De principiële opzet van Zeta TELMACHINES Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 25 JANUARI 1958 m OT de veiligste voorspellingen, welke j men aan het begin van elk jaar op x het terrein van de buitenlandse politiek kan doen. behoren: een veran dering in de hoogste regionen van de Sovjet-Unie. natuurrampen in Azië. val van een kabinet in Frankrijk en een of meer revoluties in Zuid-Amerika. Wat het laatste betreft, heeft thans Vene zuela de vermoedelijk weer vry lange reeks van staatsgrepen (of pogingen daartoe» uit de Latijnse landen op voor beeldige wijze geopend: president Mar cos Perez Jimenez is door een militaire junta weggejaagd, nadat hy tevergeefs geprobeerd had zijn wankelend regime door bloedig geweld op de been te hou den. Per vliegtuig heeft hij zich met zijn gezin en trouwste aanhangers naar de Dominicaanse republiek begeven, van waar hij. naar beproefd model, wel zal pogen zijn vroegere positie te herwin nen. Nog de vorige maand was hij door een zogenaamde volksstemming (maar zonder oppositie!) weer voor vijf jaar in zijn ambt bevestigd, maar bij het begin van dit jaar zag hy zich reeds genood zaakt een te vroeg uitgelekte militaire opstand de kop in te drukken. Tegen het algemeen verzet van allerlei groe pen heeft hij zich tenslotte niet kunnen handhaven. VERIGENS is hij niet de enige I president, die zich in de afgelopen y jaren naar elders heeft moeten begeven: in Argentinië werd Peron weg gejaagd (en nu Jimenez de macht in Venezuela heeft verloren, moet de voor malige Argentijnse dictator maar zien. dat hij in een ander land onderdak vindt!), Pinilla moest in Columbia het veld ruimen en op Cuba tobt Batista met aanhoudend verzet. Maar zijn Co lumbia en Cuba niet zeer belangrijk. Venezuela is dat wel: het is na Amerika (en nog vóór Saoedi-Arabië) de tweede olieproducent ter wereld en zelfs het be langrijkste olie-exporterende land op onze aardbol. Drie grote maatschappijen beheersen deze natuurlijke rijkdom: de (Amerikaanse) Standard Oil voor 45%, de i Brits-Nederlandse) Royal Dutch voor 31% en de eveneens Amerikaanse Gulf Oil voor 15%; de rest valt toe aan kleine ondernemingen. Toch kan men niet zeggen, dat de olie er algemene wel vaart heeft gebracht, want de daaruit spruitende voordelen zijn wel ongelijk verdeeld. Nog altijd behoort de helft van de zes miljoen Venezolanen tot de anal fabeten, al is er de laatste jaren wel sterke vooruitgang te bespeuren ge weest. FINANCIEEL is dit land, dat 28maal zo groot is als het onze. wel zeer bevoorrecht: de regering strijkt ge weldige bedragen op aan royalties Da gelijks worden miljoenen vaten olie op gepompt. hetgeen de staat automatisch, zonder dat er iets voor werd gepresteerd dan het verlenen van een concessie, een bedrag van ongeveer vijf miljoen dollar per dag oplevert, zulks op grond van een fifty-fifty-afspraak met de olie maatschappijen. Per hoofd der bevol king betekent dat dus enige honderden dollars per jaar, maar. zoals gezegd, de rijkdom is bepaald niet evenredig ver deeld in Venezuela. Vandaar dat er heel wat aan de strijkstok blijft hangen en ten goede komt aan de „privilegiados", de bevoorrechten, die voornamelijk in de hoofdstad Caracas met haar één miljoen inwoners te vinden zijn. Toch ware het onbillijk, ook tegenover de zo juist ver jaagde dictator Jimenez, te miskennen, dat er heel wat van die gemeenschap pelijke rijkdom (al is het dan lang niet alles!) geïnvesteerd is in openbare wer ken. zoals wegen, bruggen, krachtcen trales. Ó.I te) indrukwekkende gebou wen en zelfs in de verbetering van de landbouw, ofschoon het platteland stel selmatig achteraan pleegt te komen. Caracas is dan ook wel echt de „etalage" van Venezuela en men zou er niet ver standig aan doen de toestand daar te lande uitsluitend te beoordelen op grond van de gunstige indruk, welke men van de hoofdstad krijgt. Met een variatie op een bekend gezegde: wat men aan ar moede niet in de etalage ziet. vraag dat ..binnen". KENMERKEND voor de Venezolaan se geschiedenis is. dat er zich tot 1908 over een periode van honderd jaar ongeveer vijftig staatsgrepen hob- ben voorgedaan. In dat jaar kwam het land onder het tirannieke bewind van Juan Vicente Gomez, die óf persoonlijk óf door stromannen aan de regering was tot 1935. toen hij, op dat ogenblik in de functie van staatshoofd, een natuurlijke dood stierf, hetgeen zelfs zijn beste vrienden hem niet hadden durven voor spellen. Zijn opvolger, generaal Contre- ras. kwam tot