Energiewinning uit zeewater wordt binnen enkele decennia mogelijk WEERBERICHT Kernfusie in laboratorium bij vijf miljoen graden celsius Vader z gt niet te herinneren gaskraan te hebben opengezet Joego-Slavië wenst vergoeding voor in beslag genomen wapens Junta in Venezuela aanvaardt ontslag van twee van haar leden Onrust bij de Dominicaanse ambassade 96ste jaargang ZATERDAG 25 JANUARI 1953 No. 293-70 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal: f 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 5705« Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Engelse natuurkundigen geloven Onderzoekingen in het atoomfysisch laborato rium te Harwell hebben Britse geleerden tot de conclusie gevoerd, dat het in de toekomst waar schijnlijk mogelijk zal zijn om kernfusiereacties te beheersen en dienstbaar te maken aan energie winning. Gisteravond is dit in een communiqué bekend gemaakt. De verwezenlijking van deze toekomstdroom (waarschijnlijk eerst over tiental len jaren) zou betekenen dat het zeewater een vrijwel onuitputtelijke energiebron voor de mens heid zou kunnen worden. Processen als thans in het moderne „Zeta- apparaat" te Harwell zijn verwezenlijkt en waarbij zware waterstofkernen werden „samengesmolten" tot heliumkernen bij temperaturen van omstreeks vijf miljoen graden, spelen zich ook af in de ster ren (dus ook de zon) en ^arde tot dusver alleen onbeheerst explosief in de gevreesde waterstofbom. Dit is het ,.Z,eta- apparaat waarmee Britse geleerden waarschijnlijk in het laboratorium te Harwell een kern fusieproces hebben laten verlopen, dat de voorloper zou kunnen worden van energiewinning uit het vrijwel onbeperkt beschikbare zee water. Een bijkomend voor deel hiervan zou zijn, dat hier geen gevaarlijke radioactieve straling bij optreedtzoals bij kernsplitsings- pcocessen. Het Nederlands Studenten Orkest voor het vliegtuig waarmee het gis- I teren van de luchthaven Rotterdam i naar Berlijn vertrok voor het geven van een concert op uitnodiging van de Freie Universiteit. Km Reeds enige tijd geleden werd onofficieel bekend gemaakt, dat men er in het Engelse onderzoekingscentrum te Harwell in was geslaagd met de „Zeta-appara- tuur" (Zero Energy Thermonucleair Asssembly) zeer hoge temperaturen op te wekken die nodig zfln voor kernfusieprocessen. Uit het thans verstrekte com muniqué blijkt, dat inderdaad door elektrische stroomstoten door een hoeveelheid waterstofgas, gepaard gaande aan magnetische velden die dit gas korte tijd (twee tot vijfduizendste seconde) weghouden van de wanden van het vat waarin het gas is opgesloten (die dergelijke hoge temperaturen niet zouden kunnen ver dragen) temperaturen van ongeveer vijf miljoen graden zijn opgewekt. Gecon stateerd werd dat daarbij neutronen uit het gas vrijkwamen, die waarschijnlijk afkomstig waren uit de samensmelting van zwaar-waterstofkernen. Volledige zekerheid hieromtrent bestaat nog niet, maar men neemt wel aan dat deze conclusie juist is. Dit zou betekenen dat men het fusieproces kan beheersen en derhalve de krachten van de waterstofbom kan „temmen". ingespannen arbeid zal vergen. De hu bereikte temperatuur van vijf miljoen graden is hoger dan ooit aan de opper vlakte van welke ster dan ook is geme ten. De onderzoekingen naar de mogelijk heid van thermonucleaire reacties in beheerste vorm zijn reeds meer dan tien jaar geleden begonnen, zowel in Enge land als in Amerika. TJit bekendmakin gen in Amerika is gebleken, dat men daar ook reeds belangrijke vorderingen heeft gemaakt maar nog niet de prin cipiële stap heeft kunnen zetten die thans in Engeland is gemaakt. Vorig jaar werd besloten tot een nauwe samenwerking tussen Engeland en Amerika op dit geb ed, en in oktober tot een gelijktijdige verklaring in Amerika en Engeland in de loop van januari over de bereikte resultaten. Naar honderd miljoen graden Voor de praktische toepassing van kernfusie processen voor energiewinning zijn nog veel hogere temperaturen (men spreekt zelfs van meer dan 100 miljoen graden) nodig evenals