m Leids weeshuis aan Rijk verkocht FILMS Nieuwe Chr. Huishoudschool komt aan de Toussaintkade Museum van Geologie verhuist naar Hooglandse Kerkgracht Burgemeester Van Kinsehot: geef biijk van Uw burgerzin Plaats voor 450 leerlingen liHpi 96ste jaargang Zaterdag 25 januari 1958 Tweede blad no. 29350 Regenten hopen liet werk van eeuwen evenwel voort te zetten Na bijna vijf eeuwen zijn nuttige en gezegende functie te hebben vervuld, zal het Heilige Geest- of Armewees- en Kinderhuis van de Hooglandse Kerkgracht verdwijnen. Het College van Regenten heeft voortgezet" de panden aan het Rijk verkocht! Zoals wij reeds eerder schreven ligt het in de bedoeling in dit weeshuis het aan het Van der Werfpark gevestigde Museum voor Geologie, dat met een permanent ruimte gebrek te kampen heeft, onder te brengen. Gelijktijdig met deze verkoop hebben regenten besloten het weeshuis op een andere plaats in de stad en met aanpassing aan de gewijzigde inzichten inzake kinderverzor ging en kinderbescherming voort te zetten. vertrouwd, een andere behuizing te zoe ken. Welk een grote historische waarde het complex van gebouwen aan de Hoog landse Kerkgracht ook bezit, het is geen geschikte huisvesting meer voor een moderne vorm van kinderverzorging Moest het Huis in vroeger eeuwen soms honderden kinderen herbergen, thans telt het. met zijn talrijke grote, voor een gedeelte leegstaande, zalen slechts enkele tientallen bewoners. Daarom heeft het bestuurr, toen zich daartoe de gelegenheid bood. besloten de panden aan het Rijk te verkopen. Het werk, waarvoor het Huis by na vijf eeuwen heeft dienst gedaan, zal, zoals gezegd, op een andere plaats in de stad worden Verdwijnt het Weeshuis van deze plaats, anderzijds stemt het tot grote voldoening, dat vermoedelijk reeds bin nen korte tijd over het Museum voor Geologie zulk een betere en ook historische huisvesting wordt ge vonden. Een nieuwe huisvesting, welke het mogelijk maakt, dat voor andere doeleinden het instituut in het huidige museum meerdere ruimte wordt gemaakt. Het huidige rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in het Van der Werfpark. Reeds geruime tijd had het bestuur van het Heiligegeest- of Armwees- en Kinderhuis overwogen voor de kinderen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, een andere behuizing te zoeken. In een beschrijving van de stad Leiden uit hét begin van de zeventiende eeuw wordt van het complex aan de Hooglandse Kerkgracht gezegd, dat het is „Soo cier- lichen gebout als eenich Weeshuys van alle de Hollantsche Steden ghebout is". Ieder, die zijn oog laat gaan over de lange rij karakteristieke gevels, die een groot gedeelte van de Kerkgracht belij nen, zal de oude geschiedschrijver bijval len. Doch de oprechte bewondering voor wat het verleden hier naliet, kan het feit niet ongedaan maken, dat het ge bouwencomplex uiterst ongeschikt is ge worden voor het werk, waarvoor het oorspronkelijk werd neergezet. Immers dit werk heeft in de loop van de tijd, zowel naar omvang als naar opzet in grijpende wijzigingen ondergaan. In vroeger eeuwen moest het Huis, vooral na grote epidemieën, soms honderden kinderen herbergen. Door allerlei oor zaken (bijv. het bedwingen van epidemi sche ziekten en het openstellen van nieuwe gelegenheden voor verzorging van kinderen, voor wie in vroeger tijd zeker opname zou zijn gevraagd) telt het Weeshuis met zijn talrijke grote, voor een deel leegstaande, zalen nog slechts enkele tientallen bewoners. Deze Stand van zaken is voor het bestuur, toen zich daartoe de gelegenheid voor deed, aanleiding geweest