op zekere hoogte aan de behoeften van een nieuwere tijd tege moet en maakte in 1936 een tamelijk democratische grondwet, overigens niet de eerste, maar welgeteld de 22-ste Toch moest het tot 1945 duren, voordat er een Kamer werd gekozen. Twee jaar later ging het land, althans op papier, nog een stap verder: de toenmalige re gering-Ga llagos moderniseerde de grond wet en erkende bepaalde sociale rechten, hetgeen echter reeds een jaar later tot ingrijpen door een militaire junta leid de. zogenaamd wegens ..toenemend anar chisme". Om de recente geschiedenis in enkele feiten samen te vatten: in no vember 1950 werd president Delgado Chalbaud vermoord en opgevolgd dooi de thans weggejaagde Jimenez; twee jaar later werden er verkiezingen ge houden, welke op een zege voor de op positie neerkwamen, waarop Jimenez zich haastte bekend te maken, dat de kandidaten van zijn „Onafhankelijk kie zersfront" met de overwinning waren gaan strijken: het jaar daarop werd Jimenez definitief president, waarna hij zich alleen met behulp van de zeer on gemakkelijke veiligheidspolitie in het zadel kon houden. BEHALVE op de politie steunde de president aanvankelijk ook op de andere machten van de Venezo laanse staat: de militairen en de r.-k. kerk. Maar vooral in laatstgenoemde kring rees er toch hoe langer hoe meer verzet tegen zijn regime- Op 1 mei van het vorig jaar liet de aartsbisschop van Caracas ailerwegen een brief voorlezen, waarin sterke kritiek werd geoefend op het beleid der regering Die brief be helsde een veroordeling van het verspil len van een groot deel der olie-inkom sten door overmatige uitgaven voor de defensie en voor luxueuze openbare wer ken. terwijl er te weinig aan de open bare gezondheid, de landbouw cn het onderwijs werd gedaan Toen Jimenez daarop antwoordde met de arrestatie van een vijftal geestelijken, waren zijn daeen eigenlijk al geteld, want zelfs in Zuld-Amerika is de r -k kerk lang zo oer-conservatief niet meer als zij zeer lange tijd is geweest Uit Noord-Amerika zijn vooruitstrevende denkbeelden naar het zuiden doorgedrongen en de aarts bisschop van Caracas had het ogenblik benaald niet op goed geluk gekozen, toen hij ztch tot de spreekbuis van een pro gressieve stroming maakte Want ook in intellectuele kringen en onder de stu denten. alsmede onder brede lagen van de arbeiders, was het verzet tegen de methoden van Jimenez en zijn minister van Binnenlandse Zaken. Laureano Lanz, Vervolg van pag. 1 Verhitting; door elektrische ontladingen in sterke magnetische velden Verder dan de Russen De reacties die in het Zeta-apparaat bestudeerd worden, en die aanleiding geven tot de verwachting dat mettertijd energie gewonnen kan worden uit wa ter, zijn die waarin deuteronen (kernen van de zware-waterstof isotoop deute rium) met elkander in botsing komen en samensmelten tot zwaardere kernen, waarbij energie en bepaalde neutronen worden vrijgegeven. Wil fusie mogelyk zijn, dan moeten de deuteronen voldoende energie heb ben om de aanvankelijke elektrische af stotingskracht die tussen hen staat, te overwinnen. Daarvoor is verhitting van het deuteriumgas tot temperaturen van miljoenen graden celsius nodig. Het beginsel dat in het Zeta-apparaat is aangenomen, is het laten passeren van een krachtige elektrische stroom door het deuteriumgas. Deze stroom veroorzaakt een elektri sche ontlading in het gas (analoog aan de ontlading in een neonlichtreclame), die het gas verhit en tevens een intens magnetisch veld produceert rondom de kolom heet gas. Dit magnetisch veld trekt het gas sa-, men in een beperkte ruimte, waardoor het nog meer verhit geraakt. Aangezien dit tevens een nadelig mag netische kracht veroorzaakt, is dit veld op zichzelf niet voldoende om het gas van de wanden vandaan te houden, waar het zou kunnen afkoelen en waardoor de wanden zouden smelten en zelfs ver dampen De nadelige kracht wordt opgeheven door het toepasstn van een aanvullend, constant magnetisch veld evenwijdig aan de as van de zuil. Bij de kernfusie komen neutronen vrij. Men heeft thans bij de experimenten inderdaad het vrijkomen van neutronen geconstateerd, doch de mogelijkheid be staat. dat deze gedeeltelijk van andere oorsprong waren. Aangezien de totale hoeveelheid echter ruw genomen over eenkwam met de theoretische hoeveel heid die bij een fusieproces van deze omvang en bij deze temperatuur zou moeten vrijkomen, is men geneigd aan te nemen dat het nagestreefde fusiepro ces zich inderdaad heeft voltrokkpn. De