zeer moeilijke technische voorzieningen welker verwe zenlijking nog enige tientallen jaren (Advertentie) SOLEX bromii H. Walenkamp Tweede centrum Het werk met het Zeta-toestel is ge richt in de algemene natuurkundige afdeling te Harwell, die onder leiding staat van D. W. Fry. De groep die verantwoordelijk is voor het werk. is geleid door dr. P. C. Thonemann. Zijn voornaamste medewerkers waren R. Carruthers, R. S. Pease, J. T. D. Mit chell van de werktuigkundige afdeling en dr. W. B. Thompson van de afde ling theoretische natuurkunde. Te Aldermaston, op enige afstan van Harwell, bevindt zich een tweede Brits centrum voor warmte-kernonderzoek, onder leiding van de 33-jarige dr. A. Ware. Hier wordt gewerkt met een Zeta- apparaat van kleinere omvang, de „Sceptre 3", waarmede temperaturen tot vier miljoen graden, tegen vijf miljoen met de „Zeta" zijn opgewekt, terwijl de reacties op overeenkomstige wijze ver lopen. De wetenschappelijke groepen van Harwell en Aldermaston hebben aan vankelijk samengewerkt, doch na en kele jaren werd tot splitsing in twee groepen besloten, om een „gezonde wedijver" te bevorderen. 9 Slot op pag. 2 Drie kinderen geslikt in Amsterdam Lag roes uit te slapen toen politie kwam De Amsterdamse recherche heeft een 30-jarige glazenwasser gear resteerd, die er van wordt verdacht zijn drie kindertjes te hebben vermoord. Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage genote van kolonel zoekifli Lochis, de Mevrouw Loebis gearresteerd C Het Indonesische leger heeft de echt- konden vermelden, werden de stoffelijke resten van de slachtoffertjes een tweeling van twee en half jaar en een zesjarig jongetje gistermorgen door de 26-jarige moeder aangetroffen in haar woning aan de Kattenburgertussenstraat 8 in de Eilandenbuurt van de hoofd stad. De kinderen waren door gasverstikking om het leven gekomen. Nog geen officiële verklaring Onmiddellijk verdacht de politie de vader ervan in niet geheel nuchtere toestand de gaskraan te hebben open gezet. De man werd gearresteerd en naar het politiebureau voor verhoor overgebracht. Hoewel de politie gister middag nog geen officiële verklaring kon geven over het gebeurde, staan vol gens haar de volgende feiten wel vast. Donderdagavond waren de glazenwasser en zijn vrouw op verjaarsvisite bij overburen, waarvan de vrouw jarig was. De glazenwasser zou daar toen zoveel sterke drank hebben gebruikt, dat zijn vrouw daarover een paar woorden heeft laten vallen. Kwaad geworden verliet hij het gezelschap en ging naar huis. Later keerde hij weer terug en zou toen gezegd heb ben, dat hij de gaskraan had opengezet. De buurman is op deze mededeling tezamen met de glazenwasser naar diens huis gegaan, maar daar was alles rus tig. De kinderen lagen in hun bedjes te slapen en de beide mannen keerden terug naar het verjaarsfeestje. Na afloop hiervan bleef de moeder bij de overburen slapen. Zij voelde er niets voor met haar dronken man naar huis mee te gaan. De glazenwasser ging wel naar huis. De vrouw keerde gisteroch tend tegen half acht naar haar woning terug, waar zij de verschrikkelijke ont dekking deed. Zij geraakte totaal over stuur. Toen de recherche kwam om de man aan te houden lag deze nog zijn roes uit te slapen. Het verhoor van de man heeft nog geen juist beeld van diens daad en beweegredenen opgele verd. In de loop van dc avond werd de man opnieuw een verhoor afgenomen. Ook toen verklaarde de man zich niets te kunnen herinneren van het opendraaien van een gaskraan. Dit hield hy ook vol, toen hem werd medegedeeld, welk een verschrikkelijk Onschatbare voordelen Minder vorst De Bilt verwacht tot zondagavond; Meer bewolking maar droog weer. Vannacht lichte vorst. Morgen tempe raturen oplopend tot even boven het vriespunt. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 10.39 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 7.08 en 19.24 u. Laagwater te 2-44 en 15.05 uur. (27/1 hoogwater te 7.47 en 20.06 uur, laag water te 3.18 en 15.41 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel. De kernreacties die tot dusverre dienstbaar worden gemaakt aan ener giewinning betreffen de splitsing van zware atoomkernen zoals b.v. van ura nium. De grote bij deze splijting vry- komende energie is echter maar klein bij de energie die ter beschikking komt wanneer lichte atoomkernen, zoals b.v. van zwaarwaterstof. worden samenge voegd. Kernfusie zou alleen al op grond daarvan de voorkeur verdienen boven kernsplijting als wijze van energie opwekking. Er zyn echter nog enige zeer belang rijke voordelen aan het fusieproces verbonden. In de eerste plaats is de grondstof voor het fusieproces in on- beper'.te mate voorradig op aarde, namelijk in de vorm van zeewater, terwijl de zwaardere elementen als uranium in beperkte mate voorkomen. In de tweede plaats treedt by het splijtingsproces gevaarlijke radio actieve straling op en niet of in slechts geringe mate by bet fusie proces. Fransen zullen zelfs op de Atlantische Oceaan munitie voor Algerije aanhouden Gevechten bij Bone Joego-Slavië verlangt, dat de Franse regering de lading wapens van de „Slo- wenlja" die in beslag genomen is, vol ledig vergoedt. Dit heeft de perschef van de Joegoslavische regering, Petric, gis teren op een persconferentie in Belgrado medegedeeld. gering eenzijdig heeft vastgesteld langs de Algerijnse kust, aldus beweerde Petric. De woordvoerder verwierp de beschul digingen van de wapensmokkelarij die aan Joego-Slavië zijn gericht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de Franse Pptrir rifpldp mrrip dat da «anpna autoriteiten alles in het werk rullen stel- «twmri voor een firma ,n rasah^nen «jMP-, waarTan is dat het voor de Algerynse opstandelin gen bestemde wapens aan boord heeft, aan te houden, „ook al zou het zich in de Atlantische Oceaan bevinden". „De plaats, waar het Joegoslavische schip precies werd aangehouden, is van geen belang in vergelijking met het feit, dat de „Slowenija" wapens voor dc Al gerynse rebellen vervoerde, die tegen de Franse militairen in Algerije zouden zijn gebruikt, indien zij hun bestemming bestemd voor een firma in Casablanca, voor een Zwitserse onderneming ver voerd werden- Hy wilde de naam van deze onderneming niet noemen en de herkomst van de wapens „deed niets ter zake", zei hij. In feite heeft een Joego slavische rederij slechte gewone, legale diensten verleend aan twee buitenlandse firma's in twee onafhankelijke landen, geheel in overeenstemming met de in ternationale handelsgebruiken. De „Slowenija" is door de Franse ma rine op 60 mijl van de Algerijnse kust „met geweld" onderschept en opgebracht naar Oran, waar de lading van 148 ton voormalige stafchef van het leger, gear resteerd ,,om haar persoonlijke veilig heid te beschermen tegen mogelijke ver geldingsacties", zo heeft het persbureau Pia bekendgemaakt. Zoals bekend is ko- lot zijn drie kinderen had getroffen, i lonel Loehls voortvluchtig sinds de mis- Dit trieste bericht liet zelf deze man, lukte staatsgreep van oktober 1956. Naar die als een drieste bruut bekend staat. niet onberoerd. Zijn echtgenotr. die ~n «oordvoerder van hel leger mee- door het gebeurde geheel van streek I deelde, was Loebis ook betrokken bij de is is tijdelijk in een andere omgeving Soekarno in november onder dak gebracht om weer wat op b verhaal te komen. j.l. In Venezuela heeft de thans aan het bewind zynde militaire junta gisteren het ontslag aanvaard van twee van haar leden, n.l. kolonel Roberto Casanova en kolonel Abel Romero Vilate. Beiden waren door de vertegenwoordigers van alle partyen, welke de betogingen tegen Jimenez hadden georganiseerd .ervan beschuldigd zich voorheen door de president te hebben laten bevoordelen. Dezelfde vertegenwoordigers hebben aangekondigd, dat de bevolking haar politieke actie niet zal staken en zelfs geweld zal gebruiken, indien er geen garanties worden gegeven, dat de beloften van herstel van een democratisch regime zullen worden gehouden. Gisteren zijn bars, cabarets en andere gelegenheden in Caracas, waar men hoge functionarissen van het regime-Jimenez dacht