te besluiten de panden aan het Rijk te verkopen. Dit betekent uiteraard niet, dat aan het werk, waarvoor het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht werd ge sticht, een eind zal komen. Integen deel. Door de verplaatsing naar een kleiner en doeltreffender behuizing zal het werk aanzienlijk gemoderniseerd kunnen worden. Bij de nieuwe opzet is bijv. gedacht aan het incorporeren van bepaalde vormen van gezins- y erkeerson ge vallen in Leiden Januari zet slecht in Sfeer eti rust zijn te vinden op de binnenplaats van het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, welk gebouw thans aan het Rijk is ver kocht. verpleging. Daarnaast zal de oorspron kelijke opzet van het Huis in die zin uitbreiding ondergaan, dat in de toe komst, in aansluiting bij nieuwe in zichten inzake kinderverzorging en kinderbescherming. ook opname voor kortere tijd mogelijk zal worden. Ge durende de komende jaren, waarin de gebouwen in verschillende fasen voor hun nieuwe bestemming zullen worden ingericht, zal het bestuur, dat daarby wordt voorgelicht door deskundigen op het terrein van de kinderzorg, de nieuwe opzet van zijn arbeid in deze stad verwerkelijken. Reeds geruime tijd overweegt het be stuur van het Heiligegeest- of Arme wees- en Kinderhuis te Leiden voor de kinderen, die aan zijn zorgen zyn toe- „De hel der verlorenen" Weer een oorlogsfilm TRIANON De film ..De hel der verlorenen" vertelt van een peloton in fanterie, dat in de Koreaanse oorlog is afgesneden van zijn grotere eenheid. Onder zeer zware omstandigheden 'racht men weer aansluiting te krijgen met de eigen troepen. Slechts enkele mensen weten zich tenslotte meester te maken van een belangrijke heuvel, waar zij weer in contact komen met hun andgenoten. Deze film biedt de nodige spanning en Teeft een realistisch beeld van de oor- !og: het voortdurende gevaar, o.m. van de sluipschutters en de mijnen, de kwel lende onzekerheid over de positie van de hoofdmacht, het verdriet om een ge sneuvelde kameraad, de dodelijke ver moeidheid En plotseling is er dan een moment van bezinning: luitenant Benson vindt in de zak van een gesneuvelde vijand een foto van een vrouw met een kind. In zijn eigen helm draagt hij eveneens een foto van zijn vrouw en kinderen. Dat is de waanzin in de oorlog, dat mensen, die dezelfde verlangens naar huis hebben, elkaar doden. Een oorlog, hoe noodzakelijk die ook mag zijn, is hard. Nog regelmatig verschijnen er oor logsfilms. zowel uit de oorlog 1940-1945, als uit de reótntere Koreaanse oorlog. Doch ook deze laatste oorlog is al weer zeven jaar geleden uitgevochten. Wordt het niet zo langzamerhand tijd eens op te houden met oorlogsfilms? Mevrouw komt niet thuis vanavond Spannendmaar immoreel Luxor Een luguber, sinister en Opnieuw stijging van werkloosheid De geregistreerde arbeidsreserve gaf in de week van 13 t.m. 18 januari op nieuw een stijging te zien n.l. van 1154 tot 1220 werkloze mannen. De stijging van het aanbod ziet men vooral in de bedrijfsklassen land- en tuinbouw +10) metaalindustrie +22) en bij de groep minder-geschoolden (+30). In januari 1957 was het aanbod 380 tegen 1220 op miljonaire op monsterachtige wijze uit j 18 januari 1958. Deze cijfers geven een de weg te ruimen, teneinde zélf te kun- duidelijk beeld van de minder gunstige nen trouwen; 4. de moord wordt vol- I trokken door middel van een „auto- i werkgelegenheid op dit ogenblik. De ongeluk"; 5. de miljonaire blijkt een vraag naar arbeidskrachten, hoewel nog 20-jarige „verzwegen" zoon te hebben j gering, is gedurende de verslagweek iets gestegen