temperatuur bij de gasontladingen kan worden bepaald door het licht te meten dat door de gasatomen wordt uit gestraald. Daarbij treedt echter de moei lijkheid op. dat de deuteriumatomen bij de zeer hoge temperaturen geheel van hun elektronen zijn ontdaan en geen lijnenspectrum meer uitstralen. Bijmen ging van ander eas dat niet alle elek tronen verliest biedt hier echter uit komst- Warmer dan in zonnekern De directeur van het atoomcentrum te Harwell. Sir John Cockroft. heeft gisteren op een persconferentie te Londen meegedeeld, dat binnen een jaar de geleerden van zijn instituut temperaturen kunnen opwekken, die veel hoger zijn dan die in het binnen ste van de zon. een commerciële toepassing van de nieuwe methoden. Cockroft zei dat deze commerciële exploi tatie van de thermonucleaire reactie misschien reeds over een twintigtal ja ren een feit zal zijn. Afgaande op de cijfers, komen Engelse en Amerikaanse deskundigen tot de con clusie. dat zowel de Amerikanen als de Britten een voorsprong op de Russen hebben wat betreft temperaturen, die bij thermonucleaire proeven zijn bereikt. Russische geleerden zouden tot tempe raturen van een miljoen graden zijn gekomen. Als in 1939 Niettegenstaande de vruchtbare en veelbelovende resultaten die de V.S. en Engeland op het gebied van beheeerste thermonucleaire reacties hebben bereikt, moet men niet verwachten, dat de kracht van de waterstofbom ten behoeve van vreedzame doeleinden spoedig zal worden getemd, zo heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, admiraal Lewis Strauss, verklaard. „Op het gebied van kernfusie zijn wij nog niet op een punt aangekomen, dat te vergelijken is metde tweede december 1942, toen voor het eerst een splijtings reactie tot stand werd gebracht", aldus Strauss. Hij was van oordeel, dat men nu on geveer even ver is als de onderzoekers in Europa in' 1939 die atomen hadden gesplitst zonder het te weten. Advertentie Hoecn>oe*P 92 ret. 3/993 Amerikaans minister: Geen ophef bij tie raketlanceringen Grotere apparatuur Om economisch bruikbare energie te verkrijgen door thermonucleaire reactie is het nodig in deuterium (zware water stof) een hitte op te wekken van 300.000 graden en in een mengsel van deuterium en tritium een hitte van ongeveer 40.000.000 graden. Terwijl men doorgaat met de proe ven met de Zeta, waarmee de Britse geleerden thans liun successen hebben behaald, zal worden gewerkt aan de bouw van een economische thermonu cleaire elektrische centrale en dat van Advertentie BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 De Amerikaanse minister voor het le ger. Brucker, gelooft, dat de Verenigde Staten vrijwel evenver zijn als de Sov jet-Unie wat betreft de ontwikkeling van intercontinentale projectielen. Op het gebied van projectielen voor middel- verer afstand (2400 km.) hebben de Ver. Staten in het algemeen gezien een voor sprong. Brucker verklaarde dit dezer dagen voor de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. De Sovjet-Unie heeft tot op heden „tenminste een en mogelijk twee" inter continentale projectielen gelanceerd, verklaarde hij. Brucker deelde voorts mede. dat het leger „zeer spoedig" zal proberen een aardsatelliet te lanceren met behulp van een Jupiter-C-raket. Hij wilde liever niet in details treden, om te voorkomen dat. net als bij de mislukte Vanguard-proef. te veel ophef van de komende proef wordt gemaakt. RAKETAFWEER Don G. Mitchell, president-directeur van de Amerikaanse NV „Sylvania Elec tronic Products" heeft verklaard, dat men een middel heeft gevonden om bommenwerpers te beschermen tegen raketten. Het gaat hier om een automa tisch werkend elektronisch afweersys- teem. dat. in het toestel wordt inge- 1 bouwd. Mitchell zeide. dat men geslaagde proe ven met het nieuwe systeem heeft ge nomen en dat de nieuwe supersonische bommenwerper, de Convair-B 58 ermee i wordt uitgerust. Door het nieuwe sys- teem wordt een elektromagnetisch veld rond het vliegtuig geschapen, waardoor de naderende raket uit de koers raakt. Roger Motz, nieuwe Belgische minister Economische Zaken Koning Boudewijn van België heeft de heer Motz benoemd tot minister van Economische Zaken. Motz volgt Jean Rey op, die kort ge leden bij premier Van Acker zijn ontslag heeft ingediend met het oog op zijn be noeming tot lid van de Europese com missie der EEG. Roger Motz is op 8 juli 1904 in Schaerbeek geboren. Op 2 april 1939 werd hij tot lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gekozen. Hij