen. Zij is zeer waarschynlyk het slachtoffer van de gladheid geworden. In alle gevallen zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Uitvoering van werken LEIDSE BESTUURDERSBOND RICHT ZICH TOT GEMEENTEBESTUUR. De Leidse Bestuurdersbond. met 7000 leden aangesloten by het N.V.V., heeft zich met het volgende schryven tot het gemeentebestuur gericht: .Het bestuur heeft met ernstige be zorgdheid kennis genomen van het sty- gend aantal werklozen in Leiden. Van mening zynde, dat thans met spoed maatregelen moeten worden genomen om het aantal werklozen in onze stad drastisch te verminderen, verzoekt met aandrang in overweging te willen nemen een aantal werken ten uitvoer te doen brengen, o.m.: vernieuwing en verbete ring van het wegdek Hooigracht; dem ping Uiterstegrachtaanleg van speel- en sportvelden; aanleg van straten, rio lering. gas. waterleiding en elektriciteit in Zuid-West." Ds. C. Molenaar, predikant der Ge reformeerde Gemeente alhier, staat met j ds. K. de Gier van Den Haag op een j tweetal van de Geref. Gemeente te Vee nend aal gen van de afbetalingsbeschikking 1956. In dit verband kan er nog op worden gewezen, aldus de Staatssecretaris, dat ook de cijfers van de gemeentelijke volkskrediëtbanken. de particuliere geld- schietbanken en de betaalzegelkassen in de eerste drie kwartalen van 1957 een toeneming van de omzet te zien geven. Uit gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat in 1955 en 1956 in de sec tor kleding en textiel het grootste percentage van het totaal op afbeta ling is gekocht, nl. resp. 36.2 en 32.7 procent. Daarna is aan meubelen en woninginrichting het meeste op af betaling gekocht, nl. 21.4 en 24.6%. In 1955 is 2.6% van het totaal op af betaling gekochte besteed aan brom fietsen, in 1956 was dit." 1.8%. Voor radiotoestellen zfjn deze percentages 7.5 en 6.5voor televisietoestellen 2.6 en 5.6% en voor koelkasten 1.0 en 1.4%. Ofschoon televisietoestellen en koel kasten slechts een beperkt deel van het afbetalingspakket vormen, is de vrij sterke omzetstijging van deze dure consumptiegoederen bij de afbetallngs- magazijnen in 1956 ten opzichte van 1955 welke stijging zich in 1957. naar mag worden aangenomen, heeft voort gezet merkwaardig, aldus de Staats secretaris. Hij deelt mede. dat de periode van waarneming te kort is om,definitieve conclusies uit het cijfermateriaal te kunnen trekken ten aanzien van het effect van de afbetalingsbeschikking 1956. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 25 Januari. Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andyvle 66-88. kroten 6-15. boeren kool 27-39. rode kool 10-12, gele kool 8-9 groene kool 7-11. postelein 27-28, prei 31- 42, stoofsla 32-33. spruiten A 39-114. idem B 59-113, uien 5-16. waspeen 10-13. witlof 39-56. per 100 stuks: knolselderle 5-29. sla A 15 80-16 30. sla B 9 00-15 60. per 100 bos selderie 11-19 BOSKOOP. 24 januari. Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiling". Diversen per tak; Prunustrlbola 15. Forsythia le soort 35. Idem 2e soort 20-25. Hamamells 55. le srt 2e srt 27, Magnoliaknoppen in soorten per knop, le soort 35-41. idem 2e soort 25. Di versen per bos: Mahonlablad 40-59. An- dromedablad 45-60. Forsythia 1.20-1 40. LISSE. 