n.l. van 120 tot 143. Het aanbod van vrouwelijke arbeids- VAN DEZE WEEK: I manche et la belle" naar een roman van James Hadley Chase. Stel U voor: 1. een miljonaire op leef- j tijd, die, om haar eenzaamheid kwijt te I raken trouwt met een op haar geld beluste jonge, arme, maar atletische 1 bankemployé; 2. deze jongeman raakt al héél gauw na zijn huwelijk smoorlijk verliefd op de schone secretaresse van de miljonaire; zijn liefde wordt beant woordt. met alle consequenties van dien; 3. jongeman en secretaresse besluiten de zij wilde jonger schijnen dan zij was! deze èrft nu al haar geld; 6. de secreta resse blijkt in het geheim allang met deze zoon verloofd te zijn (om diens toekomstige erfenis)7. de bedrogen ex- man van de miljonaire en de secreta resse die nu niet met hem mee wil gaan schieten elkaar ten besluite dood; 8. de zoon van de miljonaire blijft als enige over, mét het geld, maar zon der moeder en verloofde. Een met veel raffinement uitgewerkt gegeven, waarin de „bijna" volmaakte moord een beestachtige uitvoering vindt, maar waarbij de gerechte straf voor de cynische daders niet uitblijft. In de oplossing van dit moordgeval, speelt de „dicteermachine" een grote rol. Spannende vertolking, een aanvanke lijk duivels alibi voor de moordenaar en een opwindend verloop der dingen voor degene, die zich niet aan het immo rele van dit geval stoort „Inbraak met geweld" Boeiende film over ontspoorde jeugd Lido Deze Italiaanse film geeft een dramatisch beeld van ontspoorde jeugd. Om zijn behoefte aan geld te bevredi- krachten ls onveranderd, 130 vrouwen waren n.l. als werkloos ingeschreven. De vraag is iets afgenomen n.l. van 140 tot 124. J. W. Bontla Neemt afscheid van de Vebo De heer J. W. Bonda, die in zyn kwaliteit van voorzitter van de Vebo ruim 22 jaar op de bres heeft gestaan voor de bevordering van de agra rische belangen, zal deze functie a.s. maandag neerleggen. De heer Bonda, die hiertoe door ge zondheidsredenen wordt genoopt, be hoorde in 1935 tot één van de Initiatief nemers van de oprichting van de Vebo, aan welke organisatie hij sindsdien zijn hart had verpand. Mede gelet op zijn organisatorische talenten en zijn uitste kend inzicht in agrarische zaken, werd hem bij de oprichting van de vereniging reeds dadelijk het voorzitterschap in handen gelegd. Aan het eens voor ogen gestelde doel: .het bevorderen van de agrarische be- iangen in de ruimste zin des woords, het stimuleren van verbeteringen en het houden van tentoonstellingen", heeft hij steeds zijn stimulerende krachten gege ven. Bijzondere belangstelling legde hij daarbij aan de dag voor de verbetering van de veeteeltstapel Bovendien hield hij het oog gericht op het inschakelen van de jongeren by tal van Vebo-acti- viteiten. In dit verband herinneren wy aan de jongerendagen, welke de laatste jaren deel uitmaken van de Vebo-expo- sities in de maand september en die er veel toe bydragen, dat de jongeren nog meer voor het boerenbedrijf worden ge ïnteresseerd. Het moet de heer Bonda bij zijn a s. afscheid een grote voldoening schen ken, dat het eens ook door hem voor ogen gestelde doel is bereikt de vee stapel in Zuid-Holland, speciaal in de Rijnstreek, is beduidend verbeterd, de inzichten in een verantwoorde bedrijfs voering zijn meer algemeen geworden en het jongerenelement van de Vebo is prachtig geactiveerd. Een hoogtepunt in het leven van de scheidende voorzitter was ongetwyfeld het bezoek, dat Prinses Wilhelmina toen nog Koningin in 1935 bracht aan de eerste Vebo-tentoonstelling op het Schuttersveld en hy de Lands vrouwe