was lid van de liberale fractie. In juni 1945 werd hij voorzitter van de liberale partij en op 7 maart 1946 sena tor. Tijdens de oorlogsjaren, die hij in Soekarno te Rangoon President Soekarno is gistermiddag uit Colombo per vliegtuig te Rangoon aan gekomen, waar hij werd begroet door president Oe Win Maung, de leden van de Birmaanse regering en talrijke andere vooraanstaande persoonlijkheden. Dui zenden mensen juichten het Indonesi sche staatshoofd toe. Londen doorbracht, schreef hij twee werken „La Belgique invaineue" en „Angleterre et Belgique". Hij vertegen woordigde België in de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa en de gemeenschappelijke vergadering van de EGKS en was lid van de commissie voor bestuurs- en begrotingskwesties van de V.N. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. en comm. 1820 Lich te muz. 18.43 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen, caus. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22 28 La byrinth in Lan-Tang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30-24.00 Dansmuz. Hilversum II (298 m.). KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18 25 Strijk- kwart 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.45 SUS uitz. 22.35 WIJ lulden de zendag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws in Espe ranto. 23.25-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kind. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 Gevar. progr. (tot pl.m. 22 00). VOOR ZONDAG 26 JANUARI. Hilversum I (402 in.). VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8 30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven .caus 10.00 Strljkork. 10.30 Boek bespr. 10.40 Het pulk van zoete kelen. 11.20 Cabaret. AVRO.: 12.00 Amus.muz. 12.25 Sportsplegel12.35 Orgel en zang. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d strijd krachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Philh. ork. en sol. (In de pauze: plm. 15.1515.30 Film praatje). 16.15 Gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zlgeunerork. 17.30 V. d. Jeugd 17 50 Nws. en sportultsl. Daarna: Sport- journ. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.35 Paul Vlaanderen en het Gram 23.00 Nws. 12.1524.00 Gram. Hilversum II (298 in.). KRO: 8 00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis NCRV9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. 10.00 Convent van Kerken: Leger des Hellssamenkomst. 11.30 Gram. 11.45 Alt en orgel. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders, hoorsp. met muz. 13.30 Instr. trio 13.45 Boekbespr. 14.00 Viool en piano. 14.30 Kampvuren langs de Evenaar, caus. 14.50 Planokwint. 15.30 Muzikale caus. 16.00 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18 00 Toespr. 18.10 Het geladen schip, kritieken. 18.30 De kerk aan het werk. caus. 18.40 Catechisatie voor varenden. NCRV.: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samen zang. 19.25 Tot ziens in Jeruzalem, ge sprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Caroline, blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 Cabaret. 21.15 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.25 II Tabarro. Suor Ange lica en Gianni Schicchi. opera's, (plm. 23.25—23.40 Nws.). Radio-Bloemendaal 9 en 10.30 uur ds. G Toornvliet van Bloemendaal, 11.45 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-Zuid. bandopname van de dienst voor belang stellenden d.d. 19-1-1958. des avonds 7.30 uur); 3.30 uur nam. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S.: 15 00 Relais v. d. Duitse Tele visie: Rep. int. zwemwedstrijden te Bre men. 16.0018.00 Rep. int. Duitse ten niskampioenschappen te Keulen. 20.30 22 00 Ftlmprogr. Engeland, BIïC Home Service (330 m.) 12.20 Gram 13.10 Kritieken 13.55 Weer- ber. 14 00 Nws. 14.10 Country question. 14.40 Gram 15.00 Wenken v. d .tuin. 15.30 Ork.conc 16.05 Voordr. 16.25 Ork.- conc. (verv.). 17.15 Caus. 17.30 Muzikale BINNENLAND .Toen de 64-Jarlge J Baas te Valther- mond. gelegen in de Groningse Kanaal streek. gistermiddag per fiets op weg was naar het postkantoor, kwam hij door de gladheid van de weg te vallen Een hem achteropkomende zandauto uit de ge meente Odoorn. kon hem niet meer ont waken De heer Baas kreeg de dubbele achterwielen van de auto over zijn hoofd en overleed ter plaatse. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Lemarle. heeft de heer Struycken. minister van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en P - B.O.. medegedeeld, dat gepensioneerden beneden 65 Jaar, die een pensioen ont vangen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, nog geen compensatie voor de huurverhoging hebben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet voor mei a s. te verwachten is in de laatste jaren in sterke mate ge groeid. Tegen deze stroom waren de president en zijn aanhang niet opge wassen. DE vraag is welke richting Vene zuela thans zal inslaan. Het ziet er naar uit, dat er toch wel iets- meer gebeurd is dan alleen maar een verandering van personen: de nieuwe tijd klopt aan de deur. En al moge Jimenez die zich in zoverre gunstig van andere Zuidamerikaanse dictators onderscheidde, dat hij wars was van bombast en zelfs geen enkele stad. straat of plein naar zich had laten noemen! dan zeer veel hebben gedaan om de welvaart in zijn land te bevorderen, aan de maatstaven van een redelijke mate van democratie voldeed hij bepaald niet. Meer nog dan totnutoe moet Ve nezuela zich bezighouden met „sem- brando el petroleo". hetgeen zo ongeveer betekent als het uitzaaien van de voor delen van de olie. Het land worstelt daarbij met vele en grote moeilijkheden, want de sprong naar een nieuwe tijd is wel erg groot en bovendien groeit de bevolking zeer snel. vooral door een toevloed van immigranten, voor wie werk en huisvesting gevonden moeten worden Het kan niét anders of de we reld in het algemeen en Nederland in het bijzonder zullen de ontwikkeling daar te lande met grote belangstelling vol gen. Bij beschikking vsn de Staatssecreta ris van O K en W„ Is Ingesteld de exa mencommissie voor de toekenning van Rijksbeurzen voor muziekstudie 1958 Tot lid en voorzitter dezer commissie is be noemd dr J. Daniskas. inspecteur voor het muziekonderwijs, te Rotterdam. Het elk Jaar in een Nederlandse toe ristenplaats te houden congres van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, zal dit Jaar gehou den worden te Maastricht en Valkenburg. Het congres zal plaats hebben ln het ko mende voorjaar BUITENLAND Een dronken kapitein van het Zuid- koreaanse leger heeft gisteren vier mede officieren en twee soldaten doodgeschoten en vervolgens zelfmoord gepleegd De Amerikaanse produktielelder Mlke Todd en zijn echtgenote, filmster Elisa beth Taylor, hebben elkander gisteravond te Praag, ten aanschouwe van Tsjecho- slowaakse verslaggevers en fotografen her haaldelijk omhelsd, „opdat u zelf kunt zien dat de ln bepaalde Franse dagbladen verschenen berichten, dat wij getwist heb ben, ongegrond zijn" Mike Todd voegde hieraan toe: „In elk geval hebben wij, met de ruzies die ons worden toegeschre ven, veel meer plezier, dan de meeste mensen, die zo Innig, hand in hand. door het leven gaan" Het echtpaar is. als ge meld, op doorreis naar Moskou Elisabeth Taylor verklaarde o m.. dat zij in Moskou bij Kroesjtsjef op theevisite wil! De Britse Koningin-moeder Elisabeth vertrekt, als reeds eerder gemeld, 28 dezer per vliegtuig uit Engeland voor een reis. vla Canada. Honoloeloe en de Fidji-eilan- den. naar Nleuw-Zeeland en Australië De terugreis gaat vla de Kokos-eilanden, het eiland Mauritius. Nairobi en Malta. Zij hoopt 10 maart a s. weer in Londen terug te zijn. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Foster Dulles. Is gisteren in Teheran aangekomen, op doorreis naar Ankara waar hij. als waarnemer, de mi nisterconferentie van het Verdrag van Bagdad zal bijwonen. Die conferentie be gint maandag Dulles zal het weekeinde ln Teheran blijven voor besprekingen met de Sjah en Perzische regeringsleiders De Sovjet-Unie heeft er in een nota bij Italië op aangedrongen, dat dit land de oorlogsschadevergocding, die het ver schuldigd is, onmiddellijk betaalt. De Sovjet-Unie eist naar schatting een be drag ter waarde van honderd miljoen dol lar In kringen van het Italiaanse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde men. dat minister Pella de Russische am bassadeur antwoordde, dat de Russische aanspraken moeten worden verrekend met de waarde van Italiaanse eigendommen, die door de Russen in de communistische landen ln beslag zijn genomen. Voor het eerst sedert bijna vijf Jaar is een prijsverlaging van krantenpapier ln Engeland bekendgemaakt. De Newsprint Supply Company heeft haar prijs voor le vering ln de eerste helft van 1958 met een pond sterling verlaagd. Sedert 1953 heb ben vijf prijsverhogingen plaatsgevonden. De Zuidafrlkaanse Volksraad heeft gisteren met 91 tegen 48 stemmen