te zullen vinden, door betogers geplunderd. De veiligheidspolitie is officieel ontbonden verklaard. waren by de samenzwering betrokken. Er zijri verscheidc.ie arrestaties verricht. President Batista van Cuba heeft gisteren op een bijeenkomst van de vier regeringspartijen, ter voorbereiding van de campagne voor de algemene verkie zingen in juni, beloofd, dat de grond wettelijke waarborgen onmiddellijk her steld zullen worden. Betogingen gaan voort De hierboven genoemde kolonel Casa nova is gisteren in Curasao gearriveerd, tezamen met overste Bastos, de politie- commandant van Caras. Zij vroegen politiek asiel. Casanova deelde aan de pers mee, dat hij uit Venezuela vertrok ken was „om de verdere politieke ont wikkeling te vergemakkelijken". Er werd gezegd, dat hij naar Miami zal doorrei zen. Hij heeft zijn gezin achtergelaten. Het Franse persbureau AFP meldt, dat oud-president Peron van Argentinië die door het aftreden van zijn vriend Jimenez in de knel is geraakt zich in de ambassade van de Dominicaanse republiek zou bevinden- Men zou hem in het gebouw hebben waargenomen Duizenden personen hebben gisteren voor deze ambassade gedemonstreerd, omdat, behalve Peron, ook verscheidene aanhangers van Jimenez asiel zouden hebben gekregen. De ambassade sprak de geruchten niet tegen De betogers eisten, dat men degenen, die het volk kwaad hebben berokkend en met name de politie, „die kinderen op straat heeft gedood", niet zal laten ontsnappen In Curasao zijn vele Venezclanen, die naar hun land teruggaan. Zij hebben jarenlang als ballingen geleefd. Samenzwering in Bolivia In Bolivia (in het westen van Zuid-Amerika) is een samenzwering van militairen ontdekt, die president Siles Suazo wilden vermoorden, aldus meldde gisteren het blad „La Nacion". Het kom. plot had de vorm van een uitgebreide „Kruistocht tegen het communisme" moeten aannemen. Zowel hoge officieren van het leger als van de Rijkspolitie Nog twee grote branden in de Engelse hoofdstad De Londense brandweer, die de afge lopen twee dagen met groot materieel een geweldige brand in een ondergronds koelhuis van de vleesmarkt in Smithfield heeft moeten bestrijden, is gisteravond opnieuw uitgerukt voor twee grote bran den. Het eerste alarm kwam van een jamfabriek in East End. waar de vuur haard ook ondergronds was. De tweede brand woedde in een houtopslagplaats in Nottinghill in het westelijke deel van Londen. wapens van boord gehaald werd. De hammedaanse burgerwachten hebben in aanhouding geschiedde dus zelfs buiten deeerste stadia van een gevecht, dat de zone van 50 km-, die de Franse re- I nabij Guelma, 55 kilometer ten zuid westen van Bone, in Oost-Algerije, wordt geleverd, 56 Algerijnse opstandelingen gedood. De strijd duurt nog voort. Bil een tweede gevecht, dat vijftien kilo- i meter ten zuidoosten van Tizi Oezoe hadden bereikt^, aldus de Franse rege- piaats vond, verloren negen rebellen het leven. De Paryse politie heeft medegedeeld. ringswoordvoerder. Franse militairen en leden van Mo- Drie gedetineerden te Amsterdam ontsnapt (Speciale berichtgeving) Vannacht omstreeks één uur is het hoofdstedelijk politie-korps in de staat „groot alarm" gebracht, toen gebleken was dat drie gedetineerden, resp. 29, 27 en 27 jaar oud, uit het Huis van Bewaring III, het vroegere Lloyd-hotel aan de oostelijke Handelskade te Am sterdam, waren ontsnapt. Via een kantine hebben zij kans ge zien om langs een bijzonder moeilijke weg, welke vele klimpartijen omvatte, de begane grond te bereiken. De juiste toe dracht van een en ander is de politie nog niet bekend, omdat de duisternis een minutieus onderzoek ten zeerste belem merde. Zowel de centrale recherche onder lei ding van inspecteur A. B. Prakken als de afdelingspolitie o.l.v. hoofdinspecteur L Je. E. L. Dijkstra namen aan het op dat in 1957 in "Frankrijk 915 Noord-Afri- 1 sporingswerk deel. kanen door terroristische aanslagen zyn i Vanmorgen vroeg ontbrak nog ieder gedood en 4-000 gewond. spoor van de mannen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1