mocht rondleiden en Haar een uiteenzetting kon geven van de doelstel ling van de toen nog jonge vereniging. Was dit de eerste officiële „plicht" van de heer Bonda, zijn laatste 22 jaar later was in september j.l. de ont vangst van thans oud-minister, dr. S. L. Mansholt. op de Vebo-tentoonstelling. Een „Vebo-leven", dat tussen twee hoogtepunten ligt! MAANDAG AFSCHEID IN STADSGEHOORZAAL Ter gelegenheid van dit vertrek uit de Vebo-gelederen vindt as. maandag avond in de Stadsgehoorzaal een af- scheidssamenkomst plaats. Oproep lol burgerij Schrijf in op nationale woningbouwlening! immoreel gegeven ligt ten grondslag aan gen. komt de studerende zoon van een de overigens boeiend gespeelde Franse j boekhouder ertoe de sleutel na te maken film „Mevrouw komt niet thuis van- van de brandkast in de fabriek, waar avond", vreemde vertaling voor „Une zijn vader werkt. Tezamen met een' mis- Nu, zoals wij reeds meldden, een financiële regeling is getroffen voor de bouw van een christelijke huishoudschool, behoort voor het bestuur van de Leidse Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs een lange weg van tegenslag en teleurstellingen tot het verleden. Binnen kort zal de aanbesteding plaats vinden, waarna spoedig met de bouw zal worden begonnen. De school, welke zal verrijzen aan de verlengde Toussaintkade in het Haagwegkwartier de grond is reeds eigendom van de Vereniging werd ontworpen door de heer J. F. Niepoth jr., architect te Amstelveen. Het gebouw, dat ongeveer 450 leerlingen kan bevatten en dat straks een moderne en royale indruk zal maken, denkt men met het begin van de nieuwe cursus in september 1959 officieel te openen. voor de naaldvakken. Langs deze lokalen loopt een gang van 55 m. lengte, waarin zich drie grote nissen bevinden, welke passen in het systeem van het Dalton onderwijs. Bij het gymnastieklokaal, dat door deze gang wordt bereiikt, komen een aparte kleedkamer, wasruimten met 12 douches en bergruimte voor toestellen. Rechts van de hoofdingang komen uit springend uit de rooilijn, de kamers voor de directrice en de administratie. Daar achter ligt met een aparte ingang aan de zijkant, waar leveranciers kunnen worden geholpen, de keuken van de huis houdster. TWEE KEUKENS MET 24 FORNUIZEN. In de praktijkvleugel bevinden zich voorts twee .keukens met bijbehorende eetkamers en provisieruimten. In elke keuken worden 12 fornuizen opges'teldd, Opening in september 1959 De hoofdgevel op het zuiden ligt langs de Toussaintkade. Aan de westzijde van het terrein komt het gymnastieklokaal, terwijl aan de oostkant, loodrecht op de hoofdvleugel, de praktijkafdeling is ge projecteerd. De hoofdingang ligt aan de zuidvleugel. Deze geeft toegang tot een hal van ongeveer 10 bij 20 meter, waarin zich een podium bevindt. Deze hal heeft een functionele bete kenis, aangezien het onderwijs aan de school volgens het Dalton-systeem zal worden gegeven. Bovendien ligt het in de bedoeling in deze hal de weekopeningen en -sluitin gen te houden alsmede b.v. ouderavon den. DE INRICHTING VAN DE SCHOOL. Links van de hal bevinden zich zes lokalen, t.w. twee theorielokalen en vier Nu het jaar enkele weken oud is, is het ons mogelijk weer een vergelijkend overzicht samen te stellen van het aan tal verkeersongelukken, dat zich in 1958 in Leiden voordeed. Met nu reeds bijna honderd aanrijdin gen, waarvan in totaal in dit jaar reeds twintig lichamelijk letsel ten gevolge hadden, slaat dit pas begonnen jaar een slecht figuur. De laatste twee weken ge ven zelfs een niet onaanzienlijke stij ging te zien. In de periode van 17 