een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen en met dezelfde stemverhou ding zijn volledige vertrouwen ln het re geringsbeleid uitgesproken. De motie was afkomstig van de Verenigde (oppositie) partij die had gesteld, dat de apartheids politiek van de Nationale (regerings) par ty onder premier Strljdom de niet-blan- ken samendringt ln een antl-blankblok. De meerderheid van de ongeveer 900 arbeiders van de fabriek voor elektrische apparaten M-5 te Wroclaw (Breslau) in Pools Sllezle dreigt een protestactie te ontketenen indien hun eisen heden, zater dag. niet worden ingewilligd De arbeiders eisen om. een loonsverhoging van twintig procent, gegarandeerde werkgelegenheid en een werkdag van acht uur. In Oost-Dultsland zal ln het ver volg een minachtende uitlating over de staat zelfs onder vier ogen gedaan, be schouwd worden als een „openbare be lediging van de staat" en als zodanig be straft worden. In de omgeving van Zeerust ln Transvaal zijn drie naturellen omgekomen en een onbekend aantal gewond bij een gevecht met de Zuidafrlkaanse politie Het incident deed zich vlak by de grens met Beetsjoena voor. waar met Kerstmis 4 na turellen werden vermoord en velen ver wondingen opliepen tydens ongeregeld heden. die bedoeld waren als protest tegen de verplichting voor naturellenvrouwen om. evenals hun echtgenoten, Identiteits bewijzen bij zich te dragen. De Chinese autoriteiten hebben een verzoek om vrijlating van drie Amerika nen. die in China gevangen zitten een verzoek dat is gedaan door de moeders van de militairen, die op het ogenblik ln China zijn om hen te bezoeken verwor pen. Wel is strafvermindering voor de ver oordeelden mogelijk, als zy zich goed ge dragen. Een Mongoolse regeringscommissie onder leiding van vlce-premicr Malder stelt een onderzoek ln naar de schade, die de zware aardbeving van 4 december Jl. in Mongolië heeft aangericht. De aard beving trof voornamelijk dun bevolkt ge bied; er zijn volgens de laatste berichten 30 doden of vermisten. Het centrum van de aardbeving lag bij de berg Bogdo. een uitloper van de Altal-keten ln de Gobt- woestljn. In dit gebied werd een groep bergbeklimmers van de buitenwereld af gesloten door een lawine. Zij heboen la ter verklaard, dat tydens de beving uit de top van de berg Bogdo grote vlammen schoten. caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Klankbeeld. 23.15 Gevar. muz. 23.50 Epiloog. 24.000.06 Nws. Engeland, BBC Light Programme (1500 en "Ï47 in.). 1".00 Have a go. 12.30 Kerkd. 12.55 Bcr. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Fllmprogr. 16.30 Gevar muz. 17 30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Rally v, Monte Carlo. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gevar muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0 50 Meditatie 0.551.00 Nws. Nordwest Deutseher Rundfunk (309 m.) 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws 13.30 Lichte muz. 15.00 Verz progr 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork conc. 19.00 Nws 20.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 22 15 Dansmuz. 23.00 Zang. 23.15 Amus muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1 15-4.30 Gevar. muz. Frankryk, Nationaal Progr. (347 m.). 12.00 Gram. 12.10 Ork. conc 13.37 Hoor spel. 15.47 Mozart, opera 17.32 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Lichte muz. 20 00 Kamermuz. 22.00 Oude muz. (Om 22.30 Nws 2352-24.00 Nws. Brussel, (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17 15 Sportultsl. 17.30 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Volksz. 18 20 Carillonmuz. 18 30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws 19.40 gram. 20.00 gevar. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.15 Gram. 22.30 Idem. 22.45 Idem. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram 13.00 Nws 13.10 Gram. 14.30 Symf ork. en soliste. 15.10 Gram. 16.45 Idem. 17 00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 2050 Gram. 22 00 Nws. 22.10 Lichte muz# 22 55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 27 JANUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8 18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Planoduo. 10.50 Gram. 11.00 Ballroomork. 11.30 Gram. 12.00 Idem. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Amus. muz 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Cello en piano. 14.25 Paniek ln Parklane. hoorsp. 15.10 Gram. 15.30 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.30 Gram. 17.00 Volksdansen en -liedjes. 