24 Jan. GLADIOLENVEILING. Op de Plangoedvelling van de Coöp. Bloembollenvelllng H.B.G. waren de no teringen al6 volgt: GLADIOLEN 6 4/6. Agnita 130 1 10. Akerendam 1.10 0 85. Allard Pierson 0 95 0 90. Dr. Fleming 1.20. Earley White 0 75. Fire King 1.10. Gen. Elsenhower 1.00 0 75. Jo Wagenaar 4/6 1.10. Joh. Strauss 1 60 1.10. Leeuwenhorst 6/8 1.20, Lustige Wit- we 1.00, Maria Gorett.1 140. Mrs Mark's Memory 1.30. Picardy 1.20. Poppy Day 0 90 Pride of Holland 1.10 1.05. Ruifl. Cham pion 1.10 085. Sneeuwprinses 1.10 0 55. Splc and Span 6 8 1.60. Sunny Boy 4 6 6/8 1.00 Uncle Tom 4/6 1.10. Washington 6/8 1.60. BIJGOED: Lilium Rubrum 19/22 22.00. idem 16/18 15 00. Lilium Tlgrlnum 16/18 12.30, Montbretla Meteor zlft 6 1 35. Mont- bretla Gemengd 6/op f 1.50, Montbretla gemengd Oranje 7/op 1.70, Dahlia's met certificaat 12.50-22.70. RIJNSBURG. 24 januari. Groente veiling: rode kool 6-11. gele kool 6-9. gr. kool 8-12, boerenkool 20-27. waspeen A 10-32. Idem B 8-30. kroten 6-7. uien 14-16. alles per kilo. knolselderle 4-22 per stuk. Suriname aanvaardt Brokopondo-overeenkomst De Surinaamse Staten hebben met 12 tegen 8 stemmen en één onthouding de overeenkomst goedgekeurd, die de Su rinaamse regering heeft gesloten met de Aluminium Company of America inzake het Brokopondo-plan- Evacuees uit Indonesië naar de Ver. Staten (Van onze Amerikaanse correspondent) Enige tijd geleden heeft gelijk gemeld de Nederlandse ambassadeur te Washington een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, teneinde daar te spreken over immigratie-mogelijkheden voor hen, die uit Indonesië waren verbannen. Men Is te Washington serieus op deze zaak ingegaan en van zeer bevoegde Ameri kaanse zijde heeft men ons hierover het volgende meegedeeld: Er bestaat op het ogenblik geen wet te- ïyke regeling, die voorziet in de toelating van uitgewezenen uit Indonesië. Maar men is gaarne bereid te onderzoeken of Amerika hier uit humanitaire overwegin gen en om de bevolkingsdruk van Ne derland te verlichten, iets moet en kan doen. Men wacht op dit moment nog op nadere gegevens uit Nederland, o.a. betreffende aantal Jeeftyd, capaciteit en „huidskleur" der eventuele immigranten. Eerst wanneer men over die gegevens zal beschikken, zal de Amerikaanse re gering een beslissink kunnen nemen en zal zy zo nodig het Congres kunnen pol sen over de procedure, die de meeste kans op succes belooft. NEDERLANDSE SCHEPEN IN ANTWERPEN In 1957 nam Nederland in de Ant werpse haven de eerste plaats in wat het aantal binnengekomen zeeschepen betreft 3482 maar Groot-Brittannië bleef met 3036 schepen eerste in de rangschikking volgens de totale scheeps- ruimte (6.838.394 ton tegen 5.170.092 ton voor Nederland). De Duitse vlag kwam in beide geval len op de tweede plaats met 3222 sche pen van samen 5.992 277 ton. Protesteer bij Uw eigen regering De Indonesische minister van Voor lichting, Soedibjo, heeft verklaard.dat de Nederlandse zakenlieden niet hij Indonesië moeten protesteren tegen het overnemen door de Indonesische autoriteiten van hun bedrijven, maar bij hun eigen regering. De acties van Indonesië, waardoor ook hun bedryven getroffen werden, werden veroorzaakt door de ..obstinate hou ding" van de Nederlandse regering in het geschil over Westelyk Nieuw- Guinea. Het onderzoek van het radioactieve men hoe de schoorsteen onderzocht huis in Putten gaat door. Hier ziet I wordt op radioactieve restanten. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van der Tas-van Santen, d. Vreeland; De Graaf-Aris, z. Benr.e- broek; Behagel-de Snoo. s. Den Haa.- Getrouwd: H A M Koppens en E. de Haasse. Amsterdam Overleden: TJ. Kremer. m. 68 J Henge. lo; H. P. Kluitman, m. 80 J. Blr>'men- daal; K. R. de Roos. m 45 J Apeldoorr J. J. van Heel sr. m. 65 J. Rotterdam; H Catchpole, m. 77 J. Rotterdam; A Rom mel, m. 69 j. Castricum.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7