tot 23 januari is het aantal verkeersongeval len met lichamelijk letsel zelfs het hoogst (10). In de daaraan voorafgaan de weken was dit cijfer resp. twee. vijf en zes. Met 32 aanrijdingen in de afge lopen week. is het totaal over 1958 reeds gestegen tot 07. dadige vriend begeeft hy zich op pad en de inbraak slaagt. Maar een ongeluk met zijn auto brengt hem in contact met een vertegenwoordiger van dezelfde fabriek, die hem mee naar huis neemt om wat op verhaal te komen. Maar al spoedig komt uit, wat Aldo gedaan heeft j en de heer Donati weet hem over te halen zijn daad ongedaan te gaan ma ken. Het toeval speelt dus wel een rol in deze film, maar wanneer men dit op de koop toe neemt, zal de toeschouwer een ontroerende indruk krygen van ont spoorde jeugd, waarby de liefde als sterk meesprekend element uiteraard niet vergeten is. Aan spanning untbreekt het allerminst en het slot is zeer verrassend. In de sloppen van een wereldstad Asfalt jeugd in New York waar 24 leerlingen tegelyk les in het Rex Theater In alle grote steden I koken zullen ontvangen. In dit gedeelte 1 kent men het probleem van de asfalt- van het gebouw is ook de grote garde- jeugd, de kinderen die in de harde robe gelegen, waarin de portiersloge ondergebracht. Tenslotte wordt deze af deling afgesloten met een teken-handen- arbeidlokaal. Aan de achterkant tussen de twee zij vleugels bevindt zich een tuin, waarvoor de bekende tuinarchitecte mevr. Mien Ruys het ontwerp heeft gemaakt. De verdieping wordt bereikt via een trap vanuit de hal Men komt uit op een gaanderij, welke langs de lange zijde van de hal loopt. Op de verdieping is de indeling gro tendeels gelijk aan die op de begane grond. In de zuidelijke lange vleugel bevin den zich drie theorie- en drie naaldvak lokalen, benevens een paskamer. Ook hier treft men weer in de gang nissen aan. Boven de kamer van de directrice en de administratie bevindt zich op de verdieping de kamer voor de leraressen en het bestuur. In de rechter praktijkvleugel liggen hier achtereenvolgens rechts in de gang een kamer voor de adjunct-directrice, een huish.werk-waslokaal en een strijk- lokaal met bijbehorende droogruimte, linnenkamer en berging. Bovendien be vindt zich hier aan het einde van de gang een kleine slaapkamer. Links in deze gang treffen wij nog een groot overblyf-zanglokaal en een huishoudelijk werklokaal aan. In de kelders van het gebouw bevindt zich een fietsenstalling voor 400 fietsen, terwijl ook de ketels voor de oliestook- verwarming hier zullen worden opge steld. maatschappij de verkeerde kant op gaan i en een bron van misdaad en ellende j worden niet alleen voor zichzelf maar i ook voor de gemeenschap. De film „In de sloppen van een we reldstad" brengt enkele aspecten van dit probleem in New York op het witte doek op een boeiende wijze. Hoofdfi guur in dit drama is een 18-jarige jon geman. die door volkomen verkeerde huiselijke omstandigheden al jong op het verkeerde pad terecht is gekomen en nu als leider optreedt van een clubje straatslijpers, allemaal van min of meer bedenkelijk allooi. Uiteraard liggen in alle landen en zelfs steden de verhou dingen anders, maar men vindt toch in deze film vele elementen terug van het probleem zoals dat ook in onze grote steden optreedt. Wenn der weise Flied er wieder blüht Zoete romantiek Casino Even zoetig als de woorden van het bekende liedje „Wenn der weise Flieder wieder blüht" is het film verhaaltje, dat deze week in Leidse reprise draait om deze wereldschlager. Het is een film vol zoele romantiek. waarin o.a omy Schneider, wier