17.15 Hammond- orgelspel. 17.30 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. op het nws. 18.20 Promenade ork. 18.50 Zang en plano. 19.05 Pari. overz. 19 20 Lichte muz. 19.45 Regeringsuitz.: Landbouwrubrlek: 1. Het landarbeldersproblemen in de zand- en rl- vierklelgebieden. 2 Nu al weer zorgen voor het voorjaar. 20.00 Nws. 20 05 De Fa milie Doorsnee, hoorsp. met muz. 20.35 Lichte muz. 21.10 Plantaardig en mine raal. 21.50 Gram. 22.00 Problemen rond de middenstand. 22.15 Concertgebouw ork. en solist. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. en weerber. 8.15 Sportultsl. 8 25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9 30 Voor de vrouw. 9 35 Qulzprogr. 10.15 Gram. 10.30 Theologische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 Kamermuz. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13 40 Gram 14.05 Schoolradio- 14.30 Gram 14 45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz 15 45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strykkwart. 16.50 Gram. 17 00 Voor de kleuters 17.15 Voor de Jeugd 17 30 Gram 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz Rijksdelen Over zee: L. v. d. Tempel: De Overzeese rijks delen en de algemene rekenkamer. NCRV: 18 00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18 40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber 19.10 Op de man af. caus. 19 15 Schoolzang. 19 35 Parlementair comm 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant. 20 20 Vraaggespr 20.40 De Murillo, hoorsp 2130 Meisjeskoor 21 50 Boekbespr. 22.00 Gram. 22 15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30-24 00 Idem. TELEVISIEPROG R AMM A VARA: 20.30 Balletfilm. 20 55 Anders dan anderen TV-blografie. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12 00 Voor de scholen 13 00 Ork. conc 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14 40 Voor de scholen. 16 00 Gevar. progr. 16 30 Hersengym. 17.15 Ork. conc. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Sportber. 19.45 Lichte muz. 20.00 Ork conc. 21 00 Klankb. 21.30 Gevar. progr 22.00 Nws. 22 15 Hoor spel met muz 23 45 Pari. overz 24 00 Nws 0.06-0.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 217 m.). 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Dale's dagboek. 12,30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.20 Sport. 13.30 Nws. en lichte muz. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. (Om 1530 Nws). 1600 Lichte muz, (Om 16.30 Nws.). 16 45 Lichte muz, 17.30 Nws. en mrs Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws). 19 00 Gevar. muz. (Om 19.30 Nws). 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. cn lioorsp 21.00 Groeten van militairen. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Gevar. progr. 22 30 Nws. en Rally v. Monte Carlo. 22.36 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0 30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutseher Rundfunk (309 m.). 12 00 Amus. muz. 13 00 Nws. 13 15 Ope- rettemuz. 16.00 Ork. conc. 17 00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Die Zauber- flöte. opera. 2150 Nws. 22 15 Lichte muz. 22.35 Gevar muz. 23.00 Lichte muz. 24 00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1 15-4.30 Gevar muz. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.). 12 00 Ork. conc 13 00 Nws 13 30 Gram. 13 50 Idem. 14 00 Pianorecital 14 30 Ge wijd conc. 15.00 Ork conc. 17.30 Gram 1735 Kamermuz. 19 10 Opera-aria's. 20.00 Ork. conc. 22.20 Gram 22.30 Nws. 23.10 Ork. conc. 23.52-24.00 Nws. Brussel. (324 en 484 m.). 324 ni.: 12 00 Gram 12.30 Weerber 12.34 Voor de landb 12.45 Gram. 13 00 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15 45 Alt viool en piano. 16 00 Koersen 16 02 Voor de zieken 17 00 Nws 17 10 Gram 17.45, Meisjeskoor 18 00 Franse les 18 15 Kin- derlied. 18 20 Boekbespr 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19 40 Gram. 20.00 Klaes. I muz. 21.00 Kunstkaleidoscoop 21 15 Gram 21.30 Amus muz. 22 00 Nws. 22 15 Kamer ork. en sol. 22 55-23 00 Nws. 484 in.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Kamerork. en soliste 15.00 Gram. 15.15. 15 30 en 16 05 Idem 17 00 Nws 17.10 Folkloristische muz. 17 30 Ka mermuz. 1840 Gram. 19.30 Nws 20 00 Ge var. muz. 2200 Nws 22.10 Muz portret 22.55 Nwt ZATERDAG Schouwburg: K. en O.-toneelgroep „Theater". „Grote Hanzen en kale Han zen" 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Stichting „d'Oprechte Amateur" 8 uur nam. Harmonie: Dansavond Ver. van Gere- patrieerden 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond Ver. tot Behartiging der belangen van tbc-pa- tienten in Nederland. 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10. Soefi-beweging. Spr. D. Hart- zulker. 11 uur voorm. Hooigracht 84. Hum. Verbond. Spr. de heer G. M. de Gelder over ontmoetingen met Hindoes. 10.30 uur voorm. Gulden Vlies: Receptie tweede lustrum „Onze Club". 24 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid". 8 uur nam. Stadszaal: Prijsuitreiking Vebo-tentoon- stelling. 7.30 uur nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Onder verdenking". 8 uur nam. De Doelen. Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. Spr. W. J. A. Bartel3. 8 uur nam. Koksschool (Kantine Doelenkazerne) Operette-concert. 8 uur nam. Oegstgeest Willem de Zwijger- kerk Baptisten Gemeente. Spr. A. H. Ag- terbeek. Ond.: „Nood leert bidden". 8 uur nam. DINSDAG Stadszaal: Klassieke muziekavond. Spr. P. C. Westering over anekdotes uit de mu ziekwereld. 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Jaarverg. R.K. Middenstandsbond. Spr. P. J. van der Zan den Jr over Oud-Leiden. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmvoorstelling Reis bureau Cebuta. Spr. H. Willems. 8 uur nam. Zoeterwoudseweg 1Jaarvergadering Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier". 8 u. nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Onder verdenking". 8 uur nam. Korevaarstraat 30. Ned. Coöp. Vrouwen bond. Spr. mej. L. de Jong over de be handeling van textiel. 2 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Lezing J. Wolf slag voor Jongerengroep Ned. Relsver. „Fotoland Wonderland". 8 uur nam. De Harmonie. Ned. Ver. Expogé. Spr. mej. H. Tol „Op stap door Amerika". 8 u. nam. DONDERDAG Leger des Hells (Hooigracht). Contact samenkomst voor ledereen o.l.v. brigadier J. D. Ruijslnk. 8 uur nam. De Doelen. Lunchbyeenkomst Ned. Mij. voor Nyverheid en Handel. Spr. Jhr. Ir. F. E. c. Everts over de a.s. Wereldtentoon stelling in Brussel. 12.30 uur nam. Gerecht 10. Jaarvergadering Vereniging van Vrijz. Hervormden. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnements concert Residentie-orkest. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.15-7.45 uur nam. Stationsweg 43. Afscheidsreceptie dr. mr. P. G. Knlbbe als secretaris K.v.K. 3.30 5 uur nam. BIOSCOPEN I.uxor: „Mevrouw komt niet thuis van avond!", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 in Casino: „Wenn der weisse Flleder wieder blüht". A l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De hel der verlorenen". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zon dag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Re\: „In de sloppen van een wereldstad" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 u. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Llilo: „Inbraak met geweld!" 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart) Lakenhal: Eretentoonstelllng Coba Rlt- sema Werkd. 10-4 uur; donderdag boven dien 7.30-9.30 uur: zondag: 1-5 uur (tot 27 Januari.) De avond- nacht- en zondagdienst van de Apotheken zijn als volgt: Te Leiden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en bovendien tot zaterdagmiddag 6 uur. Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 2C136. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan- dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Alphen. Pleiter, de Bruyne. Den Haan en Dijkstra Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron. tel. 21610. BÜ geen gehoor by Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 32222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Garmisch P. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Madrid Frankfort München Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Ma Hor ca Algiers ■3 3 ■o d 6 0 3 s CN geh. bew. windstil -5 8 zwaar bew. windstil -5 1 geh. bew. windstil -5 1 onbewolkt zw 8 -6 1 geh. bew. wlnd6til 0 half bew. zzo 6 2 0 onbewolkt zzo 4 -7 0.1 onbewolkt zzw 2 -9 2 onbewolkt z 4 -4 0.2 mist zzo 1 -7 5 onbewolkt O 4 -2 0 onbewolkt ozo 5 2 3 geh. bew. nno 1 -4 2 onbewolkt nnw 7 3 0 geh. bew. windstil -0 0 onbewolkt zzw 2 -4 0.1 geh. bew. wzw 4 -3 0.1 zwaar bew. windstil - •15 0 geh. bew. windstil -4 0 onbewolkt ono 1 -8 0 sneeuw wnw 4 -1 0 mist w 1 ■17 0 onbewolkt ono 2 5 4 zwaar bew. O 2 5 0 6 onbewolkt nw 4 2 0 onbewolkt windstil 2 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2