film- carière de laatste jaren snel gestegen is, zorgt voor vrolijke ontspanning. Het showelement heeft in deze film de over hand, terwjjl mede alle factoren aan- i wezig zenn voor een boeiende ontkno ping van het verhaal, dat rond deze be kende melodie geweven is. sSb t,ii iülL Stadgenoten, Ik geloof niet, dat het nodig is U thans nog te zeggen, dat de woningnood in onze stad nog bijzonder groot is. Circa 4300 personen staan thans nog bij het gemeentelijk bureau voor huisves ting ingeschreven, die zoeken naar een woning, of die verbetering van hun huis vesting dringend nodig hebben. Voor de oplossing van dit bijzonder nijpende probleem is het noodzakelijk, dat jaarlijks zoveel mogelijk huizen worden gebouwd. Doch daarmede kan natuurlijk niet worden volstaan. Er zul len tevens gronden moeten worden aan gekocht, die moeten worden opgehoogd, er zullen straten moeten worden aan gelegd. die van riolering moeten worden voorzien, voor de verlichting van deze straten en voor de aanleg van gas. elek triciteit en water zal moeten worden gezorgd. Ook zullen er scholen moeten worden gebouwd om de jeugd van het noodzakelijke onderwijs te voorzien. Voor dit alles zijn grote sommen geld nodig, die de gemeente moet kunnen lenen. Wel zjjn reeds flinke bedragen aan de gemeente t4>egezegd, doch deze zyn lang niet voldoende om de nood zakelijke voorzieningen te treffen. Daarom doe ik een ernstig beroep op II allen, zoveel als in Uw vermogen is, de gemeente aan de nodige geldmid delen te helpen. Dit kunt U thans doen door in te schrijven op de nationale leningen voor de woningbouw, die zijn uitgeschreven door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Deze Bank leent op haar beurt de ontvangen gelden weer uit aan de gemeenten. Een middel daartoe is de aankoop van rentespaarbrieven. Deze zijn uitgegeven in stukken van f. 500. f. 1Ö0 en f. 25 en verkrijgbaar bij de plaatselijke bankin stellingen. De stukken van f. 25 ook bij het hoofdpostkantoor. Deze rente spaar - brieven leveren niet alleen een zeer be hoorlijke rente op - al naar de termnn van opvraging stijgend tot 5.5 - doch kunnen door U te allen tijde weer by de plaatselijke bankinstellingen te koop worden aangeboden. Dit houdt dus in, dat U door verkoop van Uw stukken bij een bankinstelling over Uw geld weer de beschikking krijgt. Wanneer U tot aankoop overgaat, zult U zien, dat zich aan deze spaarbrie- ven een kaart bevindt. Door deze kaart onmiddellijk in le vullen en aan de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage toe te zenden, bereikt U, dat van Uw inschrijving zo veel mogelijk aan onze stad ton goede komt. Ik verzoek *T daarom de inzen ding van de genoemde kaart vooral niet te vergeten. Ik doe een erna*i? beroep op U van Uw burgerzin blijk Teven, door zoveel mogelijk van deze ospaarbnevcn te kopen. Voor Uw mo^^-rking zeg ik U gaarne dank. De Burgemeester van Leiden, F. H. van Kinschot rfriffpns rf -1- -L H- a rrnnnnanartHL Een perspectief tekening van de nieuwe Chr. 1 luis houd school. kÜSeÉtik DERDE TESTMATCII ZUID-AFRIK AAUSTRALIË Na de eerste dag van de derde test match Zuid-Afrika—Australië welke in Durban wordt gespeeld, is het totaal van Australië 155 runs voor het **erlies van 6 wickets. De Australische batslieden hadden het tegen het gede bowlen en fielden uiterst lastig en twee wickets sneuvelden voor 19 runs. De eerste drie wickets Jim Burke (22». Colin Mcdonald <28» en Neil Har vey (6) vielen in het spervuur, dat de lange fastbowler Neil Adcock op de Aussies losliet.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3